» »

fotovoltaika, solarni paneli kje jih dobit ugodno ?

fotovoltaika, solarni paneli kje jih dobit ugodno ?

#000000 ::

Rabim 4 solarne panele, moči 280w po komadu, kje bi to lahko dobil za razumno ceno, pa da ni nek klump ki ga treba zamenjat čez par let ?

hvala

vmalhar ::

Zanimiva/nenavadna cifra teh 280Wp. Si imel v mislih kake konkretne panele?
Kaj pa ostali parametri? Dimenzije, tip celic, Umpp, Impp, Uoc, Isc,... Nadomeščaš kake poškodovae panele ali sestavljaš nov sistem? Če novega, potem delaj s kakšnim bolj klasičnim panelom (recimo polikristal 250Wp), ravno zaradi morebitne kasnejše menjave.

Če ti je vzdržljivost pomembna, potem izbiraj samo med uveljavljenimi firmami. Ni namreč človeka pri nas, ki ti bo znal povedati, koliko časa bo panel zdržal. Kupovanje PV panelov je pač loterija. In bolj kot je cena pomembna, večje tveganje sprejemaš. Ampak za 4 panele ne komplicirati.

#000000 ::

zivjo.

Mora bit 4×280w ker bom priklopin kar nekaj porabnikov, ni pa placa za več kot 4 panele ok. morbit 5.

Sem našel dobavitelja na kitajskem in hoče za te 4 panele 1120 usd + 150 za leseno škatlo v kateri bo poslal, seveda še poštnina in na koncu naš ddv in eventuelna carina.

Tko da sem malo razmislil in vidim da se mi bolj splača kupit celice-modula ter panel narest doma, ok vsaj mislm da se bolj splača nisem pa 100% ker ne vem kolk me to lahko stane ker še nikol nobenega nisem naredu.

Ni problem da nebi znal zlotat in narest panela ki bi izgledal solidno ter deloval ok. problem je samo tehnična podkovanost in viri poceni materijalov.

vmalhar ::

Več znanja kot človek ima, bolj vidi, koliko mu ga v resnici še manjka. To je ponavadi razlog za pretirano samozavest začetnikov.
Če misliš, da boš kaj uporabnega naredil sam doma, imaš znanja očitno zelo malo.
Vsekakor pa boš neprimerno več (in dlje časa) dobil iz 4 x 190Wp kupljenih panelov, kot iz doma narejenih 4 x 280Wp. Vprašanje tudi, če cena ne bi bila nižja, saj se ponavadi operira s ceno na Wp.

In kako si prišel do zaključka, da iz profi 4 x 250Wp dobiš premalo energije, doma narejeni 4 x 280Wp bodo pa dovolj? Kaj so ti famozni porabniki?

vmalhar ::

Aja še tole. Preveri kakšne so carine za uvoz kitajskih modulov (in mogoče tudi celic) v EU. Zaradi dampinga kitajcev so bile v neki fazi enormne. Potem so uvedli minimalne cene panelov, carine pa ne vem, če so ohranili.

#000000 ::

No glede na to kar sem videl, na raznih youtubeih ipd. se tega da bi ga sestavil sam ne bojim, naredu sem že svašta in nimam dveh levih rok, tako da kar se tiče dela in če vse kot pišejo na forumih in podobno drži bi mi moglo ratat, mogoče ne prvič, ampak takrat pač poskusiš še enkrat.

Famiozni porabnik pa je klima ki mora delat podnevi in ponoči, gret in hladit, skozi vse leto v bistvu.

vmalhar ::

Sej bati se nimaš česa. In verjamem, da boš naredil nekaj, kar bo na oko zelo podobno PV panelu. Da bo pa nekaj let delovalo brez problemov in da bo imelo vsaj primerljive karakteristike s "pravimi" paneli, pa kot rečeno močno dvomim. Seveda pa sem se že kdaj zmotil in želim, da ti uspe.

Poganjanje klime je pa res kar ekstremna zadeva. Imaš ostale sklope sistema rešene? Baterijska banka, razsmernik, vklapljanje/izklapljanje klime, backup vir,...

#000000 ::

Vsega ostalega ne morem narest sam, tko da lahko prišparam vsaj tukaj, v bistvu če bom rešil kako naj jih sam naredim bom naročil 4 150ah baterije, in vse ostalo, razen panelov, te v bistvu če mi ne rata lahko kupim kjerkoli, čeprav mislm da bi bila moja kvaliteta izdelave precej boljša od kitajske, da pa bi kupil od SLO ali EU podjetij je pa neumnost, ker vsi al pa 99% teh firm kupuje pri istem kitajcu kot jest.

vmalhar ::

Zelo podcenjevalno gledaš na proizvodnjo/sestavljanje PV panelov. Očitno se ti zdi, da samo nabavijo pri kitajcu in zmečejo skupaj.
Bom prav pogledal te filmčke na youtubu, da vidim, kako to gre v DIY varianti. Da ne težim v prazno. No, malo sem že...

Zheegec ::

In zakaj bi to poganjal na PV? PV se izplača le in samo, če dobiš dobre subvencije za prodajanje v omrežje - pa tudi če potem to energijo mečeš stran, tako kot ponekod, kjer PV sploh ni priključena na omrežje, samo vleče denar po pavšalu.
Edina druga opcija je, če je to nekje, kjer res ni možno dobiti povezave na klasično električno omrežje in nujno rabiš klimo.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

#000000 ::

Rabim na vikendu kjer ni štroma, ne gledam podcenjevalno, ampak gledam kot dejansko stanje je.

bendDspoon ::

Jaz si malo tele ogledujem pa se mi zdi cena sprejemljiva http://www.tersus.si/solarni-sistemi, kar se tiče kvalitete sem govoril z monterjem in je rekel, da ima Watt dobre izdelke. A si jih ti kupil, če si jih....povej ceno ter kje si jih kupil/kakšni se ti zdijo.

krneki0001 ::

bendDspoon Ogrevanje vode in pridobivanje elektrike je različna zadeva. Na tem linku so solarni paneli za ogrevanje vode, #000000 pa bi rad pridobival elektriko.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Spajky ::

Poganjat klimo (toplotno črpalko) na sončne panele pa glih ne bo šlo >:D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

eales ::

Da si malo sposodim temo...bi bila ta sončna celica primerna za električnega pastirja? In še vprašanje glede akumulatorja. Glede na to, da je to precej enostaven sistem, bom imel preko regulatorja priklopljeno na avtomobilski akumulator. Je res da avtomobilski akumulator hitro "izdihne", če ga imaš na sončni celici?

telexdell ::

eales je izjavil:

Da si malo sposodim temo...bi bila ta sončna celica primerna za električnega pastirja? In še vprašanje glede akumulatorja. Glede na to, da je to precej enostaven sistem, bom imel preko regulatorja priklopljeno na avtomobilski akumulator. Je res da avtomobilski akumulator hitro "izdihne", če ga imaš na sončni celici?

V avtomobilu je tudi ves čas priključen na alternator, pa ne izdihne tako hitro. Je pa vse odvisno od regulatorja polnjenja. Če akumulator polniš še potem, ko je že poln se začne izvajati elektroliza vode. Ker celice niso plinotesno zaprte ti vodik in kisik pobegneta v ozračje, nivo elektrolita v celici pa padati. Plošče se posušijo in svinčena pasta na mrežicah se lahko odlušči, pade na dno in naredi kratek stik med ploščami.
Torej dober regulator (ti odključi sončni panel, ko napetost preseže 2,4 V na celico oz. 14,4 V za 12 V AKU) in občasna kontrola nivoja elektrolita. Če elektrolit ne sega nekaj mm nad plošče dolij destilirano vodo (ne navadne vode!!! in ne elektrolita).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

shmandi ::

Problem z avtomobilskim akumulatorjem je, da ne prenese "preglobokih" izpraznjen. Ko 2 krat ali trikrat pade pod 50% lahko utrpi precejšnje (nepopravljive) poškodbe. Če misliš pastirja laufat tudi, ko ni sonca, bi bil deep-cycle akumulator boljša izbira. Taki kot se npr. uporabljajo v UPS-ih ali plovilih.

krneki0001 ::

Optima akumulatorji, ampak je 55Ah akumulator okoli 270 evrov. So pa gelni, da ga lahko postaviš v kakršenkoli položaj. (rumena optima se uporablja v terencih na tekmah, da tudi ko se prevrne akumulator še deluje in lahko z elektro vitlom avto nazaj na kolesa postavijo, modra pa v plovilih)
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

eales ::

Kakšna je pa v praksi razlika med polikristali in monokristali? Je res, da bi monokristalna celica polnila akumulator tudi v oblačnem vremenu oz ob šibkejši svetlobi, med tem, ko polikristalna tega ni zmožna?

Torej bom ostal kar na avtomobilskem akumulatorju. Cene namenskih akumulatorje so mi pa previsoke...sploh glede na to, da kakšnega rabljenega avtomobilskega akumulatorja ni problem dobiti in tako ni kakšne velike škode če ti odpove.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: eales ()

shmandi ::

eales je izjavil:

Kakšna je pa v praksi razlika med polikristali in monokristali? Je res, da bi monokristalna celica polnila akumulator tudi v oblačnem vremenu oz ob šibkejši svetlobi, med tem, ko polikristalna tega ni zmožna?

Torej bom ostal kar na avtomobilskem akumulatorju. Cene namenskih akumulatorje so mi pa previsoke...sploh glede na to, da kakšnega rabljenega avtomobilskega akumulatorja ni problem dobiti in tako ni kakšne velike škode če ti odpove.


Razlika med poly in mono kristalnimi je zgolj nekaj %. Torej nikakor ena ne daje 2x več toka, kot druga... kar bi lahko primerjal med soncem in (gostimi) oblaki.
Kar pa se akumulatorja tiče; za kakšnih 10 evrov dobiš tudi rabljen akumulator za UPS. Če rabiš aku samo za napajanje el. pastirja, ki imajo ponavadi nekaj vatov porabe, bo 10Ah več kot dovolj.

Oldi ::

Kolega potrebuje nekaj za čebelnjak, ima eno zadevo, ki nonstop kuri cca 0,15A plus kaka LED lučka. Skratka cca 3,5Ah, se pravi 45Wh na dan. 50W panel in 100Ah aku bi
Ali se pri Kitajcih dobi kaj pametnega.

specing ::

krneki0001 je izjavil:

Optima akumulatorji, ampak je 55Ah akumulator okoli 270 evrov. So pa gelni, da ga lahko postaviš v kakršenkoli položaj. (rumena optima se uporablja v terencih na tekmah, da tudi ko se prevrne akumulator še deluje in lahko z elektro vitlom avto nazaj na kolesa postavijo, modra pa v plovilih)


Za 270 eur že dobiš 1kWh li-ion celic z >2000 cikli do 75%.

Oldi ::

Za soseda sem nabavil svinčene za invalidski voziček 800Wh 165€.

Litij bi bil boljša tešitev, @specing kje se to dobi, vsaj 5 x več ciklov in precej lažji bi morali biti.

#000000 ::

dolgujem obrazložitev, ni se izšlo z DIY, pa ne zato ker ne bi ratalo, ampak zato ker je jeba narest equal celice doma, je pa še vedno ceneje, ampak ko zračunaš si na koncu na tem da bi diy stalo celo več, ker je traba kr nekaj stvari dodelat in te skor ne moreš simulirat kot fabrik narejeno, plus rabiš tolk enga šita da se ne splača.

Uglavnem se je nabavilo 4 panele plus komplet 4 gel akumulatorjev s pripadajočo elektroniko, ter klimo ki greje in hladi (ni pa inverter) od firme www.harvest.cn stalo je mislim da nekaj čez 5k usd vse skup plus montaža DIY, dela pa zadeva BP že od 2015.

Magic1 ::

specing je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Optima akumulatorji, ampak je 55Ah akumulator okoli 270 evrov. So pa gelni, da ga lahko postaviš v kakršenkoli položaj. (rumena optima se uporablja v terencih na tekmah, da tudi ko se prevrne akumulator še deluje in lahko z elektro vitlom avto nazaj na kolesa postavijo, modra pa v plovilih)


Za 270 eur že dobiš 1kWh li-ion celic z >2000 cikli do 75%.

Torej manj kot 1€ za kvalitetno 18650 celico. Ti bomo hvaležni za informacijo, kje to dobiš.
Magic

BigWhale ::

Magic1 je izjavil:

Torej manj kot 1€ za kvalitetno 18650 celico. Ti bomo hvaležni za informacijo, kje to dobiš.


Se Tesla bi mu bila hvalezna za to informacijo. :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sončne celice + regulator napetosti

Oddelek: Pomoč in nasveti
334014 (1682) Silici
»

Kapaciteta akumulatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
759555 (8282) madog
»

Solarni akumolator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
192999 (2187) andromedar
»

Avtomobilski akumulator + multimeter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3330503 (28117) Newholland
»

Solarne celice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
355796 (5207) Blisk

Več podobnih tem