» »

Pomoč pri akumulatorju

Pomoč pri akumulatorju

«
1
2

LFFF ::

Pozdravljeni

Na hyundaiu i30 2010 letnik. Sem menjal akumulator, ker je bil že zelo slab. Ko sem dajal notri nov akumulator, sem ga narobe ubrnil in dal kable ki so za + na - in - kable na +. Avto je začel piskati (predvidevam, da je to nekakšno opozorilo za te situacije) no takoj, sem izklopil kable in obrnil prav akumulator, ko sem dal kable na svoja mesta in prižgal avto, avto ni niti trznil, nato sem zamenjal, akumulator s prejšnijim starim in zopet nič. Zanima me kaj sem naredil, koliko sem uničl avto in kaj naj naredim sedaj, me bo drago priššlo popravilo in kaj se je pokvarilo, v tem primeru? Hvala za odgovore. Lp in vem ja bumbar sem!

Anney ::

Prvo preveri kakšno varovalko, verjetno kar glavno (30A-20A) nekje pod pokrovom motorja je škatlica s temi varovalkami.

dz0ny ::

Skuril si vso elektroniko(najmanj pa samo kakšno varovalko).

LFFF ::

anney a so te varovalke, pod pokrovom motorja, ali v avtu pod volanom? ..... dz0ny bo to velik strošek, če sem skuril vso elektroniko?

Anney ::

Glavne so pod pokrovom motorja, ponavadi v bližini akumolatorja, išči kakšno plastično skatlico in odstrani pokrov spodaj so pa varovalke.

LFFF ::

Ja anney sem našel hvala.... Zdaj pa je notri en ceu kup varovalk.... Zdaj pa katero naj pogledam, ali ploščate varovalke, ali kartuše (te malo bolj debele kvadratne) .... Je možno, da je šel tudi štarter v tri krasne in zato ne vžge avto?

Anney ::

Ne vem katere, preveri vse, druge ni, če so vse cele pa idi še gledat pod volan.

radiokills ::

Pomoje ne bo drago, pa magari če vse zamenjaš.

http://www.jimellishyundaiparts.com/sho...

LFFF ::

Pozdravljeni.

Evo odpravili smo napako. Šla je glavna varovalka. Električar jo je uspel rešiti, tako, da mi ni bilo potrebno naročiti nove, dal sem 30€ za to. In pa še 40€ da so mi na novo resetirali avto in vse naložili gor. Zamenjal sem še 15v varovalko, za avdio sistem, ki jo je isto skurilo.... Tako, da me je vse skupaj prišli 75€..... Lp in hvala za pomoč

mailer ::

Šla je glavna varovalka. Električar jo je uspel rešiti
:D To se vedno menja z novo butl ne pa popravlja.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

kixs ::

Kaj pa mislis, da je avtoelektricar naredil? Lepo je zamenjal z novo in kasiral ;)

Engineer_ ::

LFFF je izjavil:

Pozdravljeni.

Evo odpravili smo napako. Šla je glavna varovalka. Električar jo je uspel rešiti, tako, da mi ni bilo potrebno naročiti nove, dal sem 30EUR za to. In pa še 40EUR da so mi na novo resetirali avto in vse naložili gor. Zamenjal sem še 15v varovalko, za avdio sistem, ki jo je isto skurilo.... Tako, da me je vse skupaj prišli 75EUR..... Lp in hvala za pomoč


zakaj si dal električarju 30 eur za "popravilo" varovalke namesto da bi kupil eno novo za nekaj eurov?!

Zakaj bi ti morali na novo resetirat avto in vse naložiti gor?! kaj so ti moral naložiti gor?

15v varovalka stane 5 eur???


hvala, dobro si me nasmejal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

BorutK-73 ::

Kako si lahko zamenjal + in - !?!? So ja kabli označeni, rdeč je + , črni pa - .
Imaš srečo da ti ni računalnik ali radio skuril.

floyd1 ::

Me zanima, kako je sploh mogoče zamenjat oba kabla (če imaš prravi aumulator). Ne vprašajo te zastonj v trgovini, na kateri strani imaš na akomulatorju +. Če kupiš napačnega, kablov enostavno ne dobiš gor, ker sta prekratka. Vsaj na mojih dosedanjih avtih bi se moral huuudo potrudit(podaljševanje kablov?), da bi lahko naredil tako neumnost.

Mimogrede - OP je na ta forum prišel 6.6.2014 ;).

Vikking ::

floyd1 je izjavil:

Me zanima, kako je sploh mogoče zamenjat oba kabla (če imaš prravi aumulator). Ne vprašajo te zastonj v trgovini, na kateri strani imaš na akomulatorju +. Če kupiš napačnega, kablov enostavno ne dobiš gor, ker sta prekratka. Vsaj na mojih dosedanjih avtih bi se moral huuudo potrudit(podaljševanje kablov?), da bi lahko naredil tako neumnost.

Mimogrede - OP je na ta forum prišel 6.6.2014 ;).



IMO ni prekrižal kablov, ampak je obrnil akumulator, ampak tudi tukaj je dostikrat problem, če narobe obrneš/vložiš akumulator bo pri večini vozil kar težko zavrteti plus + klemo tako da gre še ščit čez. Kar se mu je po mojem zgodilo, da je kupil akumulator ki ima namesto desni, pač levi plus. Torej po izgledu, ga je celo prav vložil in lahko normalno priklopil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

pegasus ::

Also, plus in minus klemi imata različen premer, tako da če zamenjaš, ena opleta, druga pa na akku ne gre, vsaj ne brez precejšnje uporabe sile.

BigWhale ::

LFFF je izjavil:

Evo odpravili smo napako. Šla je glavna varovalka. Električar jo je uspel rešiti, tako, da mi ni bilo potrebno naročiti nove, dal sem 30€ za to.


A lahko sporocis ime serviserja, da k njemu posljemo ustrezne sluzbe, ki mu bodo zaprle delavnico. Vprasanje koliko avtomobilov je ze spustil na cesto in so sedaj nevarni se vsem ostalim, ne samo lastnikom. :>

Brane22 ::

Zakaj bi mu pošiljal inšpekcijo, če le opravlja naravno selekcijo ?

mn ::

BigWhale je izjavil:

LFFF je izjavil:

Evo odpravili smo napako. Šla je glavna varovalka. Električar jo je uspel rešiti, tako, da mi ni bilo potrebno naročiti nove, dal sem 30€ za to.


A lahko sporocis ime serviserja, da k njemu posljemo ustrezne sluzbe, ki mu bodo zaprle delavnico. Vprasanje koliko avtomobilov je ze spustil na cesto in so sedaj nevarni se vsem ostalim, ne samo lastnikom. :>


In kako točno je nevaren drugim? Nabijaš.

sandmat ::

mn je izjavil:


In kako točno je nevaren drugim? Nabijaš.


Če je "rešil" varovalko, pomeni lahko samo, da jo je prebrikal :P Ko bo avto začel goret, naj OP zavarovalnici pokaže račun "reševanja" varovalke in zahteva vračilo denarja! :)

Mitch ::

In zakaj se bi sploh kaj zgodilo? Kolikokrat se je komu izmed vas zgodilo, da mu je glavna varovalka "rešila" avto?

Furbo ::

Avtorju teme se je že.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

sandmat ::

Kolikokrat se je komu od nas zgodilo, da je narobe obrnil kontakte na napajanju? Nikoli.

mogoče so pa varovalke zarota naftnih lobijev ... :P

malo common sensa - zakaj uporabljamo varovalke? zato, da naslednjič, ko bo OP obrnil narobe akumulator, ne kresa pred prvim majem.

solatko ::

Mene pa zanima kako je OP uspel pritrditi - klemo na akumulator, da mu ni takoj padla dol, oziroma prekinjala kontakt. Sicer pa je imel srečo, saj bi lahko skuril elektroniko, ki pa je pri i 30 nekaj k€.
Avtoelektričar je lahko brikal varovalko, če je dal not žičko z enako ali manjšo vrednostjo. Verjetno je glavna varovalka posebne izvedbe in precej draga, sicer pa strošek ni bil pretiran, prej bi rekel, da je prišel s ceno ugodno skozi.
Delo krepa človeka

Brane22 ::

sandmat je izjavil:

Kolikokrat se je komu od nas zgodilo, da je narobe obrnil kontakte na napajanju? Nikoli.

mogoče so pa varovalke zarota naftnih lobijev ... :P

malo common sensa - zakaj uporabljamo varovalke? zato, da naslednjič, ko bo OP obrnil narobe akumulator, ne kresa pred prvim majem.


To se ti mimogrede zgodi.
Ko jemlješ aku iz avta, maš avto zaparkiran vzvratno, ko pa daješ novega not, pa ne in si tam.

:))

levaky ::

Meni je čudno, da lahko skuriš elektroniko, če akumulator narobe priklopiš:) Mislim, zaščitno vezje pa ja menda ima elektronika notri? Saj ni tko zajebano to:)

Matej

Brane22 ::

"Zaščitno vezje" je idiot-proof geometrija akumulatorja.

No, do neke stopnje idiota.

Mavrik ::

levaky je izjavil:

Meni je čudno, da lahko skuriš elektroniko, če akumulator narobe priklopiš:) Mislim, zaščitno vezje pa ja menda ima elektronika notri? Saj ni tko zajebano to:)

Matej


To "zaščitno vezje" je seveda varovalka, ki se je v primeru avtorja skurila. Zdaj jo je seveda šalabajzersko popravil in poskrbel da mu bo drugič pa res skurilo računalnik in druge komponente :D
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

heero ::

naj on dugic raje pelje avto na servis za zamenjavo akumulatorja ker zgleda da je nesposoben za te stvari

mn ::

sandmat je izjavil:

mn je izjavil:


In kako točno je nevaren drugim? Nabijaš.


Če je "rešil" varovalko, pomeni lahko samo, da jo je prebrikal :P Ko bo avto začel goret, naj OP zavarovalnici pokaže račun "reševanja" varovalke in zahteva vračilo denarja! :)


Mislim, da nek vsaj približno sposoben avtoelektričar ve kako prebrikati varovalko, da še vedno opravlja svojo funkcijo.

Tamali ::

LFFF, glavno, da si rešil situacijo.

Koliko moraliziranja....

negotiator ::

LFFF je izjavil:

Pozdravljeni.

Evo odpravili smo napako. Šla je glavna varovalka. Električar jo je uspel rešiti, tako, da mi ni bilo potrebno naročiti nove, dal sem 30€ za to. In pa še 40€ da so mi na novo resetirali avto in vse naložili gor. Zamenjal sem še 15v varovalko, za avdio sistem, ki jo je isto skurilo.... Tako, da me je vse skupaj prišli 75€..... Lp in hvala za pomoč


Obrali so te. Nova varovalka pride 50 centov, kakšnego "resetiranje in nalaganje" pa verjetno sploh ni bilo potrebno in čisto možno, da so si to le izmislili. Sicer nisem avto-elektronik, ampak neko nalaganje in reset ne verjamem, da je bilo potrebno.

Ne vem, a vezje nima/čudno da nima kakšne zaščite za reverse polarity.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

Silvo ::

Za 50 centov ne bo noben avteletričar prišel pogledat pod pokrov avta,kaj šele popravil zadevo.
Silvo

Furbo ::

Očitno na slotechu vsi zaračunajo samo material, dela in kilometrine pa ne računajo. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

blackbfm ::

Obrali so te. Nova varovalka pride 50 centov


tebe tudi.. iz ebaya dobiš za 5c, s poštnino vred :))

mn ::

negotiator je izjavil:

LFFF je izjavil:

Pozdravljeni.

Evo odpravili smo napako. Šla je glavna varovalka. Električar jo je uspel rešiti, tako, da mi ni bilo potrebno naročiti nove, dal sem 30€ za to. In pa še 40€ da so mi na novo resetirali avto in vse naložili gor. Zamenjal sem še 15v varovalko, za avdio sistem, ki jo je isto skurilo.... Tako, da me je vse skupaj prišli 75€..... Lp in hvala za pomoč


Obrali so te. Nova varovalka pride 50 centov, kakšnego "resetiranje in nalaganje" pa verjetno sploh ni bilo potrebno in čisto možno, da so si to le izmislili. Sicer nisem avto-elektronik, ampak neko nalaganje in reset ne verjamem, da je bilo potrebno.

Ne vem, a vezje nima/čudno da nima kakšne zaščite za reverse polarity.


Njemu niso menjali (popravili) teh varovalk za 50c ampak verjetno glavno varovalko pod motornim pokrovom, ki so cca 100 Amperske.

Recimo primer menjave pri Mazdi 626.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

BigWhale ::

mn je izjavil:

In kako točno je nevaren drugim? Nabijaš.


Naslednjic, ko mu bo avto crknil na avtocesti, bo sel sarit okrog akumulatorja, naredil kratki stik in se bo avto vzgal, ker ne bo varovalke, ki bi to preprecila.

Varovalk se enostavno ne popravlja. Bolj izkusen elektricar kot si, bolj se tega zavedas.

Malajlo ::

OP ne ve, kako aku priklopit, najbrž se mu menjava varovalke zdi popravilo le-te.
Skozi kaj je šlo 100A, da je varovalko skurilo... Alternator oz. usmernik?

heero ::

vsaka naprava v avtomobilu ima pred vsako napravo varovalko zato najprej skuri varovalko da ne poskoduje naprav npr. zaganjac , alternator , radio ,.. je pa imel sreco da ni slo skozi napeljavo in skurlo elektronike z tem se ni za igrat ker so stroski veliki

HyperKiller ::

@ Malajlo: Usmerniške diode na alternatorju.

Tudi: 100A varovalk se ne dobi za par centov.

@ LFFF: Naslednjič še vedno zamenjaj sam. Na napakah se učimo (kadar smo dost moža, da si jih priznamo).
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

Zgodovina sprememb…

tardusm ::

Je že prav , da si poiskal pomoč avtoelektričarja, kdorkoli že to je...
še vedno bolje, kot tvoje znanje in izkušnje...
Če bi lepo na začetku zapeljal avto v servis, bi te stalo par evrov več kot nov akumulator.
Vsaka šola nekaj stane, a ta je preveč tvegana za hece.
Torej roke stran od avtoelektrike.

heero ::

na servisu ce je se v garanciji avto ne racunajo menjavo akumulatorja , isto na amzs ce si njihov clan

solatko ::

Vsak uporabnik vozila, lahko zamenja akumulator, če je na takem mestu, da je dostop do njega lahek (nekateri imajo to na takih mestih, da je potreben servisni poseg, izkušenega mehanika ali avtoelektričarja).
Seveda je pri tem nekaj pravil - eno od prvih je da gre + na + in - na -. Zaradi otežene zamenjave, so kleme različne po obsegu, tako da + klema, plava na priključku - na akumulatorju, - pa na + klemo spraviš samo s kladivom.
Torej moraš biti res velik trol, da ti uspe kaj takega.
Sicer pa je na cesti veliko voznikov, ki niti ne ve, kje ima rezervno kolo in kako se lotit zamenjave>:D
Delo krepa človeka

korenje3 ::

LFFF je izjavil:

Pozdravljeni.

Evo odpravili smo napako. Šla je glavna varovalka. Električar jo je uspel rešiti, tako, da mi ni bilo potrebno naročiti nove, dal sem 30€ za to. In pa še 40€ da so mi na novo resetirali avto in vse naložili gor. Zamenjal sem še 15v varovalko, za avdio sistem, ki jo je isto skurilo.... Tako, da me je vse skupaj prišli 75€..... Lp in hvala za pomoč


dobr se prodajajo električarji. 70€ za koliko ur dela?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

mujek ::

mn je izjavil:

Mislim, da nek vsaj približno sposoben avtoelektričar ve kako prebrikati varovalko, da še vedno opravlja svojo funkcijo.

Zdaj boš rekel, da sledi "tabelici"?


In če mu slučajno zmanjkalo 100 A žebljička bo pač namesto njega dal šrauf za 1,5 kA.

Resno ljudje, ne se hecat. Varovalke so z namenom tam. In tudi strošek zamenjave varovalke z novo varovalko je minimalen. Popravilo varovalk se ne izplača.
Na koncu se avto vže, pregled avta pokaže da je varovalka bila popravljena in kdo odgovarja?

Dodatek: to velja za vse varovalke, ne samo tiste v avtomobilih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mujek ()

solatko ::

korenje3 - To trdite za vse poklice. Bistvo je to, da nihče ne zna vsega in vsakdo rabi kakšno znanje strokovne osebe. Plačaš znanje in ne ure dela.
Menjava tipkovnice na HP servisu je 110€. Dva vijaka, trije zatiči in odklop kabla - 10 minut dela, če še malo počistiš okolico. Tipkovnico dobiš na e-bay-u za 15€.
Če znaš sam, je cena 15€, če ne znaš, je poseg "mojstra" vreden 95€.

Znajdljivi se ob vsaki pokvarjeni stvari, naučijo to popravit (google dela čudeže), rezultat takega popravila je lahko nakup novega izdelka ali nekajkratni strošek popravila.
Delo krepa človeka

black ice ::

Že, da nihče ne obvlada vsega, samo priklapljanje baterij na porabnike se obravnava pri fiziki v 7. razredu OŠ.

šernk ::

Priklop računalnika je cca 30€. To je 2 minuti dela z zagonom računalnika vred (ok recimo 15min če iščeš kakšno posebno napako). Zakaj? Ker se vam ne sanja koliko stanejo programi za slednje. Program za vsako stvar je 2-3k€, ima pa praktično vsak koncern svoj program. Zdaj pa računajte koliko avtov moraš priklopit za 30€, da se ti licenca pokrije.

sedaj pa ali je bil priklop računalnika potreben ali ne lahko samo na pamet tu debatiramo, ker se najbrž nikomur od nas ne sanja kako je s tem pri i30. Srečen je lahko le, da mu je varovalka preprečila večjo škodo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

mn ::

Vsak uporabnik vozila, lahko zamenja akumulator, če je na takem mestu, da je dostop do njega lahek


Točno tako. Prav skrbi me ko vidim, da bi nekateri to vozili k mehanikom. Zgleda se bodo kmalu Američani norca delali kako smo Slovenci neumni.

Zaradi otežene zamenjave, so kleme različne po obsegu, tako da + klema, plava na priključku - na akumulatorju, - pa na + klemo spraviš samo s kladivom.


Ni ravno tako. Razlika je dovolj majhna da ni problema priviti + klemo na akumulator dovolj dobro da naredi dovolj dober stik. - je pa potem dovolj da samo nasloniš gor - pa mas pizdarijo. Ni težko kaj takšnega narediti če nisi pozoren.

Zdaj boš rekel, da sledi "tabelici"?


No ja - temu težko rečeš, da je sposoben. Sicer si ne predstavljam zakaj bi kadarkoli popravljal varovalke - so prepoceni, in v OPjevem primeru vprašanje kaj je bilo zares menjano. Sploh ker ne vem kako lahko varovalka varuje pred obrnjeno polariteto?

korenje3 ::

solatko je izjavil:

korenje3 - To trdite za vse poklice. Bistvo je to, da nihče ne zna vsega in vsakdo rabi kakšno znanje strokovne osebe. Plačaš znanje in ne ure dela.
Menjava tipkovnice na HP servisu je 110€. Dva vijaka, trije zatiči in odklop kabla - 10 minut dela, če še malo počistiš okolico. Tipkovnico dobiš na e-bay-u za 15€.
Če znaš sam, je cena 15€, če ne znaš, je poseg "mojstra" vreden 95€.

Znajdljivi se ob vsaki pokvarjeni stvari, naučijo to popravit (google dela čudeže), rezultat takega popravila je lahko nakup novega izdelka ali nekajkratni strošek popravila.


no sej to je to. plačaš znanje. ampak tukaj ni potrebno neko posebno znanje. več kot ljudi nekaj zna, manj je to delo vredno. in to sigurno ni 75€.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektriko mece ven, kaj preveriti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1710684 (8963) floyd1
»

Udarec strele v avto (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5810574 (7857) solatko
»

akumulator vs 230V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
446667 (5686) TESKAn
»

Opel astra f 1.4 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7813902 (12460) XrobertoX
»

Avto, fanfare in varovalka

Oddelek: Loža
495893 (4961) T0RN4D0

Več podobnih tem