» »

Domač strežnik/NAS

Domač strežnik/NAS

AaBoy ::

Pozdravljeni,

imam namen postaviti domač strežnik, ki bo hostal manjšo spletno stran. Ta strežnik bi pa hkrati rad uporabil kot NAS. Sestavil sem si nekaj komponent in me zanima kaj menite, ker nimam veliko izkušenj s tem kakšne komponente so dobre. Cena se naj giblje nekje okoli 450€ če lahko kaj manj, pa toliko bolje.


Hvala za nasvete.

Lonsarg ::

Me veseli da nisem edini, ki je navdušen nad ITX:) Fajn sestava, sploh dober integriran procesor si našel, sploh nisem vedel da obstajajo tako poceni Quad 2Ghz 22nm procesorji... Ampak daj en minimum 60GB SSDja notri... Dobi se recimo Sandisk 64GB za 40EUR. Namreč SSD disk, ki je večino poln ni fajn, pri 32GB se to kar hitro zgodi.

Drugače pa si ti izbral ultra low power varianto, tak da imaš kak 75W napajalnik vrh glave, glede na to, da imaš vse pasivno ti najbrž tišina kar dosti pomeni, tak da bi blo fajn najti kak pasiven napajalnik v tem rangu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

levaky ::

Vzami HP Microserver v computeruniverse.net(cenejša poštnina kot hoh, pa tudi cene so ponavadi nižje).

Večinoma pridejo z 4GB ECC rama, notri daš še 1x SSD disk in 2x 3TB disk v mirror in gasa... Ceneje ne gre:)

Matej

axee ::

Lonsarg je izjavil:

Me veseli da nisem edini, ki je navdušen nad ITX:)


ITX je zakon, meni je že od nekdaj všeč kompaktnost in majhne dimenzije, ne pa ogromna ohišja, ki so 80% prazna.. :)

Za še za delavno mašino bi ga imel, če nebi potreboval firewire PCI kartice :)

Lonsarg ::

levaky je izjavil:

Vzami HP Microserver v computeruniverse.net(cenejša poštnina kot hoh, pa tudi cene so ponavadi nižje).

Večinoma pridejo z 4GB ECC rama, notri daš še 1x SSD disk in 2x 3TB disk v mirror in gasa... Ceneje ne gre:)

Matej


Najceneje, kar sem našel je HP ProLiant MicroServer G7 za 250EUR iz computeruniverse. Ta zadeva bi ga prišla dražja(Skupaj 500EUR), več W porabi procesor in še počasnejši je... Q1900 Celeron je pač kraja, tako poceni je:)

Prišpara lahko edino na ohišju/napajalniku(kak komplet), ali pa če zmanjša diske:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

hojnikb ::

a ni tole mal overkill, glede na to da bi že kaka arm based zadeva tole poganjala z levo jajco ?
#brezpodpisa

SimplTech ::

Še en glas za HP ProLiant MicroServer G7. Dobil sem ga na computeruniverse za 183 EUR + 12 EUR poštnine. Je pa varianta z 2GB RAMa in 250GB diska. Za moje potrebe je več kot dovolj.

levaky ::

Hojnikb: ARM zna bit problem s podporo za software in hardware... Koliko ARM rešitev ima SATA porte?
Kako se obnese RAID na ARM platformah?

Hum, prvič vidim tale J1900 celeron in res ne zgleda slabo:)
Obstaja celo plata z DC jackom za napajanje: Q1900DC-ITX
Odlično za kak routerček ali vmware node, kjer sistem bootaš iz USBja.

Matej

Lonsarg ::

En že sestavljen računalnik je načeloma vedno dražji, kot če si ga sam sestaviš. Če se gre nizkocenovno v stilu HP ProLiant G7, je sicer razlika zelo majhna, je pa.

Poleg tega pa je tale Q1900 res future proof zadeva, daš pač teh nekaj 10€ ekstra(najcenejše integrirane rešitve so okoli 50€, ta je 66€.), da lahko v miru počiva zadeva na podstrešju 10 let plus.

Za multipurpuse strežnik ne bi jaz nikoli ARM vzel, sploh za home strežnik, kjer se poigraš z kakim softwerjem.

gali ::

Katero ohišje brez ventilatorja in z notranjim(brez ventilatorja)/zunanjim napajalnikom ca 60-120W bi priporočali za naslednjo konfiguracijo:

Asrock q1900-itx
4gb Ram So-dimm ddr3
ssd Sandisk 128GB u110

Uporaba: HTPC, office, brskanje, obcasna obdelava slik, redko videa, operacijski sistem dual boot win 8.1/ubuntu LTS

Ali ta procesor podpira virtual machine?

Hvala za odgovore že v naprej!

mzakelj ::

Vzem sinology server za 2 diska pa maš vse za stran noter. Zadeva te pride pocen, tiho in varčna :)

pegasus ::

Za zadano nalogo je katerikol star pc dovolj dober. Z razliko v porabi elektrike ne pokriješ cene novega hardvera ...

AaBoy ::

Hvala za nasvete.

Drugače @pegasus, saj bi uporabil star PC, če bi ga le imel.

Lonsarg ::

@gali, Ne dajaj v en tak poceni PC tako dragega diska... M500 120GB je cenejši in več kot dovolj. Če se pa rabi plac se pa kupi navadni 1 TB disk, čeprav če prav vidim imaš namen zunanji disk uporabit, ohišje pa da je ultra majhno in tiho.

Kar se tiče pa strojne virtualizacije, ki jo nekateri program hočejo(večina sicer ne), jo pa ima vgrajeno ja:
http://ark.intel.com/products/78867/Int...

Ohišje pa kupi tisto, ki ti je najbolj všeč, glede na ceno in glede na to, kar hočeš od njega ane, tale je čisto pocen in res ultra majhen recimo:
http://www.hardwareversand.de/Mini/1600...

pegasus ::

AaBoy je izjavil:

saj bi uporabil star PC, če bi ga le imel.
Aha, zanimiv problem ... sam še nisem naletel nanj ;)

gali ::

@azgard

zelim imeti povsem tih PC, HTPC brez ventilatorja, majhna velikost je prednost. Zaradi tisine iscem zunanji ali pa pasivno hlajeni napajalnik. Vecina podatkov bo v NAS. Razlika v ceni med Sandisk U110 128GB in M500 120GB je manj kot 5EUR pri nakupu v Nemciji.

levaky ::

AaBoy:

Ravno sedajle sestavljam NAS za kolega... Če misliš gor gnati kak FreeNAS, NAS4Free, OmniOS+napp-it ali kakšno podobno zadevo, ki uporablja ZFS, je fino imeti ECC ram.
Sej načeloma vse dela OK in fino, dokler ne. In ko enkrat ne dela, zgubiš vse oz. se ti RAID usuje in bo jeba karkoli restavrirati. Za ZFS ne obstaja veliko orodij, ki pomagajo rešiti podatke, sploh ne za laike...
Tudi na FreeNAS forumu ne boš deležen velike pomoči, če boš reku, da imaš sistem brez ECC rama...
Priznam, tudi jaz lavfam nekaj sistemov na ne-ECC ramu, ampak bodo kmalu migrirane na ECC, ker je razlika v ceni zanemarljiva... Vsaj če primerjam z izgubo podatkov...

HP Microserver namreč ima ECC ram.

Več o tem si preberi na FreeNAS forumu v tejle objavi. Je lepo razloženo.

Matej


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365591 (54022) levaky
»

Iskanje najbolj "navite" cene v Sloveniji

Oddelek: Pomoč in nasveti
111889 (1096) Heisenberg
»

NAS - samogradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9817159 (13400) cekr
»

HP Microserver

Oddelek: Kaj kupiti
61219 (1157) MrStein

Več podobnih tem