» »

Trdi disk mrtev (?) - kako naprej?

Trdi disk mrtev (?) - kako naprej?

OttoParts ::

Zdravo!

Na prenosniku mi je "umrl" HDD - nenadoma je nekajkrat začel klikat in ko sem googlal, kaj naj bi ti zvoki pomenili je sistem javil neko težko napako in predlagal, da nujno naredim backup diska (ali sistema nevem točno); sem naredil - tudi backup je javil napako, ker je bila napaka na izvornem disku - ampak mislim (upam), da je backup ok.
CHKDSK, ki bi naj napake našel in po možnosti odpravil, je zelo dolgo delal in se nato pri 80% zaplezal in obtičal.
Sistem je ob ponovnem zagonu delal približno en dan OK (brez alarmov in opozoril v Defraglerju, ki bere SMART podatke in ki je prav tako javil napako, ko je napako javil sistem); danes pa se ne zbudi več - dobim Windows Boot Manager, ki mi kot informacijo navede "THE BOOT SELECTION FAILED BECAUSE A REQUIRED DEVICE IS INACCESIBLE.".

Kaj sedaj:
1. NOV DISK - to je verjetno nujno (ali obstaja še kakšna možnost - v BIOS-u je bil še viden), ampak ali mora biti iste kapacitete, kot prejšnji ali je lahko večji?
2. WINDOWS - moram kupiti nove? Ali jih lahko obnovim in KAKO z nekih diskov, ki sem jih dobil zraven (Medion) ? Bo drug disk delal težave zaradi OEM licence?
3. BACKUP - Je možno obnoviti sistem kar iz njega (če so OK) in kako, kako eventuelno vpliva večji disk? Do sedaj še nikoli ničesar nisem obnavljal iz backupov - kakšen je postopek za to?

crniangeo ::

če je v garanciji uredi zamenjavo diska :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

OttoParts ::

Mislim, da se je garancija iztekla pred 2 mesecema... pa tudi računa, da bi preveril ne najdem, tako da...

crniangeo ::

preveri na online warranty check ? imaš serijsko prenosnika tako da lahko rpeveriš :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

fosil ::

Kupi nov disk in naloži sistem na novo s priloženega medion dvd-ja.
Težav zaradi licence ne bi smelo bit.
Tako je!

OttoParts ::

@crniangeo
To nisem niti vedel, da lahko, ampak bom še vedno brez računa....

@fosil
Torej bo šlo tudi z recovery diskom (to piše na DVD-ju) - super

Kako pa s tem backupom?

MIHAc27 ::

1) Disk je lahko kakršen koli (tudi SSD HINT) fino je, če je večji.

2) Windowsi.. poglej če imaš kje kako nalepko z kodo. Pogosto se skriva pod baterijo. Drugače lahko probaš z DVD-ji ki so bili priloženi.

3) Če disk še dela... lahko poskusiš z kloniranjem podatkov. V kolikor bi uspelo bi imel VSE točno tako kot imaš sedaj, z izjemo novega diska. (Programi: Paragon, Norton Ghost, Acronis,....)
bo pa verjetno teško, ker ti disk crkuje.
Osebno ti svetujem raje kopiraj podatke nekam začasno, in naredi novo inštalacijo windowsov.

kurjač ::

Z priloženim DVDjem bo windowse postavil brez kakršnega vpisa kode. Jasno da DVD velja samo za njegovo serijo prenosnika.
Windowsi bodo čisi brez medionove navlake, bo pa potrebno gonilnike naložit iz dodatnega CDja ali iz diska particije D (če še dela) ali uradna stran

OttoParts ::

Od diska ni znakov življenja,bo treba kupit novega - klasičnega, SSD je sicer super, ampak odločno predrag in ga iskreno, ob normalnem delu, niti ne pogrešam.
Imam DVD in CD z drajverji, serijska številka (nalepka) Windowsov pa je na spodnji strani prenosnika - bom postavil Windowse na ta način (če ne bo Medionovih stvari je to bonus), nato pa bom poskusil kako je z narejenim backupom.

technolog ::

Probaj ga zamrznit. In ne, ni šala:



Če hočeš podatke dobit dol, potem je to precej dobra opcija. Imej pripravljen backup disk, kamor boš kopiral, v primeru, da uspe.

p.s.: Če so podatki RES pomembni, ne tvegaj, ampak delo prepusti podjetju, ki se s tem ukvarja.

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

Lahko, da je samo kakšen kontakt slab na konektorjih diska ali matične plošče; ni nujno vedno da disk popolnoma crkne; nesi na servis, da pogledajo, ker je lahko malenkost. Lahko pa je tudi dotični sata port ali napajanje za ta disk na matični šel, pa je disk še vedno cel in je matična delno šla (če bios ne pokaže diska) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

OttoParts ::

@tehnolog:
To z zamrzovanjem sem že slišal, ampak sem popolnoma pozabil na ta postopek. Če je narejeni backup dejansko slab, bom poskusil s tem.

@Spajky:
Bios najde disk. Disk ima očitno tudi še delujoče napajanje, ker ga lahko slišim, ko se zaganja - vedno enak ponavljajoč zvok. Vmes se je enkrat zagnal tudi Medion fast boot (Medionova verzija zelo oskubljenega Linuxa), ki je sicer takoj "zamrznil", zato mislim, da je tudi sata port (za podatke) OK.

technolog ::

Otto, ne pozabit vrečke, preko katere napelješ kable, sicer bo teta kondenzacija huda.

OttoParts ::

Ja vem, ampak zamrzovanje je res zadnja opcija.
Imam vrečko, nekje bom moral staknit vmesnik sata-usb, zamrzovalnik je tudi (pa še grah je notri), samo kje naj dobim take mačke, kot jih ima Linus?;)

OttoParts ::

Situacija je rešena.

Kupil sem nov disk, z Medionovim DVD na novo (brez spraševanja po kakršnih kodah) naredil instalacijo Windowsov, kasneje z njimi napravil Repair dvd in s pomočjo tega iz backupa znova dobil nazaj svoj prejšnji sistem.

Hvala vsem za pomoč!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

težave z zagonom računalnika po kloniranju diskov

Oddelek: Pomoč in nasveti
474941 (3947) gruntfürmich
»

Čuden zvok trdega diska (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
678081 (6638) ngc2392
»

Acronis True Image WD Edition

Oddelek: Pomoč in nasveti
152136 (1722) MIHAc27
»

SSD vgrajen, kaj pa zdaj? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
10621200 (13909) MrStein
»

Copy DISK to DISK - Ali bodo winsi in ostali progr. delovali

Oddelek: Pomoč in nasveti
91103 (1021) bzp

Več podobnih tem