» »

BlackBerry lani z ogromno izgubo, a boljšimi obeti

BlackBerry lani z ogromno izgubo, a boljšimi obeti

Reuters - BlackBerry je v preteklem fiskalnem letu, ki se je končalo konec februarja, ustvaril 5,9 milijard dolarjev čiste izgube, so sporočili iz kanadskega proizvajalca mobilnih telefonov. Nekoliko upanja vzbuja le zadnje četrtletje, v katerem so izgubili le 423 milijonov dolarjev, medtem ko so pričakovali še bistveno večjo izgubo. A že pred tem so ustvarili toliko izgube, da lanski rezultat ni mogel biti kaj drugega kot katastrofalen. Novi izvršni direktor John Chen je poudaril, da je podjetje na poti vrnitve k rasti in dobičku ter da se premikajo k trdnejši finančni podlagi.

Glavni problem v BlackBerryju ostaja dejstvo, da prodajo premalo mobilnih telefonov - v zadnjem kvartalu 1,3 milijona, pred tem 1,9 milijona. Samo odpisi zaradi neprodanih telefonov Z10 so obsegali 934 milijonov dolarjev, dodatne pol milijarde stroškov pa je povzročilo še prestrukturiranje. Vse to se kaže na padanju denarnega toka, in tako je podjetje v zadnjem četrtletju zbralo le še 976 milijonov dolarjev prihodkov, četrtletje pred tem pa 2,8 milijarde dolarjev.

Chen, ki je krmilo podjetje prevzel novembra, ne počiva in je aktivno pristopil k reševanju podjetja, čeprav je prodaja padla v vodo. Podjetje želi v prihodnosti večji del prihodkov ustvariti s prodajo storitev podjetjem in državi, medtem ko bo pomen lastnih telefonov manjši. Do konca fiskalnega leta marca 2015 naj bi podjetje uspelo izravnati denarni tok, kmalu zatem pa naj bi začeli poslovati z dobičkom. Do tedaj pa BlackBerry časa še nekaj bolečega zniževanja stroškov. Kot je dejal Chen: z rezanjem stroškov ne moreš dvigniti prihodkov, lahko pa povečaš dobiček.

30 komentarjev

lostsoul ::

Glede na kvaliteto BB10 bo firmi uspelo. Sploh pa je bil prejšni CEO "rahla" megla, Chen celo ve kaj dela

LJ4L ::

Resno? BB je na potiv propad. Prepozno so se začeli iti tudi "pametno" tehnologijo.
LP from LJ

bluefish ::

S "pametno" tehnologijo so bili pred drugimi. Je pa seveda odvisno, kaj si predstavljaš pod tem pojmom.

BorutK-73 ::

To je res, včasih je bil BB sinonim za "smart phone". Prvi so združili tablični računalnik (že pozabil ime, palm mogoče??) in sim modul v "smart" telefon.

smash ::

ne moreš verjet...saj se bodo celo pobrali

še vedno so pri vodstvenih kadrih prva izbira, če imaš kaj drugega, si še vedno pajac

alexa-lol ::

BorutK-73 je izjavil:

To je res, včasih je bil BB sinonim za "smart phone". Prvi so združili tablični računalnik (že pozabil ime, palm mogoče??) in sim modul v "smart" telefon.


Brata Wright sta tudi prva poletela pa to ne pomeni da se zdaj vozimo naokoli z WrightBros 747 ali A380 .

V svetu kjer obstaja iPhone, Samsung Galaxy, HTC One, Sony Z, Nokia Lumia ne moreš z enim levim izdelkom uspeti.

Še Huawei in ostali Kitajski proizvajacli so svetlobna leta pred njimi.

smash je izjavil:

ne moreš verjet...saj se bodo celo pobrali

še vedno so pri vodstvenih kadrih prva izbira, če imaš kaj drugega, si še vedno pajac


BB je že cca 5 let "not-cool"

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

alexa-lol je izjavil:

BB je že cca 5 let "not-cool"
Za neko resno podjetje je "not-cool" faktor res nekje na zadnjem mestu (za kakšno PR podjetje pa verjetno bolj zgoraj).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

alexa-lol ::

Gregor P je izjavil:

alexa-lol je izjavil:

BB je že cca 5 let "not-cool"
Za neko resno podjetje je "not-cool" faktor res nekje na zadnjem mestu (za kakšno PR podjetje pa verjetno bolj zgoraj).


Je pomembno če so vsi tvoji nasprotniki "cool"
iPhone - the original cool
Samsung Galaxy - Android cool
Nokia Lumia - non-mainstream/hipster/artistic/WP mobile/alernative cool
HTC One - coolr then BB
Sony Z - cool

Telefon danes ni neka industrijska naprava ampak gadget zato je cool factor ključen. Če kupuješ CNC stroj se strinjam da je vseeno. Tudi če gledamo iz dolgočasno-poslovno-tehničnega vidika je BB precej zaostala stvar, ki ni konkurenčna niti Kitajcem. BB je Yugo med telefoni, tko je.

RejZoR ::

Pomoje jih najbolj tepe software (predvsem manjko aplikacij kot jih ima Android/iOS ekosistem). Ker ko sem nazadnje držal v rokah od sodelavke BlackBerry Z10 je deloval res solidno. Lepo izdelan, dober ekran, edin fotk nisem preverjal kakšne so (EDIT: Sem šel pogledat na GSMArena in je kakovost slik zelo dobra).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

alexa-lol ::

Jah HW je že mogoče uredu sam OS je pa v tretji ligi. Prihodnost za BB je edino da grejo na Android/WP in tržijo storitve na vseh platformah.

Problem je da takega prehoda ne moreš izvesti v nekaj mesecih, do takrat bo pa BB že propadel/bo kupljen zaredi licenc. Pač so v škarjah.

klinker ::

RejZoR je izjavil:

Pomoje jih najbolj tepe software (predvsem manjko aplikacij kot jih ima Android/iOS ekosistem)


Ker po tvoje poslovni telefon potrebuje miljon appsov v store-u 8-O
St. appsov v store-u je pomembno samo takim z prevec casa in ni prav noben pokazatelj kvalitete platforme. V poslovnem okolju je pomembna le kvaliteta, dobro delovanje sistema in da ima stvari katere sluzijo poslovnim zadevam. BB ni slab, je tako kot WP, samo precej v zamudi.
Ce pa mislijo da bodo lahko prodali miljone in miljone naprav se pa motijo. Android igrack za tak trg je ze prevec in ni vec placa za se eno platformo. Tudi v poslovnem okolju jih bo WP pojedu, razen ce sami ne dajo gor WP, kateri je edina primerna resitev za poslovno rabo danes.
Apple je edina neka primerna alternativa WPju za poslovno rabo, pa se to ne bi bil ce bi se pri MSu prej zganli delat na tem.
BB je deloma pojedla tudi novica, kako veselo razne podatke dajejo raznim ustanovam, kar je v poslovnem okolju nesprejemljivo, pa ceprav niso ne Apple, ne Android in ne WP prav nic boljsi, ampak BB je pac slovel po varnosti in s tem dobil konkreten strel v nogo.
Ce se mene vprasa je samo se vprasanje casa kdaj se bodo prodali, ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

Gregor P ::

klinker je izjavil:

BB je deloma pojedla tudi novica, kako veselo razne podatke dajejo raznim ustanovam, kar je v poslovnem okolju nesprejemljivo, pa ceprav niso ne Apple, ne Android in ne WP prav nic boljsi, ampak BB je pac slovel po varnosti in s tem dobil konkreten strel v nogo.
Mene je to dejansko najbolj razočaralo, čeprav bi po drugi strani lahko rekli, kaj sem pa sploh pričakoval:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

klinker ::

Gregor P je izjavil:

klinker je izjavil:

BB je deloma pojedla tudi novica, kako veselo razne podatke dajejo raznim ustanovam, kar je v poslovnem okolju nesprejemljivo, pa ceprav niso ne Apple, ne Android in ne WP prav nic boljsi, ampak BB je pac slovel po varnosti in s tem dobil konkreten strel v nogo.
Mene je to dejansko najbolj razočaralo, čeprav bi po drugi strani lahko rekli, kaj sem pa sploh pričakoval:8)


Glej...sej se je sam internet zacel kot vojaski eksperiment. So vidli potencijal, medtem tudi v tem, da se da vso komunikacijo prestrezat ter se lotli dela >:D
Ce mene vprasas se vse to, kar se dandanes pise, dogaja ze od samega zacetka ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

PrihajaNodi ::

BB. je mrtev. Žal. Mogoče bi jim uspelo z WP, Androidom definitivno ne. Zakaj? Ker je že enostavno dovolj, če že ne preveč Androidov na trgu. Vsak kitajc je na Androidu, da ne omenjamo potem še raznih HTC jev, Samsungov, Sonyev in vseh ostalih.

Ok je tudi Nokia dala svoje Android verzije, ampak to samo zato da se ljudje v razvitem svetu lahko kupijo poceni telefon in nato preidejo na WP.

Poleg tega je Rim no BB, sistem res totalno brez aplikacij, še navigacija dela slabo na z10.

No, sam upam da se WP. okrepi tržni delež vsaj tam nekje na 30% da bo konkurenca zagotovljena, itak se pa ljudje naveličajo vsega in potrebujejo vedno nekaj novega da zadovoljijo svoje umetne potrebe. Meni osebno, je WP. top, popraviti morajo samo še detajle.

OttoParts ::

Uf to pa je žalostno slišat.
Sem še na starem (neumnem) telefonu - čakam, da mi "crkne", da kupim novega (ampak Nokie so žilave :)) in ko sem se oziral za novimi telefoni mi je ravno BB Z10 od vseh deloval najbolj solidno - sama uporaba se mi je zdela še najbolj intuitivna (od ostalih pametnih telefonov) s tistim side barom (ne vem kako to imenujejo pri BB ampak je praktično), telefon mi tudi lepo paše v roko (in žep), ima zamenljivo baterijo in SD kartico.
Sodobni Samsungi in HTC-ji in ostalo so vsi po vrsti preveliki ali imajo fiksno baterijo, ali pa v majhnem, udobnem ohišju "stara" , manj zmogljiva tehnika (saj ne da bi nujno rabil najnovejše procesorje itd., ampak če že kupujem nov telefon...).

Slišal sem, da je BB OS sedaj posodobljen, tako da omogoča nalaganje in poganjanje praktično vseh Android aplikacij, kar bi moralo rešiti problem omejenega števila native BB aplikacij. Ve kdo kaj je s tem?

Če je tu kakšen uporabnik BB telefonov - kako je pri njih urejena administracija programov, predvsem, kar se tiče zasebnosti: bolje, slabše ali primerljivo z Androidom in WP?

techfreak :) ::

Zakaj jim ne bi uspelo z Androidom? BB so znani po povezavi z BES ter prenasanjem podatkov preko varne povezave med usluzbenci, prav tako bi naj imeli kvalitetno moznost administracije s strani podjetja.

Lahko bi predstavili svoje Android mobilnike z dodatno zascitenim OSom ter vsem kar ponujajo BBji.

Matev ::

ja valda da bodo popušili če še kar tipkovnico gonijo pri svojih telefonih

kot eni iber oldiji

Gregor P ::

Fizična tipkovnica je nekaj kar je zame top prednost in zaželena funkcija pri pametnem mobilniku.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Matev ::

jaz poznam veliko takih ki pravijo da je tipkovnica 100x boljša kot tačskrin
a vsi ti imajo tačskrin

Gregor P ::

"Tačskrin" je "kul", tipkovnica pa je "mast"8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

smash ::

jaz tudi mislim da je fizična tipkovnica prednost...če dajo še to stran, so pa res potem samo še eni od mnogih

Hayabusa ::

BB je v podjetjih popularen ker:
ima tipkovnico
centralen sistem nadzora aparatov (kot windows gpo)
bis/bes server.


Katera konkurenca bo ponujal zgoraj našteto bo lahko prevzela primat BB v podjetjih.

ToniT ::

Z10 uporabljam že kar nekaj časa in sem zadovoljen. Baterija je super, drži do 3 dni ob normalni uporabi. Fotoaparat je v redu (jaz sem zadovoljen). Imam nameščeni 2 aplikaciji za Android in je šlo dokaj enostavno (moral sem ju namestiti preko računalnika). V glavnem telefon dela to, za kaj ga jaz rabim in zaenkrat ne razmišljam o zamenjavi.

PrihajaNodi ::

techfreak :) je izjavil:

Zakaj jim ne bi uspelo z Androidom? BB so znani po povezavi z BES ter prenasanjem podatkov preko varne povezave med usluzbenci, prav tako bi naj imeli kvalitetno moznost administracije s strani podjetja.

Lahko bi predstavili svoje Android mobilnike z dodatno zascitenim OSom ter vsem kar ponujajo BBji.



Če želiš res da bo vse kriptirano potem je cena za tak aparat ohohoho.


https://www.blackphone.ch/phone/#app-fe...


Sicer pa nikogar več ne moti varnost oziroma kripitiranje? Zakaj? Glede na število ljudi na FB. se tega ne bi spraševal. BB je mrtev. Samo WP je alternativa Androidu, ko se bo folk naveličal Androida bo imel samo WP kot alternativo ki bo bolj razširjena.

No pa Ios. Vendar je cena zanj kar visoka.

Zgodovina sprememb…

LJ4L ::

Matev je izjavil:

jaz poznam veliko takih ki pravijo da je tipkovnica 100x boljša kot tačskrin
a vsi ti imajo tačskrin

Touchscreen je velika prednost. Ravno tako tipkovnica. Nekateri telefoni imajo to dvoje kombinirano (npr. Motorola Milestone) potem pa pridemo do še enega problema: debelina . . . Skratka, vsak naj izbere kar mu najbolj paše.
LP from LJ

spirit ::

IOs je predrag, imajo ga vsi ker je Cool fakot ogromen in ker ne vajo kaj bi z njim poleg brskanja FB.janja in pdobnega še počeli, baterija tako kot na večini dobrih smartfonov ni dobra, Touchscreen tipkovnica je čist ok ko se navadiš ampak slepo tipkanje je pa no go WP bo konkurenca ko bo z njim več telefonov, sam bi šel takoj na WP ampak ni telefona ki bi mi bil ok, ker se mi lumia 1050 grozno drži v roki, 920 mi je zelo všečna, malce težka je sicer, tako da vsaj za enkrat ostajam na Androidu, bi bil pa zelo vesel, če bi lahko preprosto kupil telefon in dal gor WP in tako bi sedaj vzell Nexus 5 in dal gor WP, ampak ker en gre bom vzel pač N5 in ostal na Androidu.

PrihajaNodi ::

Poglej si lumio 925 če bi res rad lepo obliko.

lostsoul ::

Da si razjasnimo, BlackBerry dela več kot le telefone
Npr QNX: laufa v marsikaterem avtu. Na primer Applov CarPlay, v avtu laufa na QNX. QNX se uporablja tudi v medicinskih aparatih, serverjih in sm vidu celo že avtomatski sesalec (je najbol efektivn/zanesljiv sistem menda)
Njihove poslovne storitve, te podpirajo iOS, Android in BlackBerry. BBM, dela prav tako na vseh treh platformah, in prihaja tudi na Windows Phone.

Kar se telefonov tiče: imam Z10 že preko eno leto, in sm pred tem imel Androida. Ne bi šel nazaj. Nikoli. Dela, vse aplikacije kar jih rabim jih imam. Če ne veste o čem govorim pejte na SiMobil al nekam drugam in ga primte v roko.

klinker ::

spirit je izjavil:

IOs je predrag, imajo ga vsi ker je Cool fakot ogromen in ker ne vajo kaj bi z njim poleg brskanja FB.janja in pdobnega še počeli


A po tvoje kdor kupi iOS napravo ne ve kaj bi z njo in jo kupijo samo ker je cool :))
Komentar na nivoju, ni kaj...spravljas nas Androidase na zelo zelo nizek nivo s takimi ;((

klinker ::

lostsoul je izjavil:

Da si razjasnimo, BlackBerry dela več kot le telefone
Npr QNX: laufa v marsikaterem avtu. Na primer Applov CarPlay, v avtu laufa na QNX. QNX se uporablja tudi v medicinskih aparatih, serverjih in sm vidu celo že avtomatski sesalec (je najbol efektivn/zanesljiv sistem menda)
Njihove poslovne storitve, te podpirajo iOS, Android in BlackBerry. BBM, dela prav tako na vseh treh platformah, in prihaja tudi na Windows Phone.

Kar se telefonov tiče: imam Z10 že preko eno leto, in sm pred tem imel Androida. Ne bi šel nazaj. Nikoli. Dela, vse aplikacije kar jih rabim jih imam. Če ne veste o čem govorim pejte na SiMobil al nekam drugam in ga primte v roko.


Glej. BB je specificna firma z specificno ponudbo.
Kar se smartphone-ov tice se nikoli ne bodo prodajali kot se Android, Apple in niti kot WP. Ta vlak so zal zamudili, sploh pa jih je zjebalo to, da kljub temu da ponujajo nek hard security in sifriran promet, je lepo prislo ven kako talajo raznorazne podatke okoli. Zaradi tega si kupu BB storitev, ki pa ocitno ni to to. Kar se fonov tice je dosti dobrih in boljsih od tvojega Z10, predvsem pa bolj popularnih, saj marketing dela cudeze pri pranju mozganov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

BlackBerry potrdil androidni telefon še letos

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
117268 (5330) Stari maček
»

BlackBerry po dolgem času z dobičkom

Oddelek: Novice / Rezultati
105366 (4488) TESKAn
»

BlackBerry odpušča

Oddelek: Novice / Rezultati
86181 (4369) metalc
»

BlackBerry 10 bo zamudil, RIM z ogromno izgubo

Oddelek: Novice / Rezultati
53043 (2741) Gregor P
»

RIM z izgubo in brez fokusa

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
3317116 (15316) Pier

Več podobnih tem