» »

RAM CPU hitrost

RAM CPU hitrost

h3geek ::

Pozdravljeni. Ne vem če sem vprašal pod pravo temo, no ampak naj bo :D

Danes sem se spomil, da sem enkrat nekje zasedil da imajo procesorji omejitev, koliko hiter ram (MHz) lahko prenesejo/obdelajo.

Kje se ta podatek najde.

druga stvar ki mi sem jo potem začel razmišljati je ta:

v svojem računalniku imam 4 ploščice rama, zato me zanima kako je ta hitrost povezana z zgoranjim podatkom povezana v primeru več RAM ploščic.

Xserces ::

intel pri stock frekvenci 1333 MHz, AMD pa mensezdi (nism 100%) 1866MHz ---> razlike ni edino na APU
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

hojnikb ::

h3geek je izjavil:

Pozdravljeni. Ne vem če sem vprašal pod pravo temo, no ampak naj bo :D

Danes sem se spomil, da sem enkrat nekje zasedil da imajo procesorji omejitev, koliko hiter ram (MHz) lahko prenesejo/obdelajo.

Kje se ta podatek najde.

druga stvar ki mi sem jo potem začel razmišljati je ta:

v svojem računalniku imam 4 ploščice rama, zato me zanima kako je ta hitrost povezana z zgoranjim podatkom povezana v primeru več RAM ploščic.

To je predvsem odvisno od tega kako dober primerek IMC ima procesor... Načeloma je pa "uradna" omejitev 1333/1600Mhz..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

h3geek ::

Ker kot sem našel po podatkih trenutno imam AMD FX 8320 (8 jeder 3,5GHz) in piše po podatkih z cpuworld.com

Family AMD FX-Series
Model number ? FX-8320
Frequency 3500 MHz
Turbo frequency 4000 MHz

Bus speed One 2600 MHz 16-bit HyperTransport link (kot razumem 2600 MHz ram bi ta reč gonila)

prejšnji procesor ki sem ga imel je bil intel e6600 dual core uradno 2400 MHZ jaz sem ga gonil na 3GHz, ker sem imel 1333MHz ram in če nisem dvignil FSBja je ram delal na nižji ferkvenci (pri inlih LGA775 je to simpl ko pasul).

No pa še kdo ve ali št ploščic vpliva na širino prenosa ali je samo enostavna matematika da se isti podatek zapiše 1x/2x/3x/4x hitrostjo (odvisno od št RAM ploščic)

Hvala za odgvore.

hojnikb ::

hitrost vodila že dolgo časa (in tudi frekvenca proca) nima nobene korelacije z tem, kak hiter ram lahko goniš. To je še iz časov FSB vodila..

No pa še kdo ve ali št ploščic vpliva na širino prenosa ali je samo enostavna matematika da se isti podatek zapiše 1x/2x/3x/4x hitrostjo (odvisno od št RAM ploščic)

Če imaš eno, je bandwidth rapoloveljen, sicer je pa poln. Z 2 ali 4 bo hitrost ista (razn če maš 4 kanaln memory controler).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

h3geek ::

Potem zdej praktično ni več neke omejitve koliko hiter ram goniš?

hojnikb ::

omejitev je samo v intergriranem memory controlerju, kolk prenese :)
#brezpodpisa

h3geek ::

No pa lahko malo bolj podrobno kje se ta podatek najde ? :D

Dr_M ::

S testiranjem se najde.

gddr85 ::

Pri vsaki matični piše kolk hiter ram podpira in pri procesorju.

npr. Asus M5A99X EVO podpira
4 x DIMM Max. 32GB
DDR3 2133(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz ECC, Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture

npr. fx 8320 Supported memory: DDR3-1866


torej če naviješ fsb greš lahko preko 1866mhz, ker matična podpira do 2133mhz, oz. greš lahko še preko tega pri matičnih, ki podpirajo še hitrejši ram.
Potem pa vidš pri cpu memory bus kje je zares omejitev.

hojnikb ::

gddr85 je izjavil:

Pri vsaki matični piše kolk hiter ram podpira in pri procesorju.

npr. Asus M5A99X EVO podpira
4 x DIMM Max. 32GB
DDR3 2133(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz ECC, Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture

npr. fx 8320 Supported memory: DDR3-1866


torej če naviješ fsb greš lahko preko 1866mhz, ker matična podpira do 2133mhz, oz. greš lahko še preko tega pri matičnih, ki podpirajo še hitrejši ram.
Potem pa vidš pri cpu memory bus kje je zares omejitev.

Kako hiter ram boš lahko gonu ni odvisno od matične, ampak od memory controlerja, ki je vgrajen v procesor, ne v matično.

Also, FSB ne obstaja več.
#brezpodpisa

gddr85 ::

ok, ampak če maš recimo 2500mz ram, ga mora najprej tud matična podpirat, in če ga hočeš gont na tej frekvenci je treba potem tud cpu navit, če se ne motim.
In pa v čem je potem sploh smisel matičnih, ki podpirajo vse tja do 3000mhz oc oz. xmp profile, če tega skor noben cpu ni sposoben, razen če ne povečaš bus speed in ga naviješ. A je tko, al se motim?

hojnikb ::

gddr85 je izjavil:

ok, ampak če maš recimo 2500mz ram, ga mora najprej tud matična podpirat, in če ga hočeš gont na tej frekvenci je treba potem tud cpu navit, če se ne motim.
In pa v čem je potem sploh smisel matičnih, ki podpirajo vse tja do 3000mhz oc oz. xmp profile, če tega skor noben cpu ni sposoben, razen če ne povečaš bus speed in ga naviješ. A je tko, al se motim?

ni res. Še vedno živiš v FSB časih..

Tisti 3000Mhz+ so tako ali tako cherrypicked rami za cherrypicked procesorje.
#brezpodpisa

gddr85 ::

Kako ne. Če imaš ram, ki je hitrejši, kot ga uradno podpira cpu mem. controler, je treba bus speed (v mojih starih časih fsb na northbridge)navit, če želiš ram gont pri višjih mhz-ih. Al kar vstaviš notr 2133 ram pa ti bo delal bp, kljub temu da je cpu supported memory 1866 ?

hojnikb ::

Ah kje pa. Sj mameplate imajo delilnike tudi za višje frekvence od deklariranih, tak da se ti base clocka niti ni treba dotikat.

Kamot lahko goniš višje frekvence... Samo 100% ziher naj bi delal le na deklariranih..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Asus FX 990 R2.0 RAM podpora

Oddelek: Strojna oprema
8676 (479) gddr85
»

Kateri ddr 3 ram kupiti

Oddelek: Strojna oprema
413343 (2398) HeXeD
»

ASUS Maximus IV Extreme-Z ali Gigabyte GA - Z68X - UD7 - B3

Oddelek: Strojna oprema
122740 (2515) TOP

Več podobnih tem