» »

IDE master / SATA slave

IDE master / SATA slave

i386 ::

Imam problem. V računalniku imam IDE disk. Nastavljen je kot master. Odločil sem se da dodam notri sata disk. Bios mi zazna oba diska, xp-ji samo IDE disk. Kaj bi bilo lahko narobe?
lp

lasse007 ::

Če imaš čisto nov disk, ga moraš v Windowsih formatirat (oz. prej narediti particijo/-e). (Nadzorna plošča > Skrbniška orodja > Upravljanje računalnika > Upravljanje diskov)

SATA ne more biti SLAVE, ker ima čisto svoj samostojen podatkovni kanal.
"Predstave s črno magijo in njenim popolnim razkrinkanjem"
(Mihail A. Bulgakov, Mojster in Margareta)

solatko ::

Verjetno nimaš SATA gonilnika, v visti in 7-ici se naloži sam, pri XP-ju ne.

Han ::

V biosu izklopi SATA AHCI Mode in vklopi SATA Native Mode. Če tudi zdaj WinXP ne bo zaznal diska, v biosu izklopi še SATA Native Mode.

333333 ::

Men instalacijo xpjem moras pritisniti f6 in naložiti gonilnike za sata kontroler z diskete (gonilniki so na cdju od matične plošče). Če nimas disketnika pa lahko z programom NLITE integriras gonilnike v instalacijo xpjev.

Aja pa HAN sata native/achi mode je za prenosnike ne za stacjonarne računalnike, sploh pa za starejse matične plošče ne kot je v tem primeru.
Spiritual

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 333333 ()

Han ::

1. Tudi na stacionarcih imaš SATA AHCI in Native Mode.

2. Tudi SATA diski so lahko SLAVE.

333333 ::

1. Zraven sata/ achi imajo stacjonarni se ponavadi tudi RAID
2. Sata diski ne poznajo master ali slave (kot se je to z jumperjem nastavljalo na ATA diskih) je pa razlika na kateri kontroler ga priklopis... master al pa slave.

i386 ti pa če neboš nameščal sistema na sata disk moras samo namestit gonilnik za sata kontroler v sistemu. Pod device managarjem poglej, grem stavit da maš kak rumen klicaj za nenameščeno strojno opremo. Če pa ni rumenega klicaja pa moras injacilizirat disk (in nardit particije) v control panel - administrative tools - computer managment - disk managment.
Spiritual

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 333333 ()

Han ::

1. ja, RAID nadvse vpliva na AHCI/Sata Mode :\
2. torej poznajo master/slave :P

Ne vidim razloga, zakaj bi nameščal SATA gonilnik za disk. Meni v WinXP SP3 deluje SATA disk brez posebnega gonilnika v SATA Native Mode. :)

i386 ::

Ok, bom naložil gonilnik. Han, jaz imam sp2, datum izida 2003?? ne vem, če je bil sata priklop takrat aktualen :)

Han ::

Ravno zato si lahko pomagaš z nastavitvijo v biosu, ki lahko SATA "predstavi" sistemu kot IDE disk...

333333 ::

i386 kakšno ploščo pa mas?
Han po tvoji logiki mas vsak bios to opcijo?
Spiritual

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 333333 ()

Han ::

Tako je.

333333 ::

Han pa ti si kaki prefesjonalni serviser? :D
Spiritual

i386 ::

imam asrock p4i65g.

333333 ::

i386 gonilnike imaš tukaj http://www.asrock.com/mb/download.asp?M... če nimaš cdja.
Spiritual

Galaxy ::

i386, vprašanje: zakaj raje ne naložiš Windows 7? Ima skoraj enake zahteve kot XP :) pa še veliiiko boljši je.

i386 ::

Galaxy, sem razmišljal, pa nimam volje in časa nalagati vse programe znova :) len sem, kaj čm.

333333 ::

Han še vedno čakam na tvoj odgovor.

i386 pol ti je uspelo namestit driverje in nardit particije?
Spiritual

i386 ::

Poe_T, žal nimam skoraj nič časa. Upam, da bom jutri lahko =)

Han ::

Saj je vseeno, kako odgovorim. A misliš, da ima "profesjonalni" serviser kakšno uokvirjeno diplomo na steni? :D

seba-beba ::

Zdravo!

Imam podoben problem.
Trenutno imam v računalniku IDE disk. Sedaj bi želel priključiti še SATA disk kot slave.

V kolikor vstavim SATA disk, se mi računalnik ne zažene.
Kaj bi bil lahko vzrok?

Duhec ::

Ata in sata ne moreš skup sparit, je popolnoma drugo vodilo. :)
Nastavi v Cmos nastavitvah biosa, da je prvi boot disk tvoj stari ide disk na katerem imaš očitno sistem. Lahko je zdaj nastavljen na sata disk, ki je prazen in zato komp ne štarta.

seba-beba ::

Torej še predno namestim SATA, v Biosu spremenim prvi boot na IDE?

solatko ::

Za sata nimaš kaj nameščat. Ti moraš uredit v boot zaporedju tako, da prvi starta disk, na katerem imaš sistem. Če je to disk IDE daš pač tega.
Disk normalno priklopiš, zaženeš bios in pogledaš boot opcije, če ti je kaj spremenilo. Startaš iz IDE diska.
Načina ne smeš spremeniti v SATA, ker ti boot diska ne bo zaznalo, pustiti moraš na sata native ali ide. Ne vem katere stvari ti bios ponudi.
Delo krepa človeka

Hayabusa ::

seba-beba ::

Mi je že uspelo, hvala!

Problem je bil, ker je bil kot prvi boot nastavljen cd/dvd, kot drugi pa IDE.
Sedaj sem nastavil na prvi boot IDE, ostalo sem pa kar ukinil.

solatko ::

Hayabusa - Zopet imaš težave z branjem - OP je hotel samo to kar mu je uspelo - imeti SATA disk za dokumente in ostalo kramo, ni spraševal za kloniranje sistema na novi disk.
Delo krepa človeka

Hayabusa ::

http://forum.acronis.com/forum/43303



Aha, se da npr brez acronisa migrirati iz ide na sata hdd (brez ponovne instalacije) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Duhec ::

Komot narediš klon ide-ja na sata disk. Ne vem zakaj ga ne bi ?
Uporabljam EaseUS Todo Backup Free (Disk clone), pred leti sem imel za to Ghosta.

Hayabusa ::

Ne bodo winsi jambrali, da ne morejo botati iz neobstoječega hddja (ide) ?

Hayabusa ::

Edit, namestil xp v VM na ide hdd, ugasnil VM, spremenil hdd v sata ahci, winsi se zaženejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Duhec ::

Če fašeš bsod 0x7b boš moral po vsej verjetnosti v Cmos nastavitvah biosa sata mode prestaviti iz ahci na ide mode.
Ko sem delal klon z Acronisom, ki je bil na Hirens's boot disku sem moral potem pognati še Fix HDC. Sistem je bil XP.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PCI kartica IDE RAID ne pa klasična PCI IDE

Oddelek: Strojna oprema
161523 (1121) solatko
»

nemorem instalirat XP

Oddelek: Operacijski sistemi
71051 (532) NSA Agent
»

Ne morem prepisati Viste z XP-ji

Oddelek: Operacijski sistemi
191461 (1227) Mare2
»

Freedos in windows xp

Oddelek: Operacijski sistemi
192583 (2218) kanja
»

Instalacija XP ne najde diska

Oddelek: Operacijski sistemi
415938 (4801) fredyjetle

Več podobnih tem