» »

Kako izmeriti smrad

Kako izmeriti smrad

dronyx ::

Imam precej nenavaden problem. Pred nekaj leti sem dobil novega soseda, ki si je sredi strnjenega naselja stanovanjskih hiš umislil, da bo gojil koze in s tem si je nakopal jezo sosedov, ki jih je motil smrad. Potem so se s primerom začele ukvarjati razne inšpekcijske službe, ampak zanimivo, smrad je postajal čedalje bolj neznosen (baje naj bi gnoj odlagal kar v kanto za odpadke, lonce za rože...).

Pravno je kot kaže v takem primeru možno civilna tožba zaradi prekomernih imisij, kot se smradu učeno reče, ni mi pa jasno, kako se da to sploh dokazati, razen če sodišče ne pošlje kup izvedencev, ki bi kampirali pred objektom in pisali svoja opažanja?

Ima kdo s podobnim primerom kakšne izkušnje? Naj še dodam, da se zanaša na to, da se "imisije" ne da dokazovati in da mu glede tega "nihče nič ne more", sam pa predvidevam, da se na takšen način želi znebiti tudi ostalih dveh solastnikov nepremičnine, saj imata sedaj gnoj praktično tik pod oknom spalnice.
  • spremenil: dronyx ()

milica ::

dronyx ::

@milica: Glede teh elektronskih pripomočkov sem skeptičen, saj dvomim, da to na sodišču šteje kot zadosten dokaz, pa tudi vprašanje, če so kje napisane natančno meje, kaj pomeni "običajne imisije za neko okolje", da potem lahko rečeš, da je ta vrednost bistveno prekoračena.

mihec87 ::

Ima mogoče kozjega samca ti namreč hudo hudo smrdijo, kozji drek je v bistvu suh kroglice kot od zajca in kot tak nima nekega hudega vonja edino urin še...

dronyx ::

mihec87 je izjavil:

Ima mogoče kozjega samca ti namreč hudo hudo smrdijo, kozji drek je v bistvu suh kroglice kot od zajca in kot tak nima nekega hudega vonja edino urin še...

To je v bistvu tudi mene začudilo, glede na to, da gre samo za par živali (dve ali tri), da to tako zelo smrdi, ker smrad je občasno dejansko hujši (bolj neprijeten), kot pa smrdi zraven hlevov, kjer je notri več deset glav živine. Da "smrdijo" samci oziroma njihovi rogovi je tudi mene poskušal prepričati, samo ne razumem, zakaj bi to lahko tako smrdelo samo občasno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

mihec87 ::

dronyx je izjavil:

mihec87 je izjavil:

Ima mogoče kozjega samca ti namreč hudo hudo smrdijo, kozji drek je v bistvu suh kroglice kot od zajca in kot tak nima nekega hudega vonja edino urin še...

To je v bistvu tudi mene začudilo, glede na to, da gre samo za par živali (dve ali tri), da to tako zelo smrdi, ker smrad je občasno dejansko hujši (bolj neprijeten), kot pa smrdi zraven hlevov, kjer je notri več deset glav živine. Da "smrdijo" samci oziroma njihovi rogovi je tudi mene poskušal prepričati, samo ne razumem, zakaj bi to lahko tako smrdelo samo občasno?


Samci so svinje da ni večje, tam po enem letu starosti začne scat po seb, v času prska oz gonjenja(meseci z črko R) je smrad še hujši..Samo to ne smrdi lih po dreku je tak zlo specifičn vonj..

fikus_ ::

Kozji samci urinirajo po sebi, da lahko res obupno smrdijo! Ali to počnejo čez celo leto, ali samo določena obdobja, pa ne vem.

Ups, me je že Mihec prehitel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

mihec87 ::

Že na kmetijah kjer imajo koze je večinoma nekje daleč stran od hiše/hleva na travniku zgrajena mala koliba za kozla oz poka mislim da to pove dovolj..Sredi naselja si pa ne predstavljam..

dronyx ::

mihec87 je izjavil:

Samo to ne smrdi lih po dreku je tak zlo specifičn vonj..

Jaz moram reči da še danes ne vem natančno, kako bi lahko ta smrad opisal. Mogoče smrdi kot bi prišel v neočiščen WC. Gre pa kot rečeno za strnjeno naselje hiš, kjer so te živali praktično neprestano zaprte v nekem zelo ozkem prostoru, ki je bil mišljen kot garaža, nimajo nikakršnega travnika, kjer bi se lahko pasle...Baje so prihajale inšpekcijske službe in je celo dobil pohvale od veterinarjev, vsaj tako pravi. AMpak v tej državi se ne bi čisto nič začudil, če lahko nenazadnje nekdo v bloku eno sobo preuredi v svinjak in goji v njej pujse za zakol. Samo kmetijsko dejavnost mora registrirati, da bodo papirji urejeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

mihec87 ::

Zna bit da samec smrdi...

Hec je da ima lahko "hlev" spoliran v nulo(zato tudi verjetno pohvala inšpektorja) samo smrdel bo samec še vedno..Bodi pozoren na mesece z R-jem..

Heh se spomnim ko je naš fotr pelu kozo enmu v vasi na spust ko je mel kozla-koza je smrdela še par dni, fotr se je 2x stuširu pa še zmer so mu lasi vlekli..

dronyx ::

To se pravi, če se želiš znebiti sosedov, pripelješ v strnjeno stanovanjsko naselje čredo kozlov? Jaz tega preprosto ne razumem, kako je danes vse regulirano s papirji in direktivami, na drugi strani pa lahko praktično čez noč celo sosesko zasmradiš tako, da ljudje ne morejo več niti zračiti stanovanja. Pa verjetno tega "smradu" niti ne okvalificirajo za smrad, ker gre za "naraven vonj" neke živali, ki se pač neprestano goni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

mihec87 ::

dronyx je izjavil:

To se pravi, če se želiš znebiti sosedov, pripelješ v strnjeno stanovanjsko naselje čredo kozlov? Jaz tega preprosto ne razumem, kako je danes vse regulirano s papirji in direktivami, na drugi strani pa lahko praktično čez noč celo sosesko zasmradiš tako, da ljudje ne morejo več niti zračiti stanovanja.


Zgleda res, tudi meni se to ne zdi normalno oz ne razumem...Že na kmetih(kjer pač so vonji hleva itd..) so samci običajno stran od hiše, sredi naselja pa unterhunt verjetno oz si teško predstavljam...

Hayabusa ::

Koze/kozli neznosno smrdijo že same po sebi, in to zunaj na odprtem pašniku na 15 m razdalje (neglede na vreme).
Par let nazaj so jih imeli pri enem znancu (smo jih šli pogledat).Si sploh ne predstavljam, kako jih ima lahko nekdo v naselju ;((.Jih lahko sploh ima ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

dronyx ::

Hayabusa je izjavil:

Jih lahko sploh ima ?

Jaz močno upam, da kakšen predpis takšno dejavnost omejuje v strnjenem stanovanjskem naselju, sicer je to eleganten način, kako se znebiti sosedov. Kot sem omenil zgoraj jaz sumim, da se on med drugim želi znebiti tudi na tak način ostalih dveh solastnikov nepremičnine, saj imata sedaj praktično koze direktno pod oknom spalnice. Tip ima dobro naštudiran "sistem" in ve, da se da razne "vljudnostne" dopise inšpekcij in podobna pisanja preprosto vreči v smeti oziroma so zgolj predmet zasmehovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Vikking ::

Da, smrad se da izmeriti (predvsem se delajo redne meritve npr. v bližini odlagališč odpadkov...http://ckt.zzv-mb.si/meritve-smradov-02... . In ja na sodišči se da iztožit če pač smradi okolico. Uspeh tožbe pa je seveda odvisen od primera do primera. Dovolj je zakonskih podlag za tožbo.

Nekaj piše v 5. členu ZTLR (Zakon o temeljnih lastninskopravnih razmerjih)
5. člen

Lastnik nepremičnine mora pri uporabi nepremičnine opuščati dejanja in odpravljati vzroke, ki izvirajo iz njegove nepremičnine in otežkočajo uporabo drugih nepremičnin (dim, neprijetni vonji, toplota, saje, tresljaji, ropot, odplake in podobno) čez mero, ki je glede na naravo in namen nepremičnine ter glede na krajevne razmere običajna, ali povzročajo znatnejšo škodo.
Brez posebnega pravnega naslova je prepovedano motenje iz prvega odstavka tega člena s posebnimi napravami.

42. člen

Če kdo tretji neutemeljeno vznemirja lastnika ali domnevnega lastnika, in sicer kako drugače, ne pa z odvzemom stvari, lahko lastnik oziroma domnevni lastnik s tožbo zahteva, da vznemirjanje preneha.

Če je bila z vznemirjanjem iz prvega odstavka tega člena povzročena škoda, ima lastnik pravico zahtevati njeno povrnitev po splošnih pravilih o povrnitvi škode.

Pravica tožbe iz prvega odstavka tega člena ne zastara.


Potem je še ZOR zakon:

Zahteva, da se odstrani škodna nevarnost
133. člentt

(1) Vsakdo lahko zahteva od drugega, da odstrani vir nevarnosti, od katerega grozi njemu ali nedoločenemu številu oseb večja škoda, ter da se vzdrži dejavnosti, iz katere izvira vznemirjanje ali škodna nevarnost, če nastanka vznemirjanja ali škode ni mogoče preprečiti z ustreznimi ukrepi.

(2) Sodišče odredi na zahtevo zainteresirane osebe ustrezne ukrepe za preprečitev nastanka škode ali vznemirjanja ali odstranitev vira nevarnosti na stroške njegovega posestnika, če ta sam tega ne stori.

(3) Če nastane škoda pri opravljanju splošno koristne dejavnosti, za katero je dal dovoljenje pristojni organ, je mogoče zahtevati samo povrnitev škode, ki presega običajne meje.

(4) Vendar se lahko tudi v tem primeru zahtevajo upravičeni ukrepi za preprečitev nastanka škode ali za njeno zmanjšanje.

Potem imaš še URS zakon:
72. člen

(zdravo življenjsko okolje)

Vsakdo ima v skladu z zakonom pravico do zdravega življenjskega okolja.

Država skrbi za zdravo življenjsko okolje. V ta namen zakon določa pogoje in načine za opravljanje gospodarskih in drugih dejavnosti.

Zakon določa, ob katerih pogojih in v kakšnem obsegu je povzročitelj škode v življenjskem okolju dolžan poravnati škodo. Varstvo živali pred mučenjem ureja zakon.


pa še ZVO zakon:
5. člen

(načelo celovitosti)

(1) Država in občina morata pri sprejemanju politik, strategij, programov, planov, načrtov in splošnih pravnih aktov ter pri izvajanju drugih zadev iz svoje pristojnosti upoštevati njihove vplive na okolje tako, da prispevajo k doseganju ciljev varstva okolja.

(2) Pri sprejemanju aktov iz prejšnjega odstavka, ki se nanašajo na varstvo okolja, se kot merilo upoštevajo človekovo zdravje, počutje in kakovost njegovega življenja ter preživetje, varstvo pred okoljskimi nesrečami in zdravje ter počutje drugih živih organizmov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

LJ4L ::

A lahko prilimaš kakšno sliko, ker si res ne predstavljam kako to izgleda?
LP from LJ

dronyx ::

V zvezi s tem problemom imam še eno vprašanje. Baje mora v prostorskih planih občine biti navedeno, kaj se lahko počne na posamezni lokaciji. Za "kmetijsko dejavnost" pa ne vem, kako podrobno je opisano v teh dokumentih, kaj se lahko dejansko počne. Teoretično, če bi za Trzin veljalo, da se lahko na celotnem območju opravlja kmetijska dejavnost se jaz lahko naredim frajerja, kupim lepo vrstno hiško za drag denar, potem pa na vrt naselim koze in kozle, da se veselo "prcajo" in zasmrajajo celoten okoliš. Cena nepremičnin zato jasno pade...Če to država res dopušča in ji je vseeno...morda še kdo drug dobi idejo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Spuščanje vetrov partnerja - problem ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7518919 (3506) c3p0
»

Praznjenje greznic na vasi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12718921 (15245) noraguta
»

Kaj storiti v tem primeru...

Oddelek: Problemi človeštva
439375 (7736) Bellatrix
»

Problem s sosedi - gradnja preblizu

Oddelek: Loža
4011671 (10156) Daniel

Več podobnih tem