» »

Prodaja nepremičnin

Prodaja nepremičnin

undefined ::

Ok, zanima me sledeča zadeva. Recimo, da imaš v lasti polovico stanovanja, pa bi ga rad prodal določenemu ponudniku. Ali je to mogoče, če si želi to tvojo polovico odkupiti lastnik že druge polovice? Baje obstaja nek čuden zakon, ki mu daje to pravico prednosti pred vsemi ostalimi. Plus tega me zanima, če je dovoljeno, da sam nabiješ poljubno ceno na nepremičnino (ali le svoj del), ali pa je za to opravičen zgolj uradni ocenjevalec vrednosti stanovanja?

Hvala za odgovore vnaprej. :)

MadMax ::

1. Se mi zdi, da je neka prednostna fora (nisem pa 100%)
2. Cenilec določi vrednost, na osnovi katere plačaš davek. Dejanska kupnina nikogar ne zanima... Itak je velikokrat dejanski znesek manjši od cenilčevega.

Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

bosstjann ::

fora je ja
razlaga fore če prodajaš moreš dat javni razpis ,ki mora 30 dni viset na občin, palčaš 3% davka kupi najboši ponudnik

če podariš lahko komur koli plačaš 20% davka (če ni sorodnik v 1 kolenu) (lohka ti plača bajto sam boš mogu plačat več davka kot če jo prodaš )


tako so meni zadnjič razložili za natančen nasvet pa polič kakšno odvetniško pisarno ki ti bo raložila vse

Zgodovina sprememb…

dr.J ::

Obstaja t.im. predkupna pravica. Ravno glede tega so se ravnokar zgodile neke spremembe (ne vem, če je niso celo odpravili), vsaj za zemljišča. Kako je s stanovanji, pa ne vem.

Povprašaj na kako agencijo za promet z nepremičninami ali še bolje na pristojne na občini.

bosstjann ::

Dones sem zvedu da so jo ZAČASNO dvignil tako da če hitro prodaš lahko brez objave in komur hočeš!

perci ::

Če imaš v lasti polovico stanovanja, pomeni da imaš v lasti idealen delež. Lastninska pravica na stvari je lahko samo ena, tako da ne moreta biti vsak lastnik pol fizičnega dela stanovanja. Lahko pa sta solastnika z vsak polovičnim idealnim deležem in dogovorjeno fizično uporabo vsak določenega dela stanovanja + skupna uporaba skupnih prostorov. Kar v praksi pomeni: ti nisi lastnik tistega dela stanovanja v katerem živiš, ampak si solastnik celotnega stanovanja.

undefined ::

Perci, govorim o etažah, ločenih nadstropji. In seveda zemljišča naokoli, ki se deli na polovico.

perci ::

Če gre za etažno lastnino, ne vidim razloga, da bi kdorkoli imel predkupno pravico na takem stanovanju.

undefined ::

Tudi meni se je tako zdelo. Samo kaj pa, če je hiša registrirana kot enodružinska?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: undefined ()

perci ::

Važno je ali je vsako stanovanje v zemljiški knjigi vpisano kot svoje stanovanje. Potem lahko obstaja ena lastninska pravica na vsaki etaži (ki nujno ne pomeni nadstropja). Če pa je cela hiša eno stanovanje, je tako kot sem napisal v svojem prvem postu.

MadMicka ::

Če sta solastnika, lahko svoj delež prodaš (npr. če sta skupaj kupila stanovanje). Če sta skupna lastnika (npr. dediča, zakonca) potem ne moreš prodati.

Če sta solastnika in sta podpisala pogodbo o predkupni pravici (kar je malo verjetno), potem ima seveda predkupno pravico solastnik.

Glede cene, ti lahko prodaš stanovanje za kakršnokoli ceno hočeš. Cenilca ne potrebuješ. Kar pa se tiče odmere davka, je pa druga zgodba. Če je pogodbena cena občutno prenizka, ti na davkariji odmerijo davek od višje cene (imajo neke tabele, ki glede na velikost, starost, lego ipd. določajo minimalne cene)

Lahko pa zadevo bolj podrobno opišeš zadevo, pa dobiš točn odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

perci ::

Mici: kokr jst njega razumem on govori o etažni lastnini


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oporoka - komu in kako zapustiti premoženje, da ne pride do defaulta.... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
646867 (4248) Brane3
»

Služnostna pot

Oddelek: Loža
274926 (2103) kriko07
»

Prepis stanovanja

Oddelek: Problemi človeštva
201554 (1091) solatko

Prodaja stanovanja-2 solastnika

Oddelek: Loža
165919 (1663) Furbo
»

Dediščina in prodaja stanovanja. Kako in kaj brez nategov?

Oddelek: Loža
4914508 (12958) St235

Več podobnih tem