» »

Problem z diskom

Problem z diskom

Gates ::

Pojavil se je problem z diskom. Windowse imam nameščene na SSDju. Vse podatke hranim na HDD. HDD naenkrat ne dela. Če pogledam v Mojem računalniku ga lahko vidim, vendar ga želi formatirati. Tega ne želim, saj imam vse pomembne podatke shranjene na njem. Se da kako rešiti podatke? Hvala za odgovor.

hojnikb ::

recuva..
pa prilimaj crystaldiskinfo..
#brezpodpisa

Hayabusa ::

Imaš dovolj velik ssd, da boš nanj lahko shranil podatke iz hdd ?
testdisk, GetDataBack, recuva so nekatera od orodij.

Gates ::

Sem namestil CrystalDiskInfo ampak se ne zažene. SSD pa je premajhen za vse podatke. Je še kakšna druga možnost?

edit: Katerokoli orodje, ki je v povezavi z diskom zaženem, vedno zašteka.



Lahko kaj naredim s tem programom? Nisem ga vešč.

A se lahko poslovim od diska?

Resnično prosim za pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gates ()

Hayabusa ::

Povečaj okno, da se vidijo vsi parametri :D.

Gates ::

Priložena slika z vsemi podatki.



Hvala za pomoč.

Hayabusa ::

548 bad sektorjev, uporabi orodja od zgoraj, reši kar se da in ga ne uporabljaj več.

Mitch ::

Inštaliraj program Data LifeGuard Diagnostics in zaženi Long Test. Na koncu ti bo javil, če proba prestavit slabe sektorje v območje z rezervnimi. Potrdi z YES in upaj na najboljše...

Gates ::

Zagnal sem program iCare Data Recovery Professional, ki dela že 10 ur. V tem času je skeniral 160590 sektorjev izmed 976774. Naj bi delal še 52 ur. A je to normalno za disk veliki 500 GB?

Hayabusa ::

Je, ker bere zelo počasi.

Gates ::

Ampak ne vem, če se to splača za 10 giga podatkov, ki jih potrebujem.

Kaj pa se skeniranje konča. Je disk uničen. Opazil sem, da je RAW formata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gates ()

Good Guy ::

Uporabi raje hdd regenerator... je veliko hitrejši.

ko je sken končan in so na njem slabi sektorji disk zavrzi ker je neuporaben
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Good Guy ()

Piggykiller ::

Lep pozdrav!
Tudi jaz imam težavo z diskom, napiše mi, da nekaj ni vredu in ko zaženem računalnik 2x zapiska in nekaj napise, nekaj takega, da morem disk menjat, nakar pritisnem f1 inpride v bios, potem ko pa dam izhod iz biosa se comp normalno zažene. Prilagam sliko
 Crystaldiskinfo

Crystaldiskinfo

Se še da disk rešit al morem novega nabavit?

Mitch ::

Se še da disk rešit al morem novega nabavit?


Zmoli tri očenaše in ga znova priklopi...:D

Piggykiller ::

Očenaši nažalost niso pomagali :D

valo ::

zivjo mene zanima če bi mi lahko povedali kako naj res vem da je šel ravno disk in ne kaj drugega:) havala

mihibo5 ::

Boš takoj ugotovil ko bo šel ;)

Z programom Crystal disk info in če ti najde napake (klasika so Current Pending Sector Count in podobne). V večini primerov je treba zamenjati disk v kratkem, a v redkih primerih (pri meni le enkrat od vseh diskov), je pa pomagal formatiranje (logična napaka). Sicer pa postane sistem počasnejši, manj odzivnejši... Večinoma je disk prvi ki odpove.

Clubraider ::

Pozdravljeni.

Meni je Crystal Disk info našel naslednje.

Opozorilo [C5] Current Pending Sector Count : 2

Opozorilo [C6] Uncorrectable Sector Count : 4

Prosim povejte mi, kaj je tu za narediti. Je pa to službeni računalnik.
Ali obstaja kakšno orodje, s katerim bi lahko ta opozorila odpravil?

Hvala.
|Corsair ATX RM 850W|RYZEN 5800X3D 3,8GHz+NEPTUNE 240|
Gigabyte X570 Aorus Elite|4x16GB DDR4|ZOTAC RTX 4090 AMP EXTREME AIRO|
Crucial BX500 240 GB|27" ACER Nitro x273kpb 4K HDR|Headset SteelSeries|

Clubraider ::

Ko pa dam pregledat disk z windows orodjem (iskanje napak) pa ne najde čisto nič?!
|Corsair ATX RM 850W|RYZEN 5800X3D 3,8GHz+NEPTUNE 240|
Gigabyte X570 Aorus Elite|4x16GB DDR4|ZOTAC RTX 4090 AMP EXTREME AIRO|
Crucial BX500 240 GB|27" ACER Nitro x273kpb 4K HDR|Headset SteelSeries|

ST-777 ::

Clubraider je izjavil:

Meni je Crystal Disk info našel naslednje.
Opozorilo [C5] Current Pending Sector Count : 2
Nekaj o tem:
"Current Pending Sector = ACTIVE VISIBLE bad sectors that CANNOT BE READ but are still visible to the operating system. These are VERY DANGEROUS and cause ALOT of problems!" http://arstechnica.com/civis/viewtopic....

Clubraider ::

ST-777 je izjavil:

Clubraider je izjavil:

Meni je Crystal Disk info našel naslednje.
Opozorilo [C5] Current Pending Sector Count : 2
Nekaj o tem:
"Current Pending Sector = ACTIVE VISIBLE bad sectors that CANNOT BE READ but are still visible to the operating system. These are VERY DANGEROUS and cause ALOT of problems!" http://arstechnica.com/civis/viewtopic....


To pa ni vredu. In vse službene podatke imam gor. Se pravi, da lahko pričakujem konec disku, praktično v vsakem trenutku?
Hmmmm....Če prav imam garancijo na disku, ga ne morem poslat v garancijo, ker ga praktično potrebujem.
Edina opcija je, da kupim novega, prekopiram podatke in naložim na novo W10.
|Corsair ATX RM 850W|RYZEN 5800X3D 3,8GHz+NEPTUNE 240|
Gigabyte X570 Aorus Elite|4x16GB DDR4|ZOTAC RTX 4090 AMP EXTREME AIRO|
Crucial BX500 240 GB|27" ACER Nitro x273kpb 4K HDR|Headset SteelSeries|

konspirator ::

Za periodično delanje varnostne kopije nisi slišal ?
Vsaka šola nekaj stane.

Backup podatkov asap, nato menjaj.

Zgodovina sprememb…

Clubraider ::

Je potem tak disk sploh še uporaben, recimo za shranjevanje podatkov, ali ga je najbolje vrči v smeti?
|Corsair ATX RM 850W|RYZEN 5800X3D 3,8GHz+NEPTUNE 240|
Gigabyte X570 Aorus Elite|4x16GB DDR4|ZOTAC RTX 4090 AMP EXTREME AIRO|
Crucial BX500 240 GB|27" ACER Nitro x273kpb 4K HDR|Headset SteelSeries|

Yacked2 ::

Clubraider je izjavil:

Je potem tak disk sploh še uporaben, recimo za shranjevanje podatkov, ali ga je najbolje vrči v smeti?


So ti zgoraj 5x napisali. Menjaj! Verjetno ne zato, ker je disk grde barve ;((
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

driver_x ::

Clubraider je izjavil:

Prosim povejte mi, kaj je tu za narediti. Je pa to službeni računalnik.
Ali obstaja kakšno orodje, s katerim bi lahko ta opozorila odpravil?Hvala.


Ja, okvarjena mesta na disku prepišeš (npr. z ničlami) in disk bo potem take bloke izločil. Če se ti pojavi nekaj takih blokov še ni kritično, vendar je pomembno, da jih čimprej izločiš in potem podrobneje spremljaš delovanje diska. Če se ti potem pojavljajo novi slabi sektorji, disk zamenjaj. Podatke pa backupiraj ne glede na stanje diska.

Jaz v takih primerih na disku uporabim badblocks -vws ter nato še vgrajeni test smartctl -t long. Če disk prestane ta dva testa, ga potem uporabljam naprej. Take teste izvedem tudi pri nakupu novega diska.

Clubraider ::

driver_x je izjavil:

Clubraider je izjavil:

Prosim povejte mi, kaj je tu za narediti. Je pa to službeni računalnik.
Ali obstaja kakšno orodje, s katerim bi lahko ta opozorila odpravil?Hvala.


Ja, okvarjena mesta na disku prepišeš (npr. z ničlami) in disk bo potem take bloke izločil. Če se ti pojavi nekaj takih blokov še ni kritično, vendar je pomembno, da jih čimprej izločiš in potem podrobneje spremljaš delovanje diska. Če se ti potem pojavljajo novi slabi sektorji, disk zamenjaj. Podatke pa backupiraj ne glede na stanje diska.

Jaz v takih primerih na disku uporabim badblocks -vws ter nato še vgrajeni test smartctl -t long. Če disk prestane ta dva testa, ga potem uporabljam naprej. Take teste izvedem tudi pri nakupu novega diska.


Povej mi prosim, kako to narediš.

Jaz sem zdaj pregledal disk z lifeguardom in mi je po extended testu javilo da ima
slabe sektorje. Potem sem želel da jih popravi, pa mi je javilo, da jih ni mogoče popraviti.

Po moje mu ni pomoči. Podatke sem preshranil na varno.
|Corsair ATX RM 850W|RYZEN 5800X3D 3,8GHz+NEPTUNE 240|
Gigabyte X570 Aorus Elite|4x16GB DDR4|ZOTAC RTX 4090 AMP EXTREME AIRO|
Crucial BX500 240 GB|27" ACER Nitro x273kpb 4K HDR|Headset SteelSeries|

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

Sam uporabljam dva postopka za prepis slabih sektorjev z ničlami. Odvisno od tega, ali si lahko privoščim popolno brisanje ali ne. Izračun mesta, kje v particiji se nahaja slab blok, je precej kompliciran in sem ga do sedaj uporabil samo enkrat. Ker samostojnih diskov praktično nimam (vsi so v RAIDih) večinoma postopam delam postopek: smart test, prepis, smart test. Prepis lahko narediš z (če prepisuješ prvi disk - sda):
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=4K

spodnje ti naredi večkratni prepis z različnimi vrednostmi 00, AA, FF, ... in zraven še preverja, če nato iz diska prebere isto:
badblocks -vws /dev/sda

S.M.A.R.T. parametre pogledaš z
smartctl -a /dev/sda

S.M.A.R.T. test pa sprožiš z (vmes lahko disk uporabljaš):
smartctl -t long /dev/sda


Vsi ti ukazi so del skoraj vsake žive distribucije Linuxa, OpenSuSE Live KDE jih ima zagotovo zraven.

Aja, še to: zgornja ukaza (dd, badblocks) ti popolnoma prepišeta celoten disk in s tem vse podatke brez možnosti povrnitve!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

konspirator ::

In zakaj bi hotel prepisati slabe sektorje ? Da bo lahko disk še enkrat nekaj zapisal nanje in bodo podatki zanič ?
--

Miha 333 ::

konspirator je izjavil:

In zakaj bi hotel prepisati slabe sektorje ? Da bo lahko disk še enkrat nekaj zapisal nanje in bodo podatki zanič ?

Ker jih disk lahko potem interno izloči, kar se vidi v SMART parametrih. Da se to lahko zgodi, se mora v sektor poskusiti zapisovati.

Ghost7 ::

Za prepisovanje z random enicami in ničlami, kjer ptem disk lahko prodaš ali zavržeš brez skrbi ima linux zelo dober ukaz shred, kjer lahko izbereš poljubno število prepisovanj, sicer kar traja. Ker se matra lahko z slabimi sektorji, pa seveda zavisi od velikosti particije/diska:

http://www.linfo.org/shred.html
https://www.howtoforge.com/how-to-secur...

Seveda ti prav pride, tudi pri lociranju bad sektorjev, ker jih bo zagotovo želel prepisat.
@sammy73, ukaz dd (se ga poslužujem) je močan, ampak shred je lažji za razumet in zelo uporaben.


PS: shred = SSD destroyer >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

driver_x ::

konspirator je izjavil:

In zakaj bi hotel prepisati slabe sektorje ? Da bo lahko disk še enkrat nekaj zapisal nanje in bodo podatki zanič ?


Vsi diski imajo nekaj rezervnih sektorjev, s katerimi nadomestijo tiste, ki so spoznani kot slabi. S pomočjo algoritmov za odpravo in detekcijo napak krmilnik diska ve, kdaj je določen del okvarjen. V teh primerih se sproži "realokacija", kar pomeni, da disk vsebino samodejno prestavi na sektor, ki ni slab. To pa lahko stori samo v primeru, da podatke iz slabega dela prebere pravilno (ker ugotovi na podlagi kontrolnih podatkov in ustreznih algoritmov). Če podatka ne more pravilno prebrati, gredo taki sektorji v kvoto "Pending Sector Count" (vidno med parametri S.M.A.R.T.). Od tukaj dalje pa sta dve možnosti: podatek se enkrat prebere pravilno ali pa disku sporočiš da podatka ne potrebuješ več. To pa dosežeš tako, da na tisto mesto zapišeš neko novo vsebino. Pisanje v tak "pending" sektor torej sproži postopek njegove realokacije . Med parametri S.M.A.R.T. lahko vidiš podatek, koliko sektorjev je bilo že alociranih (Reallocated Sector Count) in koliko sektorjev še čaka na to (že prej omenjen Pending Sector Count).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

jonystar ::

Zanima me koliko je kritično tako stanje diska.

tor2 ::

Če c5 c6 parametra ostajata enaka, ni.

jonystar ::

Zanimivo mi je to, da je pri C6 threshold 0, pa je vseen obarvan z rumeno, ker 3 dni nazaj ko sem zalaufal crystal disk so bli vsi podatki enaki kokr sedaj, pa je blo vse modro in stanje diska good.

jonystar ::

Sem pa zdele zalaufal še HD Tune Pro in mi je dal take razultate:



Ko pa zaženem WD Data Lifeguard Diagnostic mi pa pri quick test reče, da je ok, pri extended test pa reče, da najde nekaj slabih sektorjev ampak jih nemore popreavt. Zdj pa nevem kermu nj vrjamem.

tor2 ::

Wd orodje je bolj merodajno.
Poženi hdtube pro bench (read), če so na hdd slabih sektorji bo krivulja zelo padla.

jonystar ::

HD Tune Pro, Bench(Read) rezultati:

MrStein ::

Raje Error Scan poženi, ki je točno za ta namen.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jonystar ::

@MrStein sem tut to zagnal in je bil 1 kvadratk rdeč in ostali vsi zeleni, kolk je pa to slabo pa nevem. Sem pa zagnal tut chkdsk /f /r in je najdu za 4kb slabih sektorjov(lahko prlepm cel log file, če bo kaj pomagal).

MrStein ::

Backup imaš?

Potem lahko komot ta disk še dalje uporabljaš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jonystar ::

Backup pomembnih podatkov in slik mam. Mogoče bom edino kupu SSD(sem še v kameni dobi in nimam nobenga :D ), da fizično ločm sistem od tega diska, ki ga bom mel pa za podatke, ki mi jih ni škoda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jonystar ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Strestirate nov HDD pred uporabo?

Oddelek: Strojna oprema
301965 (1135) MrStein
»

a mi je crknu disk al ne

Oddelek: Strojna oprema
131315 (756) filip007
»

Trdi disk umira? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112434 (9685) radmannsdorf
»

Trdi disk, možna okvara

Oddelek: Pomoč in nasveti
252128 (1618) BCSman
»

Koliko časa preživijo diski (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6023005 (16648) Sami

Več podobnih tem