» »

Okvirna poraba v kw

Okvirna poraba v kw

MadMicka ::

Zna kdo to na uč rečt, če imaš doma 25 A, in gor priključiš naenkrat 3 računalnike, 2 TV-ja, 2 hladnilnika, 1 zmrzovalno skrinjo, 2 kuhalni plošči, pralni stroj, sušilec, pa recimo še 20 varčnih gospodinjskih žarnic, koliko kw ti okvirno porabi?

Itak gre samo za neke grobe ocene, da si ustvarim neko sliko. Se pravi 25 A zmore naenkrat cca 10 do 11 kw, trifazni števc, 220v. V bistvu me zanima, verjetno je še več kot dovolj lufta za priklop električne centralne peči.

BigWhale ::

Trije racunalniki so 700W, dva hladilnika kakih 500W (verjetno manj), skrinja isto, kuhalni plosci 3kW, pralni stroj 2kW, susilec isto in 20 zarnic po 60W je 1.2kW.

0.7+0.5+0.5+3+2+2+1.2=9.9kW

3kW za dve kuhalni plosci je misljeno, da imas na stedilniku dve plosci naenkrat vkljuceni. Ce mislis dve komplet plosci na kateri lahko naenkrat grejes stiri lonce, potem je poraba bistveno vecja. Vse skupaj gre lahko do kakih 8kW, odvisno od stedilnika.

Pozabil si steti se pecico in susilec za lase. :>

Pri trifaznem toku imas 25A varovalko za vsako posamezno fazo. Samo potem moras drzat pesti, da je elektricar stvari prav zvezal in da niso pralni stroj, pecica in kuhalna plosca na isti fazi. :D

PS: Drugace pa vse te stevilke o moci lahko dobis na ustreznih nalepkah na aparatih. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

feryz ::

Kaj oz. koliko je to električna centralna peč (direktno ogrevanje na štrom je itak prepovedano a kdo bi se sekiral)?
Če je peč moči 3 kW, ni praktično nič in ne greje skoraj nič. Če je 6, 9 ali 12 kW so to že bolj konkretne številke za tvojo napeljavo in ne bo šlo skozi.
Itak ima močnejša peč grelce razdeljene po fazah, tako da lažje skombiniraš.

MadMicka ::

A to potem pomeni, da imam 3x25 A, se pravi, če peč vežem na eno glavno varovalko, tj. na 1x25A, kjer vse ostalo odstranimo pa ni problema, a prov razumem? Peč bi bila verjetno 9, ne vem še.

feryz, v bistvu samo pri izdaji gradbenega dovoljenja pazijo na to, sankcij pa ni nobenih, tko da gre bolj za smernico kot prepoved :)

T0RN4D0 ::

9kw peč (obvezno trifazna, če hočeš to met na 1 fazi boš rabil 50A pancerke) ti bo požrla na vsaki fazi 13A, se pravi polovico. Ostane ti na vsaki fazi še en orenk porabnik (štedilnik ima 2, pečica, pralni, pomivalni in sušilni stroj, fen, sesalec, kakšno orodje), gor imaš še skrinje, elektroniko in luči. Torej, kriza bo.

Dobra novica je, da imajo pancerke kar konjsko I-t karakteristiko, torej jih lahko mučiš nad nazivnim tokom precej časa preden se stalijo. Lahko ugasneš peč, kadar kuhaš in pereš pa bo. :))
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

SkIDiver ::

Električna centralna peč? Fantje 12kW centralna peč ne dobi teh 12kW iz elektrike. Pri kurilnem olju rabiš elektriko za gorilec, da zaneti kurilno olje in za črpalko v gorilcu, da črpa kurilno olje v gorilec. K temu dodaš še porabo obtočne črpalke in pri vsem skupaj zanemarljivo porabo enote za upravljanje (odvisno od sistema za regulacijo temperature). Ne vem kolk porabi obtočna črpalka, ampak novodobni gorilci imajo 0.5kW dovolj za normalno delovanje.

MadMicka ::

Vem samo, da majo tudi električne peči po 18 kw, tj, recimo za ogrevanje 200 m2, pa ni nobenga problema, čeprav bi moral biti, saj imajo gospodinjstva običajno največ 25 A.

SkIDiver ::

Rad bi videl položnico tistega, ki ogreva 200 kvadratov z 18kW na elektriko.

St235 ::

Odvisno kakšna je max obremenitev take peči. Recimo pri nas je bojler mislim, da 3 kw, ampak dejansko ima dva 1,5kw grelca, ki ju izmenično prižiga in vsak greje svoj prekat. Verjetno imajo te peči kaj podobnega, ker močno dovimim, da ima kdo doma napeljavo ki zdrži 18kw obremenitve.

Vesoljc ::

jest imam doma elektricno centralno pec, 9kw, za ogrevanje cirka 90m2. je pa v dnevni sobi se 9kw kamin na drva, ki ogreva dnevno sobo, jedilnico ter kuhinjo, nekaj topolote gre pa tudi v mansardo. v novembru sem imel 500kwh, v decembru pa 600kw (vec kot ponavadi). centralno je primarno namenjeno ogrevanju spalnice, hodnika in kopalnice ter vzdrzevanju temperature po drugih prostorih. zaenkrat sem kr zadovoljen, nizka cena investicije, vzdrzevanja pravzaprav ni.
sicer se ne spomnim tocno, ampak mislim da je elektricar priklopil pec z dveh linij.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

SkIDiver ::

Sem malo pogooglal pa se očitno motim in folk precej s pridom uporablja električne peči. Sicer večinoma v nizko energetskih objektih, vendar si vseeno ne predstavljam stroška v dobi 10ih let, čeprav je začetni vložek v peč majhen.

energetik ::

SkIDiver je izjavil:

Sem malo pogooglal pa se očitno motim in folk precej s pridom uporablja električne peči. Sicer večinoma v nizko energetskih objektih, vendar si vseeno ne predstavljam stroška v dobi 10ih let, čeprav je začetni vložek v peč majhen.
Bolj kot imaš izolirano bajto, bolj vseeno je, kakšno gretje imaš, ker so stroški goriva tako majhni. Zato vzameš tisto ogrevanje, ki ima najcenejšo začetno investicijo. Teoretično 2kW kaloriferčki za 15€. Če imaš npr. 20cm izolacije, je to absolutna zmaga.

MadMicka ::

Moja sestra ima talno ogrevanje, toplotno črpalko in električno centralno peč in trdi, da za celotno elektriko sedaj plačuje manj, kot je prej plačevala zgolj za nafto! Zdej a se moti al kako, ne vem. Bajta je kvaltiteno izolirana. Ampak kar ne razumem je, da ima peč, kjer v dokumentaciji piše nekako taokle, npr. moč 2,6 kw, ki se štejejo kot 11 kw. Zagotovo ne more naenkrat kurit 11 kw, ker pač varovalka ne bi zdržala (25 A, trifazni tok, vse ima povezano na eno varovalko).

Double_J ::

Bolj kot imaš izolirano bajto, bolj vseeno je, kakšno gretje imaš, ker so stroški goriva tako majhni. Zato vzameš tisto ogrevanje, ki ima najcenejšo začetno investicijo. Teoretično 2kW kaloriferčki za 15€. Če imaš npr. 20cm izolacije, je to absolutna zmaga.


Najcenejše ogrevanje... bi znalo biti, da zastonj pobereš nekaj termo-akomulacijskih peči, ter jih namestiš v stanovanje. Potem polniš čez noč na poceni elektriki. Tako imamo mi urejeno.

http://www.podarimo.si/123025-termo-ako...
Dve šivanki...

ToniT ::

MadMicka je izjavil:

Moja sestra ima talno ogrevanje, toplotno črpalko in električno centralno peč in trdi, da za celotno elektriko sedaj plačuje manj, kot je prej plačevala zgolj za nafto! Zdej a se moti al kako, ne vem. Bajta je kvaltiteno izolirana. Ampak kar ne razumem je, da ima peč, kjer v dokumentaciji piše nekako taokle, npr. moč 2,6 kw, ki se štejejo kot 11 kw. Zagotovo ne more naenkrat kurit 11 kw, ker pač varovalka ne bi zdržala (25 A, trifazni tok, vse ima povezano na eno varovalko).


Toplotna črpalka je nekaj čisto drugega, kot gretje z električnim grelcem. Pri toplotni črpalki dobiš z vložkom 3kW električne energije cca 12kW toplotne energije (odvisno od COP števila črpalke)
Doma ogrevam hišo s toplotno črpalko voda-voda in sem plačal v letu 2013 za vso elektriko 1500 EUR. Pred toplotno črpalko sem plačeval za elektriko od 80 do 90 EUR na mesec in za UNP (utekočinjeni naftni plin oz. plin v cisterni) 2500 EUR. Tako da ima tvoja sestra čisto prav.

Edit: Typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

Double_J ::

Drugače pri nas pride elektrika precej pod 1000EUR letno z ogrevanjem vred, za hišo. Je pa res... da hodnikov sploh ne ogrevamo posebej, ampak jih itak nima smisla.

Ubistvu najvišji mesečni račun dosedaj, ko je bilo najbolj mrzlo... je bil okoli 130EUR.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

T0RN4D0 ::

Ne mešat ogrevanja s toplotnimi črpalkami, ki so trenutno verjteno najbolj učinkovita stvar in direktnega električnega ogrevanja, ki je najmanj.

18kw ni noben problem za nobeno sodobno napeljavo, samo priključno moč si zvišaš. Vzameš 3x40 pa je zagotovo dosti.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Double_J ::

Ne mešat ogrevanja s toplotnimi črpalkami, ki so trenutno verjteno najbolj učinkovita stvar in direktnega električnega ogrevanja, ki je najmanj.


Ja ne vem... ima 2x večji račun za elektriko kot jaz. Jaz plačujem nočno elektriko, poleg tega ne ogrevam kar vsega, ampak samo tam kjer je za to potreba. Tako da ne dvomim, da je skupno ceneje...
Dve šivanki...

St235 ::

18kw ni noben problem za nobeno sodobno napeljavo, samo priključno moč si zvišaš. Vzameš 3x40 pa je zagotovo dosti.


tega v hiši praktično nihče nima, niti elektro tega ne bo kar na lepe oči odobril. Da o nepotrebnih stroških ne govorimo.

Double_J ::

Pred toplotno črpalko sem plačeval za elektriko od 80 do 90 EUR na mesec


Aja... pol je pa kr poceni ogrevanje, moram preračunat. Ker zgleda dosti elektrike pokuriš tudi za ostalo.

Za gretje potem porabiš cca. 500€. Recimo da jaz nekoliko manj, vendar se je treba vprašati še koliko je investicija v toplotno črpalko.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

ToniT ::

Investicija je bila 11.000 EUR od tega odštej 2500 EUR subvencije eko sklada, kar pomeni 8500 EUR. V vsakem primeru pa bi moral menjati plinsko peč. Ena boljših investicij v zadnjem času.
Še to... Grejem se na radiatorje v hiši iz leta 1937 (je pa popolnoma obnovljena - tudi z novo fasado).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

Double_J ::

http://toplotne-crpalke.info/

No sej tukaj so podatki, glede letnih cen. Samo moje termoakomulacijske peči, porabijo ene toliko kot je navedeno za te toplotne črpalke, vsekakor ne to kar je navedeno za centralno električno peč.
Dve šivanki...

WarpedGone ::

ima peč, kjer v dokumentaciji piše nekako taokle, npr. moč 2,6 kw, ki se štejejo kot 11 kw. Zagotovo ne more naenkrat kurit 11 kw, ker pač varovalka ne bi zdržala (25 A, trifazni tok, vse ima povezano na eno varovalko).

Ta "ki se štejejo" je tam za primerjavo s pečmi ki večji del proizvedene toplote pošljejo skozi dimnik v nebo i.e. vse peči ki laufajo na ogenj.
Lepota elektrike je ogrevanje točno tam in točno takrat ko toploto res nucaš z minimalnim začetnim in obratovalnim stroškom in minimalnim vloženim delom in to brez direktnih izgub. Če zmontiraš električne radiatorje in jih opremiš z nekaj avtomatike je to čisti luksus. Edini problem je odvisnost od električnega omrežja.
Zbogom in hvala za vse ribe

T0RN4D0 ::

St235 je izjavil:

18kw ni noben problem za nobeno sodobno napeljavo, samo priključno moč si zvišaš. Vzameš 3x40 pa je zagotovo dosti.


tega v hiši praktično nihče nima, niti elektro tega ne bo kar na lepe oči odobril. Da o nepotrebnih stroških ne govorimo.


Seveda "nihče" nima, ker te že omrežnina vžge vsak mesec 80€, še predno si kaj elektrike porabil. :) Na lepe oči ne, daš vlogo, skeširaš tistih 500€, če nisi na kakšnem kronično preobremenjenem delu in imaš dovolj debel dovodni kabel ne vidim težave, da nebi odobrili.

Stroške pa pustimo, glavno da je investicija poceni. Mogoče bo pa stanovanje za rentat kakšnemu naivnežu. :))
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

energetik ::

ToniT je izjavil:

Investicija je bila 11.000 EUR od tega odštej 2500 EUR subvencije eko sklada, kar pomeni 8500 EUR. V vsakem primeru pa bi moral menjati plinsko peč. Ena boljših investicij v zadnjem času.
Še to... Grejem se na radiatorje v hiši iz leta 1937 (je pa popolnoma obnovljena - tudi z novo fasado).
Kondenzacijska plinska peč pride pa okol 2000€, vse v enem (pumpa, regulacija). Je treba dobro preračunati, kdaj se toplotna izplača. Dejansko se po mojih izkušnjah pri plinskih ne more kaj dosti pokvariti (elektronika pride okol 100€, potem je samo še ventilator, pumpa in kakšno stikalo).
Sodelavec je pa po 3 letih menjal zunanjo enoto TČ (okol 2500€), sumi udar strele. Če bi imele TČ vsaj 10 letno garancijo, bi bilo precej bolje.

Double_J ::

Pa na onem linku piše, da se voda-voda črpalke sploh ne splačajo...

Razlika v investiciji v toplotno črpalko voda-voda ali zemlja-voda napram zrak-voda presega 5000 EUR. Da se nam torej investicija v dražjo toplotno črpalko (voda-voda, zemlja-voda) izplača v primerjavi s cenejšo zrak-voda, bi v tem primeru morali čakati več kot 40 let (kar je skoraj 2x več od življenjske dobe toplotne črpalke) ob predpostavki, da najdemo najugodnejše ponudnike in pridobimo subvencijo Eko sklada za toplotno črpalko zemlja-voda. (Glede toplotnih črpalk zrak-voda le najvarčnejše ustrezajo kriterijem za pridobitev subvencije). V primeru montaže toplotnih črpalk v manjše ali bolje izolirane hiše ali celo stanovanja, je seveda razmerje med porabo oziroma čas povračila investicije še bolj v prid toplotni črpalki zrak-voda.
Dve šivanki...

ToniT ::

Pri meni je bila razlika med TČ voda-voda in zrak-voda 800 eur, kar je zanemarljivo. 600 eur sem dal za dve nabiti cevi in za vso dokumentacijo, vključno z vodnim dovoljenjem.
Je pa podtalnica 6m pod površino (to je bilo ob najhujši suši).
Poleg tega se ne sekiram glede zunanje temperature, ker je temperatura podtalnice skoraj konstantna (od 9 do 12 stopinj).
Kondenzacijska plinska peč pride pa okol 2000€, vse v enem (pumpa, regulacija). Je treba dobro preračunati, kdaj se toplotna izplača. Dejansko se po mojih izkušnjah pri plinskih ne more kaj dosti pokvariti (elektronika pride okol 100€, potem je samo še ventilator, pumpa in kakšno stikalo).


Plinska peč, ki bi jo jaz rabil oz. želel stane od 4000 EUR naprej.

Še povrnitev investicije:
Prej sem porabil cca 2500 EUR na leto za plin. Zdaj porabim za ogrevanje cca 600 EUR, kar pomeni 1900 EUR na leto. Investicija se povrne prej kot v 5 letih brez da upoštevam, da bi tako ali tako moral kupiti novo plinsko peč.

bosmla ::

Tudi jaz sem naredo izracun kaj se izplaca na dolgi rok (15 let) in sem bil presenecen, da elektro pec pride takoj za toplotno crpalko (v 15 letih cca 1000 vec) s tem da ne racunas izrednih zapletov (da recimo crkne nekaj vecjega kaj nebi smelo) kar prinese tocke elektricni peci, ker jo lahko kupis celo novo in ni drago... Je pa res, da pri elektiki (toplotna crpal., el. pec pa tudi pri plinu itd je elektika) rabis nek backup.

WarpedGone ::

Maš še kje pri roki številke?
Zbogom in hvala za vse ribe

MadMicka ::

bosmla, zakaj bi rabu backup? Čim imaš centralno ogrevanje, rabiš elektriko, drugače ne moreš ogrevati! Tale električni izpad, ki se je sedaj zgodil, to je verjetno pri nas prvič odkar vemo zase. Zaradi takega enkratnega dogodka ne rabiš backup.

bosmla ::

Aha pa rabis. Vsaj nekaj recimo kamin povezan na talno (v nizkoenergijski hisi), ker si predstavljas kaj se zgodi ce si brez elektrike (ogrevanja) temperatura pa pade na -20?
@WarpedOne vmes je bila ze selitev tako, da...

scenic16 ::

bosmla ::

scenic16 je izjavil:

Tam proti dnu tabele ...

http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene...

To so samo cene energentov - ne uposteva se investicija v kurilno napravo, njeno vzdrzevanje in doba obratovanja ter se enega dejavnika "konfort" npr: bukova drva so poceni moras pa imet dodaten prostor za hranjenje, prenasat jih moras do peci; skrbet, da zakuris v pravem casu; vzdrzevat ogenj; odnasat (in pravilno odlagat) pepel, redno cistit pec in dimnik; pa se vedno se ti ne da zakuric ce je samo "malo" mrzlo - pa sedis v mrzli bajti...

Perza ::

še mojih 5 centov, od novembra sva z mojo v novem stanovanju, 80m2 (konkretna izolacija), toplotna črpalka (daikin altherma lt 6kw zrak/voda) + talno, poraba decembra za ogrevanje+sanitarno vodo je bila 586kw - cca. 60EUR, januarja malo manj, 500kw. V stanovanju 24/7 22 stopinj. Investicija je bila okoli 6500EUR z odšteto subvencijo (1500EUR). Drugače pa bognedaj da bi me udaril kakšen nekajdnevni izpad štroma, kot se dogaja sedaj, potem bi bil mrzel, saj nisem planiral kamina :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Perza ()

energetik ::

Pri kakršnem koli gretju razen navadne peči na drva je pametno imeti v rezervi vsaj navadno plinsko pečko na bombe ali pa petrolejsko. Nikoli ne veš, kdaj te kaj preseneti v najhujšem mrazu.
TČ + kamin je dobra kombinacija. Lepo v kurilnici par paketov lesnih briketov na zalogi pa je.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937475 (14115) fikus_
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15960046 (29495) konspirator
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017671 (5040) letmein
»

Katero peč za ogrevanje hiše

Oddelek: Loža
3016318 (15765) AndrejS
»

Ogrevanje - Nafta / Elektrika

Oddelek: Loža
3710718 (9693) gruntfürmich

Več podobnih tem