» »

Grafična kartica

Grafična kartica

««
195 / 197
»»

D3m ::

M-XXXX je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Raje 6650xt

Sem šel hitro čez reviewe pa vidim da je razlika 10-15%, cenovno pa cca 50% in več dražje. Še kakšen drug razlog za 6650?


Malo gledam pa ne najdem, da bi bila zaloga RX 6650XT, vidim samo RX 6600, ki je "primerljiva" z RX 5700XT.

RX 6600
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Heisenberg je izjavil:

Nekaj let sem "out", moja AMD RX 580 je na zadnjih izdahljajih...iščem novo

Glem nove in rabljene, kar me je povsem zbegalo je, da se stare 3060ti prodajajo skoraj za ceno novih 4060 ?

Kaj se je zgodilo? Kaj ne razumem?


Vprašanje: kaj kupiti za do 450EUR novo, ali 350EUR rabljeno, da mi bo služila na dolgi rok (nisem neki gamer, vazno da podpira 4k, kako igro na medium-high...)


Odločitev je tvoja.

AMD
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Nvidia
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...



Grafični sta "primerljivi".

Razen cene.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

FlyingBee ::

Ja, ena bo rabljena, druga pa nova kartica z modernejšimi funkcijami.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Daniel ::

Katera od teh dveh je boljša za video obdelavo? 4060TI bi vzel 16 GB varianto, če že. Iger ne igram, razen zgolj izjemoma.

Rabljena 1070 je zdržala ravno 1 leto (ne prižge zaslonov, ko se zbudi iz spanja), tako, da ne bi več če testiral rabljenih in iščem novo.

Hair ::

Načeloma je za video bolj procesor pomemben, kot grafična... ni pa nujno. Odvisno, kateri softver uporabljaš, pa malo tudi od tega, katere funkcije
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

D3m ::

Napiši kater software.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Daniel ::

Davinci Resolve, osnovna obdelava, dodani prehodi med posnetki in kakšni napisi, ostalega se še nisem naučil. Sicer sem sedaj že naročil zaradi 128 bit memmory busa precej kritizirano 4060TI (varianta s 16 GB), za obdelavo 4k bo dovolj, pa tudi 1440P monitor bo zmogla poganjati, če kdaj kaj nabavim.

V ožjem izboru je bila tudi 7800XT a me je od te ideje odvrnila zahteva po vsaj 700W napajalniku (imam 650W) in pa tole: https://community.amd.com/t5/graphics-c...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

scipascapa ::

650w je dovolj, undervoltaš pa mir.

DarwiN ::

Že kvaliteten 550W je dovolj, in to brez undervoltanja.

7800XT pije 250-300W. Te "zahteve" so precej nehvaležne, saj proizvajalec ne mora vedet, kakšne komponente vključuje računalnik poleg GPUja.. Lahko imaš 40W CPU in basta, lahko pa imaš 300W cpu, 256Gb rama in 10 SSDjev.. Še en faktor je kakovost napajalca.. Nek InterTechov 650W napajalnik za 50€ je v bistvu ~450W PSU, saj samo toliko prebavi po 12V liniji. Kakovosten 650W PSU je povsem druga zgodba..

In kako naj potem proizvajalci GPUjev podajo te minimalne zahteve? Jasno, z ogromno rezerve. A žal se potem preveč ljudi zanaša ravno na ta larifari priporočila.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

FlyingBee ::

Daš x2 na tdp grafične, če pa je Intertech pa sploh ne kupuj.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Daniel ::

Napajalnik je BeQuiet Straight Power 11 650W 80 plus Gold, Vrhunska in neslišna zadeva. Je pa v sistemu tudi 5 HDDjev po 1 in 2 TB, 2xNVMe,j 4 palčke rama in Ryzen 7 2700X. Bi rekel, da bi bil za tako grafično že precej na meji dobrega okusa s 650W. Ampak kot sem dejal je že naročena 4060ti, ki porabi približno toliko, kot doslej 1070 mogoče malenkost več.

Rabljene kartice očitno niso za kupovati, leto dni, pa spusti dušo.

DarwiN ::

1070-ke so bile po 5+ let v kripto rudnikih.. Še malo smole in se je skadilo. :D

Sicer pa, če ti je 1070 dobro služila, kar se zmogljivosti tiče, potem bo ta 4060Ti polna kapa.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Daniel ::

Saj kartica dejansko še dela, problem je zgolj, če daš računalnik v pripravljenost potem ga po kaki uri ne moreš več zbuditi, da bi bila slika na monitorjih. Saj v ozadju vse dela, samo grafične ne zazna. Pa Heaven benchmark jo sesuje, razen, če ji znižam power za enih 20%, kar pa ne pomaga pri težavi s standbyem. Če si dovolj vztrajen ga potem resetiraš tako dolgo, da se pobere in dela v Windowsih dokler ne gre spet v standby.

Zanimivi simptomi vsekakor.

DarwiN ::

Zjahana kartica pač.. Si poskusil znižat frekvenco vrama? Rudarske kartice začnejo pogosto pešat pri ramu..

Poskusi za test znižat memory clock v Afterburnerju ali karkoli uporabljaš. -500Mhz najbrž gre premaknit slider.. Lahko tudi znižaš frekvenco samega gpuja.. Škodit ne more.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Daniel ::

Saj to deluje, ampak, če prav razumem MSI Afterburner zniža zgolj frekvenco kartice, ko so windowsi že enkrat popolnoma zagnani. Mogoče iz standbya štarta na polno in potem je pač tema.

DarwiN ::

Ja, bo najbrž držalo.. Pol bi moral pa firmware editor najt in hardversko znižat frekvence. Bi mogoče pomagalo.. Za Polaris (RX400,500, ipd) kartice vem da so rudarji uporabljali tak editor. Za Nvidio je najbrž tudi na voljo, ampak zdaj zgubljat čas za nekaj, kar morda sploh ni rešitev... ;(
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Daniel ::

Ja saj. Jo bo druga menjala pa bo.

tikitoki ::

Daniel je izjavil:

Saj kartica dejansko še dela, problem je zgolj, če daš računalnik v pripravljenost potem ga po kaki uri ne moreš več zbuditi, da bi bila slika na monitorjih. Saj v ozadju vse dela, samo grafične ne zazna. Pa Heaven benchmark jo sesuje, razen, če ji znižam power za enih 20%, kar pa ne pomaga pri težavi s standbyem. Če si dovolj vztrajen ga potem resetiraš tako dolgo, da se pobere in dela v Windowsih dokler ne gre spet v standby.

Zanimivi simptomi vsekakor.


Izklopite standby.

Daniel ::

To je bila vmesna rešitev ja. Sedaj sem si sposodil GTX 660 dokler ne pride nova.

D3m ::

Tudi prav. :)

Anyway.....

|HP EliteBook|R5 6650U|

kamuee ::

Jaz imam isti problem, da se monitor nazaj ne prižge nazaj po tem ko se monitor ugasne. Najb prej mi je crknu GPU pa sem mislil da je to to, zamenjal z novo GPU 3060 12GB zadeva ostala nespremenjena. Sem izklopu GPU, dal na iGPU od plate pa je zadeva ista... Na stari grafični je delalo normalno oz na DVI kablu... zdej ko imam HDMI pa zadeva ne deluje, je pa res da je sistme star 12 let in monitor tudi in ga bo počasi potrebno zamenjati, ker se mi je začela pojavljati zelena črta po vertikali sred displaya... potestiral odklopil izvore signala in še zmeraj črta ostaja tako da zgleda da monitor crkuje...

Če ima še kdo podobn problem da se monitor ne prižiga normalno naj pove, do sedaj edina rešitev je da ugasneš display in ga prižgeš nazaj...
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

DamijanD ::

Meni se na šihtu monitorji med standbyem dejansko zaciklajo. Lahko jih edino tako resetiram, da jim vzamem elektriko...

bastadu ::

Tudi meni se je to začelo dogajat zadnje mesece, imam 2 monitorja in občasno kateri izmed njiju ob bujenju iz spanja ostane off in potem, ko mu vzamem elektriko in jo dam nazaj, se spet zbudi ... Win11 in grafika Nvidia RTX A5000.

DamijanD ::

jaz imam posebej razdelilec s stikalom samo za monitorje

kamuee ::

bastadu je izjavil:

Tudi meni se je to začelo dogajat zadnje mesece, imam 2 monitorja in občasno kateri izmed njiju ob bujenju iz spanja ostane off in potem, ko mu vzamem elektriko in jo dam nazaj, se spet zbudi ... Win11 in grafika Nvidia RTX A5000.


Ta problem sem imel enako tudi jaz na Z8 workstationu v službi. Rešil sem zadevo tako, da sem naredil upgrade firmwara in posodobitev driverjev gpuja isto od rtx a5000.... sedaj zadeva deluje...

Za domači PC pa nikakor ne najdem rešitve...
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

Telbanc ::

D3m je izjavil:



Odločitev je tvoja.

AMD
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Nvidia
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...



Grafični sta "primerljivi".

Razen cene.



Kdo v letu 2024 gospodovem še kupuje grafe z 8gb Vrama. Sploh za ta keš... Avanturisti, Japiji, tisti, ki hočejo biti drugačni.....8gb Vrama smo meli 2015.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Nyana ::

A ni danes 300-400EUR čisto realna cena za eno hitro 8GB kartico? Glede na to, da nova super kartica z 16GB stane enkrat ali 2x več kot ta z 8GB.


Zaenkrat se da še normalno preživet z 8GB Vrama tudi na 1440p, če izklopiš ray tracing še toliko bol... verjetno pa to počasi več nebo dovolj za kakšne prihajajoče nove AAA igre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nyana ()

Han ::

@kamuee: ko boš imel nov monitor, ga priklopi na grafično z DisplayPort kablom...

Magic1 ::

Nyana je izjavil:

A ni danes 300-400EUR čisto realna cena za eno hitro 8GB kartico? Glede na to, da nova super kartica z 16GB stane enkrat ali 2x več kot ta z 8GB.


Zaenkrat se da še normalno preživet z 8GB Vrama tudi na 1440p, če izklopiš ray tracing še toliko bol... verjetno pa to počasi več nebo dovolj za kakšne prihajajoče nove AAA igre.

Meni se ne zdi ok 300-400€ za entry level. Sej zato je pa prodaja tam kjer je, ker se ljudje ne strinjajo s tem "entry" levelom. Če že greš na ta nivo, vzameš RX6700 za 270€ in imaš svaj malo dodatne rezerve s 10GB. Naslednji smotrn korak je RX7800xt za 520€, oziroma počakaš še malo da cena pade v 4X0€ rang. Samo Nvidia mora dojet, da super verzija ne navdušuje za 660€.
Magic

Telbanc ::

Arc A770 16GB je pod 400 evrov. Pri nas....In neposreden konkurent 7600 xt in 4060 ti 16gb ...V Vsakem primeru se poslavljamo od nižjega srednjega razreda z 8 gb Vrama. Verjetno tud od 12, ki ni ne tič ne miš. Hvala bogu, da je intel začel štancat grafe.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

tikitoki ::

Mogoče bo battlemage bolj konkurenčen

Telbanc ::

Zunej so arc 770 16 gb že po 300 evrov. To bo vplivalo tud na ceno 7600 xt. Večji problem ko struktura so po moje gonilniki. Pri arc grafah.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

SambaShare ::

Po 300€ jih ni nikjer. 330€ pa res, ampak je ne boš spravil sem niti preko mailoxa. Kakorkoli, še vedno boljši nakup kot razna 8GB nvidia jajca.

scipascapa ::

linki prosim.

Telbanc ::

https://www.newegg.com/sparkle-arc-a770...

https://racunalniske-novice.com/se-cene...

Cene so šle dol, pol je bil naval, seveda ne v Sloveniji kjer čobani, ki se jim je svet ustavil 2015... kupujejo grafe z 4 gb vrama-futureproof deal...
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Telbanc ::

https://www.asbit.si/intel-arc-a770-16g...

Pri nas je najceneje tle. Zdi se, da okoli 150 evrov cenej od ekvivalenta Nvidie in AMD ja. Trenutno.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

FlyingBee ::

Intel je trenutno underdog in upajmo, da bo naslednja generacija precej boljša, ker bo morala biti tudi cenejša od nv/amd ekvivalentov.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Magic1 ::

A770 je ekvivalent 7800 le v količini rama, ki ga ne rabi za svojo moč.:)) Drugače so pa 4060 in 7600 cenejše in boljše od a770 v večni iger.
Upam da se bodo poboljšali z novo serijo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Telbanc ::

Magic1 je izjavil:

A770 je ekvivalent 7800 le v količini rama, ki ga ne rabi za svojo moč.:)) Drugače so pa 4060 in 7600 cenejše in boljše od a770 v večni iger.
Upam da se bodo poboljšali z novo serijo.


Kaj se sekiraš, pač kupiš une dve.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Telbanc ::

Telbanc je izjavil:

Magic1 je izjavil:

A770 je ekvivalent 7800 le v količini rama, ki ga ne rabi za svojo moč.:)) Drugače so pa 4060 in 7600 cenejše in boljše od a770 v večni iger.
Upam da se bodo poboljšali z novo serijo.


Kaj se sekiraš, pač kupiš une dve.


https://www.techpowerup.com/review/nvid...

U ray tracingu pač ne pridejo zraven arcu. Tud drgač je mal za preštudirat. Da bi bile boljše v večini iger nisem zasledil.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Telbanc ::

Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Magic1 ::

Pa koga zanima raytracing v 300€ rangu. Diapozitive smo gledali 30 let nazaj. Šele pri RX 7800xt/4070 se začne razmišljat o RT, če ti je to res pomembno.
Magic

FlyingBee ::

Pri 7800xt niti ne. Šele 4070ti in višje.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

FlyingBee ::

16gb je brezveze na taki grafični kot je 7600xt.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Ray tracing je res passe pri teh cenejših karticah.. Povsem nasprotno pa velja za DLSS.. Ta pa pride še kako prav. Lahk pridobiš tudi do 50% fps-jev in kartici podaljšaš življenje za par let. Sicer tudi AMD ponuja FSR, a kaj ko je ta pogojno uporaben le pri višjih resolucijah, medtem ko je pri 1080p zanič v primerjavi z DLSS. A ravno 1080p pride v poštev pri teh karticah! Tko da se splača stegnit za Nvidijo. 4060 over RX7600/XT.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

FlyingBee ::

Trg je odločil.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Jarno ::

Nižanje nastavitev tudi obstaja. Mislim, da nekateri še kar naprej nasedajo spletnim benchmarkom, kateri se praktično praviloma izvajajo pri maksimalnih nastavitvah.
Potem spet neko prepričanje, da igra pod 90FPS ni več igralna itd.
Če si z grafičnimi zadevami vsaj malce na tekočem, potem je RX 7600XT uporabna grafična kartica tudi za 1440p. Stare igre niso nek problem, nove pa imajo pohitritvene tehnologije + nižanje nastavitev.

Trg je odločil.

Tudi zaradi dobesednih fanbojevskih kampanj na spletu. RTX 3050 je namreč zelooo popularna, čeprav je za igranje crap.
#65W!

FlyingBee ::

Ni to čez noč... traja že od geforce 6000 serije iz 2004.

Ja, RT je samo ena od nastavitev, ves čar je v tem pri PC gamingu.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

Nyana ::

FlyingBee je izjavil:

16gb je brezveze na taki grafični kot je 7600xt.

A ni to podobno kot je bilo 8GB na karticah R9 390 in RX 480 :|

FlyingBee ::

Ali pa 12gb na 3060 brez TI.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Jarno ::

Dodaten VRAM avtomatsko ne pomeni več sličic na sekundo.
V kakšnih open-world situacijah itd. pa zna priti prav in pogosto stabilizira tudi 1% low fps.
Problem je tudi v tem, da je 8GB pri novih igrah že opazna okoliščina, pri 128bitnem VRAM-u pa praktično ne gre nalotat 12GB.

Ali pa 12gb na 3060 brez TI.


Ta je še počasnejša od RX 6600XT.

Če ne bi bile takšne cene, kot so, bi šlo tudi z RTX 4060Ti 16GB...pri Funtech npr. RTX 3060Ti več ni v ponudbi.
Fun fact je, da so nekatere RTX 3060Ti 12GB na Amazonu po smešnih cenah (1000 in več €), kar nakazuje na to, da pri nVidii ne hodijo sami sebi v zelje s temi karticami in ostanejo zgolj še tiste rabljene.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()
««
195 / 197
»»