» »

GitHub

GitHub

GummyBear ::

Spoznal sem, da pravi programerji za timsko delo uporabljajo GitHub, zatorej bi se ga rad tudi sam naučil.
Zanima me, kaj vse GitHub omogoča? Slišal sem, da je namenjen za prenos datotek na repozitorij, ampak kako je to v praksi? Kje je lahko repozitorij, kako se izdela itd. (upam da ne sprašujem neumnosti).
Imam program, ki je izdelan z Visual Studiem in sedaj bi rad kodo programa nekam prenesel, toliko da se naučim uporabljati. Kaj moram narediti, da se koda prenese? Kako potem kodo spremenim, izbrišem datoteke, dodam nove datoteke itd.?
V pomoč bi mi bilo, če bi kdo čisto preprosto razložil kako se ta program uporablja, ker se v uporabniškem vmesniku ne znajdem najbolj.

Mavrik ::

GitHub je samo spletna stran, ki omogoča shranjevanje repozitorijev sistema Git. To sta DVE LOČENI stvari. Tako da najprej prvo, potem drugo.

Atlassian ima odlične tutoriale za Git. Prednosti GitHuba kot strani za hosting Git repozitorijev pa ti bodo prišle v poštev komaj, ko boš razumel osnove delovanja Gita.
The truth is rarely pure and never simple.

GummyBear ::

Vem, da je GitHub tudi spletna stran. Na njej sem se registriral, potem pa prenesel programsko opremo in sedaj imam v namizju ikono z imenom GitHub. Ko kliknem na ikono, se odpre program GitHub, v katerega se prijavim s prijavnimi podatki, ki sem si jih izbral na spletni strani GitHub. Če v programu kreiram nov repozitorij, je ta viden tudi na spletni strani. Tako da si vse skupaj predstavljam kot neko storitev, ki ima tudi clienta (samostojno aplikacijo)... podobno kot na primer Dropbox, ki je spletna strani, ampak ima tudi sync clienta, da ne nalagam preko spletne strani. Morda sem narobe zastavil vprašanje, ampak saj se razumemo.

DavidJ ::


"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Mavrik ::

GummyBear je izjavil:

Vem, da je GitHub tudi spletna stran. Na njej sem se registriral, potem pa prenesel programsko opremo in sedaj imam v namizju ikono z imenom GitHub. Ko kliknem na ikono, se odpre program GitHub, v katerega se prijavim s prijavnimi podatki, ki sem si jih izbral na spletni strani GitHub. Če v programu kreiram nov repozitorij, je ta viden tudi na spletni strani. Tako da si vse skupaj predstavljam kot neko storitev, ki ima tudi clienta (samostojno aplikacijo)... podobno kot na primer Dropbox, ki je spletna strani, ampak ima tudi sync clienta, da ne nalagam preko spletne strani. Morda sem narobe zastavil vprašanje, ampak saj se razumemo.


Predstavljaš si narobe in to te bo hudo teplo v prihodnosti, če si ne boš razjasnil terminov. Priporočam, da se najprej naučiš uporabljati Git brez GitHuba (po možnosti v ukazni vrstici), ker drugače boš imel težave.
The truth is rarely pure and never simple.

GummyBear ::

Mavrik je izjavil:

GummyBear je izjavil:

Vem, da je GitHub tudi spletna stran. Na njej sem se registriral, potem pa prenesel programsko opremo in sedaj imam v namizju ikono z imenom GitHub. Ko kliknem na ikono, se odpre program GitHub, v katerega se prijavim s prijavnimi podatki, ki sem si jih izbral na spletni strani GitHub. Če v programu kreiram nov repozitorij, je ta viden tudi na spletni strani. Tako da si vse skupaj predstavljam kot neko storitev, ki ima tudi clienta (samostojno aplikacijo)... podobno kot na primer Dropbox, ki je spletna strani, ampak ima tudi sync clienta, da ne nalagam preko spletne strani. Morda sem narobe zastavil vprašanje, ampak saj se razumemo.


Predstavljaš si narobe in to te bo hudo teplo v prihodnosti, če si ne boš razjasnil terminov. Priporočam, da se najprej naučiš uporabljati Git brez GitHuba (po možnosti v ukazni vrstici), ker drugače boš imel težave.


Torej, bom odmislil, kar sem si predstavljal, da se ne bom narobe naučil. Pojdimo od začetka. Kaj točno je git? Protokol? Tako kot na primer FTP, SSH itd.? Recimo en bolj vsakdanji primer bi rabil, da si lažje predstavljam... nekaj takega, kar razume povprečen uporabnik.
Ukazna vrstica - si predstavljam. Vse kar lahko narediš v nekem GUI, je možno tudi v ukazni vrstici. S to razliko, da je ukazna vrstica ena (en ukaz v command promptu), GUI pa je na voljo v več izvedbah (več različnih programov za isti cilj).

Senitel ::

Za začetek: klik.

Lonsarg ::

No kaj dela in zakaj bi git rabil moraš vsekakor najprej naštudirat. Ko to dosežeš ni pa nič narobe, če pač UI klienta uporabiš. Ampak sama uporaba programa brez da veš za kaj točno se uporablja res ne pride v upoštev:)

Pravzaprav ne vem od kje želja se naučiti uporabljati git, ponavadi to počneš kot posledico potrebe, ne kar sam po sebi. Recimo potreba bi bila imeti lokalni ali javni version system, sodelovanje pri projektu, ki je objavljen na github in podobno.

Zadeva je taka, da ko prideš do te faze, da te stvari rabiš tudi že veš kaj točno so.

technolog ::

1. Git ni protokol.

2. Moram te opozorit, da Github za zasebne projekte ni zastonj.

Sicer pa jaz mislim, da je najbolje, da z gitom počakaš še malo in se ga naučiš takrat, ko ga boš zares rabil in boš tudi vedel, zakaj ga rabiš.

brodul ::

Git je revision control software. Ostali pomembni podobni sistemi so: SVN, CSV, Mercurial(hg) ...
Ceprav se v svoji implementaciji kar razlikujejo.

GitHub je ponudnik hostanja git repozitorijev. Za odprte je brezplacen, za zaprte placljiv.
Hostanje svojega repozitorija git je sila preprosto.
Tak tipicen primer je, ko dnevno delamo commit na /etc (etckeeper + git) in nato fetchamo na nek tretji streznik spremembe (ssh://username@host.xz/etc).
Saj lahko git komunicira preko SSH in se na koncu obnasa podobno kot scp (valda naredi se cel kup drugih stvari). Github se uporablja bolj zaradi tega, ker je tam veliko ljudi. Ratal ne nek socialni standart kam dat kodo, da je vidna. Tako kot vecina ljudi visi na Facebooku in na Twitterju.

Naceloma je tako kot je Mavrik napisal, predvsem se git nauci uporabljati v kozoli. Je preobsiren sistem za pametno implementacijo v GUI. Da se delat osnovne stvari. Napredne stvari pa ne. Za neko normalno uporabo git je potrebno poznati git. In se splaca investirati malo vec casa v to.

Za zacetke si poglej predavanja, ki jih je postal DavidJ. Potem pa ostalo pride z prakso, bolj so komplicirani projekti vec se naucis. Ce delas z OSS pa sploh, ker je treba delat razne salte, pa ne zato ker je git slab sistem, vendar zato ker je problem zahteven.
Ko se bos malo naucil pa poglej se slavni govor: Tech Talk: Linus Torvalds on git
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

GummyBear ::

Hvala za odgovore. Vse se je začelo, ko sem razvil neko JSP spletno stran in sem jo želel dati na splet. Potem sem naletel na neki free hosting, ki publish omogoča samo preko sistema git. Zraven je bil tutorial za github, zato sem se registriral in si namestil program, kot je bilo prikazano v tutorialu. Spletno stran mi je ratalo spravit na free hosting, vendar se sprašujem, kje je github še uporaben?
Drugo pa je to, da programerji git/github (kakorkoli že rečemo) uporabljajo kot nekakšen repertuar, kjer so vidni njihovi projekti. In sem pomislil, da ne bi bilo slabo imeti svoje projekte nekje navedene.

Zaradi teh dveh razlogov, sem se začel zanimati za uporabnost git-a. Zanima me, kako to deluje. Rad bi se naučil uporabljati... torej, da vem kaj moram narediti in zakaj moram narediti, ne da bi kar naprej prebiral tutoriale.

Mogoče je moja ideja malce zgrešena, ampak dokler ne razumem, lahko samo ugibam.

Smurf ::

Z git-om delas "snapshote" svojega programa.

V praksi to pomeni, da se lahko brez problema recimo premikas med verzijo, ki si jo naredil 10 dni nazaj in svojo trenutno (ker si recimo ugotovil, da ti nekaj ne dela kar ti je se delalo 10 dni nazaj). Ali pa imas recimo stabilno verzijo programa, v katerega pa v nekem trenutku zelis dodati nekaj novih featurejev, ki bodo stvar destabilizirali. Ustvaris novo vejo, kjer dodajas nove stvari, hkrati pa imas se staro verzijo starega programa (kjer samo popravljas buge). Ko imas enkrat narejeno novo verzijo in ves da je stabilna, lahko veji zdruzis nazaj skupaj. Ce imas vec razvijalcev ima lahko vsak dela na svoji veji, ko koncajo pa zdruzijo svojo vejo v glavno. Itd...

GitHub pa zgolj spletna stran, ki ponuja online shranjevanje tega. Pri git-u imas lahko vse to tudi samo na svojem racunalniku (ce delas sam), ali pa na svojem serverju (ce zelis delati se s kom).

BigWhale ::

Git - orodje za sledenje spremembam in nadzor nad razlicicami v izvorni kodi

Ko spremenis neko datoteko, ki vsebuje izvorno kodo, to spremembo oznacis in dokumentiras. Git skrbi za to, da so vse te spremembe kronolosko urejene in ustrezno oznacene. Temu se potem rece repozitorij.

GitHub - spletni servis, ki omogoca shranjevanje izvorne kode v njihove Git repozitorije. Omogoca gostovanje git repozitorijev, zato, da ni treba tebi skrbeti kje imas shranjen git repozitorij.

Torej pizza in picerija. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apache gre na GitHub

Oddelek: Novice / Ostale najave
335912 (3339) Ales
»

Evropska komisija dovolila Microsoftov prevzem Githuba

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
449120 (6686) Ales
»

Programerski software

Oddelek: Programiranje
93481 (2606) Qushaak
»

Source version control za domačo uporabo?

Oddelek: Programiranje
356370 (5441) MrBrdo

Več podobnih tem