» »

UTP kabel na razdalji 100m naenkrat ne deluje več

UTP kabel na razdalji 100m naenkrat ne deluje več

SkyNet ::

Od lokacije A (modem) do lokacije B (rač) je speljan shielded UTP kabel, ki je dve leti deloval bp! Nekaj časa nazaj je bil udar strele, ampak ne v hiši ali neposredni bližini in od takrat nekje deluje več. Oziroma...zanimiva reč...če na UTP kabel na en par zvežem fiksno telefonsko linijo skozi dobim signal na katerem koli paru UTP kabla (oranžen, moder, zelen, rjav). A ko stisnem gor mrežni konektor povezave ni! Vezal sem vseh 8 žil in potem samo 4 žile (1,2,3,6) z različnimi kombinacijami parov a brez uspeha.
Na računalniku mi piše da je mrežni kabel izključen in lučka za ETH port na modemu utripa na cca 2-3 sekunde (kar mi je izjemno čudno). Če namesto modema priklopim router potem lučka za port vedno sveti, a na rač. še vedno piše da je kabel izklopljen. Namesto v računalnik sem na drugem koncu poskusil s switchem, lučka posveti a povezave spet ni.

Kar me bega je to, da kabel očitno deluje, če skozi njega lahko pride telefonski signal, poleg tega pa je prej tudi normalno deloval. Potegnjena sta dejansko dva kabla, ne samo eden in prek obeh je situacija popolnoma ista. Ima kdo kakšno idejo?
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

broken/link ::

mrežna kartica fuč? :)

SkyNet ::

Povezava iz modema v rač preko krajšega kabla (kalsični 1.5m) dela. Direktno iz routerja v rač. dela. Poskusil sem tudi z drugim rač. in še vedno je bilo isto.
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

...:TOMI:... ::

Čakaj, čakaj, zaporedje žil je zelo pomembno! Že 100x predebatirana tema o tem zaporedju. Menjaj mrežno in stisni v pravilnem zaporedju.

https://slo-tech.com/clanki/net01
Barve žil pri običajnem kablu gredo po vrsti od leve proti desni, ce je zatič obrnjen stran od nas, takole:
belo-oranžna,
oranžna,
belo-zelena,
modra,
belo-modra,
zelena,
belo-rjava,
rjava.
Tomi

mailer ::

Mrežno kartico lahko preizkusiš tako, da jo pingaš. V CMD vpišeš ping 127.0.0.1
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

SkyNet ::

Ok, očitno sem napisal nerazumljivo, se opravičujem.

Zaporedje žil zelo dobro poznam, v svojem delu sem stisnil že na stotine kablov brez problemov. Tudi v tem primeru sem konektorje zamenjal vsaj 10x.
Mrežna dela! Tudi drugi računalnik s katerim sem preizkusil deluje. Karkoli mrežnega priklopim preko teh dveh 100m kablov ne deluje. Če je na eni strani modem/router na drugi pa rač mi kaže da je mrežni kabel izklopljen. Če je na drugi strani kabel vtaknjen v router/switch in potem naprej na rač mi napiše da je povezava omejena. Od vseh poskusov je enkrat celo vzpostavilo povezavo (dobil sem IP od modema) ampak pingat ga nisem mogel, unreachable.

Ne vem v čemu je fora, da telefonski signal pride skozi ta kabel, lan pa ne, čeprav je prej delovala mreža!
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

ian wolf ::

Nekje bi moral dobiti en tester za mrežo pa zmerit vsako parico posebej.

Na kateri hitrosti pa furaš LAN? Probaj zmanjšati hitrost na nastavitvah mrežnih kartic (npr. 100Mb full duplex ali še manj).
Errare humanum est...

...:TOMI:... ::

Daj v drug port na modemu... Malo se igraj, ne vem kje je napaka. Lahko je pa kje poškodovan kabel...
Tomi

milica ::

SkyNet je izjavil:

Potegnjena sta dejansko dva kabla, ne samo eden in prek obeh je situacija popolnoma ista. Ima kdo kakšno idejo?
Potegni še tretjega.

SkyNet ::

Tudi s testerjem sem preveril in ni napak.
Hitrosti lana pa res nisem preverjal, predvidevam da je na default, torej 100 full duplex?
Poskusil sem vse porte :) Če nesem modem k rač. in ga priklopim na 1.5m utp kabel mi deluje bp.
Glede na to da imam že nekaj let vlečem kable...na tak problem še nisem naletel. Tretjega kabla ne bi rad vlekel, če to ni potrebno, saj je treba izkopavat cel jarek..dela še pa še :)
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

ian wolf ::

mrežne kartice so ponavadi privzeto nastavljene na "Auto negotiate", ročno jim nastavi 100Mb ali celo 10Mb, samo da vidiš ali gre skozi nižja hitrost.

Aja, s kakšnim testerjem pa si meril? Tisti na led diode so bolj nezanesljivi. Kakšni digitalni so boljši.
Errare humanum est...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ian wolf ()

Furbo ::

Maš kak nov vir motenj kje na tej 100m relaciji?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

IL_DIAVOLO ::

Kolikor sem se naučil na faksu o UTP kablih, moraš za povezavo med računalniki naredit cross-wire povezavo, pomembno so tudi kategorije...mislim, da so pri kategoriji 5 omejitve pri razdalji 100 m.

tony1 ::

Kabel je lahko poškodovan ravno toliko, da POTS gre čez katerokoli parico, ethernet pa ne.

Možno je sicer tudi, da te heca autonegotiation (na giga mrežnih običajno deluje pravilno, na 100 mega pa je pogosto z njim en sam problem), in posledično izgubljaš pakete, ker ena stran vidi kup collisionov. Pravilno se tak problem reši tako, da za začetek ročno *na obeh straneh* nastaviš mrežni na ENAKE nastavitve. Za začetek na čim manj, torej 10 mega/half-duplex, nato pa postopoma na več. Morda bo pri nižji hitrosti še delalo, poleg tega se za nižje hitrosti rabi samo 2 parici.

Aja, zunanje inštalacije je na daljši rok treba dati na optiko, kar že dolgo ni več drago. (Če gre za enterprise uporabo, vsekakor na singlemode optiko, ki je bolj future-proof od multimode.)

Diavolo: že dolgo podpirajo vse mrežne Auto-MDIX, tako da ni potrebe več po cross-over kablih med dvema hostoma.

SkyNet ::

Tony1: hvala za nasvet. Glede optike pa zanimiva reč, vendar kolikor gledam je meter kabla skorajda 1EUR plus fiber-lan pretvornik cca 45EUR po kosu. Če je to-to, me pride veliko dražje kot samo utp kabel. Razen če mi lahko predlagaš kakšno cenejšo varianto (trgovino)?
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyNet ()

tony1 ::

To je to. Optika se zunaj splača, ker ti lahko strela nasldnjič še kaj več pokuri...

Opt. kabel bi bil lahko kje še cenejši (si preveril fokab.si?) Najcenejši bo multimode 50 mikronov, OM3, za 1 gbit/s, dela na razdaljah do 550m. Multimode OM2 (za 10 gbit) bo minimalno dražji. Če imaš cev že položeno, lahko daš tudi kabel, ki je mišljen za notranjo uporabo. Itak pa rabiš samo eno parico, kar je tudi najceneje...

Če imaš na vsaki strani switch, ki ima slot za SFP bi se morda dalo kje ceneje od 45 EUR dobiti kak kitajski/rabljen 1 gbit multimode SFP...

Gavran ::

Če sem prav razumel si preverjal parico za parico, nisi pa poskusil uporabiti dve žici ki nista parica, recimo rumeno in zeleno. Možno bi bilo da je prišlo do poškodbe izolacije med poljubnima žicama, zato pri testiranju paric nisi našel napake - kot primer mogoče je poškodba med belo-oranžno in zeleno...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

SkyNet ::

To je res, poizkušal sem samo v parih. Sem pa kabel poskusil še preko štirih žičk (1,2,3,6) z po dvema paroma, najprej oranžni-modri, nato še rjav-zelen, pa tudi ni delovalo. Je možnost da preizkusim še neparno.
Dobil sem še namig, da bi lahko prišla kakšna vlaga (kondenz) v kabel in to povzroča težave.
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

pegasus ::

100m je nekje na zgornji meji, kolikor še preživijo consumer mrežne. Sem videl tudi scenarije, kjer se prek proper eth kabla že nad 12m crappy realtek mrežna ni znala več pogovarjat. Pač fubar phy, kot pri marsikaki drugi elektroniki.
V 100Mb/s kategoriji sem imel najboljše izkušnje z intel mrežnimi, ki so delale tudi, ko se je tajnica s pisarniškim stolom čez kabel vozila. No, dokler ga ni fizično precvikala ;)

darkolord ::

Za začetek je najbolje uporabiti kakšen poceni tester za kable - stane manj kot 10 eur in hitro vidiš, če so kakšne žičke prekinjene ali v stiku.

Praviš, da je kabel shielded. Imaš ozemeljenega samo na eni strani?

Aljaz1980 ::

Malce nora ideja, kaj pa ce je zaradi strele kartica izgubila na moci ?
Probaj z drugo kartico.

Runnagain ::

pegasus je izjavil:

100m je nekje na zgornji meji, kolikor še preživijo consumer mrežne. Sem videl tudi scenarije, kjer se prek proper eth kabla že nad 12m crappy realtek mrežna ni znala več pogovarjat. Pač fubar phy, kot pri marsikaki drugi elektroniki.
V 100Mb/s kategoriji sem imel najboljše izkušnje z intel mrežnimi, ki so delale tudi, ko se je tajnica s pisarniškim stolom čez kabel vozila. No, dokler ga ni fizično precvikala ;)


Kot je rekel pegasus. 100m je že zelo na meji in ti je pred tem delovalo bolj ali manj po sreči. Oddajna moč kartice ti je zaradi starosti le-te lahko upadala, ali pa je sprejemnik dobil del strele in slabše sprejema. Parice in telefona ne mešaj zraven, kajti frekvence so tam bistveno nižje in 100m kabla zanje ni praktično nobena razdalja.
Poskusi z "boljšima" mrežnima karticama na obeh straneh ali pa najdi način, kako skrajšati razdaljo kabla.

gregor_m ::

Runnagain je izjavil:


Kot je rekel pegasus. 100m je že zelo na meji in ti je pred tem delovalo bolj ali manj po sreči. Oddajna moč kartice ti je zaradi starosti le-te lahko upadala, ali pa je sprejemnik dobil del strele in slabše sprejema. Parice in telefona ne mešaj zraven, kajti frekvence so tam bistveno nižje in 100m kabla zanje ni praktično nobena razdalja.
Poskusi z "boljšima" mrežnima karticama na obeh straneh ali pa najdi način, kako skrajšati razdaljo kabla.


Točno tako. Če bi imel 200m navadnega UTP kabla bi telefon preko njega še vedno normalno deloval. Pri telefonu so frekvence nižje, tok in napetosti pa višja kot pri ethernetu.
Verjetno ti je prišla kakšna vlaga (ali druga motnja) v kabel, ki je zbila signal do te mere, da ti ga mrežna oprema ne prepozna več.

SkyNet ::

Hvala za tako velik odziv vsem!
Danes sem preizkusil vse kar je bilo predlaganega in žal nič ni uspelo, tako da sem absolutno prepričan da je kabel potrebno zamenjat. Odločili smo se za optiko, trenutno pa iščem kakšno "naredi si sam" varianto :)
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

pegasus ::

Ne obstaja oz. je predraga. Najdi nekoga, ki ima opremo za švasanje optičnih konektorjev.

Han ::

Če se da enostavno menjat UTP kabel (novega na enem koncu fiksiraš na starega in slednjega potegneš skozi cev...), lahko najprej poskusiš z drugim (vsaj kat.6), mogoče ploskim (flat).

MTB ::

Če imaš koga ki ima resni inštrument, ti bo zmeril slabljenje kabla. Kabel na meter dolžine lahko zvežeš po svoje (ne po pravilnem vrstnem redu), važno je da se priključkih na obeh konektorjih ujemajo, pa bo delal. Ko boš dolžino povečal, boš prišel do napake. Zato obstaja pravilno zaporedje, ki se ga moraš držati.
Če imaš težave z razdaljo, poskusi s kablom CAT7. Sam sem tako rešil težavo pri enem uporabniku, ki je bil z navadnim utp kablom cat5e na meji. Po menjavi ni bilo več težav.

tony1 ::

SkyNet je izjavil:

Hvala za tako velik odziv vsem!
Danes sem preizkusil vse kar je bilo predlaganega in žal nič ni uspelo, tako da sem absolutno prepričan da je kabel potrebno zamenjat. Odločili smo se za optiko, trenutno pa iščem kakšno "naredi si sam" varianto :)


Optični kabel potegni sam, in vprašaj na link zgoraj, koliko stane zaključitev parice na dveh koncih na ustrezen moški konektor (takšen, ki ga boš imel na konverterju oz. LC, če imaš stikali, v kateri boš dal SFPja).

SkyNet ::

Sem našel na ebayu 150m kabla z konektorji za cca 100€, plus očitno potrebujem še fiber to utp konverter (na vsaki strani). Zgleda precej enostavna rešitev :)
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

...:TOMI:... ::

Si že naročil kabel?

Poglej si tole:

http://www.interprojekt.com.pl/fiber-op...

Mislim, da ceneje skoraj ne gre, kar se mrežne opreme tiče.
Tomi

tony1 ::

Tomi: tole je za domačo uporabo super.

Skynet: Kakšen je tip konektorjev? Da ne boš kupil kaj čudnega (kar se pri konverterjih/SFPjih običajno ne uporablja) / s prevelikim konektorjem za obstoječo cel / zastarel tip fibra...

SkyNet ::

O super Tomi, hvala. Tile majo pa zelo ugodne cene!
tony1: Gledal sem SC in ST.
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

...:TOMI:... ::

Če boš nabavljal, mi sporoči, bi še jaz nekaj nabavil, pa si lahko deliva poštnino.
Tomi

darkolord ::

...:TOMI:...: si pri teh že kupoval?

CMpunk ::

Kabel na meter dolžine lahko zvežeš po svoje (ne po pravilnem vrstnem redu), važno je da se priključkih na obeh konektorjih ujemajo, pa bo delal.

To ni res. Oz. lahko da bo delalo, ampak ne optimalno.

tony1 ::

Vsi konverterji iz te strani so SC:
http://www.interprojekt.com.pl/fiber-op...

Zgornja dva sta multimode (cenejši laserji in s tem konverterji), spodnji pa singlemode (dražji laserji).

CMpunk ::

Parici po katerih teče tok v nasprotno smer morata biti skupaj, ker če pogledaš kako je zgrajen kabel, je tako da sta po 2 parici prepleteni in potem še 4-je pari med sabo prepleteni, da se zreducira magnetni fluks.

...:TOMI:... ::

Kolega je pri njih kupil že nekajkrat, vedno BP.
Tomi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlečenje kablov ali brezžični internet?

Oddelek: Omrežja in internet
435277 (2335) starfotr
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5826890 (12619) denisbegood
»

100Mbps ali 10Mbps (40m kabli)

Oddelek: Omrežja in internet
322238 (1718) balocom
»

Povezava preko 100m prek kabla! Problem!

Oddelek: Omrežja in internet
232101 (1715) Golden eye
»

omrežje na 70m

Oddelek: Omrežja in internet
492337 (1575) mazy

Več podobnih tem