» »

Kitajska tretja država, ki je pristala na Luni

Kitajska tretja država, ki je pristala na Luni

Slo-Tech - Danes ob 14.11 uri po slovenskem času je na Luni pristala kitajska sonda Chang'e 3, ki je tja pripeljala roverja Yutu (žadasti zajec). To je prvi pristanek z manevriranjem (soft landing) v zadnjih 39 letih, z njim pa Kitajska postaja tretja država na svetu, za ZDA in Sovjetsko zvezo, ki je na Luno kontrolirano poslala svoje plovilo.

Chang'e 3 so na raketi March 3B izstrelili 1. decembra letos z izstrelišča Šičang v provinci Sečuan. Do Lune je potoval pet dni, potem pa se je moral pripraviti na nadzorovan pristanek. Danes so potisni motorji v 12 minutah plovilo iz Lunine orbite nežno spustili na površje v Zaliv mavric na severni polobli. Nazadnje so na Luni pristali Rusi leta 1976 z Luno 24, Američani pa so to storili leta 1972 z Apollom 17. Seveda smo v vmesnem času proti Luni poslali marsikaj in marsikaj z enosmerno karto treščili na površje, a to ne sodi v isto kategorijo.

Rover Yutu bo po Mesecu brnel vsaj tri mesece. Šestkolesnik bo poganjala energija iz sončnih celic, ki jih je Chang'e 3 razpel takoj po pristanku. Yutu tehta 120 kilogramov in se lahko premika z največjo hitrostjo 200 metrov na uro, zmore pa voziti v klanec pod kotom 30°. Kitajci so sicer nekoliko skrivnosti glede namena misije, a ni težko ugotoviti, da so želeli pokazati, da imajo znanje, tehnologijo in finance za vesoljsko raziskovanje. Kitajski vesoljski program je od leta 2003, ko so v vesolje poslali prvega taikonavta, v silovitem vzponu. Uradno so naloge Yuta testiranje novih tehnologij, zbiranje znanstvenih podatkov in razvoj znanja.

Posnetke pristana je predvajala tudi kitajska državna televizija CCTV, kjer so dogodek označili za velik korak v kitajskem vesoljskem program, ki želi na koncu na Luno poslati človeka. Kontroliran pristanek (soft-landing) je ključni postopek, ki ga morajo v ta namen obvladati. Rover bo deloval vsaj tri mesece, stacionarni modul na Luni pa leto dni. Zaliv mavric, kjer je pristal, je namreč še neraziskan del Lune, poleg tega pa je primerno orientiran za komunikacijo z Zemljo in ima precej sončne svetlobe. Pri nadzoru in krmiljenju Kitajcem pomaga tudi Evropska vesoljska agencija.

32 komentarjev

smash ::

a smejo to? jaz sem mislil da je luna od američanov

opeter ::

Kdaj bomo pa Slovenci poslali gor nekaj našega?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

black ice ::

Ob takšnih novicah mi vedno pride na misel vprašanje, kaj vse bi lahko do sedaj dosegli, če bi razvoj (vesoljskih) programov potekal s podobno hitrostjo kot v 60. letih prejšnjega stoletja.

dr.Akula ::

black ice je izjavil:

Ob takšnih novicah mi vedno pride na misel vprašanje, kaj vse bi lahko do sedaj dosegli, če bi razvoj (vesoljskih) programov potekal s podobno hitrostjo kot v 60. letih prejšnjega stoletja.

Mogoče bi lahko že kakšno napravo s svedrom odvrgli na luno Evropa :D
ni podatka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.Akula ()

Mipe ::

Brez skrbi, začenja se nova hladna vojna, in sicer med Rusijo, Kitajsko ter ZDA. Nadejamo se lahko novega zagona tehnološkega razvoja. :P

Mipe ::

Prav nič čudnega. Hladna vojna se je končala in naenkrat ni bilo več razloga za metanje ljudi v vesolje. Glede črnobelih slik pa le to, da so bile barvne kamere takrat še novotarija in še ni bilo pripravljene robustne tehnologije za vesoljske polete. So pač raje vzeli zanesljive kamere, ki so že bile na voljo, kot pa da bi počakali eno leto na razvoj in zamudili priložnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

gzibret ::

Neverjetno, kako tele moonhoaxerje zavoham že pri prvih petih napisanih besedah.

Redmax - ena mičkena napakica, in bo kolektivni izbris!

edit - kolektivni zbris je naredil Mavrik.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Personanonim ::

smash je izjavil:

a smejo to? jaz sem mislil da je luna od američanov


Jenaro Gajardo Vera
"The internet - like a training camp for never amounting to anything."

oglaf.com

Mipe ::

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

$%&/() ::

zanimiv high-def posnetek:

dr.Akula ::

A ni gzibret opozarjal da bo brisanje, če se začne conspiracy bullshit?
ni podatka

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

Mavrik ::

dr.Akula je izjavil:

A ni gzibret opozarjal da bo brisanje, če se začne conspiracy bullshit?


Ja. GTFO moonhoaxerji.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

Starodavni ::

Edino prav, gtfo mooncospiratoriki!

Red mora biti. Podpiram vsako odpravo, tudi če je raziskovalne narave, kot je ta sonda od kitajcev.

avani ::

Je pa lepo videti, da letos vesoljski programi doživljajo pravo renesanso. Najprej avgusta NASA spravi v luft Delto IV, nato Spacex falcona 9, zdaj pa še Kitajci sondo na luno.

dronyx ::

Mipe je izjavil:

Brez skrbi, začenja se nova hladna vojna, in sicer med Rusijo, Kitajsko ter ZDA. Nadejamo se lahko novega zagona tehnološkega razvoja. :P

Me veseli, da v tej druščini nisi omenil EU.

Mipe ::

EU je preveč neenotna, da bi se lahko jajcala pred drugimi.

Smurf ::

avani je izjavil:

Je pa lepo videti, da letos vesoljski programi doživljajo pravo renesanso. Najprej avgusta NASA spravi v luft Delto IV, nato Spacex falcona 9, zdaj pa še Kitajci sondo na luno.

Cez slabo leto bo tudi izrelitev rakete Orion (nova generacija plovil na kateri delata NASA+ESA, ki bo sposobno prevazati tudi ljudi). Fun fact, telemetrija bo laufala na slovenskem softwarju.

smash ::

tretja ali prva?

Mipe ::

Če dvomiš v prvi dve državi, zakaj ne dvomiš v Kitajsko, ki je veliko manj izkušena?

Heisenberg ::

zakaj je posnetek iz lune tako slab od kitajcev, nekako sem pričakoval da bo full hd najmanj!?
Ali je tukaj kak problem pri prenosu podatkov ali kaj? Saj je luna dokaj blizu

SuperVeloce ::

Ti bi rad full-hd kamero za snemanje navigacije pristanka? Zakaj? verjetno je zadeva popolnoma enostavna, 13 HTC-jev nalimaš po sondi in pošiljaš stream na zemljo. Simpl k' pasulj 360 pogled.

Tehnične specifikacije so bile verjetno dokončane nekje v prvi polovici prejšnega desetletja. Si takrat ti hodil okoli z lahkimi miniaturnimi space-hardened kamercami? Geez.

Zgodovina sprememb…

Heisenberg ::

SuperVeloce je izjavil:

Ti bi rad full-hd kamero za snemanje navigacije pristanka? Zakaj? verjetno je zadeva popolnoma enostavna, 13 HTC-jev nalimaš po sondi in pošiljaš stream na zemljo. Simpl k' pasulj 360 pogled.

Tehnične specifikacije so bile verjetno dokončane nekje v prvi polovici prejšnega desetletja. Si takrat ti hodil okoli z lahkimi miniaturnimi space-hardened kamercami? Geez.


JA v bistvu JA, saj so kitajci, pri američanih razumem za so zategnjeni a kitajce imam pa za bolj prilagodljive. Pa ena full hd kamera je danes v velikosti kovanca tako da bi jo lahko napopali kamorkoli ali pa en GoPro ...

Markoff ::

:O

opeter je izjavil:

Kdaj bomo pa Slovenci poslali gor nekaj našega?

Cel planet Mars je naš. Saj veš, Rdeči planet. Nekaj severnokorejci fantazirajo, da je njihov, pa se motijo.

Mavrik je izjavil:

dr.Akula je izjavil:

A ni gzibret opozarjal da bo brisanje, če se začne conspiracy bullshit?


Ja. GTFO moonhoaxerji.

Moonhoaxers are idiots. There is even no such thing as a Moon. :))
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

Poldi112 ::

Heisenberg je izjavil:


JA v bistvu JA, saj so kitajci, pri američanih razumem za so zategnjeni a kitajce imam pa za bolj prilagodljive. Pa ena full hd kamera je danes v velikosti kovanca tako da bi jo lahko napopali kamorkoli ali pa en GoPro ...


Pa si ziher, da je GoPro dizajniran za pogoje na luni (mraz, radiacija,...).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Truga ::

A nisi vedu, na luni sam mal visji skaces, ostalo je isto..

BigWhale ::

Heisenberg je izjavil:

zakaj je posnetek iz lune tako slab od kitajcev, nekako sem pričakoval da bo full hd najmanj!?
Ali je tukaj kak problem pri prenosu podatkov ali kaj? Saj je luna dokaj blizu


Kljub blizini Lune, je komunikacija se vedno kar precej otezena. Casovnega zamika je 1.3s.

Apollo program je recimo uporabljal taksne kamere:
Apollo TV camera @ Wikipedia

1920x1080 video zahteva kar precej bandwidtha, poleg tega je klasicni TCP/IP za tak prenos prevec neroden. Omejen si s pasovno sirino in porabo energije.

Dr_M ::

Kaksen 720p bi bil cist ql. Vec kot zadovoljiva kvaliteta, pa se manj zahteven za prenos kot 1080.

Mipe ::

Tista kamera je bila samo za spust... Na roverju imajo HD kamere.

NavadniNimda ::

dronyx je izjavil:

Mipe je izjavil:

Brez skrbi, začenja se nova hladna vojna, in sicer med Rusijo, Kitajsko ter ZDA. Nadejamo se lahko novega zagona tehnološkega razvoja. :P

Me veseli, da v tej druščini nisi omenil EU.

Zakajj spet nepooblaščeno šimfaš EU, mojo domovino?

Evo enega od mnogih tehnoloških presežkov, ki je tik pred reaktivacijo:
http://www.esa.int/Our_Activities/Space...

paket ::

SuperVeloce ::

Super. Rover ima 2 kameri, lahko pričakujemo stereo slike? Edino kvaliteta se mi zdi nekam tko tko, mogoče še slabše kot na Curiosity in Spiritu
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Spajky ::

Starejši posnetki prvega pristanka ...CHINA LANDS ROVER ON THE MOON 11.28
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajsko seme na Mesecu klije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
175993 (3004) m0LN4r
»

Prvi nadzorovani pristanek na oddaljeni strani Meseca uspel Kitajcem

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2710177 (7105) poweroff
»

Sojuzova raketa odpovedala, astronavta varno ušla

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3721385 (17696) jerry_p
»

Umrl je zadnji človek z Lune (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8320548 (16488) PrimozR
»

Kitajska poslala plovilo v orbito okrog Lune

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3513251 (11485) driver_x

Več podobnih tem