» »

Nokia razvija telefon na Androidu

Nokia razvija telefon na Androidu

The Verge - Če ne tedaj, ko je Nokia začela sodelovati z Microsoftom, smo bili pa zagotovo tedaj, ko je Microsoft najavil odkup večjega dela Nokie, prepričani, da bo nokiah v prihodnosti tekel Windows Phone. To je seveda resnica, a kot kaže ne vsa resnica. Verge se sklicuje na vire blizu podjetja, ko piše, da Nokia pripravlja telefon, ki ga bo poganjal prilagojen Android.

Novi androidni telefon je za zdaj poznan pod kodnim imenom Normandy, a na njem pa ne bo tekel klasični Android, kot ga poznamo iz na primer Samsungov, ampak modificirana verzija. Nokia bo torej izdvojila verzijo Androida in jo razvijala ločeno (fork), podobno kot je, recimo, tudi Amazonov Kindle predrugačen Android.

Da vse skupaj ni iz trte izvito pričajo fotografije, ki so pretekli mesec priromale na Twitter in kažejo telefon Asha, kar je isto kot Normandy. Telefon Nokia razvija že dlje časa in očitno ga Microsoftov prevzem ne bo nič prizadel, saj sploh ni jasno, ali ga bo Nokia izdala pred zaključkom transakcije. Če se to ne bo zgodilo, ga lahko Microsoft pokoplje ali pa spravi na plano, kar je precej negotovo napovedati. Glede na to da bo šlo za nizkocenevni telefon, ki bo nekakšna androidna ustreznica Ashe, bi lahko Normady celo preživel Redmond. Poceni ashe namreč trenutno poganja Series 40, ki je že precej zastarel sistem.

26 komentarjev

mtosev ::

kulska ideja. točno sn na wiki o tem bral pred dnevi
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

WhiteAngel ::

Pa kva se s to firmo dogaja?! 8-O

vorantz ::

is it a bird? is it a plane?
no! it's pigs flying!

boolsheat ::

Da vse skupaj ni iz trte izvito pričajo fotografije, ki so pretekli mesec priromale na Twitter in kažejo telefon Asha, kar je isto kot Normandy.


What? Slika kaže Asho (oz. Lumio) s kodnim imenom Normandy.

Sicer pa tudi MS še naprej sam razvija svoj Surface telefon.

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

WhiteAngel je izjavil:

Pa kva se s to firmo dogaja?! 8-O
pametna poteza glede koliko ljudi je norih na android phone

mogoče naredijo celo dual boot phone lol
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

SiByte ::

Če ga ne bodo orng optimiziral se ne bo mogel kosat s WP8 :|
Intel i7 6950X @ 4,2GHz | ASUS STRIX X99 | ASUS STRIX GTX 1080 Ti 11GB @ SLI
4x8GB Corsair DDR4 @ 3000MHz | 1.2TB SSD Intel 750 @ PCI-e | 6TB WD Red

mailer ::

Če bi Nokia to spoznala pred tremi leti... bi bila sedaj verjetno tam nekje kjer je Samsung. Kljub temu so njihovi telefoni (tisti starejši)še vedno najbolj vzdržljivi.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

SiByte ::

Potem bi še bilo več Shitdroidov na trgu :P
Intel i7 6950X @ 4,2GHz | ASUS STRIX X99 | ASUS STRIX GTX 1080 Ti 11GB @ SLI
4x8GB Corsair DDR4 @ 3000MHz | 1.2TB SSD Intel 750 @ PCI-e | 6TB WD Red

simnov ::

Jo ta zanič android sem poskusil s4 in deluje počasneje kot pa htc hd7.Pa še vsako peto stvar moraš pritisnit dvakrat , da prime.

redmax ::

ka je s temi narobe...če že majo telefon ko dela na androidu 4 (N9, stestirano ), sam priredit bi ga mal mogl da bi vse delal ne pa na novo razvijal
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

matejdro ::

Če ne bodo gor tekle Googlove stvari, bo se nokia morala kar dobro potruditi da bo nadomestila ogromno stvari, ki jih ne sme biti na ne-googlovih telefonih (npr. maps API, vse povezano z Google Play Services... Dober članek na to temo: http://arstechnica.com/gadgets/2013/10/... ), če bo hotela ohraniti kompatibilnost večine aplikacij. Kar je nekako malo verjetno, če gre za nizkocenovni telefon.

RejZoR ::

Dokler bojo gor laufali vsi Android programi in Google servisi sem takoj za. Mogoče bi potem spet kupil Nokio. Ker trenutno je zaradi WindowsPhone OS-a ne morem dat med opcije, ker mi enostavno ne odgovarja.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

LitralSM ::

matejdro je izjavil:

Če ne bodo gor tekle Googlove stvari, bo se nokia morala kar dobro potruditi da bo nadomestila ogromno stvari, ki jih ne sme biti na ne-googlovih telefonih (npr. maps API, vse povezano z Google Play Services... Dober članek na to temo: http://arstechnica.com/gadgets/2013/10/... ), če bo hotela ohraniti kompatibilnost večine aplikacij. Kar je nekako malo verjetno, če gre za nizkocenovni telefon.

Mape imajo svoje in boljše, nepotrebne krame v smislu Google Play Services pa tudi ne potrebujejo(?).
Problema torej ni oz. je. Sam Google Play Services.

matejdro ::

Problem je, da veliko aplikacij potrebuje Google Play Services za svoje delovanje (noter je en kup uporabnih API).

filip007 ::

Očitno jim lastna potica ne diši, pa bi radi še sosedovo.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Ales ::

kot je, recimo, tudi Amazonov Kindle predrugačen Android

To ne drži, oziroma drži samo za Kindle Fire (LCD bralnik / tablet).

Vsi e-ink Kindli (DX, Keyboard, Touch, Paperwhite, itd.) uporabljajo straight linux, brez Android okolja na njemu.

boolsheat ::

mailer je izjavil:

Če bi Nokia to spoznala pred tremi leti... bi bila sedaj verjetno tam nekje kjer je Samsung. Kljub temu so njihovi telefoni (tisti starejši)še vedno najbolj vzdržljivi.


Lumie so izmed vseh sodobnih telefonov daleč najbolj vzdržljive.
Recimo l920 proti xcover2, ki je kao odporen na udarce:
http://www.iltalehti.fi/iltvdigi/201306...

Sicer pa nekateri ste omenjali googlove storitve ala maps. Nokia tega seveda ne potrebuje, saj so lastniki navteqa in imajo HERE.

www.here.com

win64 ::

matejdro je izjavil:

Problem je, da veliko aplikacij potrebuje Google Play Services za svoje delovanje (noter je en kup uporabnih API).

Aja, nisem opazil, ko sem ga izklopil. Par opozoril se pokaže glede tega, igrice pa so delovale vse.

||_^_|| ::

Nokia ima po prodaji deleža microsoftu, prepoved prodaje mobilnih telefonov pod svojo blagovno znamko le do 2105.

Blisk ::

5 let prepozno, zdaj ko se je ladja že potopila :)

fujtajksel ::

Ales je izjavil:

kot je, recimo, tudi Amazonov Kindle predrugačen Android

To ne drži, oziroma drži samo za Kindle Fire (LCD bralnik / tablet).

Vsi e-ink Kindli (DX, Keyboard, Touch, Paperwhite, itd.) uporabljajo straight linux, brez Android okolja na njemu.


Kako pa je v praksi s temle androidom na Fire? A je uporaben, al je tako s... od sistema ko Kindli (mislim v primeru da bi kdo hotel zadevo uporabljati tudi za browsanje, mailanje itd in ne zgolj kot bralnik)? Opažam da Fire nihče ne omenja v debatah katero tablico kupit, pa me zanima če je to stvar nekonkurenčnega hardvera al je njegov android kripljast.

lmorgh ::

je čist ok, samo polovice reči v slolveniji, državi 3. sveta ne morš uporabljat.

ales85 ::

fjutajksel sicer nimam izkušenj s Fire vendar ne moreš reči, da je sistem od Kindle zanič za nekaj, če ni namenjen temu. Ima omejeno uporabo, za branje pa super.

matejdro ::

win64 je izjavil:

matejdro je izjavil:

Problem je, da veliko aplikacij potrebuje Google Play Services za svoje delovanje (noter je en kup uporabnih API).

Aja, nisem opazil, ko sem ga izklopil. Par opozoril se pokaže glede tega, igrice pa so delovale vse.


Ne moreš ga "izklopit". Lahko ga samo zbrišeš dol. če imaš root.

fujtajksel ::

ales85 je izjavil:

fjutajksel sicer nimam izkušenj s Fire vendar ne moreš reči, da je sistem od Kindle zanič za nekaj, če ni namenjen temu. Ima omejeno uporabo, za branje pa super.


Sorči, prav gotovo lahko rečem z mojega osebnega stališča, ne trdim pa da je tako za vse. Tudi za branje tistega, kar mene zanima, se sploh ni obnesel (specifično, zapleteno stavljene A4 pdfje neskončno lažje gledam na telefonu, pol manjšemu ekranu navkljub). Njegov softver je kombinacija šlamparije in namerne nefunkcionalnosti, kar so dokazali shekani nadomestki. Tako da bom vedno skeptičen do Amazona, pa tudi ostalih firm, ki se bodo šle neke svoje omejene ekosisteme. Me pač zanima, zakaj konkretno o Fire ni kaj dosti slišat, načeloma bi lahko imel mesto med cenejšimi tablicami.

win64 ::

matejdro je izjavil:

win64 je izjavil:

matejdro je izjavil:

Problem je, da veliko aplikacij potrebuje Google Play Services za svoje delovanje (noter je en kup uporabnih API).

Aja, nisem opazil, ko sem ga izklopil. Par opozoril se pokaže glede tega, igrice pa so delovale vse.


Ne moreš ga "izklopit". Lahko ga samo zbrišeš dol. če imaš root.

Seveda ga lahko izklopiš, izbrišeš vse posodobitve za google play services in se ti pokaže gumb disable.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težave v Nokii se nadaljujejo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
9020708 (15108) PrihajaNodi
»

Nokia razvija telefon na Androidu

Oddelek: Novice / Android
2610417 (8221) win64
»

Elop bo po prevzemu Nokie dobil 25 milijonov dolarjev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11624386 (19189) tonylee5566
»

Symbian je mrtev, Nokia izplavala iz rdečih številk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
5316763 (12623) Hayabusa
»

Nokiini zaposleni stavkajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
6523165 (20822) amacar

Več podobnih tem