» »

Hitrost interneta višja od hitrosti wirelessa

Hitrost interneta višja od hitrosti wirelessa

TheJack ::

Pri T-2ju sem šel iz VDSL na (Telekomovo) optiko. Hitrost internetne povezave je sedaj 100/10 Mbit/s.

Pri vsem skupaj pa butelj kot sem, nisem pomislil, da bo hitrost interneta itak omejena s hitrostjo WLANa, ki pa je 802.11g, torej 54 Mbit/s, v praksi pa slabih 20. Kaj storiti? Žice ne pridejo v poštev.

Oba računalnika (prenosnika) podpirata le G standard. Router je Linksys WRT54GL. Mreža dela super. Počasi, ampak zanesljivo, brez prekinitev, resetiranj, itd. Če hočem sedaj na N, moram kupiti dve usb mrežni kartici 802.11n in router, ki prav tako podpira N. To je pa velik strošek, jaz sem pa škrt in bi rad prišel čim ceneje čez. Poslušajte torej moj načrt:

T-2 mi je prijazno odstopil router TP-Link TL-WR740N (http://www.mimovrste.com/artikel/247000.... Router torej imam. Sedaj kupim še dve najcenejša USB mrežna vmesnika (http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist... in za slabih 18 EUR bom imel v stanovanju 3x hitrejšo brezžično povezavo. Ja, ali sem naiven? Navsezadnje je tale TP-Linkov router 3x cenejši od mojega linksysa (ki ga še vedno prodajajo!), pa naj bi bil 3x hitrejši.

Torej, bo moj plan deloval, ali bom zgubil še tisto malo preostalih las na glavi, ko bom skušal povezati router za 15 EUR in USB kartico za 9 EUR? Stanovanje ni veliko, router je v predsobi, računalnika v dnevni. Enih 5 metrov zračne črte.

first_line ::

Below is a breakdown of actual real-life average speeds you can expect from wireless routers within a reasonable distance, with low interference and small number of simultaneous clients:

802.11b - 2-3 Mbps downstream, up to 5-6 Mbps with some vendor-specific extensions.
802.11g - ~20 Mbps downstream
802.11n - 40-50 Mbps typical, varying greatly depending on configuration, whether it is mixed or N-only network, the number of bonded channels, etc. Specifying a channel, and using 40MHz channels can help achieve 70-80Mbps with some newer routers. Up to 100 Mbps achievable with more expensive commercial equipment with 8x8 arrays, gigabit ports, etc.
802.11ac - 70-100 Mbps

Poceni ruter pa sem 100% da ne bo zmogel normalnega delovanja.

harmony ::

Dej kupi si router za 50€ in bo vec kot dovolj.

TheJack ::

Skratka, brez nakupa solidnega routerja naj se ne matram. Tudi prav. Saj 20 Mbit/s ni tako slabo.

Hayabusa ::

To je pa velik strošek, jaz sem pa škrt in bi rad prišel čim ceneje čez.

Prebij tisti steno in potegni kabel.Ne vem kako velike luknje ne potrebuješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Sixty9 ::

Zdravo.

Dejansko mora oboje biti dobro. Mrežna kartica N in Router N. Uporabljam Buffalo WZR-HP-G300NH. Povezave so dokaj solidne. Recimo v radiju 10m (brez sten) se klienti povežejo okrog 230-280Mbps. Dejansko prenos (download) se giblje okol 8-10 MBps (se pravi okrog 80Mbps), kar zadošča tudi za BD Stream iz srežnika... Je pa to le en (prenosnik) ali pa več (še kak telefon, ki nič ne kuri) klient na WiFi-ju - ostalo na Gbit portih (SRV in PC-ji).

Glede na vse žive teste, ki sem jih že oprvil s tem WiFi-jem in streamom BD filmov, sem spoznal, da oprema mora biti kvalitetna.

Pa še to - koliko imamo propustnost WAN port pa ne vem, ker ta router imam na 20/2 liniji in to gre do konca. Na 50/50 liniji uporabljam pa kar strežnik za WAN dostop - tu pa itak ni panike, gre vse do max.

Takšen router je še vedno okrog 100€ in kartice, ki imajo dovol RX in TX moči so tudi 25€ +

LP,
Simon.
"I Am The ALPHA And The OMEGA!"

first_line ::

TheJack je izjavil:

Skratka, brez nakupa solidnega routerja naj se ne matram. Tudi prav. Saj 20 Mbit/s ni tako slabo.


Verjetno.

Je pa opcija da nabaviš nekaj za probo, oziroma če ti posodijo v trgovini ali nakup prek spleta, od kolega...
Pri višjih hitrostih je velik vpliv kvalitete/jakosti signala.

TheJack ::

Hayabusa je izjavil:

To je pa velik strošek, jaz sem pa škrt in bi rad prišel čim ceneje čez.

Prebij tisti steno in potegni kabel.Ne vem kako velike luknje ne potrebuješ.


To bi pomenilo vlečenja kabla po hodniku, čez steno, celo dnevno sobo do kavča, kjer zleknjen sedim s prenosnikom v naročju. V najetem stanovanju. Vsakič priključevanje kabla v računalnik in izključevanje, ko npr. stopim v kuhinjo po kakšno reč. Za tistih par youtube videov ki jih pogledam vsak večer, ko pridem iz službe, res ni vredno... Seveda se bo vsak pozoren bralec potem vprašal, zakaj sem sploh naročil optiko. Preprosto - cena je ista. Pri pingu in IPTV se vseeno pozna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

TheJack ::

>Zdravo.

Dejansko mora oboje biti dobro. Mrežna kartica N in Router N. Uporabljam Buffalo WZR-HP-G300NH. Povezave so dokaj solidne. Recimo v radiju 10m (brez sten) se klienti povežejo okrog 230-280Mbps. Dejansko prenos (download) se giblje okol 8-10 MBps (se pravi okrog 80Mbps), kar zadošča tudi za BD Stream iz srežnika... Je pa to le en (prenosnik) ali pa več (še kak telefon, ki nič ne kuri) klient na WiFi-ju - ostalo na Gbit portih (SRV in PC-ji).

Glede na vse žive teste, ki sem jih že oprvil s tem WiFi-jem in streamom BD filmov, sem spoznal, da oprema mora biti kvalitetna.

Pa še to - koliko imamo propustnost WAN port pa ne vem, ker ta router imam na 20/2 liniji in to gre do konca. Na 50/50 liniji uporabljam pa kar strežnik za WAN dostop - tu pa itak ni panike, gre vse do max.

Takšen router je še vedno okrog 100€ in kartice, ki imajo dovol RX in TX moči so tudi 25€ +

LP,
Simon.

>Verjetno.



Saj sem slutil, da tudi pri N mrežni opremi velja malo denarja, malo muzike. Že kar par let je minilo, ko sem se nazadnje ukvarjal z mrežami (routerji, karticami, firmwarei....) in takrat je bil aktualen še G standard. Takrat sem moral zamenjati router, saj je tisti poceni zaštekal, ko je bil torrent prižgan. Sem potihnem upal, da se je pri N standardu ustrezna oprema pocenila do te mere, da bi se dalo (kvalitetno!) omrežje vzpostaviti tudi z malo denarja. No ja, kaj čmo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539491 (7727) XS!D3
»

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7723699 (17569) hojnikb
»

Kateri ROUTER za cim večjo hitrostjo prenosa (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7020836 (15037) broken/link
»

Ne bi rad štemal: Wlan kartica

Oddelek: Strojna oprema
141533 (1249) Daniel
»

WiFi Access Point z 802.11n in 100Mb/s LAN

Oddelek: Omrežja in internet
62399 (2241) ...:TOMI:...

Več podobnih tem