» »

NSA sledi lokaciji mobilnih telefonov po celem svetu

NSA sledi lokaciji mobilnih telefonov po celem svetu

Washington Post - Nadaljujejo se razkritja o ogromnem obsegu prisluškovanja, vohunjenja in zbiranja lokacijskih informacij, ki jih izvaja NSA. Washington Post objavlja sveže informacije, ki jih je priskrbel Edward Snowden, in pričajo o sledenju mobilnim napravam več sto milijonom uporabnikov po vsem svetu.

Znano je, da NSA prisluškuje mobilnim pogovorom, sedaj pa je zelo jasno tudi, da poleg tega beleži še njihovo lokacijo. Dnevno naj bi zbrali kar pet milijard vnosov, dnevno pa nadzorujejo več sto milijonov mobilnih naprav po celem svetu. Vse zbrane podatke združujejo v ogromno podatkovno bazo, ki obsega vsaj 27 TB, kar je približno dvakrat več od ameriške kongresne knjižnice. To je tako veliko, da je NSA lani ugotovila, da imajo težave pri obvladovanju in analizi take količine podatkov, zato so morali nadgraditi svoj sistem.

Podatke pridobivajo predvsem iz prisluškovanja na mednarodnih povezavah, po katerih se prenaša promet mobilnih naprav. NSA zbira ogromne količine podatkov zaradi programa CO-TRAVELER, s katerim iščejo sodelavce znanih teroristov. NSA seveda ne meni, da je večina ljudi grožnja za nacionalno varnost, a vseeno zbira podatke o njihovem gibanju. Iz tega kupa podatkov je namreč mogoče ugotoviti, kdo je potoval po enaki poti in v istem času ali pa vsaj na isto mesto kakor znani teroristi. Tako lahko odkrijejo morebitne sodelavce. Gledajo seveda še marsikaj drugega, recimo vzorce, kateri telefoni se istočasno priključujejo v omrežje, sicer pa so izključeni ipd.

Mobilni telefoni namreč vedno, kar so vključeni, oddajajo svojo lokacijo. Slednjo je mogoče ugotoviti na več načinov. Če ima telefon vgrajen sprejemnik GPS, je to najnatančneje, pa tudi sicer gre s triangulacijo razdalje do baznih postaj, čedalje več telefonov pa prepozna tudi Wi-Fi omrežja v okolici, ki so koristen lokacijski vir.

Težava lokacijske informacije je, da jo je praktično nemogoče zakriti in da je včasih vredna celo več kot komunikacijskih podatkov. Slednje lahko namreč zakrijemo s šifriranjem, medtem ko svojo lokacijo oddajamo vedno, kadar je mobilnik vključen. In analiza naših poti razkriva mnogo, vse od dnevnih navad do socialne mreže in političnih preferenc.

V ZDA veliko duhov buri vprašanje, ali NSA prisluškuje tudi Američanom, česar ne sme. Točnih odgovorov ni mogoče dobiti, podatki pa kažejo, da omenjeno prisluškovanje mobilnim telefonom prestreza tudi številne Američane. NSA pravi, da gre za nenameren učinek, a vsekakor jim koristi. Točnih številk pa ni.

Pomislili bi, da se lahko s šifriranjem in uporabo telefonov za enkratno rabo izognemo nadzoru, a resnica ni tako preprosta. NSA pravi, da te taktike dodatno pritegnejo njihovo pozornost, zato te primere pogledajo še podrobneje. Recimo, kadar se v omrežje prijavi nov telefon, se preveri, kateri telefoni so bili nazadnje aktivni v tem omrežju na isti bazni postaji. Tudi vključevanje telefona le za nekaj kratkih klicev je znak za podroben nadzor.

48 komentarjev

Rias Gremory ::

NSA seveda ne meni, da je večina ljudi grožnja za nacionalno varnost, a vseeno zbira podatke o njihovem gibanju.

I call bullshit.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Nummy ::

Ja prov boli njih kita, kje se jaz premikam in kaj delam... res. Še vseh svojih ljudi ne morejo nadzirat, pol bojo pa še nas? Dober vic.
To je tako, lahko te nadzirajo, ampak nimajo časa, da bi te in niti nimajo koristi od tega, razen če sem res terorist, kar pa verjetno 99% folka ni.

keber ::

Sicer nima veze z novico, ampak ste sigurni, da je v ameriški kongresni knjižnici samo 13,5 TB podatkov?

Aston_11 ::

Itak, jaz pa uporabljam stravo, ki uploada pozicijo, lahko bi pa bila direkt na nsa strežnik povezana in meni ne bi rabilo kuriti baterije.

marvin42 ::

keber je izjavil:

Sicer nima veze z novico, ampak ste sigurni, da je v ameriški kongresni knjižnici samo 13,5 TB podatkov?


Če gre samo za text, potem 13.5 TB sigurno zadošča.
Mostly Harmless

Smurf ::

Nummy je izjavil:

Ja prov boli njih kita, kje se jaz premikam in kaj delam... res. Še vseh svojih ljudi ne morejo nadzirat, pol bojo pa še nas? Dober vic.
To je tako, lahko te nadzirajo, ampak nimajo časa, da bi te in niti nimajo koristi od tega, razen če sem res terorist, kar pa verjetno 99% folka ni.

Sej verjetno tega ne pocnejo na roke a ne. Ko enkrat naredis software ti je vseeno ali nadziras 100 ali 100k ljudi, rabis le malce vec hardwerja.

sash69 ::

V ZDA veliko duhov buri vprašanje, ali NSA prisluškuje tudi Američanom, česar ne sme.


Hehe...vsem ostalim pa očitno lahko. :)
So, Eclipse and Xdebug walk into a bar, and then my Apache server dies.

sensei ::

Hehe...vsem ostalim pa očitno lahko. :)

Ja, tko nekak. Najbolj jih skrbi, da prisluškujejo domačemu prometu. Prisluškovanje ostalim bojo seveda podprli.

Shkorc ::

Kdaj smo jim mi dovolili sledenje in prisluškovanje? Je to kak mednarodni dogovor ali zakon, da to lahko počnejo, pa se države po svetu ne bunijo?

sensei ::

Shkorc je izjavil:

Kdaj smo jim mi dovolili sledenje in prisluškovanje? Je to kak mednarodni dogovor ali zakon, da to lahko počnejo, pa se države po svetu ne bunijo?

Em, nihče te ne bo vprašal za to, ane.

Arctander ::

Zanimivo je tudi, da če se povezuješ preko TOR-a, ne moreš odpreti Gmail, Outlook, Yahoo in GMX.de mail accounta, ne da bi jim dal svojo telefonsko, na katero ti pošljejo aktivacijsko kodo. Kot da imajo blacklistane IP-je TOR exit node-ov.

alexa-lol ::

27TB se morda sliši veliko a je zelo malo.
Disk 3TB stane 100€. Recimo da jih imajo v RAID 1 konfiguraciji, potem rabijo 18 teh diskov kar je 1800€, kar ni nič za tako orgnizacijo.

bzzero ::

Meni nekaj ni jasno... da to počnejo potrebujejo pač dostop do operaterjev!? Ali to pomeni, da operaterji prostovoljno dovolijo dostop do podatkov ali NSA pač poheka vse skupi in si pač vzame kar rabi?
Kakorkoli že pridejo do podatkov, se mi zdi da imajo kar 99% vpogled v dogajanje. Zakaj bi npr. Mobitel, Simobil in ostali svetovni operaterji to prostovoljno dovolili!? Oziroma... zakaj se ne zbunijo, če si NSA podatke kar vzame. Kakor koli pogledaš je tole precej čudno

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bzzero ()

sensei ::

Ni prostovoljno, pač pohekajo. Zakaj bi se operater bunil, če jim to ne odžira denarja? Operaterji se bunijo, ko je treba podatke šparat pa delit z organi pregona na lastne stroške.

bzzero ::

alexa-lol je izjavil:

27TB se morda sliši veliko a je zelo malo.
Disk 3TB stane 100€. Recimo da jih imajo v RAID 1 konfiguraciji, potem rabijo 18 teh diskov kar je 1800€, kar ni nič za tako orgnizacijo.


Kitajci pa v diske vgradijo special "feature", ki podatke pošilja še na Kitajsko... just in case. 8-)

Spura ::

Da se bit anonimen, in sicer to kar je bil na slotechu en clanek (IMSI catcherji in podobno), da klices kot nek drug telefon v okolici.

LitralSM ::

bzzero je izjavil:

Meni nekaj ni jasno... da to počnejo potrebujejo pač dostop do operaterjev!? Ali to pomeni, da operaterji prostovoljno dovolijo dostop do podatkov ali NSA pač poheka vse skupi in si pač vzame kar rabi?
Kakorkoli že pridejo do podatkov, se mi zdi da imajo kar 99% vpogled v dogajanje. Zakaj bi npr. Mobitel, Simobil in ostali svetovni operaterji to prostovoljno dovolili!? Oziroma... zakaj se ne zbunijo, če si NSA podatke kar vzame. Kakor koli pogledaš je tole precej čudno

Pa saj dobijo mastne denarce v zameno do dostopa, ki ga itak morajo ponuditi. Mastni denarci so v tem primeru samo opravičilo za dejanje.

hojnikb ::

Še dobro, da mam napol fuč gps sprejemnik v telefonu :))
screw you, NSA
#brezpodpisa

Nummy ::

Smurf je izjavil:

Nummy je izjavil:

Ja prov boli njih kita, kje se jaz premikam in kaj delam... res. Še vseh svojih ljudi ne morejo nadzirat, pol bojo pa še nas? Dober vic.
To je tako, lahko te nadzirajo, ampak nimajo časa, da bi te in niti nimajo koristi od tega, razen če sem res terorist, kar pa verjetno 99% folka ni.

Sej verjetno tega ne pocnejo na roke a ne. Ko enkrat naredis software ti je vseeno ali nadziras 100 ali 100k ljudi, rabis le malce vec hardwerja.

JA software pa je nezmotljiv... plus lahko ga "zajebavaš". :)

Smurf ::

Nummy je izjavil:


JA software pa je nezmotljiv... plus lahko ga "zajebavaš". :)

Zajemanje gps podatkov, filtriranje garbage podatkov in potem njihovo interpretiranje ni neka znanstvena fantastika. Se uporablja marsikje ze v civilnih sferah, kaj sele v vojaskih.

Pa vecina ljudi ima cisto lepo prizgan gps, brez kateregakoli "zajebavanja".

Nummy ::

Smurf je izjavil:

Nummy je izjavil:


JA software pa je nezmotljiv... plus lahko ga "zajebavaš". :)

Zajemanje gps podatkov, filtriranje garbage podatkov in potem njihovo interpretiranje ni neka znanstvena fantastika. Se uporablja marsikje ze v civilnih sferah, kaj sele v vojaskih.

Pa vecina ljudi ima cisto lepo prizgan gps, brez kateregakoli "zajebavanja".

"zajebavanje" sem mislil predvsem na to, da kupiš recimo ene 10 GSM aparatov na katerih ti sledijo in potem fake-aš stvari, da "zajebavaš" njihov software.

Smurf ::

In koliko navadnih ljudi ima 10 mobitelov (omenjam navadne ljudi, ker sva z njima zacela v tej debati)?

Moj point je, da so z relativno preprosto aplikacijo verjetno lahko povezali 99,9% mobitelov z realnimi osebami. Se vec, tudi, ce si kupis novo sim kartico jo bodo lahko hitro ponovno povezali s tabo (glede na premikanje).

dronyx ::

Zdaj ste pa na tem portalu že skoraj povsem razgalili (slekli do nazga) NSA! :D

BlaY0 ::

Shkorc je izjavil:

Kdaj smo jim mi dovolili sledenje in prisluškovanje? Je to kak mednarodni dogovor ali zakon, da to lahko počnejo, pa se države po svetu ne bunijo?

Kdaj smo jim pa to prepovedali? Itak je pa definicija špijonaže takšna, da ne greš onemu, ki mu prisluškuješ, povedat da mu prisluškuješ. Potem to ne bi bila več špijonaža ampak dogovor o vzajemnem sodelovanju.

BlaY0 ::

Obstaja način kako onemogočit vse skupaj. V vsak stavek, ki ga kdor koli kamor koli zapiše mora vriniti bomb ali terrorist. Da se zadeva poenostavi, se v e-mail kliente in SMS kliente na pametnih telefonih doda plug-in, ki bo namesto nas počel to, in ki bo namesto nas v primeru prejemanja te besede lepo postripal. Edini problem v tem primeru bo to, da se bodo diski na svetovnem trgu podražili, saj bo NSA pokupil vse zaloge, še prej nam bo pa pordal dope, da bod dobil keš za diske.

Truga ::

Pozabil si se na pedofile in iran nuclear. :P

sensei ::

Obstaja način kako onemogočit vse skupaj. V vsak stavek, ki ga kdor koli kamor koli zapiše mora vriniti bomb ali terrorist.

Čisto preveč trivialno za filtrirat, razen če misliš dejansko v celoti fejkat, da si terorist, kar ne priporočam.

Engineer_ ::

BlaY0 je izjavil:

Obstaja način kako onemogočit vse skupaj. V vsak stavek, ki ga kdor koli kamor koli zapiše mora vriniti bomb ali terrorist.


kaj pa če se "teroristi" zmenijo da bombi rečejo tamaguči? se mi zdi to malce preprosteje kot če bi 7 milijard ljudi v vsak sms zapisalo besedo bomba samo zato da bi zmedli njihove mehanizme za zaznavo :D

Zgodovina sprememb…

Yacked2 ::

Teroriste so si ustvarili sami, za zastrahovanje množic. Priporočam ogled:
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Duhec ::

A od Zavašnika imajo cifro ?

BlaY0 ::

sensei je izjavil:

Obstaja način kako onemogočit vse skupaj. V vsak stavek, ki ga kdor koli kamor koli zapiše mora vriniti bomb ali terrorist.

Čisto preveč trivialno za filtrirat, razen če misliš dejansko v celoti fejkat, da si terorist, kar ne priporočam.

Ravno zato ker je zadeva trivialna je učinkovita. Fitrirajo torej vse. Če vsak v vsak stave vrine bomb in terrorist a potem bodo pa kar vse napadl z droni? Če bodo vsi to notri pisali potem to ne bo več možno uporabiti kot niz za filtriranje.

Engineer_ je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

Obstaja način kako onemogočit vse skupaj. V vsak stavek, ki ga kdor koli kamor koli zapiše mora vriniti bomb ali terrorist.


kaj pa če se "teroristi" zmenijo da bombi rečejo tamaguči? se mi zdi to malce preprosteje kot če bi 7 milijard ljudi v vsak sms zapisalo besedo bomba samo zato da bi zmedli njihove mehanizme za zaznavo :D

Saj ne gre za ustvarjanje zmede ampak za self-DOS.

Če se vsi začnemo pogovarjati o bombah potem bodo njihovi sistemi začeli nadzorovati nas vse in potreben bo manual override, da se jim diski ne bodo zafilali in procesorji pregreli...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Nummy ::

Smurf je izjavil:

In koliko navadnih ljudi ima 10 mobitelov (omenjam navadne ljudi, ker sva z njima zacela v tej debati)?

Moj point je, da so z relativno preprosto aplikacijo verjetno lahko povezali 99,9% mobitelov z realnimi osebami. Se vec, tudi, ce si kupis novo sim kartico jo bodo lahko hitro ponovno povezali s tabo (glede na premikanje).

V praksi noben, ampak dal sem ti enostaven primer principa, kako "jebat v glavo" njihov sistem. Nekdo je tudi napisal, da bi vrival v tekst in ostalo ključne besede, kar je še boljša rešitev. Potem pa filtriraj če hočeš...

sensei je izjavil:

Obstaja način kako onemogočit vse skupaj. V vsak stavek, ki ga kdor koli kamor koli zapiše mora vriniti bomb ali terrorist.

Čisto preveč trivialno za filtrirat, razen če misliš dejansko v celoti fejkat, da si terorist, kar ne priporočam.

SPloh ni tako enostavno za filtrirat, ker morajo vsako tako "grožnjo" ročno pregledati. Kar pa jim sesuje sistem, ko se tega loti neka kopica ljudi, ki hitro postane množica...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

Redorange ::

In z vsem tem sledenjem in zbiranju podatkov, so prišli do kakega terorista?

Truga ::

Ne se. Ampak bojo vsak cajt!

BlaY0 ::

Enkrat so že skor enga našli, sam je bil baje lažni preplah...

OK.d ::

Kaj pa mislite da je google letos počel po naši ljubi deželici-snemal cesto ha-ha-ha to je samo obstranska dejavnost;)
LPOK.d

flbroker ::

Dajte no, tehnično podkovani ljudje pa mislite da lahko fejkate vojaška orodja. :) Danes se lahko s komercialnimi aplikacijami vsak igra NSA, kakšne programe šele ima njihova vojska... to je kot da primerjate en MQL trgovalni EA ki ga je napisal Gozdni Joža z algoritmi vrednimi na stotine milionov dolarjev ki jih uporabljajo banke za trgovanje na borzi. Ni primerjave. Tako tudi NSA ima napredne algoritme ki upoštevajo malo več kot le trenutno lokacijo in ključne besede. Ne se zanašat na "neumnost" njihovih orodij.

redmax ::

Nummy je izjavil:

Ja prov boli njih kita, kje se jaz premikam in kaj delam... res. Še vseh svojih ljudi ne morejo nadzirat, pol bojo pa še nas? Dober vic.
To je tako, lahko te nadzirajo, ampak nimajo časa, da bi te in niti nimajo koristi od tega, razen če sem res terorist, kar pa verjetno 99% folka ni.


ne boli jih....lepo si shranjujejo podatke v bazico...in "enkrat" ko postaneš slaven politik in se ne želiš podrediti njihovim zahtevam za izkoriščanje ljudstva ampak hočeš pravico, gredo v arhivček...prebrskajo tvojo številko...lokacijske podatke, pa te izsiljujejo s tem ka si delu v javni hiši takrat in takrat, ter zakaj si se družil z dotičnimi osebki ki so povezani s takšnim in drugačnim kriminalom na tem in onem mestu ob tistem in drugačnem času... če še vedno ne ubogaš , priredijo medije da ustvarijo škandal in je zgodba za tvojo kariero končana...aja pa da te lahka izsiljujejo, pogledajo še kje si največ bil(tvoje navade sprehajanja po parku, merkatorju in šparu ter hoji k nedeljski maši) in s katero številko si se največ menu..... da najdejo še kakšne kolateralne žrtve...just in case.....za zraven... če se upiraš
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

lupicdario ::

Ko bodo imela ušesa polna, pa naj še rit nastavijo.
Po domače - vseeno mi je, če me nadzirajo.

mihies ::

Jaz pa še zdaj ne razumem, kje dobijo te podatke. Torej, a je to normalno za GSM omrežje, da vsak telefon trobi, kje je tako natančno (jaz bi pričakoval da pove zgolj to, pri katerem operaterju je trenutno priklopljen) ? Ali pa dobivajo podatke direkt od operaterjev.
http://blog.rthand.com/
SLODUG - uporabniška skupina
https://www.facebook.com/groups/slodug/

NubCake ::

@mihies
podatke verjetno dobivajo od Googla, saj se moraš strinjat, če hočeš uporablat GPS, da lahko google "anonimno" zbira podatke o tvoji lokaciji, to pa verjetno pristane pri NSA :)

Enako verjetno velja za Microsoft (Windows Phone) in Apple (iPhone) telefone.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

vostok_1 ::

Pa itak da ne gledajo vsakega ročno. Algoritmi pač preračunajo zraven koga se gibaš. Hodiš vsak dan na kafič, nedaleč od katerega je đamija, sex dungeon, vrtec .... and you're on the list of suspicious persons.

Skratka stari diktatorji si ne bi morali niti v sanjah želeti tako tehnologijo.

mailer ::

Moj point je, da so z relativno preprosto aplikacijo verjetno lahko povezali 99,9% mobitelov z realnimi osebami. Se vec, tudi, ce si kupis novo sim kartico jo bodo lahko hitro ponovno povezali s tabo (glede na premikanje).
Pri nas je podobna zadeva aktivna že nekaj let. Potrebno je 10 sekund govora neke osebe po telefonu. Glas je analiziran in dodan v bazo, kjer čaka ča bo kdo podal zahtevek za sledenje osebe. Tudi če ste zamenjali telefon, operaterja, sim kartico, omrežje, kličete iz tuje države ali pa ukradenega telefona ne pomaga. To delajo za vse uporabnike naših operaterjev, tudi za predplačniške pakete, itd. Torej vas spoznajo po glasu.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Hayabusa ::

SW voice modulator na pametnem telefonu ?

NubCake je izjavil:

@mihies
podatke verjetno dobivajo od Googla, saj se moraš strinjat, če hočeš uporablat GPS, da lahko google "anonimno" zbira podatke o tvoji lokaciji, to pa verjetno pristane pri NSA :)

Enako verjetno velja za Microsoft (Windows Phone) in Apple (iPhone) telefone.

Dumb phone ftw oz vklopiš gps/wifi samo ko ga potrebuješ !

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

mihies ::

NubCake je izjavil:

@mihies
podatke verjetno dobivajo od Googla, saj se moraš strinjat, če hočeš uporablat GPS, da lahko google "anonimno" zbira podatke o tvoji lokaciji, to pa verjetno pristane pri NSA :)

Enako verjetno velja za Microsoft (Windows Phone) in Apple (iPhone) telefone.


Da te malo popravim. Google to zahteva samo za Wi-Fi/mobile network, ne pa za GPS.

Ampak meni še vedno ni jasno,noben tega ključnega podatka ne zapiše. Rahlo dvomim, da gre za krajo internetnega prometa, meni bolj diši bodisi po sodelovanju operaterjev bodisi po dostopu go mobilnega omrežja.

Hayabusa je izjavil:


Dumb phone ftw oz vklopiš gps/wifi samo ko ga potrebuješ !


Pa misliš, da je res tako enostavno. Če obstajajo telefoni, ki te lahko snemajo tudi ko so izklopljeni ni vrag, da tu ne bi bilo podobnega mehanizma. Ampak meni diši po tem, da ne pobirajo teh podatkov. Ne vem, no.
Pa še operater vedno ve, kje si. Vse za varnost, seveda.
http://blog.rthand.com/
SLODUG - uporabniška skupina
https://www.facebook.com/groups/slodug/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihies ()

Ikspe ::

rekel bi da je vohunjenje za lumpi bolj kot ne izgovor. V ozadju gre za vohunjenje za novimi tehnologijami in še nepatentiranimi izumi

mihies ::

Ikspe je izjavil:

rekel bi da je vohunjenje za lumpi bolj kot ne izgovor. V ozadju gre za vohunjenje za novimi tehnologijami in še nepatentiranimi izumi


Kdo bi si mislil, a? :D
http://blog.rthand.com/
SLODUG - uporabniška skupina
https://www.facebook.com/groups/slodug/

Iatromantis ::

O lol... zdaj so še wowovci & co. potencialni teroristi:

Revealed: spy agencies' covert push to infiltrate virtual world of online games
NSA and GCHQ collect gamers' chats and deploy real-life agents into World of Warcraft and Second Life

World of Warcraft: the NSA described games communities as a 'target-rich network' where potential terrorists could 'hide in plain sight'.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sledenje mobilnim telefonom po svetu ni le v domeni NSA

Oddelek: Novice / NWO
137844 (5818) poweroff
»

NSA brska po igri Angry Birds in Googlovih zemljevidih

Oddelek: Novice / NWO
3114749 (11976) trizob
»

NSA prebira tudi smse, Obama napovedal reforme

Oddelek: Novice / Zasebnost
167480 (4053) Hayabusa
»

Kako so v praksi videti prometni podatki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10542471 (36090) PaX_MaN
»

Kaj je res, da ...

Oddelek: Mobilne tehnologije
424627 (4027) BBB

Več podobnih tem