» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
129 / 180
»»

sejalecx ::

Super. Smo malo zasli izven nalova teme.

Za moje pojme so sicer razni IWDA, VWCE malo problematicni zaradi izrednega fokusa na zahod in na to kar je popularno (Tesla kot primer). EMIM je pomoje kar nujen dodatek. Sam iscem tudi kaksen dober China HK based etf, da uravnotezim in porazdelim tveganje zaradi polarizacije sveta.

user4683 ::

Glede na to, da so ETFji v bistvu delnice in da se da z njimi (lepo) sluziti, se mi zdi da smo on topic :D

Ja, so precej US-heavy, ampak mislim, da zahod se nekaj casa ne bo izginil. Rast bo morda res nekoliko nizja kot je bila nekoc, ne bo pa 0.

Mr_Globus ::

Normalno da so US-heavy, amerika je kolko, 40% globalnega trga?

Lonsarg ::

Masovno v azijo bi jaz bil precej previden. Pač treba vedit da Zahodna ekonomija bazira na delnicah in skladih, pokojnine padejo če to preveč pade, določen del elite pade če delnice padejo in tako dalje. Skratka na zahodu bodo vedno poskrbeli da delnice rastejo ker tako funkcionira sistem.

Kitajska je po drugi strani precej bolj konzervativna glede delniškega trga in Kitajska politična struja nima neke motivacije da delnice preveč rastejo, znajo oni dvigat GDP brez da delnice hkrati rastejo. Če je kako podjetje premočno mu prec kaj vzamejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Sparkxl ::

Mr_Globus je izjavil:

Normalno da so US-heavy, amerika je kolko, 40% globalnega trga?


GDP? 13% bo prava številka. Zato so vsi ti "world" etfi komedija, ker je not ponavadi vsaj 50% usa

user4683 ::

Dokler se zavedas kaj kupujes ne vem zakaj bi bla komedija.

kow ::

Sparkxl je izjavil:

Mr_Globus je izjavil:

Normalno da so US-heavy, amerika je kolko, 40% globalnega trga?


GDP? 13% bo prava številka. Zato so vsi ti "world" etfi komedija, ker je not ponavadi vsaj 50% usa


Nominalni delez v svetovnem BDP-ju je bolj 20%.

Malidelničar ::

A potem v ETF-ih vidite same pluse in so globalne delnice no-go za Slovence? Preveč stroškov?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Alfonso ::

fak, preveč stroškov? 1 dolar trade no....

sejalecx ::

Lonsarg je izjavil:

Masovno v azijo bi jaz bil precej previden. Pač treba vedit da Zahodna ekonomija bazira na delnicah in skladih, pokojnine padejo če to preveč pade, določen del elite pade če delnice padejo in tako dalje. Skratka na zahodu bodo vedno poskrbeli da delnice rastejo ker tako funkcionira sistem.

Kitajska je po drugi strani precej bolj konzervativna glede delniškega trga in Kitajska politična struja nima neke motivacije da delnice preveč rastejo, znajo oni dvigat GDP brez da delnice hkrati rastejo. Če je kako podjetje premočno mu prec kaj vzamejo.


Najbrz bodo investicijski zmagovalci ob naraščujoči polarizaciji v naslednjih desteljetjih tisti, ki bodo (sploh lahko) izkoristili ugodne trende na obeh polih. Kako to naredit je težko vprašanje. Najbrž bi moral ožent kitajko.

Tako je najbolj sigurna in varna opcija najbrž to, da si zagotoviš varne pozicije v našem prostoru in minimiziraš vlaganje na vhod. Vsaj taka je narativa v tem trenutku. Se pa sam težko sprijaznim s tem. Iz tega vidika mi je bolj všeč kripto, kjer pravi self-custody res pomeni self-custody in nisi odvisen od tega kaj se zmisli nek politik ali lastnik borzno-posredniške platforme.

sejalecx ::

Cenzura je že zdaj nora napram 2 leti nazaj. Kako naj človek kupi HKEX china based etf. IBKR onemogoča nakupe za retail za vse živo (2833,3032,3033,KWEB...). Lahko sicer investiraš, a samo prek Blackrocka (USD). Zanimivo, da sploh dovolijo nakup (določenih) posameznih delnic na hkex.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

Alfonso ::

Ni cenzura ibkr. Nakupe etf, ki ne poročajo v skladu s pravili eu ne dovoli eu. Ene 4 leta nazaj so to sprejeli. Tudi cel kup usa etf ne moreš več kupiti.

Scaramouche3 ::

Alfonso je izjavil:

Ni cenzura ibkr. Nakupe etf, ki ne poročajo v skladu s pravili eu ne dovoli eu. Ene 4 leta nazaj so to sprejeli. Tudi cel kup usa etf ne moreš več kupiti.


Torej če hočem kupiti s&p500 preko vanguard, mi EU blokira?

user4683 ::

Blokirajo ti jih evropska PRIIP pravila, ki pravijo, da ce sklad nima na voljo KID dokumenta, ga navadni investitorji ne morejo kupiti.

Lahko pa kupis kaksen evropski ekvivalent.

Scaramouche3 ::

user4683 je izjavil:

Blokirajo ti jih evropska PRIIP pravila, ki pravijo, da ce sklad nima na voljo KID dokumenta, ga navadni investitorji ne morejo kupiti.

Lahko pa kupis kaksen evropski ekvivalent.


Kaj pa če greš v Anglijo ali USA fizično, pa tam narediš račun,si kriminalec?

sejalecx ::

Kako naj potem kupim nek Hang Seng TECH tracker kot fizična oseba? Ne najdem produkta, ki bi ga lahko kupil.

edit: HSBC ima neke opcije, ki pa so sicer precej prilagojene (sestavljene po svoje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

Malidelničar ::

Evo, poglejte to: The most important chart for investors:
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

lejko0 ::

Upa kdo tekmovat, da nas en bodo samo besede in govoričenja? Vsak postavi tukaj svoj portfolio in zmaga najboljši:

https://www.marketgoats.com/

redtech ::

Slovenija

Nova pa je informacija, potrdil jo je tudi Revozov sindikalist, da francoski lastnik ponuja delavcem odkup delnic, vsak naj bi jih kupil najmanj šest. Na tak način bi postopoma 10-odstotni lastniki tovarne postali zaposleni.

Ko kapitalalist postane "velikodušen" :) RUN.

J.McLane ::

To je zelo lep način da, zaposlene bolj vključiš v firmo in da so bolj zvesti, inovativni, delovni... saj vedo da če gre firmi dobro bo tudi njihovim delnicam šlo dobro. Sicer je vprašanje koliko nek navaden delavec lahko pripomore, če je glavna strategija firme zgrešena, ampak vseeno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Malidelničar ::

A je možno kupiti slovenske energetske delnice (holding HSE, Elektro-Ljubljana)? Pozna kdo koga, ki bi jih imel?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

A kdo pozna kakšno orodje za vodenje portfelja, v smislu da ti kaže graf kot da če bi bil portfelj sklad, torej tudi denarni račun se upošteva in prodane naložbe, lepo bi bilo če bi lahko vnesel še plačane davke in upoštevanje dividend (-davek). Trenutno mi kaže samo stanje za kupljene naložbe, nekako si celotno sliko vodim v Google spreedsheet.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

J.McLane je izjavil:

To je zelo lep način da, zaposlene bolj vključiš v firmo in da so bolj zvesti, inovativni, delovni... saj vedo da če gre firmi dobro bo tudi njihovim delnicam šlo dobro. Sicer je vprašanje koliko nek navaden delavec lahko pripomore, če je glavna strategija firme zgrešena, ampak vseeno.


To je bolj priznanje, da jim gre slabo :)

J.McLane ::

Seveda jim gre slabo, morda bo vključenost zaposlenih to kaj izboljšalo, ampak to se ne bo poznalo na kratek rok, zaposleni lahko vplivajo na kvaliteto izdelka, strategija firme pa gre svojo pot.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Problem ni v produktivnosti tovarne, problem je politicen. Katere Renaultove tovarne, bodo proizvajale katere avtomobile. Verjetno tudi Revoz - ki je sestavljalnica - ne more vplivati na design in razvoj novih modelov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Malidelničar ::

A ima kdo kakšne farmacevte? Jaz malo gledam glavne playerje zadnje čase. So pa takšna mature panoga. Verjetno bolj primerni za dividendni donos.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

GSK Haleon demerger.
GSK, meanwhile, will become New GSK, focused solely on vaccines and prescription drugs.

Haleon je ostal z consumer health (zobne paste,...).

Bayer mogoče, če bo kakšen spike na 40-45.

Februar - marec pa IMB, BATS, če se ponovi vzorec preteklih let.

pingme ::

Malidelničar je izjavil:

A ima kdo kakšne farmacevte? Jaz malo gledam glavne playerje zadnje čase. So pa takšna mature panoga. Verjetno bolj primerni za dividendni donos.

ABBV, JNJ, MRK, PFE. In pa KRKG. Dokaj stabilna rast, nizka volatilnost in precej varne solidno rastoče dividende :D

Malidelničar ::

pingme je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

A ima kdo kakšne farmacevte? Jaz malo gledam glavne playerje zadnje čase. So pa takšna mature panoga. Verjetno bolj primerni za dividendni donos.

ABBV, JNJ, MRK, PFE. In pa KRKG. Dokaj stabilna rast, nizka volatilnost in precej varne solidno rastoče dividende :D

Aha kul, potem imava iste ogledane. Jaz gledam še ROG.SW, GILD in NOVN.SW. Te poznaš? Ok ena alternativa bi bil še SAN.PA. LP

P.S. še eno podvprašanje, a jih imaš za long-term (od kdaj jih recimo držiš) ali pri farmaciji gledaš kakšne cikle?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

pingme je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

A ima kdo kakšne farmacevte? Jaz malo gledam glavne playerje zadnje čase. So pa takšna mature panoga. Verjetno bolj primerni za dividendni donos.

ABBV, JNJ, MRK, PFE. In pa KRKG. Dokaj stabilna rast, nizka volatilnost in precej varne solidno rastoče dividende :D


Koliko % dividen približno dajo?

redtech ::

Sparkxl, saj veš, 2.5% :)

To so bolj steady grow na ATH v US in ne za dividende.
REIT, Tobacco, High Yield, NLB :D, LGEN.L ... za dividende.

BAYR mislim, da ima največjo 3.7
GSK bo tudi blizu, samo nevem koliko bo za naprej brez Haleon-a.

Sparkxl ::

3.7? Skromno. Ko se bom sam šel enega dne investiranja za dividende pod 7 sploh ne pogledam

hamez66 ::

Slovenske so se fajn napumpale glede na razmere okoli 3 tedne nazaj, ko sem jih gledal. Kako se trguje s slovenskimi delnicami v letu 2022, kaj priporočate?

Obstaja kaka spletna aplikacija, ali gre še vedno vse preko offline borzno posredniških hiš? Se splača imeti zadevo preko NLB? Mislim, da podpirajo..

pingme ::

Malidelničar je izjavil:

pingme je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

A ima kdo kakšne farmacevte? Jaz malo gledam glavne playerje zadnje čase. So pa takšna mature panoga. Verjetno bolj primerni za dividendni donos.

ABBV, JNJ, MRK, PFE. In pa KRKG. Dokaj stabilna rast, nizka volatilnost in precej varne solidno rastoče dividende :D

Aha kul, potem imava iste ogledane. Jaz gledam še ROG.SW, GILD in NOVN.SW. Te poznaš? Ok ena alternativa bi bil še SAN.PA. LP
P.S. še eno podvprašanje, a jih imaš za long-term (od kdaj jih recimo držiš) ali pri farmaciji gledaš kakšne cikle?


Imam jih za long-term, držim že dolgo časa in dokupujem, ko se mi zdi ugodna cena.
Sicer pa ne-USA dividendnih delnic (razen SLO) sploh ne gledam.

Sparkxl je izjavil:

3.7? Skromno. Ko se bom sam šel enega dne investiranja za dividende pod 7 sploh ne pogledam

3.7% je čisto OK, če je le rast dividende višja od inflacije.
Marsikdo primerja % dividende s % inflacije, kar je seveda bedarija, YoY % rast dividende moraš primerjati z inflacijo in če je ta vsaj enaka, potem dividenda dejansko predstavlja realni donos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

pingme ::

hamez66 je izjavil:

Slovenske so se fajn napumpale glede na razmere okoli 3 tedne nazaj, ko sem jih gledal. Kako se trguje s slovenskimi delnicami v letu 2022, kaj priporočate?
Obstaja kaka spletna aplikacija, ali gre še vedno vse preko offline borzno posredniških hiš? Se splača imeti zadevo preko NLB? Mislim, da podpirajo..


Ilirika sicer ima vse online, so pa dragi. BKS ima tudi online, za ostale ne vem, je pa itak LJSE borznih članov le 9, od tega zgolj 5 iz SLO - Ilirika, BKS, NLB, NKMB in SKB.
Za začetek bi verjetno priporočal kar Trade Republic, sicer niso direktni borzni član, baje delajo preko INTERKAPITAL in imajo smešno nizke provizije, stroškov vzdrževanja pa sploh nimajo (služijo pa na razliki v ceni in se cene v njihovi aplikaciji sploh ne ujemajo s ponudbo in povpraševanjem na LJSE).
Na Iliriki plačuješ kvartalno glede na vrednost portfelja, glede na znesek je tudi strošek nakupa in prodaje (pri tem ni zgolj strošek Ilirike, ampak tudi same borze), pa še vsako stvar zaračunajo: prejem dividend - plačaš %% glede na vrednost, split delnice - plačaš, etc.

AaBoy ::

Nice da ima sedaj Trade Republic Slovenijo v ponudbi.

Malidelničar ::

Kako pa je z zaščitenostjo lastništva delnic v primeru slovenskih ponudnikov (Ilirika, BKS) ter tujih (dražji: Saxo Bank vs. cenejši: Interactive Brokers, Plus500, Trade Republic)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

pingme ::

Sredstva komitentov so ločena od sredstev posrednika, za to skrbijo nadzorniki in regulatorji, tako da to ni za primerjati z FTX. Ko je bil stečaj Moje Delnice, noben komitent ni ostal brez delnic (sredstva, ki so bila v upravljanju so druga zgodba). Seveda so možne, kljub nadzoru, zlorabe, kar je sicer kaznjivo, v tem primeru so pa zavarovanja, v katera vplačujejo vse BPH, ki jih regulator pokriva, ampak to je precej nizko, v SLO je mislim da 30k, v IBKR na Madžarskem je 100k, etc.

Malidelničar ::

A se problemi na Kitajskem že kaj kažejo na indeksih? Imate kakšne kitajske delnice (Tencent, Baba)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Kak to misliš? Problemi na kitajskem so nonstop, to zadnje ni nič novega. Zato je visok riziko tam imet bilokaj. Imam samo eno pozicijo, letos je gor prek 40%

lejko0 ::

Jaz sem precej globoko v kitajski. Moj portfolio crypto/etf: https://wwtw.marketgoats.com/portfolio
@Bturner8; držim EU ekvivalente navedinih ETF, ki pokrivajo kitajsko

Od delnic držim večinoma po nasvetih iz slo-techa: HLX (letos super), PBR (na nuli), POLY (super, vstop pri 190), GOOGL, SEPL (žalost -5%), HASI (ogromna žalost, cca -35%)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lejko0 ()

J.McLane ::

Ne poslušat nasvetov drugih.


In takoj dajem nasvet, poslušaj to: :))
Sven Carlin: Lov na podcenjene delnice, kriminalne provizije in kriptopravljice

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Sparkxl ::

lejko0 je izjavil:

Jaz sem precej globoko v kitajski. Moj portfolio crypto/etf: https://wwtw.marketgoats.com/portfolio
@Bturner8; držim EU ekvivalente navedinih ETF, ki pokrivajo kitajsko

Od delnic držim večinoma po nasvetih iz slo-techa: HLX (letos super), PBR (na nuli), POLY (super, vstop pri 190), GOOGL, SEPL (žalost -5%), HASI (ogromna žalost, cca -35%)


To je najslabše kar lahko delaš, da nas tu poslušaš kaj delamo. Fail je zagotovljen.

Glede kitajske...jaz rad sprejemam visoke rizike, ampak premišljene in dobro raziskane. Pri kitajcih to ni možno, ker nikoli ne veš kaj si bo ccp naslednji dan izmislila in poslala tečaje globoko v minus

Malidelničar ::

Sparkxl: Pa ti nikoli nikogar ne vprašaš za nasvet recimo? Kje oz. od koga si se pa naučil kako vlagat? LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Seveda vprašam, ampak samo take, ki dokazano vedo kaj delajo. V mojem primeru so to hedge fund managerji s 25 letno zgodovino

lejko0 ::

J.McLane je izjavil:

Ne poslušat nasvetov drugih.


In takoj dajem nasvet, poslušaj to: :))
Sven Carlin: Lov na podcenjene delnice, kriminalne provizije in kriptopravljice



Katere sta potem njegova dva kitajska picka?

redtech ::

@lejko0
Kje si dobil POLY, jez sem na CAPTRADER in ne morem nič, tukaj tolčem -70% :\

HLX(6%), avg. $2,66 :)
Obeti so dobri, O&G service firme zaostajajo v primerjavi z majorji. CF se veča, ko majorji večajo CAPEX, če jim ne bodo vlade sedaj vse pobrale preko davkov.

SEPL(7%)
Čaka se, da sodišče odloči v primeru Exxon. Politika bo sedaj odločala, kdo bo dobil Exxonove vrtine.

PBR-A(28%)
Petrobras expects to produce 2.7 million and 3.2 million barrels of oil equivalent per day in 2022 and 2026, respectively. Oil production is expected to reach 2.1 million barrels per day (b/d) in 2022
PBR se bo razširil na 3% svetovne porabe...

CNOOC(6%)
CNOOC has said its medium-term goal is to boost natural gas to 35% of total production by 2025 from 21% at present. Sedaj še v kompaniji s PBR.

DEC.L(7%)
Čuden poslovni model ampak stabilni :)

- Letos sem dodal:
LIF.TO(6%) Iron Ore royalties(CA), mine life 30+ years..., cena je že malo ušla od supporta.
AEM.TO(6%)
Mogoče še presedlam iz KAP.IL(4%) v YCA.L pri 380p

- Plani za 2023 marec, april:
Če bo pullback kot pretekla leta - IMB.L in BATS(10%)
Februarja je zadnja večja dividenda, potem sledita dve manjši, zato pullback.
FAR.L čakam na 10p

- Za ta račun gledam, da je poleg potenciala tudi dividenda, če se potencial sfiži...

bbbbbb2015 ::

redtech je izjavil:

Slovenija

Nova pa je informacija, potrdil jo je tudi Revozov sindikalist, da francoski lastnik ponuja delavcem odkup delnic, vsak naj bi jih kupil najmanj šest. Na tak način bi postopoma 10-odstotni lastniki tovarne postali zaposleni.

Ko kapitalalist postane "velikodušen" :) RUN.


Morda bi to šlo v high-tech firmi. V sestavljalnici avtov je norma in delavec nima kaj,oz.- zelo malo wiggle-rooma ima. Toza delavce ni smiselno narediti.

Če se Revoz (=Renault) odloči, da ne bo več sestavljalnice, kaj naj delavci potem s svojim deležem naredijo?

redtech ::

Ja, to se je dobro izšlo za nekatere zaposlene v CargoX (oddaja Preverjeno včeraj).
Za Revoz nevem. Meni je to riziko, ker je delež premajhen (vsi skupaj do 10%).
Še dodatna slabost v taki kompaniji je, da pri dokapitalizacijah te hitro spravijo iz 10% na 3%,2%..., ker nimaš kapitala za dodajat.

Če so to "opcije", ki jih dobivaš kot nagrado OK, za vlagat pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

redtech ::

@leko0
Nisem vedel, da je SVEN CARLIN iz Radovljice. Sigurno ima eno od poziciji BABA.
««
129 / 180
»»