» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
128 / 180
»»

MaticSLO ::

Sparkxl ::

Brutalno. Zanimivo je, da se tu še vedno najdejo posamezniki ki verjamejo, da se bo to vsak čas obrnilo in gremo nazaj gor. Čeprav se to v zgodovini balonov še 1x ni zgodilo...
Ampak glede na to da živimo v neverjetnih časih, pustim 1% možnosti da se to zgodi prvič v zgodovini.

Zato ko tu berete genialce, ki trdijo da je FB zdaj dober nakup...vzamite kako knjigo v roko preden to kupite.

Potem je tu še en mojster, ki trdi da dolgoročno delnice vedno rastejo. Ta genialac je pomešal delnice in indexe. Indeksi so zbirke zmagovalcev in res gredo vedno gor na dolgi rok.
Za delnice pa si poglejte zvezde .com balona kje so danes po 20 letih. Večina je že crknila

kow ::

Kdo pa je rekel, da je FB dober nakup?

Sparkxl ::

Malidelničar je izjavil:

redtech: Tema je nekaj zamrla. Če bo crash bo bolj pestro. Ah nič grem brat stare poste iz marca 2020 :)


Kak to misliš če bo crash? Crash glavnih zvezd balona se počasi zaključuje...poglej zgornjo sliko. Samo 2 največja se še držita koliko toliko ok. Apple in kralj meme delnic ... Tesla. Ko tu pride prva slaba novica bomo spet videli 20% dnevne sveče navzdol.
Kar se indexov tiče...ti še imajo nekaj prostora navzdol, ampak to je komplet odvisno od politike feda.

No da ne bomo samo črnogledi...kaj vam povem koliko sem gor letos na premogu, plinu, nafti in tankerjih? Eh ne bom ker bom klasično slovensko takoj obtožen da se hvalim :)
Edino eko suckerji me letos vlečejo navzdol. Se pravi minerji bakra in podobno. Ampak tu ostajam, ker eko sekta vztraja na religiji, se pravi da se bodo tu zelo kmalu pojavili deficiti kot pri litiju.

kow ::

Sparkxl je izjavil:


No da ne bomo samo črnogledi...kaj vam povem koliko sem gor letos na premogu, plinu, nafti in tankerjih? Eh ne bom ker bom klasično slovensko takoj obtožen da se hvalim :)


To je irrelevantno. Ker nekateri se nismo hvalili leta 2019 ali 2021 kaksni carji smo. Pomembno je, da bos povedal, ko bos izstopil. Ker, ce bos prepozen, bos belezil ogromne izgube.
Mimogrede, na tvojem mestu bi izstopil iz premoga. Iz nafte pa definitivno ne.

Sparkxl ::

Seveda se niste hvalali v teh letih, ker so takrat vsi delali plus. Tudi jaz +500% na kriptu, pa tega tukaj nisem obešal na velik zvon. Praktično nemogoče je bilo naredit na bilo čemu mainstream minus do sredine lanskega leta.
Bom povedal ko bom izstopil ni problema, zakaj pa ne. Kdaj bom izstopil? Niti slučajno zdaj. Tu je še nekaj let lufta...z brutalno volatilnostjo vmes seveda. Ravno junija sem nazadnje letel dol -40%. Čas za izstop bo, ko bomo nehali brati nebuloze kot so end of coal, net zero, carbon free in vse ostale zblojene slogane eko sekte

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

kow ::

Odsvetujem ti investiranje na podlagi emocij - kot so tvoje blodnje o eko sektah ipd. Predlagam ti, da se osredotocis na analizo.

Sparkxl ::

Hvala za nasvet, emocije pri meni niso v igri. Eko sekta pa je na žalost dejstvo

Malidelničar ::

Sparkxl: Če smem vprašati, ali lahko deliš nekaj playev, ki jih imaš v igri? Ali pa tiste, ki si jih imel in si iz njih izstopil?

Jaz sem si malce ogledoval klasične playe, od nafte recimo Exxon (XOM), Chevron (CVX), pa BP (BP), od raw-materials/minerjev pa klasike kot Rio Tinto (RIO), BHP Group (BHP). Glencore (GLEN) je med velikimi še znan pa ni imel tako dober track record zadnje čase. Med bolj exotične playe pa sem nekaj časa nazaj ovohaval Southern Copper Corp (SCCO) in pa Newmont Corporation (NEM).

Anyone?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

Preden se spravim pisat kaj imam, dobro premisli in odgovori na vprašanje: imaš želodec prebavljat brutalno volatilnost? Ker držim samo small in mid cap commodity playerje. Kaj bolj volatilnega ne obstaja.
Pa sploh nima smisla pisat enih par. Ker portfolijo funkcionira kot celota, ca 50 pozicij. Ko gre eno dol, gre drugo gor in obratno.
Premog zmagovalci so whc in nhc na asx. Samo tu not jaz kaj dosti zdaj nebi deval, ker bo zelo verjetno kmalu prišel brutalni pull back. In na tej točki folk panično prodaja in pridela minus

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

kow ::

Ce pricakujes veliko volatilnost, zakaj potem ne povecas stevilo transakcij? Ne znas dobro oceniti ravnotezne cene?
Ce pricakujes pullback pri, recimo, whc - kar mislim, da je zelo razumno, bos pac dokupil, ko se to zgodi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Ker me volatilnost ne moti, če vem da je dolgoročna pot navzgor?

kow ::

Potem ti bodo enako odgovorili vsi, ki drzijo nasdaq in jih tukaj zmerjas z bebci :))
Si precej nelogicen clovek.

inzenir1337 ::

Vsak pameten je na vrhu prodal. Dosti bo takih, ki bodo prodali šele ko izgubijo 90% vložka. To bo v kratkem...

Zgodovina sprememb…

kow ::

inzenir1337 je izjavil:

Vsak pameten je na vrhu prodal. Dosti bo takih, ki bodo prodali šele ko izgubijo 90% vložka. To bo v kratkem...

Torej ne bo nikoli vec nasdaq pumpa? Bo kupovanje tehnoloskih firm slo iz mode za naslednjih 30 let? Pogumna trditev.
Ker, ce vecina folka investira dolgorocno - za penzije - je volatilnost nekaj let popolnoma irrelevantna. Ce uporabim sparkxl logiko - njegova izjava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

inzenir1337 je izjavil:

Vsak pameten je na vrhu prodal. Dosti bo takih, ki bodo prodali šele ko izgubijo 90% vložka. To bo v kratkem...


In kako vsak pameten ve kdaj je vrh? Jaz sem recimo ETH lani novembra prodal 2 dni pod vrhom. Sem zato med ta pametnimi? Nope, se mi je samo posrečilo

kow je izjavil:

Potem ti bodo enako odgovorili vsi, ki drzijo nasdaq in jih tukaj zmerjas z bebci :))
Si precej nelogicen clovek.


Nasdaq in volatilnost? Ne se hecat. Za trotle imam samo tech bag holderje in nobenega drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

kow ::

Vsak "bag holding" brez dobrega razloga je nesmiselen. Tako tech ali coal bag holding. Ni razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Malidelničar ::

Sparkxl je izjavil:

Preden se spravim pisat kaj imam, dobro premisli in odgovori na vprašanje: imaš želodec prebavljat brutalno volatilnost? Ker držim samo small in mid cap commodity playerje. Kaj bolj volatilnega ne obstaja.
Pa sploh nima smisla pisat enih par. Ker portfolijo funkcionira kot celota, ca 50 pozicij. Ko gre eno dol, gre drugo gor in obratno.
Premog zmagovalci so whc in nhc na asx. Samo tu not jaz kaj dosti zdaj nebi deval, ker bo zelo verjetno kmalu prišel brutalni pull back. In na tej točki folk panično prodaja in pridela minus


Ja zavedam se volatilnosti, zato bi imel v teh pozicijah max 10-15% portfolia, verjetno manj, ker izpostavitev zlatu (5% max dolgoročno) bi štel ločeno.

Bi pa imel razpršeno na kar nekaj pozicij.

To bi bila moja long-term izpostavljenost materialom, ostalo bi porazdelil v ostale sektorje. S tem da imam potem še LJSE izpostavljenost, ki je čist ločeno in bi bila relativno velik % če bi štel vse skupaj.

P.S. kaj pa Freeport-McMoRan Inc (FCX)?

Lp
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

Saprkxl

Na radar si dodaj SOLG.L:
Cascabel is expected to be a top 20 South American copper and gold mine benefiting from a high-grade core

Premog bomo spet kupovali v tistih dolincah, ki so na ASX izrazite :), žal pa ne morrš velike pozicije odpret, ker je tam doli -50% zelo hitro.

Moja taktika za junior sektor:

Jaz v juniorje in mid vlagam okrog 1/3 tistega, kar gre senior. Ko pride na - 30,50% kolobarim v drugo pozicijo.

Nekaj takih cvetk je HUM, RSG, SBM, RRL, CORA, FAR, TBN, KRM, EEG

Isto med večjimi FRES, CEY, BTG, AEM

Cilj je, da na ta način ujamem čim nižji entry point v sektorju, ki je na Monthly najbolj tepen - gold minersi.

Ker sem imel profit si to lahko privoščim, drugače v juniorje nebi vlagal, ampak samo taka imena RGLD, FNV, WPM, BTG, AEM, NCM, NST. Korak naprej pa je, da izbereš tiste brez dolga, BTG, CEY, FNV,..

Najbolj se seveda premaknejo tisti z največ dolga in najnižjo maržo v trenutku, ko postanejo profitabilni, dober primer so: SM Energy & peers v 2020.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Sparkxl ::

Hvala za namig, ampak copper imam poln do svojega limita in hudič se nikamor ne premakne letos. Mislim da sem nekih bogih 5% v plusu.
Na asx res ni problem -50%, zato imam jaz taktiko max 2% na pozicijo in max 10% na sektor.
Sicer pa delnic nisem letos kupoval skoraj nič. Zadnji šoping sem opravil 3 dni po začetku vojne. Takrat so bile razprodaje :)

Ne kupujem letos ker mi je tako naraslo, da sem z delnicami letos na 70% portfelija, kar je več kot sem nameraval. Letos filam v zlato, kripto in p2p, da razpršim

redtech ::

Kere platforme pa uporabljaš, obresti, garancija?

Sparkxl ::

Zaenkrat peerberry in rendity. So neke garancije, samo ta cela industrija je shady, tako da vprašanje kako je ko zares zaškripa. Zato nimam not več kot 10%. Obresti pri prvem so okrog 11%, pri drugem manj, odvisno od projekta

AaBoy ::

Robo.cash tudi ni slab, za enkrat. Nikoli nisem imel izgube in poslovni podatki so bili do sedaj vedno v plusu.

rini ::

inzenir1337 je izjavil:

Vsak pameten je na vrhu prodal. Dosti bo takih, ki bodo prodali šele ko izgubijo 90% vložka. To bo v kratkem...


Izrojeno že vse skupaj. Ob predpostavki, da nimam pojma o borzi, ne morem mimo objav v zadnjih dveh letih. Ogromno nedosledja. Veliko se je govorilo o prihodnosti ob začetku vojne in trendu rasti. Prevladovalo je mnenje, da ne bo pogroma. Celo več, šlo je v smeri "češ kdo nima jajc, da bo stisnil gumb close all positions". In nihče ni temu pretirano nasprotoval.

Danes pa večina tako vehementno o tem, kako bodo holderji vse izgubili in pametovanje na vseh nivojih v stilu "jaz zaslužil tu 1000%, v tem sektorju pa izgubil 50%".

Baba čula, baba rekla.

kow ::

Ko je bull, ti bodo algoritmi na platformah kazali same optimiste. Ko bo medved, bodo ratali popularni doomsdayerji. To moras pac sprejeti.

user4683 ::

Takole gre zadnja leta mojemu glavnemu portfelju v primerjavi s SP500. Not great not terrible :))

Fury ::

Kero platformo mas to? Na IBKR mi ful manjka tak user friendly benchmarking/compare feature.

pingme ::

Fury je izjavil:

Kero platformo mas to? Na IBKR mi ful manjka tak user friendly benchmarking/compare feature.


Imaš tudi na IBKR performance in primerjavo z benchmarki.

blink ::

user4683 je izjavil:

Takole gre zadnja leta mojemu glavnemu portfelju v primerjavi s SP500. Not great not terrible :))



Primerjaj raje z SXR8. SPX je brez dividend in ni konvertiran iz USD v EUR.

Fury ::

pingme je izjavil:

Fury je izjavil:

Kero platformo mas to? Na IBKR mi ful manjka tak user friendly benchmarking/compare feature.


Imaš tudi na IBKR performance in primerjavo z benchmarki.


A, butl, sej vidm da je to to! Nasel! Hvala :)

Jest sem sam tistga v TWS poznal pa mi je cel un software grozen...

user4683 ::

blink je izjavil:


Primerjaj raje z SXR8. SPX je brez dividend in ni konvertiran iz USD v EUR.

Graf je zelo podoben, malo manj razlike. Jaz itak "prisegam" na bolj pasivno DCAjanje IWDA indexa, ki ima precej amerike.

Prilepil sem bolj v odgovor na doomsday komentarje, ki krozijo ze eno leto o tem kako bomo vse izgubili :) Res da ne izgleda najbolj roznato, ni pa spet tako grozno. Razen ce si prisel do kesa ravno v decembru in sel all in :) Jaz se grem bolj kot ne redni DCA, z nekoliko cakanja v prvi polovici tega leta in predvsem brez panike :) Cifre so taksne, da tudi ce v tem trenutku pade za polovico, grem lahko v penzijo in brez problem (pre)zivim s 4% letnim withdrawalom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

kow ::

kow je izjavil:

Sparkxl je izjavil:


No da ne bomo samo črnogledi...kaj vam povem koliko sem gor letos na premogu, plinu, nafti in tankerjih? Eh ne bom ker bom klasično slovensko takoj obtožen da se hvalim :)

Mimogrede, na tvojem mestu bi izstopil iz premoga. Iz nafte pa definitivno ne.


Vidis, trmarjenje je slabo. Je slo ze konkretno dol (cirka 15%).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

-15% je za tebe v commodity sektorju "konkretno"? Komedijant... V portfoliju to pomeni -2%...cela drama

kow ::

Saj je vseeno koliko je v portfelju. Ocitnega denarja nisi pobral z mize.

redtech ::

Težko tempiraš to, jaz bi naprimer na vsakih +50% zmanjšal za 33% na big cap.
Mid, Small cap pri višjih procentih, ker je tudi začetna pozicija 1/3 big cap-a.

Zgrešiš pa potem 10x baggerje :D

mat xxl ::

Kaka videnja za slovensko KRKO ? V bodoče ?

gruntfürmich ::

tam kjer bodo vse borze; v rdečem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Malidelničar ::

gruntfürmich je izjavil:

tam kjer bodo vse borze; v rdečem.


Po mojem bodo padci na LJSE potencialno manjši, ker tudi rasti, ki so jo imeli tuji trgi (predvsem SP500) v obdobju 2010-2018 nismo imeli. Šele zadnje leto pred kovidom se je obnilo dol in potem kakšno leto po kovidni korekciji. Enkrat so razlagali, da tudi zaradi relativno visokih dividend padec delnic na LJSE hitro lahko prevesi v obrnitev trenda, ker ljudi hitro lahko zamikajo visoke dividendne stopnje donosnosti (relativno preračunane na nižjo vrednost delnice).

Večji crash na LJSE reltivno v primerjavi z drugimi lahko pričakujemo za CICG, ki je kar nihajna, pa tudi PETG lahko kar zgrmi. Zavarovalnici POSE in ZVTG ob uradni recesiji pa tudi ampak mislim, da ne toliko kot 2008. Tam cca ranga marca 2020, se pa obe potem lahko hitro pobereta.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

trgovec35 ::

Vidim tukaj gori bolj črnogledi vsi. Sicer je vseeno al gre gor ali dol, služit se da vedno, vsak dan.

Po moji oceni so USA delnice že dosegle dno. Kot vselej se trg prične dvigovati slabo leto prej preden se recesija zaključi. Enako je bilo s padanjem tečajev, ki so grmeli že od začetka leta, ko se o krizi še ni veliko govorilo.
Kakorkoli. Prejšnji teden nabavil 2000 komadov FSR.Kdo kaj stavi na Fiskerja? Drugi teden se v Grazu prične redna proizvodnja prvega avtomobila. Pa da vidimo.

trgovec35 ::

Pred mesecem, ko je ful zgrmel, kupil tudi CCL. Križarjenje se vrača, res so se zaradi kovida morali do grla zadolžit, ampak še vedno je potencial za lepo rast. Dolg bodo morali refinancirat, zna se zgodit tudi nova emisija. Trend je pa vseeno dober.

J.McLane ::

Se strinjam.

EUR/USD raste
Kripto tone
Delnice se postavljajo na noge

Lahko bi rekel da gredo stvari na svoje mesto.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

rini ::

Natanko tako. Se strinjam tudi jaz.

redtech ::

To je masivni short squezze v bear marketu.

sejalecx ::

Za nakup BYDDY na pink mi IBKR vrže, da nimam permissions. Katere permissione potrebujem za to (kitajski trg za stock ali še kaj drugega)?

Btw investira kdo zdaj v te kitajske EV firme (so nekatere že 80% dol od vrha)? Sicer še vedno zelo nevarna naložba sploh pri polarizaciji sveta, ki je vsak dan večja. Pa tudi Nemci najbrž ne bodo mirno gledali kako jim bo kitajec izbrisal pol ali več avto industrije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

Malidelničar ::

Ukrajinska babuška se je založila z municijo za ukrajinske vojake :))
https://twitter.com/bayraktar_1love/sta...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

@sejalecx poglej katere exchange imaš označene in dodaj še pink:

https://m.youtube.com/watch?v=JXNN5YuUe...

Jaz bi delnice Kitajske kupoval samo HK 1211.HK je BYD, ker US lahko prepove trgovanje z ADRji in potem si pečen.

Malidelničar ::

Malidelničar je izjavil:

Ukrajinska babuška se je založila z municijo za ukrajinske vojake :))
https://twitter.com/bayraktar_1love/sta...

Opala to pa spada v drugo temo :)

No kar se tiče investiranja, kakšen pogled imate na EFT-e? Glede na to, da so tako popularni med Slovenci (recimo v slovenskih Reddit skupunah velika večina sedaj vlaga v ETF-e: 1) ker so poceni v primerljavi s slovenskimi vzajemci (vložiš preko InteractiveBrokers ali pa preko Degira) 2) ker zajemajo ves trg (WWCE Vanguard all world ETF recimo)

Načeloma so ETF-i v bistvu res v redu za 'nepoučene' vlagatelje, vložiš in v roku 50 let je velika možnost,da boš overall gor. Ampak je tak bum zadnje čase, bolj sledenje čredi. Sploh v Sloveniji me moti, ker gre vse čredno (2004-2008 vzajemci, predvsem 2006-2008 vzajemci na Balkanu, potem 10 let nič, sedaj pa vsi v ETF-e).

Nekateri pa svarijo pred ETF/indexnim balonom:

Index Fund Bubble in 2022? Michael Burry vs Warren Buffett


THE INDEX FUNDS BUBBLE NOBODY TALKS ABOUT


Vanguard Group founder on the problem with index funds


The Index Fund/ETF Bubble - How Bad Is It Really?


Ker zanimivo tukaj ste večinoma investitorji v delnice in če vas prav razumem vas je kar velik % traderjev (celo daytraderjev). Zdej, trading ni 'my cup of tea' ampak mi je pa zanimivo, kko so Slovenci pograbili ETF-e, tukaj na tem forumu pa vas ni toliko (no je navsezadnje tema 'kdo kaj služi z delnicami').
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

user4683 ::

Jaz nimam nobene individualne delnice, vse v ETF(ih). Ker se ne grem trgovanja ampak dolgorocno investiram - v nekaj kar je cim bolj razprseno, kolikor toliko stabilno, z dolgo zgodovino informacij, z alumuliranjem dividend in cim manj dela (spremljanja, kupovanja/prodajanja, birokracije).

sejalecx ::

V katerih ETF-jih pa si? VWCE kot 90% zoomerjev in reddit folka?

user4683 ::

Glavnina je IWDA. Sem zacel s tem se predno je Zoom ratal the thing :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()
««
128 / 180
»»