» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
123 / 180
»»

J.McLane ::

Ne pri kriptu ni isto, smo v temi delnice, tako da ne vem za kripto.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

red_baron ::

Pozdravljeni,

Prosim za info kje bi najlažje kupil prihajajoče delnice od Porscheja?

Hvala in lep vikend želim vsem!

Malidelničar ::

red_baron: Ob IPO-ju se ti jih ne splača, ker ponavadi vedno padejo dol čez nekaj časa. Drugače pa na katerem koli brokerju (Degiro, Interactive Brokers, Optimtrader, SaxoTrader, tudi slovenske BPH Ilirika, BKS itd.). Delnica bo dostopna povsod.
Opažam, da se je tema malce umirila, ste bolj na robu, niste več toliko interesirani, čakate na pullback?
Če bo crash bo verjetno spet cel kup postov, tako kot marca 2020 :) Zdaj je Ukrajina bolj 'in' :)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

Danes je extra red, čakamo :)

user4683 ::

Vsak dan je dober dan za nekaj dokupit :))

velikBrokoli ::

Se mi zdi, da je tako že zadnjih 6 mesecev, meni pa zmanjkuje denarja :))

user4683 ::

Kako to, ne dobis vsak mesec nekih 10k neto svezega na normiranca?

velikBrokoli ::

user4683 je izjavil:

Kako to, ne dobis vsak mesec nekih 10k neto svezega na normiranca?


Že že, pa moram šparati za nakup nepremičnine… nekaj 30k sem letos že vrgel notri, več pa ne bo šlo, ker me žena že grdo gleda ;((

rini ::

Prišel v dveh letih na 100t USD, sedaj padel na 23t, no aprila je bilo še 60t. Čakam na boljše čase. Ponosen sem predvsem na okoliščine, da sem zazdržal svoj portfelj kakršnihkoli raprodaj, saj je ravno tu na slotech nekdo v obdobju pred začetkom vojne tako prepričljivo in pogumno navijal v stilu, pa ja ne bo sedaj kdo pritisnil gumb "close all positions", kao bojazljivci pa to :-)

Malidelničar ::

rini: Uf imaš pa velik portfelj, jaz sem z muko spravil skup za tretjino tega :)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

user4683 ::

Tretjino od 26k al tretjino od 100k? Jaz sem zaenkrat overall se v plusu, tudi z upostevano inflacijo. Je pa portfelj "malcek" vecji kot od rini na ATH.

hujsk1999 ::

Pomoje več kot 90% od ATH ne more pasti. Še kakšnih 40% dol potem pa počasi začnemo kupovati delnice.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

velikBrokoli ::

rini je izjavil:

Prišel v dveh letih na 100t USD, sedaj padel na 23t, no aprila je bilo še 60t. Čakam na boljše čase. Ponosen sem predvsem na okoliščine, da sem zazdržal svoj portfelj kakršnihkoli raprodaj, saj je ravno tu na slotech nekdo v obdobju pred začetkom vojne tako prepričljivo in pogumno navijal v stilu, pa ja ne bo sedaj kdo pritisnil gumb "close all positions", kao bojazljivci pa to :-)


Seveda je odvisno tudi s koliko si štartal :)

Sparkxl ::

Danes pa je krvavo kot že dolgo ne...grem v obrambni modus. Glavo globoko v pesek, ne odprem portfolijo do novega leta :)

bobby ::

Se oglasim: potem te bo okoli NL se bolj glava bolela.


Zakaj da fuck ne uporabljate stop loss?!

Opazam da v osnovi vsi teck investitorji so utihnili. Od aprila do sept 2021 so bili glasni. Kje so njihovi predlogi sedaj?
Mojo so SE VEDNO uran in srebro.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

velikBrokoli ::

bobby je izjavil:

Se oglasim: potem te bo okoli NL se bolj glava bolela.


Zakaj da fuck ne uporabljate stop loss?!

Opazam da v osnovi vsi teck investitorji so utihnili. Od aprila do sept 2021 so bili glasni. Kje so njihovi predlogi sedaj?
Mojo so SE VEDNO uran in srebro.


Če prodaš, moraš fursu poročat.. je lažje samo zgubljati denar :))

Sparkxl ::

bobby je izjavil:

Se oglasim: potem te bo okoli NL se bolj glava bolela.


Zakaj da fuck ne uporabljate stop loss?!

Opazam da v osnovi vsi teck investitorji so utihnili. Od aprila do sept 2021 so bili glasni. Kje so njihovi predlogi sedaj?
Mojo so SE VEDNO uran in srebro.


Res je, tech boysi so na mute...tema...ni jih več. En še sicer vztraja in se občasno oglasi.
Zakaj ne uporabljam stop loss? Ker se ne grem trejdanje, ampak hodlanje dokler fundamenti štimajo

enemon ::

bobby je izjavil:

Se oglasim: potem te bo okoli NL se bolj glava bolela.


Zakaj da fuck ne uporabljate stop loss?!

Opazam da v osnovi vsi teck investitorji so utihnili. Od aprila do sept 2021 so bili glasni. Kje so njihovi predlogi sedaj?


Ko vsi izgubijo upanje, je dno blizu ali kako? ;)

A je tu kak nehodler, ki kupuje in prodaja glede na trend?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

Masayoshi ::

Je, mi je pa še bolj smešno da so sedaj glasni razni srebro, uran in podobno hodlerji...pa samo long pozicionerji.

enemon ::

Masayoshi je izjavil:

Je, mi je pa še bolj smešno da so sedaj glasni razni srebro, uran in podobno hodlerji...pa samo long pozicionerji.


Ujameš ponavadi, ko leti gor/dol ali gre prehitro? Drugače zanimiva strategija, je pa res, da imaš potem precej dela s FURS-om. :D

VIX pa čez 30 danes že 8-O. Baje, da naj bi bila prava kapitulacija šele, ko je VIX v višavah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

Masayoshi ::

Zdajle v glavnem day trejdam, v ne tako stresnih časih pa bolj swingam - tudi par mesecev trejd. Imam pa tudi nekaj core delnic z slabo beto, ki jih držim.

enemon ::

Ja, ob taki volatilnosti se da kar dosti dobit in seveda tudi zgubit.

bobby ::

Kobayashi: oprosti, vem, da me bos spet skurcal ampak nisdmmed njimi,, ker se derem glede tega ze od ves kdaj.

Vse, kar je tech osebno pricakujem se ene 60% drop od danasnjih vrednosti.

Me pa bolj skrbi relacija BRIC in njih namere in kam se je fizicno zlato v zadnjih 5ih letih odtekalo-pritekalo.

It is just me, velika verjetnost, da se motim ampak upostevam svojo intuicijo.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Masayoshi ::

Ste vidli kaj se je danes na usd/gbp zgodilo? 3.6%...takšen skok pri teh glavnih valutah se pa ne spomnem da bi se že kdaj zgodilo...

Zdajle grem mal longa z ozkim sl. Lahk da me bo ven vrglo ampak računam na zapiranje shortov zadnjo uro...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()

Mike_Rotch ::

Opazam da v osnovi vsi teck investitorji so utihnili. Od aprila do sept 2021 so bili glasni. Kje so njihovi predlogi sedaj?


Jaz se še vedno držim plana. DCA vsak mesec. 50% v index, ostalo v AAPL in PLTR.

jest10 ::

bobby je izjavil:


Me pa bolj skrbi relacija BRIC in njih namere in kam se je fizicno zlato v zadnjih 5ih letih odtekalo-pritekalo.

It is just me, velika verjetnost, da se motim ampak upostevam svojo intuicijo.


Sej lahko vseeno kaj poveš glede tega

Malidelničar ::

user4683 je izjavil:

Tretjino od 26k al tretjino od 100k? Jaz sem zaenkrat overall se v plusu, tudi z upostevano inflacijo. Je pa portfelj "malcek" vecji kot od rini na ATH.

Cca tretjino od 100k. Tako da nisem ravno Slo-Tech material, čeprav se trudim ;) Večino imam zaenkrat tudi še na LJSE in me čaka diverzifikacija. Dolgoročno v roku 10 let želim nekako takšno razporeditev cca 30% LJSE, 40% ZDA, 30% Evropa (EU, UK, SUI) pa vse skupaj da bi bil nek nest egg v višini 100k.

Sem pa nekje zasledil, da ima povprečen Slovenec nekje 3.000 EUR delnic?
Mislim, da je pri milenijcih to bistveno višje, sploh če upoštevamo ETF-e, del boomerjev pa ima slovenske vzamejce (jaz sem se z njimi opekel in sem se odločil za drugačen pristop).
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

velikBrokoli ::

Kje si pa ta podatek zasledil? Osebno bi rekel, da ima povprečen Slovenec .. bližje 0 delnic, morda le kakšen kripto shitcoin :)) Verjetno bi bilo bolj zanimivo imeti podatek, koliko ljudi sploh investira v Sloveniji. Se mi zdi, da je finančna pismenost zelo slaba tukaj, v primerjavi s kakšnimi bolj kapitalističnimi državami.

Masayoshi ::

Masayoshi je izjavil:

Ste vidli kaj se je danes na usd/gbp zgodilo? 3.6%...takšen skok pri teh glavnih valutah se pa ne spomnem da bi se že kdaj zgodilo...

Zdajle grem mal longa z ozkim sl. Lahk da me bo ven vrglo ampak računam na zapiranje shortov zadnjo uro...


Zapiram

enemon ::

velikBrokoli je izjavil:

Kje si pa ta podatek zasledil? Osebno bi rekel, da ima povprečen Slovenec .. bližje 0 delnic, morda le kakšen kripto shitcoin :)) Verjetno bi bilo bolj zanimivo imeti podatek, koliko ljudi sploh investira v Sloveniji. Se mi zdi, da je finančna pismenost zelo slaba tukaj, v primerjavi s kakšnimi bolj kapitalističnimi državami.


Mislim, da še tisti, ki so leta 2007 kupovali Balkan vzajemce in se nato opekli, ne povohajo več od blizu delnic. Ali pa kupci NKBM delnic.

Kdaj računate na odboj? Ali pa je to šele začetek krvavenja? ;((

velikBrokoli ::

Jaz mislim, da bo naslednje leto še kar malce krvavelo in stagniralo, potem pa spet kakšen odboj. Vse je seveda odvisno od energetske krize in Ukrajine (imo). Nikoli pa ne veš, če se bo spet ponovila kakšna covid situacija :D

Zgodovina sprememb…

Masayoshi ::

Je res širok sell off. New lows proti new highs 152 proti 1 v sp500

QQQ -31% letos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()

hujsk1999 ::

Odboj okoli 2024. Do takrat lahko tisti ki je kupoval bolj okoli vrha izgubi tudi 95%, ostali pa okoli okoli 50% naložbe. Pa srečno! Vlagamo samo tisti denar ki smo ga pripravljeni izgubiti. V delnice ne vlagamo več kot 15% prihrankov.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hujsk1999 ()

Masayoshi ::

Sami kristalno kuglaši ;)

J.McLane ::

Zaenkrat še 30% v plusu, v dveh letih.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Masayoshi ::

Ene tolk bi imel tudi če bi samo dolarje takrat kupil ;)

hujsk1999 ::

30% ti je že inflacija pobrala in 25% od profita boš dal še državi.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

J.McLane ::

Za ta profit je davek že plačan. Ni bila pa to neka hvala, samo poročilo stanja, vzemite kakor hočete.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Malidelničar ::

enemon je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Kje si pa ta podatek zasledil? Osebno bi rekel, da ima povprečen Slovenec .. bližje 0 delnic, morda le kakšen kripto shitcoin :)) Verjetno bi bilo bolj zanimivo imeti podatek, koliko ljudi sploh investira v Sloveniji. Se mi zdi, da je finančna pismenost zelo slaba tukaj, v primerjavi s kakšnimi bolj kapitalističnimi državami.


Mislim, da še tisti, ki so leta 2007 kupovali Balkan vzajemce in se nato opekli, ne povohajo več od blizu delnic. Ali pa kupci NKBM delnic.

Kdaj računate na odboj? Ali pa je to šele začetek krvavenja? ;((


Moje izgube:
Vzajemci - nekaj 1000 EUR (bil še mlad, vlagal po pripročilu staršev, namesto da bi takoj ob krizi 2008 prodal, en del prodam v najhujši resignaciji 2013, drugi del pa 2008 z pozitivno nulo)Opomba: Nisem
imel v Balkanu nič :)
Delnice - NKBM IPO cca 4.000 EUR, Mercator cca. 2.000 EUR, Gorenje cca. 2.000 EUR

Pozicija: Sem ugotovil, da se moram sam izobraževat na to temo, nič se ne naredi samo, imeti moram potrpljenje, in ne slediti slovenski čredi in slovenskemu javnemu mnenju. Kakšno finančno čtivo ne škodi in zgodbe 'rags to riches' in razni 100% donosi v enem mesecu so znanstvena fantastika.
Sedaj imam long-term.

Odboj: Krvavenje celo leto 2023, sideways market 2024-2025, odboj 2026
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

tony1 ::

Malidelničar je izjavil:

red_baron: Ob IPO-ju se ti jih ne splača, ker ponavadi vedno padejo dol čez nekaj časa. Drugače pa na katerem koli brokerju (Degiro, Interactive Brokers, Optimtrader, SaxoTrader, tudi slovenske BPH Ilirika, BKS itd.). Delnica bo dostopna povsod.


Torej meniš, da je nakup nesmiselen tudi za kratkoročno naložbo? Kupiš pred IPOjem in prodaš čez teden dni?

Spremlja kdo te EU IPOje?

Sparkxl ::

V trenutnih razmerah jaz nebi diral nič kaj tudi čisto malo diši po EU

redtech ::

Masayoshi je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Ste vidli kaj se je danes na usd/gbp zgodilo? 3.6%...takšen skok pri teh glavnih valutah se pa ne spomnem da bi se že kdaj zgodilo...

Zdajle grem mal longa z ozkim sl. Lahk da me bo ven vrglo ampak računam na zapiranje shortov zadnjo uro...


Zapiram


Ni boljše pozicije v ta čas priti short EUR, GBP in long USD. Še zmeraj mislim, da bo EUR pozimi pošlatal 0.8.

Uganka pa kako naprej, z EUR je mogoče najboljši deal Japonska. EU bo trpela manjko energije, naslednja proizvodnja sila na nivoju je Japonska, nima norih potez v energijskem sektorju, kot EU. Short EUR long Japan bi rekel na prvo žogo.

Je pa politika CB uganka, pustil so JPY za -40% napram USD. Mogoče čakajo, da vsi spet začnejo spuščati obrestno mero, če ima kdo dober material glede JPY na prilepi povezavo.

Malidelničar ::

Katera delnica pa predstavlja vašo trenutno največjo pozicijo v %?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

hujsk1999 ::

Leti ven iz delnic če pa bo recesija naslednja tri leta. To pomeni -90% na trenutno vrednost delnic, ki je že tako ali tako nizka.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

user4683 ::

Malidelničar je izjavil:

Katera delnica pa predstavlja vašo trenutno največjo pozicijo v %?

IWDA

kandelabr ::

redtech je izjavil:

@kandelabr to se preveliki stroški za ta vložek.



absolutno, tu je problem. Kaj pa zacetni vlozek cca 2-3k, nato pa 2x letno po 500?

Kater broker pa potem pride v postev?

Optim ima izpis za FURS, a je drag.
IBKR baje nima vec inactivitya, je splosno najbolj priznan, tiered fees
Degiro nekaj manj stroskov, brez inactivity?, nazaj v SLO?
TradeStation, CapTrader pa nevem..

Ce bi gledal na zgornji nacin vlaganja, kaj bi se splacalo?
kandelabrštanga

Malidelničar ::

hujsk1999 je izjavil:

Leti ven iz delnic če pa bo recesija naslednja tri leta. To pomeni -90% na trenutno vrednost delnic, ki je že tako ali tako nizka.

Recesija bo, ampak avtomatsko kar -90% ne vem no. Jaz ostajam notri.
Aja moja največja pozicija je KRKG 8-)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

velikBrokoli ::

Malidelničar je izjavil:

Katera delnica pa predstavlja vašo trenutno največjo pozicijo v %?


SXR8 in VWCE - 50/50, nima veliko smisla, da imam oboje.. ampak saj je na koncu itak vseeno :))

redtech ::

PBR-A

@kandelabr
Degiro ni v SLO

IB je dobra izbira, pod trenutnimi pogoji. Je pa z njimi tako, polno so avtomatizirani in tudi pogoje bodo hitro obrnili, ko bo potreba po temu.
Margin call je tam instant likvidacija, delnic v klasični obliki (papir) ne moreš dobiti, ampak to niso problemi s katerimi se boš ti ukvarjal :)

Captrader je sub-IB vse isto, minimum deposit je 2k. Je pa pri obeh prednost, da imaš najnižje obrestne mere na margin accountu. Pozitivne dobivaš, če si net +10k.

FURS-a se nimaš kaj bati, v obrazec izpolneš nakup in prodajo, priložiš letni izpis trejdov, to je vse.

Nevem, Captrader ali IB, druge ne poznam.

youPlonker ::

Hej, financno slabo pismen clovek tukaj. Situacija je taka: v zadnjem casu sem pricel sluziti lepe denarje in v bistvu sedaj pojma nimam, kam naj s tem denarjem. Starsi me nagovarjajo, naj spraskam kredit in si kupim stanovanje (pa ne v LJ :D), meni pa se ideja lastnistva stanovanja malo upira. Ravno tako se mi upira zadolziti se.

Naj povem, da mi je tak nacin (da je denar sedel na mojem TRR in ga je objedala inflacija) do sedaj povsem ustrezal, saj se za tistih par % inflacije letno nisem sekiral, ker itak veliko denarja nisem imel oz. sem dosti sproti zapravil za najemnino, potovanja, restavracije ipd. Zgodba se je spremenila v zadnjem casu in ob napovedi recesije, hiper inflacije ali se cesa bolj zlovescega, mi ni vec vseeno, ce bo mojemu denarju puhtela vrednost.

Sedaj vidim dve poti:

1. Zakreditirati se za stanovanje za katerega je velika verjetnost, da niti ne bom zivel v njem (tezko se ustalim), ampak ga bom oddajal. Kredit imam namen poplacati v ajde, recimo roku 2-3 let. Cez nekaj let bom tako stanovanje najverjetneje prodal in potem kupil vecje stanovanje... in tako naprej in tako naprej ponavljaj zgodbo.

2. Podati se v zgodbo sprotnih investicij v ETF / indeksne sklade (kaj je razlika med tema dvema pojmoma?). Registriran imam racun na interactivebrokers uk. Tukaj imam zal precej veliko strahu, da dobesedno vse kar sem kdajkoli zasluzil, drzim na eni spletni strani. Ali kdo izmed vas tu drzi vse v investicijah na Interactive Brokers oz. cem podobnem? Kako je z varnostjo? Ne gre tukaj za polaganje vseh svojih jajc v isto kosaro?

3. Nekaj drugega... ima kdo predlog?

Naj se enkrat poudarim, da ni moj namen obogateti cez noc, niti se nisem poglabljal v sparanje za penzijo, hocem samo da denar, ki sem ga prisluzil, ne izgublja vrednosti. Hvalezen bom za kakrsenkoli nasvet.
««
123 / 180
»»