» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
122 / 180
»»

bobby ::

Nepomembno.

Za vse ostale,, ki ne vedo,, leverage pomeni.

Trenutna cena je 19.02.
Ce je leverage 10 pomeni, ce pade cena za 10% od teg 19.02 je enako krat 10. Kar pomeni, je izgubil vse, ker je vlocil v short pri ceni za 1,9 nizje.

Igra se z lvrh 1 kar pomeni za moje pojme "zdrav" lvrg. Ampak kakorkoli je glasen, swm pricakoval mocnejso stavo na svoje izjave.. Jaz NE izvajam lvrg, povem, kaj kupim v naprej, ostali serjejo po tej moji odlocitvi. Naj izvajajo kar želijo, z tem se vec ne bom ukvarjal. Sem pa mislil, da si bolj pogumen glede na to, kako si glasen.

Zdaj se pa razpisi, z veseljem preberem,... (smileface)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

Masayoshi ::

Meni je smešno da je prav vsaka ideja, ki si jo napisal tukaj in sem jo šel preverit, ornk pod vodo. Ta zadnji primer nxe, ki je že nekje 10% nižje odkar si jo reklamiral. Pa se še vedno prodajaš kako obvladaš ;)

Buggy ::

cez par mesecev bom lahko claimal opcije (cashout) v IT firmi ali pa jih odkupim kot svoje. Kaksne imate prognoze za naslednjih par x let? Vprasam za prijatelja od sestricne :))
Od zacetne cene glede na sedaj so sicer +100% , je pa v zadnjem letu padlo za 50%. Vzet cash al delnice?

pangro ::

Jaz bi glede na vse kaj se dogaja pa če se ti ne da ful neki spremljat trge dal 80% v keš 20% pa v delnice. Ko bo pa trg v primežu strahu bi pa plasiral ostali keš. Kaj tvegaš s tako potezo, pač da se bo trg odpeljal na gor ti boš pa praktično v kešu ampak so what prva naloga je da preživiš na trgu.

Buggy ::

tnx...sam parcialno ne morem delat, bi pa sam tudi tako nekak razmisljal. Imam opcijo zgolj eno ali drugo.

Malidelničar ::

bobby: torej sem zamudil na tem forumu glede kvalitete? Podobno kot forum Financ, če je morda tam kdo bil kdaj aktiven.
Recimo, ko smo že pri delnicah, 'Tilen-a' u na Slo-Tech-u ni nič več, je veliko komentiral delnice in to kvalitetno, poglejte temo cca 6 let nazaj.

Jaz trenutno v portfelju povečujem pozicijo v cash-u, trenutno sem na 8%, bi pa rad prišel vsaj na 30%, raje še več. Tako da sedaj bom nekaj časa samo zbiral 'dry powder'. Kolikšen del casha za portfelje imate pa vi, oz. koliko bi priporočali?

P.S. Da pojasnim, glede delnic imam trenutno še iz enih starejših časov 100% LJSE. Ok ni treba začeti z hate-om, to je zame pač neka baza, dividende so kul sem tudi načeloma v zelenem, na dolgi rok pa ciljam na 50% U.S., 25% Evropa (EU+VB, Švica), 25% SLO.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Kvaliteta je taka, kot si sam pripravljen vložit časa v to.

Delnice ti vzamejo veliko časa in imaš v skupini prednost, reporti, analize...

Mogoče je v večini primerov bolje, da vložiš v ETFe in delaš tisto kar rad delaš (več zaslužiš).

Point vsega je, da si zgradiš strategijo, ki deluje in delaš. Ali so to indikatorji, value, tech, ... karkoli bo delovalo..

Bojevnik ::

Pozdravljeni, imam namen kupit nekaj delnic z namenon "pobiranja" dividend (na slovenskem trgu).

Trenuntno sem si ogledal Krko in Zavarovalnico triglav.
Pa me zanima kaj si mislite za katero od teh podjetji se je boljse odlocit.
Tukaj so moja razmisljanja.
- Nobeno od njih ne bo propadlo
- Procentualno na delnico ima Triglav dosti boljsi izkupicek dividend
- Krka ima bolj "stabilne" dividende (triglav parkat sploh ni izplacal dividend)
- Krka ima dosti vecjo verjetno, da jo bo hotel kdo kupit (in bo sla delnica gor), medtem ko pa Triglava verjetno ne bodo nikoli hotel prodat (ker se mi zdi da je dosti blizje politiki, kakor pa krka).


Priporocate se kaksno drugo podjetje za pogledat, ki ima vredu dividende?

lejko0 ::

Kdo investira kaj v kitajske delnice? Govorim o nekaj procentov portfolia. Je možen dostop do teh delnic prek platform izven podjetij v ZDA/EU? Ne prosim zait v politiko, bolj me zanima kaj je možno in kaj ne.

nurmaln ::

Mene pa kak širok indijski etf. Predlogi?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Masayoshi ::

lejko0 je izjavil:

Kdo investira kaj v kitajske delnice? Govorim o nekaj procentov portfolia. Je možen dostop do teh delnic prek platform izven podjetij v ZDA/EU? Ne prosim zait v politiko, bolj me zanima kaj je možno in kaj ne.


Mal si čudno napisal. Katere platforme izven podjetij si imel v mislih? Izpostavljenost do kitajskih delnic lahko kupiš preko ADR, ki večina kotirajo na Nasdaq, ali pa kupiš direktno delnice na Šanghajski borzi. Oboje omogočajo razne bph.

nurmaln je izjavil:

Mene pa kak širok indijski etf. Predlogi?


Poglej na justetf

https://www.justetf.com/en/find-etf.htm...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()

lejko0 ::

Mislil sem, da če kupeješ te delnice, da jih ne kupiš prek npr IBKR, ker te lahko likvidirajo avtomatsko kot so naredili sedaj v primeru ukrajinskega konfilkta. Seveda lahko isto naredijo Kitajci, a me zanima bolj z vidika porazdelitve tveganja. Neka decentralizirana platforma za trgovanje z vrednostnimi papirji ne obstaja oz vprašanje če bo sploh kdaj.

Masayoshi ::

Nič te niso likvidirali avtomatsko na ibkr, o čem govoriš? Trgovanje je zamrznjeno za ruske delnice, nisi pa likvidiran. Lahko jih tudi prodaš če ti nekdo direktno ponudi odkup ( primer qiwi ravnokar), na borzi pa ne moreš trgovati.

lejko0 ::

No točno to, da zdaj lahko npr POLY samo še prodam ne pa kupim je cenzorship kateremu se želim izgonit.

redtech ::

POLY-a ne prodat, če si gledal zadnji webcast, je glavna skrb managementa, kako dvignit delnico, ker so veliki shareholderji :). Planira se split na RU, KAZ ...
POLY in POLYUS sta najbolj profitna minerja na svetu.

Eno pravilo upoštevaj: nikoli ne kupuj ADR-jev, US potem to lahko izrablja politično, Kitajska ima malo morje primerov, glej delnice samo na HK.
Imel sem PetroChina, držim pa CNOOC(0883.HK)(6%)

Poglej portfelj od ETF-a (3110.HK), da dobiš nek jagodni izbor od Kitajske ... :)

pangro ::

lejko0 je izjavil:

Kdo investira kaj v kitajske delnice? Govorim o nekaj procentov portfolia. Je možen dostop do teh delnic prek platform izven podjetij v ZDA/EU? Ne prosim zait v politiko, bolj me zanima kaj je možno in kaj ne.


Mimo politike pač ne bo šlo, Kitajska za svoj prosper potrebuje globaliziran svet, ki ga je zgradila amerika in vsak spor z ameriko bo samo tolkel po njihovih delnicah. Je pa res recimo hsi shangai index ovrednoten v nasdaq indexu je na 29 letnem dnu tko da iz tega vidika se splača imet kitajsko na watchlisti.

redtech je izjavil:

POLY-a ne prodat, če si gledal zadnji webcast, je glavna skrb managementa, kako dvignit delnico, ker so veliki shareholderji :). Planira se split na RU, KAZ ...
POLY in POLYUS sta najbolj profitna minerja na svetu.

Eno pravilo upoštevaj: nikoli ne kupuj ADR-jev, US potem to lahko izrablja politično, Kitajska ima malo morje primerov, glej delnice samo na HK.
Imel sem PetroChina, držim pa CNOOC(0883.HK)(6%)

Poglej portfelj od ETF-a (3110.HK), da dobiš nek jagodni izbor od Kitajske ... :)


Kaj pa v primeru hudega konfikta s kitajsko? a v tem primeru lahko pozabimo na dostop do kitajskega trga?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pangro ()

Sparkxl ::

To pa moraš vprašati senilnega in tisto čarovnico v bruslju kako bodo reagirali, ko kitajska napade Tajvan. Geopolitična tveganja pa je potrebno vedno bolj vzeti v obzir. To pomeni razpršiti naložbe po celem svetu. Na kitajskem jaz nimam kaj dosti, pa ne zaradi prihajajoče vojne, ampak zaradi cpp. Imam 1898 na HK borzi in to je več ali manj vse

Masayoshi ::

Glede ne prodaje POLY. Kaj Rusom preprečuje da ne bi nacionalizirala deleže tujih lastnikov? Zahod pleni premoženje tajkunom, prepoveduje poslovanje bankam, nacionalizira skupna podjetja Gazproma...

Malidelničar ::

Bojevnik: Imam obe (poleg še nekaj drugih na LJSE). Ene imam že zelo dolgo časa nazaj (KRKG najstarejše iz leta 2002!), dokupoval pa sem bolj tam 2017 in kasneje. Eni kot alternativo ZVTG pogledajo raje POSR.
Bedak nisem šel dokupovati po letu 2010. Ironično se je dalo 2010-2022 narediti s slovenskimi delnicami izjemno lep donos.

Ob vsem hate-u kar se tiče slovenskih delnic moraš nekaj vedeti:
1. Slo delnice so do neke mere stabilne, ker ima država tudi svoj delež, te firme pa so tudi en tak 'cash cow' za slovenski proračun, tako, da jih država ne bo pustila kar tako crashat in zjebat. Ker so te firme na borzi, vseeno morajo dati vse izkaze ven, poslovanje je tudi predmet javne razprave, javnih ocen.
2. Če bi se nakazoval nekdaj, nekoč kakšen političen clusterfuck - nacionalizacija, socializem 2.0, pred čemer je folk strašil že leta 2012! - imaš vedno časovno dovolj časa da pravočasno ves cash pobereš ven. Jaz imam trenutno večino na LJSE, kar lep znesek, ampak aktivno spremljam in če bi se začenjale kakšne resne mučke, prodam vse lahko iz danes na jutri fliknem ven, pa sem še vedno v plusu.
3. Nizka likvidnost na LJSE sicer drži, ampak ni pa borza mrtva, kupce se lahko dobi, promet poteka vsak dan.
4. Višja prevzemna cena nekoč v prihodnosti je tudi kar vabljiva opcija za KRKG (to se je zgodilo pri LEK-u); z malce več tveganja imaš lahko podobno investicijsko tezo tudi za CICG
5. Dividendna donosnost na LJSE je izjemno dobra in je že to lahko kar vabljivo, da poizkusiš. Jaz dobim kar lep znesek dividend vsako leto. Za nekatere vlagatelje je portfelj iz LJSE ena lepa kapitalska baza in temelj donosov, na to osnovo pa potem investirajo v tuje delnice.
6. Nekateri bolj pogumni borzni mački naredijo lep plus tudi s firmami iz LJSE, ki se prodajajo v krizi (en folk je naredil konkretne pluse z delnicami GRVG ob prodaji Hisenseu). Ne vem pa katere firme na LJSE bi padle v to kategorijo, morda UKIG?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

WaterBoy ::

Če želiš trgovati z SLO delnicami moraš imeti račun pri karerem brokerju? Kakšni so kaj stroški?

Malidelničar ::

Pri vseh je možno, sam imam BKS in so profesionalni in solidni.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

Jih uporabljam. Spletna stran je zanic. Pri migraciji so izgubili del podatkov. Meni delujejo nesposobni, samo se mi ne da menjati.

J.McLane ::

Tole so mi poslali iz BKS MyBroker (on-line platforma):
- Vzpostavitev - KDD zaračuna 1,17 EUR
- Letno nadomestilo BKS 18,00 EUR + 4,20 EUR zaračuna še KDD - email obveščanje
- posredniška provizija - odvisno od višine posameznega nakupa po lestvici
- 0,025 % od vrednosti portfelja vsake 3 mesece (nisem čisto prepričan ali velja to samo za tuje delnice)
- Za Slo delnice - 13 Eur na leto - ležarina SLO - BKS + KDD
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

WaterBoy ::

Hvala za info. Sicer imam sedaj večino na caprtaderju in me zanimajo kakšne so kaj cene v slo.

Jezi pa me ker imam nekaj delnic še na revolutu in jih ne morem prenesti nikamor. Če pa prodam in na novo kupim na caprtaderju pa plačam davek od dobička...

j4nm4n ::

Zdravo.

Nevem od kje so našli neki Hrvati mojo številko in prodajajo svojo storitev, da bi bili moj upravljalec delnic. Da so dobili podatke preko Porsche Slovenija.
Ponujajo mi nakup delnic Porsche, pred IPO ki bi naj bil v septembru. 10% provizije.
To je legit al ne?

velikBrokoli ::

WaterBoy je izjavil:

Hvala za info. Sicer imam sedaj večino na caprtaderju in me zanimajo kakšne so kaj cene v slo.

Jezi pa me ker imam nekaj delnic še na revolutu in jih ne morem prenesti nikamor. Če pa prodam in na novo kupim na caprtaderju pa plačam davek od dobička...


A to je drugače dovoljeno? Ali si potem sploh lastnik delnic, če jih ne moreš prenesti? Mogoče potem ni potrebno plačati davka :D

redtech ::

Masayoshi je izjavil:

Glede ne prodaje POLY. Kaj Rusom preprečuje da ne bi nacionalizirala deleže tujih lastnikov? Zahod pleni premoženje tajkunom, prepoveduje poslovanje bankam, nacionalizira skupna podjetja Gazproma...


Na POLY je gotovo izgubil 80% ali več. Sedaj ima večji upside, če počaka na razplet.
Mogoče split na KAZ in RU odprodaja...
Mogoče bo čez leta spet nazaj...

Bolj me skrbi to na zahodu, kako so lastne ljudi oškodovali (CA truckerji, RU reket, ADRs,..).
RU je do sedaj pokazala veliko, da reši problematiko z ADR-ji.

RU bo na koncu še vedno potrebovala investitorje, zato mislim, da ne bo nacionalizacije.

Sparkxl ::

Poly sem kupil ko je bila panika, ko se je vsedel na dno, malo za tem je bilo ustavljeno trgovanje. Sem celo nekaj v plusu. Isto z evraz.
Sem takrat gemblal tudi s sberbank. Kupil na poti navzdol pri 1€ v upanju da zadanem dno, pa se ni izšlo :-/

Sicer so to mali % portfelija, ampak če to kdaj pride nazaj na prvotne vrednosti, bo velik +.

Tudi mene skrbi kaj se dogaja v liberalni, svobodni, oh in ah demokratični zahodni sferi. Ti našteti primeri redtecha so drugače značilni za banana države, katere tako radio poučujemo o demokraciji

redtech ::

Jaz sem Lukoil(LKOD) uspel tako ujeti, Poly imam pa nekje 800.

Slediš kaj EVR, sedaj Evraz sam skrbi za "knjigo", morali jim bomo sporočiti IBAN za dividende, če sem prav dojel?
Pri IB ne moreš dobiti "share certificate" v papirju, to še nisem razmislil kaj narediti.

Mi je pa všeč, da je Raspadskaya ostala v firmi, planirajo pa "split" US.

pikachu004 ::

Ima delnice Irobot. Kaj se bo zgodilo z njimi po Amazonovem prevzemu? Jih morem sam prodati, jih bo prodal broker namesto mene, dobim Amazonove delnice ali kaj drugega?

Masayoshi ::

Masayoshi je izjavil:

Short srebro, cilj 15, sl 20.9


sl (oziroma stop profit) na 18.6

energetik ::

lejko0 je izjavil:

Kdo investira kaj v kitajske delnice? Govorim o nekaj procentov portfolia. Je možen dostop do teh delnic prek platform izven podjetij v ZDA/EU? Ne prosim zait v politiko, bolj me zanima kaj je možno in kaj ne.
Jaz imam v Kitajskem indeksu nekih 25% delniškega portfelja, DCAjal sem zadnje leto. Ja, ob kakšnem sranju s Tajvanom bo verjetno zgrmelo še malce nižje (tam vržem notri še dodatno, če bo), indikatorji so pa že zdaj ugodni. Jaz vseeno pričakujem dober donos v naslednjih N-letih.
vires in numeris

GregiB ::

Delničarji.... kako imate urejeno glede vaših brokerskih računov v primeru, da vam npr. na cesti glavo utrga..? Sem na IBKR in sem vnesel dva "kontakta", ki tudi vesta, da imam sredstva na računu pri njih... in z napotki, da če se mi kaj zgodi, naj kontaktirata IBKR ker odkrito ne vem, po kolikem času neaktivnosti.... reagirajo
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Malidelničar ::

GregiB: Dobro vprašanje. Pr meni ve moja žena, to je to :) Po mojem tudi drugače lahko pridejo do tebe preko hm, FURS-a? Je pa res, da jaz imam BKS.

Btw. še jaz imam eno vprašanje: a ima kdo dividendne delnice iz Evrope, se vam jih splača imeti zaradi tega, ker baje Slovenski FURS ne upošteva sporazume o izogibanju dvojni obdavčitvi in ti kar zaračuna ves davek, potem pa se moraš za 10% zmanjšanje jebat sam (pri ZDA pa to baje laufa ok)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

energetik ::

GregiB je izjavil:

Delničarji.... kako imate urejeno glede vaših brokerskih računov v primeru, da vam npr. na cesti glavo utrga..? Sem na IBKR in sem vnesel dva "kontakta", ki tudi vesta, da imam sredstva na računu pri njih... in z napotki, da če se mi kaj zgodi, naj kontaktirata IBKR ker odkrito ne vem, po kolikem času neaktivnosti.... reagirajo
Eden od razlogov, zakaj še nisem šel na glavo v IBKR. Pri SLO vzajemcih pač dedič samo nese v poslovalnico sklep o dedovanju, pa je to to.
vires in numeris

Lonsarg ::

Dokler je brokerski racun znotraj EU ne bi smelo biti prevec tezko z dedovanjem. Jasno se lazje je ce je v Sloveniji.

Captrader (IBKR posrednik) ki je v Nemciji se mi je zdel dobra izbira, se pac da do tja z avtom zapele ce je treba dedovanje v zivo rihtat. IBKR opcijo "trusted person" je tudi fajn izpolnit da stvari lazje stecejo. Za se manj birokracije se lahko tudi direktni dostop da vec osebam (IBKR podpira multilogin), ampak pol treba tisto osebo mal naucit glede 2factor in Keepas in podobno, tak da meni se to ni dalo.

redtech ::

Kva je to vse rdeče sedaj.. :)
Chamath prav tri leta, da se lahko dol spuščamo, sigurno sedaj vsi guruji družno shortajo, da stisnejo retaile na kant.

PacificBlue ::

Nancy Pelosi is the greatest trader in history!

US orders Nvidia, $NVDA to halt top AI chip sales to China and Russia, one month after Nancy Pelosi sold all her shares.
I’m out.
:3

redtech ::

Malidelničar ::

redtech: katere naložbe vidiš kot zanimive v tej energetski situaciji?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

To ciljaš na plin?

Woodside WDS.AX (LNG) imam v planu dodati, ta ima v Aziji svetlo prihodnost.

Bolj malo raziskujem zadnje čase, gledam kako pada ...

Edina stvar, ki mi je ostala na watchlisti in je skoz zelena IMB.L, škoda :)

kandelabr ::

Pozdravljeni.

Zanima me trgovanje delnic in skladov pri manjših zneskih:
Peimer:
če vplačam enkratno potreben začetni znesek 2000€ na npr. Optimtrader-ju in nato po 50€ mesečno, ali je sploh vredno odpirati račun (za nakup delnice provizija min. 6€, kar je pri 50€ kar veliko,) če mesečno ne vlagam pa inactivity fee 50€

ali se mi v primeru mojih zneskov bolj splača odpret račun pri npr. Generali Investments, pa čeprav so tam druge skrite provizije? Pač plačam tiste 2% provizij letno? Vem sicer da so te vzajemni skladi slab(s)a stvar in rad trgujem sam, vendar gled ena moje zneske ne dobim neke primerne platforme z majhnimi fee-ji..

Pa se glede davkov.. Crypto jih nima, tu pa so glede na dobiček? 27,5% je kar hud udarec, sicer se z leti zmanjšuje pa vseeno.. Kaj če ne prijavim?
Ali Generali to naredi avtomatsko saj večina brokerjev ne?

J.McLane ::

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Mr_Globus ::

kandelabr je izjavil:

Pozdravljeni.

Zanima me trgovanje delnic in skladov pri manjših zneskih:
Peimer:
če vplačam enkratno potreben začetni znesek 2000€ na npr. Optimtrader-ju in nato po 50€ mesečno, ali je sploh vredno odpirati račun (za nakup delnice provizija min. 6€, kar je pri 50€ kar veliko,) če mesečno ne vlagam pa inactivity fee 50€

ali se mi v primeru mojih zneskov bolj splača odpret račun pri npr. Generali Investments, pa čeprav so tam druge skrite provizije? Pač plačam tiste 2% provizij letno? Vem sicer da so te vzajemni skladi slab(s)a stvar in rad trgujem sam, vendar gled ena moje zneske ne dobim neke primerne platforme z majhnimi fee-ji..

Pa se glede davkov.. Crypto jih nima, tu pa so glede na dobiček? 27,5% je kar hud udarec, sicer se z leti zmanjšuje pa vseeno.. Kaj če ne prijavim?
Ali Generali to naredi avtomatsko saj večina brokerjev ne?


Odpri raje pri Degiro, inactivty fee-ja ni, + imaš ETF-e ki pri prvem nakupu/prodaji vsak mesec ni provizije. Npr Vanguard FTSE All World accumulating je brez feejev in lepo razpršen

redtech ::

@kandelabr to se preveliki stroški za ta vložek.

FedEx Nukes "Economy's Doing Fine" Narrative, Global Stocks/Bonds Lose $4 Trillion In Week

https://www.zerohedge.com/markets/fedex...

Burry pravi, da počakajmo na bankrote.

MaticSLO ::

Ce imas par tisoc eur se ne splaca vlagati v neke svetovne korporacije. Mislim, kako banalno se to slisi? Raje vlozi v sebe.

Sploh sedaj, po 15-letnem bullrunu. Splaca se edino v primeru "katastrofe", ko se zdi kot da bo konec sveta. Zadnji taksen nakup je bil ko so se ljudje tepli za sekret papir.

gruntfürmich ::

redtech je izjavil:

@kandelabr to se preveliki stroški za ta vložek.

FedEx Nukes "Economy's Doing Fine" Narrative, Global Stocks/Bonds Lose $4 Trillion In Week

https://www.zerohedge.com/markets/fedex...

Burry pravi, da počakajmo na bankrote.

A to so "izgubili" teh 4T ki so jih teden prej "pridobili"?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gargamel32 ::

Eno vprašanje glede vlaganja preko online portalov, kot so IB, Kraken, Degiro in podobni.
Se prijaviš, nakažeš denar preko banke, ga dobiš v online portal, kjer ti odbijejo provizijo za nakazilo. Nato vložiš denar v recimo par kripto valut. Kasneje se odločiš del prodati (zopet provizija) in s tem denarjem kupiti drugo kripto valuto (spet provizija). Torej nič denarja nisem dejansko dvignil oz. si nakazal nazaj na TRR. Ali moram tako trgovanje kaj prijaviti na davčno?

sandy ::

Kraken ne poznam.
IB in Degiro sta borzna posrednika. Pri teh dveh ne plačaš nobene provizije za nakazila. Tudi nakazilo iz borznega računa nazaj na bančno račun je brezplačen.
IB in Degiro ne nudita kripto (to nisem povsem prepričan, morda je že kak kripto ETF itd... ampak osnovna ideja teh dveh vsekakor ni kripto).
Strošek nastane pri nakupu/ prodaji (drobni tisk: tudi nakup/prodaja vrednostnih papirjev je lahko brezplačna- odvisno od pogojev borzne hiše)
Davčni se prijavlja le prodaje: kdaj, koliko in za koliko si kupil ter kdaj, koliko in za koliko si prodal. Nakupov se davčni ne poroča. Davčne ne zanima, ali si denar po prodaji nakazal iz borznega na bančni račun.

gargamel32 ::

sandy je izjavil:

Kraken ne poznam.
IB in Degiro sta borzna posrednika. Pri teh dveh ne plačaš nobene provizije za nakazila. Tudi nakazilo iz borznega računa nazaj na bančno račun je brezplačen.
IB in Degiro ne nudita kripto (to nisem povsem prepričan, morda je že kak kripto ETF itd... ampak osnovna ideja teh dveh vsekakor ni kripto).
Strošek nastane pri nakupu/ prodaji (drobni tisk: tudi nakup/prodaja vrednostnih papirjev je lahko brezplačna- odvisno od pogojev borzne hiše)
Davčni se prijavlja le prodaje: kdaj, koliko in za koliko si kupil ter kdaj, koliko in za koliko si prodal. Nakupov se davčni ne poroča. Davčne ne zanima, ali si denar po prodaji nakazal iz borznega na bančni račun.

Pa velja enako za kriptovalute tudi? Ker mi je malo nelogično, da bi moral poročati vsako prodajo (ne glede na to ali je plus ali minus) v platformi, kjer lahko kupuješ/prodajaš dnevno.
««
122 / 180
»»