» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
119 / 180
»»

redtech ::

Sem vedu, da bo danes še bolj rdeče v US.
AXN in HK sem gledal še zeleno zjutraj.

Zlato gre nazaj proti $1700, DXY bo izgleda šel višje. Zelo lepo se vidi razlika v valutah, kako blizu vrha je cena zlata v ostalih valutah, EUR, GBP.

S tem, da EUR čaka poleg gospodarskih problemov, še obvezniška kriza.

Na Kitajski imajo problem z malimi bankami (išči Hanan, bank run). Veliko ljudi ne more priti do denarja, razlog so krediti teh bank podjetjem brez podlage.. (podobno kot v SLO pred krizo).
Kako se valijo problemi od spodaj navzgor smo videli v nepremičnimskem sektorju.

Malidelničar ::

Novica: Pečečnik ni uspel z vstopom v Cinkarno:
https://www.finance.si/9001863/Cinkarna...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Malidelničar ::

Če kdo spremlja Georga Gammona (The Rebel Capitalist Show).

V tem intervjuju z Rickom Rulom postavi tezo, da vstopamo v vsaj 15-letni commodity super cycle:


So pa investicije v materiale, rudnike, surovine zelo riskantne, ker lahko ogromno zrastejo in padejo v kratkem času.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Masayoshi ::

Malidelničar je izjavil:

Novica: Pečečnik ni uspel z vstopom v Cinkarno:
https://www.finance.si/9001863/Cinkarna...


Lol, si ti ob tej vladi kaj drugega kot to, da bodo blokirali prodajo, pričakoval?

Malidelničar ::

Kobayashi: Hja vedno ostajam optimist, če ne ne bi imel delnic 8-) Upam, da firma še naprej dobro dela. Long-term riziko je lokacija v Celju. Plus je pa, da so eni redkih TiO supplierjev v EU. No je pa CICG zelo majhna pozicija zame, tako da ni panike.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

kow je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

kow: se ti zdi v recimo teh časih pameten pivot v energetiko in materiale (delnice, skladi) kot hedge?


Meni se zdi, da je prvi commodity cikel peaknil. Ne znam si predstavljati, da bi sla nafta se gor (v maj 2022 dolarjih) - ne pozabi, da je vecina valut izgubila proti dolarju. Razen seveda, ce centralne banke ne prispevajo nov stimulus. Demand destruction se je pomoje že začel.
Če pa pride do kakšne 10-20% korekcije (pri nafti), potem ja. Za vsak material posebej pa nimam občutka, ker se ne spoznam.


Malo sem bil prezgoden z napovedjo peaka, ampak idejno sem zadel. Mislim, da je nafta sedaj soliden nakup.

Sparkxl ::

Pa tebi se pri vse teh tvojih kavna usedlina napovedih vsaj približno sanja kako dolgo en tak cikel traja? Ali samo pač nisi sposoben ločit med ciklom, korekcijo in pull backom?

kow ::

Okej, semantika. To ni bila poanta.

tinodj ::

Mene zanima kako najbolj enostavno (online) in najbolj poceni trgovat na LJSE?

gruntfürmich ::

Po mojem nikakor.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

evrodolar ::

tinodj je izjavil:

Mene zanima kako najbolj enostavno (online) in najbolj poceni trgovat na LJSE?

BKS po mojih izkušnjah najboljš. Soliden servis brez komplikacij že 15+ let (nadaljujejo prakso od GBD, od katerih so prevzeli stranke)

Malidelničar ::

evrodolar je izjavil:

tinodj je izjavil:

Mene zanima kako najbolj enostavno (online) in najbolj poceni trgovat na LJSE?

BKS po mojih izkušnjah najboljš. Soliden servis brez komplikacij že 15+ let (nadaljujejo prakso od GBD, od katerih so prevzeli stranke)

Pritrjujem, so profesionalni. Pa podpora slovenska, podružnica BKS Bank iz Celovca v Avstriji, kar je kul.
Jaz razmišljam, da bi jih kot dividendni investitor imel tudi za tuje delnice. Ni tako ugodno kot IBKR (ne vem kako je na Iliriki), poznam pa ljudi, ki imajo portfelje s tujimi vrednostnimi papirji kar preko BKS-a. Škoda ker ne upgradeajo vmesnika in naredijo bolj profesionalnega kot imajo ponudniki v tujini, na ta način bi mogoče privabili še koga.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

Imo, je cas za nakup nafte. Tudi, ce poraba pade, je potrebno napolniti strateske rezerve itd.

Malidelničar ::

kow - naftaši so kar visoko v tem trenutku. Dolgoročno se pa strinjam, jaz bom dal nekaj v naftaše.
Zdaj si moram povečati 'dry powder' v portfelju. Kako vi postopate ob nakupih ameriških delnic: si konvertirate cash v dolarje in ga držite večjo količino v $ in potem iz tega kupčka kupujete, ali ob vsakem nakupu naredite konverzijo iz EUR v $ ?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

kow ::

Govoril sem direktno o ceni nafte (primeren ETF), ne naftnih podjetjih.

vanc99 ::

Ima kdo predlog za online brokerja, ki omogoča Forex in valute?
Imam račun Interactive Brokers, vendar od migracije v Madžarsko, ne omogočajo več nakupa in menjave valut.
Kaže na nadaljnje padanje Eurotov , ob velepametni Bruseljski birokraciji...
LP

Lonsarg ::

Jaz imam IBKR preko CapTrader (nemski firma ki je posrednik za IBKR) pa lahko normalno valute menjam (imam sicer margin racun ce morda to vpliva). Ne vem kak cuden IBKR racun imas ti da si nabasal madzarskega posrednika :)

Sicer pa najbolse prilike za nakup dolarjev so pomoje mimo, EUR je padel ze 20% proti dolarju v zadnjih dveh letih, vprasanje koliko bo se. V teoriji je sicer res mozno vse :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Masayoshi ::

Napiši jim da bi se želel prestaviti na Irsko. Sam sem ji že ob prehodu iz Anglije to napisal in so mi odobrili. Res da Anglija --- Irska, ne vem če ti bodo zdaj pustili.

redtech ::

Alerian Midstream Energy Dividend UCITS

Tole je super zadeva za dividende, največji plus je:
- ne ubadaš z US witholding tax K-1, ki ti pobere do 48%.
- visoke dividende, stabilnost
- nizek margin requirement

Kateri sektor je sedaj najbolj v depri, da jih dobro poznate?

EUR bo mogoče zadel 0.8, na račun dragih energentov. Jaz sedaj ne bi kupoval USD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

redtech ::

1,2,3,5,7 year treasury yield višji od 10.

Banke so na udaru, ker z denarjem nimajo kaj za počet.

https://fred.stlouisfed.org/series/RRPO...



Na tej točki je ponavadi FED obrnil politiko na QE, ampak če se bankam ne bo izplačalo posojati tudi QE nima efekta.

Malidelničar ::

redtech je izjavil:

Alerian Midstream Energy Dividend UCITS

Tole je super zadeva za dividende, največji plus je:
- ne ubadaš z US witholding tax K-1, ki ti pobere do 48%.
- visoke dividende, stabilnost
- nizek margin requirement

Kateri sektor je sedaj najbolj v depri, da jih dobro poznate?

EUR bo mogoče zadel 0.8, na račun dragih energentov. Jaz sedaj ne bi kupoval USD.


Commodities so ATH, tako, da to ne.
Trenutno ni še bilo zelo očitnih sell-offov na celotnem marketu.
Mogoče se splača počasi gledati kakšne manj znane tech delnice (avsolutno izven FAANG), ker prvi manjšii selloffi od ATH so že bili.
Z zamikom bi pogledal še kakšno banko ali zavarovalnico, če bo recesija, bo cel sektor zelo nepriljubljen.
Mogoče kakšni REIT-i kasneje.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

bobby ::

Dodajam NXE za cetrt ducata kil eur

Popravek

Dodatek: ali kdo spremlja BKUCF (Blue Sky Uranium).
Imam na tapeti za nakup pri 10jh centih za 2keur
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

barakus ::

Mislite da bo Krka še kaj padla?

Sparkxl ::

Malidelničar je izjavil:



Commodities so ATH, tako, da to ne.


To se samo hecaš, ne da? Ker sumim da ne, za začetek poglej graf od recimo 1898 na HK, pa ne pozabi dati zoom out. Bilokatero podjetje boš pogledal, ki ima kakršno koliko vezo s surovinami, graf izgleda približno isto.
Ko to narediš, se spravi narediti domačo nalogo kako in v kakih časovnih ciklih se comodities gibajo.
Potem pa pridi nazaj in poročaj kaj si ugotovil

Malidelničar ::

Sparkxl: Pardon napaka, je še prostor za rast:
https://tradingeconomics.com/commodity/...

Bolj sem mislil, da je nafta trenutno kar visoko, tako da se splača počakati za kakšen pullback pri naftaših:
https://tradingeconomics.com/commodity/...

Na ATH je zlato (https://tradingeconomics.com/commodity/..., srebro ne (https://tradingeconomics.com/commodity/...

Ja so pa časovni cikli commodities ponavadi dolgi, iz tega vidika tudi vprašanje kako bo pri nafti, ali imamo daljši cikel višje nafte.

barakus: KRKG bi po mojem lahko padla, je pa res, da ima tako dobre rezultate, da samo kakšen pretres jo spravi pod 80 EUR.
Počakaj na Cinkarno (CICG), če bodo težave s plinom bi lahko cena kar potonila in bi bil to dober dolgoročni nakup (https://ljse.si/si/papir/310?isin=SI003....
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

redtech ::

bobby je izjavil:

Dodajam NXE za cetrt ducata kil eur

Popravek

Dodatek: ali kdo spremlja BKUCF (Blue Sky Uranium).
Imam na tapeti za nakup pri 10jh centih za 2keur


Jaz sem stisnil YCA.L 500 @330.0, če ne bo šlo ta teden skozi pa @350.

@Malidelnicar jaz dodajam PBR-A in HLX

redtech ::

EU sprejel dodatne sankcije proti Rusiji, tudi prepoved uvoza zlata

Še ena megla, ker je RU z 330 tonami na drugem mestu takoj za Kitajsko 332t

Potem so Avstralija 300, Canada 192, USA 186. ...Barrick, Kinross vsi so razprodali assets v RU, potem so še manjši.

bobby ::

Kaksne tone to ti razlagas?
Ker vsaj uradno naj bi imela amerika 8000ton zlatih rezerv..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

avani ::

Mah tista stara ruska fora, da se malce resnice zmeša z lazjo, da Rusija izpade kul. Žal je šel krepko vvkimus za tusijo

Top 10 Countries with the Largest Gold Reserves (in tons)
United States -- 8,133
Germany -- 3,359
Italy -- 2,452
France -- 2,436
Russia -- 2,299
China -- 1,948
Switzerland -- 1,040
Japan -- 846
India -- 754
Netherlands -- 612

redtech ::

Ciljal sem na proizvodnjo, ker EU nima blage veze s tem. LBMA, ki je glavni player pa je itak banal RU že marca.

https://www.gold.org/goldhub/data/gold-...

bobby ::

Se ti zdijo te stecilke realne?
Usa: ni naredila inventure ze od leta 1979
Rusija: vsi rudniki zlata, ki aoxv drzavni lasti lahko prodajajo samo drzavi in glede na kolicino rudnikov in njih obseg je samo znani del potenciapno predvidevan na 20000
Pa ce je 50% pogreska pa je se vedno 300% vec od uradne 2022 statistike.
Italija 2400? Kdo jo je reseval 2008 in pa zadolzenost glede na bdp?

Ce tcoke stevilke drzijo, je samo ena pot za zlato in tanje MOCNO navzgor.
Ce pa te tvoje stecilke (uradne) ne drzijo, potem pa vex njim hocno laze.

Ostalo naprej mislim, da mi ni potrebno razlagat, zakaj sem tam, kjer sem s svojo valuto

Redtech:naslednjic izpostavi, kaj tcoje stevilke pomenijo.

Pa ce upostevamo RT stecilke,... 330ton na leto in naj bi imeli samo 2300 zaloge (RU) pa kdo koga folira,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

redtech ::

Pomoje vsi lažejo, da je kar megla.

RU balance sheet
https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/c...

RU gold reserves
https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/c...

Če gledaš tam nekje od 2008 so v 14 letih nabrali 2000t, povprečno je to 142t / leto.

2 največja naredita približno 124t
Polyus 2021, 2700 koz
Polymetal 2021, 1700 koz

Še ena zanimivost od Polyusa, ki bo imel največji rudnik na zemlji, planiran po 2025...

According to 2020 estimates, Sukhoi Log's gold reserves stand at 40 moz of gold (ore grade 2.3 g/t), while its resources are estimated at 67 moz of gold (ore grade 1.9 g/t).

Ja zanimivo bi bilo videti vso bilanco na mestu, kam gre vse... mogoče v privat roke. Najmanj bi pri teh številkah verjel Kitajcem.

The Shanghai Gold Exchange has become the world's largest physical gold exchange less than 20 years after launching

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

redtech ::

redtech ::

Newmont danes -12%
AISC (stroški) so narasli za 15% $1200 / oz

To je vedno bolj zanimivo, sedaj je samo vprašanje ali je NEM kot največji padel zadnji ali prvi v drugem valu in gredo vsi proti nivojem iz leta 15.

Na Barricku sem se usral in zaprl short na 20, škoda :)

bobby ::

Dodajam NXE za sestino ducata evrov.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

In pa SAND, MTA in pa NOVRF v skupni vrednosti nekaj manj kot polovico ducata eur.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

https://fred.stlouisfed.org/series/BOGZ...

Pomoje je zelo pametno z denarjem sedaj počakati, da najptej počijo banke, da se margin accounti likvidirajo.

Iz 900B je padlo na 600B, prej ali slej lahko pade na 0, takrat bo zelo rdeče.

Masayoshi ::

In zakaj bi počile banke? Ena za drugim objavljajo dobre rezultate...doom and gloom/surovine predikterji boste še čakal...

bobby ::

SEC geozi z delistanjem Alibabe.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

Masayoshi je izjavil:

In zakaj bi počile banke? Ena za drugim objavljajo dobre rezultate...doom and gloom/surovine predikterji boste še čakal...


DBK je najbolj problematicna in je na vzvodih da se kar bliska.
To, kar si ti napisal nima veze s postom od redtecha.

In ja, sem surovinar :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

Ma ne kupit nobenega ADRja, BABO kupujte na HK.

Imam nekaj RU adrjev in je sedaj situacija takšna, da bi nas EU & USA pred RU zaščitila tako, da bi svojim ljudem najraje pokradli kapital.
RU bo sedaj prisilno konvertirala adrje brez zahodnih brokerjev, da bodo investitorji dobili prave delnice, ki so pod DRji.

Malo širši pogled za margin debt:



DB je najslabša skupaj s francosko Societe okrog 4.5, ostali so med 5-6. Basel 3 naj bi bil v normalnih okoliščinah countercyclical. Sedaj nevem ali so to normalne okoliščine, ker bi na nekem vrhu pričakoval višji ratio in ne blizu minimuma. Mogoče pa ne bomo šli več dol, oziroma pa zadnji vrh predstavljal novo dno... kdo bi vedel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

pangro ::

bomo videli kako bo ko bodo nepremičnine doživele svojo korekcijo, takrat bo najbolj verjetno da gre kšna banka v bankrot vsaj tako je bilo 2008-09

dronyx ::

pangro je izjavil:

bomo videli kako bo ko bodo nepremičnine doživele svojo korekcijo, takrat bo najbolj verjetno da gre kšna banka v bankrot vsaj tako je bilo 2008-09

Situacija sedaj je bistveno drugačna, kot pa je bila leta 2008. Banke so polne denarja, slabih kreditov je bistveno manj in finančna represija ena najvišjih v zgodovini (razlika med inflacijo in obrestmi na bančne depozite). Poleg tega ECB ne more resno dvigniti obrestne mere, tako da edino kar ostane je visoka inflacija. Promet z nepremičninami se bo nekoliko zmanjšal, ne bo pa to bistveno vplivalo na cene, tako da jaz dvomim v opazno korekcijo. Kupna moč denarja pa bo med 2020 in 2025 razvrednotena med 30 in 50%. To pa je slaba novica za 23 milijard denarja na bankah in precej od tega denarja bo šlo tudi še za nepremičnine.

Masayoshi ::

A vidva pametnjakoviča vesta da podobni vama nabijajo o DB že od leta 2012 da bo šla v bankrot? Pa nikakor noče. Saj mogoče vama pa v ene 10-20 let pa rata. Taka kot srebro recimo ;)

redtech ::

Noben ni omenjal bankrota samo debt to equity ima najslabši v industriji... je najbolj izpostavljena. Ni zastonj delnica tako poceni...

Drgač pa ja zavarovanje pred mahinacijami ni neumno:

30 Jun 2022 -- JPMorgan Chase and Citibank Hold 90 Percent of All Gold and Other Precious Metals Derivatives Held by All U.S. Banks.



Stavim na supply&demand issue :), dealerji od 2020 še niso videli takega povpraševanja v zadnjih 30 letih.

Fizično povpraševanje se ne odraža na ceni kovine, razlika se vidi v 10x poziciji na derivatih...počakajmo pa bomo videli, kako se bo to odvilo, mogoče se ponovi nikelj scenarij še kje.

pangro ::

če staviš na srebro ali zlato v bistvu staviš proti tehnologiji a tehnologija gre s polno paro naprej medtem ko pa sta srebro pa zlato vedno ista ne da se jih izboljšat, tehnologija jih bo pa pač ponucala za naredit nek izdelek po katerem bo pa na koncu več povpraševanje kot po samem srebru ali zlatu.

bobby ::

To sem jaz napisal konec 2020, da,.. bo držalo in takrat sem imel samo pri fizičnem srebru povprečno nakupno 14,5USD če se ne motim, ampak iz zgoraj napisanega pa piše, da so delnice v večini. Uran mi je čist lep mnogokratnik izvedel od 2020.

IN ne vem, kaj je s tem narobe? Najdi potem še moja časovna obdobja, na katera ciljam,... da ti ne jemljem preveč časa je še vedno postavljeno v okvir 2025.
Ne razumem tvoje poante.

Trenutno je 20, sem tudi stran ali dve nazaj napisal, kaj sem kupil prejšnji teden in za koliko (zajebal s predponami, verjamem, da ti je bilo smešno). In ker je bilo to konec 2020, sem vmes že tudi nekaj pozicij zaprl in prestavil drugam in sem daleč od tvoje "pušione" predpostavke.

2010 sem bil na mojo žalost še premlad in so mi bile prioritete drugje, pač ta del mi je všeč in poznan, mi gre in se pač gibljem v teh sektorjih in me druge niti ne zanimajo.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

Idealen timing je tak, da prodaš takrat, ko je stanje podobno kripto-maniji :), tega še ni bilo.

Za začetnika je zlato dobra stvar, ko kovine outperformajo DOW greš ven, graf od Kobayashija to lepo prikaže, sedaj smo v dolinci, ko si na vrhu prodaš.

V prvi vrsti je zlato currency hedge:



Tudi inflation hedge, ker se stroški proizvodnje (delo, energija) višajo, sedaj gredo na $1200

https://www.vaneck.com/contentassets/f5...

bobby ::

Pa tale tvoj link je zelo lep, samo referenco recimo postaviš na 2000 in do danes in se zadeve prav lepo spremenijo.

https://ibb.co/4gFv4jh

Eh, misli si kar hočeš, meni gre dobro.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

Masayoshi ::

@bobby Lej imaš smolo ker imam jaz zelo dober spomin o nakladanju po forumu. Ne da se mi iskat tvoje poste ampak imam v spominu ko si ob cenah kot sem jih zgoraj navedel tudi nakladal da je to šele začetek, da bo šlo srebro še ornk gor, metal si ven gold/srebro ratio in podobne. Zdaj o tem da bi pa imel ti nakupno 14,5 pa prvič slišim, pa tudi o uranu (če ni to skrito v tistih 10% energije in shorta (ki je bil tudi lep ja ;)) ni bilo ne duha ne sluha, le za nazaj smo poslušali kako ti je naredil mnogokratnik

bobby je izjavil:

Pa tale tvoj link je zelo lep, samo referenco recimo postaviš na 2000 in do danes in se zadeve prav lepo spremenijo.

https://ibb.co/4gFv4jh

Eh, misli si kar hočeš, meni gre dobro.


Sem točno vedel, kaj boš potegnil ven. A praviš recimo 2000 LOL, praktično edino če se postaviš med koncem 1998 in 2001 na nakup se ti je srebro in zlato splačalo proti delnicam. Ziher si ti takrat kupoval a ne, ali si bi pa mal premlad. Eh nakladanja, glavno da ti gre dobro na forumu...

Zgodovina sprememb…

««
119 / 180
»»