» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
117 / 180
»»

redtech ::

Seznam kritičnih surovin za US
https://www.usgs.gov/news/national-news...

@za heavy metal buge
Večinoma sama eksotika, edini kandidat, ki je dober za fizično alokacijo po izjemni ceni, platina :)

Earlier this year, the United States Geological Survey (USGS), the science agency for the United States (US) government's Department of the Interior, released an updated list of 50 mineral commodities deemed critical to the US economy and national security.

This year's list - which will be updated again in three years' time - features the platinum group metals (PGMs) platinum, palladium, iridium, rhodium and ruthenium as individual elements for the first time, reflecting the increasing importance of PGMs as raw materials in technologies that support the clean energy transition.

@bobby zanimivo, da ni urana? V različnih intervjujih z (Mining/CEOs) je bilo govora o lobiranju, da uvrstijo uran pod ta seznam, pa jim ni uspelo. Mogoče ne vidijo kakšne krize s tem..?

The United States imports most of the uranium it uses as fuel ; Canada22% ; Kazakhstan22% ; Russia16% ; Australia11% ; Uzbekistan8%

kow ::

kow je izjavil:

Imo, smo pri 105$ za nafto ze prepozni za energente. Imo, je to peak. Lahko kvecjemu sledi inflaciji, visje pa ne gre, ker se zlomi ekonomija. Pa saj se je ze. Dobro, lahko racunas na energetski baloncek, ampak se bo v nekaj letih sesul. Raje bom pozorno opazoval kaksne boljse priloznosti.

Pricakujem vse vec ljudi na elektricnih kolesih na poti v sluzbo. Poznam nekoga, ki se sedaj vozi z motorjem itd. Demand destruction ima seveda zamik, vendar mislim da se, vsaj v slo, ze dogaja.



WTI je ze nazaj na 105$. Ta cena se zdi veliko boljsi nakup kot 120$.

Malidelničar ::

A ni tukaj nekdo pred časom kupoval uran? Kako kaj kaže to področje?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Za to desetletje verjetno dobra naložba. Ampak to ima volatilnost ki jo redki prebavijo

J.McLane ::

Sem naredil en izbor iz moje stare liste, so mi bile te firme že prej zanimive, sedaj so pa enostavno absurdno poceni.
- MU - Micron (€53), padel na nivo iz leta 2018, PE 7, tole ne gre kar tako nižje, ko bo pa odboj bo pa močan.
- BASF (€43), cena delnice že od 2014 ne gre nikamor, sedaj pa konkreten padec, PE 8, dividenda 7%, tole kupiš in držiš večno.
- CRSP ($62) CRISPR Therapeutics AG, sem imel že 2020 triger na njo pri okrog $70, pa mi je takrat cena zbezljala nekam in nisem šel v FOMO. Sedaj dve leti kasneje vsekakor kaže da poslovanje gre v pravo smer, iz tega bo na dolgi rok še nekaj nastalo.
- ABB ($26) PE 11, kar lepi obeti za rast v področju kjer so, sploh če se bo v EU res zgodil zagon proizvodnje, ki je bila tipično v domeni Kitajske.
- Sumitomo Metal Mining Co (€32), PE 4, mislim da je tole totalno spregledana delnica, dividenda 4%, med drugim delajo za Panasonic material za baterije.

Vse so mi zanimive, vprašanje je samo katero izbrati, katera bo zmagovalna na rok nekih 5 let?
Micron se mi zdi najmanjši riziko
Basf se zna zgoditi, da se dolgo ne bo premaknil nikamor
CRSP bolj rizična zadeva, ampak največji potencial za rast
ABB pričakujem lepo počasno rast, ampak morda prepočasno
Sumitomo - težko spremljaš kaj se dogaja ker ni informacij
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Fury ::

Hvala za tole, grem scekirat :)

Ce se nisi, si poglej se:
- CLF - Cleveland cliffs - US Steel manufacturer - P/E 2.4 - Kolikor gledam bi mogli bit pri cca P/E 4, pomoje se splaca tukaj, sploh ce bo kaksen rebuild USA plan stekel
- ZIM - Zim Integrated Shipping Services Ltd. - P/E 1 - Shipping je na udaru zaradi kitajskega lockdowna... ampak IMO dober deal pri P/E 1 :)

nurmaln ::

PE podjetja je vedno fino primerjati s primerljivimi podjetji v isti panogi.
PE8 v mining ni niti približno isto kot PE8 v IT.

Samo da ne bo koga preveč zaneslo.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Malidelničar ::

J.McLane: Zanimiv izbor.
Moje delnice na shortlisti:
Farmacija: PFE, MRK, GILD
Utilities: AWK
Energetika: XOM
Železnice: UNP
Materiali: RIO
Consumables: MMM, JNJ
Bančništvo: V, AXP, JPM
A spremljaš kaj Svena Carlina?
LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Evo, v zadnjem tednu PLTR gor več kot 20%. DCA lepo zgladi krivuljo.

energetik ::

Kaj kej pravite na Kitajsko, MSCI China je naredil že 2. zeleno mesečno svečo. Jaz sem DCAjal že od septembra 21, nisem si pa upal še več zariniti noter marca ko je bil očitno blizu dna, ker sem imel takrat že precejšen delež portfelja notri. Očitno bi moral tvegati, zdaj bi bil že v konkretnem plusu.
Marer/maj je po mojem naredil dvojno dno, se zna zgoditi, da bo šlo zdaj kar lepo gor.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Sparkxl ::

Prevelik riziko, ker tam ne veljajo tržne zakonitosti, ampak samo in edino volja ccp. Iz enega v drugi dan ti lahko zyebejo vse.

J.McLane ::

Malidelničar je izjavil:

J.McLane: Zanimiv izbor.
Moje delnice na shortlisti:
Farmacija: PFE, MRK, GILD
Utilities: AWK
Energetika: XOM
Železnice: UNP
Materiali: RIO
Consumables: MMM, JNJ
Bančništvo: V, AXP, JPM
A spremljaš kaj Svena Carlina?
LP


No, od tistega mojega izbora si nič ne lastim, so mi pa zanimivi za vstop. Svena občasno pogledam, ko ima konkretno kakšno analizo delnic. Tiste njegove splošne o ekonomiji in investiranju se pa že malo ponvaljajo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Masayoshi ::

Mike_Rotch je izjavil:

Evo, v zadnjem tednu PLTR gor več kot 20%. DCA lepo zgladi krivuljo.



Ne nakladaj, je tam kjer je bil v prvem tednu junija, ampak ti ga DCA kupuješ ravno na polovici meseca a ne....pa vsak mesec je dol ravno takrat.

Mike_Rotch ::

+1,62 (20,66 %)prejšnjih 5 dni


Easy money.

Masayoshi ::

Lol, tko lažeš da še sam sebi verjameš...

Mike_Rotch ::

Kaj si lažem? Da je šel PLTR gor več kot 20% v zadnjem tednu? Mogoče gledam napačne grafe? :)

Masayoshi ::

Da ti DCA kaj pomaga ko gre enkrat v enem mesecu dol in gor za enak nominalni znesek. Lažeš si da vedno si in boš zadel luknjo. In kolk je sedaj tvoje povprečje nakupa?

Mike_Rotch ::

Lažeš si da vedno si in boš zadel luknjo.


Ne. Ravno to je bistvo DCA. Enkrat zadeneš dno, enkrat vrh. V povprečju je nihanje bistveno manjše.

In kolk je sedaj tvoje povprečje nakupa?


Trenutno sem cca. 20% v minusu.

J.McLane ::

Nabavil Micron, pa da vidimo, trenutno 7 delnic v portfelju, overall še vedno nad gladino, komaj.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Malidelničar ::

A kdo spremlja rudnike bakra? Recimo SCCO?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

rini ::

J.McLane je izjavil:

Nabavil Micron, pa da vidimo, trenutno 7 delnic v portfelju, overall še vedno nad gladino, komaj.


Kako si nabavil, če trg še ni odprt?

J.McLane ::

Na evropski borzi, spread je bil nekaj višji ampak tole bom imel vsaj eno leto, tako da nima veze.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

rini ::

Aha. Namesto CRSP, ki si ga omenil, sem jaz že dolgo nazaj nabavil BEAM. Sem se takrat odločal med A in B.

Masayoshi ::

rini je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Nabavil Micron, pa da vidimo, trenutno 7 delnic v portfelju, overall še vedno nad gladino, komaj.


Kako si nabavil, če trg še ni odprt?


Kdo ti je pa broker da ne moreš kupiti na premarketu?

rini ::

Čemu taka naglica, da bi kupoval na premarketu. Mi je pa zanimiv podatek, da je papir ameriske firme kupil na evropski borzi. Jaz pa ravno kontra. Nizozemski ASML izrecno na US borzi.

J.McLane ::

Če bi čakal na odprtje borze bi plačal 4% več. Ponavadi nastavim limit order in pač je če je, samo se mi je že velikokrat zgodilo, da potem nisem kupil, ker je šlo preveč gor.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

dope1337 ::

Malidelničar je izjavil:

A kdo spremlja rudnike bakra? Recimo SCCO?


Aktogay si poglej.

V letih poprej so imeli razsiritev, ki se vedno traja, vodeno iz strani tako shanghajske, kot svicarske izpostave ABBja, kjer so se kontejnerske enote ter instalacija opreme (trafo postaje, stikalisca ter frekvencnike za postroje) opravile v Sloveniji.

Kaksno je bilancno stanje nimam pojma, vlagajo pa veliko v razsiritev (2 miljardi $ po mojih podatkih).

Ps: krovno podjetje je KAZ minerals.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Masayoshi ::

rini je izjavil:

Čemu taka naglica, da bi kupoval na premarketu. Mi je pa zanimiv podatek, da je papir ameriske firme kupil na evropski borzi. Jaz pa ravno kontra. Nizozemski ASML izrecno na US borzi.


Ja saj si ti vprašal kako je kupil...od 10 naprej lahko kupiš na premarketu usa.

In zakaj kupuješ asml v usa? S tem dodaš še usd/eur komponento, likviden je pa asml v evropi celo bolj kot pa v usa....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()

redtech ::

Sankcionirali (G7) so izvoz zlata iz Rusije in to ravno države, ki ga imajo vedno manj.

Ker je RU glavni kupec zlata dveh največjih minerjov Polyus, Polymetal. Kitajska in Indija bosta sedaj
mogoče deležni še malo popusta na zlato :)

Bomo videli, če bo ta ukrep imel kakšen vpliv na ceno zlata.

GDX in ostale minerje so sedaj na low volume potegnili nazaj na support, sedaj pa ta novica.

Lonsarg ::

Zlato je itak podobno bitcoinu v tem da je vrednost precej nad realno uporabno vrednostjo. Zlato se pretaka med lastniki za ohranjanje vrednosti in/ali spekulacije.

Naj se lepo sprejme dogovor zahodnih drzav o prepovedi zlata za drzave in banke. Na ta nacin bi vse drzave svoje zaloge morale razprodati in cena bi precej padla. Na nizjo realnejso vrednost glede na uporabnost v industriji.

Najbolj bi nastradale drzave z velikimi kolicinami (ala Rusija).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

redtech ::

As Rick Rule explained, right now precious metals and precious metals-related investments account for only about 0.5 percent of the total savings and investment market in the US, but the three-decade mean is 1.5 percent.

Zahod je pri investicijah v plemenite kovine na nizki točki. Vzhodnjaki imajo mentaliteto zelo drugačno, Indijci, Kitajci izstopajo.

Za zahod je najbolj priročna prepoved, ker drugega nima, vidimo to v vseh sektorjih sedaj.
Kmalu bo EU prvenstvo - svetovno prvenstvo.

Samo še kritična masa mora dojeti, da ima papir v roki, ki je vedno manj vreden, potem bodo novice, kako je zlato dobra naložba, +800%... :)

Malidelničar ::

redtech - lahko pa investiraš v delnice rudnikov zlata recimo. Ali pa GOLD-ETF.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

gruntfürmich ::

Lonsarg je izjavil:

Naj se lepo sprejme dogovor zahodnih drzav o prepovedi zlata za drzave in banke.
takšen je sedaj naš monetarni sistem; kjer se printajo triljoni ker je to pač 'potrebno'... zlato in ostalo pa se ne kar naprinta sam od sebe.

ampak ok, ti meniš da je printanje boljše za vse nas...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Zelo dobro in poenostavljeno razloži George Gammon na youtube kanalu Rebel Capitalist. (Naložbe mislim, da ima pretežno v nepremičninah)

"CBDC Secret Global Elite Don't Want You To Know" in podobne filmčke na temo ustvarjanja denarja.


Real estate, mortgage, bonds, yields.
Steven Van Metre (former Mortgage landing)

Kot bivši zaposlen v tej industriji pravi, da takoj, ko na kreditni liniji zaškripa je odpuščanje.

Eden od prvih resnih indikatorjev pred recesijo.

Credit Suisse Weighs New Job Cuts Round After Loss Warning
Two Chinese Investment Banks Plan Major Layoffs

In podobno...

J.McLane ::

Natisnjen denar ni nič drugega kot, če ti dam jaz list papirja na katerega napišem IOU, ti pa s tem listkom papirja od mene dobiš povrnjeno delo/blago... nobene druge podlage v zlatu ni potrebne.

Zdaj naj mi pa eden od nasprotnikov papirnatega denarja razloži kako za boga bi z denarjem vezanim 1:1 na zlato človek vzel kredit? Kako bi to zgledalo? Bi zlato potegnil iz riti? Itak da ta denar nastane iz nič, kako naj pa drugače? Ampak ta denar ima vrednost tistega, ki bo to moral vrniti.

In seveda takoj naslednje vprašnje, kako se lahko država zadolžuje vedno več, če pa tega nikoli ne bo odplačala? Preprost odgovor je "Zato ker se lahko". Zakaj se lahko? Zato ker se denar v sistemu zgublja, folk ga nese v grob, založi, izgubi, ali pa preprosto drži večno. Če nebi dajali dodatnega denarja v obtok bi imeli deflacijo, če ga dajejo v obtok preveč imamo inflacijo. To je ves mehanizem ki je tu zadaj, čisto preprosto.

Za konec pa, denar ni za varčevanje, kdor varčuje v denarju je zgodovisnko gledano vedno potegnil kratko. Denar je menjalno sredstvo in sredstvo s katerim se je najlažje zadolžiti, da prideš do nečesa danes, odplačal boš pa jutri.

A sem kje falil, pri tej kmečki logiki denarja?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Saj ni problem, da denar nastane iz nic. Problem je, da ni nobene omejitve oz. zmernosti - to gre kontra cloveski naravi. Kar pomeni, da imas perpetual bailout za nekatere sloje. I guess, ce si financno pismen, no biggie.
Ce naredis sistem avtomatski/mehanicni, nimas fleksibilnosti. Ce naredis sistem fleksibilen, dobis korupcijo relativno hitro. Zahteven problem, jebiga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

gruntfürmich ::

J.McLane je izjavil:

Natisnjen denar ni nič drugega kot, če ti dam jaz list papirja na katerega napišem IOU, ti pa s tem listkom papirja od mene dobiš povrnjeno delo/blago... nobene druge podlage v zlatu ni potrebne.

Zdaj naj mi pa eden od nasprotnikov papirnatega denarja razloži kako za boga bi z denarjem vezanim 1:1 na zlato človek vzel kredit? Kako bi to zgledalo? Bi zlato potegnil iz riti? Itak da ta denar nastane iz nič, kako naj pa drugače? Ampak ta denar ima vrednost tistega, ki bo to moral vrniti.

In seveda takoj naslednje vprašnje, kako se lahko država zadolžuje vedno več, če pa tega nikoli ne bo odplačala? Preprost odgovor je "Zato ker se lahko". Zakaj se lahko? Zato ker se denar v sistemu zgublja, folk ga nese v grob, založi, izgubi, ali pa preprosto drži večno. Če nebi dajali dodatnega denarja v obtok bi imeli deflacijo, če ga dajejo v obtok preveč imamo inflacijo. To je ves mehanizem ki je tu zadaj, čisto preprosto.

Za konec pa, denar ni za varčevanje, kdor varčuje v denarju je zgodovisnko gledano vedno potegnil kratko. Denar je menjalno sredstvo in sredstvo s katerim se je najlažje zadolžiti, da prideš do nečesa danes, odplačal boš pa jutri.

A sem kje falil, pri tej kmečki logiki denarja?

po mojem čisto vse.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

J.McLane ::

No, razsvetli me.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

gruntfürmich ::

pri kmečki logiki denarja bi se najprej uprašal zakaj v 5 letih toliko več denarja?
in ker na to ni racionalnega odgovora je vsako nadaljnje razmišljanje v tej smeri odveč.
in potem vidiš da si vsak po svoje zmišljuje količino denarja v obtoku (ker lahko).
in potem vidiš da to nima nobenega smisla in je izzigravanje sistema za korist peščice, in iščeš kako to preprečiti oz alternative temu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

A ti nisi dobil turističnih bonov? Peščica My Ass.

Ja je korupcija in določeni se obogatijo, to je treba preganjat, ampak ne mi pa tule gor jokat kako ti nisi dobil čisto nič iz tiskalnika denarja.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Sparkxl ::

Ko folk sliši "tiskanje "denarja" si to predstavlja kot direktna nakazila na trr. Pa kot vemo ni tako. Večina gre v zastojn kredite

Sparkxl ::

gruntfürmich je izjavil:

pri kmečki logiki denarja bi se najprej uprašal zakaj v 5 letih toliko več denarja?
in ker na to ni racionalnega odgovora je vsako nadaljnje razmišljanje v tej smeri odveč.


Če ti ne veš za racionalen odgovor, ne pomeni da ga ni. Ker razlaga je zelo enostavna: s printanjem se drži pri življenju gospodarstvo, ki bi že davno moralo biti v globoki recesiji, korekciji na nivo, ki ima nek temelj.
Ker zdaj bi moralo že vsakemu počasi postati jasno od kot prosperiteta zahoda v zadnjem desetletju. Print+kredit. V neskončnem ciklu. Dokler ne pridemo do podna, ki se mu reče inflacija. Zdaj je v obtoku rekordna količina denarja in vsi zakreditirani do gurgla. Printer je kaput, ker povzorča še višjo inflacijo. Meja je dosežena. Sledi streznitev, ki bo zelo bolela.
Ampak če berete kaj novice, vam je verjetno do zdaj že jasno da printer bo laufal dalje. V italiji škripa? Ni problema, bomo še malo naprintali. Imate visoke račune za energente? Ni problema, bomo še malo naprintali in dali kar vsem, da plačate položnice. V avstriji se je to že začelo, do konca leta bo to ustaljena praksa po celi EU.
Ker rešit problem pri temelju nobenemu ne pade na pamet, ker ne znajo. Predolgo je rešitev ležala v printerju in drugega več ne poznajo.

redtech ::

Malidelničar je izjavil:

redtech - lahko pa investiraš v delnice rudnikov zlata recimo. Ali pa GOLD-ETF.


Potihoma sem pričakoval, da zlato ne bo trznil na sankcije G7, ker je cilj G7 nova digitalna valuta brez osnove.
Vzhod pa ni ravno naklonjen temu, ker se nočeje več odrekati svojim resursom za copy&paste fiat :)

Zanimivo branje:
https://historyofyesterday.com/how-brit...

This was a scam; previously, they would purchase Indian goods in exchange for gold and silver; now, they are taking it for free and earning a 100% profit.

Povsod v zgodovini najdemo podobne primere, najprej se začne trgovina s pravim denarjem: zlato srebro, konča se z fiat ali srebrniki brez srebra - imperij pade.

Gold reserves G7:
Kanada: 0
Francija: 3000t (2008) - 2400t (2020)
Italija: 2450t
UK: 600t (2000) - 300t (2020)
Nemčija: 3470t (2000) - 3360t (2020)
US: 8133t

Lonsarg ::

Valute ze 50 let niso bazirane na zlatu, se ko so imele vcasih s strani drzave garantirano pretvorbo v zlato je bilo to bolj fejk. Tudi Rusija ima to pretvorbo lahko zgolj dokler so kolicine manjse in blokirajo vecje kolicine. Za dejanska zlate valute pa je treba 100let in vec nazaj. Enostavno zlata ni dovolj da bi vsa menjalna sredstva na planetu bazirali na zlatu, ce bi to hoteli bi cena zlata eksplodirala.

Drzave imajo sedaj v modernem svetu zlate rezerve zgplj ker je pac ceneje imeti skladisca zlata kot skladisca bencina (bencin veliko zasede), to je edina vloga zlata, prakticno je zlato meddrzavni bitcoin in vrednost ima umetno visoko dokler ga veliko drzav kupuje. Sicer tudi privatni trg ima rad zlato tako da ravno strmoglavila ne bi ce drzave gredo ven, bi pa lahko kar konkretno padla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

redtech ::

@Malidelničar sem pozabil odgovorit:
Imam nekaj izbranih, ampak imam občutek, da bodo šli še nižje. Čakam še boljše pogoje:

- da USD začne padati
- nižanje obretne mere
- potem z mesečnimi vložki najprej v velike in proti koncu v junior sektor

@Lonsarg
USD je bil backed by gold, oni so imeli približno 20.000t in so potem trgovinski partnerji vlekli zlato iz US, dokler ni Nixon preklical konvertibilnost USD-gold - po domače bankrot.

Od takrat naprej: Federal Debt: Total Public Debt (kredit = denar)
https://fred.stlouisfed.org/series/GFDE...

Rusija je marca objavila:
On March 25, the bank had said it would buy gold at a fixed price of 5,000 roubles a gram until June 30.

8 Aprila so preklical, RUB je bil že na nivoju izpred vojne.
Russia's central bank said on Thursday that due to a "significant change in market conditions" it would buy gold from commercial banks at a negotiated price from April 8.

gruntfürmich ::

redtech je izjavil:

Rusija je marca objavila:
On March 25, the bank had said it would buy gold at a fixed price of 5,000 roubles a gram until June 30.

8 Aprila so preklical, RUB je bil že na nivoju izpred vojne.
Russia's central bank said on Thursday that due to a "significant change in market conditions" it would buy gold from commercial banks at a negotiated price from April 8.

ne razumem kaj to pomeni. 25. marca je bil 1$ 97 rublja, 8. aprila 1$ 78 rublja (~kot pred vojno) ?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lonsarg ::

Se enkrat preberi, preklicali niso tecaja $/Rubel, preklicali so tecaj Rubel/Zlato.

Tecaj $/Rubelj pa itak prakticno ne obstaja, ker prostega trga za menjavanje teh dveh valut ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

gruntfürmich ::

preklicali so tečaj za zlato ker je rubelj postal tako močan?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

redtech ::

Pred vojno je bil RUB med 70-80, potem je skočil na 130, ko je padel nazaj pod 80 so preklicali - (1g = 5000 RUB).
Ja zaradi dviga RUB so preklicali in začeli kupovati po tržni ceni..

RUB je trenutno Plin. Sedaj si predstavljaj, da bi Savdijcem plačevali v njihovi valuti, enako bi njihova valuta postajala močna - povpraševanje.

Lonsarg ::

Koliko je valuta mocna izves ce prebivalstvu omogocis da menja v tuje valute. RUB bi seveda strmoglavil ce bi ga odprli. Sicer glede na vse financne sankcije je itak nemogoce izvesti popolno odprtje valute, tudi ce bi Rusi hoteli.

Enkrat ko bo konec vojne ga bodo odprli, takrat ko bodo vedeli da ne bo panicnega odprodajanja. Takrat bomo izvedeli koliko je vreden.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()
««
117 / 180
»»