» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
105 / 180
»»

x128 ::

Kako pa je z dokazovanjem vnesenih podatkov FURSu pri oddaji napovedi za prodane delnice? Vsak mora sam poskrbeti, da po FIFO metodi pravilno navede prodaje in nakupe. Vendar katere priloge je treba oddati v dokaz? Recimo, če leta 2010 kupim 100 delnic in jih nato prodam 50 leta 2015, 50 pa leta 2021, moram potem pri letošnji napovedi dodati tudi izpisek trgovanj za leto 2010 in 2015?

Še tole, če kdo lahko pomaga: FURSov obrazec za prodajo delnic vsebuje še polje "Davek plačan v tujini", kjer lahko napišeš "Tuji davek" in državo. Potem so zraven še checkboxi za "Prenos izgube po tretjem odstavku 97. člena ZDoh-2", "Odsvojitev deleža, ki je bil v tujini pridobljen z zamenjavo deleža skladno z direktivo 90/434/EGS" in "Uveljavljanje oprostitve po 5. točki drugega odstavka 96. člena ZDoh-2". Če sem prodal delnice ameriške firme z dobičkom, ali moram izpolniti tudi karkoli od tega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: x128 ()

Machete ::

Jaz si vsako leto naredim mape v oblaku pod to kategorijo in notri zmečem izvlečke od posredniške družbe in vloge za furs. Tako imaš lepo vse po letih. Pripnem pa izvleček dividend, priprnem korporacijske akcije (spremembe imen, splite itd..). Pripnem tudi realizirane se mi zdi. Pač daš pdfje zraven, s katerih si črpal podatke, če želiš prehitete zahtevo po dodatnih dokazilih na edavkih.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

rini ::

Me zanima kako se bo odzvala borza po konfliktu na vzhodu in včerajšnjem prazniku v Ameriki...

polozweii ::

Kje se pogleda kakšen je bil tečaj slovenskih delnic na določen dan leta 2016?
Na ljse.si so podatki le do 5 let.

gruntfürmich ::

rini je izjavil:

Me zanima kako se bo odzvala borza po konfliktu na vzhodu in včerajšnjem prazniku v Ameriki...

se je že...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

lay2er ::

Lukoil -13% ni slabo. Kdaj vstopate?

gruntfürmich ::

čez 2 leti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

redtech ::

Dodal sem Surgutneftegas. Z Gazprom in Lukoil čakam, kako se bo odvijalo.

x128 ::

Ve kdo, kako je z "davkom, plačanim v tujini" pri prodanih delnicah? Pri dividendah je withholding tax razviden iz reportov, pri delnicah ne?

FURSov obrazec za prodajo delnic vsebuje še polje "Davek plačan v tujini", kjer lahko napišeš "Tuji davek" in državo. Potem so zraven še checkboxi za "Prenos izgube po tretjem odstavku 97. člena ZDoh-2", "Odsvojitev deleža, ki je bil v tujini pridobljen z zamenjavo deleža skladno z direktivo 90/434/EGS" in "Uveljavljanje oprostitve po 5. točki drugega odstavka 96. člena ZDoh-2". Če sem prodal delnice ameriške firme z dobičkom, ali moram izpolniti tudi karkoli od tega?

johny3 ::

ice queen je izjavil:

ice queen - si imela tudi več na borzi? Imela. Precej :)
Kam pa se boš preusmerila sedaj, te ATH navdaja s strahom? :) Intuicija mi pravi, da je čas za kaj drugega. Nekaj sredstev si bom pustila, da pretopim v kakšen REIT. Ostalo gre za nakup apartmaja za oddajo na Tenerifih. Precej sem izpostavljena še v crypto. Ampak tukaj dosledno kupim/prodajam.
Zakaj ne dokupiš KRKG, lepo po DCA metodi... Krko sem celo zmanjšala.


A lahko kaj več informacij glede apartmaja na Tenerifih? Tudi jaz razmišljam v tej smeri. Imaš mogoče kak kontakt?

Malidelničar ::

Kolikšen crash prišakujete?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

Jaz pričakujem še kakšno leto visoke volatilnosti, ko na dolgi rok ne bo konkretnega premika, na kratek rok bo pa brcalo v vse smeri.

Kaj bo na koncu pa čisto odvisno od pritoka denarja in ekonomije.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Bobo95 ::

x128 je izjavil:

Kako pa je z dokazovanjem vnesenih podatkov FURSu pri oddaji napovedi za prodane delnice? Vsak mora sam poskrbeti, da po FIFO metodi pravilno navede prodaje in nakupe. Vendar katere priloge je treba oddati v dokaz? Recimo, če leta 2010 kupim 100 delnic in jih nato prodam 50 leta 2015, 50 pa leta 2021, moram potem pri letošnji napovedi dodati tudi izpisek trgovanj za leto 2010 in 2015?

Še tole, če kdo lahko pomaga: FURSov obrazec za prodajo delnic vsebuje še polje "Davek plačan v tujini", kjer lahko napišeš "Tuji davek" in državo. Potem so zraven še checkboxi za "Prenos izgube po tretjem odstavku 97. člena ZDoh-2", "Odsvojitev deleža, ki je bil v tujini pridobljen z zamenjavo deleža skladno z direktivo 90/434/EGS" in "Uveljavljanje oprostitve po 5. točki drugega odstavka 96. člena ZDoh-2". Če sem prodal delnice ameriške firme z dobičkom, ali moram izpolniti tudi karkoli od tega?


Pri prodaji delnic ti ni potrebno nobenih prilog lepit zraven. Če si delnice prodal, potem samo vse trejde do takrat vpišeš. Omenjene checkboxe pustiš prazne.

mgermo ::

IBKR ima refferal program, kjer dobiš delnice ibkrja, če držiš denar na ibkrju leto dni. Če denar pred iztekom dvigneš, ti delnice vzamejo. Sedaj sem v enem podcastu zvedel, da se te delnice v slo vodijo kot darilo in jih moraš napovedati v splošni napovedi. Jih moraš napovedati ko jih kao dobiš (z njimi ne moreš trgovati, so pa vidni) ali ko je dejansko tisto leto preteklo in z njimi prosto razpologaš. Prva varijanta nekako ni poštena, saj bi plačal davek na nekaj kar dejansko še ni tvoje.

Masayoshi ::

Davek plačaš ko jih prodaš in ne ko "razpolagaš" z njimi. Nakupna vrednost je pač nič.

mgermo ::

To sem tudi jaz mislil. Ampak tule 37:29 :
povejo, da je delnica darilo, se mora napovedati v 15 dneh ko to darilo prejmeš in gre v dohodnino.
Ko pa delnico prodaš, pa vneseš kot da si delnico kupil po ceni kot je bila na dan, ko si jo prejel.
Sedaj pa, a sem podarjene delnice prejel letos, s katerimi ne morem razpolagati in katere mi lahko vzamejo, ali ko je to leto poteklo in so dejansko moje?

p.s.: Vbistvu ti skleneš "pogodbo" z ibkr, da v zameno za 1 letno vlaganje, dobiš delnice. In pogodba je izpolnjena šele po letu dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mgermo ()

redtech ::

lay2er je izjavil:

Lukoil -13% ni slabo. Kdaj vstopate?


Še tone naprej, enako Gazprom, sploh na US pink.
Pomoje bom kupoval na MOEX in short RUB, najbolj domače mi je LSE IOB samo nevem, da ne bodo angleži pametni z delist.

rini ::

Kupiš Gazprom pink v naslednjem koraku te pa razlastijo? A ni to preveč riskantno?

user4683 ::

Masayoshi je izjavil:

Davek plačaš ko jih prodaš in ne ko "razpolagaš" z njimi. Nakupna vrednost je pač nič.

Nope. Ko lahko prosto razpolagaš z njimi se njihova vrednost v tistem trenutku (dogodek A) šteje kot tvoj dohodek (darilo, plačaš dohodnino). Ko jih prodaš (dogodek B), pa je razlika med vrednostima v trenutku B in A tvoj kapitalski dobiček.

redtech ::

rini je izjavil:

Kupiš Gazprom pink v naslednjem koraku te pa razlastijo? A ni to preveč riskantno?

Ponavadi imaš dosti časa za konvertirat, pri kitajskih nazadnje je bilo tako. Vendar v taki situaciji bolje, da se izogneš riziku in kupiš na domači borzi, moraš pa potem slediti še valuti.

J.McLane ::

user4683 je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Davek plačaš ko jih prodaš in ne ko "razpolagaš" z njimi. Nakupna vrednost je pač nič.

Nope. Ko lahko prosto razpolagaš z njimi se njihova vrednost v tistem trenutku (dogodek A) šteje kot tvoj dohodek (darilo, plačaš dohodnino). Ko jih prodaš (dogodek B), pa je razlika med vrednostima v trenutku B in A tvoj kapitalski dobiček.


Jaz imam pa situacijo kjer sem iz delnice A dobil delnice A + C, torej mkt cap A je padel za toliko kot je nastalo C, pri tem je bil še stock split A. Torej čista računska katastrofa. Ali je C v tem primeru darilo, ki gre v dohodnino? Ne me jebat če je to res. Raje vse skupaj zamolčim in pustim 20 let pa naj rata iz tega kar pač bo. Dokler ne prodam FURS itak ne bo imel pojma kako sem to pridobil, da se je znašlo na mojem trgovalnem računu.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

WaterBoy ::

Če je stock split ne rabiš sporočati fursu. Zgoraj v videu povejo.

user4683 ::

J.McLane je izjavil:

user4683 je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Davek plačaš ko jih prodaš in ne ko "razpolagaš" z njimi. Nakupna vrednost je pač nič.

Nope. Ko lahko prosto razpolagaš z njimi se njihova vrednost v tistem trenutku (dogodek A) šteje kot tvoj dohodek (darilo, plačaš dohodnino). Ko jih prodaš (dogodek B), pa je razlika med vrednostima v trenutku B in A tvoj kapitalski dobiček.


Jaz imam pa situacijo kjer sem iz delnice A dobil delnice A + C, torej mkt cap A je padel za toliko kot je nastalo C, pri tem je bil še stock split A. Torej čista računska katastrofa. Ali je C v tem primeru darilo, ki gre v dohodnino? Ne me jebat če je to res. Raje vse skupaj zamolčim in pustim 20 let pa naj rata iz tega kar pač bo. Dokler ne prodam FURS itak ne bo imel pojma kako sem to pridobil, da se je znašlo na mojem trgovalnem računu.

Ne, stock split in spin-off ipd sta povsem drugacna primera, kot prej opisana nagrada v obliki delnic.

J.McLane ::

OK, ampak kakšna pa je cena pridobitve spin-offa? Verjetno ni 0? Sem pregledal dokumente tega spin-off pa ni nič o ceni noter zapisano.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

bobby ::

redtech je izjavil:

rini je izjavil:

Kupiš Gazprom pink v naslednjem koraku te pa razlastijo? A ni to preveč riskantno?

Ponavadi imaš dosti časa za konvertirat, pri kitajskih nazadnje je bilo tako. Vendar v taki situaciji bolje, da se izogneš riziku in kupiš na domači borzi, moraš pa potem slediti še valuti.


Že res, da imaš dosti časa za prodajat ampak problem nastane, ker prodaš blazno pod ceno , če sploh hoče kdo kupit.

Sem že jaz spisal primer, ki sem ga imel z rusko medijsko hišo
(Putin izdal ukaz, da se morajo mediji podržavit in naslednji dan mi je delnica padla za 25%,.. in je padala ina padala, noben pa ni hotel kupovat. na konku naredil 90% minus).
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

gruntfürmich ::

moex aka kamen...

zdaj pa ves kapital v kripto in plemenite kovine...:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

pingme ::

J.McLane je izjavil:

user4683 je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Davek plačaš ko jih prodaš in ne ko "razpolagaš" z njimi. Nakupna vrednost je pač nič.

Nope. Ko lahko prosto razpolagaš z njimi se njihova vrednost v tistem trenutku (dogodek A) šteje kot tvoj dohodek (darilo, plačaš dohodnino). Ko jih prodaš (dogodek B), pa je razlika med vrednostima v trenutku B in A tvoj kapitalski dobiček.


Jaz imam pa situacijo kjer sem iz delnice A dobil delnice A + C, torej mkt cap A je padel za toliko kot je nastalo C, pri tem je bil še stock split A. Torej čista računska katastrofa. Ali je C v tem primeru darilo, ki gre v dohodnino? Ne me jebat če je to res. Raje vse skupaj zamolčim in pustim 20 let pa naj rata iz tega kar pač bo. Dokler ne prodam FURS itak ne bo imel pojma kako sem to pridobil, da se je znašlo na mojem trgovalnem računu.


spin-off se upošteva kot dividenda v naravi, to je uradni odgovor FURSa zapisan na primeru PFE / VTRS.
Torej na dan X dobiš delnico C. Tečaj na ta dan upoštevaš kot nakupno ceno za C, takoj pa prijaviš, da ti je A izplačal dividendo v enaki višini.

pingme ::

Prejete delnice kot dividende v naravi

Na Fursu postopek tolmačijo kot transakcijo izčlenitve. “Pri tej se šteje, da fizične osebe, rezidenti Slovenije, v transakciji niso dosegli dohodka ob odsvojitvi kapitala iz 94. člena zakona o dohodnini (ZDoh-2) in posledično niso upravičeni do uveljavljanja odloga obdavčitve kapitalskih dobičkov, ki izhaja iz druge točke drugega odstavka 100. člena istega zakona. V skladu z 90. členom ZDoh-2 so delničarji Pfizerja s prejemom delnic družbe Viatris dobili izplačano dividendo v naravi,” pojasnjujejo.

Kako visoko dividendo je treba prijaviti?

“Višina dividende se izračuna kot zmnožek prejetega števila delnic in tržne vrednosti družbe Viatris na presečni dan 16. novembra 2020 (po podatkih, dosegljivih davčnemu organu: 15,66 ameriškega dolarja na delnico), čemur se prišteje še morebitno nadomestilo, prejeto v denarju, na podlagi ostanka upravičenj, ki ni zadostoval za naslednjo delnico družbe Viatris,” pojasnijo na Fursu.

Katera cena se šteje za “nakupno” pri prodaji

Omenjena cena (15,66 dolarja) je hkrati tudi vrednost kapitala ob pridobitvi. Delničarji Pfizerja, ki so v postopku iztisnitve prejeli delnice družbe Viatris in se jih odločili prodati, morajo seveda to transakcijo navesti ob oddaji dohodnine iz naslova kapitala (ne glede na to, ali je bil posel sklenjen z dobičkom ali izgubo). Bralcu se pri tem postavlja vprašanje, kako se določi višina nakupne cene. “Višina zgoraj izračunane in obdavčene dividende pomeni hkrati tudi vrednost kapitala ob pridobitvi iz 98. člena ZDoh-2, za delnice družbe Viatris, prejete iz obravnavane transakcije,” razložijo na Fursu.

Je pa težava s tem "tečajem", ker se za tečaj na dan uporablja cena ob zaprtju. Jaz večinoma že prvi dan (v 99% izločeno podjetja kar dolgo pada), še pred odprtjem borze, oddam naročilo za prodajo in potem prijavim to kot dividendo in v kapitalce nakup in prodajo (kapitalski je seveda nič, plačaš pa žal 27,5% za dividendo).
V USA je spinn-off tax-free dogodek, pri nas pa žal ne :-(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

J.McLane ::

Hvala za pojasnilo, tale presečni datum bom kar iskal, saj ta papir primarno kotira na ASX, jaz imam ta papir sicer kupljen na Evropski borzi, ampak še dolgo po presečnem datumu ni bilo nobenega posla s tem paprijem. Najbolj logično je torej, da velja tečaj na ASX s pretvorbo AUD v EUR.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

pingme ::

J.McLane je izjavil:

Hvala za pojasnilo, tale presečni datum bom kar iskal, saj ta papir primarno kotira na ASX, jaz imam ta papir sicer kupljen na Evropski borzi, ampak še dolgo po presečnem datumu ni bilo nobenega posla s tem paprijem. Najbolj logično je torej, da velja tečaj na ASX s pretvorbo AUD v EUR.


Če imaš IBKR, potem lepo vidiš datum kdaj si dobil delnice na račun pod "corporate actions".

ice queen ::

johny3 je izjavil:

ice queen je izjavil:

ice queen - si imela tudi več na borzi? Imela. Precej :)
Kam pa se boš preusmerila sedaj, te ATH navdaja s strahom? :) Intuicija mi pravi, da je čas za kaj drugega. Nekaj sredstev si bom pustila, da pretopim v kakšen REIT. Ostalo gre za nakup apartmaja za oddajo na Tenerifih. Precej sem izpostavljena še v crypto. Ampak tukaj dosledno kupim/prodajam.
Zakaj ne dokupiš KRKG, lepo po DCA metodi... Krko sem celo zmanjšala.


A lahko kaj več informacij glede apartmaja na Tenerifih? Tudi jaz razmišljam v tej smeri. Imaš mogoče kak kontakt?


Kontaktiraš ahko Alana (https://www.mysitec21.com/c21es/alan-ma..., Primorec, ki se je preselil na Tenerife. In se zdaj ukvarja z prodajo nepremičnim na Tenerifih, predvsem Slovencem. DYOR prej. Ker on (ali pa jaz) ga zate ne bo.
Jaz sicer nisem velik privrženec naložb v nepremičnino (kjerkoli), ampak je to bolj želja mojega dragega. Iz vidika razpršitve premoženja se sicer strinjam. Nisva se še dokončno odločila - gledava pa na v Alicante-ju.

johny3 ::

ice queen je izjavil:

johny3 je izjavil:

ice queen je izjavil:

ice queen - si imela tudi več na borzi? Imela. Precej :)
Kam pa se boš preusmerila sedaj, te ATH navdaja s strahom? :) Intuicija mi pravi, da je čas za kaj drugega. Nekaj sredstev si bom pustila, da pretopim v kakšen REIT. Ostalo gre za nakup apartmaja za oddajo na Tenerifih. Precej sem izpostavljena še v crypto. Ampak tukaj dosledno kupim/prodajam.
Zakaj ne dokupiš KRKG, lepo po DCA metodi... Krko sem celo zmanjšala.


A lahko kaj več informacij glede apartmaja na Tenerifih? Tudi jaz razmišljam v tej smeri. Imaš mogoče kak kontakt?


Kontaktiraš ahko Alana (https://www.mysitec21.com/c21es/alan-ma..., Primorec, ki se je preselil na Tenerife. In se zdaj ukvarja z prodajo nepremičnim na Tenerifih, predvsem Slovencem. DYOR prej. Ker on (ali pa jaz) ga zate ne bo.
Jaz sicer nisem velik privrženec naložb v nepremičnino (kjerkoli), ampak je to bolj želja mojega dragega. Iz vidika razpršitve premoženja se sicer strinjam. Nisva se še dokončno odločila - gledava pa na v Alicante-ju.


Hvala za kontakt. Tudi jaz razmišljam iz vidika razpršitve premoženja, da zavarujem pred inflacijo. Na prvi pogled zgleda nakup napremičnine na Tenerifih dosti boljše kot na Hrvaškem, za podoben donos vsaj tretjino nižja cena. Je pa verjetno riziko, če pride do kake recesije. Potem bo verjetno turizem na Tenerifih kar na udaru. Se spomnim, ko sem bil leta 2012 na Gran Canaria po tisti zadnji krizi. Imeli so eno največjih brezposlenosti v Evropi. Ko sem hodil po ulicah sem opazil ogromno napisov, da oddajajo stanovanja. Po drugi strani so Tenerifi ena taka fina destinacija, kamor se čedalje več Evropejcev seli na stara leta, ima dobre letalske povezave in odlično klimo. Če ima kdo kak komentar na to temo dobrodošel :)

rini ::

Držimo se teme, torej delnic. Hvala.

m0LN4r ::

Ce koga zanima jaz sem glede na razmere na trgih malo drobiza razprsil v sledece ta teden WKN:
WKN 882017, Cameco
WKN A2PT2T, Lightbridge
WKN A1WZPW, Nexgen Energy
WKN A2N9D5, Kazatoprom

Bomo vidli, kaj bo. Verjetno bi znal bi se kak padec, ampak me naceloma ne zanima, vlozek je miljen za par let oz. dokler bodo francozi in kitajci delali atomske reaktorje.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

gruntfürmich ::

rini je izjavil:

Držimo se teme, torej delnic. Hvala.

se ne bi raje držali fiata v teh časih?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Sparkxl ::

Ne, zakaj?

gruntfürmich ::

samo malo na glas razmišljam...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

m0LN4r ::

USD:EUR se zadnje case prevesa v prid USD
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Machete ::

Ima kdo kaj iz verige proizvodnje/distribucije aluminija v mazincu? Lahko predlaga kako dobro firmo, ki handla ALU in kotira na US borzah?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Dpool ::

Pozdravljeni,

Sicer si ne lastim delnic, ampak mi morda lahko kdo v tej temi pomaga z odgovorom. Ker nisem spreten v vlagateljskih vodah, sem se pred 2 letoma odlocil da bom preko svoje banke vlozil v storitev njihovih Skladov. Izbral sem razlicne sklade v katere vlagam mesecno doloceno vsoto. 2 leti je lepo raslo, tudi donos je bil vredu.

Sedaj pa zadnja dva mesca opazam izgubo. Vem, da se takoj ni treba prestrasiti in zato nisem nic reagiral. Ampak danes ko sem ponovno preveril stanje pa vidim, da se zmeraj kar strmo pada in se kar hitro blizam 0 donosa. Glede na to trenutno vojno med Rusijo in Ukrajino me skrbi, da bo to se huje vplivalo na sklade.

A je morda sedaj pravi cas da dvignem denar? Ne govorim o zelo velikih vsotah, v skladih imam blizu 10k trenutno. Zavedam se davka, ki me bo doletel ce vse dvignem. Ampak me skrbi, da bom celo pricel zgubljati denar, ce nic ne naredim.

Prosim za nasvet, ce se kdo spozna na to.

J.McLane ::

Nihče ne ve kam bo šel trg, lahko prodaš pa gre nazaj gor, lahko prodaš pa še pade, ampak boš predolgo čakal s ponovnim vstopom in boš zamudil dno...

Če si sprejel odločitev mesečnega postopnega vlaganja se tega pač drži še naprej.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

@Dpool Katere sklade imaš?

dussan ::

Ali se kaj dogaja z ZDoh-2AB? Imam stare papirje (preko 15let) in bi bila prodaja s predlagano spremembo neobdavčena...

Henderson ::

Dpool je izjavil:

A je morda sedaj pravi cas da dvignem denar?


Tako se dela ... buy high, sell low.

Če imaš pametnejše ideje za ta kupček denarja, ga potegni ven.

energetik ::

Dpool je izjavil:

Pozdravljeni,

Sicer si ne lastim delnic, ampak mi morda lahko kdo v tej temi pomaga z odgovorom. Ker nisem spreten v vlagateljskih vodah, sem se pred 2 letoma odlocil da bom preko svoje banke vlozil v storitev njihovih Skladov. Izbral sem razlicne sklade v katere vlagam mesecno doloceno vsoto. 2 leti je lepo raslo, tudi donos je bil vredu.

Sedaj pa zadnja dva mesca opazam izgubo. Vem, da se takoj ni treba prestrasiti in zato nisem nic reagiral. Ampak danes ko sem ponovno preveril stanje pa vidim, da se zmeraj kar strmo pada in se kar hitro blizam 0 donosa. Glede na to trenutno vojno med Rusijo in Ukrajino me skrbi, da bo to se huje vplivalo na sklade.

A je morda sedaj pravi cas da dvignem denar? Ne govorim o zelo velikih vsotah, v skladih imam blizu 10k trenutno. Zavedam se davka, ki me bo doletel ce vse dvignem. Ampak me skrbi, da bom celo pricel zgubljati denar, ce nic ne naredim.

Prosim za nasvet, ce se kdo spozna na to.
Ne vem zakaj misliš, da bo kar naprej raslo. Če bi bilo to tako, bi vsi vložili vse kar imajo v sklade in čakali.
Ali zdaj prodati ali ne je stvar vprašanja, kako se bodo zadeve odvijale naprej. Če misliš, da bo še padalo, se morda še splača prodati (in seveda ob padcu nazaj nabaviti!), če ne pa si boš samo še zapečatil izgubo.
Seveda ti ni treba prodajat, saj so vsi SLO vzajemci organizirani v svoje krovne sklade, znotraj katerih so premiki zastonj in brez davka. Če že misliš "prodajati", poišči denarni podsklad in prestavi tja, tam imaš sredstva praktično kot na banki, z minimalno letno izgubo.
Vsekakor če imaš kaj v energetskem ali surovinskem skladu ne prodajaj, kvečjemu iz drugih prestavi v tega.
Za ostale pa jaz menim, da bi znali videti še nekih 10-15% padca, preden se bodo pričeli pobirati. Seveda pa če se zdaj hitro zaključi Ukrajinska kriza, bi znalo že zdaj vse močno poskočiti vsaj začasno.
Sicer pa v takih situacijah se vidi, da je razpršitev ključna, kdor je kupoval zadnje leto surovine in energente, mu zdaj verjetno ni težko...
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Sparkxl ::

On misli da samo raste, ker tako misli 90% vlagateljev, ker je zadnjih 14 let samo rastlo. Pred tem pa so še imeli mlečne zobe.
Točno o tem sem tukaj pisal ene 2 tedna nazaj. Vsi se razglašujemo kako smo dolgoročni vlagatelji, dokler ne začne padati. Takrat pa jih velika večina kapitulira

lay2er ::

Jutri najbrž še en črn dan za eu delnice, seveda pa predvsem za rus delnice. Imate v mislih kakšen dober "play" za ponedeljek? Jaz sem nastavil nakup Krke (konkretno pod trenutno ceno... vidimo če rata).

Hvala redtechu na LNG in gas nasvete 14 dni nazaj. Se je dobro odrezalo v zadnjem tednu. Na srečo sem se RU izognil.

Možno prek IBKR karkoli kupit izven trgovalnega časa za navadne smrtnike?

m0LN4r ::

Sankcije za rusijo so povzrocile rebound za vecino uveljavljenih ETF
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

redtech ::

Nori teden, nisem imel glave na mestu.
Sem pa dodajal velike pozicije

Norilsk Nickel: sem ujel pri dnu, mogoče bo double bottom. Težko bo kdo sankcioniral to firmo, ker imajo world total 40% paladija, ki je že tako dražji id zlata.

Polyus: se ni dosti premaknil, zato nisem dodajal, 75% je od enega lastnika, zato ni bilo hudega.

Surgutneftegas: imam že pozicijo okrog 4, v ponedeljek upam, da ujamem pri 3.30, plan imam prodati julija pred dividendami in potem spet nazaj notri, drugo leto bo dividenda ogromna, 40B USD na FX proti RUB.

Polymetal: zadnji order na 500 nisem dobil, sem pa znižal average na 900. Firma je offshore Jersey, večino zlata pokupi ruska vlada, tukaj ne vidim konflikta.

Lukoil: sem zgrešil mislim, da je najbolj varen oil play, ker ni država lastnik tako kot Gazprom, Rosneft. Če bo double bottom bom dodal.

Gazprom, Rosneft, Sberbank vem, da se sliši noro, vendar sankcije bodo minile, nafta in plin tečeta naprej. Če lahko za nekaj let odmislite ta denar so to trenutno najcenejše zelo dobre firme na svetu po vseh metrikah.

Je pa bilo zanimivo videt, kako so v US dvignil trg.
FED bo marca moral stisnit obrestno mero višje, da ga bo trg resno jemal, vendar dvomim, da v takšnem obsegu letos (7 rate hikes) , izgovor bo Ukrajina.

rini ::

A pa se to sploh da kupit na NY borzi, zdaj ko ni swifta?
««
105 / 180
»»