» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
85 / 163
»»

strawman ::

gruntfürmich je izjavil:

SPCE Virgin Galactic; je sedaj pravi čas za nakup?


Če boš nekaj časa držal zna bit zelo dober čas. Meni je sicer žal da nisem prodal februarja in zdaj kupil nazaj.
Imeli so obdobje slabih novic, ki je potenciralo padec v ceni:
- Prestavljen prvi let s turisti
- Prestavljena testiranja zaradi tehničnih težav
- BORGN je začel prodajati sedeže
- Branson dumpal en del svojega deleža
- Earnings report (sicer po pričakovanju) še vedno negativen

Kljub temu se mi zdi, da imajo velik potencial ko/če jim enkrat posel steče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: strawman ()

bobby ::

pikachu004 je izjavil:

kow je izjavil:

Meni se zdi vse drago trenutno. Se najbolje je vlagati v bodoce tehnologije, sam to je izredno tezko, ce ne delas v industriji in se ne spoznas.
Najraje bi investiral v biotech, sam nimam pojma o kemiji/biologij/fiziki ipd.

Ena varianta je tudi AI, ampak to so private podjetja, nimam pojma kako se vstulis, pa tudi ne spoznam. Bi se pa vseeno dalo verjetno veliko lazje nastudirati, kot biotech.

miha98 je izjavil:

MEne pa zanima a je ford iz leta 2013 zrasel iz 40 dolarjev na 150 oziroma 200 dolarjev....


Dobra, hehe. Ja, kot smo ze debatirali. Splaca se vedno brati stare tekste, ne novic. Tako se najvec naucis.


Poglej Azijo, vedno se najde kaj po normalni ceni. Poglej Kitajska podjetja na Hong Kong stock exchange. Imaš podjetja ki rastejo 15+ % (rast prometa in dobičkov) letno po P/E 10 ali manj. Če se ti zdi Kitajska preveč tvegana, poglej razvite azijske države.

Bodoče tehnologije: poglej recimo ARK invest. Njihovi skladi in ETFi imajo v portfoliu takšna podjetja. Poglej po kakšni ceni se prodajajo ta podjetja :S Še Tesla izgleda podcenjena proti večini :)



ARK investments,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

pikachu004 ::

@bobby. Nisem še pogledal posnetka, ampak imam o ARK slabo mnenje. Cena je napihnjena. Prav zaradi tega pretiravanja v eno skrajnost, bo enkrat prišlo do pretiravanja v drugo skrajnost. Tisti, ki sedaj vlagajo v ARK jih vrednost niti ne zanima oz. je ne znajo izračunati. Gledajo samo trenutno ceno in ceno izpred enega leta. Tako jih tudi ne bo zanimalo, ko bojo začeli izgubljati 5% na dan. Na koncu bo Cathie vsega kriva. Ona že ve kaj dela, samo njeni vlagatelji ne vedo. Na koncu bojo primerjali ARK inovation vs Berkshire Hathaway in... :)

kow ::

Ce vlagas v ARK, bi ti moralo biti vseeno ce izgubis 20% v enem dnevu. Ker itak vlagas na dolgi rok in sploh ne bi smel daytradeati oz. gledati portfelja. V teoriji.
Ampak ja, valuacije so nore. Po drugi strani je pa tudi tehnoloski razvoj zaradi vse vecjega computinga nor in ga ni podcenjevati. Recimo robotika je stara nekaj desetletij, ampak kaze da se je v resnici komaj zacelo. Zaradi napredka pri nevronskih mrezah, mocnejsih cipih, software itd.. Vse se pocasi sestavlja in zdi se, da je gledanje na robotiko skozi prizmo industrijskih robotov (mehanskih rok) ali irobotov srednjerocno naivno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

CartmanF ::

V katere ETF-e kaj vlagate?

pikachu004 ::

CartmanF je izjavil:

V katere ETF-e kaj vlagate?


Sicer ne vlagam v ETF. Ko se mi ne bo dalo več ukvarjati s posameznimi delnicami, bom pogledal nekaj v tej smeri:

USA top 500: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Dist)
Emerging markets: iShares MSCI EM UCITS ETF (Dist)
UK: iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (Dist)

Evropa mi ni všeč, niti ne verjamem v njeno prihodnost. Če bi moral izbrati en EU ETF bi bil to en, ki sledi DAX-u.

energetik ::

Po mojem če se ti ne da ukvarjati, nalagaš v MSCI ACWI, torej cel svet s poudarkom na USA.
Lepo redno vsak mesec ali na recimo pol leta, da izničiš tveganje vstopa na vrhu, pa je to to. Le če slučajno vidiš, da je ravno zgrmelo vse dol, vržeš večji znesek kot ponavadi. Seveda ne bo ekstremnih dobičkov, imaš pa na način skoraj zagotovoljenih tistih 7-9% letno donosa na dolgi rok.

Po mojem min dela in sekiranja za max učinek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

bobby ::

CartmanF je izjavil:

V katere ETF-e kaj vlagate?



Vprašaj v Vzajemni skladi n-tič
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

No pa naj pride pocasi cas, da zasije srebro. Uran je ze lepo zacel.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

gruntfürmich ::

hmm, moram pogledat če sem šel v kakšen etf urana...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Vball ::

Katero platformo predlagate, da ima opcijo odprja računa na podjetje?

Spiky28 ::

bobby je izjavil:

No pa naj pride pocasi cas, da zasije srebro. Uran je ze lepo zacel.

bobby, na kakšen način imaš exposure v uran?

bobby ::

Rudniki uranove rude.

Ni pa enega spekulativnega explorerja.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

FireSnake ::

TSM nakupit, dokler je še relativno poceni.
Države se grebejo katera jim bo več denarja v faco zmetala, da fabriko postavijo pri njih. Žal je Evropa že popušila in bodo useki dobili dvojno dozo.

Ko je bil AMD od 9 do 12 USD sem vpil, da je za kupiti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

redtech ::

FireSnake je izjavil:

TSM nakupit, dokler je še relativno poceni.
Države se grebejo katera jim bo več denarja v faco zmetala, da fabriko postavijo pri njih. Žal je Evropa že popušila in bodo useki dobili dvojno dozo.

Ko je bil AMD od 9 do 12 USD sem vpil, da je za kupiti.


Ko vidim polovico parabole raje kolm kupim :D

libreus ::

FireSnake je izjavil:

TSM nakupit, dokler je še relativno poceni.
Države se grebejo katera jim bo več denarja v faco zmetala, da fabriko postavijo pri njih. Žal je Evropa že popušila in bodo useki dobili dvojno dozo.

Ko je bil AMD od 9 do 12 USD sem vpil, da je za kupiti.

Že od decembra ga gledam, ko je bil 90 USD ;( ... Misliš, da je trenutno ugoden timing za vstop?

pikachu004 ::

AMD

Poglej zgodovino Earnings per share. Pri EPS=2.37 ima P/E=32.7. Ta EPS je mnogo višji od prejšnjih, ki so bili večinoma negativni. Če trenutno ceno deliš z EPS iz leta 2019, ki je bil 0.3, dobiš P/E=256. V zadnjem letu je veliko podobno visokih (verjetno enkratnih?) EPS tudi drugih podjetij. Tako da je dobro pogledati zgodovino in si ustvariti neko mnenje, ali je možno pričakovati takšne zaslužke tudi za naprej.

pikachu004 ::

Kar bi štel kot dodaten minus k AMD je izdajanje novih delnic in free cash flow, ki je veliko nižji od net income.

Ima pa podjetje super bilanco stanja:

-Total current assets 6,1B (od tega: Cash 2.3B)
-Total assets 9B

-Current liabilities 2.5B
-Total liabilities 3.1B
-Short-term debt 0
-Long-term debt 0.33B (nizek dolg, zaradi tega ni nepotrebnih stroškov za obresti, ki jih plačujejo nekatera druga, zadolžena podjetja).

J.McLane ::

Gledam zadnje čase je kar nekaj objav iz strani BASF-a o širjenju planov za proizvodnjo materiala za katode (Cathode active material):
https://www.greencarcongress.com/2021/0...
https://www.greencarcongress.com/2021/0...
https://www.greencarcongress.com/2021/0...

Velike kemične firme, ki se ukvarjajo s proizvodnjo takšnih in drugačnih zahtevnih materialov imajo po mojem pred sabo lepo prihodnost. Morda je BASF prevelik za 10-bagger, ampak kakšne resne nevarnosti za padec pa jaz ne vidim. Že 10 let izplačujejo dobre dividende (3%-5%).
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Dobra ja, ravno včeraj sem kalkuliral, koliko bi lahko porinil v BAYER.

pikachu004 ::

Živjo,

vprašanje za tiste, ki prejemate dividende iz EU ali iz drugih držav, ki niso ZDA ali SLO. Kako izgleda prejem dividend na račun? Kot mi je znano, dobimo na račun znesek, od katerega je odbit davek na dividende v določeni državi. Potem nam FURS prizna 15% plačilo, in pri nas plačamo še vsaj 12.5% (da bo skupaj 27,5%). Če smo pri prejemu že plačali recimo 30%, FURS pa nam prizna samo 15%, moremo potem zahtevati teh 15% nazaj. Je kdo že to delal, kakšni so potopki in roki prejema preplačanega zneska?

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

Ne vem, me pa zanima v katerem primeru že pri prejemu dividend plačaš 30%?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

pikachu004 ::

To sem na hitro našel, nisem pa preveril če podatki držijo.

pikachu004 ::

Sem še na FURS poklical. Preveriti moremo sporazum, ki ga imamo z določeno državo. Od tega je odvisno, koliko % plačanega davka se nam prizna. Razliko do 27,5% moremo plačati v Slo. Kar smo plačali več od 27,5% lahko zahtevamo nazaj od finančne uprave države podjetja.

J.McLane ::

To je enostavno rešeno tako, da ti brokerju, ki je npr. nemški poveš, da si nerezident Nemčije in ti ne zaračunajo nemškega davka. To kar si linkal je del, ki ga plačaš kot fizična oseba z državljanstvom v teh državah.

Pravkar gledam sem dobil dividende od norveške firme, dobil sem polno dividendo brez obračuna davka na nemškem brokerju. Pri japonski firmi so mi zaračunali: Anrechenbare Quellensteuer (15,00%) in Rückforderbare Quellensteuer (0,32%).
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

pikachu004 ::

Katerega brokerja imaš?

J.McLane ::

vitrade, tam sem že skoraj 15 let.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

pikachu004 ::

Ima kdo Interactive Brokers, kako je tam to rešeno?

Franz21 ::

Franz21 je izjavil:

AMC Entertainment Holdings Inc. Cl A (AMC), U.S.: NYSE.
$4.9600, AH +65,93% $8.2300

Next (GME),...


$26.52+$6.96 (+35.58%)
At close: May 27 4:00PM EDT

AMC’s Four-Day Surge Slaps Short Sellers With $1.3 Billion Loss
“This signifies that both stocks (AMC, GME) have a high potential for a short squeeze, dependent on their upcoming stock price moves”


Tole zna it z lahkoto čez $100 (AMC )...

Pavi ::

Pozdrav vsem!

Se je kdo naročil na platformo Svena Carlina (https://sso.teachable.com/secure/227714... pa ima kupon za popust, ki bi ga pravično razdelila? :)

Ascendor ::

Pavi je izjavil:

Pozdrav vsem!

Se je kdo naročil na platformo Svena Carlina (https://sso.teachable.com/secure/227714... pa ima kupon za popust, ki bi ga pravično razdelila? :)


Razen če investiraš po več 1000 na mesec, je tole čist predrago. :)

Goody ::

J.McLane je izjavil:

To je enostavno rešeno tako, da ti brokerju, ki je npr. nemški poveš, da si nerezident Nemčije in ti ne zaračunajo nemškega davka. To kar si linkal je del, ki ga plačaš kot fizična oseba z državljanstvom v teh državah.

Pravkar gledam sem dobil dividende od norveške firme, dobil sem polno dividendo brez obračuna davka na nemškem brokerju. Pri japonski firmi so mi zaračunali: Anrechenbare Quellensteuer (15,00%) in Rückforderbare Quellensteuer (0,32%).


Poglej recimo kolk so ti odtrgali dividende od nemškega ali francoskega podjetja... Plačaš kar polno dividendo glede na stopnjo države domicila podjetja in se moraš potem z FUR dotične države bosti za vračilo razlike od 15% naprej. Sem sam na Vitrade (bil) že od takrat ko so sprejeli stranke Etrade in se drugače z njimi ne da zmeniti.

redtech ::

Ascendor je izjavil:

Pavi je izjavil:

Pozdrav vsem!

Se je kdo naročil na platformo Svena Carlina (https://sso.teachable.com/secure/227714... pa ima kupon za popust, ki bi ga pravično razdelila? :)


Razen če investiraš po več 1000 na mesec, je tole čist predrago. :)


Ta tip ima dobro strategijo za vse primere :)

Market crash: buy
Sideways: buy
Grow: buy

jakanov ::

Če prodaš put ali call opcijo, ali se pri tem upoštevajo normirani stroški?

redtech ::

Trgujete na margin, kolikšen je vaš maintenance% ?

Vetrpiha ::

xTB ima de facto 50%.

Vetrpiha ::

Spremlja kdo ilegalne dogodke med heđiji, Citadelom in Bank of America?
Short squeezati so hoteli GME s pomočjo lažnih novic. Redditorji so držali long pozicije in ta mafija je začela izgubljati velike denarje.
Vmes je prišlo še do fantomskih delnic, naked shortanja in štetja dejanskega števila delnic v obtoku.
Bank of America pravi, da so nehali trgovati z GME, ker vrednost GME narašča(zaradih velikih števil long pozicij) kljub temu, da ni odmevnih medijskih novic o trgovanju GME (manipuliranih s strani Citadela, hedgov in Bank Of America).

Ni jim uspel ilegalen pump n dump, grupa redditorjev jim je prekrižala shortanje, začeli so izgubljati dobesedno milijarde, ker jim ni uspela manipulacija.

Novičarske manipulacije so pogoste že leta
Vir Jim Carter.

chaddicus ::

Vetrpiha je izjavil:

Spremlja kdo ilegalne dogodke med heđiji, Citadelom in Bank of America?
Short squeezati so hoteli GME s pomočjo lažnih novic. Redditorji so držali long pozicije in ta mafija je začela izgubljati velike denarje.
Vmes je prišlo še do fantomskih delnic, naked shortanja in štetja dejanskega števila delnic v obtoku.
Bank of America pravi, da so nehali trgovati z GME, ker vrednost GME narašča(zaradih velikih števil long pozicij) kljub temu, da ni odmevnih medijskih novic o trgovanju GME (manipuliranih s strani Citadela, hedgov in Bank Of America).

Ni jim uspel ilegalen pump n dump, grupa redditorjev jim je prekrižala shortanje, začeli so izgubljati dobesedno milijarde, ker jim ni uspela manipulacija.

Novičarske manipulacije so pogoste že leta
Vir Jim Carter.


yap že od januarja, buy hodl, apes strong together, moass incoming...

redtech ::

Zarad tega sranja, AMC pa še koga bo trg šel v tri krasne. Sedaj predvidevam, da jim BOA štango drži, ker je minus 12M x $300, 3-4 miljarde od oka samo v GME.

bobby ::

I dont care,.. kar naj gre v tri krasne,.. I ready :D
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Malidelničar ::

Joj čisto sem pozabil na Gamestop, pred meseci sem spremljal, potem se mi ni več dalo. Ne morem verjeti, da je spet šel na nivoje iz začetka februarja.....
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Malidelničar ::

Pri delnicah je tako, da je vedno lahko biti pameten.
Za nazaj.

A lahko pošerate kateri so vaši največji kiksi zadnjih 20 in več let?

Jaz sem že nekje pisal, da je bil največji kiks, da se nisem poglabljal v zadeve in sem šel v delnice in sklade nekako skupaj z ''ljudskimi masami''.
Pri delnicah, ki sem jih dobil sicer ''courtesy of fotr & mati'' se dejansko nisem poglabljal v zadevo in sem vse kar pustil, ker je raslo vse do 2008. Tudi nekako smo vstopili v delnice bolj po letu 2002 in ne prej, ko se je mogoče na LJSE res dalo dobiti dobre 'deale'. Imel sem seveda LJSE portfelj izključno, za nas male drugih opcij ni bilo. Razpršeno na enih 10 pozicij. Dividende me sploh niso brigale, to je bil drobiž za zraven, reakcija je bila bolj 'aja'. Po velikem crashu in trajajočem padcu sem portfelj pustil pri miru in dejansko izgubil na NKBM (vse), MELR (vse), GRVG (večino). Dokupoval nisem nič in nisem nič spremljal ali se poglabljal v zadevo. Pač mlad mulc. Torej sem zgrešil nakupa v 'wild west' času do 2003, prodaje na vrhovih 2007-2008 in nakupe v padcih 2010-2017.
Pri skladih sem isto šel če rečemo po Miljonarjevo, z ''glasom ljudstva''. Ko so se pojavili oglasi za sklade na vseh trolah po ljubljani sem od 2002 do 2008 pridno vlagal moje prihranke v vzajemce. Redno, razpršeno. Vse ok ampak spet. Po padcu sem pustil vse notri. Težava je bila še ker sem največji delež nakupov točk skladov dejansko opravil v letu 2007 t.j. z visoko povprečno nakupno ceno. Vse pustil, leta 2013, 2014 obupal skoraj vse prodal z ogromnim minusom. Izgubil nekaj k EUR.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

In zakaj si prodal, čeprav si vedel da boš naredil ogromni minus, si denar nujno rabil? 10x imaš pri vsakem vzajemcu napisano, da se v delniške vlaga za obdobje vsaj 10let in več. Seveda če vlagaš po glasu ljudstva ali dollar cost. Tudi jaz sem nazadnje pri BTC zafrknil in prekmalu po padcu nazaj nabavil, ker se je potem usulo dol na polno. Sem pač bagholder trenutno, ampak niti slučajno ne razmišljam o prodaji, saj sem vložil le tisto, kar ne bom rabil praktično nikoli. Bom pač počakal, da zleze nazaj in še čez.

Če se malce poglobiš v tehnično analizo, kupiš precej bolj optimalno. In tudi prodaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Goody ::

Energetik, bi na palec rekel da si premalo časa na trgu. Nekatere naložbe se pač ne povrnejo nikoli, tudi celotni indeksi ne (Nikkei recimo). Sam sem daleč najbolj spušil v nekaterih bančnih delnicah v letu 2007/2008. RBS mi je šla recimo na nulo, ING je še sedaj na 1/4 iz leta 2007 (sem jo prodal z minus 50%). Pa še katera. RBS je bila tudi absolutno daleč najbolj boleča, zato se je spomnim še sedaj.

mgermo ::

Imam fomo od crasha lani, ko sem hotel zavzeti pozicije, ampak sem bil greedy in mislil, da bo še šlo dol. Ko je šlo gor, sem mislo, da je dead cat bounce. In glede na to, da vedno naredim kontra kot bi rabil hitro shortat vse, ker sem dal prihranke 35% iShares Core MSCI, 20% iShares S&P 500 Inf Tech Sector in 15% EMQQ Em Mkts Internet & Ecommerce, 30% sem še v kešu v primeru crasha za bodisi dokup ali diversifikacijo. Predvidevam, da fed še ne bo spreminjal svojega stališča glede inflacije kar bo kratkotrajen boost navzgor.

renofkinja ::

imam za spusit par jurijev. mi lahko na hitro pove kje se kupijo delnice? gre to preko prijaznih phone appov? ali preko spletnih strani? nekaj malega nahitro sem prebral pred casom, da se s temi hitrimi malimi vložki dejansko ne kupuje delnic ampak neke deleže od posrednikov. uglavnem nimam pojma bi se pa malo poigral. bi prosil za kako info. ali pa kak link za zajce kot sem jaz. hvala

mit3k ::

Najlažje ti je preko Revolut, delnicam še lahko dodaš kripto in "kovine".

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

In zakaj si prodal, čeprav si vedel da boš naredil ogromni minus, si denar nujno rabil? 10x imaš pri vsakem vzajemcu napisano, da se v delniške vlaga za obdobje vsaj 10let in več.

pri vsakem vzajemcu pa seveda modro molčijo da nekateri skladi, še sploh balkanski, še vedno niso v plusu napram 2007 in verjetno nikoli ne bodo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

energetik ::

renofkinja je izjavil:

imam za spusit par jurijev. mi lahko na hitro pove kje se kupijo delnice? gre to preko prijaznih phone appov? ali preko spletnih strani? nekaj malega nahitro sem prebral pred casom, da se s temi hitrimi malimi vložki dejansko ne kupuje delnic ampak neke deleže od posrednikov. uglavnem nimam pojma bi se pa malo poigral. bi prosil za kako info. ali pa kak link za zajce kot sem jaz. hvala
Če boš zdajle na naenkrat spušil par jurjev v delnice, je to lahko recept da boš še dolgo v minusu. Indexi lezejo proti vrhovom in morda lahko še pobereš malo smetane, vendar moraš potem spet takoj prodat. S tem mislim v roku tednov/mesecev.

gruntfürmich je izjavil:

pri vsakem vzajemcu pa seveda modro molčijo da nekateri skladi, še sploh balkanski, še vedno niso v plusu napram 2007 in verjetno nikoli ne bodo...
Ja, če si kot tale model zgoraj vrgel notri ves svoj znesek naenkrat na vrhu leta 2007... ;((
Naenkrat lahko notri butneš le če si presneto prepričan, da so izbrane delnice ravno nekje blizu dna. Sicer si samo neumen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

bobby ::

renofkinja je izjavil:

imam za spusit par jurijev. mi lahko na hitro pove kje se kupijo delnice? gre to preko prijaznih phone appov? ali preko spletnih strani? nekaj malega nahitro sem prebral pred casom, da se s temi hitrimi malimi vložki dejansko ne kupuje delnic ampak neke deleže od posrednikov. uglavnem nimam pojma bi se pa malo poigral. bi prosil za kako info. ali pa kak link za zajce kot sem jaz. hvala


Kje, se bos sam pozanimal, kaj pa bi bil pa First Majestic Silver pravi naslov
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.
««
85 / 163
»»