» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
55 / 163
»»

Senior Dev ::

trgovec35 je izjavil:

Evo ga na, Kodak je vredu pokleknil. Nisem šortal, nikoli ne stavim na padce, mi je proti logiki rasti in razvoja, kar zasledujem.

Upam, da je kdo drug vredu zaslužil.

Hvala za insajderske informacije. Sem naredil kar lep plus. ;)
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

omni-vor ::

Ali ste morda kje zasledili informacije kaj je tisto kar poganja ameriške indekse v višave zadnje mesece, kljub globalnim dogodkom?

OK eno je bil pretirani optimizem, ampak tisto ne more trajati dolgo.
Da bi ta podjetja pridobila na vrednosti zaradi blaznega uspešnega razvoja (razen Tesle oz. Spacex in kaka farmacevtska firma), tega sam ne vidim.

Kaj je torej tisto kar poganja vrednosti delnic v višave?
Ker če malo fantaziramo in odstranimo Korono, ki se je zgodila v letošnjem letu, ali bi torej te iste delnice bile še dražje, kot pa trenutno so?

Edina logika, ki mi deluje tukaj je ta (pa sem sicer hud nasprotnik teorij zarote), da nekdo namenoma zelo drago kupuje te delnice in umetno vzdržuje to stanje.

Ali bi lahko helikopterski denar povzročal tako rast indeksov? Morda bi lahko, ker če tak denar povzroči inflacijo na trgu dobrin, potem bi lahko tudi rasla vrednost VP.
Ampak potem imajo Američani drug problem, ker rast inflacije preko 2% povzroči dvig obrestnih mer, USD se okrepi, kar pa je spet slabo za ZDA (nižji izvoz in večji uvoz...) in spet zavrejo lastno gospodarsko rast. No razen, če bi druge države po svetu sledile z istimi ukrepi kot ZDA, potem smo itak vsi tam-tam.

Trenutno je inflacija v ZDA v porastu ampak še vedno daleč pod 2%, očitno se je Trumpovo tečnarjenje FED-u v zadnjih letih obrestovalo, ko so potem znižali obresti na 0,25%.

Okapi ::

omni-vor je izjavil:

Ali ste morda kje zasledili informacije kaj je tisto kar poganja ameriške indekse v višave zadnje mesece, kljub globalnim dogodkom?

Človeški pohlep, cepljen na naivnost.

trgovec35 ::

omni-vor je izjavil:

Ali ste morda kje zasledili informacije kaj je tisto kar poganja ameriške indekse v višave zadnje mesece, kljub globalnim dogodkom?

OK eno je bil pretirani optimizem, ampak tisto ne more trajati dolgo.
Da bi ta podjetja pridobila na vrednosti zaradi blaznega uspešnega razvoja (razen Tesle oz. Spacex in kaka farmacevtska firma), tega sam ne vidim.

Kaj je torej tisto kar poganja vrednosti delnic v višave?
Ker če malo fantaziramo in odstranimo Korono, ki se je zgodila v letošnjem letu, ali bi torej te iste delnice bile še dražje, kot pa trenutno so?

Edina logika, ki mi deluje tukaj je ta (pa sem sicer hud nasprotnik teorij zarote), da nekdo namenoma zelo drago kupuje te delnice in umetno vzdržuje to stanje.

Ali bi lahko helikopterski denar povzročal tako rast indeksov? Morda bi lahko, ker če tak denar povzroči inflacijo na trgu dobrin, potem bi lahko tudi rasla vrednost VP.
Ampak potem imajo Američani drug problem, ker rast inflacije preko 2% povzroči dvig obrestnih mer, USD se okrepi, kar pa je spet slabo za ZDA (nižji izvoz in večji uvoz...) in spet zavrejo lastno gospodarsko rast. No razen, če bi druge države po svetu sledile z istimi ukrepi kot ZDA, potem smo itak vsi tam-tam.

Trenutno je inflacija v ZDA v porastu ampak še vedno daleč pod 2%, očitno se je Trumpovo tečnarjenje FED-u v zadnjih letih obrestovalo, ko so potem znižali obresti na 0,25%.


Borza je igra, nateg velikih igralcev. Podobno kot kazino, kjer samo hiša vedno dobi, ostali izgubijo.

Na borzi jih 90 procentov izgubi. Hvala bogu vedno pridejo novi in igra se nadaljuje. Ponzijeva shema a la perpetum mobile. Igra, ki se nikoli ne ustavi. Tudi ko vse pada, glavni igralcu dobivajo.

Tako jaz jemljem ta hec. Se ne ukvarjam z ozadjem. Poskušam razumeti navade tistih 90 procentov ljudi in ravnati drugače, da sem med tistimi 10 procenti.

Dejstvo pa je, da je v času korone pričelo trgovati na sto tisoče novih ljudi, začetnikov, retailerjev kot pravijo, katere je dolgčas in aprilska korekcija ter pohlep in želja po hitrem zaslužki pognala v nakupe. Vsi brokerji so objavili rekordne številke o rasti števila novih strank.

Ko se bodo opekli in prodali, sledi nova korekcija. Potem pa jovo na novo.

bobby ::

Dejansko se strinjam s trgovcem35.
Ameri dobivajo vsak teden se od drzave, stave so zaprte ker pac ni tekem tako pogosto in so se najbrz se te ljudje, ki dnevno stavijo malo preusmerili, dolgocasje pol pa se malo ala fomo pa QE #infinity and beyond in imamo kar je.
Ce se je kdo karkoli naucil iz kripto scene 2018, mu je vse skupaj vsaj na oko znano. Ze info, koliko oseb si lasti doloceno delnico ti je lahko jasno marsikaj, podatek,, koliko casa traja, da eni osebi odprejo nov account in njih porast..
In evo ples stolov, kjer je stolov obcutno premalo, glasbe je zmanjkalo pa ze mesece nazaj,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

kamiKaZaA ::

omni-vor je izjavil:

Ali ste morda kje zasledili informacije kaj je tisto kar poganja ameriške indekse v višave zadnje mesece, kljub globalnim dogodkom?

Meni logika pravi: FED naprinta 6.000 milijard svežega denarja in jih potisne v banke. In banke so s tem denarjem začele kupovati delnice. In ker je bila ponudba (nov sveži denar), so cene šle gor. Če pa teh 6.000 milijard ne bi natisnili, pa bi danes brali da so delnice izgubile -50% ali pa -70%. Bo pa teh 6.000 milijard imelo negativni učinek čez nekaj časa, ko bo udarila inflacija.

Ampak glavno je, da je delniški trg rešen, da se vse to preko medijev hypa in da se še zraven potegne not kakega Jožeja ali Jožico, katera sedaj vidi priložnost in vlaga not svoje prihranke ali pa jemlje kredit za to, ker si misli, da bo čez leto dni podvojila ali potrojila svojo vrednost. Sledil pa bo pok balona, kateri se sicer že napoveduje od leta 2018, a žal še noben ni uspel točno določiti datuma.

Bi pa definitivno poknil ta balon pred parimi meseci, če nebi natisnili teh 6.000 milijard in začeli s tem denarjem delnice kupovat.

Zgodovina sprememb…

omni-vor ::

trgovec35 je izjavil:


Dejstvo pa je, da je v času korone pričelo trgovati na sto tisoče novih ljudi, začetnikov, retailerjev kot pravijo, katere je dolgčas in aprilska korekcija ter pohlep in želja po hitrem zaslužki pognala v nakupe. Vsi brokerji so objavili rekordne številke o rasti števila novih strank.

Ko se bodo opekli in prodali, sledi nova korekcija. Potem pa jovo na novo.


OK to bi lahko bila ena izmed smiselnih razlag.
Jaz si poskušam te stvari vsaj nekako razložiti, zato sprašujem na forumu, če ima kdo še kakšne druge informacije.

Gledam pa na te stvari tudi tako, da bi lahko veliki igralci počasi začeli unovčevati ta nepričakovan dobiček, takrat bo presežek v ponudbi in cene bi letele navzdol.

bobby ::

omni-vor je izjavil:

trgovec35 je izjavil:


Dejstvo pa je, da je v času korone pričelo trgovati na sto tisoče novih ljudi, začetnikov, retailerjev kot pravijo, katere je dolgčas in aprilska korekcija ter pohlep in želja po hitrem zaslužki pognala v nakupe. Vsi brokerji so objavili rekordne številke o rasti števila novih strank.

Ko se bodo opekli in prodali, sledi nova korekcija. Potem pa jovo na novo.


OK to bi lahko bila ena izmed smiselnih razlag.
Jaz si poskušam te stvari vsaj nekako razložiti, zato sprašujem na forumu, če ima kdo še kakšne druge informacije.

Gledam pa na te stvari tudi tako, da bi lahko veliki igralci počasi začeli unovčevati ta nepričakovan dobiček, takrat bo presežek v ponudbi in cene bi letele navzdol.


Temu se rece pa, kam odteka smart money, veliki investitorji.,.. Tudi za to so grafi in statistike,..
Seveda ne prodajajo vse na hkrati, ker potem se vidi beg, zato pocasi odteka in za to je potreben cas.
Ampak, da nekdo pokupi to, kar veliki prodajajo, mora nekdo to kupiti in tu pride v igro dumb money ali mali igralci, first time investorji aka Robinhoodovci,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

omni-vor ::

kamiKaZaA je izjavil:


Meni logika pravi: FED naprinta 6.000 milijard svežega denarja in jih potisne v banke. In banke so s tem denarjem začele kupovati delnice. In ker je bila ponudba (nov sveži denar), so cene šle gor. Če pa teh 6.000 milijard ne bi natisnili, pa bi danes brali da so delnice izgubile -50% ali pa -70%. Bo pa teh 6.000 milijard imelo negativni učinek čez nekaj časa, ko bo udarila inflacija.


No sej točno o tem sem govoril, ko sem pisal o "helikopterskem denarju". In zato tudi vprašanje kdo je dejansko lastnik teh delnic, če morda Ameri sami ne odkupujejo svojih delnic, da umetno držijo vrednosti visoko. Hkrati pa s tem pljuvajo v svojo skledo, ker posledice bodo po ekonomski logiki sledile - inflacija itd. Razen, če se bo Trump s kakšnim manevrom (recimo dodatna carina-davki na uvoz) uspel spet izogniti temu. Je pa še ena stvar, ki gre Američanom na njihov mlin - to, da je tudi EU začela tiskati denar, ki ga bodo v naslednjih letih sproščali v obtok, se pravi bomo lahko sledili njim in ne bomo nič na boljšem.

kamiKaZaA ::

omni-vor je izjavil:

trgovec35 je izjavil:


Dejstvo pa je, da je v času korone pričelo trgovati na sto tisoče novih ljudi, začetnikov, retailerjev kot pravijo, katere je dolgčas in aprilska korekcija ter pohlep in želja po hitrem zaslužki pognala v nakupe. Vsi brokerji so objavili rekordne številke o rasti števila novih strank.

Ko se bodo opekli in prodali, sledi nova korekcija. Potem pa jovo na novo.


OK to bi lahko bila ena izmed smiselnih razlag.
Jaz si poskušam te stvari vsaj nekako razložiti, zato sprašujem na forumu, če ima kdo še kakšne druge informacije.

Gledam pa na te stvari tudi tako, da bi lahko veliki igralci počasi začeli unovčevati ta nepričakovan dobiček, takrat bo presežek v ponudbi in cene bi letele navzdol.

To je tudi strategija velikih igralcev. Najprej kupujejo drago, da ceno umetno dvignejo v nebo. Kasneje preko medijev vse, kateri so v njihovi lasti, pumpajo kako vse raste in še bo rastlo dolgo časa z namenom, da privlečejo not čimveč malih ribic. Kasneje tem malim ribicam še dražje prodajajo kot so sami kupili. Malo za tem, ko večino prodajo, da so v totalnem profitu pokne balon. Cene strmoglavijo od -50% do -90%. Male ribice začnejo pordajat, ker potrebujejo denar, ker so ravnokar izgubile službo zaradi delniške recesije in nimajo za osnove življenja imajo pa delnice. Veliki igralci spet kupujejo od malih ribic nazaj delnice po diskontnih cenah. Po koncu recesije spet pride zelo lepo obdobje debelih krav. Male ribice imajo spet službe in varčujejo. Spet se začne hype delnic in celotna zgodba se ponovi.

Nauk zgobe: Vse to se je že zgoddilo leta 2008/2009. Veliki igralci obogatijo na račun malih ribic, katere pa izgubijo vse svoje prihranke katere so vložile v delnice. Zgodba se bo v kratkem ponovila v letu 2020/21 ali 2022.

Tisti od malih ribic, kateri bo pravi čas prodal si bo naredil x2 ali pa x3 morda celo x5, vsi ostali pa od /3 do /6.

Zgodovina sprememb…

Senior Dev ::

trgovec35 je izjavil:

Borza je igra, nateg velikih igralcev. Podobno kot kazino, kjer samo hiša vedno dobi, ostali izgubijo.


Moraš igrati pravilno. Jaz držim nekatere delnice že skoraj 10 let. Če bi nujno rabil keš bi zdaj prodal, ampak ker bodo ta podjetja živela še mnogo let o tem sploh ne razmišljam. Bo pa vmes še veliko vzponov in padcev, verjetno rekordni padci in vedno znova rekordne vrednosti. Delnice so tek na dolge proge fantje.

Za špekulante in gemblerje, ki bi radi preko noči mastno zaslužili polagam na srce da je pri prodaji potrebno plačati davek:
Pri vzajemnih skladih in delnicah je davčna stopnja odvisna od tega, koliko let ste bili lastniki, tako je lahko 25-odstotna, 15-odstotna (od pet do deset let), 10-odstotna (od 10 do 15 let), 5-odstotna (od 15 do 20 let), za dobičke, ki bi jih ustvarili z vrednostnimi papirji ali lastniškim deležem, ki bi ga imeli v lasti več kot 20 let, pa davka ni.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Zgodovina sprememb…

buttcrack ::

27.5% do 5 let! Obnovi znanje ;)

Sicer pa plačati davek na x3+ so sladke skrbi :)

Zgodovina sprememb…

bobby ::

In dodaj uprabljalsko provizijo VSAKO leto ne glede na to, kam gre sklad, gor ali dol..
Ljudstvo, v sklade se NE VLAGA, NIKOLI!!! Ok, etf mogoce, pod pogoji...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

PowaAaaaH ::

Senior Dev je izjavil:

trgovec35 je izjavil:

Borza je igra, nateg velikih igralcev. Podobno kot kazino, kjer samo hiša vedno dobi, ostali izgubijo.


Moraš igrati pravilno. Jaz držim nekatere delnice že skoraj 10 let. Če bi nujno rabil keš bi zdaj prodal, ampak ker bodo ta podjetja živela še mnogo let o tem sploh ne razmišljam. Bo pa vmes še veliko vzponov in padcev, verjetno rekordni padci in vedno znova rekordne vrednosti. Delnice so tek na dolge proge fantje.

Za špekulante in gemblerje, ki bi radi preko noči mastno zaslužili polagam na srce da je pri prodaji potrebno plačati davek:
Pri vzajemnih skladih in delnicah je davčna stopnja odvisna od tega, koliko let ste bili lastniki, tako je lahko 25-odstotna, 15-odstotna (od pet do deset let), 10-odstotna (od 10 do 15 let), 5-odstotna (od 15 do 20 let), za dobičke, ki bi jih ustvarili z vrednostnimi papirji ali lastniškim deležem, ki bi ga imeli v lasti več kot 20 let, pa davka ni.



Zakaj misliš, da držati delnice 10 let + je = igrati pravilno? Ker imaš zaradi tega manjši davek na dobiček? Jaz se z davkom ne obremenjujem preveč. Je konec leta bolj važno, da plačaš manj davka ali dejansko zaslužiš veliko več? Sam sem bil enako zagovornik dolgoročnega investiranja, še vedno ne vidim nič narobe s tem ampak, da pustim denar notri 10 let + in se zgodi npr. taka kriza kot je sedaj ali še kaj hujšega in imam velik % portfolija na letalskih družbah in sem po 10 letih čakanja dejansko še na slabši poziciji kot pred tem? Nevem kaj pomeni igrati pravilno, povsod se lahko opečeš in povsod si lahko še kako profitabilen. Kako sem jaz osebno vidu day-trade-anje nekaj časa nazaj, po raznem gradivu, ki sem ga prebral predvsem okoli Buffeta? Samo gemblanje nič drugega.. Kako ga vidim zdaj, ko sem dejansko "potipal to vodo"? Risk/Money management, disciplina, čustva, strategija - si lahko profitabilen in po tvoje igraš pravilno? Za enkrat mislim da. Lahko vse zgubiš? Veliko lažje kot pri kakšnem dolgoročnem investiranju in še želodec rabiš za to. Pa sem daleč od kakšnega eksperta, samo niso vsi novi "Roobinhoodarji" get rich quick in mislim, da je za vsakega dovolj da pobere par $ na dan in kasneje, ko doseže neko konstanto z enako strategijo samo poveča vložke in s tem dobičke.

Problem samega daytrade-anja je pa ravno to kot si omenil, da jih je večina takih, ki bi radi preko noči mastno zaslužili.. To pa je Gemblanje, ki se mogoče obrestuje 1x ampak naslednič, ko vložiš hitr prideš nazaj kjer si začel. Vem za par primerov (Privat trading Ameriška skupina na Telegramu), ko so ljudje objavljal notr v chat nepredstavljive izgube v 1 ali v 2 dneh - večinoma penny stocks brez stop lossa.. Npr en model je objavil zgodbo, da je delal v Mcdonaldsu zadnih 5-10 let in da je bila njegova plača malo nad 1k $, vse prihranke je vrgel v dnevno trgovanje, par tisoč $ ne spomnim se točne številke.. In kaj se je zgodilo? Zadel je Loto, naredil je cca. 30k+ $ v 2 dneh z HTZ, ki je takrat že napovedal bankruptcy. Objavil print screen roobinhood P/L, vsi mu čestital, človek bil vzhičen, začel kako ni tok naredu v 5 letih vsakodnevnega dela v Mcd.. Naslednji dan je javil, da bo pustil službo in bo postal full time day trader? LOL po 1 tednu trgovanja?? Brez kakršne koli strategije, čisto gemblanje.. 1 tedn kasneje ni napisal več nič, popolnoma nič izginu je čist, lahka si mislš kaj se je zgodilo.. No in tuki js vidim problem day-tradeanja in zakaj je na tako slabem glasu.

P.s - kot sem že včeraj napisal, bi z veseljem imel dolgoročni račun ampak za to bi potreboval nekaj 100k, dokler jih nimam in dokler potrebujem kapital na drugih področij bom vztrajal še na day-trejdanju/swingaju (upam, da se lahko oz. da bo možnost se še kaj naučiti od npr. "trgovec35" in drugih).

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Ideja za portfolio na hitro, ko ni časa za analize :)

https://sprottetfs.com/sgdj-sprott-juni...

bobby ::

VEDNO je cas za analize!!! VEDNO zaupaj samo sebi in ne drugim!!!

Pa Sprott je zelo orientiran na maso, ima veliko folowerjev in ko izdajo info za zunanje, so notranji ze pokupili,.. sedaj pa sestej 1+1,...ni slab pri analizah, dalec od tega ampak zna na svojo stran potegnit in tu se moras pazit, ker cilja na neznalce.
been there, done that,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

belo mleko ::

Berem ca. 10 postov zgoraj, kako je borza zlagana in kako je vse zmanipulirano. Meni se zdi, da gre za besede razočaranih traderjev, ki so prevečkrat gledali The Wolf of Wall Street. Je pač tako, da ogromna večina traderjev tolče minus in da je le peščica boljša od mamke, ki vrže prihranke v nek SP500 ETF. Za takšne pa je borza super.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

bobby ::

bleli mlekec: se ateinkam samo s prvim stavkom. N vse ostalo pa ne morem komentirat, lahko povem samo zase ki pa vas(forum) naj ne zanima.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

belo mleko ::

Ne vem no, človek pogleda zadnje četrtletje za Amazon in Apple in je jasno, da je delnica tam kjer je. Ni nobene zarote, banke ne kupujejo delnic, robinhoodovcev je malo, FEDa se zanima za kreditne trge, delniški trgi ga ne brigajo. Vem pa da so profeti groze, ki so napovedovali že pesto oseminsedemdeseti kolaps kapitalizma in sistema v trenutno jezni in povsod vidijo neko zaroto.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

redtech ::

bobby je izjavil:

VEDNO je cas za analize!!! VEDNO zaupaj samo sebi in ne drugim!!!

Pa Sprott je zelo orientiran na maso, ima veliko folowerjev in ko izdajo info za zunanje, so notranji ze pokupili,.. sedaj pa sestej 1+1,...ni slab pri analizah, dalec od tega ampak zna na svojo stran potegnit in tu se moras pazit, ker cilja na neznalce.
been there, done that,..


Podrobnejša razlaga :)

svecka ::

ali je še kje možno brezplačno "parkirati" delnice. Sem jih imel na NLBju, sedaj pa računajo slabih 30eur samo za vodenje letno trgovalnega računa. Če nimaš delnic veliko ali ne rastejo, delaš skoz izgubo s temi fantomskimi stroški. Dividence so zdaj itak joke, ker ti država vzame 27.5%, potem pa še vodenje računa.

Lonsarg ::

Drobiz dajati v delnice je neproduktivno, sam del imas. Ko pa imas notri vsaj par tisoc pa je 30EUR drobiz.

Ascendor ::

Kdo ve, ali obstaja kakšen pokojninski sklad (dodatno pokojninsko zavarovanje), ki bi vlagal samo v delnice, oz. indekse?
Ali vi vlagate v to (do max. zneska za davčno olajšavo), in če ja, v katerega? Iščem namreč tistega, ki mi bo na dolgi rok prinesel največ donosa in ni preveč konzervativen.

sloxl8 ::

trgovec35 je izjavil:


Na borzi jih 90 procentov izgubi. Hvala bogu vedno pridejo novi in igra se nadaljuje. Ponzijeva shema a la perpetum mobile. Igra, ki se nikoli ne ustavi. Tudi ko vse pada, glavni igralcu dobivajo.

Tako jaz jemljem ta hec. Se ne ukvarjam z ozadjem. Poskušam razumeti navade tistih 90 procentov ljudi in ravnati drugače, da sem med tistimi 10 procenti.


Bi morda lahko delil z nami, kaj dela tistih vas 10% drugače, da se še drugi kaj naučimo?

bobby ::

kot prvo vemo, iz kje valuta pride, kdo jo izda in kaksna je osnova,..
ce ze v startu ne ves osnove delovanja fiat valute, zacni pri tem,.. sem tudi jaz ze postal linke, poisci jih ampak se zavedaj, da bo tvoja trenutna najpomembnejsa investicija cas in branje ali pa poslusanje,..
ce bi pa rad kar tako vrsto preskocil in bi rad bil sit ne da bi se naucil, kako ribe lovit,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

jakanov ::

Ascendor je izjavil:

Kdo ve, ali obstaja kakšen pokojninski sklad (dodatno pokojninsko zavarovanje), ki bi vlagal samo v delnice, oz. indekse?
Ali vi vlagate v to (do max. zneska za davčno olajšavo), in če ja, v katerega? Iščem namreč tistega, ki mi bo na dolgi rok prinesel največ donosa in ni preveč konzervativen.


Tukaj lahko najdeš nekaj več info: https://www.reddit.com/r/SlovenijaFIRE/...

Takšnega, ki je 100% v delnicah ni, mislim, da so dinamični v večini 70/30 (delnice / obveznice), ima pa vsak pokojninski sklad svojo strategijo vlaganja na spletni strani.

sergo ::

IBEX35 zgleda strašljivo in je tik pred zlomom, španske banke tudi tik nad klifom, poglejte si Santander ali BBVA, štrašljivi grafi. Mislim da večina gleda v napačno smer, ne vem kako je lahko tak optimizem nad evropo, sploh moč evra v zadnjem mesecu? Nekje sem zasledil, da od 2011 še ni bilo toliko short pozicij na dolar, volatilnost VIX je tudi na podnu, mislim da bo večina ujetih na napačni nogi in da smo zelo blizu obrata.

Ascendor ::

jakanov je izjavil:

Ascendor je izjavil:

Kdo ve, ali obstaja kakšen pokojninski sklad (dodatno pokojninsko zavarovanje), ki bi vlagal samo v delnice, oz. indekse?
Ali vi vlagate v to (do max. zneska za davčno olajšavo), in če ja, v katerega? Iščem namreč tistega, ki mi bo na dolgi rok prinesel največ donosa in ni preveč konzervativen.


Tukaj lahko najdeš nekaj več info: https://www.reddit.com/r/SlovenijaFIRE/...

Takšnega, ki je 100% v delnicah ni, mislim, da so dinamični v večini 70/30 (delnice / obveznice), ima pa vsak pokojninski sklad svojo strategijo vlaganja na spletni strani.


Hvala za tale link! Nisem vedel, da imamo slovensko FIRE skupnost na redditu. :)

Zimonem ::

sergo je izjavil:

IBEX35 zgleda strašljivo in je tik pred zlomom, španske banke tudi tik nad klifom, poglejte si Santander ali BBVA, štrašljivi grafi. Mislim da večina gleda v napačno smer, ne vem kako je lahko tak optimizem nad evropo, sploh moč evra v zadnjem mesecu? Nekje sem zasledil, da od 2011 še ni bilo toliko short pozicij na dolar, volatilnost VIX je tudi na podnu, mislim da bo večina ujetih na napačni nogi in da smo zelo blizu obrata.

Delno zaradi tega ker je Amerika praktično ukinila vso regulacijo nad kreditiranjem. Devizne rezerve so pa izčrpali, US rezerve so samo še v zlatu. https://www.eidebailly.com/insights/art...

pingme ::

belo mleko je izjavil:

Ne vem no, človek pogleda zadnje četrtletje za Amazon in Apple in je jasno, da je delnica tam kjer je.


Se ne strinjam. Rezultati seveda niso slabi, niso pa niti blizu npr. temu da je Apple v letu dni zrasel za 108%, pa je bil že prej absurdno drag. Tehnološka podjetja na splošno se vrednoti, kot da bodo še naslednjih nekaj desetletij vsako leto za več kot 10% povečevala prihodke in YoY dobiček ali bodo res, bomo pa še videli, jaz sem pač skeptičen.

Mato989 ::

bobby je izjavil:

omni-vor je izjavil:

trgovec35 je izjavil:


Dejstvo pa je, da je v času korone pričelo trgovati na sto tisoče novih ljudi, začetnikov, retailerjev kot pravijo, katere je dolgčas in aprilska korekcija ter pohlep in želja po hitrem zaslužki pognala v nakupe. Vsi brokerji so objavili rekordne številke o rasti števila novih strank.

Ko se bodo opekli in prodali, sledi nova korekcija. Potem pa jovo na novo.


OK to bi lahko bila ena izmed smiselnih razlag.
Jaz si poskušam te stvari vsaj nekako razložiti, zato sprašujem na forumu, če ima kdo še kakšne druge informacije.

Gledam pa na te stvari tudi tako, da bi lahko veliki igralci počasi začeli unovčevati ta nepričakovan dobiček, takrat bo presežek v ponudbi in cene bi letele navzdol.


Temu se rece pa, kam odteka smart money, veliki investitorji.,.. Tudi za to so grafi in statistike,..
Seveda ne prodajajo vse na hkrati, ker potem se vidi beg, zato pocasi odteka in za to je potreben cas.
Ampak, da nekdo pokupi to, kar veliki prodajajo, mora nekdo to kupiti in tu pride v igro dumb money ali mali igralci, first time investorji aka Robinhoodovci,..


Ampak nekaj ne stima... Po eni strani nekateri govorite kako usa prebivalci nimajo za jest, kao 30 postov pod pragom revscine 2 joba ipd... Po drugi strani pa vsi ti revezi zmorejo napumpat indexe v nebo...

Kako smo slovenci pol tak nesposobni
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Sj ne pumpajo revezi ampak tisti drugi. US je skrajno razslojena, tam imas hkrati Indijo in Emirate par ulic narazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Gone ::

Fantje, teorija ki se zadnje čase pojavlja na netu in tudi tukaj - da so trge napihnili robinhoodovci aka retail investorji, po mojem skromnem mnenju ne drži. Delniške trge so dvignili kar veliki igralci z denarjem ki jim ga dobesedno mećejo fed in centralne banke. So le uspeli sprožiti inflacijo vendar le na delniškem trgu, ker skozi nakupe obveznic in obrestno mero pač najbolj futrajo velike market igralce.

svecka ::

Ascendor je izjavil:

jakanov je izjavil:

Ascendor je izjavil:

Kdo ve, ali obstaja kakšen pokojninski sklad (dodatno pokojninsko zavarovanje), ki bi vlagal samo v delnice, oz. indekse?
Ali vi vlagate v to (do max. zneska za davčno olajšavo), in če ja, v katerega? Iščem namreč tistega, ki mi bo na dolgi rok prinesel največ donosa in ni preveč konzervativen.


Tukaj lahko najdeš nekaj več info: https://www.reddit.com/r/SlovenijaFIRE/...

Takšnega, ki je 100% v delnicah ni, mislim, da so dinamični v večini 70/30 (delnice / obveznice), ima pa vsak pokojninski sklad svojo strategijo vlaganja na spletni strani.


Hvala za tale link! Nisem vedel, da imamo slovensko FIRE skupnost na redditu. :)


kaki fail na redditu, ker govorijo o olajšavah (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)), ne povedo pa da ko si boš to izplačeval, boš imel spet to dodatno obdavčeno v dohodnini. Tko da dodatno pokojninsko varčevanje v stebrih je nateg, ker te mamijo s tem, da kao dobiš olajšave (saj tudi jih ob vplačilu), a na koncu moraš vse nazaj vrnit prek dohodnine, ko si izplačuješ ven.

Nasploh tist Reddit post (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)) je zame en velik PR marketing kot ga prodajajo zavarovalnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

trgovec35 ::

sloxl8 je izjavil:

trgovec35 je izjavil:


Na borzi jih 90 procentov izgubi. Hvala bogu vedno pridejo novi in igra se nadaljuje. Ponzijeva shema a la perpetum mobile. Igra, ki se nikoli ne ustavi. Tudi ko vse pada, glavni igralcu dobivajo.

Tako jaz jemljem ta hec. Se ne ukvarjam z ozadjem. Poskušam razumeti navade tistih 90 procentov ljudi in ravnati drugače, da sem med tistimi 10 procenti.


Bi morda lahko delil z nami, kaj dela tistih vas 10% drugače, da se še drugi kaj naučimo?


Jaz sem bil ulala dolga leta med tistimi 90 procenti. Prvo delnico kupil 1993, Dadas. Od takrat dalje trgujem stalno, oddajam davčno napoved vsako leto. Nabralo se je ogromno izkušenj, lepih in grdih.

Večkrat, ko sem se opekel, manjkrat sem ponavljal napake. Učil se na lastnih napakah.

Vlagal le toliko in tisti denar, ki sem ga lahko pogrešal. Ga takoj odpisal, ko sem napolnil račun.

Spraznil račun do nule večkrat. Vztrajal in se vedno vrnil. Boljši. Se veliko učil, bral, spremljal. Iskal svoj način trgovanja in oblikoval svojo strategijo.

Obvladovanje tveganja in čustev. Sledim strategijo do pike, da me ne zanese. Te se držim, pa naj padajo sekire. V eno pozicijo dam maksimalno 10 procentov celotnega portfelja, takoj nastavim stop in profit loss. Takoj. Kupujem samo swing v dobrem trendu. Ne spremljam fundamentov delnice, firme, ocen analitikov. Samo tehnična analiza in nekaj indikatorjev ter če mi štima, kupim.
Meni deluje, ustreza in paše. Druga več ne iščem. Nobenih forexov, opcij, kripto,... Samo USA delnice s ceno nad 10 USD in prometom dnevno več kot 500.000 komadov. Koristim brokerjev 4 kratni vzvod v manj kot polovici nakupov.

Imam dobrih 65 procentni delež uspešnih trejdov. Cilj je 70.

Recepta pa ni, nihče ga nima. Definitivno pa ne nasedam črednemu nagonu in se izogibam nakupom tistih delnic, ki jih razni strokovnjaki priporočajo. Manj kot se o delnici, ki jo kupujem, piše, bolj predvidljivo se giba njena cena in bolj sem uspešen. Delnic je par tisoč, zato ni problem najti tihih, ki niso na radarju.

rini ::

svecka je izjavil:

ali je še kje možno brezplačno "parkirati" delnice. Sem jih imel na NLBju, sedaj pa računajo slabih 30eur samo za vodenje letno trgovalnega računa. Če nimaš delnic veliko ali ne rastejo, delaš skoz izgubo s temi fantomskimi stroški. Dividence so zdaj itak joke, ker ti država vzame 27.5%, potem pa še vodenje računa.


Jaz imam pri NLB pol manj stroškov, ker imam le US trg. Začel sem z NLB, kjer imam dve družbi za na dolgi rok, pri eni si obetam 20x in je penny delnica, ki jo niti ne bi mogel kupiti z IB, kjer pa dnevno trgujem z vsemi ostalimi papirji.

Že stokrat sem rekel, Apple je zame denarnica, hranilna vloga in sklad. Razmišljam celo da bi svoj tretji steber v sluzbi dvignil in naložil notri.

Ascendor ::

svecka je izjavil:


kaki fail na redditu, ker govorijo o olajšavah (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)), ne povedo pa da ko si boš to izplačeval, boš imel spet to dodatno obdavčeno v dohodnini. Tko da dodatno pokojninsko varčevanje v stebrih je nateg, ker te mamijo s tem, da kao dobiš olajšave (saj tudi jih ob vplačilu), a na koncu moraš vse nazaj vrnit prek dohodnine, ko si izplačuješ ven.

Nasploh tist Reddit post (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)) je zame en velik PR marketing kot ga prodajajo zavarovalnice.


Ampak dohodnina plačana takrat bo verjetno nižja, glede na to da bojo tudi tvoji prihodki nižji?

Kar mene predvsem moti pri PDPZ so predčasna izplačila ali pa izplačila v enem roku. Tudi, če bi vlagal več kot 20 let, bo obdavčeno vse. Pri delnicah pa ne.

Utk ::


kaki fail na redditu, ker govorijo o olajšavah (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)), ne povedo pa da ko si boš to izplačeval, boš imel spet to dodatno obdavčeno v dohodnini. Tko da dodatno pokojninsko varčevanje v stebrih je nateg, ker te mamijo s tem, da kao dobiš olajšave (saj tudi jih ob vplačilu), a na koncu moraš vse nazaj vrnit prek dohodnine, ko si izplačuješ ven.

Nasploh tist Reddit post (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)) je zame en velik PR marketing kot ga prodajajo zavarovalnice.

Renta je obdavčena samo polovično, plačaš dohodnino od 50% rente. Drugič, na PDPZ niso bili plačani ostali prispevki pri plači, in ne bojo niti pri izplačilu.

Ascendor ::

Utk je izjavil:


Renta je obdavčena samo polovično, plačaš dohodnino od 50% rente. Drugič, na PDPZ niso bili plačani ostali prispevki pri plači, in ne bojo niti pri izplačilu.

Tole drugo verjetno velja samo, če je delodajalec tisti, ki plačuje PDPZ zate.

sloxl8 ::

trgovec35 je izjavil:

sloxl8 je izjavil:

trgovec35 je izjavil:


Na borzi jih 90 procentov izgubi. Hvala bogu vedno pridejo novi in igra se nadaljuje. Ponzijeva shema a la perpetum mobile. Igra, ki se nikoli ne ustavi. Tudi ko vse pada, glavni igralcu dobivajo.

Tako jaz jemljem ta hec. Se ne ukvarjam z ozadjem. Poskušam razumeti navade tistih 90 procentov ljudi in ravnati drugače, da sem med tistimi 10 procenti.


Bi morda lahko delil z nami, kaj dela tistih vas 10% drugače, da se še drugi kaj naučimo?


Jaz sem bil ulala dolga leta med tistimi 90 procenti. Prvo delnico kupil 1993, Dadas. Od takrat dalje trgujem stalno, oddajam davčno napoved vsako leto. Nabralo se je ogromno izkušenj, lepih in grdih.

Večkrat, ko sem se opekel, manjkrat sem ponavljal napake. Učil se na lastnih napakah.

Vlagal le toliko in tisti denar, ki sem ga lahko pogrešal. Ga takoj odpisal, ko sem napolnil račun.

Spraznil račun do nule večkrat. Vztrajal in se vedno vrnil. Boljši. Se veliko učil, bral, spremljal. Iskal svoj način trgovanja in oblikoval svojo strategijo.

Obvladovanje tveganja in čustev. Sledim strategijo do pike, da me ne zanese. Te se držim, pa naj padajo sekire. V eno pozicijo dam maksimalno 10 procentov celotnega portfelja, takoj nastavim stop in profit loss. Takoj. Kupujem samo swing v dobrem trendu. Ne spremljam fundamentov delnice, firme, ocen analitikov. Samo tehnična analiza in nekaj indikatorjev ter če mi štima, kupim.
Meni deluje, ustreza in paše. Druga več ne iščem. Nobenih forexov, opcij, kripto,... Samo USA delnice s ceno nad 10 USD in prometom dnevno več kot 500.000 komadov. Koristim brokerjev 4 kratni vzvod v manj kot polovici nakupov.

Imam dobrih 65 procentni delež uspešnih trejdov. Cilj je 70.

Recepta pa ni, nihče ga nima. Definitivno pa ne nasedam črednemu nagonu in se izogibam nakupom tistih delnic, ki jih razni strokovnjaki priporočajo. Manj kot se o delnici, ki jo kupujem, piše, bolj predvidljivo se giba njena cena in bolj sem uspešen. Delnic je par tisoč, zato ni problem najti tihih, ki niso na radarju.


Hvala za vpogled. Bom vzel na znanje.

WaterBoy ::

To govorite o 3 pokojninskem stebru?

jakanov ::

2. pokojninskem stebru, PDPZ.

3. steber je varčevanje v življenjskih zavarovanjih.

PowaAaaaH ::

"Kratko" mnenje glede TradeStation Global platforme, če jo ima kdo namen uporabljati...

Sama platforma deluje preko Interactive Brokers in uporablja vse njihove podatke, prav tako imaš na razpolago iste delnice za shortat kot pri sami TWS platformi od IB. Tudi po združitvi oz. prelokaciji na TSG imaš dostop do TWS platforme in lahko iz nje tudi trguješ, vendar prevzameš vse fee-je od TSG. Se pravi dokler ne preklopiš na TSG imaš najmanjši fee na nakup 1$ in 1$ na prodaji ali 0,005$ na delnico, prav tako imaš mesečni fee 10$ na neaktivnost, če se ne motim nad 2k acc. Ko enkrat preklopiš na TSG in tudi, če uporabljaš platformo od IB (TWS), tvoj fee za nakup znaša najmanj 1,5$ in 1,5$ na prodaji ali 0,007$ na delnico, mesečnega fee-ja ni.

Sam sem se odločil za TSG predvsem zaradi uporabe njihove platforme "tradestation 9.5" (matrix, grafi), ki pa se je kasneje izkazala (verjetno) za napačno potezo. Malo večji fee-ji na nakupe me ne motijo, če mi da sama platforma več nazaj oz. če se na nje bolje znajdem in počutim.

Že prvi dan TSG platforme sem imel veliko problemov:

1. Grafi so delali samo do 18:00 ure, po te uri je vse zamrznilo.
2. Support - katastrofa v primerjavi z IB, ni live chata, odziv zelo slab, kdaj počasen in informacije katere hočeš dobiti glede platforme jih ne dobiš oz. ti pošlje nek video, ki kaže vse drugo sam tisto kar te zanima ne.
3. Nenormalno počasno nalaganje grafov - npr. odprem 4 grafe v 15,5,2 in 1 minuti - ista delnica zamenjam symbol delnice in nalaga po tudi 20 sekund ali več. Res pa je, ko enkrat naloži, da naslednič veliko hitreje nalaga. Ko vtipkaš neko novo delnico, ki jo pred tem še nikoli nisi, postopek traja zelo dolgo pa ne nalagam za veliko dni nazaj podatkov, tudi internet imam hiter in IB TWS dela ko šuš.
4. Matrix (buy center) - vrjetno glavni razlog zakaj sem šel na TSG. Enako kot pri chart-ih vendar še 2x slabše. Kliknem oz. vpišem neki delnico, ni važno tudi, če sem jo imel vpisano že 100x je odzivni čas oz. "waiting for data..." zelo dolg - vrjetno vsaj 15sek ali več, kdaj tudi zmrzne.. Ugotovil sem da samo trgovanje valut nalaga veliko hitreje - tako matrix kot charte. Za delnice imam dokupljen live market data preko IB.

Glede grafov, ki so "delali" samo do 18:00 ure je bil v sami platformi narobe vtipkan session time oz. vtipkan je že bil prav vendar sama platforma neki čudno preračunava čase med US in našim in moraš vse ročno nastavit (support mi tega ni znal odgovoriti oz. sem dobil nek 3. video ali ostal brez odgovora). Udeležil sem se celo live sessiona, k ti kao kaže kako delat preko platforme ampak ti kaže vse iz USA, ki jim dela vse normalno tako, da nimajo teh problemov.. Zato tudi preko tistega nisem dobil nobenih koristnih informacij, vse sem mogel ugotoviti sam.

Za enkrat zelo razočaran nad samim supportom in celostno platformo. Napisal sem jim tudi že 2 maila glede tega, včeraj kot priponko dodal še video počasnega nalaganja itd, vendar nikoli dobil odgovora.
Odgovor dobim samo od neke ženske "Renate", ki me je dobila, predvidevam pri samem odprtju acc-ja in me je vodila skozi ta proces in osnovna vprašanja.. Če njo kej vprašam mi pošlje nek 3. video, ki nima veze z mojim vprašanjem.

Še nekaj časa bom vztrajal, drugače definitivno pridem nazaj na sam IB. Moram še preveriti, če so kakšni stroški oz. kako sploh preidem nazaj.

omni-vor ::

Gone je izjavil:

Fantje, teorija ki se zadnje čase pojavlja na netu in tudi tukaj - da so trge napihnili robinhoodovci aka retail investorji, po mojem skromnem mnenju ne drži. Delniške trge so dvignili kar veliki igralci z denarjem ki jim ga dobesedno mećejo fed in centralne banke. So le uspeli sprožiti inflacijo vendar le na delniškem trgu, ker skozi nakupe obveznic in obrestno mero pač najbolj futrajo velike market igralce.


Tega se tudi sam bojim in to sem tudi hotel izpostaviti v svojem zapisu pred nekaj dnevi. Meni vse skupaj diši točno po tem. Ampak v nedogled in tudi na skrivaj se tega ne bodo mogli več dolgo iti - vsaj ne predstavljam si kako. Kako bo šele, ko se bo ta denar prelil med prebivalce, cene dobrin bodo letele v nebo, ZDA bo s svojimi cenami nekonkurenčna, ker bo šla pariteta USD z drugimi valutami v maloro.
Obrestne mere bodo morale slediti inflaciji - vse to pa bo zavrlo gospodarsko rast na dolgi rok.

Zimonem ::

ako bo šele, ko se bo ta denar prelil med prebivalce, cene dobrin bodo letele v nebo, ZDA bo s svojimi cenami nekonkurenčna, ker bo šla pariteta USD z drugimi valutami v maloro.


Če bi se prelil med prebivalstvo, bi vzpodbudil potrošnjo. Tako se bodo pa veliki igralci šli monopoli z cenami delnic, same družbe pa ne bodo veliko profitirale. Odkupi delnic, za r&d pa ni denarja. Kratkoročno če investiraš zakaj pa ne. Nima pa res več veliko vzvodov. Tujih deviznih rezerv so se znebili , imajo zgolj še zlato. Z obrestnimi merami ni kaj dosti za storit. Trg je prenasičen z dolarji. zato ni čudno da je petrojuhan v letu dni pridobil skoraj 5% na svetovnem trgu s surovo nafto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

belo mleko ::

Da bo svet šel v maloro, da bo kapitalizma konec, poslušam že celo življenje. Največ se je o tem govorilo ob veliki recesiji in zdaj ob kitajskem virusu. Na koncu bo vse ok in v oblaku praha bodo ostale mase z malovrednim zlatom in gotovino.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

sergo ::

omni-vor je izjavil:

Gone je izjavil:

Fantje, teorija ki se zadnje čase pojavlja na netu in tudi tukaj - da so trge napihnili robinhoodovci aka retail investorji, po mojem skromnem mnenju ne drži. Delniške trge so dvignili kar veliki igralci z denarjem ki jim ga dobesedno mećejo fed in centralne banke. So le uspeli sprožiti inflacijo vendar le na delniškem trgu, ker skozi nakupe obveznic in obrestno mero pač najbolj futrajo velike market igralce.


Tega se tudi sam bojim in to sem tudi hotel izpostaviti v svojem zapisu pred nekaj dnevi. Meni vse skupaj diši točno po tem. Ampak v nedogled in tudi na skrivaj se tega ne bodo mogli več dolgo iti - vsaj ne predstavljam si kako. Kako bo šele, ko se bo ta denar prelil med prebivalce, cene dobrin bodo letele v nebo, ZDA bo s svojimi cenami nekonkurenčna, ker bo šla pariteta USD z drugimi valutami v maloro.
Obrestne mere bodo morale slediti inflaciji - vse to pa bo zavrlo gospodarsko rast na dolgi rok.


Preden bo dolar šel v maloro, bodo vse druge valute šle v maloro vključno z evrom, saj je 70% svetovnega dolga nominirana v dolarjih! FED pumpa toliko denarja ravno zato ker pumpa dolarje za ves svet in ne samo za ZDA. EM države morajo dolg vrniti v dolarjih in ne v svojih zavoženih turških lirah, rubljih, južno afriških randih itd.

svecka ::

jakanov je izjavil:

2. pokojninskem stebru, PDPZ.

3. steber je varčevanje v življenjskih zavarovanjih.


Življenja zavarovanja so največji nateg. Če bi prebrali pogoje nekaterih zavarovalnic, bi vas srat prijelo, da sploh ne moreš prekiniti, če pa predčasno prekineš, pa ti niso dolžni NIČ vplačanih sredstev vrniti nazaj (zavarovalnica sava). Z nategunskimi vstopnimi in izstopnimi stroški ti poberejo še tiste "dobičke", ki se generirajo skozi rastjo (če sploh), da ne govorim o konstantnih sesutjih in stečajih "zavarovalnih stebrov". Npr Nemški Flexpension z zagotovljenim vračilom vplačanih sredstev gredo vsi v stečaj.

Življenjska zavarovanja so huje, kot če bi denar zažgal v peči.

redtech ::

Kaj mislite o gapu med zlatom in platino?

https://www.macrotrends.net/2541/platin...

Zimonem ::

belo mleko je izjavil:

Da bo svet šel v maloro, da bo kapitalizma konec, poslušam že celo življenje. Največ se je o tem govorilo ob veliki recesiji in zdaj ob kitajskem virusu. Na koncu bo vse ok in v oblaku praha bodo ostale mase z malovrednim zlatom in gotovino.

Prav star ravno nisi.
««
55 / 163
»»