» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
56 / 163
»»

barakus ::

PowaAaaaH je izjavil:

"Kratko" mnenje glede TradeStation Global platforme, če jo ima kdo namen uporabljati...



Ali imas na TSG live feed ali je tudi tam z zamikom 15 minut kakor je pri IB pri osnovnem racunu?

omni-vor ::

belo mleko je izjavil:

Da bo svet šel v maloro, da bo kapitalizma konec, poslušam že celo življenje..


A je kdo v tej temi rekel, da bo šel svet v maloro in bo konec kapitalizma?

Govora je o precedenčnem primeru in načinu odzivanja gospodarstev na te dogodke kakršnim ni bilo podobne situacije že skoraj 100 let. Govorimo o posledicah helikopterskega denarja, ki ga delijo med prebivalce (ravno te dni bodo američani dobili še drugič 1200 USD po osebi kot protikoronski ukrep), prav tako pa očitno denar sproščajo v gospodarstvo še na druge načine. In tako tiskanje denarja bo povzročilo inflacijo, sledi dvig obrestnih mer in temu še rast dolarja proti drugim valutam - to bo še posebej izrazito, če se bodo tako agresivnih potez poslužili samo Američani, preostali svet pa ne.

Vprašanje:
Kako vpliva rast USD na cene nafte in zlata? Cena običajno pade ali zraste?


...

svecka je izjavil:

...če pa predčasno prekineš, pa ti niso dolžni NIČ vplačanih sredstev vrniti nazaj (zavarovalnica sava).


A dej nehi prodajat bučke no... s tem stavkom si šel pa res predaleč, še malo pa boš trdil, da je Zemlja ploščata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: omni-vor ()

Mr_Globus ::

Utk je izjavil:


kaki fail na redditu, ker govorijo o olajšavah (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)), ne povedo pa da ko si boš to izplačeval, boš imel spet to dodatno obdavčeno v dohodnini. Tko da dodatno pokojninsko varčevanje v stebrih je nateg, ker te mamijo s tem, da kao dobiš olajšave (saj tudi jih ob vplačilu), a na koncu moraš vse nazaj vrnit prek dohodnine, ko si izplačuješ ven.

Nasploh tist Reddit post (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)) je zame en velik PR marketing kot ga prodajajo zavarovalnice.

Renta je obdavčena samo polovično, plačaš dohodnino od 50% rente. Drugič, na PDPZ niso bili plačani ostali prispevki pri plači, in ne bojo niti pri izplačilu.


Naredi si izračun v excelu, se NE splača. So prišli tudi k nam v službo prodajat meglo...
- vstopni stroški 3%
- upravljavska provizija 1%
- če hočeš izplačilo celotnega zneska gre vse v dohodnino in plačaš ohoho
- najbolj bolano pa je, da ti pri podpisu ne veš po kakšni formuli ti bodo izračunali rento...

Recimo moj izračun v excelu:
-predpostavljamo da sam kupujem primerljiv portfelj ETF-jev in je zato donos enak.
-vlagam maksimalni letni znesek za mojo plačo

Razlika v 30 letih je minimalna - dodatno zavarovanje 92K€, ETFji 88K€;
s tem da je ETF dobiček popolnoma neobdavčen in razpolagam s celotnim zneskom.

omni-vor ::

@MR_Globus: ne sledim vajinemu celotnemu pogovoru in sem zato morda kaj zgrešil...ali si v tem izračunu upošteval tudi to, da gre ta znesek v olajšavo pri dohodnini?

jakanov ::

Mr_Globus je izjavil:

Utk je izjavil:


kaki fail na redditu, ker govorijo o olajšavah (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)), ne povedo pa da ko si boš to izplačeval, boš imel spet to dodatno obdavčeno v dohodnini. Tko da dodatno pokojninsko varčevanje v stebrih je nateg, ker te mamijo s tem, da kao dobiš olajšave (saj tudi jih ob vplačilu), a na koncu moraš vse nazaj vrnit prek dohodnine, ko si izplačuješ ven.

Nasploh tist Reddit post (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)) je zame en velik PR marketing kot ga prodajajo zavarovalnice.

Renta je obdavčena samo polovično, plačaš dohodnino od 50% rente. Drugič, na PDPZ niso bili plačani ostali prispevki pri plači, in ne bojo niti pri izplačilu.


Naredi si izračun v excelu, se NE splača. So prišli tudi k nam v službo prodajat meglo...
- vstopni stroški 3%
- upravljavska provizija 1%
- če hočeš izplačilo celotnega zneska gre vse v dohodnino in plačaš ohoho
- najbolj bolano pa je, da ti pri podpisu ne veš po kakšni formuli ti bodo izračunali rento...

Recimo moj izračun v excelu:
-predpostavljamo da sam kupujem primerljiv portfelj ETF-jev in je zato donos enak.
-vlagam maksimalni letni znesek za mojo plačo

Razlika v 30 letih je minimalna - dodatno zavarovanje 92K€, ETFji 88K€;
s tem da je ETF dobiček popolnoma neobdavčen in razpolagam s celotnim zneskom.



Glede neobdavčenosti ETF; To drži samo za ETF, ki si jih kupil več kot 20 let nazaj, vsi ostali so obdavčeni, nekateri po zmanjšani stopnji, ostali po 27,5%. Še dodatek, si povsem prepričan, da te v 30 letih niti enkrat ne bodo zasrbeli prsti, da prodaš ETF?

PowaAaaaH ::

barakus je izjavil:

PowaAaaaH je izjavil:

"Kratko" mnenje glede TradeStation Global platforme, če jo ima kdo namen uporabljati...



Ali imas na TSG live feed ali je tudi tam z zamikom 15 minut kakor je pri IB pri osnovnem racunu?


Kot sem že omenil TSG vse podatke črpa od IB. Se pravi moraš subscribat za live market ->
 (print screen)

(print screen)


Sem označil, kaj moraš "kupiti", da vidiš live data in da s tem nimaš 15 minutnega zamika. To potem velja na obeh platformah IB in TSG.
Kakor vidiš v opisu, če imaš commissions nad 30USD na mesec (kar z day trade-anjem ni težko) te pride vse skupaj samo 4,5$ na mesec, drugače 14,5.

Zgodovina sprememb…

bobby ::

omni-vor je izjavil:

@MR_Globus: ne sledim vajinemu celotnemu pogovoru in sem zato morda kaj zgrešil...ali si v tem izračunu upošteval tudi to, da gre ta znesek v olajšavo pri dohodnini?


Bo potrebno je malo bolj pogledat v to njegovo tabelo, ki jo je prilepil,.. Pod "olajsave".
Ali pa od zacetka brat, ne bit tako len, samo brat je treba,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

belo mleko ::

omni-vor je izjavil:

belo mleko je izjavil:

Da bo svet šel v maloro, da bo kapitalizma konec, poslušam že celo življenje..


A je kdo v tej temi rekel, da bo šel svet v maloro in bo konec kapitalizma?

Govora je o precedenčnem primeru in načinu odzivanja gospodarstev na te dogodke kakršnim ni bilo podobne situacije že skoraj 100 let. Govorimo o posledicah helikopterskega denarja, ki ga delijo med prebivalce (ravno te dni bodo američani dobili še drugič 1200 USD po osebi kot protikoronski ukrep), prav tako pa očitno denar sproščajo v gospodarstvo še na druge načine. In tako tiskanje denarja bo povzročilo inflacijo, sledi dvig obrestnih mer in temu še rast dolarja proti drugim valutam - to bo še posebej izrazito, če se bodo tako agresivnih potez poslužili samo Američani, preostali svet pa ne.


Saj to z infalcijo tudi od leta 2008 dalje poslušam. Centralne banke so vesele če sploh kak odstotek pridelajo. Ni to Jugo.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

pingme ::

bobby je izjavil:

omni-vor je izjavil:

@MR_Globus: ne sledim vajinemu celotnemu pogovoru in sem zato morda kaj zgrešil...ali si v tem izračunu upošteval tudi to, da gre ta znesek v olajšavo pri dohodnini?


Bo potrebno je malo bolj pogledat v to njegovo tabelo, ki jo je prilepil,.. Pod "olajsave".
Ali pa od zacetka brat, ne bit tako len, samo brat je treba,..


Res pa je, da je izračun prilagojen na njegove bruto prejemke in je nastavil olajšavo na 1,27.
Pri 1,50 bi bila razlika pač bistveno večja ;-)
Torej ne moreš kar posplošeno trditi, da se NE splača (tega mnenja sem sicer tudi sam, samo poudarim, da je v excelu upoštevana osnova za dohodnino do cca. 20k letno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

Mr_Globus ::

omni-vor je izjavil:

@MR_Globus: ne sledim vajinemu celotnemu pogovoru in sem zato morda kaj zgrešil...ali si v tem izračunu upošteval tudi to, da gre ta znesek v olajšavo pri dohodnini?


Jup z upoštevano olajšavo.

jakanov je izjavil:


Glede neobdavčenosti ETF; To drži samo za ETF, ki si jih kupil več kot 20 let nazaj, vsi ostali so obdavčeni, nekateri po zmanjšani stopnji, ostali po 27,5%. Še dodatek, si povsem prepričan, da te v 30 letih niti enkrat ne bodo zasrbeli prsti, da prodaš ETF?


Samokontrola je osnova ;) Ne, ker je namen predčasna upokojitev.

pingme je izjavil:


Res pa je, da je izračun prilagojen na njegove bruto prejemke in je nastavil olajšavo na 1,27.
Pri 1,50 bi bila razlika pač bistveno večja ;-)
Torej ne moreš kar posplošeno trditi, da se NE splača (tega mnenja sem sicer tudi sam, samo poudarim, da je v excelu upoštevana osnova za dohodnino do cca. 20k letno).


Seveda, prilagojen na mojo situacijo, zato pa pravim da treba excel nardit in primerjat. Pa četudi bi bilo 20 večji donos - kaj mi to pomaga, če si izračun rente izmišljajo sproti?
- doživljenska renta je mizerna in se ne deduje
- garantirana renta se deduje, vendar traja 20? let--- in je nižja od doživljenske...
- enkratno izplačilo gre v dohodnino, torej maksimalni dohodninski razred

Splača se ja, če nimaš samokontrole in te delodajalec v to sili :P

Ascendor ::

Mr_Globus je izjavil:


Seveda, prilagojen na mojo situacijo, zato pa pravim da treba excel nardit in primerjat. Pa četudi bi bilo 20 večji donos - kaj mi to pomaga, če si izračun rente izmišljajo sproti?
- doživljenska renta je mizerna in se ne deduje
- garantirana renta se deduje, vendar traja 20? let--- in je nižja od doživljenske...
- enkratno izplačilo gre v dohodnino, torej maksimalni dohodninski razred

Splača se ja, če nimaš samokontrole in te delodajalec v to sili :P


Maš slučajno ta excel kje na voljo, da ne začnem svojega iz nule?

johny3 ::

Pri tej ceni zlata in srebra se bo profitabilnost rudnikov močno povečala, se bo institutional money začel ponovno vračati v junior mining? Jaz verjamem da bo. Katere podjetja ste kaj dodajali/kupovali v zadnjih dneh?

Gledam mal tale seznam: https://www.paradigmcap.com/investment-...

Mr_Globus ::

Ascendor je izjavil:

Mr_Globus je izjavil:


Seveda, prilagojen na mojo situacijo, zato pa pravim da treba excel nardit in primerjat. Pa četudi bi bilo 20 večji donos - kaj mi to pomaga, če si izračun rente izmišljajo sproti?
- doživljenska renta je mizerna in se ne deduje
- garantirana renta se deduje, vendar traja 20? let--- in je nižja od doživljenske...
- enkratno izplačilo gre v dohodnino, torej maksimalni dohodninski razred

Splača se ja, če nimaš samokontrole in te delodajalec v to sili :P


Maš slučajno ta excel kje na voljo, da ne začnem svojega iz nule?


PM mi mail pa ti posljem

redtech ::

johny3 je izjavil:

Pri tej ceni zlata in srebra se bo profitabilnost rudnikov močno povečala, se bo institutional money začel ponovno vračati v junior mining? Jaz verjamem da bo. Katere podjetja ste kaj dodajali/kupovali v zadnjih dneh?

Gledam mal tale seznam: https://www.paradigmcap.com/investment-...


Vse raste kot gobe po dežju...se jih kar malo bojim, zato sem poletni paket porinil v platino (bullion).

Dober intervju z Warren-Irwin (googlej v kateri scam je bil vpleten), lepo opiše situacijo, da je lažje narediti firmo z miljonskim marketcap-om, kot pa najti zlato.

"Warren turned $250,000 of his own money into $5,600,000 as Bre-X’s share price rose. Fortuitously, as he explains in the interview, he sold his stock near Bre-X’s stock price peak. Warren then immediately began shorting the stock and holds the rare distinction of being one of the only people to profit from both Bre-X’s share price rise and fall.

Over his more than three decades of natural resource investing, Warren has seen all types of mining stock scams."

https://anchor.fm/mining-stock-daily/ep...

Jaz gledam, da so veliki investitorji zraven (plus) in da že imajo proizvodnjo ali so tik pred zagonom, upam da mi uspe nabrati ene 10 firm do jeseni :).
Drugače, če bo kakšna korekcija navzdol bom kupil večje firme, simpl.

Pod development se mi dopade Orca Gold Inc (institucinalni vlagatelji, insider buying, managment s preteklimi rezultati), minus je mogoče Sudan.

barakus ::

PowaAaaaH je izjavil:

barakus je izjavil:

PowaAaaaH je izjavil:

"Kratko" mnenje glede TradeStation Global platforme, če jo ima kdo namen uporabljati...



Ali imas na TSG live feed ali je tudi tam z zamikom 15 minut kakor je pri IB pri osnovnem racunu?


Kot sem že omenil TSG vse podatke črpa od IB. Se pravi moraš subscribat za live market ->
 (print screen)

(print screen)


Sem označil, kaj moraš "kupiti", da vidiš live data in da s tem nimaš 15 minutnega zamika. To potem velja na obeh platformah IB in TSG.
Kakor vidiš v opisu, če imaš commissions nad 30USD na mesec (kar z day trade-anjem ni težko) te pride vse skupaj samo 4,5$ na mesec, drugače 14,5.


Najlepsa hvala za info!

Utk ::

Mr_Globus je izjavil:

Utk je izjavil:


kaki fail na redditu, ker govorijo o olajšavah (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)), ne povedo pa da ko si boš to izplačeval, boš imel spet to dodatno obdavčeno v dohodnini. Tko da dodatno pokojninsko varčevanje v stebrih je nateg, ker te mamijo s tem, da kao dobiš olajšave (saj tudi jih ob vplačilu), a na koncu moraš vse nazaj vrnit prek dohodnine, ko si izplačuješ ven.

Nasploh tist Reddit post (PDPZ - Dodatno pokojninsko varčevanje (SLO različica 401k)) je zame en velik PR marketing kot ga prodajajo zavarovalnice.

Renta je obdavčena samo polovično, plačaš dohodnino od 50% rente. Drugič, na PDPZ niso bili plačani ostali prispevki pri plači, in ne bojo niti pri izplačilu.


Naredi si izračun v excelu, se NE splača. So prišli tudi k nam v službo prodajat meglo...
- vstopni stroški 3%
- upravljavska provizija 1%
- če hočeš izplačilo celotnega zneska gre vse v dohodnino in plačaš ohoho
- najbolj bolano pa je, da ti pri podpisu ne veš po kakšni formuli ti bodo izračunali rento...

Recimo moj izračun v excelu:
-predpostavljamo da sam kupujem primerljiv portfelj ETF-jev in je zato donos enak.
-vlagam maksimalni letni znesek za mojo plačo

Razlika v 30 letih je minimalna - dodatno zavarovanje 92K€, ETFji 88K€;
s tem da je ETF dobiček popolnoma neobdavčen in razpolagam s celotnim zneskom.

Če ti firma ne plačuje tega, da ni niti prispevkov na to, se sigurno res ne splača. Po drugi strani ni dobro imet vseh jajc v isti košari. Če daš v vsakem primeru 100 evrov na mesec v etf, je vprašanje, če je res pametno dat še dodatnih 100 v isto stvar, pa še to prek nekega tujega brokerja, ki je ali pa ni pokrit. Dokler malo za hec tako mečeš v nek degiro, je to vse v redu, ampak 90 jurjev in penzion pa ne bi zaupal ravno vsakemu, ki naredi flashi internet stran. Niso to heci.

Spiky28 ::

@Bobby, spomladi si zapisal, da je srebro z elastiko privezano na zlato. S tvojo hipotezo sem se strinjal oz bil istega mnenja in v tistem času, ko je bil gold-silver-ratio rekorden tudi nekaj nabavil. Zaenkrat kaže zelo dobro, čeprav še zmeraj "unrealized" profit.

redtech je izjavil:

Kaj mislite o gapu med zlatom in platino?
https://www.macrotrends.net/2541/platin...


Interesting :) O platini ne vem praktično nič, moram malo prebrat najprej.

MoveOut ::

Kje je najlažje kupiti domače delnice? Banka?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MoveOut ()

Kebo ::

Tukaj imaš pregled vseh BPD v Sloveniji. Nobena ni ravno ugodna v primerjavi s tujino.

pingme ::

MoveOut je izjavil:

Kje je najlažje kupiti domače delnice? Banka?


Banke ali pa Ilirika, drugih brokerjev itak ni, so propadli ali pa so prodali. Da pa pri tujem najdeš možnost nakupa na ljse je pa skoraj nemogoče, pa še dražje je (pa že tako so slo posredniki enormno dražji, računajo pa vsako malenkost v procentih - prejem dividend, vzdrževanje, nakup, prodaja ...). Majhen trg, žal.

Kebo je izjavil:

Tukaj imaš pregled vseh BPD v Sloveniji. Nobena ni ravno ugodna v primerjavi s tujino.


S tem da je to staro, Alte ni več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

MoveOut ::

Hvala za hiter odziv. Zanimam se namreč za nakup Krkinih delnic. P/E primerno nizek, dividende zadovoljive, vsako leto višje. Kar se tiče farmacije bi imel Krko kot paradni konj.

libreus ::

Pozdravljeni!

Ima kdo kakšno uporabno povezavo z opisom kako začeti vlagati/kupovati delnice. Predvsem po korakih. Berem o eToro, Plus500 ... lažje se odločim, če dobim kakšno uporabno perspektino/uporabniško izkušno, ne le [prikrite] PR/oglasne članke. Pa še: je dobro denar zaupati investicijkem podjetju ali vlagati sam? Mesečno bi vložil 100-200 EUR. Na začetku, zaradi nepoznavanja, seveda manj.

Hvala za vsako uporabno informacijo!

svecka ::

MoveOut je izjavil:

Hvala za hiter odziv. Zanimam se namreč za nakup Krkinih delnic. P/E primerno nizek, dividende zadovoljive, vsako leto višje. Kar se tiče farmacije bi imel Krko kot paradni konj.


Jaz sem prodal krkine delnice ravno včeraj. Za moje pojme si zamudil vlak za Krkine delnice, ker zdaj so 86€. Bile so pa po 50eur. Najvišja vrednost je bila okrog 140€ za sekundo, preden je prišla kriza in strmoglavila. Delnice rastejo, ker Krka odkupuje lastne delnice. Meni to vse smrdi, da bo naenkrat prišlo do masovne prodaje in bo cena strmoglavila.

Dividende vsako leti dvignejo, sedaj je 4€ bruto na dividendo. Država ti vzame 27,5%. Delnice moraš imeti v lasti 25 let, da ne plačaš pri prodaji nič davka. Trgovalni račun te stane na leto okrog 30€ samo da imaš lahko "parkirane" delnice na računu. Več delnic imaš, več plačaš na leto.

Ascendor ::

svecka je izjavil:


Dividende vsako leti dvignejo, sedaj je 4€ bruto na dividendo. Država ti vzame 27,5%. Delnice moraš imeti v lasti 25 let, da ne plačaš pri prodaji nič davka. Trgovalni račun te stane na leto okrog 30€ samo da imaš lahko "parkirane" delnice na računu. Več delnic imaš, več plačaš na leto.

https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...
Po dvajsetih letih ne plačaš davka. Cena trgovalnega računa pa je odvisna od brokerja, enako z "ceno na delnico na leto".

redtech ::

libreus je izjavil:

Pozdravljeni!

Ima kdo kakšno uporabno povezavo z opisom kako začeti vlagati/kupovati delnice. Predvsem po korakih. Berem o eToro, Plus500 ... lažje se odločim, če dobim kakšno uporabno perspektino/uporabniško izkušno, ne le [prikrite] PR/oglasne članke. Pa še: je dobro denar zaupati investicijkem podjetju ali vlagati sam? Mesečno bi vložil 100-200 EUR. Na začetku, zaradi nepoznavanja, seveda manj.

Hvala za vsako uporabno informacijo!


Preveri tarife pri brokerjih in jih primerjaj med seboj. Pomoje je pri nas še najbolj popularen Captrader. Upravljanje je običajno namenjeno miljonskim zneskom. Če si bolj drezen lahko kopiraš portfolio kakšnega hedge fund-a dobiš jih na insidermonkey.com, lahko se vržeš v tehnično trejdanje, odvisno kaj te veseli in koliko časa nameravaš nameniti temu.

libreus ::

@redtech
Hvala za info. Sem si ustvaril račun na Trading 212 in začel počasi "vlagati". Sproti se bom izobraževal.

kow ::

Izobrazevanje traja najmanj 2-3 gospodarska cikla. Vsaj 2 desetletji. Sam, da ves.

libreus ::

kow je izjavil:

Izobrazevanje traja najmanj 2-3 gospodarska cikla. Vsaj 2 desetletji. Sam, da ves.

... enkrat je treba začet, ne? :)

Kleemen ::

svecka je izjavil:



Dividende vsako leti dvignejo, sedaj je 4€ bruto na dividendo. Država ti vzame 27,5%. Delnice moraš imeti v lasti 25 let, da ne plačaš pri prodaji nič davka. Trgovalni račun te stane na leto okrog 30€ samo da imaš lahko "parkirane" delnice na računu. Več delnic imaš, več plačaš na leto.


Po 20 letih 0 davka. Trgovalni račun brezplačen - Revolut.

kow ::

libreus je izjavil:

kow je izjavil:

Izobrazevanje traja najmanj 2-3 gospodarska cikla. Vsaj 2 desetletji. Sam, da ves.

... enkrat je treba začet, ne? :)


Seveda. Ce poracunas, je zato dobro zaceti ze, ko si star 20. Da imas pri 30-ih, ko naj bi zacel sluziti kaksen vecji denar, ze kaj izkusenj.

Kleemen je izjavil:


Po 20 letih 0 davka. Trgovalni račun brezplačen - Revolut.


Brezplacen zaenkrat. Ko naberejo dovolj strank bodo nehali castiti. Je pa res, da se bos verjetno lahko takrat prestavil k novemu brokerju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

libreus ::

@kow No, sicer sem proti sredini 30-ih ... je pa to ena tistih stvari v življenju, ko si rečeš "da bi vedel prej" ... :)

bobby ::

Bom dodal, ceprav nisem mislil,..
Kow-u dam prav glede izobrazevanja ampak v primeru, ce bi zelel bit bolj aktiven,..

Sekundarno zadeve si se lotil kaksni 2 stopnici previsoko. Zacni od zacetka, ce ne ves, kaksna je razlika med denarjem in valuto, potem je to stopnica 0,.. Iz kje eno in drugo pride je kotak proti prvi stopnici. Potem pa se kaksnih 6 ur tvojega casa izobrazevanja, pa si na prvi stopnici.

Sedaj pa cakam prava vprašanja,... :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

belo mleko ::

Zanimivo, da je naslov teme "delnice", pise se pa predvsem o valutah in surovinah. No, boljse to, kot piramidne igre. Ceravno so za industrijo nekoristne surovine tocno to.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

bobby ::

Zanjimivo, da v nitki z naslovom "delnice" je veliko debate o "katero trgovalno platformo priporocate",... Redkokdaj oz redkokdo sploh karkoli priporoca od delnic,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

CartmanF ::

Ce prav razumem, ce vsak mesec kupim za npr. 300 eurov delnic na e-toro ter si 20 let ne izplacujem nic, potem pa po 20 letih 100% tega izkupicka, ne placam nic (0e) davka?

Ker je tudi kupovanje delnic na etorotu brez provizije in stroskov, bo izkupicek 100%? Slisi se prelepo...

belo mleko ::

bobby je izjavil:

Redkokdaj oz redkokdo sploh karkoli priporoca od delnic,..


To je dober znak, ker nihce nima kristalne krogle. Vsa literatura govori mocno v prid indeks investiranja. Ljudje bi morali malo vec brati.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

buttcrack ::

CartmanF je izjavil:

Ce prav razumem, ce vsak mesec kupim za npr. 300 eurov delnic na e-toro ter si 20 let ne izplacujem nic, potem pa po 20 letih 100% tega izkupicka, ne placam nic (0e) davka?

Ker je tudi kupovanje delnic na etorotu brez provizije in stroskov, bo izkupicek 100%? Slisi se prelepo...

ne poznam etora, ampak pri pravih brokerjih se ti šteje čas od vsakega posameznega nakupa.

danes 5 delnic x --> 20 let, čez 10 let 10 delnic x --> spet 20 let

bobby ::

Pozabi etoro,... Tisto je platforma za sledenje ostalim osebam, da oni namesto tebe sluzijo.
Etoto vzema provizije v razliki med nakupno in prodajno vrednostjo.
Ostali:beri podpis.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

libreus ::

Mi lahko kdo pomaga pri razumevanju S&P:
    VUSA
    IUSA
    SPGI

V katerega vlagati?

Ascendor ::

libreus je izjavil:

Mi lahko kdo pomaga pri razumevanju S&P:
    VUSA
    IUSA
    SPGI

V katerega vlagati?


VUSA - Vanguard S&P500 UCITS ETF (dist) - sklad torej distribuira divdende in moraš plačati davek za njih, ta specifičen "ticker" kotira na londonski borzi
IUSA - iShares S&P500 UCITS ETF (dist) - sklad torej distribuira divdende in moraš plačati davek za njih, ta specifičen "ticker" kotira na londonski borzi
SPGI - to je podjetje S&P Global - "S&P Global Inc., formerly McGraw Hill Financial Inc., is a provider of ratings, benchmarks, analytics and data to the capital and commodity markets around the world."
Torej investicija v SPGI ni investicija v sklad, ki sledi indeksu S&P500, ampak v dejansko podjetje.

Razen če eksplicitno želiš dividende priporočam acc (accumulating) ETF, ki divdende reinvestira in zato ne plačaš davka na njih, ampak šele ob prodaji ETF-ja samega (po 20-ih letih 0 davka).
Poleg tega predlagam da najdeš tak ETF, ki kotira na borzi v evrih, zgornje dva sta v GBP.

Primer:
SPXS ali SXR8

Več ETFjev: https://www.justetf.com/en/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ascendor ()

weasel ::

A je treba FURS-u kaj posebej prijaviti, ce si na REVOLUT samo odpres trgovalni racun za delnice in si gor nakazes nekaj EUR? Torej brez kaksnih nakupov/prodaj delnic? Ce se prav spomnim, sem ob prijavi Revolut-ovega IBAN-a oznacil nekaj v smislu, da ni racun za dohodnino (ne spomnim se natancno, kaj je bil tisti checkbox).

libreus ::

Ascendor je izjavil:

libreus je izjavil:

Mi lahko kdo pomaga pri razumevanju S&P:
    VUSA
    IUSA
    SPGI

V katerega vlagati?


VUSA - Vanguard S&P500 UCITS ETF (dist) - sklad torej distribuira divdende in moraš plačati davek za njih, ta specifičen "ticker" kotira na londonski borzi
IUSA - iShares S&P500 UCITS ETF (dist) - sklad torej distribuira divdende in moraš plačati davek za njih, ta specifičen "ticker" kotira na londonski borzi
SPGI - to je podjetje S&P Global - "S&P Global Inc., formerly McGraw Hill Financial Inc., is a provider of ratings, benchmarks, analytics and data to the capital and commodity markets around the world."
Torej investicija v SPGI ni investicija v sklad, ki sledi indeksu S&P500, ampak v dejansko podjetje.

Razen če eksplicitno želiš dividende priporočam acc (accumulating) ETF, ki divdende reinvestira in zato ne plačaš davka na njih, ampak šele ob prodaji ETF-ja samega (po 20-ih letih 0 davka).
Poleg tega predlagam da najdeš tak ETF, ki kotira na borzi v evrih, zgornje dva sta v GBP.

Primer:
SPXS ali SXR8

Več ETFjev: https://www.justetf.com/en/


Najlepša hvala za lucidno razlago! Torej, če kupujem/investiram vsak mesec 200 EUR v SXR8, se verjetno 20 let šteje od vsakega nakupa/meseca?

P.s. uporabljam Trading 212

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: libreus ()

Ascendor ::

weasel je izjavil:

A je treba FURS-u kaj posebej prijaviti, ce si na REVOLUT samo odpres trgovalni racun za delnice in si gor nakazes nekaj EUR? Torej brez kaksnih nakupov/prodaj delnic? Ce se prav spomnim, sem ob prijavi Revolut-ovega IBAN-a oznacil nekaj v smislu, da ni racun za dohodnino (ne spomnim se natancno, kaj je bil tisti checkbox).


Prijaviti moraš navaden bančni račun od Revoluta, trgovalnega pa ne. Prijaviti pa boš moral nakupe oz. prodaje delnic.

libreus je izjavil:



Najlepša hvala za lucidno razlago! Torej, če kupujem/investiram vsak mesec 200 EUR v SXR8, se verjetno 20 let šteje od vsakega nakupa/meseca?

P.s. uporabljam Trading 212


V kolikor boš investiral le 200 EUR na mesec, se pozanimaj kako je s provizijami ob nakupu, da si čim bolj zmanjšaš vstopne stroške. (Pri nizkih zneskih se ponavadi bolj splača investirati na vsake 3 mesece).

Tako je, šteje se kdaj specifično je bila določena delnica/sklad kupljen, po principu FIFO (First in, first out).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ascendor ()

libreus ::

@Ascendor Trading 212 nima provizij. Hvala za info.

belo mleko ::

Ascendor je izjavil:


Razen če eksplicitno želiš dividende priporočam acc (accumulating) ETF, ki divdende reinvestira in zato ne plačaš davka na njih, ampak šele ob prodaji ETF-ja samega (po 20-ih letih 0 davka).
Poleg tega predlagam da najdeš tak ETF, ki kotira na borzi v evrih, zgornje dva sta v GBP.


Samo vprašanje časa je, kdaj bo slovenska davkarija spremenila politiko in izstavila račun za davek na dividende (kot Nemčija, Švica...) Tako kot je trenutno, gre za utajo davka na dividende.

V primeru, da dividendo izplača oseba, ki ni plačnik davka (če se dividende prejema neposredno iz tujine), mora prejemnik dividende pri FURS napovedati sam v napovedi za odmero dohodnine od dividend, in sicer do 28. februarja tekočega leta za preteklo leto.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Ascendor ::

belo mleko je izjavil:


Samo vprašanje časa je, kdaj bo slovenska davkarija spremenila politiko in izstavila račun za davek na dividende (kot Nemčija, Švica...) Tako kot je trenutno, gre za utajo davka na dividende.

V primeru, da dividendo izplača oseba, ki ni plačnik davka (če se dividende prejema neposredno iz tujine), mora prejemnik dividende pri FURS napovedati sam v napovedi za odmero dohodnine od dividend, in sicer do 28. februarja tekočega leta za preteklo leto.


Upajmo, da do tega ne pride.
Glede tega, da gre pa za utajo davkov pa... Torej, če podjetje reinvestira dobiček, je to utaja dividend? Tako nekako si razlagam sklade z reinvestiranjem dividend.

belo mleko ::

Plača davek, ko si izplača dividende. Mogoče dobi xyz olajšave ampak za to nisem ekspert. Če dobiš divende iz SPY in 100% daš nazaj v SPY, plačaš davek na dividende. Naj traja dokler traja. Samo opozarjam. Pri nas v tujini so imeli ljudje težave, ker so imajo ti ETF dividende pomešane z kapitalskimi dobički.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

J.McLane ::

Kaj pa delajo klasični "aktivno upravljani skladi"? Ti tudi ne izplačujejo dividend, pa to nikogar ne briga, kaj pa je ETF drugega kot navaden vzajemni sklad?

Jasno pa je da davek od dividend mora plačat sam sklad preden to reinvestira, zato ni slučaj da je toliko skladov s sedežem na Irskem ali Luksenburgu. Iz tega naslova pa lahko kaj zatežijo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

belo mleko ::

-Imas irski ETF, dobis dividende, placas v SLO davek. Prodas ETF, placas capital gain.

-Imas irski ETF, dobis dividende, sklad dividende reinvestira... ...carovnija, magija... ...prodas sklad, dobis kes, placas davek na capital gain. Nekaj manjka ane. ;)

MMG, irski ETF placa 15% ZDA (to je vas kes). To seveda na Irskem se lepo izkoristijo, ko svoje davke obdelajo. ;)
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Gone ::

belo mleko je izjavil:

Ascendor je izjavil:


Razen če eksplicitno želiš dividende priporočam acc (accumulating) ETF, ki divdende reinvestira in zato ne plačaš davka na njih, ampak šele ob prodaji ETF-ja samega (po 20-ih letih 0 davka).
Poleg tega predlagam da najdeš tak ETF, ki kotira na borzi v evrih, zgornje dva sta v GBP.


Samo vprašanje časa je, kdaj bo slovenska davkarija spremenila politiko in izstavila račun za davek na dividende (kot Nemčija, Švica...) Tako kot je trenutno, gre za utajo davka na dividende.

V primeru, da dividendo izplača oseba, ki ni plačnik davka (če se dividende prejema neposredno iz tujine), mora prejemnik dividende pri FURS napovedati sam v napovedi za odmero dohodnine od dividend, in sicer do 28. februarja tekočega leta za preteklo leto.


A si ti plačan da pišeš bedarije? Pri accumulating ETF seveda ne gre za nobeno utajo davkov in tudi nikjer po svetu ti neizplačanih dividend in kapitalskih dobičkov ki jih investicijske družbe (recimo Berkshire, Blackstone...) ne izplačajo same svojim lastnikom ne obdavčijo ta istemu lastniku. Odbavčijo lastniku le v primeru kadar je družba registrirana kot zasebni investicijski trust. To je bil recimo Blackstone kakšno leto nazaj in se je ravno zaradi lažjega investiranja ( da lastnikom ni potrebno prijavljati posameznih kapitalskih dobičkov in dividend) preregistriral v javno delniško družbo.
««
56 / 163
»»