» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
4 / 160
»»

Ganon ::

Invictus je izjavil:

Ganon je izjavil:

Zakaj se Krkine delnice nikamor ne premaknejo? Uspešno podjetje, ki vseskozi raste, z delnicami pa nič. Ne razumem.

Ker ni prometa z njimi.

Cena delnica je predvsem odvisna od ponudbe/povpraševanja. Vse ostalo je bullshit.


No, to je že bolj logična razlaga.

kow ::

Ponudba in povprasevanje sta seveda povezana s podatkom, da je dobicek padel.
To ni "bullshit", ampak realnost.

Invictus ::

Delnice kupuješ na predviden donos v osnovi. Ampak ni nikoli garantiran, ker se delničarji lahko odločijo za prerazporeditev dobička, zmanjšajo dividende, dobiček pretvorijo v investicije za nadaljne 3 leta, itn...

V realnosti je tako da bilance ne zna brati noben diplomiran ekonomist (priznajo sami), še manj pa povprečen "priučen" borzni posrednik. In ti potem "svetujejo"...

Gre bolj za čredni nagon, ko govorimo o kupovanju delnic in govorice. Sploh za ruljo... Pa tudi za zgoraj omenjene "strokovnjake".

Če delnic nihče ne prodaja, jih ne moreš kupit, ker jih je na voljo omejena količina. In takrat se tečaj delnice pač ne spreminja. Ponudba/povpraševanje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kow ::

Vecina diplomiranih ekonomistov se pac ne ukvarja z branjem bilanc. Podobno kot se vecina diplomiranih informatikov ne ukvarja s programiranjem. To ne pomeni, da analitiki ne znajo brati bilanc. Problem je, da bilanca brez konteksta ne pove veliko. Domnevam, da je glavnina Krkinega padca dobicka povezanega s padcem cene nafte.

Smurf ::

kow je izjavil:

Vecina diplomiranih ekonomistov se pac ne ukvarja z branjem bilanc. Podobno kot se vecina diplomiranih informatikov ne ukvarja s programiranjem. To ne pomeni, da analitiki ne znajo brati bilanc. Problem je, da bilanca brez konteksta ne pove veliko. Domnevam, da je glavnina Krkinega padca dobicka povezanega s padcem cene nafte.

Pomoje pa bolj posledica ruskega trga. Padec nafte bi moral vplivati kvecjemu pozitivno?

Goody ::

Smurf je izjavil:

kow je izjavil:

Vecina diplomiranih ekonomistov se pac ne ukvarja z branjem bilanc. Podobno kot se vecina diplomiranih informatikov ne ukvarja s programiranjem. To ne pomeni, da analitiki ne znajo brati bilanc. Problem je, da bilanca brez konteksta ne pove veliko. Domnevam, da je glavnina Krkinega padca dobicka povezanega s padcem cene nafte.

Pomoje pa bolj posledica ruskega trga. Padec nafte bi moral vplivati kvecjemu pozitivno?


;), Ruski trg je pa padel zaradi? Ja padca cene nafte in drugih surovin. Rusko gospodarstvo sloni v ogromni meri na surovinah.

Invictus ::

kow je izjavil:

Vecina diplomiranih ekonomistov se pac ne ukvarja z branjem bilanc. Podobno kot se vecina diplomiranih informatikov ne ukvarja s programiranjem. To ne pomeni, da analitiki ne znajo brati bilanc. Problem je, da bilanca brez konteksta ne pove veliko. Domnevam, da je glavnina Krkinega padca dobicka povezanega s padcem cene nafte.

Če po 4 letih faksa ne znaš prebrati bilance podjetja, se sprašujem kaj se potem tam učiš ?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Goody je izjavil:

Smurf je izjavil:

kow je izjavil:

Vecina diplomiranih ekonomistov se pac ne ukvarja z branjem bilanc. Podobno kot se vecina diplomiranih informatikov ne ukvarja s programiranjem. To ne pomeni, da analitiki ne znajo brati bilanc. Problem je, da bilanca brez konteksta ne pove veliko. Domnevam, da je glavnina Krkinega padca dobicka povezanega s padcem cene nafte.

Pomoje pa bolj posledica ruskega trga. Padec nafte bi moral vplivati kvecjemu pozitivno?


;), Ruski trg je pa padel zaradi? Ja padca cene nafte in drugih surovin. Rusko gospodarstvo sloni v ogromni meri na surovinah.

Padca vrednosti rublja? Ki je v neki meri bil odvisen tudi od cene nafte, tako, da ajde naj bo.

Goody ::

Smurf je izjavil:

Goody je izjavil:

Smurf je izjavil:

kow je izjavil:

Vecina diplomiranih ekonomistov se pac ne ukvarja z branjem bilanc. Podobno kot se vecina diplomiranih informatikov ne ukvarja s programiranjem. To ne pomeni, da analitiki ne znajo brati bilanc. Problem je, da bilanca brez konteksta ne pove veliko. Domnevam, da je glavnina Krkinega padca dobicka povezanega s padcem cene nafte.

Pomoje pa bolj posledica ruskega trga. Padec nafte bi moral vplivati kvecjemu pozitivno?


;), Ruski trg je pa padel zaradi? Ja padca cene nafte in drugih surovin. Rusko gospodarstvo sloni v ogromni meri na surovinah.

Padca vrednosti rublja? Ki je v neki meri bil odvisen tudi od cene nafte, tako, da ajde naj bo.


No tej pa ajde naj bo LOL...

mat xxl ::

kow je izjavil:

Vecina diplomiranih ekonomistov se pac ne ukvarja z branjem bilanc. Podobno kot se vecina diplomiranih informatikov ne ukvarja s programiranjem. To ne pomeni, da analitiki ne znajo brati bilanc. Problem je, da bilanca brez konteksta ne pove veliko. Domnevam, da je glavnina Krkinega padca dobicka povezanega s padcem cene nafte.


Tu se motiš, to ni glavni razlog, glavni je upad Rublja v Rusiji in prevelik obseg prodaje tam in tako prevelika izpostavljenost rizikom tega trga.

Ganon ::

Tilen ::

No, vidiš. Zato ne gre tečaj nikamor! :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Ganon ::

Saj sem tudi že napisal, da ne govorim samo za zadnjih nekaj mesecev, ampak za veliko daljše obdobje. Imam precej njihovih delnic in vem, kako se je gibal tečaj v vseh teh letih.

Tilen ::

KRKA/ SI0031102120 / Ljubljana SE

Performance
1 Week +3.45%
1 Month +3.45%
3 Months -1.02%
YTD -7.98%
1 Year -8.75%
3 Years +10.09%
5 Years -0.17%

All values EUR Millions. 2015 2014 2013 2012 2011 5-year trend
Sales/Revenue 1,165 1,192 1,201 1,143 1,076
EBIT 177 232 224 187 211
Net Income 158 166 173 160 163

Saj to ni nobena skrivnost. Letos bodo rezultati še slabši. Tečaj se giblje skladno z njihovimi rezultati, katerih ni.


Za primerjavo:

PETROL/ SI0031102153 / Ljubljana SE
Performance
1 Week -2.09%
1 Month +4.94%
3 Months +5.34%
YTD +7.94%
1 Year +7.85%
3 Years +28.54%
5 Years +30.24%

All values EUR Millions. 2015 2014 2013 2012 2011
Sales/Revenue 3,817 4,014 3,947 3,754 3,270
EBIT 83 82 82 78 56
Net Income 66 61 53 53 51
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

kow ::

@mat xxl
In zakaj mislis, da je rubelj padel?

Invictus ::

Zato, ker jih nihče ni več rabil, in so jih vsi panično prodajali. Pod ceno. Zaradi sankcij Rusiji je šlo kar veliko zahodnih firm ven...

Zato je pač cena padla.

Ponudba/povpraševanje. Isto sranje kot pri delnicah. Kdaj vam bo že to jasno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kow ::

To je samo manifestacija.
Nekdo umre v avtomobilski nesreci. Te vprasajo zakaj je oseba umrla in ti odgovoris, da so prenehale njegove zivljenske funkcije. S tem nisi nic povedal.

mat xxl ::

kow je izjavil:

@mat xxl
In zakaj mislis, da je rubelj padel?


Zaradi idej predsednika Putina , njegove drže in posledice teh dejanj in nasprotovanje ostalih tem dejanjem, vključno z posledicami ( beri sankcijami) ki so tem dejanjem sledili.

Pa poleg UA in Krima ne pozabimo na padec cen nafte in plina, katerega so vsega pridobili tudi v bivših državah velike Sovjetske Zveze....

Invictus ::

kow je izjavil:

To je samo manifestacija.
Nekdo umre v avtomobilski nesreci. Te vprasajo zakaj je oseba umrla in ti odgovoris, da so prenehale njegove zivljenske funkcije. S tem nisi nic povedal.

Saj vzrok ni pomemben. Ko si na borzi, reagiraš hitro. Nimaš časa delati analize. Drugače pušiš...

Potem lahko na veliko filozofiraš zakaj se je to zgodilo. Ampak za vlagatelje je že prepozno.

Tako ali tako ekonomisti nikoli ne znajo tega pametno razložiti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

teslam2 ::

ne pozabit na dividende.. tudi če krkina delnica ekstra ne raste, so pa dividende konkretne, bolje kot obresti na banki

Tilen ::

V primeru, da je slučajno še kdo, ki ga zanima, koliko stane (enkraten) posel za prenos in prodajo papirjev s KDD.

Stroški pri enem od večjih ponudnikov so sledeči:
· vzpostavitev poslovnega razmerja – 12,00 EUR,
· strošek vzdrževanja stanj in podatkov – 21,00 EUR,
· prenos iz registrskega na trgovalni račun – 5,00 EUR,
· provizija pri prodaji – 1% oz. minimalno 12,00 EUR,
· zaprtje računa je brezplačno.

V kolikor vrednost papirjev pri KDD trenutno znaša manj, kot 50 EUR, si boste naredili samo stroške.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

svecka ::

Je že kod našel najugodnejšega ponudnika, da bi k njemu parkiral delnice iz KDD?

Me pa zanima ali je možno, da bi iz več KDD lastnikov vse delnice parkiral na en trgovalni račun, ker sedaj ima vsak v familiji nekaj delnic in bi bilo smiselno vse imeti pod eno streho zaradi nižjih stroškov mafijskega obiranja delničarjev. Pač da bi delnice podaril nekomu, ne da plačuješ davek na davek na davek od nečesa in potem ko ti že to obdavčijo, ti pa še na dividende usekajo.

Pač babana Republika Slovenija in mafijski posli masovne kraje delnic delničarjem.

cekr ::

Meni se tudi valja za nekaj 100€ cerifikatnih delnic.
Kako bi se jih najceneje znebil?
Ne mislim odpirat delniškega računa.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Tilen ::

Oglasiš se pri enem od ponudnikov trgovalnih računov z osebno izkaznico, davčno številko in TRR ter pripraviš 50 EUR.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

cekr ::

A brez računa ne gre?
Ne mislim se več ukvarjat s tem.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Tilen ::

Glede na to, da imaš delnice na KDD, se tudi do sedaj nisi ukvarjal s tem. Seveda ne gre brez računa, ker boš moral prijaviti v dohodnino in potrebuješ ustrezno dokumentacijo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

cekr ::

Dohodnino sem že sedaj plačeval od dividend.
Je pa to barabinsko, da se ne da zadeve urediti direktno na KDD.
Borzni posredniki in špekulanit so že tako finančno uničili državo, sedaj bodo pa še dodatno na suho pokasirali. 10€ bi mi bilo še razumljivo, ne pa 50€ za nek minoren postopek. Res da je vrednost mojih papirjev malo pod 1k€, mi je pa še vedno mimo, da se moram ukvarjat z rečjo, za katero je bilo obljubljeno, da ne bo nikoli obdavčena.
Na milijone € je lastnikov z manjšimi vrednostmi pa jim bo vse praktično pokradeno. Upam, da tole ne bo izbrisano, če rečem, da živimo v Mafijski državi. No, saj to že veste.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Tilen ::

Stroški so v bistvu 5 EUR, če že imaš trgovalni račun in tega na KDD ne želiš prodati.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

111111111111 ::

Trenutno sem gledal NLB (cca. 16€ + 5€ na posamezen papir(če imaš več različnih papirjev je 5€ krat X papirjev)) se mi zdi da so najcenejši. Samo še malo čakam, da se konec leta pojavijo kakšne akcije. Zame je trenutno aktualna letna naročnina na prekleti trgovalni račun. Imam pa cca. 3k € v delnicah, ki jih ne mislim prodati, čeprav sem že razmišljal o naložbi v sklade.

kihc ::

cekr je izjavil:

Meni se tudi valja za nekaj 100€ cerifikatnih delnic.
Kako bi se jih najceneje znebil?
Ne mislim odpirat delniškega računa.



Najlažje da greš na banko. Sem še sam presenečen da je imela Abanka pred cca. 2 meseci ugodnejše cene za enkratno prodajo kot BPH.

Tilen je izjavil:

Glede na to, da imaš delnice na KDD, se tudi do sedaj nisi ukvarjal s tem. Seveda ne gre brez računa, ker boš moral prijaviti v dohodnino in potrebuješ ustrezno dokumentacijo.


AFAIK za delnice pridobljene iz certifikatov ni potrebno?
x

dela ::

Meni je pa borzni posrednik X poslal pošto, preko katere me vabi, da pri njih odprem trgovalni račun in nanj prenesem specifično delnice podjetja ŽNJ, ki jih imam v lasti. Ampak jaz sem te delnice kupil preko borznega posrednika Y, pri katerem imam še vedno trgovalni račun. Kaj je tu štos? Oni to pošiljajo mal povprek in ugibajo, kaj je na KDD in kaj ne? So morda podatke dobili na kak čuden način? V lasti imam še druge delnice, pa v zvezi z njimi specifično nisem dobil nobene ponudbe za odprtje računa kot za delnice podjetja ŽNJ.

trenerkar ::

A kdo uporablja plus500? Je že kdo naložil gor denar ali pa ga vzel dol?
UI je sicer OK, ampak mi smrdi po nategu, ker je na iskalniku stvar tako "zasvinjana" z reklamami.

111111111111 ::

Jaz sem uporabljal tistih začetnih 25$ pa sem iz 25 šel na 150 in iz 150 na nulo. :) Nikoli nisem poskusil dvigovat.

guess_who ::

Plus500 je bucket shop.

Tilen ::

V preteklem tednu sem dokupil nekaj delnic Zavarovalnice Triglav ( ZVTG, ISIN SI0021111651 ), ker sem mnenja, da je zaradi ukinjanja KDD računov ( 1 ) ob nizki likvidnosti na LJSE prišlo do neupravičenega pretiranega odklona med celotnim EU zavarovalniškim (STOXX Europe 600 Insurance) sektorjem in ZVTG.

 STOXX Europe 600 Insurance

STOXX Europe 600 Insurance



 SBITOP vs ZVTG

SBITOP vs ZVTG



25.10.2016 - ZVTG 22.75 EUR

P/E : 7.43
Dividenda: 10.99%
Knjigovodska vrednost delnice (30.6.2016): 30.48 EUR.
Zadnje finančno poročilo: Poročilo o poslovanju Skupine Triglav in Zavarovalnice Triglav, d.d., za obdobje od 1. 1. 2016 do 30. 6. 2016

Višina izplačane dividende v letu 2014 in 2015 znaša 2.5 EUR bruto na delnico, kar na včerajšnji borzni tečaj (22.75 EUR) predstavlja 10,99% letni dividendni donos.

Glede izpostavljenosti predlagam enako, kot pri Petrolu. Do maksimalno 10% vrednosti portfelja.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

mat xxl ::

Tilen hvala, take prispevke cenim, kratko, utemeljeno , ne predolgo .......

avani ::

Res je, Tilen imas krasne prispevke :)

dela ::

Se pridružujem pohvali Tilnovih prispevkov, so zelo informativni. Imam pa nekaj vprašanj (za Tilna):

- bi bilo smiselno pričakovati še en padec ZVTG zaradi zapiranja KDD računov enkrat decembra? (verjetno bo marsikdo s prenosom in prodajo čakal na zadnji moment in verjetno je mogoče dosedajšnji padec ZVTG napram SBITOP in zavarovalniškemu sektorju v določeni meri pripisati tudi izplačilu visokih dividend nedolgo nazaj)

- si opazil povečane aktivnosti še okoli katere druge delnice na LJSE, za katere meniš, da so v veliki meri povezane z zapiranjem KDD računov?

Tilen ::

- bi bilo smiselno pričakovati še en padec ZVTG zaradi zapiranja KDD računov enkrat decembra? (verjetno bo marsikdo s prenosom in prodajo čakal na zadnji moment in verjetno je mogoče dosedajšnji padec ZVTG napram SBITOP in zavarovalniškemu sektorju v določeni meri pripisati tudi izplačilu visokih dividend nedolgo nazaj)


KDD računi rezidentov se ves čas zapirajo, vsak dan. Več kot 1000 na dan. V kolikor veš, da padec bo, potem vsekakor. Jaz ne vem. Vem pa, da so do konca septembra morale ukrepati vse pravne osebe, katere so imele delnice na KDD in ti imajo praviloma tudi večje količine. Rezidenti imajo čas do konca leta. Vsi so bili istočasno obveščeni po pošti. Pri ZVTG gre v veliki večini za situacijo, kjer so pred več kot desetletjem bivši zavarovanci dobili en certifikat (eno delnico), katera se je potem razcepila v 4 in tako se sklene ogromno poslov po 4, 8, 12, ... delnic. Skratka, zelo majhen volume, ki na nizko likvidnem trgu lahko ob množični prodaji prav tako vpliva na tečaj. Laično sklepam, da je bila maksimalna prodaja dosežena okrog 30. septembra, ko so prodajali pravni subjekti in rezidenti. Sedaj prodajajo iz KDD samo še rezidenti, kateri imajo manjše količine in nekako izgleda, da se bo tečaj počasi pobral. Večina akcij pri prenosu iz KDD je začasno odprtje in prodaja naložb.

Vsekakor je padec tečaja povezan tudi z izplačilom dividend, vendar je na grafu prikazano obdobje od avgusta naprej, upravičenost do dividende je pa prenehala 31. maja. Padec tečaja za 2.5 EUR je bil torej 1.6.2016 (Ex-Dividend Date). Dan izplačila (pay date) je lahko tudi več kot mesec dni za datumom upravičenosti in direktno ne vpliva na tečaj.

- si opazil povečane aktivnosti še okoli katere druge delnice na LJSE, za katere meniš, da so v veliki meri povezane z zapiranjem KDD računov?


Ne. Pričakoval sem, da bo udarilo po POSR zaradi IPO v 2008 po 28 EUR in nedavne dokapitalizacije po 7 EUR (vplačila na okencih leta 2013 in prenos direktno na KDD), vendar POSR zame ne pride v poštev, ker je drug igralec na trgu.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

marska83 ::

Imaš kakšen predlog za kakšno stabilno tujo delnico z dobro dividendo?

dela ::

Tilen, še enkrat hvala za odgovore. Dobro si naštudiral, zelo koristne informacije.

Tilen ::

marska83 je izjavil:

Imaš kakšen predlog za kakšno stabilno tujo delnico z dobro dividendo?


http://www.dividend.com/dividend-stocks...
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

john91 ::

Kakšno imate kaj mnenje o delnici Krke? Tečaj je danes padel na 50 evrov.

mat xxl ::

Mnenje počakati morda še malenkost in se pripraviti za nakupe ........

          ::

Ja, da se bo potem spet zgodilo kaj takega kot pri NKBM, ko so razveljavili vse delnice. Jaz od naših firm ne kupim ničesar več.

mat xxl ::

Res pri nas se strinjam, ni za zaupati državi, nikakor in nikoli več .

Tilen ::

Tilen je izjavil:

V preteklem tednu sem dokupil nekaj delnic Zavarovalnice Triglav ( ZVTG, ISIN SI0021111651 ), ker sem mnenja, da je zaradi ukinjanja KDD računov ( 1 ) ob nizki likvidnosti na LJSE prišlo do neupravičenega pretiranega odklona med celotnim EU zavarovalniškim (STOXX Europe 600 Insurance) sektorjem in ZVTG.

 STOXX Europe 600 Insurance

STOXX Europe 600 Insurance



 SBITOP vs ZVTG

SBITOP vs ZVTG



25.10.2016 - ZVTG 22.75 EUR

P/E : 7.43
Dividenda: 10.99%
Knjigovodska vrednost delnice (30.6.2016): 30.48 EUR.
Zadnje finančno poročilo: Poročilo o poslovanju Skupine Triglav in Zavarovalnice Triglav, d.d., za obdobje od 1. 1. 2016 do 30. 6. 2016

Višina izplačane dividende v letu 2014 in 2015 znaša 2.5 EUR bruto na delnico, kar na včerajšnji borzni tečaj (22.75 EUR) predstavlja 10,99% letni dividendni donos.

Glede izpostavljenosti predlagam enako, kot pri Petrolu. Do maksimalno 10% vrednosti portfelja.


Danes je v Financah objavljena potrditev tega:


Delnice Triglava frčale na trg

Največ delničarjev, več kot 38 odstotkov, je izgubila Zavarovalnica Triglav, ta ima še dobrih 17 tisoč delničarjev. Veliko delničarjev je imelo štiri delnice, v tem primeru pa je bila najbolj smiselna prodaja, saj vzdrževanje trgovalnega računa pri takšni količini ni smiselno.


Prav tako se po njihovi oceni dotok delnic zaradi zapiranja KDD računov sedaj ustavlja. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Tilen ::

Tilen je izjavil:

Predlagam nakup delnic Petrola (PETG), ISIN SI0031102153, ker prihaja do sprememb, ki bi lahko zelo pozitivno vplivale na prihodnje poslovne rezultate.

Država gre v delno liberalizacijo cen goriva; 95-oktanski bencin in dizel bi ostala regulirana, 100-oktanski in kurilno olje pa ne. Po predlogu bo uredba začela veljati 9. februarja. Začasna uredba velja le 4 mesece in pričakujem, da se bo slej ko prej (v roku enega leta) razširila tudi na 95-oktanski bencin in dizel.

Kaj to pomeni?

Trenutna marža je že 15 let regulirana navzgor in trenutno za bencin znaša 0,08701 evra, za dizelsko gorivo 0,08158 evra in za kurilno olje 0,05370 evra za liter. Kljub temu je Petrol v 2014 realiziral čisti poslovni izid v vrednosti 60,7 mio EUR in izplačal 24,40 mio EUR dividend.

V primeru, da Petrol sedaj podraži kurilno olje samo za 2 centa, se marža dvigne za skoraj 40%. V Sloveniji imajo distributerji najnižje marže v EU, tako da bo prišlo zagotovo vsaj do minimalnih podražitev že samo zato, da se uskladi marže s povprečjem EU. Slovenija je glavni trg Petrola, kjer ta ustvari 53% vseh prihodkov. Marže se bo lahko zvišalo tudi tako, da se ob padcu cen surove nafte, nereguliranih prodajnih cen derivatov ne spusti.

27.1.2016 - PETG 255 EUR

P/E : 8.23
Dividenda: 4.59%
Knjigovodska vrednost delnice (30.9.2015): 253,53 EUR.
Več podrobnosti je zbranih tukaj.
Zadnje finančno poročilo : Poročilo o poslovanju v prvih devetih mesecih leta 2015

Dividendna politika podjetja se je v preteklosti izkazala za stabilno tudi v najhujših časih, kar je posledica precej konzervativne distribucije in dobrih poslovnih rezultatov.

Razvoj dividende po letih:

1999 | 1,66 EUR
2000 | 2,08 EUR
2001 | 2,50 EUR
2002 | 2,92 EUR
2003 | 2,92 EUR
2004 | 3,75 EUR
2005 | 4,17 EUR
2006 | 5,50 EUR
2007 | 5,90 EUR
2008 | 5,90 EUR
2009 | 5,90 EUR
2010 | 7,50 EUR
2011 | 8,25 EUR
2012 | 10,00 EUR
2013 | 10,10 EUR
2014 | 11,70 EUR

Petrol ni znižal dividende zadnjih 15 let, kar je pri nas redkost in zagotavlja dodatno varnost. Izplačilo dividend za leto 2014 predstavlja le ~40% čistega dobička skupine Petrol.

Z liberalizacijo cen naftnih derivatov v prihodnosti je dividenda še bolj zacementirana in lahko predstavlja dolgoročno varno alternativo za depozit na banki. Za leto 2015 pričakujem višino izplačane dividende pri cca 12.2 EUR ali 4,8% na vložek.

Nakup naj ne presega 10% vrednosti portfelja. Dolgoročno pričakujem stabilno poslovanje, ki podpira dividendno politiko in previdno širjenje skupine s preverjenim poslovnim modelom.


Minilo je eno leto od moje objave. Danes je PETG pri ~330 EUR, kar je +30%. V lanskem letu so izplačali 12,60 EUR dividend na delnico (moja napoved je bila pri 12,2 EUR), kar znese še dodatnih 4.94% na vložek.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

MaCoFaCo ::

Tilen, kaj se dogaja s Krko? Se ti zdi nakup zanimiv?

Tilen ::

Ne, ni mi zanimiv, ker so zaostali. Še največji problem je v tem, da neke dolgoročne pozitivne rešitve, razen flikanja, ni na vidiku. Cilji niso bili doseženi in prihodnji načrti niso jasni - negotovost je zelo slab znak. Dokler se to ne spremeni, večjega premika navzgor ne bo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()
««
4 / 160
»»