» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
115 / 180
»»

rini ::

Šaljivec.

Mike_Rotch ::

Daj mi en razlog napiši, ena stvar ki nakazuje na to, da smo pri dnu, pa grem tudi jaz kupit


Sicer nimam kristalne krogle. Ampak S&P 500 je od vrha pred cca. pol leta padel za 21%. V dotcom crashu je index padel za 45%, v finančni krizi za skoraj 50%.

Ena kul analiza na seeking alpha: https://seekingalpha.com/article/448334...

There have been 28 bear markets since 1928. The average decline was 35.62%, and the average length of time was 289 days.


Torej, prostora za padec je še precej, tudi geopolitičnih razlogov za to je nekaj.

Po drugi strani pa je stanje vseeno drugačno kot leta 2000 in 2008. Job market se sicer nekoliko ohlaja, ampak brezposelnost je še vedno izjemno nizka, tveganje za kreditni krč je manjše kot 2008, bullshit podjetji, ki ne ustvarjajo dobičkov je manj...

Moje mnenje sicer ne šteje veliko, ampak ne bi bil presenečen, če smo nekje na polovici do dna ali še manj.

Masayoshi ::

Zanimivo, ne boš presenečen če bo trg padel še za 30%, hkrati pa kupuješ pltr, ki bo v tem primeru padel za 70% +. Sounds legit...

pingme ::

Masayoshi je izjavil:

Zanimivo, ne boš presenečen če bo trg padel še za 30%, hkrati pa kupuješ pltr, ki bo v tem primeru padel za 70% +. Sounds legit...


Kako “bi”? PLTR je že sedaj padel za 70% . Če pade še za 30% od vrha bo na nuli ;-)

Mike_Rotch ::

Masayoshi je izjavil:

Zanimivo, ne boš presenečen če bo trg padel še za 30%, hkrati pa kupuješ pltr, ki bo v tem primeru padel za 70% +. Sounds legit...


Sem že napisal. Vseeno mi je za ceno čez 6 mesecev, 1 leto, 5 let. Dolgoročen DCA je najbolj zanesljiv in varen način za dobiček na borzi, vse ostalo je gamble.

Če firma preživi, je nizka cena danes samo plus, če gledaš na dolgi rok. Razlika med 7 in 4 USD na delnico pa je zanemarljiva, če verjameš, da bo čez 15 let delnica 50 ali 70 USD.

Težko vidim scenarij v katerem bi podjetje s takšno bilanco podleglo krizi.

redtech ::

(@mike ni provokacija)
In the 1930s, economist John Maynard Keynes said: "Markets can stay irrational longer than you can stay solvent."

V četrtek, ko se Triple Witching konča in cene ostanejo v rdečem bom naredil otvoritev na YCA.L

Trenutno je -17% discount, inventory implied value $41,7/lb (spot: $50,50)

Mike_Rotch ::

"Markets can stay irrational longer than you can stay solvent."


https://quoteinvestigator.com/2011/08/0...

Jaz sicer borzo jemljem podobno kot poker npr. Igraš z denarjem, ki si ga lahko privoščiš izgubiti. Igraš na nivoju, ki je primeren za tvoj bankroll in omogoča, da preguraš varianco.

Najbolj nevarni so tisti, ki so prepričani, da poznajo prihodnost. Edino kar jaz upam staviti je to, da po slabih časih pridejo dobri časi.

Masayoshi ::

Da gamblaš se vidi ja, sicer bi rekel da ne igraš pokra ampak ruleto.

Mike_Rotch ::

Hvala za konstruktivno in dobro argumentirano kritiko :)

Masayoshi ::

Jah lej, po svojih besedah izbereš dve številki- tsla,pltr in vsak mesec položiš gor. Ne oziraš se na ceno, nimaš stop lossa. Nobena slaba novica te ne iztiri. Pač staviš da boš s tema dvema nekoč v prihodnje zmagal. Ruleta.

Mike_Rotch ::

To, da imam večji del v S&P 500 si verjetno spregledal.

rini ::

A to imaš v indeksu?

Sparkxl ::

rini je izjavil:

Zamimivo. Jaz bom tud še naprej vlagal, nagledan imam tudi PLTR, največ pa imam v ASML.US.


Si znaš predstavljati kaj se bo zgodilo z asml ko kitajci vdarijo na tajvan? Stavit na enega konja še nikoli ni bila pametna taktika. Jaz imam okrog 50 konjev. Ko en potone, drugi gre gor.

Masayoshi ::

Mal si narobe primer izbral, asml ima razprodano proizvodnjo. Čakajo v vrsti. Če Tajvanci ne bodo kupovali bodo pa evropejci, američani tolk bolj. Kitajcem pa že zdej ne prodaja, ker usa ne pusti.

Sicer se strinjam da se ne stavi na enega. Sicer če bodo Kitajci udarili na Tajvan bo šlo prav vse ornk v maloro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()

bobby ::

pingme je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Zanimivo, ne boš presenečen če bo trg padel še za 30%, hkrati pa kupuješ pltr, ki bo v tem primeru padel za 70% +. Sounds legit...


Kako “bi”? PLTR je že sedaj padel za 70% . Če pade še za 30% od vrha bo na nuli ;-)


@Pingme:
Procenti so heba, se jih bo treba naucit.
Napisal je "se za 30%" kar je mislil na trenutno vrednost in v tem primeru je mislil za PLTR "se za 70%" od trenutne vrednosti.

Drugace ce ze ni prej stavil na to, da vecina SPAC padejo na desetino vrednosti "IPO" torej v vexini primerov na 1usd.

Moje mnenje je, da prehitro skacete nazaj notri, veliko prehitro.
Polej si papreracunajte, kaksen TCO imate za posamezno delnico in nastavit stop lose oz po somace "se custveno locit od delnice in pozret minus". Ce se nimate definirane vrednosti, pri kateri to narest, polej krsite eno prvotnih pravil vlaganja. Ker te vrhovi, kot so sedaj bili, se v vecini primerov z upostevanjem inflacije ne bodo nazaj v naslednjih 15ih letih. Potem pa, ce si 15let star, ok je cas na tvoji strani, ce pa blizje 50,...

Za primerjavo 50usd vredna unca srebra v 80ih je priblizen ekvivalent 170usd danes.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

J.McLane ::

Dvomim da je nastaviti stop loss eno od pravil vlaganja, kvečjemu je to eno od pravil trgovanja (predvsem na kratek rok). Vlaganje bi pa moralo biti vse v fundamentih in kje je cena glede na te fundamente. Če je cena močno padla zaradi tega ker bo firma potonila, zaradi inflacije ali bilo česa drugega, jasno čim prej prodat. Če je delnica šla dol, zato ker je masa denarja pač šla ven iz delniškega trga, je pa neumno prodajat.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

rini ::

Imam veliko konjev, a vlečni je ASML, glede na obete EU, da bodo od l. 2035 le električna vozila, torej toliko več čipov. Stop lose ne pride v poštev, ker sem šel zavestno v 15 let vlaganja. Denar pa lahko navsezadnje tudi pogrešim. Tako kot če bi vsake dve leti kupil nov avto. Kupujem ob priliki.

Sparkxl ::

Vse lepo in prav, ampak pod kitajsko vlado bo valuacija asmlja šla po poti vsega ostalega kitajskega techa. Jaz sem se na boleč način naučil, da se v en sektor ne vlaga več kot 10%. Ene tukaj še čaka taka lekcija. Sploh tistega tesla vernika.

Masayoshi ::

Sparkxl je izjavil:

Vse lepo in prav, ampak pod kitajsko vlado bo valuacija asmlja šla po poti vsega ostalega kitajskega techa. Jaz sem se na boleč način naučil, da se v en sektor ne vlaga več kot 10%. Ene tukaj še čaka taka lekcija. Sploh tistega tesla vernika.


ASML kitajski tech pod kitajsko vlado? O čem pa ti to?

Sparkxl ::

O tem da bo tajvan že kmalu pod kitajsko vlado

Masayoshi ::

Ok, ti misliš da je ASML tajvanski ;). LOL

Sparkxl ::

ups zamenjal z tsmc...pardon :)

Masayoshi ::

Jebiga, se zgodi tudi najboljšim ;)

Sparkxl ::

glede asml pa tako...moje mnenje...kitajci bojda delajo na tehnologiji, ki bi obšla asml. Iz očitnih razlogov, ker ne dobijo strojev od njih zaradi sankcij. In zadali so si misijo, da razbijejo monopol asml/tsmc. Kaj bo iz tega pitaj boga, ampak jaz jih nebi podcenjeval, ker tukaj se jim gre dobesedno za preživetje, odkar so jih usa odrezali od high end čipov

J.McLane ::

Sparkxl je izjavil:

Vse lepo in prav, ampak pod kitajsko vlado bo valuacija asmlja šla po poti vsega ostalega kitajskega techa. Jaz sem se na boleč način naučil, da se v en sektor ne vlaga več kot 10%. Ene tukaj še čaka taka lekcija. Sploh tistega tesla vernika.


A nimaš ti praktično vsega v energijskem sektorju, vsaj tako se te bere tu gor.

Če imaš prveeč razpršeno, potem hitro prideš do tega, da je najbolje kar v ETF vlagat.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Sparkxl ::

Energy jaz ne jemljem kot en sektor, ker se ne premika vse istočasno enako. En lep primer: nuklearno sem letos v minisu, premog mi je naredil že skoraj +100% letos. Pa tudi če potegnem vse skupaj, je mislim da okrog 40%. Ostalo so minerji, ki spet ne spadajo vsi v en koš, argenitna, agrikultura, shipperji,...

ETF za kaj takega seveda ne obstaja.

redtech ::

Energija in kovine so najbolši za čas v katerem smo - expansion, naslednji bo defensive - oversupply, ko pride recession nazaj pa v S&P, da prideš v recovery iz dna.

bobby ::

Sparkxl: kako si nuklearno lahko v minusu?

J. Mclane: sem mislil, da smo v temi kdo kaj sluzi, z delnicami ne pa skladi? In ja, ce imas delnice definitivno je SL skoraj must (upam, da sem v pravi nitki, ker jih je polovico tu notri aktivnih mladicev z 2 letno izkusnjo).
In ja, SL oz. Sl v glavi, da se locis od delnice, ko ti dela minus in je ne drzat samo zato,, ker ti je vsec.
Pltr (za primerjavo, da se ne bo kdo uzgal) nima osnove za ceno delnice, ki jo ima ta trenutek in pika.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Mike_Rotch ::

Pltr (za primerjavo, da se ne bo kdo uzgal) nima osnove za ceno delnice, ki jo ima ta trenutek in pika.


Koliko je po tvoje vreden Palantir? Me zanima razlaga zakaj misliš, da ni osnove za trenutno ceno (domnevam, da je po tvoje vreden manj?).

Ne provociram, resno me zanima mnenje.

bobby ::

Ne vem, ce sem ze napisal v tej nitki ampak glede na to, da je startal z 10imi dolarji in kvazi IPO (spac) se mi morda zanimiva zacne zdet pri 1usd. To je 90% drop od ipoja, hudo velik drop od ATH in zadnjen2 kvartala je v lepem minusu (prej je pa zivel od "investitorjev").
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Mike_Rotch ::

Palantir ni SPAC. Na borzo so šli preko direct listinga (DPO).

in zadnjen2 kvartala je v lepem minusu


Misliš na vrednost delnice ali na finančni rezultat?

Če prvo, potem je dejstvo, da so daleč od ATH. Če misliš finančni rezultat se motiš. Težko najdeš bolj clean bilanco v tako hitro rastečem startupu.

Masayoshi ::

Ja pa več novo izdanih delnic in talanja le-teh zaposlenim tudi težko...

Mike_Rotch ::

Niti ne. Njihov SBC je sicer visok, ampak niti približno ne toliko kot si nekateri predstavljajo.

Od vstopa na borzo so dodali cca. 200 milijonov delnic. Iz 1.8 milijarde na 2 milijardi, torej dobrih 10% kar ni tako nenavadno za hitro rastoče podjetje, ki zaposluje tak kader kot Palantir.

bobby ::

@Mike: zanimal te je moj pogled. Kaj ai ti mislis me pravzaprav ne zanima, ker ai jih "se" ne lastim tako da tcoja kontra je meni nepomembna. Ce se ti tako pocutis, go for it ampak se enkrat, ce spadas med osebke z 2letnimi izkusnjami potem se imas se veliko naucit. Ce si pa vsaj 2008 prebrodil polej ves na kaj ciljam.

In se enkrat, ne zanima me glih kaj ai mialis,, ker sem čisto drugje in se ze sedaj pripravljam na cas, ko bom v vasem sektorju.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

Mike_Rotch ::

No, mene zanima kaj si ti misliš, zato sem vprašal. Ampak, glede na to, da pišeš od SPACih in "kvazi IPOjih" tvojega mnenja pač ne bom upošteval, ker očitno zadeve ne poznaš dovolj.

bobby ::

Hvala ampak pltr spada pod kvazi,... In 1usd je njegova meja zacetka mojega interesa,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Mike_Rotch ::

Ne oporekam tvojemu interesu, valuaciji ali mnenju. Pravim le, da pišeš stvari, ki enostavno ne držijo, kar kaže na zelo površno poznavanje podjetja. Vse OK, ne moremo vsi vedeti vsega.

Jaz sicer rad vidim, da imajo poznavalci borze toliko zmotnih prepričanj in napačnih informacij. Zame to pomeni le, da bom lahko dlje časa kupoval s popustom.

Sparkxl ::

Bobby je stari maček, ti si od včeraj. Jaz bi 2x premislil preden zinem kdo ima zmotna prepričanja.
Sicer pa ima bobby prav...po tech sektorju bomo brskali čez 2 leti, ko bomo odstranili goro mrličev in spodaj iskali preživele.

Mike_Rotch ::

Verjamem, da je stari maček, ampak kar je napisal enostavno ne drži. Ne gre za mnenje ampak dejstva. Palantir je šel na borzo preko DPO (direct public offering) ne preko SPACa, kot npr. piše bobby.

Verjamem, da bobby ve kakšna je razlika, ampak očitno ga dotična delnica ne zanima dovolj, da bi se sekiral. Tako kot Kobayashi razlaga o izdajanju novih delnic, čeprav v resnici ne ve, da se je več kot 90% novih delnic izdalo pred vstopom na borzo zaradi česar retail investorji nismo popolnoma nič na slabšem.

po tech sektorju bomo brskali čez 2 leti, ko bomo odstranili goro mrličev in spodaj iskali preživele.


Zakaj tako misliš? Se ti zdi, da bo tech vedno manj pomemben del našega življenja?

Sparkxl ::

Ne, vedno bolj bo, ampak to nima nobene veze s trenutnimi vrednostnimi delnic.
Postavi tvoje vprašanje v leto 2000 in poglej kaj se je zgodilo. Je bil tech v naslednjih letih manj pomemben del življenja? Niti slučajno. Pa je vseeno balon šel kaboom. Tako kot zdaj. S tem da smo zdaj šele na začetku.

Masayoshi ::

Mike_Rotch je izjavil:

Verjamem, da je stari maček, ampak kar je napisal enostavno ne drži. Ne gre za mnenje ampak dejstva. Palantir je šel na borzo preko DPO (direct public offering) ne preko SPACa, kot npr. piše bobby.

Verjamem, da bobby ve kakšna je razlika, ampak očitno ga dotična delnica ne zanima dovolj, da bi se sekiral. Tako kot Kobayashi razlaga o izdajanju novih delnic, čeprav v resnici ne ve, da se je več kot 90% novih delnic izdalo pred vstopom na borzo zaradi česar retail investorji nismo popolnoma nič na slabšem.

po tech sektorju bomo brskali čez 2 leti, ko bomo odstranili goro mrličev in spodaj iskali preživele.


Zakaj tako misliš? Se ti zdi, da bo tech vedno manj pomemben del našega življenja?


Bi bil mal previden z izjavami kaj Kobayashi v resnici ve... Je Kobayashi kar dobro naštudiral PLTR, izdajanje novih delnic se nadaljuje kar močno tudi odkar je PLTR na borzi in se bo nadaljevalo v prihodnost. Ima pa Kobayashi svoje mnenje tudi o "starem mačku" bobbyju. Dotični že vsaj 5 let tumba o srebru in uranu, medtem je pa ornk bum v techu zamudil...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()

Sparkxl ::

No ja, če je šel v uran takrat all in, je naredil večkratnik tega, kar bi v techu

Masayoshi ::

Sparkxl je izjavil:

No ja, če je šel v uran takrat all in, je naredil večkratnik tega, kar bi v techu


Kako si pa to naračunal? Uran je šel od 2017 za 2,5 krat gor. Že kakšen AAPL pa v istem času za več kot štirikrat (še zdaj je več kot 3 krat višje), da o kakšnim manjših popularnih sploh ne bi...

Sparkxl ::

Če si investiral pred 5 leti v recimo 10 rudnikov urana, si danes gor 6-8x

Masayoshi ::

Tolk si tudi lahko naredil z ASML recimo, s kakšnim Block, Shop pa 10kratnik; Etsy, Roku, Twlo... 20kratnik. Tako da. Ne mi zdej o uranu in srebru za 5 let nazaj... Zdaj je lahko pameten, pred 5 leti pa nikakor. Aja pa srebro, eh...

bobby ::

No no, nisem noben "stari maček" tako da,..
Samo recimo, da so mi resursi bližje kot tech,... Opominjal sem pa na uran in srebro že nekaj let nazaj ja, pa pač tudi kupoval s ciljem nekje na 2025 pa vidim, da bo prej 2030.
Vem samo, da je urana in srebra veliko premalo kakorkoli se vzame, glede na to, kaj vse bi rad tech sektor delal.
In ja, kdor ima ta trenutek masivni plus s tech sektorjem in ni ven nekih dobičkov vzemal in sedaj padlo za 30% in je spremenil logiko "naslednjih 10let" vmes bo pa na dnevni bazi čekiral, kam njegove investicije gredo, ne vem, no, zame je to zgrešeno ampak vsakemu svoje.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Masayoshi ::

No kow in rotch ; evo kaj misli o vrednosti TSLA v prihodnosti tudi sam Elon:

https://electrek.co/2022/06/15/elon-mus...

;)

kow ::

Kaj tocno hoces povedati, spet te nic ne razumem.

Aja, ti si eden tistih, ki jemlje Elona dobesedno. V resnici je samo poudaril, da imajo avtomobilski proizvajalci relativno nizke marze, kar pomeni da je Tesla mocno precenjena, ce je SAMO avtomobilski proizvajalec. V tem primeru bi bila vredna, recimo 50-200 milijard dolarjev, torej je 4x-15x precenjena.
Kolikor vem, ce gres brati moje izjave (stare vec let), enako trdim ze ves cas. Enako rotch.

Mimogrede, koliko je precenjen sele Apple, ce je "samo" proizvajalec telefonov in laptopov. Cirka x30?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mike_Rotch ::

Zanimivo, kako selektivno nekateri upoštevate Muska :)

Sicer ima point. Če vlagaš v Teslo dolgoročno, ti mora biti jasno, da ne vlagaš v proizvajalca avtomobilov.

Masayoshi ::

LOL, sta prav zabavna.
««
115 / 180
»»