» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
114 / 180
»»

Masayoshi ::

LOL, se pravi VW, ki je 2 leti nazaj startal praktično iz nule (ni imel namenskega bev vozila), danes jih pa naredi že za 1/3 Tesle, je butičen proizvajalec, ki ne vidiš kako bla, bla, bla...Ti si res en poseben primerek. Ne pozabi pol plače tudi ta mesec vržti v Teslo.

Mike_Rotch ::

LOL, se pravi VW, ki je 2 leti nazaj startal praktično iz nule (ni imel namenskega bev vozila), danes jih pa naredi že za 1/3 Tesle, je butičen proizvajalec, ki ne vidiš kako bla, bla, bla...Ti si res en poseben primerek. Ne pozabi pol plače tudi ta mesec vržti v Teslo.


"Namenskega BEV" sicer res niso imeli, sam bog ve zakaj ne. So pa začeli z EVji sredi 70ih. Kljub temu, da gre za enega največjih proizvajalcev z obstoječimi tovarnami in praktično neomejenim R&D budgetom jih šola en startup.

Sicer je šla debata off topic. Jaz se umikam dokler ne bo resnega sogovornika, ker očitno je zadeva enaka kot pri PLTR. "Nisem strokovnjak, ne spremljam firme, imam napačne informacije, ampak vseeno sem prepričan, da bo zadeva eksplodirala".

Malidelničar ::

Ko smo že pri investiranju v EV firme: kako se pa kaj drži NIO?
Je dobra alternativa TSLA?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

Ne vem če je iskanje avto proizvajlca za investiranje dobra odločitev. Marže dokaj nizke, riziko dokaj velik, ko je kriza najprej najebe avtoindustrija, saj nikomur ni treba na vrat na nos kupit novega avta, je takrat rabljenih dovolj. In če danes pogledam na cesto, je pleha po cesti enostanvo preveč.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

J.McLane ::

Masayoshi je izjavil:

LOL, se pravi VW, ki je 2 leti nazaj startal praktično iz nule (ni imel namenskega bev vozila), danes jih pa naredi že za 1/3 Tesle, je butičen proizvajalec, ki ne vidiš kako bla, bla, bla...Ti si res en poseben primerek. Ne pozabi pol plače tudi ta mesec vržti v Teslo.


VW ni štartal iz nule, eUP in eGolf sta bila veliko prej. Namensko platformo in Tesla killerja so pa napovedali za 2019, pa takrat vemo da ni bilo nič od njih, danes torej 3 leta kasneje so pa kje? So že prehiteli Teslo?

VW sicer nebi preveč kritiziral, ker so vzeli pravi pristop, samo piljenje je pri njih trajalo malo dlje kot bi si želel. V navezi z NorthVolt bi morali nekaj pokazat, upam da bodo. Vsi ostali imajo veliko za povedati kako imajo sklenjene take in drugačne dobavne verige, ampak mislim da se bo večini tule zalomilo, predvsem bodo problem imeli ti cenovno ugodni proizvajalci, ki danes delajo na masovni proizvodnji, ti ne bodo imeli od kje dobiti baterij. BMW, MB, Volvo ne vidim takega hudega problema, ker oni ne delajo na poceni izdelkih.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

sniff ::

pajade da je VW štartal pred dvemi leti :-) to kar vidiš ti na trgu je v pipelinu razvoja že davno začrtano. Pa tega povprečnega Hansa opisuješ iz Evropskega kontekta, v ameriki je slika drugačna.
Tukaj je še segment transportih vozi. Na mobilnosti bo še veliko distrupcije v prihodnosti...tudi v smeri mobilnosti as a service...

kow ::

VW je zmagovalec EV marketinga. Percepcija steje, ne realnost. V resnici razlike do Tesle niso zmanjsali, ceprav so 3 leta nazaj govorili kako jih bodo ujeli in prehiteli itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Masayoshi ::

Verniki ste prav komični za brat...Nekaterim tudi izgleda ni jasno, da tisti, ki ne bi vlagali v TSLA v večini ne mislimo, da je Tesla slaba firma, da bo propadla itd. Nikakor, je zelo dobra, vleče v glavnem dobre poteze, le vrednotena je pa tako, kot da konkurenca sploh ne obstaja in nikoli ne bo. No, saj verjetno eni kowi in rotchi tako tudi mislite.

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

Verniki gor ali dol, argumenti vernikov so meni veliko bolj prepričljivi kot tistih, ki na vsak način želite oblatiti Teslo.

Kot sem zapisal, jaz se zaenkrat izogibam telim avtoproizvajlcem, če pa Tesla še bolj pade, bom pa morda spremenil mnenje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Mike_Rotch ::

Verniki ste prav komični za brat


Verniki? Za razliko od vas šlogarjev, ki z gotovostjo napoveste prihodnost?

Masayoshi ::

Ej, šlogate predvsem verniki. Kaj je smešno:

1)za vas je vsak, ki podvomi o upravičenosti vrednotenja TSLA, šloga, blati...
2)dajete vtis, da mislite, da vsak, ki kaj napiše kontra ceni misli da je TSLA zanič firma, da bo propadla, da ne dela pravih korakov... Ne, sam menim, da je TSLA odlična firma, da dela same prave korake...Le vrednotenje je povsem pravljično.
3) al pa kow, ki pravi da je VW mojster marketinga in se ne drži rokov, ob živem Musku, ki že leta obljublja marsikaj (robotaxi, suv, pa prejšnja leta ko je nabijal o številkah vsakodnevno...)

kow ::

Kobayashi, jaz gledam stevilke. Lahko mi predlozis stevilke, kjer VW nastanca vec elektricnih vozil. Samo jih ne mores. Surovi podatki so neizprosni, VW ne bo ujel Tesle v bliznji prihodnosti (zdaj govorijo o 2025, kar pomeni da so ze 3. ali 4. spremenili datum) , ceprav se trudijo neinformiranemu bralcu zamegliti objektivno realnost. Zato smo ze 3 leta nazaj gledali polno panojev ID3. No, in kje so danes na slovenskih cestah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Doživljam flashback v poletje/zgodnjo jesen 2021. Takrat sem imel točno identične debate tukaj z verniki v tech pravljice. Jaz govoril da je totalni balon, verniki pa da to pa je na...ti ne veš....to so visoko tehnološka podjetja...AI, disruptive bla bla bla...zdaj so že dolgo tiho.
Ker playbook je vedno isti. Ko je hajpa konec, prvo popadajo mali, sledijo jim veliki. Vedno.

Če pogledamo grafe, kjer primerjamo print denarja/tech/tesla...totalna korelacija z rahlimi zamiki. Ko so se pipe odprle, so valuacije vseh teh podjetij odletele v nebo. Ali je čisto slučajno tesla spremenila svet točno v tem istem momentu pomladi 2020 da upraviči rast delnic? In točno tam spodaj se nahaja realna vrednost tesle, okrog 100$. In tja gremo zdaj.

kow ::

Vse kar steje so stevilke. Vidva jih ne znata predloziti. Koliko je vredna Tesla. Z izracunom in predpostavkami seveda. Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Masayoshi ::

Ej, zdaj si že no... ne vem kaj: ti Sparkxl linka članek, kjer so not številke , sam ne predložiš ničesar razen kazanja na VW in na njihove obljube(pri katerem je, btw, bistveno manj neizpolnjenih obljub kot pri Musku) in še kar nabijaš da midva ne znava predložiti številk, zate pa veljajo samo številke. Bi bilo smešno, če ne bi bilo tragično.

Mike_Rotch ::

Doživljam flashback v poletje/zgodnjo jesen 2021. Takrat sem imel točno identične debate tukaj z verniki v tech pravljice. Jaz govoril da je totalni balon, verniki pa da to pa je na...ti ne veš....to so visoko tehnološka podjetja...AI, disruptive bla bla bla...zdaj so že dolgo tiho.


Kaj točno želiš povedati?

- Dow Jones je od 1. Septembra do danes padel za 7%
- S&P 500 je v istem obdobju padel za 9,35%
- Volkswagen je padel za 20,58%
- Nasdaq je padel za 21,65%

TSLA je danes vredna 0,8% več kot 1.10.2021

Ej, zdaj si že no... ne vem kaj: ti Sparkxl linka članek, kjer so not številke


Številke same po sebi niso problem. Ampak dobro je, če so resnične in relevantne.

Celoten članek temelji na tem, da Tesla nima "moata" (kar ni res. Gigapress, vertikalna integracija, FSD, Superchargerji) in na domnevi, da bo deman tako ali tako padel. To zadnje je mogoče res, ampak neke hude podlage v realnosti za to ne vidim.

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

Mike_Rotch je izjavil:

Doživljam flashback v poletje/zgodnjo jesen 2021. Takrat sem imel točno identične debate tukaj z verniki v tech pravljice. Jaz govoril da je totalni balon, verniki pa da to pa je na...ti ne veš....to so visoko tehnološka podjetja...AI, disruptive bla bla bla...zdaj so že dolgo tiho.


Kaj točno želiš povedati?

- Dow Jones je od 1. Septembra do danes padel za 7%
- S&P 500 je v istem obdobju padel za 9,35%
- Volkswagen je padel za 20,58%
- Nasdaq je padel za 21,65%

TSLA je danes vredna 0,8% več kot 1.10.2021

Ej, zdaj si že no... ne vem kaj: ti Sparkxl linka članek, kjer so not številke


Številke same po sebi niso problem. Ampak dobro je, če so resnične in relevantne.

Celoten članek temelji na tem, da Tesla nima "moata" (kar ni res. Gigapress, vertikalna integracija, FSD, Superchargerji) in na domnevi, da bo deman tako ali tako padel. To zadnje je mogoče res, ampak neke hude podlage v realnosti za to ne vidim.


Poglej si graf tesle - zoom out, preberi kaj sem napisal, pa boš pomoje razumel

Tukaj pa imaš malo podlage v realnosti

https://www.zerohedge.com/markets/auto-...

kow ::

Masayoshi je izjavil:

Ej, zdaj si že no... ne vem kaj: ti Sparkxl linka članek, kjer so not številke , sam ne predložiš ničesar razen kazanja na VW in na njihove obljube(pri katerem je, btw, bistveno manj neizpolnjenih obljub kot pri Musku) in še kar nabijaš da midva ne znava predložiti številk, zate pa veljajo samo številke. Bi bilo smešno, če ne bi bilo tragično.


Ce te prav razumem, se strinjata z vsem kar pise v tistem clanku, kjer je avtor random clovek na internetu. No, jaz se z njegovimi predpostavkami ne strinjam - ker so popolnoma zavajajoce. Skratka, linkal je en navaden drek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Masayoshi ::

Tvoje mnenje je en navaden drek, ki ga pa celo z nobenimi številkami ne znaš utemeljit ;)

Mike_Rotch ::

Poglej si graf tesle - zoom out, preberi kaj sem napisal, pa boš pomoje razumel


Zoom out pokaže, da je TSLA danes vredna cca. 20x več kot 3 leta nazaj.

Tukaj pa imaš malo podlage v realnosti

https://www.zerohedge.com/markets/auto-...


Sem ti že zgoraj napisal, kaj si mislim o tem. Dostavljeni avtomobili niso vedno odraz povpraševanja. Če so fabrike zaprte imaš lahko ogromen demand pa vseeno prodaš samo toliko, kot lahko proizvedeš.

kow ::

Masayoshi je izjavil:

Tvoje mnenje je en navaden drek, ki ga pa celo z nobenimi številkami ne znaš utemeljit ;)


Mozno, ampak ti si zacel s trditvami, da so moje stevilke potegnjene iz dreka (sploh jih nisem predlozil). Lastnih pa nisi predlozil. Predlozi jih, pa ti jih bom sesul. Ne bom pa jaz opravljal dela zate.

Mimogrede, napisal si kup neresnic. Recimo kdaj je startal VW z elektricnimi avtomobili itd.

Vsakemu, ki napoveduje prihodnost, pa priporocam branje zgodovine oz. preteklosti. Tesla ima pac ogromno kredibilnosti, ostali zahodni proizvajalci veliko manj. Vecino napovedi niso uresnicili - niti z vecletno zamudo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Mike_Rotch je izjavil:

Poglej si graf tesle - zoom out, preberi kaj sem napisal, pa boš pomoje razumel


Zoom out pokaže, da je TSLA danes vredna cca. 20x več kot 3 leta nazaj.

Tukaj pa imaš malo podlage v realnosti

https://www.zerohedge.com/markets/auto-...


Sem ti že zgoraj napisal, kaj si mislim o tem. Dostavljeni avtomobili niso vedno odraz povpraševanja. Če so fabrike zaprte imaš lahko ogromen demand pa vseeno prodaš samo toliko, kot lahko proizvedeš.


Torej vidiš da je tesla vredna 20x več v 3 letih in to ti ne vklopi alarma? omfg

Link je za ameriški trg. Za zadnji MESEC! Pred tem je bila konstantna rast, tudi ko so bile fabrike za kratek čas v usa res zaprte. Katere fabrike točno so bile zaprte letos?

Moram pa rečt da si mojster ukrivljanja realnosti da paše na tvojo fantazijo. Saj bi mi bilo smešno, ampak če praviš da še zdaj vlagaš v ta balon me resnično skrbi za tebe.

kow ::

Ok, si povedal svoje mnenje. Zdaj pa nehaj tezit.

Masayoshi ::

kow je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Tvoje mnenje je en navaden drek, ki ga pa celo z nobenimi številkami ne znaš utemeljit ;)


Mozno, ampak ti si zacel s trditvami, da so moje stevilke potegnjene iz dreka (sploh jih nisem predlozil). Lastnih pa nisi predlozil. Predlozi jih, pa ti jih bom sesul. Ne bom pa jaz opravljal dela zate.

Mimogrede, napisal si kup neresnic. Recimo kdaj je startal VW z elektricnimi avtomobili itd.

Vsakemu, ki napoveduje prihodnost, pa priporocam branje zgodovine oz. preteklosti. Tesla ima pac ogromno kredibilnosti, ostali zahodni proizvajalci veliko manj. Vecino napovedi niso uresnicili - niti z vecletno zamudo.


Kaj? Jaz sem napisal kaj? Eh, sem zaključil s tabo, ne sam da verjameš v Musk pravljice, imaš očitno tudi prave halucinacije...

kow je izjavil:

Ok, si povedal svoje mnenje. Zdaj pa nehaj tezit.


Najboljša tvoja danes, pusti realnost, če je pa tako lepo v fantaziji press..

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Torej vidiš da je tesla vredna 20x več v 3 letih in to ti ne vklopi alarma? omfg


Ne, zakaj bi mi ga moralo?

Katere fabrike točno so bile zaprte letos?


Praktično cela kitajska je zaprta.

Sparkxl ::

Mike_Rotch je izjavil:

Torej vidiš da je tesla vredna 20x več v 3 letih in to ti ne vklopi alarma? omfg


Ne, zakaj bi mi ga moralo?

Katere fabrike točno so bile zaprte letos?


Praktično cela kitajska je zaprta.


Aha, in kaj ima cela kitajska veze s PRODANIMI avtomobili v USA v mesecu maju? Prodanimi, ne dobavljenimi. Eh nima smisla...

Mike_Rotch ::

Kako pa prodajaš avtomobile, če nimaš zaloge?

Masayoshi ::

BREAKING: Elon Musk says Tesla must cut staff by around 10% and pause hiring, adding in an email he has a "super bad feeling" about the economy, Reuters reports
https://t.co/DJzugghzLa https://t.co/ArawrZMhSF

No, še Elon ni tako optimističen kot so tukajšnji forum mojstri...

kow ::

Tako novico lahko interpretiras tudi kot pozitivno. Tesla bo spet reagirala veliko hitreje kot konkurenca. Morda tudi Musk izkorisca priloznost, da se znebi zaposlenih, ki ne performirajo itd.
Lahko je seveda tudi velik upad novih narocil. Kdo bi vedel. Na dolgi rok, pa to ni pomembna novica, ker tudi v hudi recesiji, drzave podprejo avto industrijo. Tesla tudi nima dolga, tako, da jim recesija relativno na vecino konkurence celo koristi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kow ::

Primer novice:
https://www.bloomberg.com/news/articles...

Cena delnice je v letu dni poletela v nebo.

Pa ne pravim, da je sedaj situacija enaka - le da je pomembna pravilna interpretacija novic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Malidelničar ::

A ima kdo kakšne ameriške/globalne farmacevtske delnice?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

gruntfürmich ::

kripto zelo v rdečem danes. jutri borze v potop.
kar se zgodi na kriptu v nedeljo se to prenese v ponedeljek na borze.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

rini ::

Kar pričakovano glede na aktualno situacijo, torej da Rusi napredujejo in da se je ravno zdaj Kitajska spomnila na Taiwan. Da ne omenjam podražitve v ZDA, ki naj bi bile veliko večje od uradne.

Imam razpršen portfelj in že drug dan zapored po 5 in 6% dol. Jutri novih -5 ali več.

redtech ::

@Malidelničar BAYER sem prodal z 0 pri 50, ker sem ga imel na margin :(.

@gruntfurmich zlato je potegnilo v petek gor, ta teden bo volativen - triple witching

@rini razpršenost dvomim, da te bo obranila padca, sploh US je še v začetku

Mike_Rotch ::

Da ne omenjam podražitve v ZDA, ki naj bi bile veliko večje od uradne.


Problem ni toliko v dejanski inflaciji ampak v tem, da je tudi uradno inflacija (CPI) višja od napovedi. Poleg vsega ostalega geopolitičnega dogajanja.

Jaz še vedno ne vidim problema. Kvečjemu obratno. Dobim popust na delnice, ki jih kupujem. Več časa, da nabildam pozicije v katere verjamem.

enemon ::

Vem, da nihče ne more napovedati, ampak tako, po filingu, koliko mislite, da bi lahko US in globalno še padlo? Verjetno bo do konca leta precej težko zaradi dvigovanja obrestnih mer in inflacije, upam da ne pride do česa nepredvidenega in potem velikega crasha...

mr_chai ::

enemon je izjavil:

Vem, da nihče ne more napovedati, ampak tako, po filingu, koliko mislite, da bi lahko US in globalno še padlo? Verjetno bo do konca leta precej težko zaradi dvigovanja obrestnih mer in inflacije, upam da ne pride do česa nepredvidenega in potem velikega crasha...


Še za 50 %.

enemon ::

mr_chai je izjavil:

enemon je izjavil:

Vem, da nihče ne more napovedati, ampak tako, po filingu, koliko mislite, da bi lahko US in globalno še padlo? Verjetno bo do konca leta precej težko zaradi dvigovanja obrestnih mer in inflacije, upam da ne pride do česa nepredvidenega in potem velikega crasha...


Še za 50 %.


Meni osebno se zdi mogoče že kar malo oversoldano... Tudi P/E ni več v takih višavah...

Sparkxl ::

Daj zoom out pa še 1x povej če je oversold.
Sem pa se pogovarjal včeraj z 2 američanoma, ki malo živita tu, malo tam. Pravita da se hrana v trgovinah dejansko podražuje v večkratnikih od uradne inflacije. Pa sem vprašal če približno tako kot pri nas. Sta rekla da pri nas je zastonj proti njihovim cenam.
Z drugimi besedami, njihov denar gre zdaj za hrano, ne za meme delnice in opičje jpgje. Pa šele na začetku smo. Ko bodo prihranki porabljeni, kreditne kartice na max, se začnejo delnice prodajati

gruntfürmich ::

točno tako. šele na začetku borznega poka smo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Malidelničar ::

redtech: A U.S. farmacetov nimaš/nisi imel na radarju?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Vidividi ::

Gledam META na nivoju iz leta 2017, prometa čedalje več.. iščem razlog zakaj ne

Druga zanimiva je BASF, dividende lepe 6,89%

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vidividi ()

rini ::

Mike_Rotch je izjavil:

Da ne omenjam podražitve v ZDA, ki naj bi bile veliko večje od uradne.


Problem ni toliko v dejanski inflaciji ampak v tem, da je tudi uradno inflacija (CPI) višja od napovedi. Poleg vsega ostalega geopolitičnega dogajanja.

Jaz še vedno ne vidim problema. Kvečjemu obratno. Dobim popust na delnice, ki jih kupujem. Več časa, da nabildam pozicije v katere verjamem.


A to kupuješ še vedno le TSLA in PLTR?

@mr_chai tudi sam merim še na -50%

@Sparkxl podobna opažanja, pogovore med Američani sem vsepogosteje tudi sam zasledil

@Malidelničar jaz imam Moderno, Pfizer, Regeneron, Inovio... vse U.S.

Sparkxl ::

Vidividi je izjavil:

Gledam META na nivoju iz leta 2017, prometa čedalje več.. iščem razlog zakaj ne

Druga zanimiva je BASF, dividende lepe 6,89%


Daj mi en razlog napiši, ena stvar ki nakazuje na to, da smo pri dnu, pa grem tudi jaz kupit

Mike_Rotch ::

A to kupuješ še vedno le TSLA in PLTR?


Ne samo to dvoje, ampak večinoma. Trenutno DCAjam vsak mesec v približno takšnem razmerju:

40% S&P 500
30% PLTR
20% TSLA
10% AAPL

rini ::

Zamimivo. Jaz bom tud še naprej vlagal, nagledan imam tudi PLTR, največ pa imam v ASML.US.

kow ::

Malo gledam rezultate podjetij in vidim, da profiti niso padli. Kar pomeni, da centralne banke uspesno vodijo razdolzevanje preko visje inflacije. Sploh, ker so podjetja z zamikom tudi dvignila cene. Ce "E" v P/E enacbi raste, "P" pa pada, bomo hitro prisli v novo ravnotezje.
Zato se tudi delnice podjetij kot je Kokakola ali PG, dobro drzijo.

Ce ne drzis nic iz NASDAQa, si prisel cez tole krizo zelo dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

gruntfürmich ::

če... če si pred 1 letom iz FAANG presedlal na naftaše, tako kot je to naredil buffet, si tudi na dobrem. ampak takih ni veliko...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

kow ::

Jaz drzim kar BRK. Je lazje.

Malidelničar ::

rini - ASML je zanimiv. Šele pred nekaj časa sem jih našel. Relativno neznana firma. Mislim pa, da ne izplačujejo dividend?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.
««
114 / 180
»»