» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
10 / 163
»»

Tilen ::

Jankoo je izjavil:

Pozdravljeni, na voljo imam cca 20000EUR, ki bi jih vlozil v slovenske delnice. Bi pa vlagal dolgoročno. Petrol, Telekom, Triglav, Luka Koper. Je pri dolgorocnem vlaganju to varna odločitev, ali lahko predlagate kaj boljsega. Ali je vlak za delnice ze zamujen? Lp, hvala


Nisi pretirano zamudil. V kolikor boš nakupe opravljal sam preko spletne platforme, pazi, da boš oddal limit orderje in ne market. Likvidnost je pri takšnih naročilih že lahko pomemben faktor. Izbral si praktično najboljša podjetja, tako da kaj hudega ravno ne more biti. Prav tako boš dobil visoke dividende.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

111111111111 ::

FireSnake je izjavil:


Kaj?
Delnice se lahko držijo tudi samo par minut...

Ne kaj lahko, kaj je smotrno.

FireSnake ::

Smotrno je zaslužiti.
In, če lahko lahko v parih minutah potegneš par deset dolarjev, zakaj ne bi tega naredil?

Z delnicami se ne ukvarjamo zato, da mine čas.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

111111111111 ::

Prosim primer delnice, ki si jo kupil in zasluži par 10$ v nekaj minutah in jo takoj prodal.

FireSnake ::

CREG (280EUR v 30 minutah)
Transakcij je bilo več, ampak v vsaki par 10 dolarjev profita.

Drugače pa je to treba sproti "loviti".
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

sandy ::

Obstaja veliko razlogov, zakaj NE bi dolgoročno vlagal na tak način:

našteta podjetja so državna, vodena politično, z izjemo Luke brez bistvenih možnosti širjenja poslovanja, po vsakih volitvah predvsem plen zmagovalne opcije. Predstavljajo mikro delček v celotni svetovni ekonomiji, s trgovanjem na mikro borzi z mikro likvidnostjo, ki se bo še zmanjšala, ko se bo zgodila kriza. So ˝NAŠA˝ in taka bodo tudi ostala. S farsami na skupščinah delničarjev (glej Gorenje ta teden), političnim kadrovanjem (glej Luko prejšnji teden) in obsojenim šefom (Petrol). Rastejo na Balkanu (Triglav), ki je orto trg v razvoju. Vlagal bi le, če bi imel insiderske informacije, na dolgi rok pa...

...raje preko nizkocenovnega brokerja (sosednja tema) kupim ETF DAX/S&P500 ali pa delnice Daimlerja, Bayer, Haineken, ... in sem na dolgi rok miren.

in ja, dolgoročno je vlak zamujen. Bo pa 20000€ na banki čez dve leti še vedno 20.000 :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sandy ()

kow ::

@Jankoo
Na slovenskem trgu bi se izogibal predvsem Gorenja. Imajo zelo slabe rezultate, ceprav je trenutno mocna konjuktura.

cezplotnik ::

Jankoo je izjavil:

Pozdravljeni, na voljo imam cca 20000€, ki bi jih vlozil v slovenske delnice. Bi pa vlagal dolgoročno. Petrol, Telekom, Triglav, Luka Koper. Je pri dolgorocnem vlaganju to varna odločitev, ali lahko predlagate kaj boljsega. Ali je vlak za delnice ze zamujen? Lp, hvala


Vsa dobro stoječa podjetja z lepimi dividendami. Ob vložku 20000 € jih bo za cca. 1000 €. Morda bi predlagal še Krko, katere poslovanje se glede na poročila počasi izboljšuje. Tudi Pozavarovalnica Sava se zdi dobra naložba. Še nekaj ostalih dobro posluje, npr. Unior. A vendar, kdo bi si pri tako nizki likvidnosti upal tvegati z njim.

Trenutno bi bila dobra naložba tudi kakšen ETF tracker španskega borznega indexa IBEX, npr. EWP. Politične razmere so se stabilizirale, trg ravno "okreva" po polletni 10 % korekciji. Sicer vprašanje, če ga lahko kje kupiš glede na novo evropsko zakonodajo glede ETFjev (dokumentacija ETFja mora biti v jeziku kupca, če se ne motim).

avani ::

Kaj si mislite o trenutnem padcu delnic? Zgolj popravek ali je kaj večjega odzadajnasloni?

Tilen ::

Saj ni šlo dol niti za 15%, da bi lahko govorili o kakšni korekciji. Poglej si Bitcoin, to so težave.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

nurmaln ::

Tilen je izjavil:

Saj ni šlo dol niti za 15%, da bi lahko govorili o kakšni korekciji. Poglej si Bitcoin, to so težave.

Če bo danes še en dan kot včeraj bo pa že razlog za skrb.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

49106 ::

Največji dnevni padec v zgodovini. Vsi borzni indeksi imajo izgubo. Upam, da papir ni pregrob in si bote lahko vsaj rit obrisali brez, da bi krvaveli.

https://www.delo.si/gospodarstvo/financ...

http://money.cnn.com/data/world_markets

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Tilen ::

Ne bit nevoščljiv, no. 150 let v povprečju rastemo. Ni to Bitcoin.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

49106 ::

Aja, bitcoin šele 10 let raste, za miljavžent procentov.


Ni to Bitcoin.


To me najbolj skrbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Tilen ::

Nismo mi krivi, če nisi 10 let v enem ali drugem. ;)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

49106 ::

Evropske borze so komaj odprli, indeksi že konkretno padajo. Kdaj greš v bitcoin?

Tilen ::

Nikoli. Tudi uporabnik v sosednji temi ne želi z mano narediti kontra posla.

Mimogrede, večina EU borz se zapre do 17:30, US pa ob 22:00, kar pomeni, da je danes razlika do včerajšnjih US tečajev v EU indeksih. V kolikor bi bila razlika med včerajšnjim US zaključkom in današnjim EU odprtjem bistveno višja, kot je dejansko, bi lahko temu v EU lahko rekli konkretni padci.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

49106 ::

Boš poj povedal.

sarma832 ::

Kakšno mnenje imate o NLB skladih?

Znanec, ki ga 40let investiranje ni NITI malo zanimalo. Češ, z tem se pa on nebo ukvarjal, nima časa. Ampak sedaj pa je ugotovil, da mu denar na banki le stoji, v skladih pa so 20% letni donosi.

Sam bi označil tole kot vrh balona.

Kakšen predlog? Požreti par % izgube in čimprej se znebiti? Ali je to dobra naložba?

JA23 ::

Ali mogoče kdo od vas ve, če obstaja kakšna spletna platforma tudi za slovenske delnice?
Kako/kje pa ostali kupujete slovenske delnice?

vnaprej hvala za odgovore

Tilen ::

Imaš precej možnosti. Od naših ponudnikov ( www.alta.si, www.ilirika.si, ...), do tujih borznih posrednikov. Spletno platformo pri nas ponujata vsaj omenjeni Alta (e-Trading) in Ilirika (ILIRIKA-On.NET). Platforma je tudi v slovenščini.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

JA23 ::

Hvala Tilen. Si bom malo pogledal.

Če se prav spomnim ti uporabljaš to od Sparkase. Si zadovljen z njo? Je tudi v slovenščini? Mogoče veš iz glave cenovne pogoje trgovanja...

Tilen ::

Zadošča mojim potrebam. Ne, ni v slovenščini. Najbolje, da kar preveriš cenike, da ne bo kaj narobe. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

cezplotnik ::

JA23 je izjavil:

Ali mogoče kdo od vas ve, če obstaja kakšna spletna platforma tudi za slovenske delnice?
Kako/kje pa ostali kupujete slovenske delnice?

vnaprej hvala za odgovore


gbdonline

cezplotnik ::

Upam, da boš res kupoval le slovenske. Ta kriza na trgih bo kot kaže bolj podobna tisti iz l. 2000 (ki jo je Slovenija komaj občutila) kot tisti iz l.2008. Razen na Balkanu (in verjetno na trgih, o katerih nimam pojma) ne vidim potenciala. Potencial imajo pomojem tudi kakšne ozke branže, ki so posledica spodbud na globalni ravni (brezogljična industrija, elektrifikacija), npr. renewables in z njim povezano industrija litija, redkih zemelj, nekaterih plemenitih kovin.
Pri tem glej, da kupuješ zdrave nekoliko pozabljene delnice (take, ki so pred časom odgnale vlagatelje s kakšnimi hudimi padci, pa se pobirajo; z nizkim dolgom oz. z dovoljšnjo likvidnostjo za odplačevanje tega), z nizkim P/E (5-15) in velikim obetom za rast celotne industrije - nekaj takih industrij sem naštel zgoraj.
Hja, težka bo na trgih naslednje leto ali dve. Sedaj si 10 let praktično težko napravil minus, sedaj pa se začne borba. :)

sarma832 ::

sarma832 je izjavil:

Kako je pa kaj z delnicami Twitterja?

Zadnje čase sem začel uporabljat Twitter, pa se mi zdi zlo uporabno(prej nisem bil niti registriran). Lahko sledim stvarem, ki me zanimajo in mi je super napram facebookovem balastu.

Cena se mi zdi pa precej nizka. Kakšno mnenje :D?


bingo! :))


Tilen je izjavil:

Nikoli. Tudi uporabnik v sosednji temi ne želi z mano narediti kontra posla.


Kakšni so argumenti proti?

Prevelika volatilnost? Prepozno? Nepredvidljivost? Zaradi špekulativnega trga? Prehitra rast/hype(balonček)? Se mu neda določiti vrednosti/ni vreden ničesar? Napaka v "temeljih"(ni prihodkov, strank,...)? Ker ga je kupil že vsak joža?

Verjetno več od naštetega, ampak vseeno bi bilo zanimivo slišati.

Tilen ::

Ne bi vedel. Ponudba velja samo za enega drugega uporabnika. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Aquafriend ::

Pricakuje se zlom borz. To leto. Stevilni opozarjajo na to. Trend line je zlomljen. Nekateri milijarderji so ze prej opozarjali. Bodite previdni.

Aquafriend ::

Poglejte si ta video in se odlocite, ce zelite ostati v tem trgu.

belo mleko ::

To pravijo že od leta 2010. Kdor jih je poslušal je zamudil 140% rast S&P500.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

nurmaln ::

belo mleko je izjavil:

To pravijo že od leta 2010. Kdor jih je poslušal je zamudil 140% rast S&P500.

Ja, to je absolutno res. Načeloma je najslabše skakat ven in not iz trga zato ker misliš da boš ujel rast in se izognil padcem. Ta strategija statistično pač ne deluje.
Po drugi strani je pa tudi res, da smo danes 8 let bližje naslednji krizi, kot smo bili leta 2010. :)
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

FireSnake ::

Kako oddate davčno napoved?

Mi smo si za Degiro spisali program.
Zadeva je dosti komplicirana, ker ti wash sale ne "zbije" dobička.
Če si eno delnico kupil s profitom in si jo znotraj enega meseca trgoval z izgubo se plača le davek na profit.
Ste to vedeli?

No, mi smo si spisali programček, ki nam je zgeneriral XML, ki smo ga oddali na davčno.

Ali kdo to počne ročno? Kako vi to rešite?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kow ::

Ne razumem kaj hoces povedati... Daj kodo na github, pa da vidimo.

FireSnake ::

Česar ne razumeš? Zakona?

Kode ne bom kar limal vsepovprek. Ker ni samo moje delo in niti ni pomembna. Omenil sem jo samo zato, da sem namignil kako sem jaz rešil zadevo z generiranjem XMLa za napoved.

Edit: sodeč po "tišini" se mi zdi, da eni sploh ne oddajajo :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

kow ::

Ne razumem kaj je tvoja poanta, ker si nisi vzel dovolj casa, da bi pojasnil...

"zgenerirali ste XML".

Kaj hudica naj bi to pomenilo?!? Ima ta XML kaksno shemo? Je to uradni standard? Kako se imenuje?
Davcna sprejema kakrsenkoli XML, ki si ga izmislis?

"Zadeva je dosti komplicirana, ker ti wash sale ne "zbije" dobička.
Če si eno delnico kupil s profitom in si jo znotraj enega meseca trgoval z izgubo se plača le davek na profit.
Ste to vedeli?"

Ce prav razumem, ste delali legalno davcno optimizacijo, da ste si zmanjsali davek.

"ki smo ga oddali na davčno."

Kaj to pomeni? KAKO ste ga oddali? Ste XML sprintali na papir in oddali na davncem uradu?
Ste ga oddali kot datoteko preko edavkov? Preko obrazca? API?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

bobby ::

edavki,..
komplet nakup-prodaja pa pač imam nek xls in samo prepišem iz xlsa v edavke,.. 10 minut dela mogoče na leto. NMe vidim potrebe po XML pošiljanju
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

FireSnake ::

kow je izjavil:

Ne razumem kaj je tvoja poanta, ker si nisi vzel dovolj casa, da bi pojasnil...

"zgenerirali ste XML".

Kaj hudica naj bi to pomenilo?!? Ima ta XML kaksno shemo? Je to uradni standard? Kako se imenuje?
Davcna sprejema kakrsenkoli XML, ki si ga izmislis?

"Zadeva je dosti komplicirana, ker ti wash sale ne "zbije" dobička.
Če si eno delnico kupil s profitom in si jo znotraj enega meseca trgoval z izgubo se plača le davek na profit.
Ste to vedeli?"

Ce prav razumem, ste delali legalno davcno optimizacijo, da ste si zmanjsali davek.

"ki smo ga oddali na davčno."

Kaj to pomeni? KAKO ste ga oddali? Ste XML sprintali na papir in oddali na davncem uradu?
Ste ga oddali kot datoteko preko edavkov? Preko obrazca? API?


S programom smo zgenerirali XML, ki ga zahtevajo na strani e-davki, da lahko avtomatično uvoziš transakcije, ki si jih opravil na platformi za trgovanje.

Glede "wash sale". Stvar, ki je jaz nisem vedel in je napisana v zakonu, pa bom podal primer:
kupiš delnico in jo v 15 minutah prodaš in z njo zaslužiš 100EUR. Nato jo takoj spet ponovno kupiš in jo spet takoj prodaš. V drugi transakciji si naredil 200EUR izgube. Davčno to ne zanima. Zanima jo samo profit. In zato plačaš davek (pa čeprav si dejansko z delnico naredil izgubo).

Drugi primer: kupiš delnico in jo takoj prodaš. Narediš 100EUR dobička. nato isto delnico kupiš več, kot en mesec od trenutne transakcije. Narediš 200EUR izgube. Davčna ti upošteva to izgubo in si na tej delnici 100EUR v minusu.

In zaradi tega ne moreš poročati vseh transakcij. Ampak samo relevantne.

XML smo oddali preko e-davkov. Zato mora biti v točno določenem formatu, da ga oni sprejmejo.



bobby je izjavil:

edavki,..
komplet nakup-prodaja pa pač imam nek xls in samo prepišem iz xlsa v edavke,.. 10 minut dela mogoče na leto. NMe vidim potrebe po XML pošiljanju


Jaz sem imel okoli 200 transakcij. Dejansko tisti za poročanje potem ni toliko (zaradi razloga, ki sem ga navedel zgoraj).
Ne razumem, kako ti je ratalo to naredit v 10 minutah? :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

tommy300 ::

Glede krize je tako, odvisne kakšnega tipa delnice kupujete, če so to rastoče delnice z veliko dolga je to velika težava ob naslednji recesiji. Če kupujete podcenjene majhna podjetja ni nobenih težav, saj kupuješ fundament oz. sredstva npr. če je podjetje vredno miljon, ga kupiš za pol miljona na borzi. Primer analize najdete tukaj: http://pametnoinvestiranje.com/pdf/anal...

Ze povprečne vlagatelje priporočam nakup etf sp 500 spodaj si preberete več:
http://pametnoinvestiranje.com/varcevan...

111111111111 ::

Smo delali v bivši firmi. cca. 30.000 transakcij, za 50.000 strank. Računovodstvo je pripravilo excel in XML shemo, jaz pa sem naredil vmesnik, ki jim je vse pogoltnil in izpljunil xml za oddajo. Programiranja 5 ur, cifra 1500€.

FireSnake ::

Pravilno, saj jim je prišparalo ogromno dela :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

bobby ::

Aha, jaz sem imel najvec 35 transakcij v letu, povprecje pa nekje okoli 10-15.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

sarma832 ::

Moja delnica po izbiri bi še vedno bil Twitter :))
Seveda špekulacija, ampak če nič ne špekulirasš in si konzervativen dobiš le tistih par %.

Koliko je vreden globalen trg novic?

FireSnake ::

bobby je izjavil:

Aha, jaz sem imel najvec 35 transakcij v letu, povprecje pa nekje okoli 10-15.


Aja, potem pa ja :)
Zdaj mi je jasno, kako si lahko tako hitro naredil :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

JA23 ::

Sklepam, da je potrebno davčno napoved oddati le v primeru nakupa in prodaje. Če samo kupuješ, verjetno ni potrebno ali pač?

FireSnake ::

Res je.
Res je pa tudi, da moraš oddati ne glede ali prodajaš z zgubo ali profitom :)
Pa ne pozabi na dividende.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Obssesen ::

Zdravo,

imam par začetniških vprašanj. Iščem nekam, kamor bi želel vložiti 10kEUR za začetek. Ideja je neka, 3k polog + 500-1000EUR mesečno, zanima me dolgoročno 20-40 let. Gledal sem bodisi "Lifecycle" sklade ali pa Swensen metoda razporeditve "assetov". Oprostite moji slovenščini, tujina naredi svoje, prevodi dobrodošli. Torej 6-8% letna rast na dolgi rok npr. Sedaj pa problem SLO in EU trga? Kaj je in kaj ni na voljo v primerjavi z US? Kateri posredniki omogočajo sploh trgovanje v/iz Slovenije? Kako je s SLO trgom? Low cost unds, lahko Slovenci operiramo tam? Opazil sem temo o skladih, govora je o SLO skladih, kaj s temi? Par vprašanj za začetek, vsak nasvet in referenca je dobrodošla.

Podvprašanje: kolikor gledam, so varčevalni računi npr trenutno na z zelo bogimi obrestnimi merami, 0,5% je že zelo dobro, tako da tukaj verjetno nekaj % zgolj. Ali tudi to raje ne, sploh če mislim imet s.p.?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Obssesen ()

kljukusa ::

Eno vprašanje. Iščem evropske delnice, ki bi prinesle neko normalno rast in lepo dividendno donosnost (cca 5-10%). Zavarovalica Triglav me je glede tega kar malo razvadila, ampak raje kupil še kaj drugega, da malo diverzificiram portfelj.

Nvaprej hvala za predloge in lp,

Tilen ::

Težka bo tale.

Sicer pa poglej tukaj:

https://www.dividendyields.org/select-d...

LJSE je trenutno še vedno izjema, kjer so podjetja dejansko ugodno vrednotena ter hkrati izplačujejo visoke dividende.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

kljukusa ::

Hvala za odgovor in uporaben link. Ja saj vem, da bo težko dobiti kaj podobnega delnicam iz LJSE. Ampak, kot sem rekel, bi raje malo razprišil portfelj, da bom lažje spal :)

velikan ::

JA23 je izjavil:

Ali mogoče kdo od vas ve, če obstaja kakšna spletna platforma tudi za slovenske delnice?
Kako/kje pa ostali kupujete slovenske delnice?

vnaprej hvala za odgovore


bks bank. ..
https://www.kucoin.com/#/?r=1he8b
««
10 / 163
»»