» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
7 / 163
»»

bobby ::

večinoma za vse, vse to piše v statutu sklada, ampak mora to vsak sam prebrat, oni, kdor pač prodaja ta produkt, ti teh podatkov ne bodo povedali, to je jasno. Razlike so v %, nekateri več, nekateri manj.

Ali je kdo iz mojega zgornjega primera preračunal si, koliko že v zelooo grobem izračunu je razlika med tem, koliko je sklad zaslužil od tega 1Mio in koliko vlagatelj?


Indexni (ETF) je itak sestavljen iz delnic, ki so definirane naprimer v SBI20, torej ETF SBI20 je sestavljen iz delnic SBI20 in če katera ne zadostije kriterijem jih itak borza ven pomeče, katera želi kotirat, jo itak borza preveri itds itd,.. zakaj bi rabil še nekoga, da potrdi že določene zadeve?

ČE pa misliš, da katere izmed delnic ali več njih bi bolj izstopala, potem pač sam investiraš v njih in si s tem avtomatsko narediš svoj sklad, kjer si ti upravitelj,.. :)

prevelika provizija je glede na to, da oni vedo glih tolk, kot vsi drugi, kateri tržijo ETF, se v vsakem primeru riziko porazgubi oz zmanjša.

In ja, ko pade, pade vsem, če ne izstopijo. ampak vseeno,.. SKLADI tudi pri 30% padcu poberejo upravljalsko provizijo :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

dronyx ::

bobby je izjavil:

In ja, ko pade, pade vsem, če ne izstopijo. ampak vseeno,.. SKLADI tudi pri 30% padcu poberejo upravljalsko provizijo :)

You only make money in the stock market if you get out at the right time.


Pred dnevi sem nekje prebral, da naj bi nek avstralski sklad kar zaprl vrata in investitorjem izplačal denar, ker so upravljalci ocenili, da je stanje na delniških trgih balon in da lahko samo na tak način zavarujejo njihove interese.

Gandalfar ::

Tilen: kaj je EU ekvivalent teh Vangardovih skladov, ki se v ameriški early retirement sceni pushajo? A se da ta ameriški early retirement sploh pri nas izvest (torej skozi EU inštutucije, ne nujno Slovenske, ampak da so seveda dostopne nam)?

Tilen ::

Investing for non-U.S. investors

https://www.vanguardinvestments.eu/port...

V bistvu rabiš samo pravega ponudnika. Nekateri niso na voljo za rezidenčne uporabnike, ampak samo za poslovne. Pri vsaki državi ti piše, katera to omogoča.

Si to mislil?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Gandalfar ::

Recimo. To je že malo boljše. Hvala :)

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kow ::

dronyx je izjavil:

bobby je izjavil:

In ja, ko pade, pade vsem, če ne izstopijo. ampak vseeno,.. SKLADI tudi pri 30% padcu poberejo upravljalsko provizijo :)

You only make money in the stock market if you get out at the right time.


Pred dnevi sem nekje prebral, da naj bi nek avstralski sklad kar zaprl vrata in investitorjem izplačal denar, ker so upravljalci ocenili, da je stanje na delniških trgih balon in da lahko samo na tak način zavarujejo njihove interese.


"nekje prebral" ni prevec doloceno. Domnevam, da so strankam ponudili prenos tock v obvezniske sklada ali kaj podobnega.
Izplacali pa so samo tistim, ki niso sprejeli novih pogojev. Ti bodo sedaj placali davek na dobicek.

dronyx ::

kow je izjavil:

"nekje prebral" ni prevec doloceno.

Gre za tole.

Kot vidim je bilo to že maja 2017. Nekoliko prehitro očitno, ker vmes je vse zraslo vsaj še za 20%. Ja, danes ko je vse elektronsko je lahko tiskat denar. Sploh ti ni treba dejansko nič zares natisnit. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

avani ::

Kot nalašč, zadnja epizoda freakonomics govori o passive investing. Zelo zanimivo poslušanje

http://freakonomics.com/podcast/stupide...

dronyx ::

avani je izjavil:

Kot nalašč, zadnja epizoda freakonomics govori o passive investing.

Ja, to področje je v zadnjem času postalo zanimivo. Namreč zakaj bi plačeval drago upravljalsko provizijo nekemu klasičnemu skladu, če pa lahko enake ali višje donose dosežeš z indeksnim skladom, kjer so stroški bistveno nižji. Glede na podatke za ZDA investiranega kapitala prek indeksnih skladov v delnice procentualno sicer ni tako zelo veliko, kot bi si kdo mislil, je pa res, da delež zelo hitro raste. S takim investiranjem se tudi preferira samo določene, velike firme, ki so v večjih indeksih. Kot je nekdo napisal danes nihče več ne želi postati nov Google, ampak vsi želijo, da jih Google kupi. Vprašanje je tudi, kako bi se sistem obnašal v krizah, če bi bilo večino kapitala investiranega v delnice prek indeksnih skladov. Pri aktivno upravljanih skladih se da ob krizi delnice prodajati z neko logiko, medtem ko pri indeksnih skladih se prodaja glede na procent zastopanosti firme v skladu in ne glede na to ali sploh obstaja povpraševanje, kar bi lahko neke delnice potopilo bistveno bolj, kot če tega investicijskega mehanizma ne bi bilo.

samotest ::

who owns America - The power of passive investors.. http://www.businessinsider.com/american...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: samotest ()

dronyx ::

Seznam držav, kje so ETF letos najbolj zrasli. Edini v minusu Rusija.

kow ::

A ni to ponavadi znak, da se splaca kupovati? Je pa Rusija zaradi politicne situacije trg, ki se ga nikoli nisem upal dotakniti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

sarma832 ::

https://www.interactivebrokers.com
Interactive brokers je vredu? Ali lahko predlagate kakšnega boljšega brokerja?

zbojan007 ::

Zdravo

zanima me kater app za iOS mi predlagate za spremljanje portfelja. Predvsem hočem, da čekira oz podpira LJSE in slovenske delnice. Friend mi je predlagal Moje delnice, ki je na androidu in mi je čist OK, ker je simpl, ampak ga ni za iOS

Za hinte se vam vnprej zahvaljujem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zbojan007 ()

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

zbojan007 ::

@Tilen tnx

FireSnake ::

Jaz uporabljam degiro.at.

Bi bilo fino, če bi kdo opisal malo različne brokerje (predvsem iz satlišča provizij)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

CoreySteel ::

Cenejšega od Degira ni :) Saxo Bank je tudi kul, ampak je min deposit €2k in inactivity fee vsake pol leta.
Bi pa z veseljem še slišal kaj Tilen uporablja :D
Twitter: @CoreySteel_

next3steps ::

FireSnake je izjavil:

Jaz uporabljam degiro.at.

Bi bilo fino, če bi kdo opisal malo različne brokerje (predvsem iz satlišča provizij)

Obstaja ena stran, ki primerja brokerje med sabo.

Rok Woot ::

garfy je izjavil:

ford čez 5 let ne bo nikoli 95 usd

sigurno bo čez 150 ali 200


Ja vzami kredit pa hipoteko na hišo in daj vse v ford.

next3steps ::

Glede na to, da je Ford jokal na Kitajskem ...

Tilen ::

CoreySteel je izjavil:

Cenejšega od Degira ni :) Saxo Bank je tudi kul, ampak je min deposit EUR2k in inactivity fee vsake pol leta.
Bi pa z veseljem še slišal kaj Tilen uporablja :D


SDI - Erste.

https://www.sparkasse.at/sgruppe/privat...


413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

next3steps ::

To je že enkrat omenil. Če se ne motim, je omenil tudi to, da moraš biti njihov klient.

Tilen ::

Drži.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Rok Woot ::

Kar pa spet ni nek problem. Saj so zelo blizu.

Tilen ::

Vse lahko urediš preko elektronske pošte. Nikamor ni treba hoditi.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

cezplotnik ::

next3steps je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Jaz uporabljam degiro.at.

Bi bilo fino, če bi kdo opisal malo različne brokerje (predvsem iz satlišča provizij)

Obstaja ena stran, ki primerja brokerje med sabo.


Broker Comparison

Sam imam sicer Custody account na degiro.ie. Zaenkrat je šlo vse tekoče. Glede dark-poolov pa takole. Po mojem bi morali biti prepovedani, sem pa iz prve roke slišal, da jih imajo tudi vse švicarske banke.
Predvidevam, da je velik pritisk na Degiro in podobne low-cost brokerje, ker se drugi (dražji) brokerji bojijo za izgubu poceni zaslužka. Posledično poskušajo spodkopavati zaupanje v te firme.

Podobni primeri so bili tudi v drugih oligopolističnih panogah, npr. v letalski industriji. Ko sta prišla Ryanair in Easyjet, so vsi dvomili v njuno varnost, pisali so, da je s takimi cenami nemogoče pokriti ceno vzdrževanja letal. Oz. v strahu pred izgubo strank in lahkega zaslužka so drugi konkurenti v nas vzbujali ta strah.

V Sloveniji imamo lep primer v energetiki. Ko je prišel na trg Gen-I, so bili vsi drugi prisiljeni znižati cene in stroške plina in elektrike, prej pa so desetletje uživali v nezemeljskih maržah.

Če bi šel še kdo na degiro.ie, naj mi pošlje zasebno sporočilo in ga povabim. Splača se obema, saj nama bo Degiro obema podaril 20 EUR.

Zgodovina sprememb…

erkgheoruugh ::

Dejmo še malo vsebinske debate.
Katere obvezniške ETF-je (globalne ali pa regijske) priporočate, ki reinvestirajo dividende. Pa da so evropsko orientirani (kraj ali pa borza prodaje)? Npr. Bluechipi, da ne bomo preširoki.
Drugače sem pa sam na Lynxu. Zaenkrat kar zadovoljen, sem pa dolgoročen vlagatelj.

cezplotnik ::

Moje mnenje.

1. slovenski delniški trg: Krka, Zavarovalnica Triglav (četudi stagnira, ima izjemne, 9.1 % dividende), Cinkarna Celje (tudi zaradi morebitnega prevzema ob koncu 2019)
2. srebro/zlato. Predvsem zaradi naraščajočega svetovnega javnega dolga (narašča hitreje kot eksponentno, torej parabolično - klasičen balon) in postopnega razvrednotenja FIAT valut. Volume nakupov srebra in zlata na svetovnih borzah trenutno že desetletje zmerno raste. Sicer tudi proizvodnja (rudarjenje) zlata in srebra raste eksponentno, vendar tu ne moremo iti v nedogled - posledično se cena rudarjenja zviša in tudi prodajna cena. Poleg tega je profitabilnost rudarjenja močno odvisna od cene nafte, tej pa bo cena dolgoročno rasla zaradi vse težjega pridobivanja (Energy return on energy invested se hitro zmanjšuje)
3. Balkanski ETF: pravkar je imel 10 % korekcijo, kar je zdravo in primeren vhod za nakup. Ogromno potenciala za rast.
4. Indija, Kitajska.
5. Solar energy. Sledeči ETFji so mi privlačni: TAN (pretežno vlaga v sončno energijo, ki je razen v Evropi povsod v porastu), ICLN (morda prevelik delež vetrnih elektrarn - delnice njihovih proizvajalcev so že preveč zrasle)
6. Robotika: ETF sklad BOTZ je privlačen, saj ameriške delnice ne predstavljajo velikega deleža portfelja.

Ne:
- delnice ameriških tehnooloških podjetij, saj so večinoma že precenjene.
- Latinska Amerika - politično precej nestabilna

Tilen ::

Zavarovalnica Triglav
PERFORMANCE
1 Week +4.38%
1 Month +4.76%
3 Months +15.18%
YTD +23.28%
1 Year +27.68%
5 Years +83.33%

Plus 9% dividende vsako leto. Ne vem, kako potem zgleda rast, če je tole stagnacija. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

cezplotnik ::

Tilen je izjavil:


Plus 9% dividende vsako leto. Ne vem, kako potem zgleda rast, če je tole stagnacija. :)


No, seveda sem mislil, da se splača, tudi če v prihodnje stagnira... Donosna delnica, ni kaj :)

samotest ::

Tilen je izjavil:

Zavarovalnica Triglav
PERFORMANCE
1 Week +4.38%
1 Month +4.76%
3 Months +15.18%
YTD +23.28%
1 Year +27.68%
5 Years +83.33%

Plus 9% dividende vsako leto. Ne vem, kako potem zgleda rast, če je tole stagnacija. :)


kako ne vidis stagnacije, ce je pa 1w enako kot 1m :)

pozicija: srecni delnicar ze par let

kow ::

Govorim za naslednjih 6 mesecev:
- slovenski delniski trg (velik 'margin of safety')
- kriptovalute (imo lahko bull market ubije samo ameriska regulacija)
- internet oglasevalci (FB, GOOG) (internet je itak unicen zaradi oglasevanja -> but nobody cares, prihodki rastejo in je se nekaj placa za rast)
- brazilija (ETF)... morda tudi spanija, grcija

FireSnake ::

Tilen je izjavil:

Zavarovalnica Triglav
PERFORMANCE
1 Week +4.38%
1 Month +4.76%
3 Months +15.18%
YTD +23.28%
1 Year +27.68%
5 Years +83.33%

Plus 9% dividende vsako leto. Ne vem, kako potem zgleda rast, če je tole stagnacija. :)


Kje bi se dalo kupiti delnice Triglava?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kingsix ::

Jaz pa še kar čakam na stock market crash oz vsaj major correction...da gredo kovine gor in da prodam. Zaenkrat sem z njimi v rahlem minosu.

Pa na osnovi česa sedaj še kar naprej raste? Se mi zdi se polaga veliko upanja v Trumpov tax reform...

Tilen ::

FireSnake je izjavil:

Tilen je izjavil:

Zavarovalnica Triglav
PERFORMANCE
1 Week +4.38%
1 Month +4.76%
3 Months +15.18%
YTD +23.28%
1 Year +27.68%
5 Years +83.33%

Plus 9% dividende vsako leto. Ne vem, kako potem zgleda rast, če je tole stagnacija. :)


Kje bi se dalo kupiti delnice Triglava?


Kako to misliš? Na LJSE.

Trg kotacije
LJUBLJANSKA BORZA - LJSE
Trgovalna oznaka
ZVTG
ISIN
SI0021111651
Segment
PRVA KOTACIJA
Oznaka Bloomberg
ZVTG SV
Oznaka Reuters
ZVTG.LJ

Nakup opraviš pri BPH, recimo pri Alti ( www.alta.si ) ali kar pri svoji banki (NKBM, NLB, ...).
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

MedusasPath ::

Sem se prijavil na Degiro, pa imam težave z dokazovanjem transakcije na njihov račun... Nakazal sem z N26, ki pa izdaja le potrdilo o prejemu zahtevka za transakcijo, ne pa tudi za potrdilo o transakciji sami.
Je bil kdo že v podobni situaciji? Kakšno potrdilo jim zadostuje?

CoreySteel ::

Potrebuješ potrdilo oz dokaz, kjer je vidno tvoje ime in priimek, tvoj IBAN, njihov IBAN, datum in višina transakcije. Menda imaš kaj takega na N26, saj tudi screenshot deluje. Pa to boš moral poslat pri vsakem depositu.
Twitter: @CoreySteel_

McHusch ::

MedusasPath je izjavil:

Sem se prijavil na Degiro, pa imam težave z dokazovanjem transakcije na njihov račun... Nakazal sem z N26, ki pa izdaja le potrdilo o prejemu zahtevka za transakcijo, ne pa tudi za potrdilo o transakciji sami.
Je bil kdo že v podobni situaciji? Kakšno potrdilo jim zadostuje?


Jaz sem imel isti problem, ker tisti dokument, ki ga natisneš na njihovi strani, ni vreden počenega groša. Če si nakazoval izven evroobmočja, potem moraš težiti neposredno na Transferwise (po telefonu), kjer ti bodo poslali dejanski izpisek iz transakcije.

Če si plačal v evroobmočje, teži na telefonsko podporo N26 da hočeš potrdilo o transakciji, kjer se vidi referenčna številka in ostalo. Ga je mogoče dobiti, če si dovolj vztrajen.

Ne pozabi tudi, da se transakcije iz N26 v tujino izgubijo za nekaj dni in šele potem pridejo (ali pa se bouncajo).

FireSnake ::

Kaj vi delate?
Jaz imam na Degiro denar prej, kot v enem dnevu.

Brez kakršnega koli klicarjenja.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MedusasPath ::

McHusch je izjavil:

MedusasPath je izjavil:

Sem se prijavil na Degiro, pa imam težave z dokazovanjem transakcije na njihov račun... Nakazal sem z N26, ki pa izdaja le potrdilo o prejemu zahtevka za transakcijo, ne pa tudi za potrdilo o transakciji sami.
Je bil kdo že v podobni situaciji? Kakšno potrdilo jim zadostuje?


Jaz sem imel isti problem, ker tisti dokument, ki ga natisneš na njihovi strani, ni vreden počenega groša. Če si nakazoval izven evroobmočja, potem moraš težiti neposredno na Transferwise (po telefonu), kjer ti bodo poslali dejanski izpisek iz transakcije.

Če si plačal v evroobmočje, teži na telefonsko podporo N26 da hočeš potrdilo o transakciji, kjer se vidi referenčna številka in ostalo. Ga je mogoče dobiti, če si dovolj vztrajen.

Ne pozabi tudi, da se transakcije iz N26 v tujino izgubijo za nekaj dni in šele potem pridejo (ali pa se bouncajo).


Super, hvala za info! Jih poklicem jutri, po chatu so me včeraj hitro odpikali, češ da je edino možno potrdilo tisto znotraj aplikacije... res imajo butast sistem, ker niti ni razvidno, ali je plačilo še v izvajanju, oziroma je končano. Next level digital banka, al kako že :)

sarma832 ::

Volkswagen si lasti Audi, Porsche, Lamborghini, Škoda, Seat, Ducati, Bentley, Buggati in še več ima 74miljard tržne kapitalizacije.

Tesla po drugi strani pa izdeluje par avtomobilov s katerimi delajo izgubo. Tržna kapitalizacija Tesle pa je 60miljard.

A ni to ful precenjeno

kingsix ::

Pri Tesli se pričakuje kot izgleda ektremna rast...ampak ja..precenjeno. Saj praktično cel stock market je precenjen atm.

sarma832 ::

Še šefe je isto rekel :))

Kebo ::

Jaz mislim, da je lahko TSLA en lep short. Ker so tale model 3 pumpali par let sedaj in očitno, bodo imeli z proizvodnjo precej več problemov kot so govorili še par mesecev nazaj.

CoreySteel ::

FireSnake je izjavil:

Kaj vi delate?
Jaz imam na Degiro denar prej, kot v enem dnevu.

Brez kakršnega koli klicarjenja.


Jaz nič posebnega "ne delam", pa moram vseeno vsakič poslat še statement zraven. Njihova obrazložitev je, da zato, ker nakazujem iz slovenskega računa na irskega.
¯\_(ツ)_/¯
Twitter: @CoreySteel_

FireSnake ::

Jaz sem registriran na AT domeni.
To je že prva razlika (ampak, vse je znotraj SEPA).

Če se prav spominjam, tudi sklica nimam nastavljenega, ampak dam ID v opis.
Bom objavil screenshot predloge položnice.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

JA23 ::

Jaz sem poslal iz N26, pa so zahtevali statement.
Je pa zadostoval izpis, ki ga je moč dobiti na njihovi spletni strani.

MedusasPath ::

JA23 je izjavil:

Jaz sem poslal iz N26, pa so zahtevali statement.
Je pa zadostoval izpis, ki ga je moč dobiti na njihovi spletni strani.

Kje na spletni strani pa? Razen izvoza v CSV ne vidim možnosti.
««
7 / 163
»»