» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
24 / 163
»»

Tilen ::

Krenforum je izjavil:

Tilen je izjavil:

Pri takšnem kolektivnem vplačilu v PDPZ ne dobiš nič vrnjenega davka. On sicer sam plača 30 EUR, vendar zelo verjetno ne ločeno preko položnice, temveč od plače. V tem primeru gre za kolektivno in ne individualno vplačevanje.

Vse je odvisno od podjetja. Pri nas je tako, da podjetje vplača vsaj toliko, kot vplača delavec od plače, do omejitve 5,844% odstotka letne bruto plače.


To je res, ampak do 5,844 % bruto plače (se pravi verjetno vse kar vplača) mu gre v olajšavo. Je pa denar od družbe praktično podarjen. Bolje to, kot kamen v hrbet.. Z razliko, ki mu vsak mesec ostane bo pa kupoval delnice, ETFje itd..


Ne, ker on ne vplača nič. On prispeva v kolektivno, samo to ni tako zelo transparentno prikazano, kot bi morda kdo mislil.

Preverite na strani prejemnika (na strani PDPZ) - tam bo skupna vplačana številka zelo verjetno šteta pod kolektivno in tako nisi upravičen do olajšave, ker je ta že upoštevana pri vplačilih. Vse kar je direktno iz plače (bruto delavca in bruto delodajalca) je kolektivno vplačilo.

Tisto kar je pa neto odtegljaj - npr. plačevanje preko položnice, je pa individualno in od tistega dela lahko dobiš nekaj vrnjeno.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Mato989 ::

Tilen je izjavil:

Krenforum je izjavil:

Tilen je izjavil:

Pri takšnem kolektivnem vplačilu v PDPZ ne dobiš nič vrnjenega davka. On sicer sam plača 30 EUR, vendar zelo verjetno ne ločeno preko položnice, temveč od plače. V tem primeru gre za kolektivno in ne individualno vplačevanje.

Vse je odvisno od podjetja. Pri nas je tako, da podjetje vplača vsaj toliko, kot vplača delavec od plače, do omejitve 5,844% odstotka letne bruto plače.


To je res, ampak do 5,844 % bruto plače (se pravi verjetno vse kar vplača) mu gre v olajšavo. Je pa denar od družbe praktično podarjen. Bolje to, kot kamen v hrbet.. Z razliko, ki mu vsak mesec ostane bo pa kupoval delnice, ETFje itd..


Ne, ker on ne vplača nič. On prispeva v kolektivno, samo to ni tako zelo transparentno prikazano, kot bi morda kdo mislil.

Preverite na strani prejemnika (na strani PDPZ) - tam bo skupna vplačana številka zelo verjetno šteta pod kolektivno in tako nisi upravičen do olajšave, ker je ta že upoštevana pri vplačilih. Vse kar je direktno iz plače (bruto delavca in bruto delodajalca) je kolektivno vplačilo.

Tisto kar je pa neto odtegljaj - npr. plačevanje preko položnice, je pa individualno in od tistega dela lahko dobiš nekaj vrnjeno.



To ze res kar pravis ampak ce meni odtrgajo od place 30e bruto dobim v 2. Steber celotnih 30e bruto PLUS dodatnih 20e od podjetja ki jih drugace ne bi dobil, ce bi pa teh 30e bruto bilo izplacano kot placa bi pa dobil kaj... Cca. 15e neto... Tako da je to cca. 300 procentni donos za nekoga ki na tak nacin kolektivno vplacuje
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Tilen ::

Tako je. Tako vplačujem že 10 let. Moraš pa biti previden pri izbiri sheme. Vsi PDPZ paketi imajo namreč lahko skupno negativen donos, le zajamčeni ne. Sedaj, ko vse raste, to ni tak problem. Ko bo pa padalo, se bo pa jemalo tam, kjer je lahko izguba.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

mgermo ::

Degiro je mrtev tudi za starejše račune od dveh let?
TradeStation Global,Trading212 ali kaj tretjega za etf+ameriške delnice (buy&hold) za 50k?

CoreySteel ::

Ne, za dve leti stare račune sigurno ni mrtev.
Twitter: @CoreySteel_

MooM ::

mgermo je izjavil:

Degiro je mrtev tudi za starejše račune od dveh let?
TradeStation Global,Trading212 ali kaj tretjega za etf+ameriške delnice (buy&hold) za 50k?


Zgleda, da LYNX tudi še sprejema. Danes sem dobil tale odgovor:
It’s possible to open an account at LYNX Broker in case you are a resident of Slovenia. However, the communication will not be provided in Slovenian, since we only provide a limited offer of languages at LYNX. In case you prefer another language other than the Dutch language, I recommend you to use another country or the default setting of Netherlands (English). You can access the registration page by the link below.

Open an account at LYNX

The documents which LYNX requires to deliver are a copy of your passport and a proof of establishment.

Krenforum ::

Tilen je izjavil:

Krenforum je izjavil:

Tilen je izjavil:

Pri takšnem kolektivnem vplačilu v PDPZ ne dobiš nič vrnjenega davka. On sicer sam plača 30 EUR, vendar zelo verjetno ne ločeno preko položnice, temveč od plače. V tem primeru gre za kolektivno in ne individualno vplačevanje.

Vse je odvisno od podjetja. Pri nas je tako, da podjetje vplača vsaj toliko, kot vplača delavec od plače, do omejitve 5,844% odstotka letne bruto plače.


To je res, ampak do 5,844 % bruto plače (se pravi verjetno vse kar vplača) mu gre v olajšavo. Je pa denar od družbe praktično podarjen. Bolje to, kot kamen v hrbet.. Z razliko, ki mu vsak mesec ostane bo pa kupoval delnice, ETFje itd..


Ne, ker on ne vplača nič. On prispeva v kolektivno, samo to ni tako zelo transparentno prikazano, kot bi morda kdo mislil.

Preverite na strani prejemnika (na strani PDPZ) - tam bo skupna vplačana številka zelo verjetno šteta pod kolektivno in tako nisi upravičen do olajšave, ker je ta že upoštevana pri vplačilih. Vse kar je direktno iz plače (bruto delavca in bruto delodajalca) je kolektivno vplačilo.

Tisto kar je pa neto odtegljaj - npr. plačevanje preko položnice, je pa individualno in od tistega dela lahko dobiš nekaj vrnjeno.


Seveda vplača, saj je napisal, da mu trgajo od plače. Del plača on, del njegovo podjetje, skupaj gre pa verjetno 5,844 % bruto plače. Kaj kompliciraš?
In tisti del, ki vplača podjetje, gre v olajšavo podjetju, tisti, ki ga on pa njemu. Vendar le do 5,844 %. Zakaj vem, ker imamo podobno in je moje podjetje dve leti nazaj preveč vplačalo, se pravi oni so pri treh plačah vplačali kar sami po 5,844 % in še jaz svoj del, ter je tako podjetje pokurilo mojo olajšavo. Nisem se preveč pritoževal :)
Seveda ti gre v olajšavo, saj dobiš na izračunu dohodnine zapisan pod olajšave: olajšava za plačane premije PDPZ.

JA23 ::

Ampak tole k omenjate davčno olajšavo. Je to sploh 100% res? A nisi ob izplačilu iz stebra pa "normalno" obdavčen po dohodninski lestvici? A ni to potem isto oz. podobno (odvisno od razreda v katerega pade)?

Pa še vprašanje glede zajamčenega donosa. A ni tudi ta lahko negativen? Nekaj sem gledal za nazaj pa je bil tudi zajamčen donos v nekem letu negativen (če sem prav gledal). Je bilo že malo nazaj pa lahko, da se narobe spomnim. Ampak če sem pravilno razumel, zajamčen donos pomeni, da je pač vezano na donos nekih vrednostnih papirjev (po spominu bi rekel zakladnih menic) in če je donos le-teh negativen, je tudi zajamčen donos negativen.

Mato989 ::

Ampak tole k omenjate davčno olajšavo. Je to sploh 100% res? A nisi ob izplačilu iz stebra pa "normalno" obdavčen po dohodninski lestvici? A ni to potem isto oz. podobno (odvisno od razreda v katerega pade)?


Nisi... ker se izplačuje kot pokojninska renta tole... edina neumnost po moje je ta, da če umreš tvoj dedič ne more nadaljevat vplačil ampak je OBVEZNO izplačano in ni neobdavčeno po dednem redu ampak država vzame dohodnino ipd... To mi je mimo, ker ta keš si dal ti za penzijo in če umreš bi moral dobit to dedič za svojo penzijo, tako bi se lahko nabiralo vedno več dokler ne bi en dedič črpal =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

JA23 ::

Aha. A pa se tole obvezno izplačuje kot pokojninska renta? A se narobe spomnim, da je bila tudi neka možnost enkratnega izplačila?

Krenforum ::

Vcasih ne bila neka opcija da se izplaca. Sedaj pa mislim da sta samo dva nacina penzija ali pa smrt, ampak nisem 100%.

bluefish ::

Zavarovalnica Triglav:

Obdavčitev izplačila odkupne vrednosti

V primeru izrednega prenehanja PDPZ, ko član pridobi pravico do izplačila odkupne vrednosti, se izplača stanje na računu člana, zmanjšano za izstopne stroške. Ob izplačilu se obračuna akontacija dohodnine po 25% stopnji, celotno izplačilo gre tudi v osnovo za obračun dohodnine na letni ravni in je obdavčeno glede na letne prejemke člana. V primeru izrednega prenehanja pred iztekom 10 let od vstopa v zavarovanje, bo zavarovalnica od odkupne vrednosti obračunala in plačala tudi davek od prometa zavarovalnih poslov po 8,5% stopnji.

Mato989 ::

Po novem zakonu vec ne mors izstopit... Samo tisti ki so pred 2011 ali nekaj takega vplcevali lahko
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

barakus ::

Na Lynx spletni strani, se da naklikat do registracijske forme, ki je v angleščini?

jakanov ::

JA23 je izjavil:

Ampak tole k omenjate davčno olajšavo. Je to sploh 100% res? A nisi ob izplačilu iz stebra pa "normalno" obdavčen po dohodninski lestvici? A ni to potem isto oz. podobno (odvisno od razreda v katerega pade)?

Pa še vprašanje glede zajamčenega donosa. A ni tudi ta lahko negativen? Nekaj sem gledal za nazaj pa je bil tudi zajamčen donos v nekem letu negativen (če sem prav gledal). Je bilo že malo nazaj pa lahko, da se narobe spomnim. Ampak če sem pravilno razumel, zajamčen donos pomeni, da je pač vezano na donos nekih vrednostnih papirjev (po spominu bi rekel zakladnih menic) in če je donos le-teh negativen, je tudi zajamčen donos negativen.


Polovica zneska dodatne pokojninske rente je izvzeta iz obdavčitve. Preostanek se všteva v davčno osnovo upokojenca.

vir: https://www.sava-pokojninska.si/sl-si/i...

Tako, da še vedno prišparaš 50% dohodnine. Moje osebno mnenje je, da ko se je to pokojninsko varčevanje v SLO začelo je bilo za tiste čase čist OK nastavljeno, trenutno pa bi žal morala država dodati dodatne spodbude, povečanje olajšave ali pa oprostitev davka pri izplačilih.

Glede enkratnega izplačila pa se mi ne zdi mogoče slabo, da so manjše omejitve, ker si bi drugače ljudje jemali denar ven, da si bi kupovali avtomobile, ko bi bili pa v pokoju pa bi bil problem kako malo prihodkov imajo.

trgovec35 ::

Kje ste trgovci? Jaz oddal ravnokar napoved na Edavkih za lansko trgovanje.

Če koga zanima dober broker- Captrader, nobene mesečne naročnine, trgujem na ameriškem trgu, vsak nakup me stane 2 USD, morda v zadnjih 3 letih da sem enkrat plačal 4 USD, odvisno od količine delnic, jasno. Sam ne presežem z enim nakupom 3k USD. Tako da je 4 USD vse kar plačam v enem ciklu. Sem swing trejder, 2-3 tedne držim praviloma.

Lani bilo lepo leto, kljub temu pobral eno fajn gnilo jabolko. Ker pa več kot 10% celotnega kapitala ne dam v eno pozicijo, ni bilo panike. Na drugi strani pa zadel jackpot s pozicijo, kjer mi je v 3 dneh zletela na plus 55%. Razmerje stop loss in profit sell 1:3. Cilj je 10% zaslužek na trejdu, potem letim ven. Če se v 2-3 tednih trend ne razvije v pravi smeri, iščem izstop, sicer je denar slabo naložen, če se nikamor ne premakne.

Pri delnici me ne zanima niti ime, niti dejavnosti. Velikokrat imena firme niti ne poznam, samo kratico za trgovanje.
Opazujem izključno delnice v pozitivnem trendu, z nadpovprečnim prometom, dobro likvidnostjo in ceno preko 5 USD. Čakam na swing navzdol in ko mi ves set-up ustreza, nakupim. Takoj oddam stop loss in profit sell in čakam:)

Včeraj je bil super dan, panika vedno prinese lepe priložnosti za nakup. Morda danes kupim, ko se zadeva umiri.

adut81 ::

Meni je zelo zanimivo tole trgovanje, odprl račun na traderju 212, razpršil 600 evrov za začetek, razmišljam pa še o captraderju,kje je minimalno nakazilo 2000 evrov. Sem pa čisti začetnik, prebral kar nekaj literature, zelo me zanima thinkorswim stock scaner, da naredim še boljšo izbiro delnic, vendar je spet plačljiv, finviz in tradingview sta zadovoljiva vendar bi lahko iztržil več.

usernamehere ::

trgovec35 je izjavil:

Kje ste trgovci? Jaz oddal ravnokar napoved na Edavkih za lansko trgovanje.

Če koga zanima dober broker- Captrader, nobene mesečne naročnine, trgujem na ameriškem trgu, vsak nakup me stane 2 USD, morda v zadnjih 3 letih da sem enkrat plačal 4 USD, odvisno od količine delnic, jasno. Sam ne presežem z enim nakupom 3k USD. Tako da je 4 USD vse kar plačam v enem ciklu. Sem swing trejder, 2-3 tedne držim praviloma.

Lani bilo lepo leto, kljub temu pobral eno fajn gnilo jabolko. Ker pa več kot 10% celotnega kapitala ne dam v eno pozicijo, ni bilo panike. Na drugi strani pa zadel jackpot s pozicijo, kjer mi je v 3 dneh zletela na plus 55%. Razmerje stop loss in profit sell 1:3. Cilj je 10% zaslužek na trejdu, potem letim ven. Če se v 2-3 tednih trend ne razvije v pravi smeri, iščem izstop, sicer je denar slabo naložen, če se nikamor ne premakne.

Pri delnici me ne zanima niti ime, niti dejavnosti. Velikokrat imena firme niti ne poznam, samo kratico za trgovanje.
Opazujem izključno delnice v pozitivnem trendu, z nadpovprečnim prometom, dobro likvidnostjo in ceno preko 5 USD. Čakam na swing navzdol in ko mi ves set-up ustreza, nakupim. Takoj oddam stop loss in profit sell in čakam:)

Včeraj je bil super dan, panika vedno prinese lepe priložnosti za nakup. Morda danes kupim, ko se zadeva umiri.


Koliko pa je bil tvoj letni donos lani v %?

trgovec35 ::

adut81 je izjavil:

Meni je zelo zanimivo tole trgovanje, odprl račun na traderju 212, razpršil 600 evrov za začetek, razmišljam pa še o captraderju,kje je minimalno nakazilo 2000 evrov. Sem pa čisti začetnik, prebral kar nekaj literature, zelo me zanima thinkorswim stock scaner, da naredim še boljšo izbiro delnic, vendar je spet plačljiv, finviz in tradingview sta zadovoljiva vendar bi lahko iztržil več.


Finviz je prav dober skener. Ga tudi uporabljam. Kot prvo izbiro pa imam plačljiv skener na stockcharts.com. Ampak se da tudi brez tega samo s Finvizom.
Nastavim samo delnice, promet povprečno preko 500.000 komadov, relativ volume preko 1 ali še bolje 1,5, cena delnice nad 5. To so osnove. Potem lahko simuliraš s signali (trendline support, chanell up itd, Finviz ima ogromno prednastvljenih signalov).

Druga pot je da sam išče delnice v trendu. Recimo ob zgoraj naštetem še nastaviš SMA preko 200, ceno delnice med SMA 10 in SMA 50 (najbolje da cena pade pod SMA 10 in je nad SMA 50). Pogledaš nabor delnic, neprimerne brišeš, ostale pa shraniš in opazuješ naslednje dni. Ko se katera razvije kot si želel, kupiš. Jaz jih imam vedno veliko na opazovanu, ampak je denarja premalo, da bi vse kupil:)

Malo heca. Res pa nikoli potem, ko sem v kešu, nisem praznih rok, ker imam naslednje že nagledane.

Trend, trend, trend. Sicer ne kupujem. Razbite in ubite delnice, ki padajo, nikoli ne kupuj, razen če šortaš. Začetniki kupujejo delnice, ki so zgrmele-mislijo, da je to super priložnost za nakup, ker bo šlo ziher gor. Pa ja. Še bolj dol. Delnice padajo z razlogom in rastejo z razlogom. Zato plavaj s trendom.

Utk ::

No, ampak za tak način si moraš kar cajt vzet, in to vsak dan.

PrihajaNodi ::

trgovec35 je izjavil:

adut81 je izjavil:

Meni je zelo zanimivo tole trgovanje, odprl račun na traderju 212, razpršil 600 evrov za začetek, razmišljam pa še o captraderju,kje je minimalno nakazilo 2000 evrov. Sem pa čisti začetnik, prebral kar nekaj literature, zelo me zanima thinkorswim stock scaner, da naredim še boljšo izbiro delnic, vendar je spet plačljiv, finviz in tradingview sta zadovoljiva vendar bi lahko iztržil več.


Finviz je prav dober skener. Ga tudi uporabljam. Kot prvo izbiro pa imam plačljiv skener na stockcharts.com. Ampak se da tudi brez tega samo s Finvizom.
Nastavim samo delnice, promet povprečno preko 500.000 komadov, relativ volume preko 1 ali še bolje 1,5, cena delnice nad 5. To so osnove. Potem lahko simuliraš s signali (trendline support, chanell up itd, Finviz ima ogromno prednastvljenih signalov).

Druga pot je da sam išče delnice v trendu. Recimo ob zgoraj naštetem še nastaviš SMA preko 200, ceno delnice med SMA 10 in SMA 50 (najbolje da cena pade pod SMA 10 in je nad SMA 50). Pogledaš nabor delnic, neprimerne brišeš, ostale pa shraniš in opazuješ naslednje dni. Ko se katera razvije kot si želel, kupiš. Jaz jih imam vedno veliko na opazovanu, ampak je denarja premalo, da bi vse kupil:)

Malo heca. Res pa nikoli potem, ko sem v kešu, nisem praznih rok, ker imam naslednje že nagledane.

Trend, trend, trend. Sicer ne kupujem. Razbite in ubite delnice, ki padajo, nikoli ne kupuj, razen če šortaš. Začetniki kupujejo delnice, ki so zgrmele-mislijo, da je to super priložnost za nakup, ker bo šlo ziher gor. Pa ja. Še bolj dol. Delnice padajo z razlogom in rastejo z razlogom. Zato plavaj s trendom.



Daj nehaj. Ce kupujes junk robo to drzi. Tesla je sla vec kot 100% gor ko so rekli “vse bo propadlo” pri Airbusu bo pa isto.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

trgovec35 ::

usernamehere je izjavil:


Koliko pa je bil tvoj letni donos lani v %?


Lani 36%, plačat še moram davek. Sem pa ekstremno malo trgoval lani, skoraj 3 x manj kot leta 2018. Morda to niti ni bilo slabo, da sem malo trgoval. Res je tudi, da sem mi nakupi niso hitro razvijali v pravo smer, pri parih sem ostal v poziciji tudi več kot mesec, pri eni celo preko 2. Ko je kapital vezan, ni drugega kot da čakaš...

Nisem ujel nobenega ekstremnega vinerja lani, pa tudi luzerja ne. Zato so stop limiti:) V 2018 sem ujel par pravih vinerjev, preko 50%, ampak tudi enega super luzerja. Namenoma si namreč dovolim, da 10% kapitala naložim v riski biznis, stop loss nastavim na -70% in pustim laufat, ker lovim vinerja. No, v 2018 je bil zraven tudi velik luzer, lani pa se tega več nisem šel.

Letos zaključil šele tri trejde, en +11, en +9 in en -3%. Ostalo je še vse v pozicijah. Nekaj pa jasno v kešu.

Še to: z vzvodom kupujem občasno, da povečam kupno moč, broker rad posodi do 1:4. Stroški so nizki.

trgovec35 ::

PrihajaNodi je izjavil:

trgovec35 je izjavil:

adut81 je izjavil:

Meni je zelo zanimivo tole trgovanje, odprl račun na traderju 212, razpršil 600 evrov za začetek, razmišljam pa še o captraderju,kje je minimalno nakazilo 2000 evrov. Sem pa čisti začetnik, prebral kar nekaj literature, zelo me zanima thinkorswim stock scaner, da naredim še boljšo izbiro delnic, vendar je spet plačljiv, finviz in tradingview sta zadovoljiva vendar bi lahko iztržil več.


Finviz je prav dober skener. Ga tudi uporabljam. Kot prvo izbiro pa imam plačljiv skener na stockcharts.com. Ampak se da tudi brez tega samo s Finvizom.
Nastavim samo delnice, promet povprečno preko 500.000 komadov, relativ volume preko 1 ali še bolje 1,5, cena delnice nad 5. To so osnove. Potem lahko simuliraš s signali (trendline support, chanell up itd, Finviz ima ogromno prednastvljenih signalov).

Druga pot je da sam išče delnice v trendu. Recimo ob zgoraj naštetem še nastaviš SMA preko 200, ceno delnice med SMA 10 in SMA 50 (najbolje da cena pade pod SMA 10 in je nad SMA 50). Pogledaš nabor delnic, neprimerne brišeš, ostale pa shraniš in opazuješ naslednje dni. Ko se katera razvije kot si želel, kupiš. Jaz jih imam vedno veliko na opazovanu, ampak je denarja premalo, da bi vse kupil:)

Malo heca. Res pa nikoli potem, ko sem v kešu, nisem praznih rok, ker imam naslednje že nagledane.

Trend, trend, trend. Sicer ne kupujem. Razbite in ubite delnice, ki padajo, nikoli ne kupuj, razen če šortaš. Začetniki kupujejo delnice, ki so zgrmele-mislijo, da je to super priložnost za nakup, ker bo šlo ziher gor. Pa ja. Še bolj dol. Delnice padajo z razlogom in rastejo z razlogom. Zato plavaj s trendom.



Daj nehaj. Ce kupujes junk robo to drzi. Tesla je sla vec kot 100% gor ko so rekli “vse bo propadlo” pri Airbusu bo pa isto.


Vsako tele ma svoje vesele. Eni pa Teslo.

adut81 ::

Hvala za nasvete, to trgovanje je meni res čista zabava. Se mi pa časovno glede odprtosti trga najbolj dopade ameriški trg, kjer v službi pred odprtjem trga še kaj pogledaš in seveda zvečer ko maš več časa kaj tudi spremeniš stop loss, profit taker, preveriš strategijo ... itd.
Edina pomankljivost traderja 212 je ta, da ima majhen nabor delnic usa, zato me vleče k captraderju, kjer je nabor delnic res ogromen.

trgovec35 ::

Utk je izjavil:

No, ampak za tak način si moraš kar cajt vzet, in to vsak dan.


Sploh ne. Daleč od tega. Jaz včasih tudi ves teden ne mignem z delnicami.
Običajno si čez vikend vzamem uro ali dve, poiščem nove delnice za opazovanje za drugi teden, izločim nezanimive iz spiska. Okrog 10 komadov jih imam vselej na opazovanju.
Če nisem v kešu, itak nimam kaj delat, čakam da obstoječe pozicije dosežejo ali profil limit ali stop loss.
Če imam keš in želim kupit pozicijo ali dve, počakam da mine ura trgovanja, se okrog petih usedem pred računalnik ali preko telefona in pogledam opazovane delnice. Če nobena ne gre v smeri kot si želim, sem po desetih minutah zaključil. Enako v primeru, če katera kaže takšen set up, ki mi zelo diši. Takrat kupim, postavim limite in zaključim.

Tako da dela ni veliko. Če trguješ dnevno, je pa to seveda druga stvar. Tam so ključne sekunde in ne moreš stran od ekrana dokler si v poziciji. Tudi stresno je neprimerno bolj.

Nekoč sem si meril čas, ki ga mesečno porabim za swing trgovanje. Dejansko je večina časa itak namenjenega raziskovanju, trgovanje je le izvedba in zavzame najmanj časa. V povprečju je bilo 10 ur mesečno, nič več. Res dobiš z leti izkušnje in samo pogled na graf delnice mi v skeundi pove ali je zanimiva ali ne. Včasih pa sem risal trend linije, uporabljal cel kup orodij, indikatorjev da te kap. Vse skupaj je en šmorn. Zadnja leta gledam v glavnem SMA 10 in 30, vse ostalo mi je balast.

trgovec35 ::

adut81 je izjavil:

Hvala za nasvete, to trgovanje je meni res čista zabava. Se mi pa časovno glede odprtosti trga najbolj dopade ameriški trg, kjer v službi pred odprtjem trga še kaj pogledaš in seveda zvečer ko maš več časa kaj tudi spremeniš stop loss, profit taker, preveriš strategijo ... itd.
Edina pomankljivost traderja 212 je ta, da ima majhen nabor delnic usa, zato me vleče k captraderju, kjer je nabor delnic res ogromen.


Preko Captraderja so na voljo vse delnice NYSE in NASDAQ, trgoval bi lahko celo t.i. Pink Sheet delnice iz OTC trga, ki so jasno precej tvegane. Skratka, tudi penny stocks nudi Captrader.

adut81 ::

Točno tako trgovec 35, res da mi sedaj vzame kar nekaj časa, da sem se nekaj naučil brati grafe, hammer, inverted hammer doji in tako dalje skratka ogromno literature je na internetu o kateri nisem imel pojma. Že sedaj pa samo opazujem, kaj sem si zbral in držim do tri tedne.
Skratka lepo je gledati ko je portfolijo v zeleni barvi.
Bom šel drugi teden še na captraderja.

MooM ::

Kaj izbrati pri odpiranju računa pri Interactive Broker kot account type: cash ali margin?

usernamehere ::

Kot že lahko iz imena sklepaš, margin je če bi rad uporabljal margin, drugače vzameš cash account (to je v bistvu normalni račun). Tudi ko že imaš enkrat račun naret, še vedno lahko menjaš.

adut81 ::

Eno laično vprašanje, današnje trgovanje z delnicami VNA nemški trg, v nekem trenutku je cena narasla za 40% in potem spet padla.
Moj profit taker že prej narihtan na 30% in sell option se ni sprožil. Čisto laično vprašanje kaj ni bilo dovolj kupcev za moje delnice? Hvala za odgovor me res zanima.

kow ::

Mogoce ni mogoc delni fill order? Po moral povedati kdo, ki se bolj spozna...

trgovec35 ::

adut81 je izjavil:

Eno laično vprašanje, današnje trgovanje z delnicami VNA nemški trg, v nekem trenutku je cena narasla za 40% in potem spet padla.
Moj profit taker že prej narihtan na 30% in sell option se ni sprožil. Čisto laično vprašanje kaj ni bilo dovolj kupcev za moje delnice? Hvala za odgovor me res zanima.


Če govoriš o Vonovia nepremičninarju-tu nisi videl 40% skoka, tega ta delnica ne dela.

Sicer pa se načeloma profit sell mora sprožiti, ko preseže določeno mejo. Če si vnesel market, ti bo ob preseganju meje sprožilo market order. Če si vnesel limit, ti bo prodalo po limitirani ceni. Nastavit si moral GTC, torej da velja naročilo dokler ne ukineš. Če bi ti nastavil na 30% plus in bi delnica dosegla točno 30% in se tam ustavila in padla, potem je seveda mogoče, da se tvoje naročilo ni sprožilo, ker ni bilo dovolj povpraševanja v tistem trenutku in so bila realizirana druga naročila pred tabo. Če pa je cena na trgu presegla tvoj limit in so se posli delali nad tvojim profit limitom, pa je to nemogoče oz. je nekaj šlo očitno narobe.

Treba je vedet, da vnešena naročila izpolni broker. To je njegovo delo in odgovornost. In pri malih "sumljivih" brokerjih se zgodi, da se določene prodaje ne sprožijo. Zakaj, ne vem. Je pa to velikrat predmet debate. Pri uveljavljenih brokerjih tega ni. Meni se nikoli to ni zgodilo.

trgovec35 ::

Še to.

Če pa gre za kakšno delnico z ekstremno malo prometa, pa se to lahko zgodi zaradi premalo povpraševanja. Takšno delnico se da čudovito manipulirat s ceno. Morda si imel kaj takšnega.
Jaz ne kupujem delnice, ki nima vsaj 300.000 komadov dnevnega povprečnega prometa in vsaj 5 USD cene. Torej več kot 1mio USD prometa dnevno.

adut81 ::

Hvala za odgovor, ko sem poslal povpraševanje so se nekaj temeljito ukvarjali s tem in bili kar malo zbegani.

Machete ::

LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Machete ::

Našel super stran za primerjavo spletnih brokerjev.
Ogromno uporabnih podatkov, primerjav zapakiranih v pregledno spletno stran!

https://brokerchooser.com
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

adut81 ::

Pozdravljeni,
držim se nasvetov od trgovca 35 in služim. Neverjetno ampak resnično, ma to je bolje kot stave.
L.p

Machete ::

trgovec a Captrader ima kake finte ali samo 2k najmanjši depozit (prvi ali vsak?)?Naredil sem si račun na swissquote, sicer nisem še validiral, ampak vidim, da je tale captrader ok in še nemški, kar je mogoče malo manj komlicirano kot švicarska banka(?)
IMajo kak inactivity fee? Ker dejansko se mi nekaj trejdat ne da, bolj bi rad samo kupoval svetoven delnice po želji na malo daljši rok.
Sem finančno nepismen, vendar ne vidim več smisla v vljanju evrov gor pa dol po štumfih in bakah..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

kow ::

adut81 je izjavil:

Pozdravljeni,
držim se nasvetov od trgovca 35 in služim. Neverjetno ampak resnično, ma to je bolje kot stave.
L.p


Zavedaj se, da so nekatere strategije lahko zelo profitabilne (tudi po nekaj let zapored), kar se vedno ni nobeno zagotovilo, da so dobre na dolgi rok (10 ali 20+ let).

tony1 ::

Machete je izjavil:

Našel super stran za primerjavo spletnih brokerjev.
Ogromno uporabnih podatkov, primerjav zapakiranih v pregledno spletno stran!

https://brokerchooser.com


Tukaj je bila precej dobro ocenjena danska Saxo Bank... Uporablja kdo?

V compatibility chartu je eksplicitno navedeno, da FF pod Linuxom ni podprt, ima s tem kdo izkušnje?

Machete ::

saxo ima meni previsok first deposit minimum za Slovenijo je to $10.000
Sem že mislil tu odpreti račun, ampak je to izven moje lige, s čimer se želim igrati.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Panch0 ::

Meni je bil zanimiv saxo, pa me je pravtako odbil ta deposit 10k :D.

Iščem nekaj bolj primerno za majhnega vlagatelja-začetnika, ...samo dolgoročne zadeve s čim manj feeji za neaktivnost.

Machete ::

Trenutno je pri meni v izboru: https://www.xtb.com, https://trade.swissquote.ch, https://www.captrader.com
Ampak upam da kdo kaj več pove, ker nimam izkušenj in se ponavljam.

Še najbolj me vleče na švicarsko banko, čeprav je xtb mnogo cenejši in milenijcem prijaznejši. Malo bolj zoprno je odpreti račun na swissquote, min deposit je 2k, trge imajo praktično vse, edino comoddities so samo kovine

dot.com here i come :D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

tony1 ::

Ja, trenutno stanje je res podobno dot.com balončku iz 2000 :)

CoreySteel ::

Saxo Bank je sigurno ena najboljših možnosti. Če pač 10k first deposit ni problem. Se pa v to šteje tudi, če premakneš portfolio iz drugod.
Twitter: @CoreySteel_

bobby ::

tony1 je izjavil:

Ja, trenutno stanje je res podobno dot.com balončku iz 2000 :)



U think? :D
https://pbs.twimg.com/media/EPtyhvZXUAA...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

tony1 ::

U, mater :)

Kaj pa če skalo raztegnemo še do dot.com balončka?

bobby ::

Ce nisi opazil, skala je raztegnjena nazaj do 1990..com je tisti majhen blip na sredini,..

Aja, sorry, napacen graf. Prilimam se tega,....
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

bobby ::

Evo, prirejen inflaciji
Tu je link
Pa imas se opciji log skala in pa prirejen inflaciji
https://www.macrotrends.net/1320/nasdaq...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Kleemen ::

Zanima me kako je s prijavo delnic Fursu preko e-davkov. Imam jih kupljene preko Revoluta. Prijavit jih je potrebno vedno ko se jih proda in prejme denar na Revolut račun ali kako je s tem? Hvala za info.
««
24 / 163
»»