» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
23 / 163
»»

tony1 ::

Še eni dve podobni temi sta bili o tej tematiki, poišči jih.

usernamehere ::

Kot bivši uporabnik BKS ti jih absolutno ne priporočam. Njihove provizije za nakupe ameriških delnic so zelo visoke, pri njih se splača bit samo če te zanima nemški in Slovenskih trg, kjer so njihove provizije zmerne.

tony1 ::

Odličen nasvet, koga pa priporočaš za am. trg?

usernamehere ::

Osebno uporabljam InteractiveBrokers in sem zelo zadovoljen. Imajo mesečni fee 10 dolarjev, če je tvoja vrednost računa manj 100k, ampak so pa provizije na naročila zelo nizke. Odvisno sicer, če izbereš fixed ali tiered strukturo provizij (mislim da je tiered v 95% boljša), prideš običajno skozi z manj kot 1 dolar stroškov na transakcijo. Poleg tega se vsi stroški transakcij, ki jih narediš odštevajo od mesečnega feeja, torej če imaš za 10 dolarjev stroškov z transakcijami ne plačaš nič dodatnega mesečnega feeja.

tony1 ::

So EU based? Ni težav s tem, da si slovenski rezident? So slučajno ponudnik ETFjev?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

usernamehere ::

So v UK in ni težav, da si slovenski rezident. Tukaj je seznam podprtih težav:
https://www.interactivebrokers.com/en/i...

Ne vem sicer, če imajo prav svoje ETF-e, ampak zagotovo pa omogočajo nakup ETF-ov. Nekatere ETF-e edino ni mogoče kupiti zaradi EU regulative, ampak to itak morajo upoštevati vsi borzni posredniki.
Edino kar je, je če se kdo odloči za odpiranje računa pri njih je, da je zahtevajo veliko podatkov za registracijo, kot so npr. net worth, dohodek ipd. Ti podatki so pomembni, če hočeš trejdat izvedene finančne instrumente (npr. opcije), ker moreš meti dovolj visoke, da ti odobrijo. Ampak kolikor sem bral na forumih, lahko pri teh podatkih "lažeš" in ti bojo verjetno vseeno odobrili, preverjati pa tak praktično ne morejo in jih tudi ne. Kot dodatni bonus mislim, da imajo tudi daleč najmanjše obresti za margin in pa pri pretvorbi iz ene valute v drugo so verjetno najcenejši, saj če prav razumem pri njih menjava valut poteka direktno na forex trgu, torej dobiš najugodnejši možni tečaj in ne kot drugod, ko ti banka določi tečaj menjave.

Zgodovina sprememb…

jakanov ::

Interactive brokers so super, ampak glede na to, da imajo minimalni mesečni fee 10$ (9,06€), kar je cca 108€ letno, se do vrednosti premoženja 14.000€ definitivno bolj splača uporaljati kr Ginmon, ki ti vzame samo 0,75% letnega fee. Pri vrednosti premoženja 14k€ je pa neka meja, kjer se IB verjetno bolj splača.

Referal code za Ginmon, če koga zanima, dobi 50€ po 6 mesecih :):
https://www.ginmon.de?r=CGIDV5XL7K

madli007 ::

Ravno gledam tale Interactive Brokers, pa sem opazil, da imajo opcijo "Lite", kjer ne plačaš razno raznih maintenance fee-jev, pa celo za trgovanje z ameriškimi delnicami nimaš provizij. Kolikor vidim je največja razlika med Lite in Pro verzijo, da nimaš dostopa do Web traderja in API-ja. Brez tega bi še nekako preživel :) Ima kdo kakšne izkušnje s to Lite verzijo?

Gagarin ::

Lite je samo za US citizene

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gagarin ()

Kestimen ::

Pred kratkim sem bil pod podobno dilemo glede brokerja in investiranje v ETF-je.

Po temeljitem razmisleku sem se odločil, da račun odprem pri Ginmon-u. Odpiranje računa je za moje pojme prekoplicirano. Za identifikacijo preko Deutsche poste potrebuješ potni list, identifikacija s slovensko osebno izkaznico ni mogoča. Po opravljeni identifikaciji so me čez en teden pozvali, da potrebujejo še potrdilo, da sem davčni rezident Slovenije. Še en teden kasneje so ugotovili, da potrebujejo še nek dodaten obrazec izpolniti... Ker je celoten proces trajal več kot en mesec in glede na to, da v naprej niti niso vedeli katere vse dokumente potrebujem za registracijo, sem se enostavno določil, da raje odprem račun pri TradeStation global in sam kupujem delnice ETF-jev.

V kolikor razmišljate o Interactive Brokers vam svetujem, da pogledate še TradeStation global: , review: . Dejansko je TradeStation global introducing broker za Interactive Brokers, kar v praksi pomeni, da uporabljate Interactive Brokers platformo z rahlo večjimi fee-ji, vendar z to prednostjo, da ne zaračunavajo inactivity fee. V FAQ imajo sicer na vprašanje
Is there minimum trading activity required?
napisano
No, however we reserve the right to review inactive accounts on a regular basis, contact clients and take any appropriate action.
Kar koli naj bi že to pomenilo.

Upam, da vam bo zgoraj zapisno v pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kestimen ()

CoreySteel ::

Pred časom smo govorili o Lynx, ki je itak od IB-ja. Predvidevam da še vedno sprejemajo Slovence?
3000€ sicer limit za odprtje računa, inactivity fee-ja pa tudi ni, če portfolio ne pade pod 2500€.
Twitter: @CoreySteel_

erkgheoruugh ::

CoreySteel je izjavil:

Pred časom smo govorili o Lynx, ki je itak od IB-ja. Predvidevam da še vedno sprejemajo Slovence?
3000€ sicer limit za odprtje računa, inactivity fee-ja pa tudi ni, če portfolio ne pade pod 2500€.

Lynx sicer izpolnjuje skoraj vse kriterije, ampak je pred časom nekdo napisal, da so začeli zavračati Slovence. Tako, da se tudi tisti, ki smo že gor, malce tresemo.

pikachu004 ::

Jaz sem pisal na Lynx če sprejemajo slovence, 23.9.2019 sem dobil odgovor:

I am writing you in response to your question about the opening of an account at LYNX Broker.

It's possible to open an account at LYNX Broker in case you are a resident of Slovenia. However, the communication will not be provided in Slovenian, since we only provide a limited offer of languages at LYNX. In case you prefer another language other than the Dutch language, I recommend you to use another country or the default setting of Netherlands (English). You can access the registration page by the link below.


So nas zavračali pred ali po tem?

Lonsarg ::

Lynx je drgač začel zaračunavati inactivity fee (prej ga ni). 5EUR/mesec za vsak mesec ko ne narediš nobenega trada. Meni se je to zamerilo(čeprav sl drgač zelo ok) in sem račun skenslal. Tak da čakam na Revolut da spet kaj dam v ETF.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

PreviousUser ::

pikachu004 je izjavil:

Jaz sem pisal na Lynx če sprejemajo slovence, 23.9.2019 sem dobil odgovor:

I am writing you in response to your question about the opening of an account at LYNX Broker.

It's possible to open an account at LYNX Broker in case you are a resident of Slovenia. However, the communication will not be provided in Slovenian, since we only provide a limited offer of languages at LYNX. In case you prefer another language other than the Dutch language, I recommend you to use another country or the default setting of Netherlands (English). You can access the registration page by the link below.


So nas zavračali pred ali po tem?


Mene so zavrnili v začetku avgusta 2019, napisali so:

LYNX is a broker from the Netherlands. Due to a recent change of our customer acceptance policy we have decided to not accept clients with no link(nationality or residence) with the Netherlands(or any of our branches) at this moment. We thank you for your interest and wish you all the best with your future investments. You could try to open an account with our partner Interactive Brokers.


Zgleda, da je odvisno na koga naletiš? Ali pa so spremenili pogoje in spet sprejemajo tudi nenizozemce

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

A ni na nek način sramotno da EU ne uredi tega področja, da bi bila neka EU broker stran kjer bi lahko vsi državljani članic EUja se lahko registrirali opravili verifikacijo in imeli jasen GUI in lep pregled nad investiranjem...

Ter nič inactivity feeja, nobenih drkarij in nizke cene za nakup delnic in ostalih ETFjev ipd...


Lahko pumpamo milijarde v sistem, navadn državljan pa mora doktorirat da se spravi investirat v ETFje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

bluefish ::

Ne. Saj veš, kako gre tista o "bo že trg poskrbel".

Lonsarg ::

Trg bo poskrbel šele ko bo EU podjetjem prepovedano da omejijo storitve na posemezne EU članice.

MooM ::

Sem tudi sam prebral review glede TradeStation Global tukaj in se mi trenutno zdi najboljša opcija za dolgoročno vlaganje v ETF. Razen tega, da nimajo dolge zgodovine, ampak so produkt 2 velikih brokerjev: Interactive Broker in TradeStation. Če povzamem nedavno debato: Interactive Broker: - ni težav s sprejemanjem Slovencev - renomiran broker - 10$ inactivity fee na mesec Lynx: - 5EUR inacivitiy fee na mesece - ni sigurno, ali še sprejemajo Slovence? - produkt IB TradeStation Global: - sprejemajo Slovence - ni inacivity feeja - relativno nova stvar, vendar produkt renomiranih brokerjev - imamo koga z dejanskim računom/izkušnjami? Glede na zgornja dejstva razmišljam torej o odprtju računa na TS Global za dolgoročno vlaganje. Sem kaj spregledal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MooM ()

iztokotzi ::

Zdravo, malo se igram z delnicami na Revolut, bi pa želel malo bolj resno in tudi dolgoročno investirati tako, da imam nekaj vprašanj.
Po prebranem ima večina odprt račun pri Interactive Broker in BKS, nikjer pa ni omenjen Firstrade za katerega sem v petkovih Financah zasledil, da ne zaračunava provizij (pri njih sem imel celo pred 15 leti odprt račun, a sem na koncu chicken out-al in si prenakazal ves denar nazaj). Kako to? Je povezano s tem, da je ameriški in ne v EU? So glede tega kakšne razlike?
Za dolgoročno naložbo (5, 10 let+) tu berem, da se vas veliko odloči za ETF (tudi pred v vladanjem v specifične delnice), ki če prav razumem pomeni investiranje v nabor delnic glede na izbrano področje (npr. države v razvoju, telekomunikacije itd.), torej podobno kot delujejo skladi? Se priporočam za kakšno bolj podrobno razlago ETF.
Kakšna je recimo razlika oz. v kakšen primeru in če je sploh smiselna naložba v naše investicijske sklade?
EDIT: še tole me zanima; Če na Revolutu tekom leta opravim 50 nakupov in prodaj, moram na FURS posredovati podatke o vsakem posebej ali poročaš 1x letno skupen izplen oz. izgubo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iztokotzi ()

tony1 ::

Glavna fora ETFjev pred investicijskimi skladi je, da so zadnji dražji, v povprečju pa imajo celo manj donosa.

Glavna fora pri dolgoročnem vlaganju je, koliko provizije ti to pobere, ker ti jo poberejo ne glede na to, če sklad dela plus ali minus. Saj veš, the house always wins. Z malo heca.

Kestimen ::

@MooM
Jaz imam račun pri TradeStation Global. Uporabljati imaš možnost TradeStation desktop ali Interactive Brokers TWS, mobilno ali online platformo. Po začetni prijavi preko spletne strani TradeStation Global te dejansko preusmeri in prijavo opraviš preko Interactive Brokers. Če poenostavim, račun imaš pri Interactive Brokers (lahko dostopa do njihove infrastrukture), fee-ji se zaračunavajo po ceniku TradeStation Global in uporabniško podporo izvaja TradeStation Global.

Ali je TradeStation Global primeren za dolgoročno vlaganje? Težko je reči kašna bo situacija čez čas, jaz upam, da bodo trenutne ugodne pogoje ohranili na dolgi rok. Nekaj upanja mi daje tudi to, da je na Ameriškem trgu, v zadnjem času, prišlo do padca stroškov online brokerjev. Lepo bi bilo videti, da se ta trend prenese tudi na Evropski trg.

@iztokotzi
Mislim, da nima smisla tukaj pisati razlage ETF-jev, ker je ogromno literature prosto dostopne na internetu (Google: what is etf). Priporočam, da za začetek pogledaš:

tu imaš seznam vseh ETF-ov, ki trgujejo na Evropskih borzah, poleg tega je še nekaj osnovne razlage kaj so to ETF-i in pa:


FURS-u moraš sporočiti podatke o vseh transakcijah, za delnice, ki si jih prodal:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kestimen ()

Kestimen ::

Se opravičujem še linki (prejšnjega sporočila ne morem več popraviti):

Priporočam, da za začetek pogledaš:
justetf
tu imaš seznam vseh ETF-ov, ki trgujejo na Evropskih borzah, poleg tega je še nekaj osnovne razlage kaj so to ETF-i in pa:
bogleheadsEU

FURS-u moraš sporočiti podatke o vseh transakcijah, za delnice, ki si jih prodal:
odsvojil_sem_vrednostne_papirje_druge_deleze_ali_investicijske_kupone

iztokotzi ::

Najlepša hvala za odgovore! Bom na študiral ETF. Je kakšna razlika, če poslujem na europskih borzah ali ameriških?

Panch0 ::

ETF VS INDEX FUND, kakšen je vaš take v zvezi z tema dvema?
Berem literaturo in se mi zdi index fund boljša izbira. Menda je z njimi manj stroškov, v povpreču pa dajejo boljše donose (to drugo moram še preveriti malo).

Mi je zanimivo kako so ETFji drugače bolj "oglaševani" kot tile indeksni :D, KLJUB TEMU da so za povprečnega dolgoročnega investitorja celo slabša izbira?

Bi lahko kdo povedal kakšno mnenje o napisanem? / Ali pa dodal kakšno misel podkrepljeno z linkom, da si ogledam zadeve bolj natančno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Panch0 ()

Utk ::

Indeksni je tudi lahko ETF.

Panch0 ::

Se pravi, da ETF sledi indeksu,... ga posnema?
Kako to izgleda v praksi? Recimo lahko v praksi vložiš v ETF, ki spremlja indeks in je to to?

Iščem razlago zakaj v naketerih virih piše, da je z index funds manj stroškov kot pri ETFjih. :confused: ?

shadow7 ::

iztokotzi je izjavil:

Po prebranem ima večina odprt račun pri Interactive Broker in BKS, nikjer pa ni omenjen Firstrade za katerega sem v petkovih Financah zasledil, da ne zaračunava provizij (pri njih sem imel celo pred 15 leti odprt račun, a sem na koncu chicken out-al in si prenakazal ves denar nazaj). Kako to? Je povezano s tem, da je ameriški in ne v EU? So glede tega kakšne razlike?

Firstrade je bil prvi, ki je že pred leti začel brez provizij. Do sedaj je s tem začelo še več drugih.
A si Firstrade dejansko zaprl, ali samo spraznil? Saj nimajo inactivity fee. V bistvu mi ni znan nobeden low-cost retail USA broker, ki bi imel inactivity fee.
Verjetno se še spomniš, da moraš pri USA brokerjih upoštevati še zlate bančne stroške. Banka ti zaračuna "lepo" provizijo, a broker ti zaračuna ogabno provizijo za incoming in outgoing wire. A mislim, da je Firstrade pri tem še med cenejšimi. Drug broker mi je za obdelavo W-8BEN zaračunal cca. $50.

iztokotzi je izjavil:

EDIT: še tole me zanima; Če na Revolutu tekom leta opravim 50 nakupov in prodaj, moram na FURS posredovati podatke o vsakem posebej ali poročaš 1x letno skupen izplen oz. izgubo?

Kot SLO davčni rezident poročaš enkrat letno - do 28. 2. Ločeno za transakcije in dividende.
Hrvatje imajo pa res tako butasto, da je potrebna prijava v 8-ih dneh po poslu z dobičkom.

Utk ::

Panch0 je izjavil:

Se pravi, da ETF sledi indeksu,... ga posnema?
Kako to izgleda v praksi? Recimo lahko v praksi vložiš v ETF, ki spremlja indeks in je to to?

Iščem razlago zakaj v naketerih virih piše, da je z index funds manj stroškov kot pri ETFjih. :confused: ?

Za etf rabiš trgovalni račun, ki je nek strošek (degiro skoraj noben), za vzajemni sklad se pa moraš prijavit k njemu, in imaš ponavadi vstopne stroške, ki jih pri etf ni, in kar je še večji problem, je pri resnih skladih nek minimalni vložek in ponavadi ne moreš dat not vsak mesec nek drobiž. No, tretji problem je sploh prit do indeksnega sklada (ki ni etf). V Sloveniji koliko mi je znano ni posrednika za njih, razen preko življenjskega zavarovanja, kar je pa spet drago. Možno da česa ne vem o tem, ne spremljam spet tako podrobno, pa naj drugi kaj dodajo.

Lonsarg ::

Oba pojma, indeksni sklad in ETF imata zadaj ljudi/algoritme ki ročno sledijo indeksu z nakupi prodajami, torej sam komcept je isti.

Razlika je torej kot je zgoraj omenil v načinu nakupa, obični skladi se dobiš z agentom, podpišeš pogodbo itd, itd... Večina laikov res tako investira. Večina skladov se promovira tako da se hvalijo da "dobro investirajo", torej da se špilajo in trdijo da dobro vlagajo in lepe grafe kažejo, zelo malo skladov se bo marketiral da sledi indeksom, ker povprečni laik niti ne ve da indeks obstaja. Sicer bi pričakoval da v ozadju marsikater sklad če je pameten in noče tvegat vloži kar lepo v razne ETFje (s tem prihranijo veliko stroškov, kot če bi ročno 1000 različnih delnic kupili za potrebe sledenju indeksa), glede na geografske želje stranke, ampak niti ne grejo v take podrobnosti da bi ti povedali kaj točno kupujejo. ETF pa kor je napisal zgoraj kotira na borzi.

ETF so znani po majhnih stroških (0.1-0.2% letno za velike popularne, do 0.5% za tiste zelo specifične). Dvomim da ima kak obični sklad kjer morajo skozi vso birokracijo pogodbe in individualnega ukvarjanja s stranko manjšo provizijo kot direktni nakup ETFja, če pa že ima pa ni šans da enako dobro sledi indeksu, mu sledi kvečjemu na približno, ETFji mu ponavadi sledijo tako dobro da skoraj ni opazne deviacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Torej kaj bi priporočali za nekoga ki še v življenju ni investiral in bi rad mesečno (50EUR) oz. letno vrgel nekam tja med 500 in 600EUR naslednjih 10 let?

Kateri spletni broker (enostavna verifikacija, nizki stroški za moje številke angleški GUI)
Kateri ETF (Po možnosti taki ki reinvestira dividende in da ne bi rabil prijavljat oz. čimmanj letno, da samo ob prodaji prijavim dobiček/izgubo)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Okapi ::

Moj nasvet - investiraj teh 500-600 evrov letno v izobraževanje in iskanje boljše zaposlitve. Da boš lahko čez par let investiral kakšno omembe vredno vsoto.

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

Moj nasvet - investiraj teh 500-600 evrov letno v izobraževanje in iskanje boljše zaposlitve. Da boš lahko čez par let investiral kakšno omembe vredno vsoto.


Saj lahko tudi 200, ampak raje razpršim vse skupaj... 2. steber, crypto, podjetje s partnerji, zdaj bi dodal še kak ETF za 10 letno obdobje... malo po malo se nabere!

Bistvo je še zmeraj, best broker za manjše vsote dober GUI in najbolj optimalen ETF za reinvestiranje dividend na dolgi rok =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

iztokotzi ::

shadow7 je izjavil:

iztokotzi je izjavil:

Po prebranem ima večina odprt račun pri Interactive Broker in BKS, nikjer pa ni omenjen Firstrade za katerega sem v petkovih Financah zasledil, da ne zaračunava provizij (pri njih sem imel celo pred 15 leti odprt račun, a sem na koncu chicken out-al in si prenakazal ves denar nazaj). Kako to? Je povezano s tem, da je ameriški in ne v EU? So glede tega kakšne razlike?

Firstrade je bil prvi, ki je že pred leti začel brez provizij. Do sedaj je s tem začelo še več drugih.
A si Firstrade dejansko zaprl, ali samo spraznil? Saj nimajo inactivity fee. V bistvu mi ni znan nobeden low-cost retail USA broker, ki bi imel inactivity fee.
Verjetno se še spomniš, da moraš pri USA brokerjih upoštevati še zlate bančne stroške. Banka ti zaračuna "lepo" provizijo, a broker ti zaračuna ogabno provizijo za incoming in outgoing wire. A mislim, da je Firstrade pri tem še med cenejšimi. Drug broker mi je za obdelavo W-8BEN zaračunal cca. $50.

iztokotzi je izjavil:

EDIT: še tole me zanima; Če na Revolutu tekom leta opravim 50 nakupov in prodaj, moram na FURS posredovati podatke o vsakem posebej ali poročaš 1x letno skupen izplen oz. izgubo?

Kot SLO davčni rezident poročaš enkrat letno - do 28. 2. Ločeno za transakcije in dividende.
Hrvatje imajo pa res tako butasto, da je potrebna prijava v 8-ih dneh po poslu z dobičkom.

U hvala za vse informacije. Hm dobro vprašanje, če imam dejansko še odprt račun... šele ko sem se registriral, sem se sploh spomnil, da sem že bil pri njih, kaj šele, da bi se spomnil njihovih provizij. Potem res ne vidim razloga zakaj ne bi raje odprl račun pri Interactive Broker (za BKS berem v tej temi, da imajo visoko provizijo za ameriški trg) glede na to, da imam namen vlagati v ETF.
Bi mi bilo pa top, če ima kdo z izkušnjami voljo se dobiti na kavi v centru LJ, da mi malo razloži kaj in kako (ne kam).
Glede poročanja pa potem boljše, da se neham igrati na Revolut, ker za par eur se mi ne ljubi zabijati časa za poročanje in raje prešaltam na virtualno okolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iztokotzi ()

bobby ::

Mato989 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Moj nasvet - investiraj teh 500-600 evrov letno v izobraževanje in iskanje boljše zaposlitve. Da boš lahko čez par let investiral kakšno omembe vredno vsoto.


Saj lahko tudi 200, ampak raje razpršim vse skupaj... 2. steber, crypto, podjetje s partnerji, zdaj bi dodal še kak ETF za 10 letno obdobje... malo po malo se nabere!

Bistvo je še zmeraj, best broker za manjše vsote dober GUI in najbolj optimalen ETF za reinvestiranje dividend na dolgi rok =)



Koliko si star in zakaj placujes v 2. Steber?
Iz tvojih spiskov vlaganj bi rekel, da ti tole malo na blef, da pri swbi nimas razcisceno, kaj aploh bi. Se bojim, da bos cez 10 let ugotovil, da si se nekaj matral varcevar/vlagat pa si na istem, ko ti bodo davke pogbral na vlozke kot da bi v stumf dajal.

Aja pa ne mi rect, da imas se kaksno nalozbeno zavarovanje povrh vsega.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

Mato989 ::

bobby je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Moj nasvet - investiraj teh 500-600 evrov letno v izobraževanje in iskanje boljše zaposlitve. Da boš lahko čez par let investiral kakšno omembe vredno vsoto.


Saj lahko tudi 200, ampak raje razpršim vse skupaj... 2. steber, crypto, podjetje s partnerji, zdaj bi dodal še kak ETF za 10 letno obdobje... malo po malo se nabere!

Bistvo je še zmeraj, best broker za manjše vsote dober GUI in najbolj optimalen ETF za reinvestiranje dividend na dolgi rok =)



Koliko si star in zakaj placujes v 2. Steber?
Iz tvojih spiskov vlaganj bi rekel, da ti tole malo na blef, da pri swbi nimas razcisceno, kaj aploh bi. Se bojim, da bos cez 10 let ugotovil, da si se nekaj matral varcevar/vlagat pa si na istem, ko ti bodo davke pogbral na vlozke kot da bi v stumf dajal.

Aja pa ne mi rect, da imas se kaksno nalozbeno zavarovanje povrh vsega.


2. steber nam plačuje firma, oni dajo 20€ in jaz od svoje bruto plače dodatnih 30€, torej 600€ letno pri 30tih, not že imam slaba 2 jurčka... se ne pritožujem kakorkoli. pa še cca. 12 jurčkov sem vložil v en startup ampak to je še malo stran da zalaufa... tudi nepomembno, zdaj imam še cca. 50€/mesec viška budgeta (morda celo 100 ampak raje nekaj pustim v likvidnih sredstvih) kar lahko namenim v še kakšno malenkost ki lahko v 10 letih pomeni morda par jurčkov zraven oz. vsaj premagovanje inflacije in "varčevanje"

naložbenega zavarovanja pa nimam, niti ne vem kako deluje =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

PrihajaNodi ::

Mato989 je izjavil:

bobby je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Moj nasvet - investiraj teh 500-600 evrov letno v izobraževanje in iskanje boljše zaposlitve. Da boš lahko čez par let investiral kakšno omembe vredno vsoto.


Saj lahko tudi 200, ampak raje razpršim vse skupaj... 2. steber, crypto, podjetje s partnerji, zdaj bi dodal še kak ETF za 10 letno obdobje... malo po malo se nabere!

Bistvo je še zmeraj, best broker za manjše vsote dober GUI in najbolj optimalen ETF za reinvestiranje dividend na dolgi rok =)



Koliko si star in zakaj placujes v 2. Steber?
Iz tvojih spiskov vlaganj bi rekel, da ti tole malo na blef, da pri swbi nimas razcisceno, kaj aploh bi. Se bojim, da bos cez 10 let ugotovil, da si se nekaj matral varcevar/vlagat pa si na istem, ko ti bodo davke pogbral na vlozke kot da bi v stumf dajal.

Aja pa ne mi rect, da imas se kaksno nalozbeno zavarovanje povrh vsega.


2. steber nam plačuje firma, oni dajo 20EUR in jaz od svoje bruto plače dodatnih 30EUR, torej 600EUR letno pri 30tih, not že imam slaba 2 jurčka... se ne pritožujem kakorkoli. pa še cca. 12 jurčkov sem vložil v en startup ampak to je še malo stran da zalaufa... tudi nepomembno, zdaj imam še cca. 50EUR/mesec viška budgeta (morda celo 100 ampak raje nekaj pustim v likvidnih sredstvih) kar lahko namenim v še kakšno malenkost ki lahko v 10 letih pomeni morda par jurčkov zraven oz. vsaj premagovanje inflacije in "varčevanje"

naložbenega zavarovanja pa nimam, niti ne vem kako deluje =)


Ce bi 12k vrgel v Tezos, ko je bil cas bi imel danes 36k (vsaj) + obresti.

Teh 36k xtzja bi ti danes nosilo cca 300 usd / mesec. Kar je lep denar.
Se vec ce cena zraste.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

bobby ::

Poudarek je na ČE!!
Ce bi majnal 2008 bitkojn,.. Ce bi se rodil v Abu Dabiju,... Ce bi se rodil na Aljaski,...

Drugace pa Mato, nehi placevat v steber pa to valuto prerutaj v kaj drugega.
Definitivno pa vidim, da si financno nepismen,.. Probaj ta del popravit predno nekaj nekje vlagas, na ne ves niti zakaj in kako.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

PrihajaNodi ::

Ne. Smo opozorili in trolali xtz. Jst sm nabavljal ko nor. Pa Jure tu je povedal za btc, xrp in xtz!
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Mato989 ::

bobby je izjavil:

Poudarek je na ČE!!
Ce bi majnal 2008 bitkojn,.. Ce bi se rodil v Abu Dabiju,... Ce bi se rodil na Aljaski,...

Drugace pa Mato, nehi placevat v steber pa to valuto prerutaj v kaj drugega.
Definitivno pa vidim, da si financno nepismen,.. Probaj ta del popravit predno nekaj nekje vlagas, na ne ves niti zakaj in kako.


Ja samo firma mi časti 20€ če dam jaz vsaj 20€ v 2. steber... to mi je dejansko 100% donos za penzijo... Če jaz prekličem svoj vložek v 2. steber tudi oni umaknejo dodatnih 20€ =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

PrihajaNodi ::

Ce bi upostoval kaksen financen nasvet tu bi bilo samo od treh osebkov kakob, invictus pa jure. Zadnji 90%. Vsi ostali gemblajo.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

bobby ::

Eh, spet si pri CE stavku,...

Ok, Mato, ce imate tko zmenjeno, pol ok, ampak ne dajata karkoli vec.
Nahrckaj pa 1x na leto kupi kaksno delnico ali pa definitivno izobrazevanje
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

PrihajaNodi ::

bobby je izjavil:

Eh, spet si pri CE stavku,...

Ok, Mato, ce imate tko zmenjeno, pol ok, ampak ne dajata karkoli vec.
Nahrckaj pa 1x na leto kupi kaksno delnico ali pa definitivno izobrazevanje


Jaz sem ga uposteval.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

bobby ::

Good for you,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

adut81 ::

Ali kdo uporablja trading 212?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: adut81 ()

jakanov ::

@adut81 Jaz uporabljam med drugim Tradgin212, okej stvarca. Načeloma je 0€ commision. Pač za to, da se malo igraš in zaslužiš kakšnih par sto evrčkov je čist super.
Refferal link, dobiš delnico do vrednosti 100€: www.trading212.com/invite/FMA6t2yx

@Mato989, kot si rekel, če daš notri 20€ ti podjetje izenači še 20€, kar je pravzaprav že takoj 100% donos. Poleg tega moreš še upoštevati, da dobiš še nekaj malega vrnjenega davka, iz davče olajšave. Tako, da definitivno ne škodi, da varčuješ nekaj za pokojnino.

Za ostale pa samo nasvet, da to je tema o delnicah in podobnih rečeš, ne o kriptovalutah.

Tilen ::

Pri takšnem kolektivnem vplačilu v PDPZ ne dobiš nič vrnjenega davka. On sicer sam plača 30 EUR, vendar zelo verjetno ne ločeno preko položnice, temveč od plače. V tem primeru gre za kolektivno in ne individualno vplačevanje.

Vse je odvisno od podjetja. Pri nas je tako, da podjetje vplača vsaj toliko, kot vplača delavec od plače, do omejitve 5,844% odstotka letne bruto plače.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

janez09 ::

slucajno kdo ve kako je z oddajo kapitalskih dobickov na furs za primer etorota oziroma, ce tam uporabljas opcijo copy trading?
to je tista varianta, ko "followas" trejderje in oni opravljajo nakupe/prodaje. in takih trejdov je lahko v enem letu prek 1000. kako to napoves (tudi, ce imas izgubo)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez09 ()

Krenforum ::

Tilen je izjavil:

Pri takšnem kolektivnem vplačilu v PDPZ ne dobiš nič vrnjenega davka. On sicer sam plača 30 EUR, vendar zelo verjetno ne ločeno preko položnice, temveč od plače. V tem primeru gre za kolektivno in ne individualno vplačevanje.

Vse je odvisno od podjetja. Pri nas je tako, da podjetje vplača vsaj toliko, kot vplača delavec od plače, do omejitve 5,844% odstotka letne bruto plače.


To je res, ampak do 5,844 % bruto plače (se pravi verjetno vse kar vplača) mu gre v olajšavo. Je pa denar od družbe praktično podarjen. Bolje to, kot kamen v hrbet.. Z razliko, ki mu vsak mesec ostane bo pa kupoval delnice, ETFje itd..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Krenforum ()

andro23 ::

tole s copy tradingom tudi mene zanima..ravno zaradi tega, ker ne vem kako upoštevati kap. dobiček/izgubo, se tega ne grem
««
23 / 163
»»