» »

Hitrost bezžične povezave - TL-WR941ND

Hitrost bezžične povezave - TL-WR941ND

Y0sh1 ::

Pozdravljeni,

Sem lastnika TP-LINK routerja TL-WR941ND, ki naj bi po specifikacijah zagotavlja hitrost brezžične povezave 300Mbps,
a ko to preverim v windowsih mi kaže max. hitrost le 104Mbps. Najprej sem pomislil da wifi kartica v laptopu ne podpira
večje hitrosti, a ko preverim specifikacije za Intel(R) WiFi Link 5300 AGN piše da omogoča do 450Mps.

Wirelees nastavitev routerja:
Channel: Auto
Mode: 11bgn mixed
Channel width: Auto
Max Tx Rate: 300Mbps

V čem je fora da se mi laptop povezuje le s 104 Mbps?

Hayabusa ::

S koliko se poveže v istem prostoru ?

Y0sh1 ::

Hayabusa je izjavil:

S koliko se poveže v istem prostoru ?


Nimam v istem prostoru, samo mi kaže poln signal. Poveže se večinoma 104Mbps,
občasno pokaže tudi 117Mbps.

BlaY0 ::

A živiš v bloku?

pomoc ::

Imaš nastavljeno AES encryption ali TKIP?

Y0sh1 ::

Ne živim v bloku in router je samo nekaj metrov stran od laptopa za knauf steno. Signal je poln, in nimam nobene druge naprave na tem brezžičnem omrežju, razen telefona in tablice ko sta v uporabi (med preverjanjem hitrosti sem oba izklopil iz wifi-ja). Nastavljeno imam AES encryption.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Y0sh1 ()

BlaY0 ::

Kako imaš nastavljen mode, širino kanala in kanal? A loviš slučajno še kak sosedov SSID?

shadeX ::

Prvo kot prvo. Sploh ne vemo zakaj njega zanima hitrost brezžične povezave in noben ne ve kaj tukaj sploh rešujemo.

Kaj je sploh problem? Imaš počasen internet? Ali veliko prenašaš podatke v lokalni mreži med računalniki in ti je hitrost ključna?

Tudi sam imam prav enak ruter kot ti in se mi povezuje v omrežje z 54Mbps (tvoj še 2x več). Če gledamo lokalno to sploh ni hitro ( kajti ruter podpira 300Mbps ), tako da je povezava med računalniki v mojem omrežju lahko največ 54/8 = 6.75 Mbps

Recimo če pa gledamo z vidika globalnega interneta je pa 6.75Mbps ogromno. Ampak problem je ker itak večina gospodinjstev sploh nima tako velike povezave ( in dvomim da jo tudi ti imaš ). Recimo jaz imam 10/768, in moj MAX download je cca 800Kbps ( 0.8 Mbps ). Koliko manjka do 6.75Mbps si pa sam izračunaj, ampak ni malo.

Tako da če ne gre za prenašanje podatkov v globalnem omrežju se sploh nimaš kaj sekirati, ker itak če hočeš doseči tisto hitrost ti mora ponudnik storitev interneta to omogočiti.

:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

BlaY0 ::

Torej ti imaš povezavo 10Mbps/768kbps, realnega prenosa pa 800kbps? A to se tebi zdi OK?

shadeX ::

Ne. Teoretična hitrost pri 10Mbps je 1.25 Mb/s, praktična pa okoli 1Mb/s. Meni so pri priklopu povedali da zaradi X razloga ne bom dosegal maksimalnih hitrosti ( razlog je bil v napeljavi. Ampak nima veze pri katerem ponudniku sem ). S tem sem se tudi strinjal.

BlaY0 ::

Ma jaz vem kakšne so maksimalne teoretične in praktične hitrosti, zanima me samo zakaj plačuješ 10Mbps koristiš pa 800kbps?

Aja, ni 1,25Mb/s ampak 1,25MB/s oziroma 1,19MiB/s.

shadeX ::

Zato ker sem zamenjal ponudnika. Šel sem iz Siola 2/386, na Amis 10/786, ker je bila ponudba veliko bolj ugodna. Amis na moj paket ni ponujal možnosti 4/512, zato sem pač bil primoran vzeti 10/786. Boljše je bilo kot prej z 2/386 , pa še cena ugodnejša.

Če bi imel to možnost pa bi seveda vzel 4/512.

Hayabusa ::

Amis ima paket do 10 mbit.
Če se modem poveže s samo 4.99 mbit ni njihov problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

shadeX ::

Sicer to je že way offtopic,

ampak na mojo ponudbo sem lahko izbral samo 1 MB ali pa 10 MB. To je bilo ene 2 leti nazaj, ko sem lahko izbral še čisto zastonj telefon in veliko TV programov za 48€ ( prve pol leta , polovična cena ).

BlaY0 ::

shadeX je izjavil:

Zato ker sem zamenjal ponudnika. Šel sem iz Siola 2/386, na Amis 10/786, ker je bila ponudba veliko bolj ugodna. Amis na moj paket ni ponujal možnosti 4/512, zato sem pač bil primoran vzeti 10/786. Boljše je bilo kot prej z 2/386 , pa še cena ugodnejša.

Če bi imel to možnost pa bi seveda vzel 4/512.

Aha, razumem.

Y0sh1 ::

@shadeX, hitrost povezave me zanimam, ker mi to router in wifi kartica to vsaj na papirju omogočata in hočem ugotovitvi, kje imam ozko grlo. Praktično pa zaradi same odzivnosti brezžičnega omrežja pri povezovanju naprav (mobitel, tablica, laptop) in pa občasno za prenos datotek v lokalnem omrežju s serverja (server je vezan na router preko kabla).

@BlaY0, ne lovim nobenega sosedovega SSID, lovim pa signal iz zgornjega nadstropja, kjer je še en wifi router, vendar ga ne uporabljam ker je signal preslab (prevelika oddaljenost in preveč sten vmes).
Kanal imam na auto, a sem poizkusil tudi z različnimi kanali 1,6,7,13 kot svetujejo pri TP-Linku. Mode je nastavljen na 11bgn mixed, preizkusil sem tudi samo 11n only, ki naj bi zagotavljal 300Kbps vendar ni nobene razlike. Na sumu ima wifi kartico v laptopu, čeprav specifikacija zagotavlja 450Kbps.

Hvala vsem za pomoč.

BlaY0 ::

Mah pusti specifikacije. WiFi kartica v laptopu itak on-the-fly prilagaja to "hitrost". Meni recimo pri optimalnih pogojih med prenašanjem ta hitrost skače od 54 do 300 Mbps pri čemer je na 300 recimo 10% vsega cajta. Za 300 Mbps pri 2,4 GHz kot prvo potrebuješ 40 MHz. To je po domače rečeno 7 ali 8 kanalov kar je praktično 2/3 kompletnega band-a pa še to lahko dosežeš samo, če nastaviš kanal na 1, 6 ali 11. Druga stvar, zaradi katere jaz vedno sprašujem folk ali živi v bloku ali bajti je pa neighbour-friendly mode, v katerega pade praktično vsak router s stock firmware-om, če le ta na bližnjih kanalih zazna še kak router. Iz tega razloga tudi vedno poudarjam, da ni vedno OK če ima naš router full velik domet, oziroma visoko oddajno moč, saj s tem moti ostale katere mu sicer ne bi bilo treba poleg tega pa se tudi sam postavi v neighbour-friendly mode. Folk ima ponavadi nastavljen ack timing na 2000 m. Zakaj točno je to potrebno, če pa je bistveno, da pokriješ samo svoje stanovanje/hišo? Tukaj so potem še mnogi drugi aspekti, ki pa se mi jih trenutno ne da razlagati.

Torej... 40 MHz, N ali kvečjemu GN mixed mode, kanal 1 ali 6 ali 11, nobenega drugega routerja v dosegu našega, WPA2 z AES enkripcijo. Realno lahko pri teh pogojih pričakuješ max 18 MiB/s prenosa pri enem priklopljenem klientu naenkrat. To da v statusu WiFi adapterja ne piše non-stop 300 Mbps ni nič narobe... če bo med prenašanjem 10% časa na 300, je to zmaga.

Y0sh1 ::

BlaY0

Najlepša hvala za obširno razlago. Bom poizkusil izboljšati pogoje in stestirati z ugasnjenim zgornjim routerjem in laptopom v istem prostoru, ter predlaganimi kanali, da ugotovim maksimalno možno hitrost. Drugače mi hitrost skače med 78Mbps in 117Mbps, samo večinoma kaže 104Mbps.

Ali bom kaj pridobil z menjavo firmware-om na ddwrt, ker vidim da podpira tudi moj router in kakšne so sploh prednosti tega firmware-a v primerjavi stock verzijo? Najbolj me moti predvsem počasna odzivnost DLNA, ko naprimer preko telefona pošljem youtube video na TV, kar nekaj časa traja preden le ta prevzame video (če zamenjam video potem je odzivnost boljša, se pravi počasen je le prvi prevzem). Ali je ta težava sploh kaj pogojena s hitrostjo wifi mreže ali je to bolj vezano na sam HW/SW TV-ja ali telefona. TV je vezana na mrežo preko kabla na router.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Y0sh1 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

n 150Mbps ~5MBps (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
565734 (4334) b3D_950
»

Hitrost 72.2 Mb/s, zakaj ne 100 Mb/s, 150Mb/s

Oddelek: Pomoč in nasveti
223121 (2668) BlaY0
»

Wi-Fi speed samo 11 Mbps

Oddelek: Omrežja in internet
161883 (1398) Malcolm_Y
»

Router Asus RT-N12 in dd-wrt

Oddelek: Pomoč in nasveti
182954 (2614) urbybaby
»

Wireless USB kljuc za internet

Oddelek: Strojna oprema
59427 (9385) BlaY0

Več podobnih tem