» »

Internet v kafiču

Internet v kafiču

mrTwelveTrees ::

Zdravo, zanima me kako bi rešil to stvar,....

Kafič, v katerem je trenutno odprt wifi + računalnik ki je prost za uporabo ....

Treba bo začet nekako "logirat" kdo uporablja internet, za uporabo računalnika se bo najbrž pobiralo osebni dokument kdor ga bo uporabljal, za wi-fi pa še ne vem, neka možnost kot hot-spot, ki je zastonj, ampak da se zabeleži kdo ga uporablja, ne samo mac naslov bo premalo.

kako bi se to lotil ?

aja wi-fi se NE Bo računal.

d4vid ::

Na WiFi nastavi geslo, ki ga menjaš 1x na mesec/teden, uporabniki WiFija lahko geslo dobijo pri natakarju...

Glede računalnika.Sam bi namestil VNC server gor da bi gledal kaj delajo na kompu, drugače pa PC pod geslo pa nastavit da se avtomatsko zaklene po 2 minutah neuporabe.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

fosil ::

Kako pa si si zamislil legitimacijo ljudi, ki pridejo na kavo in hočejo uporabljat net?
Menda ne pričakuješ da ti bodo dali osebne?
Potem je pa še povezava med mac naslovom in osebo.
Bodo kelnarce kopirale osebne in zraven pisale mac naslove?
Tako je!

mrTwelveTrees ::

fosil: popolnoma te razumem....

en drug lokal je ze imel kriminaliste ker je nekdo naredil "pizdarijo" preko IP naslova ki je v lokalu za stranke.

lokal ni moj, ....

Heisenberg ::

mrTwelveTrees je izjavil:

fosil: popolnoma te razumem....

en drug lokal je ze imel kriminaliste ker je nekdo naredil "pizdarijo" preko IP naslova ki je v lokalu za stranke.

lokal ni moj, ....


če slučajno uporabljaš Telemach imajo oni prav to v ponudbi in ti namestijo...
drugače pa če dobiš obisk kriminalistov ni nič kaj takega, če imaš odprt WiFi...po drugi strani pa je naša zakonodaja obup in si lahko kar naenkrat kaj kriv..kot naprimer če nekdo v lokalu ukrade od gosta denarnico ti odogovarjaš...bedarije vem, a sem žal imel to izkušnjo

...:TOMI:... ::

Nabavi router, ki omogoča namestitev dd wrt, tomato in podobnih zadev. Nato pa na ta router namesti FW od wlan Slovenija, pa si rešen vseh skrbi glede krimičev itd.

https://wlan-si.net/


Njihov FW vzpostavi tunelsko povezavo do njihove baze, oni pa naprej povezujejo na internet.
Tomi

mrTwelveTrees ::

imam router in gor ddwrt, tudi če naložim to stvar gor,
pa če se kdo poveže na wi-fi, dobi kateri IP ? če se naredi "pizdarija" se bo še vedno izsledilo lokacijo, nekdo mora odgovarjat

MUC ::

http://www.gajba.net/wifi_hotspot_capti...

Prijava v omrežje in pridobitev kode na SMS. Ko jo gost enkrat ima, se z njo prijavlja.

Lahko pa se registrira gostova naprava za vedno omrežje, brez vsakičnega vpisovanja gesla.

Će pridejo policaji imaš MAC in GSM številko osebe. Ostalo je njihovo delo in je gostinec opran krivde in odgovornosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MUC ()

...:TOMI:... ::

mrTwelveTrees je izjavil:

imam router in gor ddwrt, tudi če naložim to stvar gor,
pa če se kdo poveže na wi-fi, dobi kateri IP ? če se naredi "pizdarija" se bo še vedno izsledilo lokacijo, nekdo mora odgovarjat


Pismo, a si ti sploh prebral link in kako stvar dela? Bemti, a ste vsi na s-t nepismeni? IP mu dodeli wlan slovenija! Tvoj IP (lokalov ip) pozna samo wlan slovenija! Odgovarja wlan slovenija!


Sicer pa, če se tako bojite pizdarij, ki jih random pedofili in teroristi ter pirati počno v random lokalih, potem pa najbolje, da sploh nimate wifi-ja. Ker pa ne boste imeli interneta, boste pa kmalu zaprli pajzl. Mislim, kake imate... Bolj se bojte davčne, ko boste brisali račune in sanitarne inšekcije, ker bo pajzl umazana beznica brez interneta kot pa krimičev.
Tomi

mrTwelveTrees ::

zakaj bi se to sploh šel, če mi IP dodeli wlan-slo ? itak se vse izsledi, a ni bolj enostavno da sam logiras kdo uporablja internet preko tvojega ipja ?

muc: poznam to, vendar je plačljiva stvar.

Bakunin ::

zakaj bi zaprl lokal?

no wifi -> talk to other guests and drink beer/coffee ;)

...:TOMI:... ::

Zakaj bi se šel? Zato, ker s postavljenim routerjem širiš mrežo odprtega dostopa do interneta.

Zato, ker ne odgovaraš ti, če se na mreži kaj zgodi. Saj temu je namenjeno tvoje vprašanje in tvoja tema. Zaradi tega problema si odprl temo. Ali si zato, da trolaš v tri krasne, ko ti ponudimo rešitve, ki rešijo tvoj problem?

Če imaš resne pomisleke glede mojega predloga, potem raje prodaj že kupljeni router in raje ne imej interneta.

Ponavljam, če bi si vzel 30 s življenja in prebral kar piše na njihovi strani, ne bi postavljal butastih vprašanj.



Evo link, posebej zate.



Fantje so se potrudili, napisali stran, FW, nudijo pomoč itd. Vse brezplačno. A to zate ni dobro? PS: lahko jim nakažeš kak eur ali pa vsaj zrihtaš pijače avtorjem, če gredo evri težje iz rok.




Boljše in cenejše rešitve sedaj ne poznam.
Tomi

Zgodovina sprememb…

stb ::

Česa točno te pa obtožujejo?
Nudenja anonimnega dostopa do interneta? Uradno, ali gre samo za nerganje zagrenjenega policista, ker je izgubil sled za domnevnim "kriminalcem"? Kolikor vem to nima pravne podlage. Lahko jim razložiš, da imaš odprt dostop do interneta in ne beležiš podatkov o uporabnikih. Tvojo trditev imajo pravico preveriti, potem pa se lahko poberejo. Enako velja za vse anonimne WiFi točke (tudi že omenjeni Telemach), predplačniške GSM kartice in izhodne točke omrežja Tor.

Lahko pa naredijo kdaj racijo, če utemeljeno sumijo, da se kriminalec ravno takrat nahaja v lokalu.

Identifikacija uporabnikov ti prinese precej sitnosti v obliki vodenja zbirk osebnih podatkov, preverjanja dokumentov, eventuelnega pričanja na sodiščih (ne nujno uspešnega), pregledov informacijske pooblaščenke...

Namen wlan-si.net ni postati anonimen proxy, ampak nuditi dostop do interneta čim širšemu krogu uporabnikov. Stranski učinek je trenutno tudi anonimizacija uporabnikov.

Samael ::

d4vid je izjavil:


Glede računalnika.Sam bi namestil VNC server gor da bi gledal kaj delajo na kompu, drugače pa PC pod geslo pa nastavit da se avtomatsko zaklene po 2 minutah neuporabe.


Torej bi nam ponudil storitev, potem pa kratkomalo bral nasa zasebna sporocila, maile, itd... v real casovnem okviru brez nase vednosti?
Ali pa bi bil tako prijazen, da bi na racunalnik namesti opozorilo, da imas remote vpogled v vso naso komunikacijo z zunanjim svetom preko tega racunalnika? Ne, hvala.

stb ::

Čudno, da mu še ni padlo na misel snemati zaslona prek VNC in še ene dodatne kamere na kateri se razločno vidi uporabnika, da bi se še lažje opiral krivde. Oh, wait...

mrTwelveTrees ::

mah brez veze...

še enkrat ponavljam, lokal ni moj, kot ste nekateri pisali gor da je, in kdo me kaj obtožuje. NE !

Hayabusa ::

So kakšne zakonske obveze, da logiraš promet v takem primeru ?
Za wifi uredi da se geslo (wpa2) spreminja 1x na dan, dobijo ga lahko gostje lokala.

techfreak :) ::

Načeloma za WiFi dostop ne bi bil pripravljen dati svojih podatkov in prepričan sem, da veliko drugih ljudi tudi ne. V večini lokalov je WiFi prost, se pa najde kakšen kjer moraš vprašati za geslo - kar mi že tudi ni najbolj všeč.

St235 ::

Glede predlogov in idej, ki si jih dal:

za uporabo računalnika se bo najbrž pobiralo osebni dokument kdor ga bo uporabljal
- PREKRŠEK

Sam bi namestil VNC server gor da bi gledal kaj delajo na kompu
KAZNIVO DEJANJE

Bakunin ::

 no wifi.get a life

no wifi.get a life

Heisenberg ::

Bakunin je izjavil:

 no wifi.get a life

no wifi.get a life



Če bi imel slo-tech Like bi bil sedajle +1Like :)

Looooooka ::

Če bi imel slo-tech Like bi bil sedajle +1Like :)

Mal ironicno...lajkat take poste med tem ko si na internetu in ne na kavici s skupino geekov :D

Bakunin ::

lahko pa "hangamo" na irc://irc.sioff.net/#slo-tech

Heisenberg ::

Bakunin je izjavil:

lahko pa "hangamo" na irc://irc.sioff.net/#slo-tech

ja šit ane, pa sem šel instalirat mirc...pa da vidmo kaj je novga po 15letih :)

blue ::

Je potrebno beležiti samo kdo uporablja wifi ali tudi kaj je uporabnik delal??
Če je lokal ob cesti imaš brez težav 50 clientov v 10ih minutah... (če imajo uporabniki shranjeno omrežje v telefonu..)
In vsi clienti dostopajo iz istega IP naslova...

SeMiNeSanja ::

Načeloma ne vidim prav nobene potrebe, da bi logiral, kdo se je kdaj povezoval preko wireless-a v lokalu na internet. Zakonodaja je tu sicer dokaj nejasna, kakšne pravne prakse pa po moje pri nas tudi ni na tem področju.

Vsekakor pa ima lastnik priključka vso pravico, da omeji komuniciranje na 'znane uporabnike'. Če bi meni kdo dodelil nalogo, da naj tako avtentikacijo vpeljem, bi se poslužil kakšnega free radius strežnika in wpa2 enterprise z radius avtentikacijo, ki jo podpirajo praktično vsi spodobni accesspoint-i.

Če želi lastnik priključka zdesetkati število uporabnikov na wireless-u, mu bo to na ta način zagotovo uspelo, saj bo verjetno le redko kdo ponudil vpogled v osebno izkaznico v zameno za brezplačni internet - večja verjetnost je, da se bo preselil v lokal za vogalom, kjer ne komplicirajo s takimi formalnostmi.

Če bi bil jaz lastnik, bi ob trenutnem stanju zakonodaje raje poskrbel za omejevanje pasovne širine (QOS), da nebi eden uporabnik 'zablokiral' ostale, omejil bi tudi torrente (lahko se priklopi sosedov mulc) in podobne 'požrešne' aplikacije. Ostalo pa samo zmede goste.
Ko pa bo zakonodaja jasno zahtevala, da se mora vsak gost identificirati, pa bi šele uvedel legitimacijo.

St235 ::

Zakonodaja je tu sicer dokaj nejasna, kakšne pravne prakse pa po moje pri nas tudi ni na tem področju.
Zakonodaja je zelo jasna - takšno zbiranje podatkov ustvarja zbirko osebnih podatkov in je potrebno spoštovat določila zakona o varstvu osebnih poadtkov. Imo zadeva pade že pri upravičenosti obstoja take baze.

SeMiNeSanja ::

St235 je izjavil:

Zakonodaja je tu sicer dokaj nejasna, kakšne pravne prakse pa po moje pri nas tudi ni na tem področju.
Zakonodaja je zelo jasna - takšno zbiranje podatkov ustvarja zbirko osebnih podatkov in je potrebno spoštovat določila zakona o varstvu osebnih poadtkov. Imo zadeva pade že pri upravičenosti obstoja take baze.

To vsekakor drži - nejasnost, ki sem jo omenjal, je na drugem koncu - ko se gre za to, ali odgovarjaš za dogajanje na tvojem priključku, ali ne.
Ne vem kje točno je bilo (v EU), kjer je lastnik kafiča končal pred sodiščem, ker si je nekdo na njegovem priključku preveč dovolil. Tudi če te potem oprostijo, je zadeva nevšečna, kaj šele, če te na koncu obsodijo.
Sem že precej pozabil, kako je bilo s tem primerom. Bistvo je, da se znajdeš na področju med dvema zakonoma - po enem nisi nič kriv, po drugem pa baje odgovarjaš. Ostalo pa je potem pravna praksa in interpretiranje zakonov, kar te spravi v težave oz. reši iz njih.

Vendar doslej še nisem slišal, da bi v Sloveniji kdo imel tovrstne težave. Če je komu znan kakšen konkreten primer, bi bilo zanimivo slišati, kako se je zadeva zaključila.

...:TOMI:... ::

Tomi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wi-Fi dobiva nova imena: 802.11ax bo WiFi 6

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
276875 (4128) SeMiNeSanja
»

Poslovna idejca-mnenje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19427094 (20257) Utk
»

Obvezen brezplačen Wi-Fi v kualalumpurskih lokalih

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
185947 (4431) Bor H
»

Postavitev HOTSPOTA

Oddelek: Omrežja in internet
7988 (914) BigSexy

Več podobnih tem