» »

Matura

Matura

1
2
»

MasterTade ::

@Lakotnik da, ampak za maturo se bolj resno začne prpravljat v 4. letniku, čeprav naj bi se zanjo pripravljal od 1 letnika dalje. Kar se tiče Slovenščine in kup enih avtorjev, ti jih v spominu ostane recimo največ 10..Tako da je skor tak k da bi z nule štartu četudi si se vseh 40 skozi 4 leta vsaj enkrat naučil..Zato OP s temi avorji ne odlašej kej preveč.

Zajec123 ::

Kokr berem po forumu piše npr:
Josip Jurčič Deseti brat
In ni npr. kdo je napisal Desetega brata.
Neke vrste ga moram samo uvrstit kam spada,in nekaj povedat o avtorju

lebdim ::

@Zajec123,

v knjižnici si izposodi knjigo: Ana Jesenovec, Jaka Lenardič -> KNJIŽEVNOST NA MATURI 2013 (isto velja za letos). Notri imaš vse napisano, kar moraš vedeti na maturi pri slovenščini. Imaš avtorje po obdobjih in vsa dela, ki so v poštev za ustni del mature. Opisano pa imaš tudi vprašanja iz jezika, ki pridejo v poštev.

Ti boš na maturi dobil odlomek Josipa Jurčiča - Deseti brat. Avtor in naslov bosta vedno podana. V tem primeru bi moral povedati, da Josip Jurčič spada v obdobje med romantiko in realizmom na Slovenskem ter povedati nekaj o njem...

Zajec123 ::

Aja potem je to V redu.Jaz sem pa že mislil da se bom mogel vse naučiti kdo je kaj napisal.To če je podano je dobro :)
Ali veš mogoče kaj bi kaj za avtorja povedal npr Jurčiča?

lebdim ::

O Desetem bratu pa imaš obravnavo opisano v knjigi ANA JESENOVEC, JAKA LENARDIČ -> KNJIŽEVNOST NA MATURI 2012, tako da si jo poišči in rezerviraj preko sistema COBISS.

lebdim ::

Npr. da je se je rodil na Muljavi, in je bil urednik časopisa Slovenski narod. Največ je pisal vaško oz. kmečko prozo (njegova dela: povesti Sosedov sin, Domen, Tihotapec, roman Deseti brat, Rokovnjači), da je zanj značilna tudi zgodovinska proza (npr. povest Jurij Kozjak, slovenski janičar), njegova je tudi novela Telečja pečenka. Poveš še, da je Deseti brat izšel leta 1866 in je prvi slovenski roman (to moraš skoraj obvezno povedat!) ..
skratka, sposodi si eno od zgornjih knjig, pa vse predelaj!

Zajec123 ::

Ni to malo preveliko?Za 10 avtorjev bi še šlo,za 40 pa bolj težko.Ne da se nebi dalo tako naučit,ampak bi vse pomešal med seboj

lebdim ::

kot sem ti rekel, izposodi si knjige KNJIŽEVNOST NA MATURI 2012, 2013 ali 2014, notri je čisto vse, kar moraš vedeti na maturi ...
edino v izidih 2013 in 2014 je obravnavana Telečja pečenka od Jurčiča, v 2012 pa je Deseti brat ...

kot sem ti rekel tudi že, je snovi pri slovenščini na maturi zelo veliko, skoraj bi rekel, da je najobsežnejši izpit po količini snovi.

seveda govorim za ustni del -> tiste knjige so za ustni del. za pisni del pa imaš esej, in pa vso slovensko slovnico.

poglej si zgradbo izpita v maturitetnem katalogu (glej nekaj mojih postov višje, imaš povezave)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Zajec123 ::

lebdim ::

ja ... saj sem ti jaz isto gor prilimal povezavo :D

lepo si vse oglej, preberi, kaj moraš znati in potem lepo začni ... prav tako pa si poglej pod ostalimi predmeti, ki jih imaš na maturi te kataloge ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

lebdim ::

nekaj izpitnih katalogov, če imaš slučajno te predmete ... saj drugače pa kar sam poišči tam na RIC-u.


a te glede slovenščine še kaj zanima???

Zajec123 ::

Samo nekaj,koliko moreš znati da dobiš pozitivno oceno?

lebdim ::

če govoriva za ustni del pri slovenščini ali angleščini, mislim, da je kriterij tak:
11 - 12 = 2
13 - 15 = 3
16 - 17 = 4
18 - 20 = 5

Zajec123 ::

A ni 50%?Torej bi potreboval že 10 točk?Torej je skoraj dovolj če povem obnovo in glasno preberem?

lebdim ::

jst ti predlagam, da se za ustni za slovenščino čimbolje pripraviš, ker recimo mene je zafrknil esej in to totalno. jezikovni test in ustno sem imel 3 ali pa 4 mislim da, esej pa ful slabo, pa sem imel 2 55% skupno/končno oceno ...

da naglas prebereš lepo, dobiš 2 točki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

bella_trix ::

Namesto te razprave bi se sedaj lahko četrtino snovi že naučil. In če boš šel na izpit s ciljem samo da narediš, se ti hitro zna zgoditi, da boš padel. Samo nasvet. :)

lebdim ::

imaš prav, bella_trix ... ko sem se jaz pripravljal na ustni del za maturo, sem si sposodil Branja 1, 2, 3 in 4, da sem se učil ob odlomkih...

Zajec123 ::

Imam eno konkretno vprašanje.
Kako izveš,rezultate POKLICNE mature? Nekateri govorijo,da se ne da več preko interneta,in izveš rezultat na podelitvi spričeval.
Lahko izveš rezultat tudi kako drugače?
Hvala!

lebdim ::

Ne vem, kako bi drugače izvedel, kot preko spleta ... Prijaviš se tako, da vpišeš tiste številke, ki si jih moral lepiti na vsako polo pri maturi. Ampak, glede na to, da so rezultati splošne mature 13. 7. 2015, bodo rezultati poklicne mature en teden prej. Redno spremljaj RIC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Zajec123 ::

Rečeno je bilo,da preko interneta zvejo samo tisti,kateri so pisali Splošno maturo :)
In mi,ki smo pisali poklicno maturo,izvemo na podelitvi. Tistih številk se jaz nažalost ne spomnim..

Matevz96 ::

Izgleda, da rezultati splošne mature niso dosegljivi na spletu ampak samo v šolah.

http://www.ric.si/poklicna_matura/rezul...

lebdim ::

Ravno obratno. Rezultati splošne mature SO dosegljivii na spletu. Rezultati poklicne niso. Očitno je Zajec123 pisal poklicno maturo ... :D

Zajec123 ::

Pisal sem poklicno maturo :)
Nekje sem tudi prebral,da mora šola imeti rezultate 1 teden pred podelitvijo,ali je to res? :P

lebdim ::

No, to ne vem natančno. Ampak načeloma so rezultati poklicne mature znane en teden prej kot za splošno maturo.

Rezultati poklicne mature bo naslednji ponedeljek (6. 7. 2015), rezultati splošne mature pa čez dva (13. 7. 2015). :D

Matevz96 ::

lebdim je izjavil:

Ravno obratno. Rezultati splošne mature SO dosegljivii na spletu. Rezultati poklicne niso. Očitno je Zajec123 pisal poklicno maturo ... :D


Tiskarski škrat! Mislil sem na poklicno maturo.

Zajec123 ::

Nekaj me čisto na splošno zanima. Ali je kakšen rok ali kaj podobnega,do kdaj moraš priti iskati spričevalo? :)

lebdim ::

Ne. Jaz sem bil tisto leto, ko smo zvedli rezultate za maturo, na Kosu v Grčiji. Tako da sem tam zvedel rezultate. Spričevalo sem šel iskat 10 dni kasneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Zajec123 ::

Potem lahko tudi čez 10 let prideš po spričevalo :D

lebdim ::

Spričevalo boš potreboval na vpisu za fakulteto oz. višjo šolo, zato v kolikor nameravaš nadaljevati izobraževanje, vsekakor ni pametno čakati 10 let :D

Zajec123 ::

To je bilo rečeno le v sarkazmu,da nebi bilo pomote :)

lebdim ::

hehe, saj v resnici vem, čeprav sem ti odgovoril, kot da ni bil ... :D Kako ti je šlo na poklicni maturi? Eno dobiš obvestilo o ocenah (torej ocene predmetov, ki si jih opravljal) in šele potem spričevalo, kjer je gor žig in citat, da si opravil poklicno maturo.

Zajec123 ::

Maturo opravljena brez kakršnih problemov.Bila je opravljena z prav dobrim uspehom :D
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Maturutetni tečaj

Oddelek: Šola
153198 (2829) trancer01
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11925001 (18926) m0LN4r
»

Ustni izpit iz slovenščine na maturi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5224043 (14281) lebdim
»

Poklicna matura

Oddelek: Šola
142621 (1532) lebdim
»

Poklicna matura 2013 (ekonomsko komericalni tehnik)

Oddelek: Šola
113943 (3794) Kurzweil

Več podobnih tem