» »

Naročanje preko Aliexpress

Naročanje preko Aliexpress

««
101 / 190
»»

ubermensch ::

jocoj je izjavil:

Seveda je napisano. V zadnjem koraku pred plačilom ti je obračunan ddv.


Imaš prav, mi je na koncu obračunalo še 33 EUR DDV. Tako, da je potem vse skupaj naročilo 149 EUR + 33 EUR davka = 182 EUR.

Kaj to potem pomeni za carino? A je izdelek vreden pod 150 EUR in ni carine ali upoštevajo ceno skupaj z DDV in je potem carina? Koliko sploh stane carina?

Ganon ::

Upoštevajo ceno izdelka + poštnino.

ubermensch ::

Ganon je izjavil:

Upoštevajo ceno izdelka + poštnino.


Hvala, torej je pod 150 EUR, ker je dostava zastonj. Btw ali so kakšni problemi pri dostavi nakita iz AE, ko pride v Slovenijo?

buttcrack ::

Preverijo katere krvne skupine je diamant :)

OK.d ::

LOL:))
LPOK.d

ubermensch ::

buttcrack je izjavil:

Preverijo katere krvne skupine je diamant :)


Kaj jaz vem, piše na strani pošte da je nakit, zlato, srebro pod prepovedanimi izdelki...

buttcrack ::

Štos je bil. Sem mislil, da je samo dejanska kovina prepovedana, ne npr 16karatna verižica

hipertija ::

Jaz čakam še kar nekaj izdelkov, nadpovprečno dolgo... ne vem kaj bom, ker so drobnarije...
Prekle za kurnk

bill156 ::

Jaz sem dobil dve drobnariji: eno v petek in eno danes, brez postopka. Oboje je CN roba in oboje je bilo s sledenjem iz HU. Čas dostave 20 in 28 dni.

OK.d ::

DarwiN je izjavil:

Jaz sem 1.7 prejel paket na dom (nek usran kabel), danes 2.7 pa dobim SMS, da je pošiljka predmed uvoznih postopkov in da naj posredujem dokumentacijo. :)))))

In kako rešuješ zadevo ali si jo dal na ignor?
LPOK.d

DarwiN ::

Ignore, itak. Tako kot so na carinski tudi pričakovali od mene.. Ne vem zakaj so sploh pošiljali te sms-e, saj se vendar zavedajo, da za 1$ vreden paket "nihče" ne bo plačal ~3€ stroškov postopka.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

kixs ::

Me zanima kaj bodo naredili pri mojem paketu. Ali se je posiljatelj zmotil ali pa tisti, ki je vnasal v portal Uvoz... vrednost je namrec nekaj tisoc evrov??? Moje dokazilo ima seveda pravo ceno...

tomaz- ::

vrni zadevo, pa naj ti pošiljatelj vrne vsaj polovico napisanega zneska :)):D

Luka99 ::

OK.d je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Jaz sem 1.7 prejel paket na dom (nek usran kabel), danes 2.7 pa dobim SMS, da je pošiljka predmed uvoznih postopkov in da naj posredujem dokumentacijo. :)))))

In kako rešuješ zadevo ali si jo dal na ignor?

v smsju pise da ce si ze prejel nerabis sporocat.

kixs ::

tomaz- je izjavil:

vrni zadevo, pa naj ti pošiljatelj vrne vsaj polovico napisanega zneska :)):D

:))

Sicer pa se kar cakam na kaksen info... nazadnje je trajalo mesec dni, da so mi jo sprostili iz carine.

KTr1sk ::

Danes sem dobil paket iz aliexpressa, ki sem ga naročil cca 1mesec nazaj in ni bilo dodatnih stroškov, sem pa probal naročiti nekaj za 4€ in je bilo potem v košarici že višja cena, dodatno so "vat"--> ddv računali...kako bo potem ko bo prispelo v Slovenijo še enkrat plačat ddv?
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

gansta ::

KTr1sk je izjavil:

Danes sem dobil paket iz aliexpressa, ki sem ga naročil cca 1mesec nazaj in ni bilo dodatnih stroškov, sem pa probal naročiti nekaj za 4€ in je bilo potem v košarici že višja cena, dodatno so "vat"--> ddv računali...kako bo potem ko bo prispelo v Slovenijo še enkrat plačat ddv?


Davek ne, lahko pa boš plačal še 2.5€.

stara mama ::

Dajmo raj počakat na prve pakete s plačanim davkom proti koncu meseca in bomo pol vidli, namesto da blefiramo že vsaj 5 strani.

Mare2 ::

stara mama je izjavil:

Dajmo raj počakat na prve pakete s plačanim davkom proti koncu meseca in bomo pol vidli, namesto da blefiramo že vsaj 5 strani.


Tudi info, da ni še plačila, meni ustreza, ne težit tu. Hvala.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Znida ::

Bom dodal še nekaj informacij, preverjenih pri pošti:
-2,50EUR se bo vedno zaračunalo, tudi če je bil DDV že plačan (npr pri Aliexpress, eBay...), ker preverjajo vse pošiljke
-trenutno ne zmorejo procesirati vseh paketov, moj leži na carini že 7 dni (3 dni nazaj dobil SMS za uvozni postopek in ga takoj oddal)
-verjetno še nekaj časa ne bo bolje, naj bi pa širili kapacitete, da bodo v prihodnje lahko procesirali to hitreje

gansta ::

Znida je izjavil:

Bom dodal še nekaj informacij, preverjenih pri pošti:
-2,50EUR se bo vedno zaračunalo, tudi če je bil DDV že plačan (npr pri Aliexpress, eBay...), ker preverjajo vse pošiljke
-trenutno ne zmorejo procesirati vseh paketov, moj leži na carini že 7 dni (3 dni nazaj dobil SMS za uvozni postopek in ga takoj oddal)
-verjetno še nekaj časa ne bo bolje, naj bi pa širili kapacitete, da bodo v prihodnje lahko procesirali to hitreje


Ojoj, ali ne morejo ob vsej tehnologiji urediti avtomatsko kontrolo s kamerami, kjer se preveri ali je bil davek že plačan...?

borisk ::

za včeraj sem dobil paket za PL skladišča, za klterega sem plačal DDV že aliexpresu in ni bilo dodatnih stroškov, je pa bil DHL paket (običajn) ki ga je dostavila POŠTA. res pa je da je paket iz polske, in ga tudi pred 1.7. pošta ne bi povohala...

Mare2 ::

borisk je izjavil:

za včeraj sem dobil paket za PL skladišča, za klterega sem plačal DDV že aliexpresu in ni bilo dodatnih stroškov, je pa bil DHL paket (običajn) ki ga je dostavila POŠTA. res pa je da je paket iz polske, in ga tudi pred 1.7. pošta ne bi povohala...

Kaj, a oslej bodo tudi iz Poljske zaračunavali stroške?
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

gansta ::

Mare2 je izjavil:

borisk je izjavil:

za včeraj sem dobil paket za PL skladišča, za klterega sem plačal DDV že aliexpresu in ni bilo dodatnih stroškov, je pa bil DHL paket (običajn) ki ga je dostavila POŠTA. res pa je da je paket iz polske, in ga tudi pred 1.7. pošta ne bi povohala...

Kaj, a oslej bodo tudi iz Poljske zaračunavali stroške?


Da, iz vseh EU skladišč boš moral plačati 22% DDV-ja, kjer prodajalci niso registrirani v EU.

Webmojster ::

gansta je izjavil:

Mare2 je izjavil:

borisk je izjavil:

za včeraj sem dobil paket za PL skladišča, za klterega sem plačal DDV že aliexpresu in ni bilo dodatnih stroškov, je pa bil DHL paket (običajn) ki ga je dostavila POŠTA. res pa je da je paket iz polske, in ga tudi pred 1.7. pošta ne bi povohala...

Kaj, a oslej bodo tudi iz Poljske zaračunavali stroške?


Da, iz vseh EU skladišč boš moral plačati 22% DDV-ja, kjer prodajalci niso registrirani v EU.


To mi ni jasno... Kako pa lahko oni dobijo v skladišče v EU ne da bi plačali DDV?

darkolord ::

gansta je izjavil:

Ojoj, ali ne morejo ob vsej tehnologiji urediti avtomatsko kontrolo s kamerami, kjer se preveri ali je bil davek že plačan...?
Problem je, ker Pošta tega ne more oz. ne sme preverjati, to lahko počne samo FURS. Tudi če bi FURS to počel s kamerami, bi Pošta (lahko) še vedno računala to, da pošiljke preusmeri na trak od FURS-a ...

Okapi ::

gansta je izjavil:

Mare2 je izjavil:

borisk je izjavil:

za včeraj sem dobil paket za PL skladišča, za klterega sem plačal DDV že aliexpresu in ni bilo dodatnih stroškov, je pa bil DHL paket (običajn) ki ga je dostavila POŠTA. res pa je da je paket iz polske, in ga tudi pred 1.7. pošta ne bi povohala...

Kaj, a oslej bodo tudi iz Poljske zaračunavali stroške?


Da, iz vseh EU skladišč boš moral plačati 22% DDV-ja, kjer prodajalci niso registrirani v EU.

Ne bluzi. DDV plačaš vedno, tudi če greš kupit v Mercator čez cesto.
Razlika pri teh "EU skladiščih" je samo v tem, da prej nisi vedel, koliko DDVja si plačal, ker je bil vključen v ceno, sedaj pa vidiš dve številki.

gansta ::

Okapi je izjavil:

gansta je izjavil:

Mare2 je izjavil:

borisk je izjavil:

za včeraj sem dobil paket za PL skladišča, za klterega sem plačal DDV že aliexpresu in ni bilo dodatnih stroškov, je pa bil DHL paket (običajn) ki ga je dostavila POŠTA. res pa je da je paket iz polske, in ga tudi pred 1.7. pošta ne bi povohala...

Kaj, a oslej bodo tudi iz Poljske zaračunavali stroške?


Da, iz vseh EU skladišč boš moral plačati 22% DDV-ja, kjer prodajalci niso registrirani v EU.

Ne bluzi. DDV plačaš vedno, tudi če greš kupit v Mercator čez cesto.
Razlika pri teh "EU skladiščih" je samo v tem, da prej nisi vedel, koliko DDVja si plačal, ker je bil vključen v ceno, sedaj pa vidiš dve številki.


Ti ne bluzi, če ne veš. Če bi bilo tako, bi bile cene sedaj enake kot še dober teden dni nazaj, so pa za točno 22%+- višje, torej DDV.

Kodrnusa ::

Ok sem narocil nekaj pred 1.7.iz EU skladisca. Ddvja se ni bilo takrat. nisem se dobil paketa. Ali bom moral placati 2,5€ za postopek? Ali bom moral placat se ddv?
Nobenmu nic jasno kle ni..

gansta ::

Kodrnusa je izjavil:

Ok sem narocil nekaj pred 1.7.iz EU skladisca. Ddvja se ni bilo takrat. nisem se dobil paketa. Ali bom moral placati 2,5€ za postopek? Ali bom moral placat se ddv?
Nobenmu nic jasno kle ni..


Mislim, da v tem primeru ne boš plačal nič.

Kodrnusa ::

gansta je izjavil:

Kodrnusa je izjavil:

Ok sem narocil nekaj pred 1.7.iz EU skladisca. Ddvja se ni bilo takrat. nisem se dobil paketa. Ali bom moral placati 2,5€ za postopek? Ali bom moral placat se ddv?
Nobenmu nic jasno kle ni..


Mislim, da v tem primeru ne boš plačal nič.


Jaz tudi mislim da ne, ampak noben ne ve for sure.
Prav tako imam iz bangooda naroceno tablico, ki se ni poslana. Postnina eu priroty line.. tam tud ne vem kaj bo.

Okapi ::

gansta je izjavil:

Okapi je izjavil:

gansta je izjavil:

Mare2 je izjavil:

borisk je izjavil:

za včeraj sem dobil paket za PL skladišča, za klterega sem plačal DDV že aliexpresu in ni bilo dodatnih stroškov, je pa bil DHL paket (običajn) ki ga je dostavila POŠTA. res pa je da je paket iz polske, in ga tudi pred 1.7. pošta ne bi povohala...

Kaj, a oslej bodo tudi iz Poljske zaračunavali stroške?


Da, iz vseh EU skladišč boš moral plačati 22% DDV-ja, kjer prodajalci niso registrirani v EU.

Ne bluzi. DDV plačaš vedno, tudi če greš kupit v Mercator čez cesto.
Razlika pri teh "EU skladiščih" je samo v tem, da prej nisi vedel, koliko DDVja si plačal, ker je bil vključen v ceno, sedaj pa vidiš dve številki.


Ti ne bluzi, če ne veš. Če bi bilo tako, bi bile cene sedaj enake kot še dober teden dni nazaj, so pa za točno 22%+- višje, torej DDV.
So pač izkoristili priložnost in podražili. Če misliš, da so prej švercali robo, da si dobil brez ddv, si pač naivček.

FoxKnox ::

Okapi je izjavil:

gansta je izjavil:

Okapi je izjavil:

gansta je izjavil:

Mare2 je izjavil:

borisk je izjavil:

za včeraj sem dobil paket za PL skladišča, za klterega sem plačal DDV že aliexpresu in ni bilo dodatnih stroškov, je pa bil DHL paket (običajn) ki ga je dostavila POŠTA. res pa je da je paket iz polske, in ga tudi pred 1.7. pošta ne bi povohala...

Kaj, a oslej bodo tudi iz Poljske zaračunavali stroške?


Da, iz vseh EU skladišč boš moral plačati 22% DDV-ja, kjer prodajalci niso registrirani v EU.

Ne bluzi. DDV plačaš vedno, tudi če greš kupit v Mercator čez cesto.
Razlika pri teh "EU skladiščih" je samo v tem, da prej nisi vedel, koliko DDVja si plačal, ker je bil vključen v ceno, sedaj pa vidiš dve številki.


Ti ne bluzi, če ne veš. Če bi bilo tako, bi bile cene sedaj enake kot še dober teden dni nazaj, so pa za točno 22%+- višje, torej DDV.
So pač izkoristili priložnost in podražili. Če misliš, da so prej švercali robo, da si dobil brez ddv, si pač naivček.


Seveda je bil šverc. Če niso bile obračunane uvozne carinske dajatve na dejansko vrednost in naziv je to šverc.

tomaz- ::

Znida je izjavil:

Bom dodal še nekaj informacij, preverjenih pri pošti:
-2,50EUR se bo vedno zaračunalo, tudi če je bil DDV že plačan (npr pri Aliexpress, eBay...), ker preverjajo vse pošiljke
-trenutno ne zmorejo procesirati vseh paketov, moj leži na carini že 7 dni (3 dni nazaj dobil SMS za uvozni postopek in ga takoj oddal)
-verjetno še nekaj časa ne bo bolje, naj bi pa širili kapacitete, da bodo v prihodnje lahko procesirali to hitreje


Zanimivo, jaz imam ravno nasprotne informacije. V primeru odvedenega davka s strani prodajalca pošti odpade pregled, saj je zadeva jasna. V kolikor bi to kasirali, gre po njegovem za prekršek, saj so EU smernice glede tega jasne - v tem primeru ne bi predhodno plačan in odveden DDV ne imel nobenega smisla.. HUDO dvomim, da ti je pravilno povedal, sicer pa se bo kmalu videlo. Sem prepričan, da v kolikor bo pošta samovoljno kasirala 2,5€ tudi za pošiljke, s katerimi načeloma nima nobenega dodatnega dela, bo to hitro "zavrelo" tudi po TV.

Znida ::

tomaz- je izjavil:


Zanimivo, jaz imam ravno nasprotne informacije. V primeru odvedenega davka s strani prodajalca pošti odpade pregled, saj je zadeva jasna. V kolikor bi to kasirali, gre po njegovem za prekršek, saj so EU smernice glede tega jasne - v tem primeru ne bi predhodno plačan in odveden DDV ne imel nobenega smisla.. HUDO dvomim, da ti je pravilno povedal, sicer pa se bo kmalu videlo. Sem prepričan, da v kolikor bo pošta samovoljno kasirala 2,5€ tudi za pošiljke, s katerimi načeloma nima nobenega dodatnega dela, bo to hitro "zavrelo" tudi po TV.


To so informacije ko pokličeš na pošto na 080 številko in izbereš mednarodni promet in potem carinska pošta. Je pa možno da so gospo na drugi strani napačno informirali.

bill156 ::

Ja, to gre za pričakovat... tam je sigurno še precej kadra iz stare "PTT". EU smernice so kristalno jasne: za pošiljke pod 150 EUR opremljene z IOSS ne sme biti dodatnih stroškov. Kako "inovativno preverjanje" IOSS (beri: ex-yu prakse) si lahko kar izbrišejo iz glave. Bo marsigdo odreagiral s pravnimi sredstvi. Nismo več v SRS/SFRJ.

darkolord ::

Imaš kakšen vir za te EU smernice?

bill156 ::

IOSS | Taxation and Customs Union - European Commission

https://ec.europa.eu/taxation_customs/b...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bill156 ()

darkolord ::

Tam je tudi tole:



Točko 5 - predložitev uvozne deklaracije carini - opravi Pošta. Nikjer nisem našel, da tega ne bi smeli zaračunavati ...

bill156 ::

Smo že zdavnaj napisali da se carinski postopek začne pri 150 EUR. Do te meje se dela samo obdavčitev, carinske deklaracije ne bo vlagal nihče.

pygmalion ::

darkolord je izjavil:

Tam je tudi tole:



Točko 5 - predložitev uvozne deklaracije carini - opravi Pošta. Nikjer nisem našel, da tega ne bi smeli zaračunavati ...


Slikica je malce nejasna v smislu kaj to pomeni "predložitev uvozne deklaracije carini". Predvidevam, da IOSS (poleg odvajanja davka) že vključuje izpolnjevanje uvozne deklaracije, ki je nalepljena na pošiljki in/ali obstaja v elektronski obliki v sistemu. V tem primeru "predložitev uvozne deklaracije" pomeni točno to, kar si zapisal zgoraj, da pošta preprosto preusmeri vse pakete s poštnega tekočega traka na tekoči trak carine v preverjanje, ki pa je zastonj, saj gre za javno službo GURSa, financirano iz proračuna.

Doslej je pošta zaračunala 5 EUR pri neobdavčenih paketih, ampak za to ceno je dejansko odvedla davek in tudi izpolnila uvozno deklaracijo. Da bi zdaj zaračunala pol te cene samo za preusmeritev pošiljke na drugi tekoči trak je nelogično s stališča samega koncepta IOSS, kot tudi nemoralno.

Kar je rekla gospa po telefonu, je logično, saj tako tudi piše v poštnih propagandnih letakih. Obstaja možnost, da tudi na pošti obstaja konfuzija glede tega, kar bodo storili, v javnost pa seveda gredo z za njih najbolj ugodno varianto. Pa tudi če mislijo z zaračunavanjem zares, potem mislim, da bi bilo vredno izvršiti pritisk na višje inštance, morebiti celo Evropsko Unijo in takšno prakso preprečiti. V vsakem primeru ja pa to smrt za pakete male vrednosti in za hobiste.

bill156 je izjavil:

Smo že zdavnaj napisali da se carinski postopek začne pri 150 EUR. Do te meje se dela samo obdavčitev, carinske deklaracije ne bo vlagal nihče.


No ja, mogoče je pravo ime uvozna ali davčna deklaracija. Vsekakor je pri plačilu davka predložiti neki dokument, kot se to naredi pri kateremukoli plačilu. Ampak poanta IOSS je, da je ta deklaracija že izdelana, zalepljena na paket ali/in v elektronski obliki v IOSS sistemu, in jo je treba samo zastonj preveriti s strani davčnega organa posamezne članice EU.

Temeljno vprašanje, kot izhaja iz Darkolordove argumentacije je, ali je logično in pošteno da Pošta zaračunava predložitev paketa GURSu.

Še najbolj smešno pa je to, da po dosedanjih izkušnjah DHL, ki je komercialna pošta in kot taka ni sofinancirana s strani države, ne zaračunava predložitve paketov carini.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

No ja, primerjava z DHL (Express) mislim da tukaj ni ravno smiselna, ker oni prevažajo pošiljko od začetka do konca in ti lahko ta strošek vključijo že v samo poštnino. Ko pa je dajatve dejansko treba obračunati, ti za to poberejo še 20+ EUR.

pygmalion ::

darkolord je izjavil:

No ja, primerjava z DHL (Express) mislim da tukaj ni ravno smiselna, ker oni prevažajo pošiljko od začetka do konca in ti lahko ta strošek vključijo že v samo poštnino. Ko pa je dajatve dejansko treba obračunati, ti za to poberejo še 20+ EUR.


Se strinjam z napisanim, čeprav je argument v principu še vedno veljaven.

S tem da zaradi uvedbe IOSS in preusmerjanja paketov vrednosti < 22€ DHL verjetno ne bo podražil poštnine, mar ne?

Poleg tega bi v mojem primeru bilo bolj ugodno, da pošta ravna enako kot DHL, saj izven EU v življenju še nisem kupil stvari, ki bi bila dražja od 150€ :D

Znida ::

Pygmalion, se strinjam, treba je to prijaviti nekam (AKOS?) ker če mislijo to zaračunavati za vse pakete je to konec malih poceni paketkov. Upam, da se kdo s potrebnim znanjem aktivira in ustavi to, po mojem, nepošteno prakso.

pygmalion ::

Znida je izjavil:

Pygmalion, se strinjam, treba je to prijaviti nekam (AKOS?) ker če mislijo to zaračunavati za vse pakete je to konec malih poceni paketkov. Upam, da se kdo s potrebnim znanjem aktivira in ustavi to, po mojem, nepošteno prakso.


Ne vem, prvo kar meni pade na pamet, je o tem kontaktirati par naslovov v EU administraciji, posebno tistih, ki so povezani z uvedbo IOSS. Z vsemi argumenti, ki smo jih tukaj skupaj zbrali.

Pozabili smo še en argument:
- Davek ni plačan. Pošta (a) odvede davek, (b) izpolni deklaracijo, (c) predloži paket carini. Strošek dela: 2.5 EUR
- IOSS. Pošta (c) predloži paket carini. Strošek dela: 2.5 EUR.

Zelo logično.

Kodrnusa ::

A pol tud paketi iz kitajske, kjer bo placan davek in izpolnjen IOSS, do 150€ ne bodo pregledani in ne bo treba placati se 2,5€?
Bomo prosto lahko narocevali iz kitajske, ker je ddv tako ze dodan ko placas to...

Okapi ::

bill156 je izjavil:

Smo že zdavnaj napisali da se carinski postopek začne pri 150 EUR. Do te meje se dela samo obdavčitev, carinske deklaracije ne bo vlagal nihče.

In smo že zdavnaj napisali, da se obdavči glede na uvozno deklaracijo. In da postopek obdavčenja ravno tako zaračunajo. Ker je postopek po novem zaradi poenostavljene deklaracije za izdelke do 150 evrov enostavnejši, je Pošta pocenila ta postopek obdavčenja na 2,5 evra (prej je bil okoli 5 evrov).

pygmalion je izjavil:


Še najbolj smešno pa je to, da po dosedanjih izkušnjah DHL, ki je komercialna pošta in kot taka ni sofinancirana s strani države, ne zaračunava predložitve paketov carini.

:)) DHL to seveda zaračuna, in to mastno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

borisk ::

FoxKnox je izjavil:


Seveda je bil šverc. Če niso bile obračunane uvozne carinske dajatve na dejansko vrednost in naziv je to šverc.


ni bil šverc, podobna zadeva še vedno laufa na Alibabi. večino manjše robe (od škatle za šuhe do pol kontejnerja) se na alibabi prodaja z DDP deklalarijo, se pravi pošiljatelj (prodajalec) plača vse do tvojega praga. Dejansko prodajalec tega ne plača ampak to prodajalcem omogoča ALIBABA. roba se namreč z vlakom prikotali iz kitajske in se bulk ocarini (če imajo to na težo ali kontejner ne vem). ko se to sprosti nekje v belgiji ali na nizozemskem to potem razpekirajo iz kontejnerjev in pošljejo z hitro pošto (največkrat GLS, TNT) pride roba do tebe brez dodatnih stroškov. to je servis ki ga alibaba nudi svojim prodajalcem...

darkolord ::

Če robe ne deklarirajo točno (vključno s pravo vrednostjo), je to "bulk carinjenje" švercanje, o katerem je govora.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

No, ni švercanje, ampak goljufija.
Koga ogoljufajo, je pa stvar presoje. Lahko bi rekli, da ogoljufajo državo, ker prijavijo nižjo vrednost, ali pa kupca, ker mu zaračunajo višjo ceno od dejanske.
««
101 / 190
»»