» »

Photosthop - kako začeti

Photosthop - kako začeti

krOOokO ::

Upam, da sem temo uvrstil v pravo rubriko.

Torej zanima me kako začeti z Photoshopom nasplošno.

Pred par leti sem sodeloval v tistih tekmovanjih v preurejanju na Travian forumu, vendar sem od takrat skoraj vse pozabil.

Kaj priporočate, kakšni tutoriali itd.

jizzer ::

Če iščeš slovenske bo zmaga.com odlična zadeva.
Če pa z razumevanjem ni problema pa je na youtubu miljon (pa sem malo reko) vodičev samo malo morš poiskat ;)

Nummy ::

Odvisno kaj se hočeš naučit.

Če želiš risat, potem bo treba najprej kupit malo opreme. Brez grafične tablice boš imel kalvarijo.

Če misliš samo urejat fotke, potem je miš dovolj v večini primerov.

Če bi se rad učil risanja za igre ali production, potem priporočam digitaltutors.com

Še predno pa se dobro začneš učiti, pa se res vprašaj kaj bi rad delal, ker hitro se ti zna zgoditi, da boš imel prešvoh mašino in boš obupal, ker bo vse delalo počasi. Photoshop je zelo požrešen glede RAM-a in CPU-ja. Grafična ne pomaga kaj veliko na žalost. 8GB RAM-a je minimum, ki ga sploh priporočam za inštalacijo photoshop-a, če nočeš bit plešast v pol leta.
HD format slike, ene 30-50 layer-jev in 4 level cache in gre papa 8+GB. SSD diska ne priporočam za scratch disk, ker ga boš prehitro uničil, saj gre lahko tu za zelo veliko pisanj ciklov. So na forumih primeri, ko jim je SSD crknil po pol leta uporabe kot scratch disk.

Drugače pa če boš risal, potem priporočam mac-a over PC, ker imaš tam na voljo več RAM-a za photoshop, bolje in hitreje dela, bolje se upravlja z barvnimi profili in na koncu še: ni nikakršnih bug-ov kar se tiče wacom tablic (ki so itak najboljše). Trenutno (oz. že nekaj časa) imajo wacom tablice neprijetne bug-e na windows platformi. Dva najbolj moteča bug-a sta:

-recimo zamenjaš greš iz photoshop-a v drugo aplikacijo ali okno in potem nazaj in včasih ti računalnik sploh ne bo registriral pressure- pisala ampak ti bo avtomatsko pritisnil s polnim pritiskom, kot bi pritiskal z miško. Nekaterim celo še bolj nagaja in jim to počne tudi med samim risanjem. Annoying as f**k.
-drugi bug je input jitter. Pod določenimi pogoji nikakor ne moreš narisati ravnih črt ali lepih krivulj. Vse črte zgledajo, kot da bi jih narisal pijanec. Trenutno še ne vedo vzroka za to napako, vendar se sumi windows writing recognition, ki je del windows-ev.

Teh bug-ov na mac-u ni. Prav tako dostikrat windows-i overridajo barvni profil, ki si ga nastaviš v photoshop-u, če pa imaš kalibrator boš pa itak popenil zraven, ker je upravljanje z barvnimi profili na win7/8 narejen tako debilno da te skoraj mine karkoli nastavljat.

nejcek74 ::

*glede barvnih profilov:
sicer sem jaz na Visti, ampak imam vse lepo skalibrirano tako da res ne vem kje bi bil problem? Vsi profili so shranjeni znotraj OS-a, monitorjev je itak v uporabi, printerjeve pa uporabljas itak samo za proof? In kako se uporablja posamezen printer profile je itak odvisno od kombinacije program - driver, a ni tako? Sploh s photoshopom res ni problemov. Razen ce so z W7 in W8 kaj spremenili/unicili? Ali mislis to da vecina programov ki tecejo na winsih ne zna uporabljat barvnih profilov?

Nummy ::

nejcek74 je izjavil:

*glede barvnih profilov:
sicer sem jaz na Visti, ampak imam vse lepo skalibrirano tako da res ne vem kje bi bil problem? Vsi profili so shranjeni znotraj OS-a, monitorjev je itak v uporabi, printerjeve pa uporabljas itak samo za proof? In kako se uporablja posamezen printer profile je itak odvisno od kombinacije program - driver, a ni tako? Sploh s photoshopom res ni problemov. Razen ce so z W7 in W8 kaj spremenili/unicili? Ali mislis to da vecina programov ki tecejo na winsih ne zna uporabljat barvnih profilov?

Winsi furajo svoj sistem uporabe profilov, nvidia driver svojega, in photoshop svojega. Ko recimo v photoshoppu naštimaš na pravi profil, ti ga OS povozi ali pa driver od grafične, še posebej lepo vidno na več monitorjih, kjer dostikrat kar zamenja profil, pa čeprav ga nisem prosil za to. Prav tako dostikrat embedda napačen profil v photoshop-u, ker ti windows vsiljuje svojega.
Če na windows 8.1 odprem colour management, imaš potem za vsak sh*t svoj icc profil. Default rendering intent, perceptual, relative colorimetric, absolute colorimetric in bussines graphics. Iz enostavne nastavitve, kjer samo pokažeš katero *.icc datoteko mora uporabljat so naredili doktorat iz barvnih profilov.

zuz3k ::

ne se silit nekaj delat, kar te ne zanima

če bi te zanimalo bi že sam začel risat + našel preko googla in yt tutoriale
Life is a psychological game.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prikaz barv na monitorju Lightroom in ostali programi

Oddelek: Pomoč in nasveti
121489 (1204) fujtajksel
»

Adobe Photoshop CS3 - problem?

Oddelek: Programska oprema
91020 (863) luksorzi
»

GIMP 2.6

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
446554 (4122) R33D3M33R
»

Barva slike v FF in IE7

Oddelek: Izdelava spletišč
51123 (960) 680x0
»

photoshop in brskalniki - problemi z barvami

Oddelek: Izdelava spletišč
151784 (1564) opeter

Več podobnih tem