» »

Množilnik napetosti

Množilnik napetosti

shock ::

Zanima me kje se da dobit vezje in njegovo analizo za množilnik napetosti.

Zavo ::

Kaj ti to rabiš?:\

shock ::

Rabim in pika. Rad bi naredil celotno napravo, da bi vse izračunal. Drugače rabim zato da bi moduliral informacijski signal signal z nosilcem.

sash ::

OPA in par uporčičov, sheme se trenutno ne spomnim, če jo najdem na disku se javim
--------------------
Think different...
TOROiD Group

shock ::

Prosim te če mi dobiš. Upam, da množi tudi negativne napetosti.

gorjanc ::

Sorry ampak z operacijskim ojačevalnikom vsekako ne boš mogel množiti enosmerne napetosti lahko jo le ojačaš do približno napajlne napetosti operacijskega ojačevalnika .

shock ::

gorjanc: hmm in kaj mi zdaj to pomaga kar si mi povedal? Še narobe imaš ker z OP. OJ. lahko komot narediš enostaven napetostni množilnik in to kar z tremi uporami, tremi diodami in tremi op. ojačevalninki. Samo ta množilnik dela samo v prvem kvadrantu. Drugače tisti množilnik, ki ga jst rabim baje, rabim en FET tranzistor, ker ima kvadratno karakteristiko. Samo nikakor mi ne pride na pamet kako bi lahko skombiniral vezje, da mi pride množenje dveh napetosti.

Blisk ::

Nč nisi povedal kako napetost bi množil in kako napetost bi rad ven dobil.
Tuki je full variant, ena je tudi z NE555.

shock ::

Blisk: Kako bi napetosti množil in kakšno napetost bi vn dobil? Nevem kako se ti to predstavljaš jst si tako predstavljam sin(t)*cos(t). Povej ti če misliš kako drugače, ker drugega množenja ne poznam :D. No skratka rad bi dobil en nčrt vezja, kjer ni nobenga čipa ki mi že to samo naredi, ampak bi rad videl izračune in karakteristike. Rad bi videl izračune do katere frekvenčnega območja bi to delovalo.

Blisk ::

Ja težko boš to brez čipov naredu, mogoče z transistorji.
Poleg tega je treba vedet, kako breme boš gor obesu.
Ker ko nardiš vezje, ne moreš kr nekako množit z neki krat.
Ti nardiš množilnik frekvence z točno določenim faktorjem množenja.
Lahk narediš preklopnik, s katerim spreminjaš faktor, ampak s tem se vezje zakomplicira.
Tega, kar bi pa ti rad, da bi kr naredu en množilnik, prklopu na vhodu neko frekvenco in na izhodu gledal do kam gre, tega pa NI.

shock ::

Kar se tiče izhoda bi dal kr en napetostni sledilnik, kjer ne vidim problema na izhodu. Kar pa se tičekdo ve kake velike napetosti množit spet ne mislim o tem sanjarit. Meni je v bistvu to da lahko množim tudi harmonične signale. Naprimer rad bi množil cos(w*t) in sin(t) in na izhodu bi dobil rad dobil nekaj takega A+B*sin(t)*cos(w*t) me ne zanima če ima kako dodano enosmerno komponjento ali da je ojačan zmnožek samo meni je važno da dobim tisti člen ki vsebuje sin(t)*cos(w*t)

Blisk ::

Po moje bi mogu nardit frekvenčni fenerator, z avtomatskim preklapljanjem frekvence na višje.

Brane2 ::

Blisk: On govori o napetostnem množilniku in ne frekvenčnem.

Ne vem, te stvari sem prespal na Vegovi, predvsem ker nas je s tem posiljeval Kasteli (modulatorji etc crap).

probaj kaj z googlom - "voltage multilication modulation" etc...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Blisk ::

Ja napetostni množilnik.
Mal sm zajebal.
En tak napetostni množilnik ti je bioionizator, vezje z upori, diodami in kondenzatorji.
Oz. skada v TVju.

Brane2 ::


En tak napetostni množilnik ti je bioionizator, vezje z upori, diodami in kondenzatorji.


Tisto je napetostni seštevalnik


Oz. skada v TVju.


Misliš kaskada ? Tudi tisto je seštevalnik, natanko enak kot tisti v bio-ionizatorju.

On potrebuje funkcijo množenja, verjetno za kak šolski primer modulatorja ( AM ?)...

MadMax ::

Brane2:
Sicer ne vem, kako je v knjigah, ampak meni se zdi zadeva po logiki obratna:
1. kaskada je množilnik, saj se z vsakim kompletom C-D napetost pomnoži z 2.
2. modulator je seštevalnik, saj iz f1 in f2 dobiš poleg njiju še f1+f2 in f1-f2. Nikakor pa ne dobiš f1*f2.
Se res motim?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Brane2 ::


Sicer ne vem, kako je v knjigah, ampak meni se zdi zadeva po logiki obratna:
1. kaskada je množilnik, saj se z vsakim kompletom C-D napetost pomnoži z 2.


Zdaj si me ujel v čisto drugem filmu ( med tono papirjev se zaj* z bilanco) ampak takole na pamet sem skoraj 100% da se v kaskadi z vsako stopnjo napetosti seštevajo. Vsak kondi v kaskadi se pri polnjenju nabije na približno vhodno napetost in se pri praznjenju sešteje z napetostmi ostalih kondijev. Če hočeš torej iz 220V dobiti 2.2kV, potrebuješ vsaj 10 kondijev in ne vem koliko diod...


2. modulator je seštevalnik, saj iz f1 in f2 dobiš poleg njiju še f1+f2 in f1-f2. Nikakor pa ne dobiš f1*f2.
Se res motim?


Modulator je lahko marsikaj. Pogoj je, da z enim signalom spreminja drugega, ni pa pogojeno točno kako.

Če imaš AM modulator, ta IIRC opravlja množenje signalov, če imaš recimo FM, potem z eno napetostjo spreminjaš frekvenco izhoda, če imaš PCM modulator, potem z napetostjo na vhodu spreminjaš razmerje signal/pauza digitalnega clock signala, če imaš fazni modulator, z napetostjo na vhodu spreminjaš fazo nekega periodičnega signala itd itd itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MadMax ::

Brane2:
Hehe, si pa takoj zakompliciral;)
Ja, vem da obstaja en kup modulatorjev, toda nekako sem se osredotočil na AM, vsaj glede na tvoj On potrebuje funkcijo množenja, verjetno za kak šolski primer modulatorja ( AM ?)... in pa kolikor sem razumel, kaj avtor topica želi.

Za kaskado moram pa res preverit.

btw: nič ne poročaš, kaj je z generalko? Zime je že skoraj konec...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Brane2 ::


btw: nič ne poročaš, kaj je z generalko? Zime je že skoraj konec...


Nč posebnega. Sem najdu predobrega avtomehankarja. Za ta denar svojih jajc že ne bom izpostavljal mrazu v neogrevani garaži, brez pravih izkušenj in ustreznega orodja.

Pred tehničnim sem dal stvar v pregled i možakar je reku, da še ni zrela za generalko, je pa opravu na njej precej drugih stvari. Tudi za generalko imam solidno ponudbo, ne tako veliko višjo od čiste cene delov. Zaenkrat stvari tako kažejo, da bom raje prepustil zadevo tipom, ki to lahko končajo v nekaj dneh medtem ko jaz na toplem služim $$$ za plačilo popravila...

shock ::

Hmm zdaj me zanima če veste za kako vezje? BTW z množenjem dosežeš f1+f2 in f1-f1. Boma že sam preštudiral celotno vezje samo rabim eno.

Brane2 ::

google "ring modulator"

google "AM modulator"

shock ::

In kaj ima veze tej modulatorji? Men sam zanima množilnik. Moduliranje signalov že znam kako in kaj delajo.

Brane2 ::

AM modulator opravlja funkcijo množenja. Ring modulator je eden od v preteklosti na veliko uporabljanih AM modulatorjev...

shock ::

Brane2: Ja in jke je tuki noviteta? Tukaj informacijski signal množi z nosilcem. Tukaj je cela umetnost. Samo jst še vedno iščem tisti člen ki množi tista dva signala :D. Saj vem, da lahko greš v štacuno in kupiš par čipov in nevem kolk uporov in imaš množilnik. Še na faksu eni prfksi ti ne znajo reč kako to naredijo. Vsi neki govorijo in nič ne povedo. Samo en prfoks mi je bil iskren in je rekel "nimam pojma, nikol nisem se s tem poglabljal"

jjohny ::

Predlagam ti, da to vprašanje zastaviš na Elektro-n forumu. Tam je kar precej strokovnjakov, za takšna vprašanja.

lp, jani

Brane2 ::


Brane2: Ja in jke je tuki noviteta? Tukaj informacijski signal množi z nosilcem.


Ti iščeš noviteto ali iščeš množilnik ?


Tukaj je cela umetnost. Samo jst še vedno iščem tisti člen ki množi tista dva signala . Saj vem, da lahko greš v štacuno in kupiš par čipov in nevem kolk uporov in imaš množilnik.


Kaj pričakuješ od mene ? Da bom premetal pol neta in ti serviral odgovor ? Tako ti iščeš stvari ? Zaposlil sem google in v treh minutrah našel kar nekaj primernih stvari. Ker se mi je zdelo žaljivo da težiš in najedaš folku za nekaj, kar očitno nisi niti poskusil najti, ti nisem dal neposrednih linkov.


Še na faksu eni prfksi ti ne znajo reč kako to naredijo. Vsi neki govorijo in nič ne povedo. Samo en prfoks mi je bil iskren in je rekel "nimam pojma, nikol nisem se s tem poglabljal"


Saj niso plačani za to (verjetno). Elektronika je ZELO širok pojem. Vsi se koncentrirajo na svoje področje. Zakaj bi se zaj* s stvarmi, ki jih ne zanimajo ?

shock ::

Brane2: saj nisem hotu nobenga užalit. BTW kaj misliš da nisem sikal po googlu? Saj sem iskal ampak brez uspeha. Če sem že kaj našel je bilo neko vezje s čipi skicirano in voila. To mene ne zanima, da nek čip kupiš in da bo delalo. Mene pač enastavno zanimajo podrobnosti.

MadMax ::

In če pogledaš notranjost čipa? Blok-shemo?
Ponavadi je v datasheetih dokaj podrobno razloženo in narisano.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Brane2 ::

MI je danes padlo na pamet, kako bi to dokaj enostavno naredil. Nisem še dodelal ideje, ker zdaj nimam časa. Biom v kratkem postal (upam da uporabno) diskretno vezje- upori in tranzistorji torej...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Analiza vezja

Oddelek: Šola
142637 (2008) int47
»

Hynix je razvil DDR4 čipe

Oddelek: Novice / Pomnilnik
337598 (6402) Bistri007
»

transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81085 (953) Azrael
»

TV-Out na TV letnik 1989 ???

Oddelek: Zvok in slika
291662 (1399) flipflop
»

Katera so najhitrejša logična vezja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
594520 (3881) CaqKa

Več podobnih tem