» »

Obdavčitev dela v Avstriji

Obdavčitev dela v Avstriji

««
13 / 20
»»

Mr.B ::

Mato989 je izjavil:

Vanquish je izjavil:


no, ni cisto tako crno vse skupaj. Vecina podjetij ima drseci delovni cas, kar pomeni da lahko prides ob 7-ih ali 10-ih. Kar se malice tice se lahko malo drugace organizaras (kar se slej kot prej bos) in pojes kaj manjsega v sluzbi, kosilo pa imas doma z druzino.

Kar nekaj delovnih mest je pred Grazom - pri Schwarzlsee kar pomeni, da dodatno prihranis 25m v eno smeri. Placa v IT za seniora programera pa je ze s kolektivno pogodbo dolocena na mislim da okoli 3330€ bruto, kar bi zneslo nekje 31.500€ neto letno, od cega treba odstet kakih 1200€ v tvojem primeru za doplacilo davka pa se stroske za avto je treba odstet.

Dosti krat se da tudi zmenit za krajsi delovni teden - naprimer 30ur. Dosti jih tudi s temi 30h zasluzi dosti vec kot pa bi v Mariboru ali okoli.
Dodatno se s kar nekaj delodajalci da zmenit, da delas od doma naprimer 1x tedensko ipd.


- Drseči delovni čas kaj prida ne izboljša, razen tega, da morda ni treba na pot glih ob 5:30... pa še tu drseči pride v poštev večinoma samo za programerje, kar pa je treba vedet, da nas tukaj večina ni, kaj šele senior.

- Ja kar nekaj jih je pod Grazom, še več pa NAD Grazom...

- Kot že omenjeno vsi nismo programerji kaj šele senior programerji, kar pomeni da kolektivna od programerjev ne velja za nas, recimo konkretno, meni so ponujali v Grazu 1800 na mesec delovnik od 7-16 pon-pet 2 dodatni plači... ampak sem si izračunal da če vštejem vse ure in dodatne stroške amortizacije avta zaradi količine vožnje, se mi bolj splača delat 3km stran od šihta za 840€ neto + malica in prevoz kar nanese cca. 1.000€ + regres 1.000 + božičnice cca. 400€...

Tako da ja, je kar nekaj benefitov za senior programerje kot lepo izpostaviš, ampak čeprav je to slotech, to ne pomeni da smo vsi tukaj senior programerji... tukaj so tudi prodajalci, CNC operaterji, krovci, sys admini, skladiščniki ipd... za take profile drseči in kolektivne pogodbe ne pridejo v poštev, vsaj ne v omenjenih zneskih =)

V googla sem vpisal : senior cnc programer gratz
plače se začnejo od 2100€ dalje : https://www.karriere.at/jobs/5295565
tale 2500€ dalje : https://www.karriere.at/jobs/5269607

S tem da to so minimalne številke za plačo, če si ti kao expert in sposoben boš hitro lahko rekel 3000€, oziroma delodajalec, če bo videl da si dober ti bo v vsakem primeru dal povišico, kot da greš k konkurenci...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mato989 ::

Vanquish je izjavil:

Mato989 - govoril sem za IT kolektivno pogodbo v katero spada se ogromno drugih profilov. Treba je pogledat kolektivne pogodbe, se pozanimat koliko let izkusenj ti priznajo in vidis kaj lahko pricakijes cez leto dni in vec.
Ne gre pozabit tudi penzije, ki je v AT neprimerno visja, dodatno tudi, ce planiras imeti otroke v kratkem, ce jih slucajno ze nimas.

Skratka verjamem, da se marsi komu me splaca, hotel sem samo povedat, da si res vzel robne primere in da se tudi za tebe da dobit dosti boljse.


Seveda se da dobit dosti boljše, vprašanje je pač koliko socialnega lajfa in koliko vožnje za to plačaš... običajno "preveč" za moj okus, ob selitvi gor pa nisi več dosti na boljše finančno gledano.

mato989: prevoz in malice ne štej med plačo...primerjaj neto slo neto avt...to je pravična primerjava ter njihovih 1800 x 14....proti tvojimi 840 x 12 + regres 1000 + božičnica 400.

avt: 1800 x 14 = 25200
slo: 840 x 12 + 1000 + 400 = 11480

x 20 let...recimo.....

AVT: pol miliona € +
SLO: 230k €

s tem, da ti gor baje vsako leto kolektivno dvignejo 2%? pri nas pa 0.5% na leto.


Zakaj pa naj ne štejem med plačo? Saj jaz štejem med PRILIVE. Mene osebno zanima koliko dobim izplačano na TRR... Zdaj pa še primerjaj koliko € dohodnine moram doplačat SLO če zaslužim v Avstriji 25k...

Scipascapa - pri nas je 0,1%. Vcasih je blo 0,5.


Source da je samo 0.1% pri nas?

V googla sem vpisal : senior cnc programer gratz
plače se začnejo od 2100EUR dalje : https://www.karriere.at/jobs/5295565
tale 2500EUR dalje : https://www.karriere.at/jobs/5269607


Po 1 letu dela in certifikatu z 1.000 urami nisi senior ampak junior, in za junior so plače tam okrog 1.700EUR, senior postaneš pri 4-5 letih delovnih izkušenj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Longinus ::

Dohodnina pri 25k neto letni placi je nekje 130 na mesec ce imas maksimalni pendlerpauschale.
wir sind die herscher,wir sind die sklaven
wir sind uber all, wir sind nirgends
wir sind die herscher der purpurnen fluse

Mato989 ::

Longinus je izjavil:

Dohodnina pri 25k neto letni placi je nekje 130 na mesec ce imas maksimalni pendlerpauschale.


Tako je, kar pomeni skoraj 14.ta plača manj =) Potem odbijem še amortizacijo avta pri 2,5h vožnje dnevno dodatne servise, dodatne možne okvare, hitrejše menjevanje avta zaradi kilometrine itd... in lahko mirne duše zaključimo da je razlike cca. 30%, ko dodam socialni vidik da praktično prijateljev ne vidim in da doma starim skorajda ne morem pomagat zaradi odsotnosti itd... potem se za tak denar pač osebno več ne splača.

Ne pravim da drugim morda pa se. Govorim iz osebnega vidika. Kolega dela v magni in ga od takrat praktično več ne vidim, (1 leto) ker dela 2 izmeni, pa vožnja, pa nadure, vse to za 1.800€ na mesec... Tudi sam je vedno bolj nezadovoljen iz vseh vidikov razen finančnega.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


Seveda se da dobit dosti boljše, vprašanje je pač koliko socialnega lajfa in koliko vožnje za to plačaš... običajno "preveč" za moj okus, ob selitvi gor pa nisi več dosti na boljše finančno gledano.

Dajte že nehat nabijat s tem socialnem lifom in ne vem kakim dolgim delovnikom.

V Avstriji in Nemčiji velja, da je delovnik 8 ur. Če delaš več, so nadure. Plačane. Če se v firmi na splošno dela več kot je dovoljeno, bo podjetje fasalo inšpekcijo in plačalo svinjsko kazen. zato se za povečan obseg najema zunanje ali pa se dodatno zaposluje.

Dobesedno lahko vDACH regiji dobiš dobro plačano službo (5k plus) in delaš normalnih 8 ur. Sam nekaterim tukaj to nikoli ne bo jasno, ker je lažje jamrat...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Seveda se da dobit dosti boljše, vprašanje je pač koliko socialnega lajfa in koliko vožnje za to plačaš... običajno "preveč" za moj okus, ob selitvi gor pa nisi več dosti na boljše finančno gledano.

Dajte že nehat nabijat s tem socialnem lifom in ne vem kakim dolgim delovnikom.

V Avstriji in Nemčiji velja, da je delovnik 8 ur. Če delaš več, so nadure. Plačane. Če se v firmi na splošno dela več kot je dovoljeno, bo podjetje fasalo inšpekcijo in plačalo svinjsko kazen. zato se za povečan obseg najema zunanje ali pa se dodatno zaposluje.

Dobesedno lahko vDACH regiji dobiš dobro plačano službo (5k plus) in delaš normalnih 8 ur. Sam nekaterim tukaj to nikoli ne bo jasno, ker je lažje jamrat...


Pokaži mi take šihte za nekoga ki ima 5 leti izkušenj skladiščnika, ali pa čistilko, ali pa prodajalca itd... ne govorim za sebe, ampak teh 5k itd na mesec, lahko dobite senior programerji cnc stručkoti ipd...

Ni dolg delovnik ampak delovnik 8ur + 1 ura neplačane malice (ker večina želi da si med šihtom spočiješ) in ker sodelavci avstrijci gredo jest, in dejstvom da se voziš domov 1,5ure v eno smer... to skupaj znese 8+1+2,5 kar je dnevno 11,5-12 ur šihta... torej po domače če ob 6:00 odrineš prideš nekje ob 18:00 domov...

Kar se pa socialnega lajfa tiče, pa najlepše spomine v življenju imam od socialnega lajfa, ne od vožnje na šiht in ne od dela...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Mr.B ::

Mato989 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Seveda se da dobit dosti boljše, vprašanje je pač koliko socialnega lajfa in koliko vožnje za to plačaš... običajno "preveč" za moj okus, ob selitvi gor pa nisi več dosti na boljše finančno gledano.

Dajte že nehat nabijat s tem socialnem lifom in ne vem kakim dolgim delovnikom.

V Avstriji in Nemčiji velja, da je delovnik 8 ur. Če delaš več, so nadure. Plačane. Če se v firmi na splošno dela več kot je dovoljeno, bo podjetje fasalo inšpekcijo in plačalo svinjsko kazen. zato se za povečan obseg najema zunanje ali pa se dodatno zaposluje.

Dobesedno lahko vDACH regiji dobiš dobro plačano službo (5k plus) in delaš normalnih 8 ur. Sam nekaterim tukaj to nikoli ne bo jasno, ker je lažje jamrat...


Pokaži mi take šihte za nekoga ki ima 5 leti izkušenj skladiščnika, ali pa čistilko, ali pa prodajalca itd... ne govorim za sebe, ampak teh 5k itd na mesec, lahko dobite senior programerji cnc stručkoti ipd...

Ni dolg delovnik ampak delovnik 8ur + 1 ura neplačane malice (ker večina želi da si med šihtom spočiješ) in ker sodelavci avstrijci gredo jest, in dejstvom da se voziš domov 1,5ure v eno smer... to skupaj znese 8+1+2,5 kar je dnevno 11,5-12 ur šihta... torej po domače če ob 6:00 odrineš prideš nekje ob 18:00 domov...

Kar se pa socialnega lajfa tiče, pa najlepše spomine v življenju imam od socialnega lajfa, ne od vožnje na šiht in ne od dela...

Dej no, raje povej da si nesposoben, glede na to da so ti ponudili le 1800 bruto... CNC sposobni ljudje s programiranjem imajo tam v ütartu brez znanja nemüine minimalno 2100, pri tebi bi verjetno starrtali 3000. S sobico katero bi z vsem stroüki priüla 200€, in bi vsak petek üel lahko domov v Sovenijo v svojo bajto uživat svoj socialni laif, in v ponedeljek zjutraj se odpeljal nazaj v sluzbo. V bsitvu bi moral resnično bogato zapravljati da bi samsi porabil juraj neto v stroških da bi se lahko tako na široko razprtimi prsti približal stroškom v sloveneji...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

TheBlueOne ::

Mato, ni cisto tako. Imas modelov dela kolikor hoces, kjer jaz se nisem dozivel taksnega kot ga opisujes.

Proizvodnja in vsi ki so na njo vezani imajo identicen urnik kot v Slo. Developerji in razvojniki pa imajo praviloma fleksibilnega, praviloma 38,5h/teden.

To pomeni, da se ti vsak dan, razen petek odsteje pol ure za malico, tu in tam se 15min ob devetih (odvisno od podjetja).

Torej praviloma izgubis 4x30min na teden, kar je 2h in tako prides na slabe 40h/teden.

Je pa res, da vecina dela nadure cez teden in sklizne domov v petek kakor hitro je mogoce, ali pa sploh ne grejo v sluzbo. Do sedaj so vsa podjetja dovolila, da lahko cel dan koristim ure.

Mato989 ::

Dej no, raje povej da si nesposoben, glede na to da so ti ponudili le 1800 bruto... CNC sposobni ljudje s programiranjem imajo tam v ütartu brez znanja nemüine minimalno 2100, pri tebi bi verjetno starrtali 3000. S sobico katero bi z vsem stroüki priüla 200€, in bi vsak petek üel lahko domov v Sovenijo v svojo bajto uživat svoj socialni laif, in v ponedeljek zjutraj se odpeljal nazaj v sluzbo. V bsitvu bi moral resnično bogato zapravljati da bi samsi porabil juraj neto v stroških da bi se lahko tako na široko razprtimi prsti približal stroškom v sloveneji...


Torej za tebe so samo seniorji in nesposobni, super, to pa da se nekdo priuči in ni iz te stroke pa ne obstaja... bravo... pač smo različni profili, eni imamo več različnih znanj in pač nismo seniorji ampak smo samo solidni v 2-3 zadevah...

Kako zdaj, prej si govoril o seniorjih zdaj že v startu 2.100 na mesec, odloči se kako boš prikrojil svojo statistiko.

Sobica je spet 200€, kvaliteta lajfa se poslabša, dejstvo... bo treba kdaj probat kaj delat... razlika mora bit najmanj 150% da je to za razmislit.

Ponujali so mi že dobre številke, ampak je vseeno najlepše bit od šihta 2-3km hitro doma in v domačem kraju kjer poznaš 50% folka.

Mato, ni cisto tako. Imas modelov dela kolikor hoces, kjer jaz se nisem dozivel taksnega kot ga opisujes.

Proizvodnja in vsi ki so na njo vezani imajo identicen urnik kot v Slo. Developerji in razvojniki pa imajo praviloma fleksibilnega, praviloma 38,5h/teden.

To pomeni, da se ti vsak dan, razen petek odsteje pol ure za malico, tu in tam se 15min ob devetih (odvisno od podjetja).

Torej praviloma izgubis 4x30min na teden, kar je 2h in tako prides na slabe 40h/teden.

Je pa res, da vecina dela nadure cez teden in sklizne domov v petek kakor hitro je mogoce, ali pa sploh ne grejo v sluzbo. Do sedaj so vsa podjetja dovolila, da lahko cel dan koristim ure.


Seveda imaš, ampak ko prideš na malo višji nivo... ne morš rečt da si lahko kar vsi modele dela izbirajo, včasih ne gre, recimo Magna ipd...

Proizvodnja ima identični urnik ja, samo imam dejanske informacije od kolegov ki gori delajo in je prisilno fraj 1 ura zmes za "kosilo" in se ne da zmenit da ne bi tega bilo, ker Avstrijci gredo jest, ti pa sam ne morš naprej delat, ker je delo tako organizirano.

To da delajo nadure vem, tole je solidno, ampak je treba vedet pri malo bolj delovnem ritmu in nadurah med teden to pomeni da si itak v petek mrtev doma in manj aktiven torej počivaš...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


ne govorim za sebe, ampak teh 5k itd na mesec, lahko dobite senior programerji cnc stručkoti ipd...

Taki dobimo tam nekje 8k (začetna plača 400/dan -> 50/uro) do 15k mesečno ;).

Če bi bil sam cel čas v Nemčiji, bi bila moja povprečna plača skoraj 15k. Sam, ker delam pa remote, je pa malo manjša.

Mato989 je izjavil:


Pokaži mi take šihte za nekoga ki ima 5 leti izkušenj skladiščnika, ali pa čistilko, ali pa prodajalca itd...

Sem mislil (še vedno mislim), da je to Slo-Tech forum, ne Slo-Nizko-Plačana-Delovna-Mesta forum...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

TheBlueOne ::

Sem na visjem nivoju in gre s fleksibilnostjo. Pravzaprav je vedno lazje.

Place, ki jih citiras so minimalne po kolektivni in le redko izplacane.

Je pa seveda res, da razlika ni tako velika, da se splaca vsakomur. Se da v Slo tudi lepo zasluzit, ampak so bolj izjeme, katerih ne poznam.

Sam nisem nikoli delal v Slo, tako da tezko sodim. Sem pa na enem podjetju, kjer sem fural projekte bil izpostavljen min 30% zaposlenih, ki so prisli iz Slovenije. Nisem srecal niti enega, ki bi sel nazaj. Kar so mi razlagali, da se dogaja od neplacanih nadur, odnosa sefov, visine place ipd., ni kazalo neke lepe slike.

Invictus ::

TheBlueOne je izjavil:


Je pa res, da vecina dela nadure cez teden in sklizne domov v petek kakor hitro je mogoce, ali pa sploh ne grejo v sluzbo. Do sedaj so vsa podjetja dovolila, da lahko cel dan koristim ure.

V Nemčiji je nekaj najbolj normalnega, da si petek fraj, če si bil prej 4 dni pri stranki. Mogoče odgovoriš kak email, to je pa to...

Mato989 je izjavil:


To da delajo nadure vem, tole je solidno, ampak je treba vedet pri malo bolj delovnem ritmu in nadurah med teden to pomeni da si itak v petek mrtev doma in manj aktiven torej počivaš...

Nemci, Avstrijci, Švicarji, pa hud delovni ritem ? Ti pa res nimaš pojma kako se dela v teh deželah.

Če bo delodajalec pritisnil na zaposlene, naj več delajo, bo takoj fasal sindikalista na vrata, če ne bo sodeloval, potem odvetnika sindikata s tožbo, na koncu delavsko inšpekcijo. In ga bo bistveno več stalo vse skupaj, kot da še zaposli par novih ljudi.

Sindikati so v teh deželah zelo učinkoviti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

TheBlueOne ::

To glede delovnega ritma je res malo mimo. :) Tistim, ki pridejo iz Slo proizvodnje v At je praviloma dolgcas. Je pa tocno dolococeno s kaksnimi obremenitvami sme delavec delati dnevno, do kod lahko gre izjemoma... Je kar tesko gurati ljudi, ce res nimas ekipe, ki ne pozna nic. Pa se takrat se bo slej kot prej nasel nekdo, ki bo obvstil inspekcijo.

Ta mit cudi tudi mene, ces da se v tujini tako grozno gara.

Mr.B ::

TheBlueOne je izjavil:

To glede delovnega ritma je res malo mimo. :) Tistim, ki pridejo iz Slo proizvodnje v At je praviloma dolgcas. Je pa tocno dolococeno s kaksnimi obremenitvami sme delavec delati dnevno, do kod lahko gre izjemoma... Je kar tesko gurati ljudi, ce res nimas ekipe, ki ne pozna nic. Pa se takrat se bo slej kot prej nasel nekdo, ki bo obvstil inspekcijo.

Ta mit cudi tudi mene, ces da se v tujini tako grozno gara.

To se stabo strinjam. Ritem je bsitveno počasnejši, in more res biti nekaj izjemnega da kdo sedi in tolče nadure.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

TheBlueOne ::

Na koncu se mi zdi, da je povsod lahko lepo, tudi v Sloveniji, cisto odvisno od osebe. Jaz se v Slo nisem nikakor znasel.

Se mi zdi, da je dosti lazje iz Slo na "zahod", kot obratno.

Mato989 ::

Sam nisem nikoli delal v Slo, tako da tezko sodim. Sem pa na enem podjetju, kjer sem fural projekte bil izpostavljen min 30% zaposlenih, ki so prisli iz Slovenije. Nisem srecal niti enega, ki bi sel nazaj. Kar so mi razlagali, da se dogaja od neplacanih nadur, odnosa sefov, visine place ipd., ni kazalo neke lepe slike.


Večinoma je tako, da tisti ki pridejo v tujino gredo tja z razlogom, večina zaradi plače, nekateri zaradi tega ker v njihovih krajih obstaja prevče nesposobnih nadrejenih... to se strinjam, ampak a ni logično da bo v 90% folk hvalil svojo odločitev, ker jo tako samoracionalizira, le kdo bo šel delat v Avstrijo da bo rekel, veš, v Slo je bilo bolje...

Od 7 ki delajo v tujini sta 2 prišla nazaj, en iz Anglije, drugi iz pohajkovanja po Svetu (3 mesece delat tja, 7 mesecev tam itd...) Seveda se v Avstriji splača delat bolj kot doma, ko je govora o plačah 2.500€+ karkoli je manj je potrebno naredit dobro računico glede na tvojo lokacijo in glede na to ali imaš familijo ali ne itd...

Mr.B je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

To glede delovnega ritma je res malo mimo. :) Tistim, ki pridejo iz Slo proizvodnje v At je praviloma dolgcas. Je pa tocno dolococeno s kaksnimi obremenitvami sme delavec delati dnevno, do kod lahko gre izjemoma... Je kar tesko gurati ljudi, ce res nimas ekipe, ki ne pozna nic. Pa se takrat se bo slej kot prej nasel nekdo, ki bo obvstil inspekcijo.

Ta mit cudi tudi mene, ces da se v tujini tako grozno gara.

To se stabo strinjam. Ritem je bsitveno počasnejši, in more res biti nekaj izjemnega da kdo sedi in tolče nadure.


v Magni v Grazu so parkrat že potegnili nadure... vem iz prve roke ker kolega dela tam in jih je tolkel... če se je zlagal se lažem še jaz.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

TheBlueOne ::

@Mato989,

Ja je ze res, da gredo verjetno tisti, ki zelijo na boljse, ampak ni ravno res, da so nereprezantativni za celotno sliko. Mnogi so delali na vecih podjetijih, mnogi so dela za najvecje zaposlovalce v regijah. To mi je jasno, da nekatera nisna podjetja verjetno znajo nekako konkurencno nagraditi zaposlene, ampak ce med njimi ni najvecjih, potem lahko 90% ljudi pozabi, da bo naslo nekega premium delodajalca. Torej sli so iz vecinske slovenske slike v povprcje ali celo podpovprecje v Avstriji in bili primerjalno super zadovoljni.

Kar pravis za nadure je absolutno res. Se jih dela, tudi kaksno daljse obdobje in to praviloma brez nekege odpora. Ta obdobja praviloma niso dolga in nadure so praviloma primerno nagrajene in niso grozno motece, ker vsak ve, da niso stalnica. So pa podjetja, ki ves cas delajo nadure, ampak tam ostanejo samo neki cudaki, ki jih to ne moti.

pumaxx ::

Imam eno vprašanje glede napovedi dohodnine. Ali mogoče kdo ve kako se pravilno obračuna božičnica pri napovedi dohodnine. Ali pa vsaj kak nasvet ali izračun.

kingsix ::

Normalno kot plača, dohodek 1101 na napovedi.

pumaxx ::

Si lahko malo bolj natančen? Kaj se odšteje od bruto?

billy ::

Kot za normalno plačo, stroške, davek, ipd. Ni neke specifike

pumaxx ::

Zanima me če sploh veste o čem govorim. Je kdo tu, ki je letos izpolnjeval dohodninsko napoved in uveljavljal božičnico kot olajšavo. Sprašujem kot delavec migrant, da se razumemo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pumaxx ()

billy ::

Ne, zakaj bi jo, če spada to v "normalni" dohodek.

pumaxx ::

Očitno ne veš o čem pišem.

kingsix ::

Božičnica in regres spadata pod normalen dohodek, tako kot plača. Ne vem kaj točno želiš. Po mojem si nekaj nekje narobe razumel.

pumaxx ::

In kako to prikažem oziroma obračunam pri napovedi dohodnine. Jaz dobim letno plačilno listo (14 X mesečna plača) kjer ni izkazana božičnica posebej. Pri nas pa je od lanskega leta neodavčen 70% povprečne mesečne bruto plače ki je izplačana kot božičnica. Zanima me če je tu kdo ki je delavec migrant in je letos to izkazoval pri napovedi dohodnine.

Mr.B ::

Konec leta dobis letni obracun. Tam je skupj bi moralo biti vse skupaj neto/ bruto z vsemi dodatki in nadurami.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

pumaxx ::

Ja to mam. In kako naprej?

kingsix ::

Bruto/prispevke/davke vneseš pod Dohodek 1101.

Potem pa še spodaj pod dohodki prejetimi iz tujine vneseš 1101, zneseke od zgoraj in stroške (malica, prevoz)

St235 ::

Mater pametujete, pa sploh ne razumete kaj clovek sprasuje. Od leta 2017 naprej se "bozicnica" oziroma nagrada za dobro poslovanje podjetja v RS obdavci drugace in sice do max dobrih 1000e je davka od dohodka opraviceno okol 70% le tega.

Pri 14 avstrijskih placah ti to nic ne koristi, ker ne gre za enak dohodek. To da mi in avstricij temu pogovorno recemo bozicnica ne pomeni da bo enako obravnavano z vidika davcne.

billy ::

kingsix je izjavil:

Božičnica in regres spadata pod normalen dohodek, tako kot plača. Ne vem kaj točno želiš. Po mojem si nekaj nekje narobe razumel.


Govori o tem, da je tisto apaško društvo spet spravilo ven napačno informacijo, da se gre božičnica med olajšavo in spet kličejo folk k sebi, da jim svetujejo - proti plačilu.

Mavrik ::

St235 je izjavil:

Mater pametujete, pa sploh ne razumete kaj clovek sprasuje. Od leta 2017 naprej se "bozicnica" oziroma nagrada za dobro poslovanje podjetja v RS obdavci drugace in sice do max dobrih 1000e je davka od dohodka opraviceno okol 70% le tega.

Pri 14 avstrijskih placah ti to nic ne koristi, ker ne gre za enak dohodek. To da mi in avstricij temu pogovorno recemo bozicnica ne pomeni da bo enako obravnavano z vidika davcne.


Torej je odgovor za OPja še vedno "obdavči se isto kot ostale plače"? :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

billy ::

Vedno je bil ja in vedno bo :)

Če dlakocepimo je za našo davčno še bolj obdavčen, zato ker na ta dohodek ne moreš uveljavljat stroškov, katere lahko na normalno plačo ;)

bad bad FURS, eh?

St235 ::

Manjka bistven del odgovara in sicer, da sprememba obdavcitve za "bozicnico" ne vpliva na obdavcitev dohodka iz tujine. Brez tega si lahko se 100 let odgovarjate pa boste govorili en mimo drugega.

kingsix ::

St235 je izjavil:

Mater pametujete, pa sploh ne razumete kaj clovek sprasuje. Od leta 2017 naprej se "bozicnica" oziroma nagrada za dobro poslovanje podjetja v RS obdavci drugace in sice do max dobrih 1000e je davka od dohodka opraviceno okol 70% le tega.

Pri 14 avstrijskih placah ti to nic ne koristi, ker ne gre za enak dohodek. To da mi in avstricij temu pogovorno recemo bozicnica ne pomeni da bo enako obravnavano z vidika davcne.


Še vedno pa smo mu odgovorili 100% prav, a ne?

Mr.B ::

St235 je izjavil:

Manjka bistven del odgovara in sicer, da sprememba obdavcitve za "bozicnico" ne vpliva na obdavcitev dohodka iz tujine. Brez tega si lahko se 100 let odgovarjate pa boste govorili en mimo drugega.

Dohodek je dohodek, ne glede kako ga nekateri hočete intepretirati.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

St235 ::

priblizno tako kot bi nekomu, ki sprasuje kaksno bo jutri vreme razlagali da je vceraj padal dez.

Mr.B je izjavil:

St235 je izjavil:

Manjka bistven del odgovara in sicer, da sprememba obdavcitve za "bozicnico" ne vpliva na obdavcitev dohodka iz tujine. Brez tega si lahko se 100 let odgovarjate pa boste govorili en mimo drugega.

Dohodek je dohodek, ne glede kako ga nekateri hočete intepretirati.

No in to je idiotizem da glava pece.

Ravno zgoraj sem ti napisal, da v sloveniji izplacana nagrada za dobro poslovanje ni davcno enako obravnavana kot redna placa. Torej ne, dohodek z vidika davcne ni vedno obravnavan enako. Zato tudi odgovori niso bili jasni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

kingsix ::

Poglej - dohodek iz Avstrije (tujine) je obdavčen enako oz je iz vidika FURS'a obravnavan enako - pa če je to plača, regres, božičnica, porodniška ali nagrada. Ne vem kaj tu ni jasnega?!?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

St235 ::

Se dobro da dohodek lahko natane samo od dela a ne?

Pa recimo recimo pri porodniski je sedaj na sodiscu ena zadeva in sicer ali se se kar vsaka porodniska steje kot starsevsko naodmestilo(kar je dohodek od dela), ali pa je v primeru izplacevanja "socialne prodniske" v avstiji to potrebno v sloveniji obravnavat kot starsevski dodatek (kar je socialni transfer).

Tako da stvari same po sebi niso tako crno bele.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

kingsix ::

Trenutno so. Moja je ravno dobila dohodnino od porodniške v AT. Za plačt dobrih 3000EUR. Svinjarija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

St235 ::

Sorry, mi je kristalna krogla crnila in ne morem preverit kaksno porodnisko in na kateri osnovi jo prejema tvoja draga, da bi lahko sploh vedel ali gre za primerljiv primer.

Ce jo prejema na podlagi svojega dohodka od dela potem ni to nic bolj svinjarija kot placevanje vseh ostali davcnih residentov Slovenije. Sloveniaj se je pac odlocila, da je starsevsko nadomestilo, obravnavano kot dohodek iz dela. In to velja tako za tiste, kimdelajo v sloveniji kot delavce migrante.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mr.B ::

St235 je izjavil:

Se dobro da dohodek lahko natane samo od dela a ne?

Pa recimo recimo pri porodniski je sedaj na sodiscu ena zadeva in sicer ali se se kar vsaka porodniska steje kot starsevsko naodmestilo(kar je dohodek od dela), ali pa je v primeru izplacevanja "socialne prodniske" v avstiji to potrebno v sloveniji obravnavat kot starsevski dodatek (kar je socialni transfer).

Tako da stvari same po sebi niso tako crno bele.

Se strinjam, prevoz ki ga dobite v Sloveniji placani, je zaradi dela.
Malica, ki je placana je tudi zaradi dela...
Regres je zagotovo iz iste logike...

Cudno da si sedaj prisel na robne pogoje, ok zakaj pa potem ne vzamem raje slovenske porodniske. Ker Avstrijska je se krajsa v dolocenih robnih pogojih.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

St235 ::

Vidim, da o avstrijski porodniski pojma nimas, priblizno tako kot vsem ostalem v tej temi.

kingsix ::

St235 je izjavil:

Sorry, mi je kristalna krogla crnila in ne morem preverit kaksno porodnisko in na kateri osnovi jo prejema tvoja draga, da bi lahko sploh vedel ali gre za primerljiv primer.

Ce jo prejema na podlagi svojega dohodka od dela potem ni to nic bolj svinjarija kot placevanje vseh ostali davcnih residentov Slovenije. Sloveniaj se je pac odlocila, da je starsevsko nadomestilo, obravnavano kot dohodek iz dela. In to velja tako za tiste, kimdelajo v sloveniji kot delavce migrante.


Ni važno na kateri osnovi jo prejema. Je enako, če gre glede na dohodek, če je vzela pavšal ali če je preko mene. Ni važno. Šteje se kot normalen dohodek, kar je edino kar je pomembno.

Ne vem kaj skušaš tukaj nekaj bluzit in se delat pametnega.

Invictus ::

Svašta...

A folku res ne potegne, da naš FURS ne dela po enaki zakonodaji kot davčna v Avstiji?

FURSa niti ne zanima kako si ti dobil denar, važno je da si ga dobil. za njih je to pač dohodek.

Ne vem zakaj ste še vedno slovenski davčni rezidenti, če pa delate in živite gor?!?!?!

Samo vsi bi koristili samo ugodnosti z obeh strani, prispevali pa nič...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

kingsix je izjavil:

St235 je izjavil:

Sorry, mi je kristalna krogla crnila in ne morem preverit kaksno porodnisko in na kateri osnovi jo prejema tvoja draga, da bi lahko sploh vedel ali gre za primerljiv primer.

Ce jo prejema na podlagi svojega dohodka od dela potem ni to nic bolj svinjarija kot placevanje vseh ostali davcnih residentov Slovenije. Sloveniaj se je pac odlocila, da je starsevsko nadomestilo, obravnavano kot dohodek iz dela. In to velja tako za tiste, kimdelajo v sloveniji kot delavce migrante.


Ni važno na kateri osnovi jo prejema. Je enako, če gre glede na dohodek, če je vzela pavšal ali če je preko mene. Ni važno. Šteje se kot normalen dohodek, kar je edino kar je pomembno.

Ne vem kaj skušaš tukaj nekaj bluzit in se delat pametnega.


Ce si ti tako glup,da vsako stvar vzames zdravo za gotovo je tvoj problem. V sloveniji namrec jasno locimo med starsevskim nadomestilom in starsevskim dodatkom. In posledicno furs tega ne more kar tako ignorirat. Osebno poznam zgodbo odprto se iz leta 2012 in se niti MF se ni dokoncno zjasnil glede tega, vem pa da je par primerov tudi ze na sodiscu.

Invictus je izjavil:

Svašta...

A folku res ne potegne, da naš FURS ne dela po enaki zakonodaji kot davčna v Avstiji?

FURSa niti ne zanima kako si ti dobil denar, važno je da si ga dobil. za njih je to pač dohodek.

Ne vem zakaj ste še vedno slovenski davčni rezidenti, če pa delate in živite gor?!?!?!

Samo vsi bi koristili samo ugodnosti z obeh strani, prispevali pa nič...


Saj nihce ne pricakuje od furs da bo delal po avstrijski zakonodaji, tukaj je govora o tem, da morajo delat po slovenski.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

St235 je izjavil:


Saj nihce ne pricakuje od furs da bo delal po avstrijski zakonodaji, tukaj je govora o tem, da morajo delat po slovenski.

Moja poanta je bila bolj v tem, da FURS boli k**** za avstrijsko davčno zakonodajo >:D.

Še bolj kot to me pa moti, da izobraženi ljudje, ki so šli delat v tujino, ne poznajo pojma davčni rezident.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

St235 ::

Absolutno, zato tudi olajsave na nase "bozicnice" nimajo veze z dohodki iz avstrije.

Samo potem iz tega prit na izjavo, da so pa sedaj kar vsi dohodki enaki je pa mal noro. Ce bi kekec vsaj pri dohodkih od dela ostal...

Glede davcnih rezidenstev se pa povsem strinjava. Vsak ga ima pravico odjavit, samo potem naj tudi spoka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

kingsix ::

@Invictus , brez skrbi, pojem davčni rezident mislim, da poznamo vsi.
Jaz živim v Sloveniji, tukaj imam tudi nepremičnine, otrok hodi tukaj v vrtec in tako sem davčni rezident Slovenije.

Kar je še smešno glede Slovenija-Avstrija:
- En znan primer... Če delaš v Avstriji in izgubiš zaposlitev, moraš v Sloveniji pridobit nadomestilo za brezposelnost. Za nekoga s 4 leti delovne dobe pri nas dobiva to nadomestilo 3 mesece.
Glede na to ,da je imel posameznik v AT plače 2400 netto, dobiva v Sloveniji tisti maximum - 892,5€. Ampak - Sloveniji Avstrija izplačuje za to nadomestilo, kot bi to dobival posameznik v AT. Slovenija dobiva v tem primeru 7,5 mesecev po 1320€. Navadno tudi več, če so še kake druge fore. Torej Slovenija na račun tega zasluži lepih 6563€, kateri bi naj pripadali temu posamezniku.

rhino ::

kingsix je izjavil:

@Invictus , brez skrbi, pojem davčni rezident mislim, da poznamo vsi.
Jaz živim v Sloveniji, tukaj imam tudi nepremičnine, otrok hodi tukaj v vrtec in tako sem davčni rezident Slovenije.

Kar je še smešno glede Slovenija-Avstrija:
- En znan primer... Če delaš v Avstriji in izgubiš zaposlitev, moraš v Sloveniji pridobit nadomestilo za brezposelnost. Za nekoga s 4 leti delovne dobe pri nas dobiva to nadomestilo 3 mesece.
Glede na to ,da je imel posameznik v AT plače 2400 netto, dobiva v Sloveniji tisti maximum - 892,5€. Ampak - Sloveniji Avstrija izplačuje za to nadomestilo, kot bi to dobival posameznik v AT. Slovenija dobiva v tem primeru 7,5 mesecev po 1320€. Navadno tudi več, če so še kake druge fore. Torej Slovenija na račun tega zasluži lepih 6563€, kateri bi naj pripadali temu posamezniku.



Ni tako, da ti v Sloveniji izplacujejo maximum, dokler pac ni denar, ki ga nakazuje Avstrija, porabljen?
Ce karikiram: v Avstriji bi dobil 12x po 1500€ (=18000€). V Sloveniji ti pa lahko max. izplacujejo 892€ (zaokrozimo na 900). Torej ti potem v Sloveniji ne izplacajo 12x, ampak 20x900. Ni tako?
Intel I7 950|Asus P6X58D-E|
ZOTAC GeForce 580 GTX 1536 GDDR5|OCZ Vertex2E 60GB + 500GB WD + 1TB Samsung F3|
3x2GB Kingston HyperX DDR3-1600|Cougar GX1050|CM HAF-X
««
13 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321293 (18020) BigWhale
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226987 (17938) sampi
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10528203 (22184) St235
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530801 (27776) Matko

Več podobnih tem