» »

Je mozen prenos licence?

Je mozen prenos licence?

«
1
2

Katastrofa ::

Pozdravljeni,

Po vsem prebranem mi zdaj enostavno ni jasno....skratka, imam 4 leta star racunalnik s prednamescenim OS Windows professional 7. Sedaj sem kupil nov racunalnik brez operacijskega sistema in me zdaj zanima, ali je mogoce prenesti windowse s starega rac. na novega?

In v primeru, da tega ni mozno narediti, me zanima se, kako je recimo s tem, da jaz kupim nove windowse jih nalozim, licenciram, cez nekaj casa formatiram racunalnik, jih v tem primeru lahko nalozim se 1x ali kako gre to?

Hvala za odgovore.
  • poskusilo klonirati: Katastrofa ()

Company ::

OEM ne moreš prenašati, ker je vezana na strojno opremo, s katero je bil kupljen. DSP pa lahko preneseš. Torej, če boš zdaj kupoval, mora biti DSP verzija.
LP!

Katastrofa ::

Ok, ce prav razumem v primeru da formatiras rac. in ce imas kupljene windowse, ne prednalozene potem jih pac samo ponovno nalozis, je tako?

Ne razumem pa logike s prednalozenimi, kupis, ti crkne disk in si v riti?

imagodei ::

Company je izjavil:

OEM ne moreš prenašati, ker je vezana na strojno opremo, s katero je bil kupljen. DSP pa lahko preneseš. Torej, če boš zdaj kupoval, mora biti DSP verzija.
LP!

DSP lahko preneseš? Od kdaj? Urlpls, to bi me res zanimalo. Hvala.
- Hoc est qui sumus -

Katastrofa ::

No evo in smo spet tam. Povsod enaka pesem, lahko prenese, ne mores prenesti...kaj zdej?

Po vsej logiki ni logicno, da danes kupis winse jih namestis, jutri ugotovis, da imas premajhen disk in, da bi ga rad zamenjal pa valda ne gres po nove winse...

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

Kakšna je tastara kišta? Od kerga proizvajalca? Je to kakšen Lenovo, HP, Dell itd. Če ja, naložiš na novo kišto isto vrsto windowsev z enim OEM DVDjem (npr home premium na starem, home premium na novem) in vpišeš staro kodo. Se ti bo lepo aktiviral in je.

Če je od kakšnih bolj lokalnih proizvajalcev se pa ne bo, oz bo treba počakati 24 mesecev* ali poklicati na MS da ti deaktivirajo tastare. Vglavnem, ne bodo ti delali na 2 mašinah na enkrat. Če pokličeš MS in jim poveš da ti šel menjat disk za ssd oz neki ne bo težav. No, pa tega ne delaj za poslovno rabo, tam jih kar kupi.

* nekje sem prebral da je 24 mesecev rok da zastara, prepričan pa nisem. Vem da z XPji je tako - sem privat zrecikliral par licenc iz crknjenih prenosnikov pa se niso nič pritoževali ob aktivaciji. Običajno so bili iz HP prenosnikov, 2 sem pa tudi iz Della

Company ::

imagodei je izjavil:

Company je izjavil:

OEM ne moreš prenašati, ker je vezana na strojno opremo, s katero je bil kupljen. DSP pa lahko preneseš. Torej, če boš zdaj kupoval, mora biti DSP verzija.
LP!

DSP lahko preneseš? Od kdaj? Urlpls, to bi me res zanimalo. Hvala.


Ups, my bad. Mislil sem seveda retail, verzijo, ki košta cca 200$.
Torej, takole je (po moje):
OEM - z nakupom npr prenosnika, vse je prednameščeno, ni CD-ja, pri windows 8 večinoma niti serijske ne, ker je v BIOS-u
DSP - se veže na računalnik, kjer je nameščen, živi in umre skupaj z njim. Načeloma se veže na mat. ploščo, če pa še na kakšeno drugo komponento, google ve
Retail - prenosljiva med računalniki

LP!

Katastrofa ::

jukoz je izjavil:

Kakšna je tastara kišta? Od kerga proizvajalca? Je to kakšen Lenovo, HP, Dell itd. Če ja, naložiš na novo kišto isto vrsto windowsev z enim OEM DVDjem (npr home premium na starem, home premium na novem) in vpišeš staro kodo. Se ti bo lepo aktiviral in je.

Če je od kakšnih bolj lokalnih proizvajalcev se pa ne bo, oz bo treba počakati 24 mesecev* ali poklicati na MS da ti deaktivirajo tastare. Vglavnem, ne bodo ti delali na 2 mašinah na enkrat. Če pokličeš MS in jim poveš da ti šel menjat disk za ssd oz neki ne bo težav. No, pa tega ne delaj za poslovno rabo, tam jih kar kupi.

* nekje sem prebral da je 24 mesecev rok da zastara, prepričan pa nisem. Vem da z XPji je tako - sem privat zrecikliral par licenc iz crknjenih prenosnikov pa se niso nič pritoževali ob aktivaciji. Običajno so bili iz HP prenosnikov, 2 sem pa tudi iz Della


Ok, je hp ampak je koda/nalepka toliko znucana, da ne morem prebrat kode....kje nej pa dobim OEM dvd ( to govorimo o pobranih z neta?)

Dejmo se tole razcistit, kupm novo home dsp verzijo, nalozim, cez nekaj casa formatiram, kaj potem?

GMT7 ::

Dokler se strojna oprema ne spremeni, lahko z DSP licenco formatiras po mili volji.

Koliko tocno se lahko spremeni strojna oprema, ne vem iz glave, ampak mislim, da kako komponento lahko tudi zamenjas, recimo disk. Ce me spomin ne vara, so vcasih govorili o dveh ali treh spremebah strojne opreme pred deaktivacijo. Gledali pa so zagotovo motherboard, CPU in diske. Sicer proces aktivacije zabelezi podatke o ene dvanajstih lastnostih strojne opreme in ne pobira osebnih podatkov ali IP stevilk.

shinko ::

DSP - se veže na računalnik, kjer je nameščen, živi in umre skupaj z njim. Načeloma se veže na mat. ploščo,


Jap, pa DSP licenco lahko kupiš samo ob nakupu računalnika, torej mora biti na istem računu kot računalnik.

Več o posameznih licencah in njihovih razlikah si lahko pogledate tu:
http://www.microsoft.diss.si/index.php?...

Katastrofa ::

shinko je izjavil:

DSP - se veže na računalnik, kjer je nameščen, živi in umre skupaj z njim. Načeloma se veže na mat. ploščo,


Jap, pa DSP licenco lahko kupiš samo ob nakupu računalnika, torej mora biti na istem računu kot računalnik.

Več o posameznih licencah in njihovih razlikah si lahko pogledate tu:
http://www.microsoft.diss.si/index.php?...


Se pravi, ce danes kupim racunalnik brez windowsow in zelim jutri naknadno kupit DSP liceno, to ne bo slo al kako?

GMT7 ::

Ne, ker mora biti licenca na istem racunu, kot je strojna oprema.
Poleg tega pa je prodajalci ne smejo prodati same, torej brez strojne opreme.

Katastrofa ::

GMT7 je izjavil:

Ne, ker mora biti licenca na istem racunu, kot je strojna oprema.
Poleg tega pa je prodajalci ne smejo prodati same, torej brez strojne opreme.


In kaj ti potem v tem primeru ostane? Kako do licenciranih windowsow?

GMT7 ::

Simple, kupis dsp licenco na racunu z osnovnim sestavnim delom racunalnika.
Verjamem, da ne rabis nove plate, CPUja ali RAMa, z diskom bi si pa lahko kaj pomagal.

Ostane ti tudi Full package licenca, to lahko potem med racunalniki celo prenasa, ampak zna biti precej draga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GMT7 ()

Katastrofa ::

Na razumem...en racunalnik imam ze kupljen brez windowsow, kako zdej do licenciranih?

GMT7 ::

Imas vsaj dve moznosti.

1. Kupis dsp windows in en trdi disk, ker dsp licenca ne more biti sama na racunu.
2. Kupis polno licenco windows, ki je seveda obcutno drazja.

Obstaja se VUP ali version upgrade licenca, ki je po ceni med zgornjima, ampak nisem cisto preprican, kdaj pride v upostev, lahko se pa jutri pozanimam.

Katastrofa ::

GMT7 je izjavil:

Imas vsaj dve moznosti.

1. Kupis dsp windows in en trdi disk, ker dsp licenca ne more biti sama na racunu.
2. Kupis polno licenco windows, ki je seveda obcutno drazja.

Obstaja se VUP ali version upgrade licenca, ki je po ceni med zgornjima, ampak nisem cisto preprican, kdaj pride v upostev, lahko se pa jutri pozanimam.


Cena polne licence je pa? In kaj pridobis s polno licenco?

GMT7 ::

149 EUR + DDV.
Polno licenco lahko instaliras na drug racunalnik, hkrati je lahko seveda aktivna le na enem, vmes pa moras poklicat na telefonske za aktivacijo. Polna licenca je lahko sama na racunu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GMT7 ()

shinko ::

1. Kupis dsp windows in en trdi disk, ker dsp licenca ne more biti sama na racunu.


Dvomim da je ena komponenta dovolj za nakup DSP licence.

Microsoft pravi tako:
DSP licenca
Izdelki z licenco Delivery Service Partner (DSP) so namenjeni izključno prodaji s celotnim računalnikom.
Končna stranka ima pravico do nakupa DSP licence, ko kupuje nov PC, se pravi, da sta licenca in PC na istem računu. Produkt vsebuje PKC (Product key card) pri Office 2010 in COA nalepko ter medij pri Windows 7. Namestitveni OPK medij je en, ki ni potrebno, da pride v last končne stranke (link). DSP licenca se veže na strojno opremo in ko gre ta v odpis, zapade tudi licenca. Licenčnost se dokazuje z PKC oz. COA nalepko in računom.

GMT7 ::

Ce je komponenta osnovni sestavni del racunalnika, je dovolj ena komponenta.

Z nakupom DSP/OEM paketa prejmete licenco, ki jo lahko legalno uporabljate le v primeru, ko ste ga kupili z novim računalnikom, notesnikom ali sestavnimi deli, ki so osnova za sestavo novega računalnika ali v primeru, ko ga kupujete samostojno kot sestavljalec računalnika (registrirani Microsoft System Builder). Licenca ni prenosljiva med računalniki. Uporablja se lahko le z računalnikom s katerim je bila kupljena oziroma z računalnikom na katerega je bila prvič naložena.

Katastrofa ::

Lahko link do polne licence? Ce je racumalnik kupljen danes brez dsp win in ce jutri poklicem nazaj v trgovino res ni mozno kaj spremeniti in dobiti dsp?

GMT7 ::

Link ti bom dal na ZS, da ne delam komu reklame.
Odvisno od trgovine, v osnovi se pa ne bi smelo biti problem zmeniti, da ti se licenco prodajo in racun popravijo.

imagodei ::

GMT7 je izjavil:

Imas vsaj dve moznosti.

1. Kupis dsp windows in en trdi disk, ker dsp licenca ne more biti sama na racunu.
2. Kupis polno licenco windows, ki je seveda obcutno drazja.

Obstaja se VUP ali version upgrade licenca, ki je po ceni med zgornjima, ampak nisem cisto preprican, kdaj pride v upostev, lahko se pa jutri pozanimam.

Glede točke 1. ni čisto res. Morda to kak prodajalec počne, ampak DSP licenca načeloma zahteva delujoč računalnik. Ne moreš kupit miške ali pa ploščice RAMa in nanjo vezat DSP licence. Po drugi strani lahko DSP licenco ohraniš, če npr. obstoječi disk postane premajhen: kupiš novega, narediš image starega diska in ga preneseš na novega. Vse po predpisih, licenčno.

Je pa možno DSP licenco nabavit tudi neko obdobje po nakupu novega računalnika - ne vem, a 30, 60 ali pa celo 90 dni po nakupu - in jo vezat na ta računalnik. Preveri.


Sploh pa, da se marsikaj - samo tukaj potem plujemo že po piratskih vodah. DSP licenca fizično nikakor ne omejuje prenosa na drug računalnik. Seveda pa s tem kršiš pogoje licence. IOW, to ni dovoljeno.
- Hoc est qui sumus -

Katastrofa ::

Ok, bom malo drugace vse skupaj vprasal. Ce imam win 7 na starem racunalniku, ki so bili prednalozeni in sem jih kupil, potem enostavno lahko na novem nalozim enako verzijo win 7 in vpisem staro kodo in bo zadeva delovala? Zanima me samo ali bodo win delali na obeh ali bo avtomatsko skenslalo stare windowse?


Pa pustimo to ali je legalno ali ni, ker zame osebno je legalno, ker sem jih 1x ze kupil.

knesz ::

imagodei je izjavil:

GMT7 je izjavil:

Imas vsaj dve moznosti.

1. Kupis dsp windows in en trdi disk, ker dsp licenca ne more biti sama na racunu.
2. Kupis polno licenco windows, ki je seveda obcutno drazja.

Obstaja se VUP ali version upgrade licenca, ki je po ceni med zgornjima, ampak nisem cisto preprican, kdaj pride v upostev, lahko se pa jutri pozanimam.

Glede točke 1. ni čisto res. Morda to kak prodajalec počne, ampak DSP licenca načeloma zahteva delujoč računalnik. Ne moreš kupit miške ali pa ploščice RAMa in nanjo vezat DSP licence. Po drugi strani lahko DSP licenco ohraniš, če npr. obstoječi disk postane premajhen: kupiš novega, narediš image starega diska in ga preneseš na novega. Vse po predpisih, licenčno.

Je pa možno DSP licenco nabavit tudi neko obdobje po nakupu novega računalnika - ne vem, a 30, 60 ali pa celo 90 dni po nakupu - in jo vezat na ta računalnik. Preveri.


Sploh pa, da se marsikaj - samo tukaj potem plujemo že po piratskih vodah. DSP licenca fizično nikakor ne omejuje prenosa na drug računalnik. Seveda pa s tem kršiš pogoje licence. IOW, to ni dovoljeno.

Kaj pa, če mi na računalniku z DSP licenco crkne plata in jo je potrebno menjati? Licenca velja ali ne? :)

imagodei ::

> "Pa pustimo to ali je legalno ali ni, ker zame osebno je legalno, ker sem jih 1x ze kupil. "

Hja, bolj jasno, kot je bilo povedano, pa res ne more bit povedano. Pravila:
6. člen

(mala prohibita)

Prepovedano je objavljanje, iskanje, ponujanje in omogočanje dostopa do vsebin, ki uživajo avtorskopravno varstvo, brez ustreznega prenosa avtorskopravnega upravičenja.
Prepovedano je objavljanje, iskanje, ponujanje in omogočanje dostopa do snovi, predmetov, navodil za postopke ali dejavnosti, katerih promet je prepovedan z zakonom.



> Kaj pa, če mi na računalniku z DSP licenco crkne plata in jo je potrebno menjati? Licenca velja ali ne? :)

IMO bi morala licenca veljat. Če se to zgodi v podjetju, kjer ima PC inventarno številko, se po menjavi plate inventarna številka ne spremni. Gre torej za isti izdelek, po moje bi tukaj tudi po slovenskem pravnem redu moralo držati vodo, da licenca velja - tudi če ima Microsoft morda kakšne drugačne ideje.
- Hoc est qui sumus -

knesz ::

imagodei je izjavil:

> "Pa pustimo to ali je legalno ali ni, ker zame osebno je legalno, ker sem jih 1x ze kupil. "

Hja, bolj jasno, kot je bilo povedano, pa res ne more bit povedano. Pravila:
6. člen

(mala prohibita)

Prepovedano je objavljanje, iskanje, ponujanje in omogočanje dostopa do vsebin, ki uživajo avtorskopravno varstvo, brez ustreznega prenosa avtorskopravnega upravičenja.
Prepovedano je objavljanje, iskanje, ponujanje in omogočanje dostopa do snovi, predmetov, navodil za postopke ali dejavnosti, katerih promet je prepovedan z zakonom.



> Kaj pa, če mi na računalniku z DSP licenco crkne plata in jo je potrebno menjati? Licenca velja ali ne? :)

IMO bi morala licenca veljat. Če se to zgodi v podjetju, kjer ima PC inventarno številko, se po menjavi plate inventarna številka ne spremni. Gre torej za isti izdelek, po moje bi tukaj tudi po slovenskem pravnem redu moralo držati vodo, da licenca velja - tudi če ima Microsoft morda kakšne drugačne ideje.

Super. Potem menjaš plato, ker je le ta novejša, moraš menjati še proesor in ram, pa napajalnik, ker je stari preslab in imaš praktično novo mašino s staro licenco :)

GMT7 ::

To je "opinion". V trenutku, ko ti crkne dovolj komponent, da aktivacija na novo naloženega sistema ni več možna, lahko dobiš novo DSP licenco ob nakupu osnovnega sestavnega dela računalniškega sistema. Ne bo ti uspelo aktivirati stare licence, preverjeno.

GMT7 ::

imagodei je izjavil:

> Če se to zgodi v podjetju, kjer ima PC inventarno številko, se po menjavi plate inventarna številka ne spremni. Gre torej za isti izdelek, po moje bi tukaj tudi po slovenskem pravnem redu moralo držati vodo, da licenca velja - tudi če ima Microsoft morda kakšne drugačne ideje.


V podjetjih se praviloma uporablja drugačen licencčni model in se operacijski sistemi običajno nameščajo brez vpisovanja ključev.

Če slučajno v manjšem podjetju uporabljajo DSP produkte, so podvrženi istim licenčnim pravilom kot domači uporabniki.

imagodei ::

> "V podjetjih se praviloma uporablja drugačen licencčni model in se operacijski sistemi običajno nameščajo brez vpisovanja ključev."

Odvisno od podjetja. Če gre za manjše število licenc, z Volume licensing ne profitiraš prav nič (razen morda poenostavljenega vodenja licenc). Če podjetje računalnike menja na npr. 4-5 let, se vmes že itak zamenja tudi najnovejši Windows OS, tako da je potem včasih celo smotrno, da kupuje DSP licence. So cenejše in - zakaj bi na novem računalniku imel še vedno Win 2000 ali Win XP, ki si jih preko Volume licensinga kupil pred desetimi leti?
- Hoc est qui sumus -

GMT7 ::

Kot da nisi prebral drugega stavka? ;)

SasoS ::

OS (ne-upgrade) ne obstaja v volume license, mora bit DSP ali Retail licenca.

imagodei ::

Ja, glede tega zadnjega nisem bil čisto siguren, ampak očitno sem si prav zapomnil. Da si sploh licenčen, moraš torej imeti itak DSP ali Retail, nato pa preko Volume licenciranja kupuješ nadgradnje...?

Skratka, kje je že prihranek, če gre za podjetje s 30 računalniki?
- Hoc est qui sumus -

jype ::

imagodei> Skratka, kje je že prihranek, če gre za podjetje s 30 računalniki?

V liberalnejših licencah, na primer GPL.

knesz ::

jype je izjavil:

imagodei> Skratka, kje je že prihranek, če gre za podjetje s 30 računalniki?

V liberalnejših licencah, na primer GPL.

Troll

brodul ::

Kaj ce bi en poklical Microsoft pa vprasal?
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Zvezdica27 ::

lp,

po sodbah sodišča EU so vse trajne licence prenosljive 8znotraj EU).

Googlajte, licence so prenosljive, četudi licenca tega ne omogoča. Ostalo si malo preberite, ker to je bolj pravna debata...


b

SIMATIC ::

Hvala Zvezdica za namig. Preko googla sem prišel do teh ugotovitev.

Vsaka verzija windowsov se v EU lahko prodaja in ni omejena z EULA(dokler uporabljaš eno kopijo na enem pc). Tako je odločilo evropsko sodišče. Torej OEM Windowse v EU lahko preneseš na nov računalnik. Osebno mislim, da je to edina normalna odločitev in da je EU enkrat za spremembo zaustavlja norosti ameriškega legalnega sistema.

Under the EU's software copyright law (Software Directive 2009) the first sale in the EU of a copy of a computer program by the right-holder, exhausts the distribution right (provided by copyright) within the EU of that copy.

This decision does not mean only that software developers cannot prevent second hand sales of their software by their European licensees. It means software licence agreements and all their terms and conditions (not just the one prohibiting transfer) can be ignored by European courts if the licence period is indefinite, and probably even if it is tied to the lengthy period of copyright in Europe - 70 years after death of last surviving programmer. Such a licence will be regarded as a simple sale and sales of personal property cannot be tagged with conditions on how the property can be used.

http://www.lexology.com/library/detail....

Our recent piece on Microsoft's interesting claim (now withdrawn*) that it's a legal requirement that a preinstalled operating system system remain with a machine for the life of the machine prompted a contribution on a related matter from Andrew Katz of Moorcrofts Corporate Law, who argues in some detail that under European law Microsoft has no right to stop you selling on any copy of Windows, including preinstalled versions.

http://www.theregister.co.uk/2002/05/08...

Ješe precej več govora o tem na internetu, ampak naj bo za zdaj to.

GMT7 ::

Jezus Marija in bohpomagej, komur se Windowz ne bojo aktivirali, naj prebere zgornji post, ko bo klical na telefonsko za aktivacije in potem sem stipka njihov odgovor.

Imaš na voljo polno licenco in jo lahko prenašaš kakor ti paše.

OEM/DSP licence imajo pa nižjo ceno in svoj agreement in če ti ne paše, se ti z njim ni treba strinjati in lahko še vedno kupiš polno licenco.

Ali pa šaltaš na GPL or whatever.

In ne - nisem zagovornik zblojenih MS licenčnih modelov, ampak je treba biti iskren in recimo pogledat licenciranje pri kakšnem, khm, Oraclu.

Dajte ta ja-da-ja-da-ja-da recimo presumerit na področje iger.

Če sem kupil igro na CD/DVD, sem jo lahko mirno prodal naprej, ali pa glasbeni CD ali pa filmski DVD...

Če kupim igro preko Steama, album preko iTunes, je pa takoj game over.

Meni se sladko =be za licence od Windows 3.11, 95, 98, Me, Xp, Viste, 7, 8,usw.

Svojim otrokom bi pa rad zapustil zbirko Iron Maiden albumov - a jo lahko v elektronski obliki, ali moram potem, ko sem kupil vse LPje, kasete in na koncu CD-je, še enkrat vse kupit preko iTunes in vreč stran?

SIMATIC ::

@GMT7

Če se ti sladko hebe, potem prosim, da ne smetiš debate. S svojim komentarjem nisi prispeval prav nič.

Highlag ::

Samo toliko v info. Meni je že uspelo prenesti licenco na drugi računalnik brez problema. Na računalniku se je uničila matična in ob zamenjavi - kljub temu, da je bila nova istega tipa so okna zablokirala. Sem lepo poklical na Microsoft pa sem dobil po telefonu lepo novo številko za aktivacijo. Niso nič komplicirali. Sem pa pojasnil kaj se je pripetilo.
Never trust a computer you can't throw out a window

Zvezdica27 ::

to ni prenos licence... mi mislimo na legalno prodajo ali podaritev winsow drugemu. Po prvi prodaji se win smarta bolj kot stvar, ne kot licenčna pogodba...

govorimo o trajnih licencah.

Če pa smo đe pri temu, sam sem ravno kupil nov laptop in zdaj bom bil pravno bitko z MS da mi vrnejo keš, ker ne bo win niti 1x pognan... pa da jih vidimo junake...

b

ferdov ::

GMT7 je izjavil:


In ne - nisem zagovornik zblojenih MS licenčnih modelov, ampak je treba biti iskren in recimo pogledat licenciranje pri kakšnem, khm, Oraclu.

Oracle je že popušil glede licenčne politike:http://www.bloomberg.com/news/2012-07-0...

Glede na to, da je to razsodilo EU sodišče v Luxemburgu, je veljavno tudi v Sloveniji.

techfreak :) ::

@Zvezdica27: Mislim da boš moral biti bitko s proizvajalcem prenosnika, ker so oni namestili gor Windows, ne pa Microsoft. Prav tako naslednjič raje kupi računalnik brez licence in boš imel manj problemov.

Zgodovina sprememb…

spirit ::

Zakaj biti bitko s komerkoli? Kupil si kar si plačal, če tega nisi želel, bi kupil kaj drugega, to je kot bi kupil avto s klimo ki pa je ne bi uporabljal in bi jo tudi fizično odklopil, da ti ne mora nekdo rečt da si jo uporabljal... Klimo imaš z njo delaj kar želiš, tako je pri tebi, winse maš uporabljaj ali pa ne...
Kar se tiče ponovnega aktiviranja na istem računalniku po servisu je nekaj drugega kot prenesti licenco na čisto drug računalnik, kot je nekdo rekel, če menjam disk sem brez winsov, nisi sploh pri tako simple menjavah je do win8 šlo brez težav dokler se je na spodnjem delu prenosnika videla koda, ko se ta ne vidi več pa je potrebno poklicati M$ da ti dajo drugo in je to to, kot je bilo v primeru Highlaga.
Pri prednameščenih win8 je malce drugače ker kod ni več oziroma so v biosu, tu ti pomaga system restore, ali pa klic na M$ da ti nekako aktivirajo zadevo in kolikor vem ne komplicirajo preveč samo povedat morš kaj je bilo... ta vidik so po mojem z win( mal za=bal ker prej je bilo veliko lažje aktivirat winse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: spirit ()

Invictus ::

Zvezdica27 je izjavil:


Če pa smo đe pri temu, sam sem ravno kupil nov laptop in zdaj bom bil pravno bitko z MS da mi vrnejo keš, ker ne bo win niti 1x pognan... pa da jih vidimo junake...
b

Saj ti ni MS prodal licence. Prodajalec ti jo je.

Poleg tega si zavestno kupil računalnik skupaj z licenco. Sklenil si posel, od katerega bi zdaj rad odstopil.

Poročaj kako ti bo šlo. Me prav zanima ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Hayabusa ::

Je bila novica na ST (ne najdem trenutno), kako je nekomu že uspelo s tem.

Ales ::

Problem je, ker prodajalci ne omogočajo nakupa modelov brez Windows. Jaz sem do sedaj z osebnim HW imel srečo in sem z malo iskanja vedno našel izdelke z prednaloženim linux-om oz. v enem primeru s freeDOS, če se prav spomnim.

Je pa primerov zahtevkov po povrnitvi stroška Windows licence kar nekaj, kolikor se spomnim tudi v EU.

Našel: prodaja Windows v kompletu z računalnikom, brez možnosti nakupa samo računalnika, je v nasprotju EU direktive 2005/29/CE. Francosko sodišče naj bi na podlagi tega dosodilo v prid tožnika proti Lenovu in kasneje še v tridesetih drugih primerih. Ta sodna praksa je relevantna za celo EU.

Tukaj je članek o tem, s precej nadaljnjimi povezavami, tudi na pravne komentarje, je pa večina v francoščini.

Najbrž gre za ta primer: Techworld o uspešni tožbi proti Lenovu v Franciji.

Tukaj je blog o preprostem postopku za refund pri Amazon UK, primer ASUS-ovega laptopa iz 2009. Sem pa iskal še naprej in kot kaže je kasneje postalo veliko bolj zapleteno.

Če se kdo loti v Sloveniji, bi definitivno bila tema za članek, ne glede na izid.

Zvezdica27 ::

brez skrbi, sem pravnik in ob naročilu sem jasno povedal za kaj se gre prodajalcu in jih poprosil naj obvestijo uvoznika in MS. To bo še hec.

V tujini ti MORAJO na željo prodati računalo brez sistema. Samo pri nas...

lej, jaz bi z veseljem brez, pa ni šlo, zato bo sedaj (preko znane firme) šlo za uraden pravni postopek. V sili vpletemo še odvetnika, da bodo stroški za MS višji... kaj če se laptop zaradi UEFI zabricka? hehe...

počasi, ni še prišel.

zz

SIMATIC ::

@Zvezdica27.

Če si pravnik, a se strinjaš z mojim zaključkom, da vsaka kupljena kopija windowsa se v EU sme uporabljati kot OS s trajno licenco in ne kot bi MS želel, da je OS vezan na matično ploščo?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 DSP z CPU in osnovno ploščo

Oddelek: Pomoč in nasveti
81129 (935) orbika
»

Nakup windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8216061 (7502) gslo
»

Nakup licence za neoriginalen windows

Oddelek: Operacijski sistemi
317914 (6403) s51as
»

licenčni XP-ji (najceneje)

Oddelek: Operacijski sistemi
62954 (2594) ender
»

Je legalno naložiti Visto na drug računalnik??

Oddelek: Operacijski sistemi
363803 (2709) nonenone

Več podobnih tem