» »

Je legalno naložiti Visto na drug računalnik??

Je legalno naložiti Visto na drug računalnik??

registr ::

Stvar je sledeča. Novembra lani sem kupil nov comp. V tem času Slovenska Vista, ki jo je želela hčerka še ni bila na voljo zato smo kupili računalnik brez OS. Sedaj so kupovali znanci in sem jih poprosil, da poleg kupijo tudi Visto DSP. Zdaj pa bistvo: Visto bi inštaliral na hčerkin računalnik in samo na njega. Na ohišje napopal nalepko in voila. Je to zakonito, glede na to, da OS ni bil kupljen skupaj s tem računalom ampak drugim? Ko sem isto povprašal prodajalca o tem mi je dejal, da naj ne kompliciram in je vse O.K. Vseeno vprašam še vas..torej....?

;-) ::

Nevem če je ali če ni zakonito...sam kdo te bo pa po glavi če boš to naredil ali če boš naložil na dva računalnika?

K sem kupil WinXP se mi je zdelo da mam daljšega od drugih...sam zaj vidim da je popolnoma brezveze gledat na to.

>>><<< ::

Če maš svojo kodo za Visto je legalno.
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

Zheegec ::

En računalnik, ena licenca. Kako je bilo kupljeno in s čim pa res nima veze.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

'FireSTORM' ::

ah ti windowsi in njihove licence

kot je povedal alien
en comp, ena licenca
sicer pa zraven bi moral dobiti OEM licenco
vzami si čas in jo preberi
morala bi biti razlaga že kar tam
Those penguins.... They sure aint normal....

Ethical ::

Če ma program licenco, potem ni problema. VENDAR, se lahko še zmer ugotovi, kaj je bilo prej gor. Vprašanje je zakaj ga boš uporabljal?v kake resne posle?Ali samo osebno? Nevem niti kašne kazni so za to. Vendar je stvar taka. Nov računalnik(disk), orig. programi. Glede na to da je rekel, da "naj ne komplicirate,..." ok, najbrž sta o nečem govorila, kar jaz nevem.:\
Unigraphic NX4, ME10.45 powered by AMD Opteron 165 DC, GPU X1900XT-R580

teeehaaaceee ::

Kar se tiče microsofta jim je vazna nalepka, ce pa pride bsa pa se lahko zgodi da bodo hotli videt tudi račun.
We live in a moment, a moment in time...

davids5a ::

@teeehaaaceee: a kr pršli bojo al kaj? kao da se jim da nevemkok milijonov kopij preverjat, če so legalne.
If I can't have the best, I rahter choose nothing.

ender ::

Itak BSA nima pravice stopit v tvoje stanovanje, in te pravice nikakor ne more dobiti, tako da ne bo problemov.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Zheegec ::

Problem je, če se gre za podjetje, tam pa to zna predstavljati velik problem 0:)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

zk_eu ::

A pol jst, ko dobim laptopa z gorih Free DOS, pa naložim gor XP Professonal originaln, Dam CD zram, pa prodam strankam. A pol jst ne delam ligalno al ka. Ajja pa poznam eno podjetje, ko je uporablal en program za risanje neoriginalen, pol je pa pršla inšpekcija, pa so jih dobl, pa so mogl takrat plačat kazn, pa še za tulk let nazaj jih bojo tožl, ko so uporablal ta program.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zheegec ::

Nx7400 - CD nima veze, CD lahko načeloma downloadaš z neta. važno je samo to: ena licenca (serijska) se lahko uporabi samo za en računalnik naenkrat.

torej inštaliraš Winse, vpišeš key iz nalepke in nalepko napopaš na računalnik in je zadeva legalna. Če je ista licenca na dveh kompih in se ne gre za Corporate verzije (količinsko licenciranje) pa dobiš kazen...
Če si serijsko našel na netu je to seveda prepovedano In kazen po novem plačaš za ves čas uporabe programa, torej tudi za nazaj.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

zk_eu ::

Ja no, ko delam za občino, mam vse od Offica do windowsev corporate licenco, devam gor. Slučajno me je preletel, da delam kei neligalnega nevm zaka ;)
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Turtle ::

ni legalno...


da dodam.... DSP pomeni :Opomba: Nakup OEM oziroma DSP različice je možen le ob nakupu računalnika ki ga sestavljajo vsaj: procesor, osnovna plošča, disk, napajalnik in ohišje.


se pravi če ni na istem računu lahko vržejo vn ob pregledu....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Turtle ()

'FireSTORM' ::

zakaj pa ohišje? 8-O
sem že mel računalnik "nametan" po mizi tudi samo

samo če jaz kupim licenco
jo lahko podarim komur hočem...
magari unicefu
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

ender ::

DSP licence so glede na Microsoftovo EULO vezane na računalnik, vendar so vsaj v nekaj evropskih državah sodišča dovolila preprodajo teh licenc (licenca ne more biti nikoli nad zakonom). Pri nas takega primera še ni bilo, zato (ne)legalnost takega početja ni jasna.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Tomay ::

V bistvu je tako, da je OEM in DSP samo z novim računalnikom in z njim tudi gre v smeti. Medtem ko lahko FPP (full packaged product) namestiš tudi na drugi računalnik. Zaradi tega je DSP temu primerno cenejši.

Dokazilo pa ni samo nalepka, za podjetja je še bolj pomemben račun.

Tako da je selitev viste z drugega računalnika "nelegalna".
Voodoo 4Ever

Zheegec ::

Nalepka je dovolj, tako pravi MS Slovenija.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

registr ::

Saj ne bo selitev iz drugega računalnika. OS bo prvič inštaliran na moj računalnik, kupljen je bil z drugim. Kakorkoli, storil bom tako kot mi je dejal prodajalec in ne bom kompliciral. Ker gre za domači računalnik bo po moje nalepka zadostovala.....Upam

Turtle ::

Nalepka ni dovolj ob pregledu.....smo že imeli primer....tudi imeli primer, ko e nekdo imel licenčno Visto in zamenal samo os.ploščo. Na MS so rekli, da mora kupiti novo licenco...

Zheegec ::

To zato, ker je imel OEM oziroma DSP verzijo Viste.

Drugače pa sem klical na MS Slo in so dejali, da je samo licenčna nalepka že OK, tudi za podjetja.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

'FireSTORM' ::

Turtle upam da se hecaš...

če mam OEM licenco
in mi crkne kot si rekel plata
moram novo licenco nabavit?
pajade.....
saj se jim je pa čist zmešal na microsoftu...

prišel ti pa na dom nebo samo tako na pamet
bo že mel neko podlago da bo prišel na ogled programske opreme kak "agent"
Those penguins.... They sure aint normal....

Zheegec ::

Nabavit moraš novo ENAKO.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

'FireSTORM' ::

katere pa ni več možno dobiti
ali pa hočem boljšo če se mi je že pokvarila...

mislim...kak komplicirajo z temi licencami in vsem tem...:\
Those penguins.... They sure aint normal....

imagodei ::

Fantje... Da odgovorimo človeku, ki je zastavil zelo pametno vprašanje, pametnih odgovorov pa zelo malo (Tomay, pa morda še kdo)...

Če je za Visto kaj sprememb nisem čisto siguren, so pa najbrž minimalne, tako da bo sledeče veljalo. V zvezi z licencami za XP Pro sem kar veliko preštudiral, ker je to tudi en konec mojega dela v službi. Takole je to...

DSP oz. OEM licenca živi in umre z računalnikom. OEM licenco se je bojda dalo kupit tudi zraven mrežne kartice, pa si jo potem vezal na tisti PC, kamor si jo vgradil. DSP licenca to stvar dodatno omejuje, še vedno so možne izjeme, načeloma pa velja, da DSP licenco lahko dobiš IZKLJUČNO ob nakupu novega računalnika. Ta DSP kos prog. opreme postane pravzaprav del računalnika in je neprenosljiv. Ko računalnik crkne, lahko DSP Polkna veselega (ali žalostnega) obraza zabrišeš stran. (Pri nadgrajevanju obstoječega kompa je pa seveda precej pravne sivine, v to se ne bi spuščal).

To konkretno npr. za firmo pomeni, da ne more danes kupiti računalnika z DSP Visto, potem pa čez 3 leta kupit nov računalnik, nanj pa naložiti staro Visto. Ne bo šlo, bo treba kupiti novo DSP licenco. Po pravilih tudi ni, da bi kupil nov računalnik, potem pa čez 1 teden ugotovil, da bi bilo treba imeti licenčna polkna in bi od prodajalca hotel imeti DSP verzijo. DSP verzija Windows se prodaja izključno kot del novega računalnika in jo lahko dobiš le z novim računalnikom Nič važno, če je star šele 1 teden, ali 3 mesece. Ne gre več. Tako politiko pač ima Microsoft: "Pay often or pay a lot".

Torej, če firma želi kupiti prenosljivo verzijo Polken, to lahko stori, vendar bo zanjo dala še enkrat več denarja (pri Polknih XP je bilo to nekako 160 EUR za DSP, za prenosljivo verzijo pa cirka 350 EUR). Kaj se bolj splača? Pojma nimam - če kupiš prenosljivo, potem verjetno računaš, da jo boš čez 2-4 leta porabil na novem računalniku. Vsakih 4-6 let pa Microsoft izda novo verzijo operacijskega sistema, ki ga boš najverjetneje želel imeti na novem računalniku. Se pravi, da boš prenosljivo licenco lahko porabil v največ primerih 2x, kar pa je ekvivalentno 2-kratnemu nakupu DSP licence. Ponovno: "Pay often or pay a lot".

Kratek odgovor za pisca izvornega vprašanja: prenos licence DSP je nelegalen, ne glede na to, ali je ta verzija že bila inštalirana, ali ne. DSP Polkna pripadajo računalniku, s katerim so bila kupljena in jih ne moreš legalno prenesti na drug računalnik. Ker pa nisi firma in BSA ter inšpekcija pri tebi doma ne bo brez resnega povoda opravljala hišnih preiskav, boš pa naredil po svoje in brez velikih težav in slabe vesti živel dalje ;)
- Hoc est qui sumus -

Zheegec ::

DSP verzija Windows se prodaja izključno kot del novega računalnika in jo lahko dobiš le z novim računalnikom

DSP verzijo trgovci brez težav prodajajo samostojno, in to z žegnom MS Slo in pa zastopnikov Diss/Avtera. Razlika je v licenci, lahko se proda tudi kot samostojni produkt, ampak je vezan na računalnik.
Tam 3/4 DSP verzij gre na račun samostojno, ostalo pa z računalniki.
Kratek odgovor za pisca izvornega vprašanja: prenos licence DSP je nelegalen, ne glede na to, ali je ta verzija že bila inštalirana, ali ne.

Drži se pravila - en računalnik, ena licenca. DSP je tudi vezan na računalnik na katerega je prvotno inštaliran (če je seveda že aktivirana licenca, za to imaš 30dni časa, aktivira se avtomatsko ob priklopu na internet, če tega izrecno ne odkljukaš ob inštalaciji) in se NE MORE VEČ PRENAŠATI ko je enkrat aktiviran. Te razne komplikacije z računi naj te ne skrbijo, lahko kupiš DSP vezijo skupaj s pomarančami ali pa samostojno pa bo vse OK in LEGALNO.

Fantje, prosim ne buč prodajat!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

'FireSTORM' ::

ALIEn3001:

zdaj si me na nekaj spomnil, na srednješolskega magistra ki je imel kišto z OEM licenco, no in v to kišto je poknila strela(baje)
skurjen napajalnik, matična, disk, procesor in rami, pa še verjetno kaj
no on je to kišto vrgel vstran in kupil novo brez polken
in namestil staro OEM verzijo na nov računalnik in ni šlo aktivirat, logično, ker so bli aktivirani na starem pokojnem računalniku
no in on pravi da je poklical na MS Slo da so tisto aktivacijo preklicali ali nekako tako da je lahko na novem ponovno aktiviral BP
torej se očitno le da prenesti OEM licenco iz računalnika na računalnik
nalepke pa ni nikamor nikoli zalepil, še vedno je na/ob tisti knjigici
Those penguins.... They sure aint normal....

imagodei ::

Iz Web Arhiva, ker originalne strani ni več na Microsoftu... Očitno jim ni baš reklame naredila:

To licence Windows on a PC there are only two choices, an OEM licence which is pre-installed on the PC by the System Builder (PC assembler) or an FPP which can be bought from retailers or resellers. Pre-installed OEM software is always more cost effective than FPP.


Vir
- Hoc est qui sumus -

Mercier ::

Če ne dlakocepim preveč: imaš računalnik, gor nalepljeno edino nalepko (, za katero si sam dal keš) in aktiviran key pri MS-ih, računa pa nimaš, koji če ti ku*ac, saj nisi podjetje. Nima ti ker kaj piskat.

nonenone ::

Visto legalno prodajajo v več trgovinah (DSP), jaz sem eno kupil v BOF-u, brez problemov, in inštaliral na mašino, tudi brez problemov, in aktiviral, zdej dela in je vse ok, lp

imagodei ::

Dobr, da BSA ne ve za te trgovine... :\
- Hoc est qui sumus -

Zheegec ::

Kot že rečeno - to nima veze z BSA, MS Slovenije in njegovi distributerji to pač dovolijo, tako da lahko brez težav kupiš DSP licenco in jo namestiš na en računalnik, ko jo aktiviraš mora na tem računalniku tudi ostati zaradi drugačne licence.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Hockey ::

Saj ni čudno da je toliko gusarskih, če je z originali tak križ.

Turtle ::

@zdrago : ja sej ne rečemo če dela, če pa maš pregled in imaš DSP ti bojo težil. Jaz govorim iz izkušenj, ki sp jih mele naše stranke z njimi. Tudi tista z plato je resnična....žal so monopolisti in tudi vedejo se tako. Pri nas brez mašin sploh ne dobiš DSP Viste....

Mr.B ::

Nobenega križa ni z licencami, samo $$$$, so....Pač ne kupiš OEM licence ampak pravo..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

'FireSTORM' ::

in plačaš enkrat več...pffff
linux rulz!
Those penguins.... They sure aint normal....

nonenone ::

ne vem ali je to ok, vglavnem v Lj to prodajajo in to v velikih centrih (bof, bigbang), sigurno že vsi to vejo in ni nobene prepovedi, kaj pa vem, slovenija je majhna, vse se zve, lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8216067 (7508) gslo
»

Je mozen prenos licence? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5214736 (13070) grizl
»

Nakup licence za neoriginalen windows

Oddelek: Operacijski sistemi
317918 (6407) s51as
»

Kje kupiti Windows 7 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6212345 (8950) Pesimist
»

licenčni XP-ji (najceneje)

Oddelek: Operacijski sistemi
62954 (2594) ender

Več podobnih tem