» »

Datljeva polstenka (Xerócomus ferrugíneus)

Datljeva polstenka (Xerócomus ferrugíneus)

seba993 ::

Ker je bilo letos veliko deteljevih polstenk (Xerócomus ferrugíneus)[url]http://www.gobe.si/Gobe/XerocomusFerrug... v naših gozdovih bi rad izvedel kako jih pripravit.

Vem da so užitne vender nikjer ne piše kako jih pripravit.

Zanima me, kako pripravljate in konzervirate ter kako - za kakšne jedi jih uporabljate? Je uporaben tudi bet, ali samo klobuk?

Zanima me tudi če se ostale polstenke pripravijo enako ali kako drugače. Koliko sem preveril so use užitne.

Za vse odgovore že vnaprej hvala.

LP
  • spremenilo: seba993 ()

Miha_T ::

Mi jim pravimo kostanjevke. Najboljše pa so mi z jajci. Porabim vse dele, razen trosov na starejših gobah.

seba993 ::

Kako jih pripraviti? Poparite preden zmešate z jajci? Se jih da sušiti ali popariti in zamrzniti? So uporabne za juho in omake?

Miha_T ::

Če so gobe lepe jih ponavadi ne obarim pred pripravo. Za v skrinjo pa vedno. Pripravljam jih pa enako kot druge gobe.

first_line ::

Večino gob (ne strupenih seveda) lahko preprosto spečeš, opohaš... praktično isto kot da bi zrezke pekel.

Se spomnim ko smo enkrat imeli piknik v gozdu in je en tam našel ene x gobe, jih za par minut vrgel na žar in vesel žrl (trd ko mina). Drug dan je bil zelo nepričakovan rezultat, ko bi po mnenju mnogih moral biti tip zrel za na britof, še mačka ni imel. Še danes kdaj pojamra kako mu je žal da si ni zapisoval katere gobe je jedel :)

PS: kakšnih hujših strupenih gob tam niti ne raste, tko da ni bilo večje nevarnosti.

Zgodovina sprememb…

seba993 ::

Sj lahko usako gobo svežo prežvečiš. Tudi strupeno pa ti nebi smelo nič biti. Najbolje je pa da potem ispluneš.

To pomeni da se jih pripravlja isto kot jurčke.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gobarjenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6812749 (6973) BivšiUser2
»

Kdo pozna te gobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7223921 (16590) Nagi Bator
»

Kaj je to za ena goba

Oddelek: Loža
81805 (1384) neutronium
»

Katera goba je tole? Štorovka?

Oddelek: Loža
2518361 (17375) Tear_DR0P

Nore gobice v naravi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16341432 (28901) Gandalfar

Več podobnih tem