» »

Francoska policija izvedla uspešen prehod na prosto programsko opremo

««
12 / 14
»»

krneki0001 ::

jype je izjavil:

Ne dvomim v tvoje sposobnosti, zakaj imate strašansko slab IT si pa itak že sam napisal: Ker moraš v enem dnevu zimprovizirat.

Temi bi kvečjemu rekel dober in sposoben IT, ker zna to zimprovizirat v enem dnevu. Pri vas na zemanti zmrznete v takem primeru.

jype je izjavil:


Dejstvo ostaja: Če ne bi bili talci podjetja, na katerega rešitev ste priklenjeni (pa bržkone ne gre le za en tak primer), bi imeli na voljo več možnosti za odpravo vsakršnih napak, tako jih pa nimate.


Kakršnokoli rešitev že vzameš si vedno talec nekoga in odvisen on njega. Razen če to sam razviješ.

Se pa ne strinjam s tem da si talec firme, ki ti je prodala programje. Ne si talec tistega, ki je kupil programje.
Namreč danes se nič ne prodaja brez provizije. In večjo provizijo kot bo nekdo dobil, prej se bo odločil za tisto programje, kljub slabi pogodbi in ....

Tisti, ki je to že doživel, ve kako zgleda. Recimo ko gre 15 ljudi podkovanih z realnim znanjem in en šef pogledat programje. Vseh 15 je takoj proti nakupu, šef pa zgine za par ur in na koncu pride ter izjavi: kupili smo kompleten paket. Gremo domov.
Čez par let pa zveš, da je tam odprl firmo, dobil gor enormno nakazilo in še v službi potegnil miljonske nagrade za dobro delo in ostal še v penziji kot svetovalec v firmi in to z visoko plačo.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

krneki0001 je izjavil:

V takem primeru moram jaz potem improvizirat in nekaj narest v enem dnevu, da bo storitev vseeno vsaj v osnovi zaživela.

V takem primeru bi moral nekdo pokazat načelnost in integriteto ter z roko udarit po mizi in povedat kako stvari dejansko stojijo... ne pa ljudem prodajat neke polizdelke.

V teoriji. Ali pa utopiji. Brez skrbi, vem kako te stvari v praksi grejo. Ampak enkrat bo treba... drugače bo šlo le na slabše. Če slabše sploh še lahko gre.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

nebivedu> Temi bi kvečjemu rekel dober in sposoben IT

Ne, ne bi. Rekel bi crappy, bullshit IT, ki je popolnoma nesposoben in zajebe že pri planiranju, kaj se šele potem pri izvedbi dogaja.

nebivedu> Kakršnokoli rešitev že vzameš si vedno talec nekoga in odvisen on njega. Razen če to sam razviješ.

S tem se tolažiš samo zato, ker si (ali pa je tvoj nesposoben šef) izbral rešitev, s katero si se prostovoljno javil za talca.

nebivedu> Namreč danes se nič ne prodaja brez provizije.

S tem se tolažiš, ker si zaposlen v strahotno nesposobnem podjetju s strahotno nesposobnim IT oddelkom s strahotno nesposobnimi ljudmi ki integritete ne morejo izgubiti, ker je nikoli niso imeli.

Zemanta je od NLB uspešnejša predvsem zato, ker je v njej normalno managementu povedat kar si človek misli (in je management dovolj sposoben, da takšne reči jemlje skrajno resno in spremembe, ki so smiselne, tudi izvede).

nebivedu> Tisti, ki je to že doživel, ve kako zgleda.

Tisti, ki je že delal v sposobnem teamu dobrega podjetja pa ve, da mora, če se to zgodi, sprožiti najbližji požarni alarm in šefa porinit po stopnicah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Invictus ::

krneki0001 je izjavil:


Temi bi kvečjemu rekel dober in sposoben IT, ker zna to zimprovizirat v enem dnevu.

Sorči, ampak improvizcije v enem dnevu so znak slabega ITja. Kar pomeni da niti ne poznate procesa razvoja programa. Planiranje, dokumentiranje, itn ... Ali pa se vam tega ne da početi, ker je to res "zoprna" zadeva.

Nihče se ne more izognit občasnim improvizacijam. Sam kakor ima NLB IT status, je to konstantna praksa. Pa kaj za hudiča tam dela 400 ITjevcev? kar je približno 4x preveč za banko take velikosti ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

invictus, Kje imaš ti 400 it-jevcev? v NLB. Malo morgen, deli s 5.
Stalna praksa je pa pri nas dosti drugačna kot si jo nekateri tukaj predstavljate. Že dolgo ni bilo nobenih velikih problemov (tam od konca sigme - recimo leta 2007)


Jype, tvoje pljuvanje je navadno trolanje. Pa sej te razumem, da ti je težko priznat, da smo vseeno boljši od zemante, kljub temu, da se lahko s šefom pogovarjaš kot človek.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Invictus ::

To je splošno znano da NLB IT zaposluje okoli 400 ljudi. Ne vem če so zadnje čase kaj odpuščali, ampak NLB je največje IT podjetje v Sloveniji. Vsako slovensko podjetje ti bo reklo enako. Pa še cel kup kletvic na vaš račun, kadar se gre za posle ...

Nimam pa dostopa do kadrovske v NLB da bi ti poslal link ;((.

Mogoče pa ti ne poznaš vseh sodelavcev in sodelavk :).

Seveda so pa moje informacije samo ustno izročilo. Nisem še delal za NLB ... Ne vem če si ravno želim ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

jype ::

nebivedu> Pa sej te razumem, da ti je težko priznat

Težko mi je priznat, drži. Boljši ste od nas, ker ne znate planirat, imate nesposoben management in vaši informacijski sistemi delujejo na nivoju, ki je bil zanimiv sredi sedemdesetih let prejšnjega tisočletja.

Ko boste prišli v 21. stoletje, boste imeli samo še deset let dela, da pridete na nivo, ki se ga od banke pričakuje. Prej boste morali seveda odpustit večino kadrov, ker očitno niso kos nalogam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

MrStein ::

Ahim je izjavil:

Tvojevrstne gamadi nihce od ljudi, ki bi skrbeli za normalen tok debat - "moderatorjev" - ne mara.

Še en vrhunski prispevek k temi in forumu nasploh.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

V primerjavi z drugimi bankami je NLB še kar OK. ;)
(s stališča IT)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

V primerjavi z drugimi bankami je NLB še kar OK. ;)
(s stališča IT)


A mas kaksno statistiko?

jype ::

MrStein> (s stališča IT)

Ne, ni (s stališča IT).

Resnim bankam se ne dogajajo takšne reči kot so se zgodile NLB.

krneki0001 ::

V IT je mnogo manj ljudi, kot se govori naokoli. Z vso podporo in vsem kar paše zraven je več kot pol manj kot nekateri v cifrah prikazujete tukaj gor.

Jype, naši informacijski sistemi delujejo kr zelo sodobno in zelo zanesljivo. Pa ne vem, če je kaka mašina starejša od 6 let. Tudi operacijski sistemi niso nič dost starejši. Še najstarejši so na navadnih pc-jih, ker so tudi 6 let stari. Tako da ne vem od kje tebi sedemdeseta leta prejšnjega stoletja rojijo po glavi.

Če je pa ibm mainframe zate starinska zadeva, ti pa predlagam da malo poguglaš in preveriš zadeve kako zgledajo nove mašine na katerih laufa Linux brez problemov.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

trnvpeti ::

kolk je zdaj?
prej 400 / 5
sedaj /2

krneki0001 ::

z vsemi zunanjimi sodelavci /2, samo it nekje /4.5
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Invictus ::

krneki0001 je izjavil:


Če je pa ibm mainframe zate starinska zadeva, ti pa predlagam da malo poguglaš in preveriš zadeve kako zgledajo nove mašine na katerih laufa Linux brez problemov.

Če laufate Linux na mainframih za kritične zadeve, potem je še dobro da sem tam zaprl račun.

Je pa res da veliko folka tukaj sploh ne ve kaj lahko današnji mainframe zmore. In koliko bolj je zanesljiv od vseh kvazi Intel strežnikov. Seveda je pa cena nenormalna.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

Za kritične stvari je seveda ZOS in nič drugega.

Ja na žalost večina ljudi misli, da je mainframe nekaj starega in da je prihodnost v cloudih in na navadnih pc strežnikih, ampak se zelo motijo. zanesljivost teh mainframeov je tok višja, da si nekateri predstavljat ne znajo.
Cena je pa ...

Drugače mi je všeč pa tale komentar:
I work with Mainframes, AS400's, Servers and Personal computers.
I find that Mainframes are far more dependable, powerful and sophisticated than any server series possibly could be. In my opinion the notion that it's cheaper to run servers over mainframe is quite a stretch in a large business environment. Sure servers have there place, but calculating the down time, service contracts, equipment replacement, monitoring effort and outages from the applications on the market; I do not doubt that the cost completely swallows up any precieved benefit over not having a mainframe. If there is something that will replace the Mainframe, I imagine it hasn't been invented yet.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

jype ::

Skratka, kljub temu da imate ZOS (ali pa nemara ravno zaradi tega), vam reči delujejo, ali pa tudi ne, kakor kdaj.

Resne banke imajo precej manj težav z IT, čeprav imajo IT oddelke, ki so precej manjši od tistega v NLB.

Jaz delam z vsem živim hardverom in moram priznati, da je Google nedosegljiv precej manj časa kot katerikoli mainframe, je pa res, da Google ni le banka, ampak še marsikaj drugega.

krneki0001 ::

Pri nas vse deluje. Delovalo ni leta 2007, ko je bil znani projekt sigma. Pa ve se točno zakaj ni delovalo. In ni bil kriv mainframe.
Je pa mainframe bolj zanesljiv od googla. Mnogo bolj. Pa ko smo ravno pri zastarelosti. Googlov hardware je nekajkrat starejši od našega mainframea (2012 letnik).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

BaToCarx ::

nebivedel kako je distribuirano bolje kot centralizirano? Z vso redundanco seveda. In obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

jype ::

nebivedu> Pri nas vse deluje.

Mhm, zato še vedno vsake toliko časa kar "zaprete" elektronsko bančništvo, zato še vedno včasih zamudite s kliringom za cel dan in tako dalje.

Žal mi je, ampak "vse deluje" v mojem slovarju pomeni nekaj drugega.

krneki0001 ::

jype in kaj ima elektronsko bančništvo veze z mainframeom? Mešaš jabolke in šraufe.

Kdaj je bila zadnja zamuda v kliringu? Tam mogoče 2006 nazadnje? Od takrat je že skoraj 8 let.

očitno, da ti kaj več od tega, da si slišal za mainframe, še nisi videl. nekaj je to kar se dela in izvaja na mainframeu, nekaj pa je elektronsko bančništvo, ki nima veze z mainframeom. In tisto kar se dela na mainframe-u je dokumentirano, urejeno, lepa koda in brez smeti, kaj in kako se pa kakšne druge zadeve delajo, pa ne bom komentiral, ker nimam vpogleda in ne vem kako zadeve stojijo. Je pa klik izdelek zunanje IT firme (tok o IT-jih v sloveniji).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

SeMiNeSanja ::

Še dobro, da jype ni programiral klika - me zanima, kakšna štala bi šele potem bila.

Ali se motim, ali res gospod jype ustvarja vtis, kot da je vsemogočni bog programerjev, ki še nikoli ni naredil napake? Potemtakem je je njihova firma edina na svetu, ki od sebe daje bug-free izdelke? Ali od kod takšna prevzvišenost?

Kar se tiče mainframe-ov, bo kar držalo - ni jih za ubiti. So med nami in še dolgo bodo, morda celo, ko bo jype že davnaj šel v penzijo.

Če bo mainframe kdaj izumrl, bo zgolj zato, ker razni jype-ti takih okolij ne obvladajo več in se jim ne sanja, kaj bi z njimi počeli. Bognedaj, da bi kdo hotel najti Cobol programerja, ker bo samo slišal 'to nas pa na faksu niso učili'.

http://bit.ly/15kA4Th

jype ::

No, to pa je "ad hominem".

Če jaz nisem najboljši programer na svetu to neobhodno mora pomeniti, da na NLB vse dela normalno.

SeMiNeSanja ::

jype je izjavil:

No, to pa je "ad hominem".

Če jaz nisem najboljši programer na svetu to neobhodno mora pomeniti, da na NLB vse dela normalno.

Bom uporabil tvoj slog: kopiraj dokaze, da na nlb nekaj ne dela normalno.

Že zadnjič si nekaj na pamet navajal Deutsche Bank, kako je vse tam na Linuxu, pa sem ti lepo vrnil link na članek, ki več kot nazorno pove, da imajo tudi mainframe sisteme in definitivno ni vse na Linuxu.

Sedaj spet nekaj na pamet....

In ravno ti, ki bi kot programer moral vedeti, kako hitro se nekaj zatakne in ne deluje, kot bi moralo, si drzneš s prstom kazati na kolege programerje in trditi, da so brezveznjaki? Le glej, da se pri vas ne bo jutri kaj grdo zataknilo. Bognedaj, da preko vašega oh tako perfektnega in brezhibnega programja odtečejo kakšni osebni podatki,.... Jaz na tvojem mestu bi bil raje tiho in se učil na tujih napakah, ne pa v vzvišenem tonu pametoval o napakah, za katere niti ne veš ne kdaj so bile, ne kje je bil vzrok zanje.

jype ::

SeMiNeSanja> Bom uporabil tvoj slog: kopiraj dokaze, da na nlb nekaj ne dela normalno.

Nateg*** me je bankomat - problem

SeMiNeSanja> Že zadnjič si nekaj na pamet navajal Deutsche Bank, kako je vse tam na Linuxu, pa sem ti lepo vrnil link na članek, ki več kot nazorno pove, da imajo tudi mainframe sisteme in definitivno ni vse na Linuxu.

AS/400 sistemi DB vsi tečejo na Linuxu. IBM to prodaja kot zgodbo o uspehu, DB pa nič ne oporeka, tako da bomo verjeli kar njima.

SeMiNeSanja> Le glej, da se pri vas ne bo jutri kaj grdo zataknilo.

Komot se, pa to na noben način ne bo spremenilo dejstva, da je IT v NLB slab in da nebivedujeve izkušnje iz NLB niso vredne niti bitov v katere so zakodirane na tem forumu, ko gre za migracijo na proste in odprte IT rešitve.

SeMiNeSanja ::

Torej, če prav razumem: ko bo na bankomatu pisalo 'Linux load fail' boš skakal od sreče, medtem ko se zdaj utapljaš v grenkobi, ko vidiš napis 'Windows load fail'?

Meni je namreč čisto vseeno kaj piše, samo da tistega 'fail' ni poleg.

jype ::

SeMiNeSanja> Torej, če prav razumem: ko bo na bankomatu pisalo 'Linux load fail' boš skakal od sreče, medtem ko se zdaj utapljaš v grenkobi, ko vidiš napis 'Windows load fail'?

Ne. Bankomati se me ne tičejo, ker jih ne uporabljam. Če bi jih, bi si za skakanje od sreče od njih želel večje fleksibilnosti (torej ustrezni APIji, s katerimi bi lahko na varen način polnil urbano, izvedel za pošiljke, ki me čakajo na moj pošti in se prijavil na zobozdravstveni pregled). Dokler so bankomati skrpucala, o katerih nihče ne sme nič vedeti, da ostajajo vsaj na četrt "varni", tega ni mogoče varno zgraditi.

SeMiNeSanja> Meni je namreč čisto vseeno kaj piše, samo da tistega 'fail' ni poleg.

Kljub temu pa vztrajno trdiš, da nihče od nas ne razume, zakaj je Microsoft najboljša možna rešitev tudi v primerih, ko sploh ni možna rešitev, ne da bi se odpovedal ključnim zahtevam, ki jih imaš do informacijskih sistemov države, še posebej tistih, ki so jih državljani po nepotrebnem prisiljeni uporabljati skozi tržni izdelek, ki ga sme in more prodajati le eno podjetje na planetu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

SeMiNeSanja ::

Kaj ne ločiš med BANKOmatom, INFOmatom in URBANOmatom?

Če bi jaz vodil banko, tudi nebi hotel nekih tujkov na mojih bankomatih. Ne glede ali je UX ali Win osnova bankomata in tvoj konec 100% varno sprogramiran- ko enkrat odpreš zadevo in daš na voljo API-je za neke tretje osebe, si izgubil kontrolo nad tem, kaj se bo rolalo na bankomatu - tako glede stabilnosti, kot tudi glede varnosti. Dobro veš, da kot programer lahko skriješ kolikor hočeš vrstic zlonamerne kode npr. v program za 'packet tracking', ki bi ga ti kot API naflancal na bankomat. Tako bi tvoj 'dodatek' lepo krasno čital kartice, pine,.... in ti jih na koncu dostavljal še na dom z mašnico vred. Pa kaj misliš, da so bankirji čisto nori, če že niso dobri programerji (po tvoji oceni)?


Kaj jaz vztrajno trdim, več kot očitno nisi niti približno razumel - kar me sploh ne čudi, ker bi moral potem tudi kaj prebrati. Če prebereš zgolj tiste vrstice, ki ti padajo v oči in še it teh izpustiš besedo ali dve, potem ...ja potem, prideš do takih zaključkov, kot jih zgorj navajaš glede mojih trditev.

jype ::

SeMiNeSanja> Kaj ne ločiš med BANKOmatom, INFOmatom in URBANOmatom?

Ne, ne ločim med škatlo z zaslonom in škatlo z zaslonom.

SeMiNeSanja> Kaj jaz vztrajno trdim, več kot očitno nisi niti približno razumel

Torej očitno nisi zapisal tistega, kar vztrajno trdiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

SeMiNeSanja ::

jype je izjavil:

SeMiNeSanja> Kaj ne ločiš med BANKOmatom, INFOmatom in URBANOmatom?

Ne, ne ločim med škatlo z zaslonom in škatlo z zaslonom.

Ne - zgolj potrjuješ mojo tezo, da programerji prepogosto nimate pojma o osnovnih načelih varnosti.

SeMiNeSanja> Kaj jaz vztrajno trdim, več kot očitno nisi niti približno razumel

Torej očitno nisi zapisal tistega, kar vztrajno trdiš.


Saj ne veš, kaj sem zapisal, zato nima smisla diskutirati o tem.

Zgodovina sprememb…

jype ::

SeMiNeSanja> Ne - zgolj potrjuješ mojo tezo, da programerji prepogosto nimate pojma o osnovnih načelih varnosti.

Drži - ne razumemo, kako je lahko bankomat varen, če sploh ni in kako je lahko varen, če na njem lahko kupujem dobroimetje na predplačniškem računu mobilne telefonije, ne morem pa tega početi za račun, ki pripada urbani. Je že tako, da hišniki, snažilke in komunalni delavci pogosto bolje razumete informacijske sisteme kot jih tisti, ki smo jih snovali, tako da je resnično škoda, da vas nihče ne povabi k sodelovanju pri arhitekturi ali izvedbi takšnih sistemov. No, razen na raznih NLBjih in Halcomih, kjer se to zdi redna praksa.

SeMiNeSanja> Saj ne veš, kaj sem zapisal, zato nima smisla diskutirati o tem.

Če si nepismen bo nemara res bolje poiskati pomoč kje drugje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

SeMiNeSanja ::

Nisem jaz kriv, če ste povečini funkcionalno nepismeni in ne znate prebrati kar je napisano, namesto tega preberete zgolj 3 od 20 stavkov in potem kljuvate po njih, kot da je to bilo tisto, ker je nekdo hotel povedati. Nauči se brati.

Kar se tiče Urbane, pa ne bluzi - imaš podatke, da je to IT problem in ne problem pogodbenih odnosov? Cene, ki bi jo Urbana morala palčati za to storitev,....? Nekako mi gre na jetra, da vedno vse prevališ na kao nesposobne IT-jevce - medtem ko si sam IT-jevec in zagotovo tudi katera tvoja stranka ni 100% zadovoljna s tvojim delom in meni, da bi tudi ti lahko dodal še to pa ono, kar tebi ni v interesu dodati.

BigWhale ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Še dobro, da jype ni programiral klika - me zanima, kakšna štala bi šele potem bila.


Ce bi ga, bi nemara delal bolje kot je delal.

Klik je bil (kako je zdaj, ne vem vec.) one-man-band zadeva. Sem sedel zraven cloveka, ki ga je vzdrzeval in popravljal. Da. Enega cloveka. :)

SeMiNeSanja ::

Klik je bil (kako je zdaj, ne vem vec.) one-man-band zadeva. Sem sedel zraven cloveka, ki ga je vzdrzeval in popravljal. Da. Enega cloveka. :)

Potem pa svaka čast tistemu človeku - tako mala malica pa tudi klik ni za sprogramirati za enega samega programerja. Da so potem bili notri kakšni hrošči, se res ni za čuditi - bolj bi presenečalo, če jih nebi bilo!

jype ::

SeMiNeSanja> Potem pa svaka čast tistemu človeku

Da je tako nesposoben, da ni zavrnil zanj očitno pretežke naloge?

SeMiNeSanja ::

jype je izjavil:

SeMiNeSanja> Potem pa svaka čast tistemu človeku

Da je tako nesposoben, da ni zavrnil zanj očitno pretežke naloge?

Zakaj bi jo zavrnil? Saj je zadevo sprogramiral - problem je na strani tistih, ki zadevo niso temeljito stestirali, predenj so jo dali v produkcijo - upam da se vsaj strinjaš, da nikoli ni dobra ideja, da programer testira svoj lastni izdelek?

Invictus ::

jype je izjavil:

SeMiNeSanja>
AS/400 sistemi DB vsi tečejo na Linuxu. IBM to prodaja kot zgodbo o uspehu, DB pa nič ne oporeka, tako da bomo verjeli kar njima.

Malo morgen.

AS/400 sploh nima posebej baze, ker je že del sistema. Sem pač slučajno delal gor.

Noben AS/400 ne laufa na Linuxu. Je pa res da ima IBM isto hardversko platformo za AS/400, AIX in Linux.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Hja, če jype naklada o AS/400 ali mainframe, je to približno tako, kot če jaz nakladam o space shuttlu - slišal sem zanj, videl sem ga na slikah...pa nimam pojma, koliko hitro leti, koliko časa lahko ostane 'gor', ......

Hayabusa ::

Ne leti več.

jype ::

Invictus> AS/400 sploh nima posebej baze, ker je že del sistema. Sem pač slučajno delal gor.

DB je Deutsche Bank.

SeMiNeSanja> Zakaj bi jo zavrnil?

Ker nalogi ni kos.

SeMiNeSanja> problem je na strani tistih, ki zadevo niso temeljito stestirali, predenj so jo dali v produkcijo

Saj bodo uporabniki. Moje banke nimajo takih težav kot NLB. Morda jih bo katera od njih še kdaj imela, ampak do zdaj jih še ni bilo.

SeMiNeSanja> Hja, če jype naklada o AS/400 ali mainframe, je to približno tako, kot če jaz nakladam o space shuttlu - slišal sem zanj, videl sem ga na slikah...pa nimam pojma, koliko hitro leti, koliko časa lahko ostane 'gor', ......

Če se tako lahko vsaj malo potolažiš, prima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Invictus ::

DB lahko na IBM hardwaru laufa Linux. Kot sem napisal, je isti za AS/400, Linux in AIX.

Hardware je pač precejkrat bolj zanesljiv kot kak Intel strežnik, pa naj bo še tako drag ...

AS/400 administratorji znajo povedati zanimive zgodbice, ko je bilo treba najti mašine.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Invictus> Hardware je pač precejkrat bolj zanesljiv kot kak Intel strežnik, pa naj bo še tako drag ...

Drži, vendar od te zanesljivosti ne ostane dosti, če IBM na kakršenkoli način stori konec (tako kot ga je npr. DEC), ker v tem primeru za platformo ne bi več skrbel nihče (tako kot nihče več ne skrbi za superminije).

Če imaš gručo generičnih strežnikov iz najcenejšega možnega hardvera in ustrezno programje za to gručo, lahko presežeš zanesljivost IBM mainframov za več velikostnih razredov, ne da bi se to poznalo na ceni (ki je približno enaka), poleg tega da pridobiš geografsko razpršenost, ki zagotavlja tudi višji koeficient razpoložljivosti. Seveda IBM ponuja tudi rešitve za take postavitve in seveda je za nekatere naloge primernejši mainframe, za druge pa gruča, vse naloge pa zmoreta oba, za precej različno ceno, ki ni vedno v škodo mainframom, jasno.

Invictus> AS/400 administratorji znajo povedati zanimive zgodbice, ko je bilo treba najti mašine.

No ja, power serija niso tako majhna, da bi jo bilo enostavno kam založiti, pa tudi električno napajanje, ki spada poleg, če želiš karkoli imeti od zanesljivosti platforme, je težko zgrešiti.

Invictus ::

@jype

bi bil presenečen kako se pozabi na strežnik kjer vse deluje in ga ni treba ujčkati dnevno ... Cela firma ne ve kjee se nahaja, ker ta škatla preprosto deluje.

Power serija je reda velikosti navadne PC škatle. In seveda naprej. Niso vsi 16 tonski računalniki. Malo poglej ...

O geografski razpršenosti pa ne bi. Seveda se da. Samo ne vem če lahko to narediš kaj ceneje kot pa kupiš eno škatlo. Odvisno pač kakšen posel se greš. Banka pač ne bo razpršila obdelave finančnih transakcij po celem svetu. Da ne govorim tukaj še o zelo malem naboru firm, ki so sposobne napisati distribuirano aplikacijo ... Potegne za sabo več problemov kot prednosti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Jaz sem imel AS/400 v pisarni. Kakih deset let (morda se kaksno leto vec) nazaj smo skupaj s sodelavci nanj uspesno spravili Turbo Linux. Primarno je takrat na njem tekel OS/400, ki pa sam po sebi ni znal poceti nic pametnega, najprej si moral narediti logicno particijo na kateri si potem pognal ali software, ki je bil posebaj spisan za OS ali pa nek drug operacijski sistem. Takrat je bil to v vecini AIX, in kasneje tudi Linux. Za Windows je bil potreben poseben hardware.

Razlaganje kako je AS/400 oz katerikoli drug mainframe dosti bolj stabilen/uporaben/... kot Linux je rahla traparija. Te masine imajo uporabniski vmesnik iz leta 350BC in stvari, ki jih znajo poceti je bore malo. Stabilnost pride predvsem od tega, ker se na sami masini nic ne dogaja, dokler ne pozenes nekega third party programa.

To je priblizno nekaj taksnega kot poganjanje razlicnih virtualnih masin na PCju. Sesutje ene masine redko vpliva na sesutje druge masine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

krneki0001 ::

Jype ne trolaj, če nimaš pojma.
bankomati nimajo z IT-jem od banke nič. katerekoli banke v sloveniji. Banke so namreč ustanovile podjetje bankart, ki skrb izza vse bankomate skupaj in tudi preko bankarta tečejo vse transakcije. Software na bankomatu je kupljen z bankomatom skupaj in se ga ne programira.



BigWhale - primerjaš 20 let star AS/400 z zenterprise ZEC12 iz leta 2012?
Pred toliko leti je bil tudi Linux za rajo čisto neuporaben.

zEC12 ima 120 procesorjev in 3TB rama
vsak procesor pa ima
16 jeder s 5.5GHZ
pa še cache v procesorjih:
L1 private 64k i, 96k d
L2 private 1 MB i + 1 MB d
L3 shared 48 MB / chip
L4 shared 384 MB / book
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

jype ::

nebivedu> bankomati nimajo z IT-jem od banke nič. katerekoli banke v sloveniji. Banke so namreč ustanovile podjetje bankart, ki skrb izza vse bankomate skupaj in tudi preko bankarta tečejo vse transakcije. Software na bankomatu je kupljen z bankomatom skupaj in se ga ne programira.

Skratka, vse banke skupaj so še bolj nesposobne kot vsaka zase.

nebivedu> zEC12 ima 120 procesorjev in 3TB rama

In na njem od uporabnih reči praviloma teče predvsem Linux, na Linuxu pa aplikacije - seveda zgolj v resnih firmah, ne v slovenskih bankah v državni lasti.

Invictus ::

Če bi radi vedeli, bankart večino bančnih transakcij iz bankomatov izvede na Tandemu. Ravno zaradi zanesljivosti.

Če je pa koda slabo napisana, ti pa ne more pomagati noben OS. Tudi Linux ne ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Smo že zgoraj razložili, kaj so prednosti Linuxa in nihče ni trdil, da je poganjanje slabo napisane kode ena izmed teh.

Popolnoma vsak se je že srečal s programjem, ki ne deluje, le redki so pa imeli srečo, da so smeli napako odpraviti sami, kadar so jo znali.

Resne organizacije očitno cenijo prednosti, ki izhajajo iz prostega in odprtega programja, tako da ni presenetljivo, da se prehajanje na takšne rešitve pospešuje.

Invictus ::

Ampak vedno to pač ne gre.

Banke nočejo menjati softwara ker teče že zadnjih 30 let. Razlogi so različni. Najbolj pogost razlog je da noben živ bog v firmi ne ve kaj nek program točno dela. Avtor je v penziji ali celo mrtev ...

Tako uporabijo princip, ne diraj lava dok spava :).

Če hočeš sam popravljati napake, to zahteva investicijo podjetja v ljudi da pridobijo ustrezna znanja. Najprej pa moraš ustrezne ljudi sploh najti. Povprečen slovenski ITjevec tukaj pogori.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Invictus> Najbolj pogost razlog je da noben živ bog v firmi ne ve kaj nek program točno dela. Avtor je v penziji ali celo mrtev ...

Ja, vem, zato sem pa klical bullshit, ko je nebivedu nakladal, kako pri njih to vse štima in je vse dokumentirano (in potem par prispevkov pozneje že ugotovil, da to v bistvu ne drži, ker imajo nesposoben management, ki ima do njih nerealne zahteve).
««
12 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 prikazuje oglase (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6125580 (21526) D3m
»

Microsoft Office za d.o.o.

Oddelek: Kaj kupiti
173011 (2575) Rok Woot
»

Hočeš nočeš je Windows 10 tu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7644685 (37546) b3D_950
»

Microsoft: 96 odstotkov netbookov teče na Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10812008 (9579) poweroff
»

Nova anketa: koliko ste odšteli za programsko opremo, ki jo poganjate na vašem primar (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
748101 (6255) TribesMan

Več podobnih tem