» »

Francoska policija izvedla uspešen prehod na prosto programsko opremo

««
9 / 14
»»

Ales ::

Smo videli dobre ..vstavi poljuben OS.. administratorje. Tarife so po mojih izkušnjah tu tu. Edino kar je pri linuxaših trenutno poceni, so udarci, ki letijo na njih... Ampak taki nizki udarci več povedo o tistih, ki jih sprožijo, ne? ;)

Glede popravljanja bugov itd., en primer iz čisto vsakodnevnega lajfa: ko je prišel RHEL 6 ven, kernel ni imel več omogočene podpore za non-PAE procesorje. Čisto slučajno sem parim družinskim članom pred leti potalal stare Centrino laptope, ki so za web & mail še čisto ok. In želel sem jih dati iz RHEL 5 na RHEL 6, ki bo ravno pravi, da bodo delali malo lepše še naprej.

Rešitev? Popravil sem kernel in ga skompajlal na novo in to še vedno počnem tu in tam (res ni veliko dela za to konkretno stvar). Pa nisem nek ne vem kak kernel hacker, imam pa cca. 20 let izkušenj z sys administracijo, hackanjem raznih zadev in programiranjem. To sem *lahko* naredil, ker je kernel & OS open source in ker je znanje relativno enostavno dostopno.

Drugače pa aktivno prispevam kodo še marsikam, da ne nakladam tukaj preveč o tem. Glede na to, da živim v veliki meri od CentOS/SL distribucij in od raznih frameworkov, itd., se mi zdi edino pravilno. Vse to delam pravzaprav tudi zato, ker me veseli. Win-win situacija za vse.

Vse to se da, če se le malo hoče... in veliko ljudi to počne. Ne vem, koliko nas je na Slo-techu, pa saj niti ni pomembno... Point je, da obstajamo...

Drugače pa ne morem verjet, da ne obstaja ena malo bolj resna firma za konkretno linux podporo v Sloveniji.

Včasih je to bil ali vsaj poskušal biti Housing, ne? Kaj je z njimi?

Invictus ::

Resna firma za Linux v Sloveniji ne more obstaja dokler je cel kup kvazi strokovnjakov (in tudi pravih), ki delajo za drobiž.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

MilanP je izjavil:

hvala lepa za tak support k ti microsoft rece 'ne mormo podpret vasih 300 industriskih canon printerjov ker nm canon ne bo placu licence za driver signature brez tega pa ne vem koji klinac ze noce delat

Ne vem kaj maš za ene probleme s printerji - toda prvi krivec je tu canon, ki bi lahko (moral?) svojim kupcem priskrbeti ustrezne gonilnike, ne pa Microsoft.

A za Linux pa obstaja gonilnik za te iste tiskalnike? Če je koda na voljo, bo pravi mojster naredil tudi windows gonilnik - morda ne nevemkaj elegantnega, ampak toliko, da se bo nekaj izpisalo, pa bo znal naresti tisti, ki je že kdaj napisal kakšen tiskalniški gonilnik.

Skratka nabijate v prazno. Vse kar vam gre na Windows narobe je kriv Microsoft, vi pa nič. Me res zanima, koga bi krivili na Linuxu, ko bi imeli kakšen problem, ki ga nebi znali rešiti!

Na koncu vsega pa vam še zmeraj ni jasno, da sta Windows in Linux zgolj PLATFORMI. Jamraš čez SQL server, Oracle? Zakaj nisi dal gor Postgres, če je toliko boljši in ga lahko 'sam popravljaš'?

Bolj ko vas berem, bolj ugotavljam, da ni problem v tehnologiji, temveč v ljudjeh, ki jo uporabljajo (in njihovemu neznanju, nesposobnosti,...). Če si na MS se lepo zgovarjate, da bi pod Linux pa vse teklo kot namazano. Eno figo bi - dokler nebi zamenjal upravljalcev, programerjev in uporabnikov. Ups - če vse te zamenjaš, lahko ostaneš tudi kar na Windows-ih!

SeMiNeSanja ::

Ales je izjavil:

Glede popravljanja bugov itd., en primer iz čisto vsakodnevnega lajfa: ko je prišel RHEL 6 ven, kernel ni imel več omogočene podpore za non-PAE procesorje. Čisto slučajno sem parim družinskim članom pred leti potalal stare Centrino laptope, ki so za web & mail še čisto ok. In želel sem jih dati iz RHEL 5 na RHEL 6, ki bo ravno pravi, da bodo delali malo lepše še naprej.

Rešitev? Popravil sem kernel in ga skompajlal na novo in to še vedno počnem tu in tam (res ni veliko dela za to konkretno stvar). Pa nisem nek ne vem kak kernel hacker, imam pa cca. 20 let izkušenj z sys administracijo, hackanjem raznih zadev in programiranjem. To sem *lahko* naredil, ker je kernel & OS open source in ker je znanje relativno enostavno dostopno.


Prevajanje kernela z drugačnimi nastavitvami, ker je bila tvoja priljubljena opcija v default kernelu izključena, NI odpravljanje BUG-a, temveč standardna procedura optimizacije kernela za neko specifično okolje.

Bug bi bil, če bi kernel prevedel, pa zadeva vseeno nebi delovala. Koliko jih je v Sloveniji, ki znajo takšen PRAVI BUG odpraviti (brez pomoči razvijalskih forumov, od koder bi snel že popravljeno kodo)? Eden? Dva? Deset? Mislim, da bo potem počasi že konec s štetjem.

Ales ::

Alo, ne gre za prevajanje kernela z drugimi nastavitvami. Dejansko je potreben patch source kode in ja, celo sam sem ga naredil, nisem ga snel od nikoder. Nemorš verjet, ne?

Drugače pa imaš delno prav, to ni RHEL bug. Oni so podporo ukinili nalašč. Je bil pa bug zame.

Nimam pa pojma, koliko ljudi v Sloveniji lahko malo požoka kodo kernela. Jaz bi rekel, da kar malo več kot samo 1-10, ampak se mi ne sanja.

Invictus ::

Če je edino, kar imaš od znanja patchanje kernela, malo samohvale tukaj, potem mi je kar malo žal zate ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

b3D_950 je izjavil:

Pa kakšnih bugih to sedaj trolate. Stvar je v tem, da nisi odvisn od neke korporacije, ampak imaš svojo ekipo ljudi in svoj lasten software, ki ga prilagajaš svojim potrebam.

Tisti, ki trola o friku, ki bo vzdrževal 3500 pcjev je pa tud en, da ne rečem kaj. Certifikati ti očitno ne pomenijo nič, sm imel primer nekoga iz S&Tja, ki je postavljal AD. Človek ima nevem kolk certifikatov, nastavil je 12 mestno geslo za admin, potem pa kreiral zase en admin account z geslom: prva črka njegovega imena in letnico rojstva. Toliko o zaupanju v te storitve, za katere zmečeš na tono denarja.


Ne, certifikati mi ne pomenijo nič, meni pomeni nekaj samo znanje. In če je tak človek imel morje certifikatov, si lahko z njimi rit obriše, ker tako se pač ne dela.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

LightBit ::

Invictus je izjavil:

Če je edino, kar imaš od znanja patchanje kernela, malo samohvale tukaj, potem mi je kar malo žal zate ...

Torej praviš, da je patchal kernel zato, da se sedaj tukaj hvali?
Spraševal ste (nebivedu).

krneki0001 ::

MilanP
Če bi razumel, da je igranje na parih mašinah z Linuxom nekaj drugega kot imet kompletno firmo s 3500 zaposlenimi na Linuxu, bi bilo tudi dobro. V sloveniji je to nemogoče, ker ni take firme, ki bi support nudila, če admini nebi česa znali. Ne moreš recimo na eni banki bit 2 dni brez online transakcij, ker nekaj ne deluje in čakaš da lokalna skupnost naredi popravek. Boš imel pred parlamentom takoj štrajk, ker ljudje na bankomatih ne morejo dvigovat denarja.

Če si pa tak frajer, da res vse obvladaš, pa nared firmo, zaposli še par takih kot si ti in lobiraj za prehod na opensource in bodi potem ti ta firma za support.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

SeMiNeSanja ::

"Certificirane" šalabajzerje najdeš povsod.

Tudi zanašanje na velike firme, kot S&T, SRC, itd., ti ne pomaga - tudi tam najdeš šalabajzerje. Je že tako, da se tisti pravi 'strokovnjaki' ukvarjajo z problemi na višjem nivoju, 'malenkosti' pa prepustijo vajencem, študentom in pripravnikom. Rezultati pa.... sem že videl stvari, ko ne veš, ali bi se držal za glavo, se smejal, ali zjokal.

@MilanP - Canon vas je pustil na cedilu. (PIKA) - Če daš na trg tiskalnik in zraven ne ponudiš ustreznih gonilnikov, si pač nategnil kupce. Zakaj pa lahko za vsak šrot od 'home' printerja lahko priskrbijo ustrezne certificirane gonilnike? Še bolj žalostno, da tiskalniki ne delujejo z generičnimi gonilniki, skratka Canonov fail!

Če pa je ves štos v print serverju, ki ste ga postavili na Linux, pa takointako problem rešen - koga briga ali na Linuxu ali Windows-ih? Stotič ponavljam, da sta eno in drugo zgolj platformi in bedak je tisti, ki se fiksira zgolj na eno, namesto da bi uporabil najboljše iz obeh za tiste naloge, kjer se bolje obnesejo in ne predstavljajo tveganja za poslovanje.

MrStein ::

Ales je izjavil:

@MrStein: Trolanje je to, da enačiš kasneje nastal bug z review procesom. Saj sem bil jasen, tako da ne vidim razloga za razpravo tukaj... Okej, mogoče je "trolanje" močen izraz?

In tole je tudi khm... trolanje khm...:
bugi se takorekoč sami popravljajo, ne pa kot v gnilem kapitalizmu, ups, neodprtem softveru


Zakaj? Ker svoje lastne predsodke o FOSS/closed/open source/kapitalizmu in ne vem še čem kar mimogrede podtikaš meni. Zakaj že? :)

Nič ne podtikam, samo povem, da ta opevani "proces" v praksi ne pomeni nič.
Zdaj si recimo iz zraka potegnil, da je problem nastal "kasneje".
Izgovore imate, to drži. Na zalogi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MilanP ::

MrStein je izjavil:

Izgovore imate, to drži. Na zalogi.


mhm canon je kriv da je microsoft nesposobn

MrStein ::

Uf, kaki argument!

KoKi je izjavil:

MrStein je izjavil:

Sprememba je bila leta prej.
Fajlan bug je.
Popravljeno pa ni.
Že več let nisem pogledal ta bug, ampak v tej sekundi sem pripravljen staviti, da še vedno ni popravljeno.

To ni trolanje, to je žalostna realnost open sorsa, predvsem v luči mnenj "bugi se takorekoč sami popravljajo, ne pa kot v gnilem kapitalizmu, ups, neodprtem softveru". (paralele s komu-soci-sanjači so včasih žal očitni)

Ker Microsoft pa vse hrošče takoj popravi in na sploh nobeden ne zaostane?

Ne. Tam je enako.
Poudarjam : ENAKO

To ni področje, kjer je Lunix boljši.
To je to. Nič več, nič manj.

Na obojih bo "tvoj" bug mogoče popravljen, mogoče pa ne.

Glede "sposobnosti" patchanja kernel-a, to lahko naredi vsak študentek.
Seveda ne za _vsak_ bug. Eni ostanejo nerešeni leta, kupu vrhunskih strokovnjakov navkljub.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MilanP ::

MrStein je izjavil:

Na obojih bo "tvoj" bug mogoče popravljen, mogoče pa ne.


ampak sam v foss ti ga dovol licenca popravt da ga sam popravs

ce mas closed sorce pa ne smes in mas tut ful manse sanse da bi ker pac hexeditat neki pa upat da bo prov je kr mal vec skilla kokr popravt source pa zbildat nanov

SeMiNeSanja ::

MilanP je izjavil:

MrStein je izjavil:

Izgovore imate, to drži. Na zalogi.


mhm canon je kriv da je microsoft nesposobn


Canon je ugotovil, da je življenjska doba tistim tiskalnikom potekla in je ukinil support.
Skratka canon vas je nategnil, ker hoče, da kupite nove tiskalnike.

Pojav sploh ni redek v industriji in prav naiven moraš biti, da verjameš v zgodbice o predragem certificiranju gonilnikov. Če bi bila ta certifikacija res tako draga, potem nebi vsak šrot tiskalnik prišel z gonilniki. Drugače pa niti nisem prepričan, če res MORA biti gonilnik certificiran - mene ponavadi Windoes-i zgolj opozorijo, da določen gonilnik ni certificiran, potem pa mi vseeno dovolijo, da ga namestim.

In prosim ne hvali Canon na prevelika usta - ravno oni so znani po nategovanju kupcev z vgradnjo števcev v firmware, da nekega lepega dne tiskalnik neha delati, nakar te na servisu pošljejo kupiti novega, ker bi te kvazi popravilo prišlo predrago.

Ales ::

Invictus je izjavil:

Če je edino, kar imaš od znanja patchanje kernela, malo samohvale tukaj, potem mi je kar malo žal zate ...

Ne veš kolko sočustvovanje olajša to žalostno situacijo. Ma kaj s ti nor, ful mi je odleglo zdej! Jutri začnem zbirat prispevke za prekvalifikacijo v klekljarja, s totimi frdamanimi linuxi se ne da žvet.

Oja, Agendo sem pozabil. Torej Housing, Agenda, še katero podjetje v Slo?

SeMiNeSanja ::


samo za zaenkurac sisteme, ker na os x, hpux, aix in linuxih se zmer dela perfektno

Saj ti nihče ne preprečuje, da laufaš stvar na tistih windows-ih, ki so bili takrat, ko ste nabavljali tiskalnike.

Printer daemon na vseh UX sistemih je približno isti in najbrž tudi nimaš novih gonilnikov od leta 2013 ampak gonilnik iz leta 200x!

Mešaš hruške in jabolka. Če na UX ostajaš na istem 'print serverju', potem ostani še na Windows-ih in ne rini v novejše. Kaj misliš, da bi na UX še delovali stari gonilniki, če bi enkrat nekdo napisal povsem nov podsistem za printanje? Bi te rad videl, kako bi potem moledoval Canon za nove gonilnike, pa na kero vižo bi se ti potem izgovarjali, ker nočejo nuditi podpore za printerje izven življenjske dobe.

V bistvu pozabljate, da se 'pod havbo' na UX sistemih kaj prav velikega že leta in leta ni spremenilo. Imaš kernel, ki ga pilijo iz generacije v generacijo in imaš window server in window manager s šminko in uporabniku prijaznimi orodji. Vse ostalo, kar leži vmes med kernelom in window serverjem pa že leta in leta ni vidlo nobene revolucionarne novosti. Nič 'novega' pa pomeni, da so zadeve odrasle, napake odpravljene in sistem posledično stabilen.

To primerjati z MS Windowsi je čista oslarija.

Hayabusa ::

Ales je izjavil:

Smo videli dobre ..vstavi poljuben OS.. administratorje. Tarife so po mojih izkušnjah tu tu. Edino kar je pri linuxaših trenutno poceni, so udarci, ki letijo na njih... Ampak taki nizki udarci več povedo o tistih, ki jih sprožijo, ne? ;)

Glede popravljanja bugov itd., en primer iz čisto vsakodnevnega lajfa: ko je prišel RHEL 6 ven, kernel ni imel več omogočene podpore za non-PAE procesorje. Čisto slučajno sem parim družinskim članom pred leti potalal stare Centrino laptope, ki so za web & mail še čisto ok. In želel sem jih dati iz RHEL 5 na RHEL 6, ki bo ravno pravi, da bodo delali malo lepše še naprej.

Rešitev? Popravil sem kernel in ga skompajlal na novo in to še vedno počnem tu in tam (res ni veliko dela za to konkretno stvar). Pa nisem nek ne vem kak kernel hacker, imam pa cca. 20 let izkušenj z sys administracijo, hackanjem raznih zadev in programiranjem. To sem *lahko* naredil, ker je kernel & OS open source in ker je znanje relativno enostavno dostopno.

Drugače pa aktivno prispevam kodo še marsikam, da ne nakladam tukaj preveč o tem. Glede na to, da živim v veliki meri od CentOS/SL distribucij in od raznih frameworkov, itd., se mi zdi edino pravilno. Vse to delam pravzaprav tudi zato, ker me veseli. Win-win situacija za vse.

Vse to se da, če se le malo hoče... in veliko ljudi to počne. Ne vem, koliko nas je na Slo-techu, pa saj niti ni pomembno... Point je, da obstajamo...

Drugače pa ne morem verjet, da ne obstaja ena malo bolj resna firma za konkretno linux podporo v Sloveniji.

Včasih je to bil ali vsaj poskušal biti Housing, ne? Kaj je z njimi?

Newsflash, tudi na win 8 se pae preverjanje izklopiti in to prej kot na linuxu 8-) (nisem MS fan).
http://forums.mydigitallife.info/thread...

moderator ::

SeMiNeSanja je izjavil:

To primerjati z MS Windowsi je čista oslarija.


In ti praviš da Windowsi niso stabilni?

Zakaj pa potem na njih cele banke tečejo?

Hayabusa ::

Zakaj pa potem na njih cele banke tečejo?

A take ?



zbirka
http://www.flickr.com/groups/atmcrashes/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

SeMiNeSanja ::

moderator je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

To primerjati z MS Windowsi je čista oslarija.


In ti praviš da Windowsi niso stabilni?

Zakaj pa potem na njih cele banke tečejo?

Kje si pa ti pobral, da jaz trdim, da Windows-i niso stabilni?

Izjava, da je primerjava UX-Win oslarija, se je nanašala na gonilnike in zgražanje, da na najnovejših Win ne more več uporabljati gonilnik izpred 10 let. Logično je, da ne more uporabljati pradavninskih gonilnikov na novih Windows-ih, ker je bore malo še skupne kode s tistimi Windows-i izpred 10 leti - medtem ko je na UX-ih marsikatera vrstica izvorne kode starejša od marsikaterega komentatorja tu gor.

Ales ::

Hayabusa je izjavil:

Newsflash, tudi na win 8 se pae preverjanje izklopiti in to prej kot na linuxu 8-) (nisem MS fan).
http://forums.mydigitallife.info/thread...

Kul link, za v bookmarke ;)

LightBit ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Drugače pa niti nisem prepričan, če res MORA biti gonilnik certificiran

Mislim, da ni potrebno.

SeMiNeSanja je izjavil:

In prosim ne hvali Canon na prevelika usta - ravno oni so znani po nategovanju kupcev z vgradnjo števcev v firmware, da nekega lepega dne tiskalnik neha delati, nakar te na servisu pošljejo kupiti novega, ker bi te kvazi popravilo prišlo predrago.

Canon je svinja ja.

SeMiNeSanja ::

BTW - še nisem videl banke, ki bi 100,00% laufala na Windows-ih.

Pojdite malo pogledati v banke, pa boste presenečeni, kaj vse se v njih najde - od starega IBM Mainframe-a, preko DEC Alfa računalnikov (mogoče celo še kakšen VAX?), raznih UX-ov pa tja do Windows-ov.

LightBit ::

SeMiNeSanja je izjavil:

V bistvu pozabljate, da se 'pod havbo' na UX sistemih kaj prav velikega že leta in leta ni spremenilo. Imaš kernel, ki ga pilijo iz generacije v generacijo in imaš window server in window manager s šminko in uporabniku prijaznimi orodji. Vse ostalo, kar leži vmes med kernelom in window serverjem pa že leta in leta ni vidlo nobene revolucionarne novosti. Nič 'novega' pa pomeni, da so zadeve odrasle, napake odpravljene in sistem posledično stabilen.

Kaj se je pa v Windowsih tolk bistveno spremenil?

SeMiNeSanja ::

LightBit je izjavil:

Kaj se je pa v Windowsih tolk bistveno spremenil?

Če tega ne veš, potem tudi ni smisla, da ti razlagam.

kitaj ::

Ker se ne spoznam na Windowse me zanima, če je pri Windowsih prav tako 'enostavno' patchat in kompajlat jedro?

SeMiNeSanja ::

kitaj je izjavil:

Ker se ne spoznam na Windowse me zanima, če je pri Windowsih prav tako 'enostavno' patchat in kompajlat jedro?

Pa kaj je tole postalo tekmovanje v trollanju?

LightBit ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Če tega ne veš, potem tudi ni smisla, da ti razlagam.

Ta tema je smisel že zdavnaj zgubila, pa še vedno razlagaš.
Sprašujem zato, ker ne verjamem, da je od Windows NT bila kakšna bistvena spremeba v designu (vsaj MS je ni omenil).
Edina omembe vredna stvar je (morda še kaj pred Win 2k), da je Vista premaknila velik del grafike iz jedra.

MrStein ::

MilanP je izjavil:

MrStein je izjavil:

Na obojih bo "tvoj" bug mogoče popravljen, mogoče pa ne.


ampak sam v foss ti ga dovol licenca popravt da ga sam popravs

ce mas closed sorce pa ne smes in mas tut ful manse sanse da bi ker pac hexeditat neki pa upat da bo prov je kr mal vec skilla kokr popravt source pa zbildat nanov

Se javijo firme, ki to počno?
Imajo doma popravljen bug in to uporabljajo v produkciji?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LightBit ::

MrStein je izjavil:

Se javijo firme, ki to počno?
Imajo doma popravljen bug in to uporabljajo v produkciji?

Lahko bi, samo bi morali zaposliti sistemca, ki zna programirat, kar bi bilo dražje.

jype ::

MrStein> Se javijo firme, ki to počno?

Zemanta ima v svojih repozitorijih izvorne kode številne programe in knjižnice, ki smo jih morali popraviti sami. Zaprtokodnih rešitev praviloma ne uporabljamo, ker so premalo učinkovite in imajo znatno premalo fleksibilnosti, mi pa potrebujemo garancije, ki jim ni kos nobeno podjetje.

Prej sem delal v številnih drugih podjetjih, pa je bilo v večini popravljanje programja, knjižnic in gonilnikov običajen del vsakdana, drži pa, da so te rešitve bile poceni predvsem zato, ker sem jih implementiral kot zaposlen v podjetju - če bi to počel kot zunanji sodelavec, bi za taka strokovna znanja zaračunal toliko, da bi se microsoftove licence bolj splačale, če bi pod Windows reči dejansko pravilno delovale (v omenjenih podjetjih so se Windows rešitve uporabljale, z njimi pa je bilo težav precej več kot z rešitvami, temelječimi na Linuxu, z izjemo specifičnih težav od proizvajalca slabo ali nepodprte strojne opreme).

Da ogromni sistemi migrirajo na Linux je predvsem posledica neizmerno večje fleksibilnosti pri izbiri tehnologij, deloma pa tudi posledica popolne odsotnosti dejanskega nadzora nad kritično infrastrukturo. Windows rešitve v občutljivih državnih službah, kakršna je tudi policija, v resnici nimajo mesta, ker so kot popolnoma neprosojen in zelo kompleksen izdelek primerljivi z ADE 651 @ Wikipedia - odgovorni za varnost, tajnost in omejenost dostopa do podatkov si v resnici ne morejo privoščiti, da bi bili odvisni od dobre volje družbe, ki odgovarja izključno delničarjem (in redno z nasmeškom plačuje kazni za protizakonite prakse in brezsramno zlorabo prevladujočega položaja, ker so te cenejše od popuščanja konkurenčnim rešitvam), temveč morajo imeti na voljo zadnji vzvod, kar pri računalniškem programju neobhodno pomeni dostop do izvorne kode programja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

darkolord ::

Še vedno bolj, kot biti odvisni od dobre volje nekoga, ki ne odgovarja nikomur.

krneki0001 ::

Hayabusa je izjavil:

Zakaj pa potem na njih cele banke tečejo?

A take ?



zbirka
http://www.flickr.com/groups/atmcrashes/


A ti misliš, da računalnik v bankomatu je pa bulletproof in nikoli ne more nič crknit? Dela na vlagi, vročini,...

Windows na teh bankomatih je pa itak čisto okrnjena zadeva, na katerem laufa samo en program in je resnično zelo zelo malo problemov s samim sistemom. Ko pa hardware odpove pa sistem ne more več delat, to je pa jasno.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

jype ::

darkolord> Še vedno bolj, kot biti odvisni od dobre volje nekoga, ki ne odgovarja nikomur.

Ja, saj to sem napisal (samo ti očitno nisi prebral še nobene "EA" licenčne pogodbe).

krneki0001 ::

Ključna zadeva je VZDRŽEVANJE. Pri MS je to vključeno v paket, pri Linuxu je potrebno dobit firmo, ki bo vzdrževala. In v Sloveniji ni firme, ki bi to bila pripravljena delat za res veliko podjetje.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Ales ::

krneki0001 je izjavil:

Ključna zadeva je VZDRŽEVANJE. Pri MS je to vključeno v paket, pri Linuxu je potrebno dobit firmo, ki bo vzdrževala. In v Sloveniji ni firme, ki bi to bila pripravljena delat za res veliko podjetje.

Vztrajno ponavljaš to, tako da verjetno poznaš nek konkreten primer, da se podpore v Sloveniji ne da dobiti.

Je bil kak razpis, na katerega se nihče ni javil? Je bilo poslano povpraševanje kakemu podjetju, ki je posel zavrnilo?

krneki0001 ::

Delali smo analizo koliko bi prišel prehod na Linux in ostale odprtokodne zadeve, ker smo hoteli prišparat na licencah MS-a. Pa se je takrat kar veliko naokoli poizvedovalo, ampak noben ni imel jajc tako velikega sistema zmigrirat in potem tudi nudit vso podporo. Edina firma (bom brez imen), ki je sploh ponudila vzdrževanje, je ponudila tudi osnovno izobraževanja (sam sistem, open Office, mail, ...) v linuxu za zaposlene, vendar po zelo visoki ceni, izobraževanja za admine (naj bi bilo zelo napredno) po še trikrat višji ceni in pogodbo za vzdrževanje in standby za eno leto (samo ta pogodba je za skoraj toliko kot je ms enterprise licenca za 3 leta). Tako da se tega nekako ne gremo in je občutno predrago.

V ameriki je ista stvar nekih 300 dolarjev za navadnega uporabnika in 1200 dolarjev za admina, ter 120.000 dolarjev letna vzdrževalna pogodba, s tem da firma garantira s 4 ljudmi, ki so pripravljeni da kadarkoli pridejo poštimat zadeve. Seveda se tak poseg plača po neki tarifi, ampak vse skupaj pride mnogo manj kot pri nas. Recimo nekih 10X manj.

Nekako proti tej firmi se zdi celo IBM poceni.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

SeMiNeSanja ::

Pa smo spet tam, kjer smo že bili - problem ni v tehnologiji, temveč v ljudeh.

Hec na stran - slovenski Linux fan klub preprosto ne loči med malimi in velikimi podjetji in zato ne bo nikoli razumel, kakšen podvig je kompletna menjava delujočega sistema za nekaj 'povsem drugega'. Sploh se tu ne gre ali govorimo o Linuxu ali čemurkoli drugemu, lahko bi tudi o AS400.

Fantje mislijo, da se Windowsi držijo zgolj zato, ker je toliko 'opranoglavcev' ki ne vidijo drugega in se pri tem krepko motijo. Poslovni svet pri nas še morda do neke mere stoji pod vplivom raznih poznanstev in boterstev, definitivno pa to ne velja za drugo stran luže, kjer je še kako pomemben faktor denar in poslovni rizik. Ko bo v Ameriki Linux prepričal lastnike podjetij, da se izplača preiti nanj, takrat bodo to tudi storili - brez vsakršne milosti do Microsofta. Vendar zaenkrat tam vidiš le podjetja, ki imajo močne lastne razvojne ekipe, v pretežni meri uporabljati Linux.

Pa da se vrnemo v Slovenijo. Če sem podjetje, potem poleg office orodij potrebujem tudi računovodski program. Office dobim na Linuxu 4 free. Krasno. Kaj pa računovodski program? Če bom hotel kateregakoli od treh najbolj uporabljenih programov uporabljati pri sebi, bom moral posegati po virtualki z Windows-i. Kaj sem potem s tem dosegel?
Seveda lahko iščem in najdem kakšen native Linux računovodski program ali pa kakšnega, ki je 'browser based', morda nekaj, kar teče 'v oblaku'. Toda kakšna je kakovost teh programov? Kakšna je ekipa podpornikov zadaj? Nihče ne mara tvegati, sploh ne pri poslovnih aplikacijah, da se bo vezal na nekega 'pocarja', ki samo obljublja, kaj vse bo naredil, na koncu pa ni nič od njega. Točno se ve, katere računovodske aplikacije v našem prostoru dosegajo visoke kakovostne standarde in imajo zadaj podporno in razvijalsko ekipo, ki poslovanju podjetja zagotavlja določen nivo varnosti.

Jaz sem vedno bil in vedno bom zagovornik tega, da je vsaka platforma za nekaj dobra. Če ni ustrezne aplikacije, ki jo želim uporabljati na Linuxu, bom pač uporabljal Windows. Če mi Linux zadovolji vse moje potrebe in mogoče uporabljam še posebne Linux programe, bom pač uporabljal Linux. Tako imam poštni, dns in web strežnik na Linuxu (bi bil na FreeBSD, če me nekoč nebi nekdo naplahtal, da je Linux boljši), delovno mesto imam na Win7, v virtualki pa po potrebi poganjam Linux. So what? Jaz znam ceniti obe platformi in ni ga Linux fanatika, ki bi me prepričal, da je treba v celoti presedlati na Linux. Dokler to pomeni, da se moram odreči nečemu, kar mi Windows nudi, me ne bodo prepričali.

Je pa zanimiva ta diskusija z drugega vidika. Vse več profesionalcev vidiš uporabljati Apple in MacOS - in nobeden ne vpije v isti rog z Linux fanatiki. Še več - večina njih v virtualkah poganja tudi Windows-e! Kaj boste tudi Apple uporabnike pribili na križ zaradi bogokletnega obnašanja?

Zaradi mene imejte doma VSE na Linux-u. Če imate lastne firme, zaradi mene tudi lahko VSE postavite na Linux. Če ste zaposleni v nekem podjetju, zaradi mene prepričujet vašega admina in direktorja, da preidete na Linux.

Ampak za boga milega, dajte no nehati že posiljevati še vse ostale blizu in daleč okoli sebe in jim govoriti, da so bedaki, če niso na Linuxu!

Invictus ::

No končno dva posta ljudi, ki tudi vedo kaj delajo ...

Sem že mislil da sem edini ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Ker nihče od vas treh še ni delal za nobeno in v nobenem velikem podjetju (in če nebivedu misli, da je NLB veliko omrežje, to ogromno pove o tem kako skrajno neizobražen je na svojem področju), so vaše "ocene" vredne počenega groša. Vaše nepoznavanje velikih podjetij, ki v Sloveniji nudijo profesionalno podporo in vzdrževanje za prosto programje prav zaradi tega ni nenavadno. Jaz sem delal že s tremi takimi podjetji (popolnoma vsako od njih je večje od NLB, pa nudijo samo podporo, nič drugega), pa nisem še delal v velikem podjetju. Dokler ne razumete, zakaj je prehod državnih institucij na prosto programje nujen ter zakaj je za večino podjetij v resnici zgolj smiseln, se boste zelo težko sklicevali na lastno avtoriteto. Če nimaš prav, potem je prav, da te nihče ne jemlje resno.

Invictus ::

Nekateri smo delali v precej velikem podjetju ...

Farmacevtski multinacionalki ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Farmacevtske multinacionalke nimajo homogenih informacijskih sistemov in jih tudi ne potrebujejo, ker področja, na katerih delujejo, zahtevajo drastično različne sisteme za drastično različne naloge.

Policija je nekaj popolnoma drugega, kakor so tudi finančne institucije (borze, banke) in tehnološka podjetja (Siemens, Samsung).

Da se NLB Linux ne splača razumem, ker bi morali zamenjati nesposoben IT, da se Deutsche Bank splača pa tudi razumem, ker je tam IT oddelek tako migracijo predlagal, izvedel in analiziral sam od sebe.

Hayabusa ::

Samo DB verjetno ne poganja več fortrana na svojih kištah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

BigWhale ::

krneki0001 je izjavil:

Lej, danes je vseeno ali Linux ali ms Windows. Oboje je skoraj zastonj v sloveniji. Za domačo uporabo ni problem dobit nekoga, ki ti bo to uštimal ali eno ali drugo. Za firmo s 50 ali 100 zaposlenimi že težje, ampak se najde frik, za firmo s 3500 zaposlenimi pa ne boš nikakor dobil Linux frika, ki bi bil sposoben za male pare vse poštimat.


Za 'male pare' tudi Windows admina ne bos dobil za taksno veliko korporacijo. In po pravici povedano, je pri nas taksnih primerov, kjer imajo firme po 3500 racunalnikov bore malo.

Invictus je izjavil:

Resna firma za Linux v Sloveniji ne more obstaja dokler je cel kup kvazi strokovnjakov (in tudi pravih), ki delajo za drobiž.


Tudi za Windows delajo kvazi strokovnjaki za drobiz.

To, da resna firma, ki se ukvarja z Linuxim, pri nas ne obstaja, je tvoje ugibanje. Jaz jih kar nekaj poznam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Invictus ::

jype je izjavil:

Farmacevtske multinacionalke nimajo homogenih informacijskih sistemov in jih tudi ne potrebujejo, ker področja, na katerih delujejo, zahtevajo drastično različne sisteme za drastično različne naloge.

Seveda jih imajo.

Je pa res da nimajo samo enega sistema. Pač ne gre ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Hayabusa ::

BW
To, da resna firma, ki se ukvarja z Linuxim, pri nas ne obstaja, je tvoje ugibanje. Jaz jih kar nekaj poznam.

Name some.

SeMiNeSanja ::

@jype sorry - vendar to, kar si napisal, po moje še sam ne razumeš.

Sploh pa ne akceptiram političnih in verskih fraz v smilu 'mora preiti'.

Iz tega 'mora preiti' potem ponavadi nastane 'mora preiti za vsako ceno' in na koncu še 'ne glede na žrtve'.

EDINI argument, zakaj naj bi državne ustanove kvazi morale preiti na odprtokodne rešitve je lahko varnostni, oz. nezaupanje v varnostne mehanizme legacy rešitev - hype, ki se ga vpije v nebo, odkar je Snowden razkril kakšne grdobije počne NSA.

Ampak tudi ta argument je zelo na majavih nogah. Če je verjeti članku, ki sem ga včeraj bral nekje na netu, je NSA sodelovala tudi pri razvoju raznih odprtokodnih! enkripcij in le malo kdo ve, če ni globoko v kodi skrila kakšen svoj backdoor. V sourcu enkripcijskih protokolov je cel niz tabel, za katere nihče ne more z gotovostjo reči, če niso katere od tistih vrednosti vpisane notri na račun NSA-ja, da bo lažje dekriptirala sporočila ali komunikacijo.
Navadnim smrtnikom čisto nič ne koristi, da je koda na voljo, ker večina ni niti programerjev, še manj pa ekspertov za enkripcijske protokole. Takih ekspertov, ki dejansko razumejo vsako vrstico kode in zmorejo odkriti potencialni dobro skriti backdoor, pa je na svetu zgolj peščica - pa še ti so lahko na plačilni listi NSA-ja.

Torej obstaja še kakšen argument, razen verskega, da MORA kdorkoli preiti na odprtokodne rešitve?

In kaj vraga bluziš o odprtokodnih rešitvah - če boš napisal aplikacijo in jo prodal v državno upravo, jo po vsej verjetnosti tudi ne boš podaril v obliki odprte kode in s tem vse svoje znanje, delo in znoj preprosto podaril community-ju? Torej smo potem že spet pri zaprti/legacy kodi!
Ali boš morda vseeno trdil, da bo nekdo napisal za državno upravo računovodsko aplikacijo in vso izvorno kodo dal na voljo širši javnosti, da preveri, če ni kje kakšen backdoor (in za lastno brezplačno uporabo seveda tudi)?

V glavnem eno samo trollanje!

HOMOGENIH informacijskih sistemov brez 'tujkov' pa takointako nikjer ni. V bančništvu še najmanj - vsi imajo nekje zadaj še nekaj velike stare železnine. Državna uprava? Naša še vedno pridno poganja IBM Mainframe - ker je licenca Oracla na njemu cenejša, kot na Linuxu. Ampak zlomka, poganjajo tudi kar lepo kopico Linux strežnikov!

Drugače mi pa ni jasno - ko je govora o MacOS-u in Androidu je v bistvu tudi govora o zaprtih sistemih - pa jih vsi pridno uporabljajo in se nič ne razburjajo. Ja, nekje obstaja izvorna koda, ali vsaj del nje in najbolj zagrizeni potem rootajo telefone in tablice in si ta šrot vlečejo gor, pol pa jokajo, kako jim to pa ono ne dela, pa še z garancijo imajo na koncu probleme.

Torej kje je poanta? Verski fanatizem? Sovraštvo do Microsofta, ker je preveč zaslužil?
Vsak mora sam presoditi, katera platforma je zanj prava in sprejemljiva. Stvari so dinamične. Če nekdo danes sodi, da Linux zanj ni primeren, to še ne pomeni, da jutri to ne more biti. Popolnoma isto velja tudi v obratni smeri (čeprav je običajno teško priznati, da si ga usral z neko zamenjavo delujočega sistema).

Jype je takointako znan po trollanju in mu človek skorajda nebi zameril verskih nagibov. Vendar bi lahko tudi sam sebi priznal, da je 'okužen' in s tem njegovo mnenje pristransko. Če bi v enakem razmerju razvijal na MS in Linux-u, bi njegovo mnenje imelo določeno težo, tako pa je brez večje vrednosti za mene.

In prosim, ne mi navajati neko Deutsche Bank, ker nihče od nas ni zaposlen v njej, da bi te lahko iz prve roke postavil na laž. Če v nekem članku piše 'so prešli na Linux', to še zdaleč ne pomeni, da so s tem ugasnili tudi zadnji mainframe in Windows računalnik v celotni skupini! Če je kaj verjeti članku iz Computerworld UK (z začetka leta), je okolje v DB vse kaj drugega kot homogeno.
Še manj pa 'odprtokodno', ker se v takem okolju, pa čeprav na Linuxu, uporablja cela gora rešitev in aplikacij, za katere ima izvorno kodo izključno ponudnik rešitve.

kitaj ::

Zanimivo razmišljanje: Ker za odprto kodno programsko opremo "nihče ne more z gotovostjo reči," da je povsem varna, bo za državo najvarneje če ostane pri programski opremi za katero "katere nihče ne more z gotovostjo reči," da je varna. Obstaja pa ogromno indicev in dokazov, ki kažejo na to, da njen proizvajalec tesno sodeluje s tročrkovnimi agencijami iz države, kjer je v veljavi učinkovita zakonodaja s katero lahko država prisili svoja podjetja, da zanjo naredijo praktično karkoli si zaželi.
Če to ni dovolj velik razlog za nujnost prehoda javne uprave na odprtokodno programsko opremo, potem ne vem, zakaj si sploh želimo svoje države. Iz ekonomskega stališča bi bilo veliko ceneje, če jo outsorcamo kar v celoti. Zgodovinsko gledano ima na primer Avstrija veliko več izkušenj pri upravljanju ozemlja, ki ga na zemljevidih trenutno zaseda Slovenija.
Seveda je pri tem na mestu pomislek, da v deželi morda ni dovolj odprtokodnih strokovnjakov, ki bi znali ta prehod izpeljati, a glede na trenutne razmere v javnem IT-ju bi lahko rekel, da nam primanjkuje tudi zaprtokodnih strokovnjakov.
V vsakem primeru čaka slovensko javno upravo veliko dela in za državo je veliko bolj smiselno, da svojo osrednjo IT infrastrukturo izdela z lastnim znanjem. Nenazadnje se takšnega pristopa, za kritične državne sisteme, poslužuje večina resnih držav. Zaenkrat res večinoma na bolj tradicionalnih področjih, a zagotovo bomo v prihodnosti veliko govorili in pogosteje slišali za 'osamosvojitvene' IT projekte.
Dotični Francoski prehod je že eden od takih projektov.

jype ::

SeMiNeSanja> EDINI argument, zakaj naj bi državne ustanove kvazi morale preiti na odprtokodne rešitve je lahko varnostni, oz. nezaupanje v varnostne mehanizme legacy rešitev - hype, ki se ga vpije v nebo, odkar je Snowden razkril kakšne grdobije počne NSA.

Ne. Točno ta isti argument je veljal že pred petnajstimi leti. Odkar je Snowden "razkril" reči, za katere smo vsi vedeli, da se dogajajo, nas samo microsoftovi fanboyi ne zmerjajo več s paranoiki. Zdaj je to, da podatki ne morejo biti tajni, postalo povsem normalno in smo tisti, ki se s tem ne strinjamo, le še "drama queens".

SeMiNeSanja> Ampak tudi ta argument je zelo na majavih nogah. Če je verjeti članku, ki sem ga včeraj bral nekje na netu, je NSA sodelovala tudi pri razvoju raznih odprtokodnih! enkripcij in le malo kdo ve, če ni globoko v kodi skrila kakšen svoj backdoor.

Jaz vem, ker sem izvorno kodo prebral in sem kompetenten, da lahko svojim strankam zagotovim, ali backdoor je, ali pa ga ni.

SeMiNeSanja> In prosim, ne mi navajati neko Deutsche Bank, ker nihče od nas ni zaposlen v njej, da bi te lahko iz prve roke postavil na laž.

A tako močno boli, ko se ti hišica iz kart podre, ko ogromna institucija migrira na Linux? Kaj pa LSE, ki je najprej Microsoftu in njihovim "profesionalnim" ponudnikom "profesionalne" podpore plačala par milijonov evrov, potem pa po nekaj zelo bolečih fiaskih pristala na Linuxu, s katerim nimamo težav? Tam tudi ni nihče zaposlen, da bi "me postavil na laž"? Kaj pa v Siemensu? Kaj pa v GM? Kaj pa v Danfossu? Poskusimo bliže: Zakaj je na Linuxu Iskra Sysen in vsi njeni produkti za nadzor visokonapetostnih električnih omrežij? Zakaj so na Linuxu Zemanta, Celtra, Twitter, Instagram, Facebook, Yahoo, Google, Amazon, Akamai, Rackspace?

Naj nadaljujem?

SeMiNeSanja> V glavnem eno samo trollanje!

Tako je - niti enega argumenta še nismo slišali, zakaj naj bi bil prehod francoske policije na prosto programje sporen in čemu naj bi se lagali o tem, da so prihranili ogromno - tako na infrastrukturi kot na izobraževanju in podpori uporabnikom. Jaz vem, da so, ker niso niti prvi, niti največji, ki so migrirali na bistveno manj zapleten sistem z bistveno bolj obvladljivo množico orodij, ki so bistveno učinkovitejša kot karkoli, kar so danes podjetja sposobna ponuditi brez sodelovanja s FOSS gibanji. Tudi Microsoft ni več to, kar je nekoč bil in se tako počasi, kot se za preživelega mastodonta spodobi, prilagaja novim razmeram na trgu in sprejema prosto programje in odprto kodo kot realnost, ki se ji nihče nikoli ne bo mogel izogniti.

Prej ali slej bo tudi Microsoft postal le še en Redhat, popolnoma enako kot se je zgodilo Oraclu, Novellu, IBMu in EMCju. Realnost je kruta in drugih možnosti ni: Adapt or die.

SeMiNeSanja> Drugače mi pa ni jasno - ko je govora o MacOS-u in Androidu je v bistvu tudi govora o zaprtih sistemih - pa jih vsi pridno uporabljajo in se nič ne razburjajo. Ja, nekje obstaja izvorna koda, ali vsaj del nje in najbolj zagrizeni potem rootajo telefone in tablice in si ta šrot vlečejo gor, pol pa jokajo, kako jim to pa ono ne dela, pa še z garancijo imajo na koncu probleme.

Apple ni podjetje, ki bi se trudilo onemogočiti komunikacijo med svojimi računalniki in računalniki drugih ponudnikov. OpenSSH je standardno orodje, ki ga Apple priloži vsem svojim sistemom, Microsoft se je pa izdatno potrudil iznajt nove protokole, ki niso komunicirali z ničemer. V tej temi je že bil link na tale PDF. Čas je, da se ga naučite na pamet, preden naslednjič vprašate, čemu se ne vsajamo nad "drugimi rešitvami, ki so tudi zaprtokodne".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()
««
9 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 prikazuje oglase (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6126686 (22632) D3m
»

Microsoft Office za d.o.o.

Oddelek: Kaj kupiti
173066 (2630) Rok Woot
»

Hočeš nočeš je Windows 10 tu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7645642 (38503) b3D_950
»

Microsoft: 96 odstotkov netbookov teče na Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10812237 (9808) poweroff
»

Nova anketa: koliko ste odšteli za programsko opremo, ki jo poganjate na vašem primar (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
748278 (6432) TribesMan

Več podobnih tem