» »

V EU enotni polnilci mobilnih telefonov čedalje bliže

V EU enotni polnilci mobilnih telefonov čedalje bliže

Europa.eu - Odbor za notranji trg in varstvo potrošnikov (IMCO) v Evropskem parlamentu bo priporočil uzakonitev standarda enotnih polnilcev za pametne telefone. Tako so v četrtek zapisali v popravku osnutka novega zakona o telekomunikacijski opremi, ki bo šel v obravnavo v parlament. Kot je povedala poročevalka pri IMCO Barbara Weiler, "pozivajo države članice in proizvajalce, da končno uvedejo enotne polnilce, s čimer bi napravili konec kaosu na področju kablov za mobilne telefone in tablične računalnike".

Dodala je, da so spremenili nekaj ključnih točk v osnutku tudi zato, da bi zagotovili, da se različne naprave med seboj ne motijo (problem interferenco), hkrati pa se izognili dodatnim administrativnim obremenitvam malih podjetij. To dosegli s črtanjem člena, ki je v prvi verziji osnutka zahteval obvezno registracijo nekaterih vrst telekomunikacijske opreme pred začetkom prodaje, kar bi nesorazmerno obremenilo prav mala podjetja. Če bo šlo vse po načrtih, bo osnutek v obravnavi na februarski plenarni seji Parlamenta.

Večina pametnih telefonov sicer že podpira polnjenje prek enotnega priključka micro-USB. To je posledica prizadevanj EU, ki je z največjimi proizvajalci že leta 2009 podpisala dogovor o poenotenju. Problem je bil, da ta ni bil zavezujoč oziroma ni predpisoval sankcij, hkrati pa je leta 2012 potekel. Črna ovca je predvsem Apple, ki tudi v najnovejših telefonih trmasto ignorira polnjenje prek micro-USB. Kljub tem pa izključno v Evropi prodajajo adapter Lightning/micro-USB. Ostali pametni telefoni že podpirajo micro-USB.

92 komentarjev

«
1
2

OK.d ::

pa naj prepovejo prodajo iphonov v EU, pa bo apple takoj prešel na skupni standard
LPOK.d

Jst ::

V zadnjem letu še nisem videl smartphona, ki ne bi imel micro usb. Tudi feature telefoni imajo večinoma micro usb. Kar sem videl nestandardnega, so bili izključno v feature telefonih.

Razen Apple, seveda.


---

Zanima ne pa polnjenje iz računalnika. Tako DHD kot OneX se polnita dlje, če jih polniš iz računala. Tako USB2 kot USB3. A na škatli moje plate (ASUS P8Z77-V Pro) lepo piše AI Charger+, kjer naj bi lahko polnil telefon z enako hitrostjo, kot iz polnilca iz stene. Če se ne motim, je možno tudi, ko je računalnik izklopljen oziroma v to nisem prepričan, sem pa, da se lahko polni v Sleepu.

Mi lahko kdo to razloži kaj moram narediti? V BIOSu so neke nastavitve, ampak mi ni nikoli uspelo. Kaj moraš nujno imeti bloat od Asusa "AI Suite", kjer omogočiš AI charger+? Se ne da to brez posebnega programa urediti?

Če kdo kaj ve o tem, bi prosil za feedback...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Dax ::



Mislim, da bo Apple prej enostavno nehal prodajati iNaprave v Evropi, kot da bo majhen, reversible in eleganten lightning connector zamenjal s tem skropucalom.

...:TOMI:... ::

Ugotavljam, sa je apple s svojim ligtningom naredil kar dobro zadevo, trdno stoji v vtičnici in ni važno kako je obrneš. To je velik minus USBja. Je pa res, da so pri USBju kontakti na kablu zaščiteni proti kratkem stiku. Tudi magfire bi moral biti standard za laptope, ne vem zakaj niso tudi proizvajalci "pogruntali" neke magnetne zadeve. Sedaj ima res vsaj proizvajalec in celo model svoj priklop.
Tomi

Dax ::

Pri lightningu imaš sicer res izpostavljene kontakte, vendar vezje znotraj konektorja prav tako ščiti polnilec pred kratkim stikom. So pa s tem pridobili ravno boljši stik, saj je lahko ženski konektor veliko bolj kompakten (brez tistega štrlečega jezička na sredi), obenem pa se "weakest link" prestavi iz naprave na kabel. Pri lightningu najpogosteje odpove kabel, medtem ko pri microUSB konektor na telefonu.

Kaj je ceneje (bolj ekološko) zamenjati?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dax ()

RejZoR ::

Dax je izjavil:



Mislim, da bo Apple prej enostavno nehal prodajati iNaprave v Evropi, kot da bo majhen, reversible in eleganten lightning connector zamenjal s tem skropucalom.


Sej ne da zdele kažeš USB 2.0/3.0 združljivostni kabel, ki se vglavnem uporablja pri prenosnih diskih in ne telefonih...

99% vseh ostalih telefonov pa uporablja enojni MicroUSB in je standard na nek način že sprejet. Edini, ki se tega še ne držijo so feature phoni, ki imajo vglavnem še kar navadne stare polnilce.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

zee ::

Kljub tem pa izključno v Evropi prodajajo adapter Lightning/micro-USB.


Ne drzi. Omenjeni adapter se brez tezav dobi v Singapurju, kjer sem ga nabavil tudi sam.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Dax ::

RejZoR je izjavil:


Sej ne da zdele kažeš USB 2.0/3.0 združljivostni kabel, ki se vglavnem uporablja pri prenosnih diskih in ne telefonih...
99% vseh ostalih telefonov pa uporablja enojni MicroUSB in je standard na nek način že sprejet. Edini, ki se tega še ne držijo so feature phoni, ki imajo vglavnem še kar navadne stare polnilce.


Dokler ne bo potrebe po USB 3.0 tudi na telefonih...

zee ::

Formalno so polnilci ze zdaj univerzalni (sam ze nekaj casa uporabljal polnilec za iPad za polnjenje baterij prakticno vse mobilnih naprav). Vecjo tezavo predstavljajo prikljucki za polnjenje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

...:TOMI:... ::

RejZoR je izjavil:

Dax je izjavil:



Sej ne da zdele kažeš USB 2.0/3.0 združljivostni kabel, ki se vglavnem uporablja pri prenosnih diskih in ne telefonih...


Tole imajo/bodo imeli novi samsungi, da se bodo lahko polnili s polno hitrostjo (večji nazivni tok, kot pri standardnem USB) tudi na računalniku in ne samo na polnilcu.
Tomi

karafeka ::

Jst je izjavil:


Zanima ne pa polnjenje iz računalnika. Tako DHD kot OneX se polnita dlje, če jih polniš iz računala. Tako USB2 kot USB3. A na škatli moje plate (ASUS P8Z77-V Pro) lepo piše AI Charger+, kjer naj bi lahko polnil telefon z enako hitrostjo, kot iz polnilca iz stene. Če se ne motim, je možno tudi, ko je računalnik izklopljen oziroma v to nisem prepričan, sem pa, da se lahko polni v Sleepu.

Mi lahko kdo to razloži kaj moram narediti? V BIOSu so neke nastavitve, ampak mi ni nikoli uspelo. Kaj moraš nujno imeti bloat od Asusa "AI Suite", kjer omogočiš AI charger+? Se ne da to brez posebnega programa urediti?

Če kdo kaj ve o tem, bi prosil za feedback...


Lahko ti povem iz moje izkušnje z Samsung Galaxy S2. Sam telefon na ravni kernela preverja data signal na micro usb kontaktu. Če na njega priklopiš navadni data usb kabel, ima omejitev na 450ma, pa ni važno, če ti polnilec da več. Če narediš stik med data pinoma na usb kontaktu, potem telefon misli, da se polni iz navadnega (stenskega) polnilca in dvigne amperažo do okrog 700ma. Dejansko sem imel probleme v avtu, ker se mi je telefon praznil, ko sem imel vklopljeno navigacijo, dokler nisem modificiral usb kabla (se pa verjetno da kupit usb kabel, ki sploh nima data pinov je torej namenjen samo za polnjenje).
Sicer USB3 naj bi standardno podpiral 900ma (v nasprotju z USB2, ki ima uradno do 500ma) ampak verjetno morajo tudi telefoni to podpirati.

Mohimm ::

Jst je izjavil:


Mi lahko kdo to razloži kaj moram narediti? V BIOSu so neke nastavitve, ampak mi ni nikoli uspelo. Kaj moraš nujno imeti bloat od Asusa "AI Suite", kjer omogočiš AI charger+? Se ne da to brez posebnega programa urediti?


To je odvisno od telefona ne od računalnika.
V polnilcih imaš podatkovna pina, če se ne motim, zvezana v stik. Na ta način telefon ve, da je na polnilcu in ne na računalniku. Telefon potem vleče zgolj 0.5A kolikor mu po standardu mora zagotavljati usb2.0.
Če imaš na telefonu root/kernel/rom, ki to omogoča, imaš možnost "fast charging", ki vleče skozi max. tok. Početje seveda na lastno odgovornost, tako za telefon kot računalnik.
Je pa polnjenje z manjšim tokom bolj priporočljivo za daljšo življenjsko dobe baterije.

edit: me je karafeka prehitel.

Si pa sam želim nekakšen kompromis med temi polnilci. Uporabnost in razširjenost usb-ja, ki se ne iztika vsakič ko premakneš telefon, ter velikost lightninga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mohimm ()

66speeder66 ::

Keri neumni zakon, a zdej bomo spet 10 let visel na enem debilnem priklučku, namest da bi ble inovacije tudi na tem področju. Ma naj raj še kakšen zakon sprejmeja za električne avomobile, al pa hibride bo veliko bolj koristno.

smash ::

nimajo kaj drugega za počet? recimo brez roaminga na području EU? bi bilo veliko bolj pametno

M-XXXX ::

66speeder66 je izjavil:

Keri neumni zakon, a zdej bomo spet 10 let visel na enem debilnem priklučku, namest da bi ble inovacije tudi na tem področju. Ma naj raj še kakšen zakon sprejmeja za električne avomobile, al pa hibride bo veliko bolj koristno.

Enostni polnilci so čisti blagoslov poslan od boga samega... Zakaj hudiča bi imeli 10 različnih polnilcev ki opravljajo vsi isto nalogo? Ni lepšega, kot da prideš kamorkoli, kjerkoli in povsod najdeš polnilec za vse...

Blisk ::

Dax je izjavil:



Mislim, da bo Apple prej enostavno nehal prodajati iNaprave v Evropi, kot da bo majhen, reversible in eleganten lightning connector zamenjal s tem skropucalom.

Mislim, da bo Apple prej še plačal prekleto veliko kazen zaradi kršenja zakona glede garancije. V EU imajo naprave 2 leti.

M-XXXX je izjavil:

66speeder66 je izjavil:

Keri neumni zakon, a zdej bomo spet 10 let visel na enem debilnem priklučku, namest da bi ble inovacije tudi na tem področju. Ma naj raj še kakšen zakon sprejmeja za električne avomobile, al pa hibride bo veliko bolj koristno.

Enostni polnilci so čisti blagoslov poslan od boga samega... Zakaj hudiča bi imeli 10 različnih polnilcev ki opravljajo vsi isto nalogo? Ni lepšega, kot da prideš kamorkoli, kjerkoli in povsod najdeš polnilec za vse...

Blagoslov bolj za okolje kot za uporabnike, ker je na leto šlo nekaj ton teh polnilcev v smeti, ki sedaj ne bodo šli, saj so kompatibilni z drugimi napravami, seveda pa je to problem za iSranje, ker ne bodo več mogli extra kasirat na polnilcih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

...:TOMI:... ::

Kot da imaš 10 telefonov, da rabiš 10 polnilcev.

Jaz vedno polnem na svojem polnilcu, nikoli na nekem tretjem.

Če smo že pri kompatibilnosti, naj bo povsod na svetu enaka napetost in frekvenca ter povsod na bodo isti vtikači za elektriko. To bi bilo dosti bolj uprabno, kot USB na vseh telefonih.


Tam, kjer bo obvezna 2 letna garancija, bodo šle cene gor. Ste mislili, da je to zastonj? Poglejte Italijo.


Ekologija pffffff.... A ko pa vržeš telefon v smeti je pa vse ekološko, ker ga imaš 1, mogoče 2 leti, nato ga pa zamenjaš, ker je zunaj nov model ali pa je v tem času že iztrošen, saj delajo stvari, da crknejo.
Tomi

Zgodovina sprememb…

Nikec3 ::

Mi nekdo razloži zakaj sploh danes potrebujemo zraven telefona kakšne kable? Polnjenje bi lahko bilo brezžično, telefona pa z računalnikom preko kabla nisem povezal že 3 leta. Imam drive, dropbox, bluetooth, NFC...

Pa tudi sicer je ta micro usb tako nadležen, da imam vsega dovolj. Na tem področju ima Apple veliko bolje urejene stvari.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

NiggerBob ::

AI Charger se dobi kot samostojen programček. Sem ga namestil na prenosnika, da lahko polnim Ipad mini.
Ligtning v MicroUSB konektor se dobi na www.buyincoins.com za 1€ ali 2€, se ne spomnim več.
"Hrabri umrejo samo enkrat, strahopetci umirajo tisočkrat"

...:TOMI:... ::

Nikec3 je izjavil:

Mi nekdo razloži zakaj sploh danes potrebujemo zraven telefona kakšne kable? Polnjenje bi lahko bilo brezžično, telefona pa z računalnikom preko kabla nisem povezal že 3 leta. Imam drive, dropbox, bluetooth, NFC...

Pa tudi sicer je ta micro usb tako nadležen, da imam vsega dovolj. Na tem področju ima Apple veliko bolje urejene stvari.


Zato, ker za telefon rabiš 100 W brezžični polnilec, na kabel pa samo 5 W. Kabel je in bo zakon, nobeden brezžični standard ga ne more prehiteti. Zakonov fizike ne znamo zadovoljivo obrniti v svojo korist.
Tomi

opeter ::

...:TOMI:... je izjavil:

Zato, ker za telefon rabiš 100 W brezžični polnilec, na kabel pa samo 5 W. Kabel je in bo zakon, nobeden brezžični standard ga ne more prehiteti. Zakonov fizike ne znamo zadovoljivo obrniti v svojo korist.


Podpis za naslednjih tisoč let. Ni kaj dodati.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MuadDib ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kot da imaš 10 telefonov, da rabiš 10 polnilcev.

Jaz vedno polnem na svojem polnilcu, nikoli na nekem tretjem.

Če smo že pri kompatibilnosti, naj bo povsod na svetu enaka napetost in frekvenca ter povsod na bodo isti vtikači za elektriko. To bi bilo dosti bolj uprabno, kot USB na vseh telefonih.


Tam, kjer bo obvezna 2 letna garancija, bodo šle cene gor. Ste mislili, da je to zastonj? Poglejte Italijo.


Ekologija pffffff.... A ko pa vržeš telefon v smeti je pa vse ekološko, ker ga imaš 1, mogoče 2 leti, nato ga pa zamenjaš, ker je zunaj nov model ali pa je v tem času že iztrošen, saj delajo stvari, da crknejo.


Kar se polnjenja telefona tice; jaz ga polnim lepo vsak vecer na svojem polnilcu, tako kot se kaksnega, ki ga dobim v servis. In JA, JE nadlezno ko moras iskat za vsako napravo svoj polnilec!

Tudi glede elektrike se strinjam da bi bila povsod po svetu enaka napetost (230V je kar sprejemljivo) in frekvenca (60Hz po moznosti, saj je varnejsa od nasih 50Hz!), pa tudi prikljucek (kaksen kitajski/avstralski bi bil tukaj se najboljsi, tudi ameriski standard je dober... ali pa v koncni fazi tile evro prikljucki).

Ko smo pa pri dveletni garanciji; po vsej Evropi je obvezna 2 letna 'garancija' (angleski jezik loci med warranty in disclamer, pri nas je pa vse skupaj garancija!). Ceprav pri nas nekaj glumijo da ima slovenija uzakonjeno enoletno garancijo, je ravno tukaj navodilo EU da mora biti 2-letna!

Nekdo je se elektro avte omenil; sem absolutno za preklop na bolj neodvisne vire energije, vendar dokler se bo avto polnil vec kot pol ure za manj kot 500km, bo tak vir neuporaben, pa se baterije so drage (25k eur? za ta denar imam nov avto!).

LP, BB

Blisk ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kot da imaš 10 telefonov, da rabiš 10 polnilcev.

Jaz vedno polnem na svojem polnilcu, nikoli na nekem tretjem.

Če smo že pri kompatibilnosti, naj bo povsod na svetu enaka napetost in frekvenca ter povsod na bodo isti vtikači za elektriko. To bi bilo dosti bolj uprabno, kot USB na vseh telefonih.


Tam, kjer bo obvezna 2 letna garancija, bodo šle cene gor. Ste mislili, da je to zastonj? Poglejte Italijo.


Ekologija pffffff.... A ko pa vržeš telefon v smeti je pa vse ekološko, ker ga imaš 1, mogoče 2 leti, nato ga pa zamenjaš, ker je zunaj nov model ali pa je v tem času že iztrošen, saj delajo stvari, da crknejo.

To ni res, jaz imam polnilec doma in v avtu in v službi in nas je precej takih, ker današnji telefoni ne držijo več kot kakšen dan in nekaj ur.

Kompatibilnost, pa kje ti živiš, vse danes deluje od 110V do 240V edino kar rabiš je adapter za različne vtičnice če greš kam. Sicer pa imajo že v nekaterih hotelih univerzalne vtičnice.

Kako to misliš tam kjer bodo? Saj je EU zakonodaja da mora biti že zdaj in edini, ki ne upošteva tega je gnilo Jabolko

LJUDJE, kaj vam ni jasno, danes večina naprav deluje od 110V do 240V! Preden se najde še kak biser, ki tega še ne ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

WaterBoy ::

Zakaj bi bilo 60Hz bolj vatno kot 50Hz?

St235 ::

MuadDib je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Kot da imaš 10 telefonov, da rabiš 10 polnilcev.

Jaz vedno polnem na svojem polnilcu, nikoli na nekem tretjem.

Če smo že pri kompatibilnosti, naj bo povsod na svetu enaka napetost in frekvenca ter povsod na bodo isti vtikači za elektriko. To bi bilo dosti bolj uprabno, kot USB na vseh telefonih.


Tam, kjer bo obvezna 2 letna garancija, bodo šle cene gor. Ste mislili, da je to zastonj? Poglejte Italijo.


Ekologija pffffff.... A ko pa vržeš telefon v smeti je pa vse ekološko, ker ga imaš 1, mogoče 2 leti, nato ga pa zamenjaš, ker je zunaj nov model ali pa je v tem času že iztrošen, saj delajo stvari, da crknejo.


Kar se polnjenja telefona tice; jaz ga polnim lepo vsak vecer na svojem polnilcu, tako kot se kaksnega, ki ga dobim v servis. In JA, JE nadlezno ko moras iskat za vsako napravo svoj polnilec!

Tudi glede elektrike se strinjam da bi bila povsod po svetu enaka napetost (230V je kar sprejemljivo) in frekvenca (60Hz po moznosti, saj je varnejsa od nasih 50Hz!), pa tudi prikljucek (kaksen kitajski/avstralski bi bil tukaj se najboljsi, tudi ameriski standard je dober... ali pa v koncni fazi tile evro prikljucki).

Ko smo pa pri dveletni garanciji; po vsej Evropi je obvezna 2 letna 'garancija' (angleski jezik loci med warranty in disclamer, pri nas je pa vse skupaj garancija!). Ceprav pri nas nekaj glumijo da ima slovenija uzakonjeno enoletno garancijo, je ravno tukaj navodilo EU da mora biti 2-letna!

Nekdo je se elektro avte omenil; sem absolutno za preklop na bolj neodvisne vire energije, vendar dokler se bo avto polnil vec kot pol ure za manj kot 500km, bo tak vir neuporaben, pa se baterije so drage (25k eur? za ta denar imam nov avto!).

LP, BB


Govoriš neumnosti. EU guarantee (pa še tukaj je beseda guarantee posiljena da glava peče, ker direktiva je sploh ne pozna http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex... ) je v slovensko zakonodajo prenesena kot stvarna napaka. Garancija kot jo poznamo mi je zato seveda lahko enoletna. Večina evropskih držav kot takšnih obvezne garancije (kot jo poznamo mi) sploh nima. Tako da mešaš pojme. Kakšna je razlika si preberi v Obligacijskem zakoniku in zakonu v varovanju potrošnikov.

Svetovna standardizacije je plemenit vendar utopičen cilj, kar pa pravzaprav nima nobene veze s tem, da moramo znotraj EU telefoni uporabljat standarden polnilec. In edini, ki ima s tem probleme je apple. In problemi so zgolj in le filozofske narave ($$$$)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

MuadDib ::

St235 je izjavil:

MuadDib je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Kot da imaš 10 telefonov, da rabiš 10 polnilcev.

Jaz vedno polnem na svojem polnilcu, nikoli na nekem tretjem.

Če smo že pri kompatibilnosti, naj bo povsod na svetu enaka napetost in frekvenca ter povsod na bodo isti vtikači za elektriko. To bi bilo dosti bolj uprabno, kot USB na vseh telefonih.


Tam, kjer bo obvezna 2 letna garancija, bodo šle cene gor. Ste mislili, da je to zastonj? Poglejte Italijo.


Ekologija pffffff.... A ko pa vržeš telefon v smeti je pa vse ekološko, ker ga imaš 1, mogoče 2 leti, nato ga pa zamenjaš, ker je zunaj nov model ali pa je v tem času že iztrošen, saj delajo stvari, da crknejo.


Kar se polnjenja telefona tice; jaz ga polnim lepo vsak vecer na svojem polnilcu, tako kot se kaksnega, ki ga dobim v servis. In JA, JE nadlezno ko moras iskat za vsako napravo svoj polnilec!

Tudi glede elektrike se strinjam da bi bila povsod po svetu enaka napetost (230V je kar sprejemljivo) in frekvenca (60Hz po moznosti, saj je varnejsa od nasih 50Hz!), pa tudi prikljucek (kaksen kitajski/avstralski bi bil tukaj se najboljsi, tudi ameriski standard je dober... ali pa v koncni fazi tile evro prikljucki).

Ko smo pa pri dveletni garanciji; po vsej Evropi je obvezna 2 letna 'garancija' (angleski jezik loci med warranty in disclamer, pri nas je pa vse skupaj garancija!). Ceprav pri nas nekaj glumijo da ima slovenija uzakonjeno enoletno garancijo, je ravno tukaj navodilo EU da mora biti 2-letna!

Nekdo je se elektro avte omenil; sem absolutno za preklop na bolj neodvisne vire energije, vendar dokler se bo avto polnil vec kot pol ure za manj kot 500km, bo tak vir neuporaben, pa se baterije so drage (25k eur? za ta denar imam nov avto!).

LP, BB


Govoriš neumnosti. EU guarantee je v slovensko zakonodajo prenesena kot stvarna napaka. Garancija kot jo poznamo mi je zato seveda lahko enoletna. Večina evropskih držav kot takšnih obvezne garancije (kot jo poznamo mi) sploh nima. Tako da mešaš pojme. Kakšna je razlika si preberi v Obligacijskem zakoniku in zakonu v varovanju potrošnikov.

Svetovna standardizacije je plemenit vendar utopičen cilj, kar pa pravzaprav nima nobene veze s tem, da moramo znotraj EU telefoni uporabljat standarden polnilec. In edini, ki ima s tem probleme je apple. In problemi so zgolj in le filozofske narave ($$$$)


Prav nicesar ne mesam, vendar pa tudi ce gre za stvarno napako, ce mi nekaj crkne, je to lahko le zaradi slabe kvalitete in gre VEDNO za stvarno napako, razen ce sam posegam v napravo oz. jo izpostavljam razmeram, ki niso primerne za napravo (previsoka ali prenizka temperatura, voda ali pa kaksne druge substance...). In vse to mi pomeni GARANCIJO! Je pa res da je garancija prostovoljna in podana od proizvajalca, ce pa gre za 'stvarno napako' pa je to uzakonjeno, pomeni pa v PRAKSI eno in isto!

St235 ::

Če si ti nepismen in ne ločiš med stvarno napako in garancijo to ni moj problem. Je pa tvoj, ker si na račun tega precej prikrajšan pri uveljavljanju svojih pravic.

...:TOMI:... ::

... Ne ni res, da delujejo vse napave na vse napetosti. Prilagodljivi so samo switcherji, ne pa ostale zadeve.
Tomi

MuadDib ::

St235 je izjavil:

Če si ti nepismen in ne ločiš med stvarno napako in garancijo to ni moj problem. Je pa tvoj, ker si na račun tega precej prikrajšan pri uveljavljanju svojih pravic.


Glede uveljavljanja svojih pravic nisem nikoli imel tezav (razen v sloveniji), saj sem enostavno nedelujoco stvar (tehnicna ali ne) nesel enostavno nazaj v trgovino, kjer so vecinoma kar vse skupaj zamenjali in gotovo. Redko se pa je zgodilo da so me poslali na servis! V sloveniji pa pac vsak proba da bi te pretental! Najbolj se spomnim nakupa enega prvih CD pogonov v znani racunalniski trgovini v MB. 2x hitrost, prinesem domov, vgradim in... ne bere CDjev. Nesem nazaj, mi vgradijo drugega (v garanciji seveda), ne bere! Nakar mi rece da je pac slaba kvaliteta in da za ta denar ne morem pricakovat boljsega (in to v GARANCIJI!). Seveda mi je ponudil model, s katerim pa vse skupaj deluje, vendar je zahteval moje doplacilo (vem da je to za inspekcijo!). Seveda sem se razkuril, povedal da gre za GARANCIJO (pa ceprav je bila to OCITNO stvarna napaka!) in da vztrajam da mi ponudi delujoc kos opreme v roku GARANCIJE! Po nekaj klicih je nato tudi tako storil, saj so mu povedali da je tako tudi po zakonodaji! Res pa je da takrat se nismo bili v EU!

O nepismenosti pa... ne vem no... ce mislis da je ustaljena praksa zakon, to kar pa pise na papirju pa nekaj kar se ne rabi brat, si kvecjemu ti nepismen, jaz si (vsaj zaenkrat) dobro preberem stvari! In nikoli nisem govoril da je stvar na PAPIRJU ista, vendar le v PRAKSI! (v sloveniji moras dokazovat v vsakem primeru, pa se takrat te probajo nagnit, pa ce gre za garancijo ali pa stvarno napako!). Mogoce sem se pa res malo narobe izrazil? :D

Blisk ::

...:TOMI:... je izjavil:

... Ne ni res, da delujejo vse napave na vse napetosti. Prilagodljivi so samo switcherji, ne pa ostale zadeve.

Kako ni res? Poglej na naprave.
Vse male gospodinjske aparate, ki jih imam doma delujejo, prav tako brivniki, telefoni, laptopi, televizorji, glasbene naprave, orodja in še kaj.
Treba je prebrat.

St235 je izjavil:

Če si ti nepismen in ne ločiš med stvarno napako in garancijo to ni moj problem. Je pa tvoj, ker si na račun tega precej prikrajšan pri uveljavljanju svojih pravic.

stvarna napaka pomeni, da je imela naprava napako, ko si jo prinesel domov.
Garancijska napaka pa pomeni, da je nekaj crknlo, med obdobjem garancije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

techfreak :) ::

Nikec3 je izjavil:

Polnjenje bi lahko bilo brezžično, telefona pa z računalnikom preko kabla nisem povezal že 3 leta. Imam drive, dropbox, bluetooth, NFC...

Preko kabla gre zadeva z 10 MB/s (odvisno od telefona), preko DropBox/Drive si omejen na upload svoje povezave (recimo da je povprecje v Sloveniji 1 Mb/s = 0.128 MB/s), preko WLANa pa si omejen na hitrost brezzicnega omrezja, torej npr. 20 Mb/s = 2.5MB/s.

Blisk je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

... Ne ni res, da delujejo vse napave na vse napetosti. Prilagodljivi so samo switcherji, ne pa ostale zadeve.

Kako ni res? Poglej na naprave.
Vse male gospodinjske aparate, ki jih imam doma delujejo, prav tako brivniki, telefoni, laptopi, televizorji, glasbene naprave, orodja in še kaj.
Treba je prebrat.

Orodja naceloma ne, ostalo kar si nastel pa tako ima switcher napajalnike. Sicer je to pomembno samo v primeru, da se selis, pa se takrat se vprasas ce res hoces vzeti svoj pralni stroj in likalnik s seboj.

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Blisk, pojdi malo po svetu in s seboj odnesi npr. mikser ali transormatorski usmernik, pa še LCDja priklopi. Pri prvem vklopu boš presenečen, kako vse NEdela :)

Če bi bilo tako vseeno glede napetosti in frekvence, ne bi potrebovali standardov za kakovost električne energije, kjer je predpisano maksimalno odstopanje parametrov, saj po tvoje vse naprave vsepovod delajo.

Stvarno napako lahko uveljavljaš kadarkoli, ne samo takrat, ko si zadevo prinesel domov.
Tomi

Blisk ::

Iz zadnjega zakona.
37. člen
Prodajalec mora potrošniku izročiti blago v skladu s pogodbo in
odgovarja za stvarne napake svoje izpolnitve.
Napaka je stvarna:
1. če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno normalno rabo
ali za promet;
2. če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, za
katero jo kupec kupuje, ki pa je bila prodajalcu znana oziroma bi
mu morala biti znana;
3. če stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče
dogovorjene oziroma predpisane;
4. če je prodajalec izročil stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali
modelom, razen če je bil vzorec ali model pokazan le zaradi
obvestila.

37a. člen
Potrošnik lahko uveljavlja svoje pravice iz naslova stvarne
napake, če o napaki obvesti prodajalca v roku dveh mesecev od
dneva, ko je bila napaka odkrita.

37b. člen
Prodajalec ne odgovarja za stvarne napake na blagu, ki se
pokažejo potem, ko mineta dve leti, odkar je bila stvar izročena.

Lonsarg ::

Jah, USB konzorcij ga je pač polomil, ker ni za USB 3 micro naredil čisto novega priključka in je obdržal 15 let starega z dodatkom.

Ampak to je kar se tiče podatkov, kar se tiče polnjenja sta tako USB2 kot USB3 micro priključka enaka in torej ni nobenega razloga, da gredo polnilni kabli za telefona na USB3 in lahko ostanejo na zelo praktičnem in široko sprejetem USB2 micro še dolgo. Dokler USB ne da ven nekega modernega priključka recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Blisk ::

Pa še stran kjer je lepo vse razloženo, da ne bo mešanja med stvarno napako in garancijo.
http://www.zps.si/brosure-in-zlozenke/s...

...:TOMI:... je izjavil:

Blisk, pojdi malo po svetu in s seboj odnesi npr. mikser ali transormatorski usmernik, pa še LCDja priklopi. Pri prvem vklopu boš presenečen, kako vse NEdela :)

Če bi bilo tako vseeno glede napetosti in frekvence, ne bi potrebovali standardov za kakovost električne energije, kjer je predpisano maksimalno odstopanje parametrov, saj po tvoje vse naprave vsepovod delajo.

Stvarno napako lahko uveljavljaš kadarkoli, ne samo takrat, ko si zadevo prinesel domov.

Transformatorski napajalniki so zelo stara zadeva in se v večini ne uporabljajo več ker se uporabljajo switcherji.
Pravim ti pa, da večina aparatov dela na obeh napetostih in povedal sem ti za tiste, ki jih imam doma in piše od 110v do 240v.
Ja imam tudi stare zadeve doma kjer piše samo 220v

pa ker si očitno eden tistih, ki trdijo kar nekaj kot nekateri tu, ti lahko poslikam zadeve in prlepim, če želiš, pa je to dokaz s prve roke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

Blisk ::

evo v 5 sekundah nabrani napajalniki eden je star 8 let in lepo piše 100 do 240V

ZigaZiga ::

recimo, da nima NFC ali pa se ne more povezati z računalnikom (v primeru prenosa podatkov); ali pa ne podpira brezžičnega polnenja ... takrat lahko pa samo ... jah kaj, nč ne moreš, če nimaš tolk dnarja, da kupiš telefon, ki to podpira

Nikec3 je izjavil:

Mi nekdo razloži zakaj sploh danes potrebujemo zraven telefona kakšne kable? Polnjenje bi lahko bilo brezžično, telefona pa z računalnikom preko kabla nisem povezal že 3 leta. Imam drive, dropbox, bluetooth, NFC...

Pa tudi sicer je ta micro usb tako nadležen, da imam vsega dovolj. Na tem področju ima Apple veliko bolje urejene stvari.

floyd1 ::

WaterBoy je izjavil:

Zakaj bi bilo 60Hz bolj vatno kot 50Hz?

50Hz je menda nevarnejše za srce kot 60. Bolj zjebe ritem ;).

krho ::

Edini problem tegale standarda je premajhen tok polnjenja. USB 3. oz. Battery Charging specifikacije gre samo do 1,5A...

USB 3.1 to sicer dvigne na 2A pri 5V in 5A pri 12V, kar pomeni, da se bomo dejansko še načakali. preden bomo nove naprave lahko napolnili v 1h...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

ZigaZiga ::

to velja za 'transformatorske' napajalnike (tisti, k majo škatlo sred/na začetk kabla), kaj pa recimo luči, radioure, ... (tisti, ki imajo kabel za zmeri prkleman nase), recimo radioura (stara 3 leta), deluje samo na 230V

Blisk je izjavil:

evo v 5 sekundah nabrani napajalniki eden je star 8 let in lepo piše 100 do 240V

floyd1 ::

Ampak to je kar se tiče podatkov, kar se tiče polnjenja sta tako USB2 kot USB3 micro priključka enaka in torej ni nobenega razloga, da gredo polnilni kabli za telefona na USB3 in lahko ostanejo na zelo praktičnem in široko sprejetem USB2 micro še dolgo. Dokler USB ne da ven nekega modernega priključka recimo.

Ko sem prvič videl razliko v velikosti med "mini" in "micro" sem se vprašal, če je bilo to res potrebno. Minimalni prihranki pri prostoru, a veliko bolj krhko vse skupaj...

Nikec3 ::

recimo, da nima NFC ali pa se ne more povezati z računalnikom (v primeru prenosa podatkov); ali pa ne podpira brezžičnega polnenja ... takrat lahko pa samo ... jah kaj, nč ne moreš, če nimaš tolk dnarja, da kupiš telefon, ki to podpira

Hočem samo povedati, da bo čez nekaj let uporaba kabla za prenos podatkov povsem nesmiselna. Tako kot je postaja nesmiselno vgrajevanje CD/DVD bralnikov v PC-je. In pa micro usb je najslabši priključek kaj sem jih kdajkoli videl. Simetrični Applov je pač boljši.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Blisk ::

Edini problem micro USBja je, da je zelo krhek, če bi uporabljali mini USB bi bila zadeva precej boljša

krho ::

miniUSB je predebel. Debelina konektorja je nekje med 4 in 5mm, kar je nekje polovico debeline današnjih pametnih telefonov. Tablice so ponavadi še malce tanjše..
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Lonsarg ::

krho je izjavil:

Edini problem tegale standarda je premajhen tok polnjenja. USB 3. oz. Battery Charging specifikacije gre samo do 1,5A...

USB 3.1 to sicer dvigne na 2A pri 5V in 5A pri 12V, kar pomeni, da se bomo dejansko še načakali. preden bomo nove naprave lahko napolnili v 1h...


Maš napačne informacije. Battery Charging specifikacije so NEODVISNE od USB standarda. Torej preko USB2 lahko greš komot 5A 12V, kar je maksimum za micro kable(60W). Seveda mora polnilec in telefon podpirati Battery Charging specifikacije, kdaj bodo to proizvajalci telefonov imlementirali bomo videli, ni pa to povezano z implementacijo USB2/USB3.

Se pa proizvajalci znajdejo tako ali drugače pa kar mimo standardov več toka uporabljajo, recimo en moj tablet je uporabljal 2A preko microUSB. Skoraj vsi telefoni pa uporabljajo 1A, čeprav je v specifikacijah 500mA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

M-XXXX ::

krho je izjavil:

Edini problem tegale standarda je premajhen tok polnjenja. USB 3. oz. Battery Charging specifikacije gre samo do 1,5A...

USB 3.1 to sicer dvigne na 2A pri 5V in 5A pri 12V, kar pomeni, da se bomo dejansko še načakali. preden bomo nove naprave lahko napolnili v 1h...

Kot so ti že povedali, to niti približno ni res. Moj Galaxy S4 se polne (preko micro USB seveda) na 1900mA.

MrStein ::

S svojim napajalnikom ali na vsakem standardnem USB portu?

Lonsarg je izjavil:


Se pa proizvajalci znajdejo tako ali drugače pa kar mimo standardov več toka uporabljajo, recimo en moj tablet je uporabljal 2A preko microUSB. Skoraj vsi telefoni pa uporabljajo 1A, čeprav je v specifikacijah 500mA.

Prenosni USB diski (2,5 palčni) tudi.

Blisk je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

... Ne ni res, da delujejo vse napave na vse napetosti. Prilagodljivi so samo switcherji, ne pa ostale zadeve.

Kako ni res? Poglej na naprave.
Vse male gospodinjske aparate, ki jih imam doma delujejo, prav tako brivniki, telefoni, laptopi, televizorji, glasbene naprave, orodja in še kaj.
Treba je prebrat.


Marsikatera moderna naprava tudi ne podpira vseh napetosti.
Veliko jih, eni pa jih pač ne.


St235 je izjavil:

Če si ti nepismen in ne ločiš med stvarno napako in garancijo to ni moj problem. Je pa tvoj, ker si na račun tega precej prikrajšan pri uveljavljanju svojih pravic.

stvarna napaka pomeni, da je imela naprava napako, ko si jo prinesel domov.
Garancijska napaka pa pomeni, da je nekaj crknlo, med obdobjem garancije ker je že iz tovarne imela napako, posledica katere je pozneje bila ta okvara.

;)

Če ti s kladivom razbiješ izdelek, to ne gre pod garancijo.
Če pa ti pade iz roke na mizo (5 cm padca) in se razbije, pa gre, ker se je razbila zaradi slabe sestave (lastnost že iz tovarne).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

floyd1 je izjavil:

Ampak to je kar se tiče podatkov, kar se tiče polnjenja sta tako USB2 kot USB3 micro priključka enaka in torej ni nobenega razloga, da gredo polnilni kabli za telefona na USB3 in lahko ostanejo na zelo praktičnem in široko sprejetem USB2 micro še dolgo. Dokler USB ne da ven nekega modernega priključka recimo.

Ko sem prvič videl razliko v velikosti med "mini" in "micro" sem se vprašal, če je bilo to res potrebno. Minimalni prihranki pri prostoru, a veliko bolj krhko vse skupaj...

mini je bil mimosun. Micro ga nadomesti, ker je manjši in bolj vzdržljiv.
Torej ni tak, da je na izbiro:
- "velik" priključek
- mini
- mikro

Ampak:
- velik
- mikro ("nadomesti" stari mini, ki je zdaj "deprecated")

Blisk je izjavil:

Edini problem micro USBja je, da je zelo krhek, če bi uporabljali mini USB bi bila zadeva precej boljša

Ne, mikro je bolj vzrdžljiv. Lahko pa kitajec uporabi "mehkejšo" kovino za mikro USB vtičnico in potem crkne, ampak to ni mikro USB standard kriv, ampak slaba izvedba "kitajca" v konkretnem izdelku.

...:TOMI:... je izjavil:


Če smo že pri kompatibilnosti, naj bo povsod na svetu enaka napetost in frekvenca ter povsod na bodo isti vtikači za elektriko. To bi bilo dosti bolj uprabno, kot USB na vseh telefonih.

To ni vprašanje industrije ampak politike.
Good luck with that one. :P

...:TOMI:... je izjavil:


Zato, ker za telefon rabiš 100 W brezžični polnilec, na kabel pa samo 5 W. Kabel je in bo zakon, nobeden brezžični standard ga ne more prehiteti. Zakonov fizike ne znamo zadovoljivo obrniti v svojo korist.

Zakonov fizike obračamo v svojo korist že nekaj tisoč let in nič ne kaže, da bomo zdaj nehali. Ravno obratno. Vedno bolj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Blisk ::

Mišljeno je bilo bolj za kontakte same kot pa za velikost in trdnost konektorja, pri micro so kontakti precej manjši in bolj krhki, je pa res, da je mini precej velik.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihajajo enotni polnilci za prenosne računalnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6622733 (18171) Malajlo
»

Kje so enotni polnilci mobilnih telefonov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10828536 (22291) OK.d
»

EU izdala standard za enotne polnilce pametnih mobilnih telefonov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6718305 (15618) ender
»

Tudi ITU potrdila enotne polnilce mobilnih telefonov

Oddelek: Novice / Ostale najave
123215 (2807) jype

Več podobnih tem