» »

Družinski oblak / backup

Družinski oblak / backup

cjen ::

Pozdravljeni,

Sestavljam družinsko omrežje oz. nekakšen oblak, s celotnim backup sistemom za vse družinske podatke.
Na ta sistem bi se povezovali predvsem računalniki (izjemoma telefoni …kdaj kasneje tudi televizija itd.) Želja je da bi imel dostop do teh podatkov kjerkoli in kadarkoli. To bi naredil tako, da bi se zadeva sinhronizirala s sistemom Bittorrent sync .
Bittorent sync zato, ker v primeru, da bi želel nekje v tujini dostopati do mojih družinskih podatkov, bi si pač s telefonom/tablico samo odprl bittorrent sync in potegnil dol, kar mi paše, oz. bi bila zadeva takoj v celoti sinhronizirana (laptop).
Sistem bi avtomatsko sinhroniziral podatke z vseh računalnikov v izbrani NAS (iz kjerkoli in kadarkoli).

Ker mi trenutna »infrastruktura« ne omogoča optimalnega backupa itd. bi kupil NAS in switch 1Gb (povečanje hitrosti omrežja).
Prilagam še shemo omrežja, shemo prenosa podatkov in shemo backupa (za lažjo ilustracijo).
Prosim, da me nekdo, ki obvlada postavljanje omrežij in backupov skritizira oziroma mi sporoči, če se karkoli ne izide oz. so moje predpostavke / ideje napačne.

 obstoječe stanje omrežja

obstoječe stanje omrežja


 bodoče stanje omrežja

bodoče stanje omrežja


 prenos podatkov

prenos podatkov


 shema backupa

shema backupa



NAS - nakup
- prostor za 2 diska
- 1Gb LAN hitrost
- čimhitrejši (pač da se ne sesuje ko kaj prenašaš itd.)
- NTFS podpora, oz. podpora za datotečni sistem, ki zmore več kot 4GB datoteke
- Bittorrent sync podpora (ta omejitev mi je največji problem pri izbiri) - obvezno
- USB (3.0) podpora (za kakšen zunanji disk, scanner, printer) - zaželjeno
+ disk (kateri ?)
NAMEN:
Uporaba za namene backupa, ki je v velikosti cca 500GB in se vsako leto povečuje za vsaj 50GB ali več. Ta backup vsebuje tudi datoteke večje od 4GB (videi, slike, RAW datoteke, .ai, .psd,…). Direktni dostop bodo imeli računalniki prek 1GB LANa oz. Wi-Fi ter oddaljene sinhronizacije prek Bittorrent sync aplikacije.
Zanima me predvsem, če se to potem obnaša kot navaden disk, ki se nahaja v drugem računalniku, ki se nahaja v istem omrežju. V preteklosti sem že imel težave s podobnim sistemom, vezanim na router (USB), ki je prvotno dopuščal samo FTP, kar mi pa ni všeč, kajti na to bodo povezani tudi starši in bi rad, da ne bodo imeli kakšnega drugega vmesnika za pregledovanje map, hkrati pa kakor se spomnim, prek FTPja nisem mogel pregledovati slik,…
Zanima, me kakšni so »lag-i«. Če imam lahko disk kar v NASu in mi zato ni potrebno imeti v računalniku (razen sistemskega seveda). Skratka kakšna je odzivnost tega?

Moja izbira:
- ZyXEL NSA325 (110,90 €) - http://www.computeruniverse.net/product...
- 1x WD Green Desktop WD30EZRX 3TB (109,90 €) - http://www.computeruniverse.net/product...
- 1x 3,5” prazno mesto za kasneje (to še ni 100%)
Skupaj: 220€
Ali so izbrane komponente v redu?

SWITCH - nakup
- 1Gb hitrost
- vsaj 4 porte (raje več)
- čimhitrejši (pač da se ne sesuje ko kaj prenašaš itd.)
- ostalo se ne spoznam

Je kakršna koli zadeva na katero moram paziti?
Kaj priporočate?

Moja izbira:
- TP-LINK TL-SG1005D (14,90 €) - http://www.computeruniverse.net/product...



Upam, da sem zadevo kar najbolje razložil. Za kakršne koli (slovnične) napake se opravičujem.
Za predloge oz. mnenja sem popolnoma odprt.


PS: Cena ni fiksna, nakupi iz tujine me ne motijo.

psychoshorty ::

Za NAS ti lahko samo priporocam Synology, serije D21x, nasploh novejsi modeli. Ne bo ti zau.

Edit: Pri nakupu NAS-a obvezno ze v startu vzemi 2 diska za redudanco. Pac, moje izkusnje.

Zgodovina sprememb…

carota ::

Kaj pa CrashPlan?

JohanP ::

Bistven v tvoji shemi je switch.
In zanj si namenil 14,90€, moral pa bi vsaj 57,12€.

cjen ::

hvala za odgovore
@psychoshorty...glede redudance sem že razmišljal (zato še nismo 100% odločeni glede 2. diska), vendar sem si potem rekel, da je v bistvu vseeno, ker bom imel praktično celoten backup po tolikih računalnikih, da nebi smelo biti problema, tudi, če bi se ta disk v NASu crknil.
Kar pa se tiče diskov me pa tudi zanima, slišal sem, da je v takih primerih bolje vzeti 2 diska dveh različnih proizvajalcev, da se izogneš serijskim napakam itd. Ali se to res splača?

@carota...mislim, da je bittorrent sync vseeno boljši, ker ga lahko "inštaliraš" na NAS, kar pomeni, da tudi če so vsi računalniki izklopljeni, je zadeva dostopna. Pa še všeč mi je ker je zadeva zastonj. Trenutno ga že uporabljam na danem omrežju in deluje perfektno, hkrati pa se še vsak mesec bolj izpopolnjuje.

@JohanP...prosim če mi razložiš kar največ glede teh swichev. Če je res dober razlog bomo verjetno dali tudi 60€. Pač kot sem napisal se na swiche res ne spoznam, hkrati pa tudi ko gledaš specifikacije različnih swichev ni kaj dosti za videti. Če veš za kakšnega dobrega bi prosil za mnenje.

JohanP ::

Glede switchev si preberi v tejle temi: Gigabitni switchi - nateg?

Problem poceni switchew je, da 1Gb dosežeš v 1:1,5 povezavi. Če pa imaš nanj priključenih več naprav se prepustnost na port zmanjša z enačbo 1,4Gb / število naprav. Gre za t.i. backplane hitrost.
V tej temi smo nekako ugotovili, da se je od poceni in dobavljivih switchev najbolj splačal HP ProCurve 1410-8G (prečekiraj koliko stane na mimovrste ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JohanP ()

Vzdevek ::

Ta switch kar pozabi z njim smo imeli, kar enih par incidentov plus tega, da se zadeva zelo pregreva, do te meje, da je sedaj v smeteh. Na tvojem mestu bi se ga izognil po dolgem in po čez.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vzdevek ()

cjen ::

Saj me moti, ker je to takoj še ena zadeva več v omrežju, ki mi lahko pokvari cel dan. Vendar je problem, da ne vidim nobene budget rešitve. Saj bi lahko odmislil switch, vendar bi potem potreboval nov 1Gb router, ki bi me spet stal preveč, hkrati pa ta router še vedno deluje BP (za 100Mb - seveda).
Verjetno se bomo sedaj odločili za Synology kljub temu, da je malo dražji (DiskStation DS213j)
Notri bom dal zaenkrat vseeno samo 1 disk (WD Red NAS 3000GB SATA 6Gb/s 64MB Intellipower (WD30EFRX))
Za switche pa sem še malo gledal reviewe in se tudi HP najbolje obnese.
Skratka, zdaj bo to samo še potrebno predstaviti familiji in dopovedati da je zdaj zadeva za 100€ dražja (ta del me najbolj skrbi =).
hvala za pomoč

Malajlo ::

Diskovje pa omogoča giga prenose... S 100Mb switchem se da živeti čisto v redu, zdaj bo 100€ več zapravil za kao hitrejše povezave v domačem(!) omrežju? Tko k zlati konektorji na mp3 plejerju... Zihr je dobr in izboljša in še presempla zvok.

Invictus ::

Vsi ti NASi zmorejo nekje do 120 MB/s. Tisti ta dragi. Če bo gor več uporabnikov, potem pač tolikokrat manj.

Giga mreža je dovolj poceni danes da si jo lahko privoščiš. Če se je ne moreš, potem tudi nimaš denarja za ostale komponente. 8 portni giga switch stane od 20 EUR naprej ... In bo precej pohitril prenose ... za 8x - 10x ;). Kupi tudi gigabitni router, ki ima podporo za 300Mb wireless.

Hitrost doma ni ravno faktor, če to uporabljaš bolj kot za backup. In ja, backup 1080p filma bo trajal nekaj časa ... Tudi na 1Gb mreži ... zato si kupi nas, ki ima USB 3.0. Bo delalo hitreje. Dokler bo pač disk zmogel. In NAS naj ima tudi torrent klienta. tako ne bo treba poganjati računalnika za download.

Scanner preko mreže dela bolj tako. Raje tega ne počni, če scanner tega že v osnovi ne zna. Mogoče so pa NASi zadnja leta kaj boljši. Včasih je bilo cel kup pizdarij zaradi tega.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Malajlo ::

Ja, diski lahko servirajo toliko, kolikor zmore backplane poceni switcha. Je pa razlika med 100 in giga zelo opazna :D

Dami ::

cjen je izjavil:


Verjetno se bomo sedaj odločili za Synology kljub temu, da je malo dražji (DiskStation DS213j)
Notri bom dal zaenkrat vseeno samo 1 disk (WD Red NAS 3000GB SATA 6Gb/s 64MB Intellipower (WD30EFRX))
Za switche pa sem še malo gledal reviewe in se tudi HP najbolje obnese.

Poglej malo tale switch, diska pa vzemi obvezno 2 in v RAID1 (men so 4je RED 3tb crknal v roku 3 tednov (2 celo naenkrat), res pa so bli še iz prve serije. Ostali (skupaj 24) delajo ok so far.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Hayabusa ::

Invictus
Giga mreža je dovolj poceni danes da si jo lahko privoščiš. Če se je ne moreš, potem tudi nimaš denarja za ostale komponente. 8 portni giga switch stane od 20 EUR naprej ... In bo precej pohitril prenose ... za 8x - 10x ;).

https://slo-tech.com/forum/t577689/p412...
One za 20E je škoda kupovati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

matobeli ::

Podobno situacijo sem imel jaz z izjemo tega da morajo biti podatki dostopni od zunaj, pa bi se načeloma tudi to dalo uštimat.

Glede na moje finančne okvirje sem se odločil za tako rešitev:
T2->
300Mbps Wifi switch->
->wifi laptop
->wifi PC z 2x 3TB v raid (hardverski) in SSD kot sistemc.

Downloada in obdeluje podatke se itak na PCju
S tem da sem PC naredil na novo ker je prejšnji ravno v času menjave odpovedal.
Drugače bi pa izbral Synologija in ga priklopil direktno na T2 router


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik do 300€

Oddelek: Kaj kupiti
294866 (2087) LeXani
»

Domači server (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6911773 (8036) MrStein
»

mini ITX računalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10422364 (18232) Dr_M
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365584 (54015) levaky

Več podobnih tem