» »

Hodite v gore? Kaj storite s svojimi odpadki?

Hodite v gore? Kaj storite s svojimi odpadki?

ttommy ::

Zadnjič smo bili na Peci, včeraj na Uršlji Gori, danes pa na Pohorju... Na poti na Peco vse čisto, prav tako na Uršljo Goro, ko pa pridemo na Pohorju do bivše okrepčevalnice, pa šok:


In opozorilo:



Ne morem verjeti, da so lahko planinci taki prasci in ne morejo odnesti svojih smeti... Bil sem že veliko kje in nikoli nisem v naravo odvrgel kakšnih svojih smeti. Razen enkrat, ko sva se s kolegom vračale iz Ljubljane z vlakom, ko sem vrgel skozi okno prazno škatlo cigaret in potem nama je sopotnica v kupeju naredila pridigo o razgradnji materialov v naravi.....
Ko hodimo po planinah, se vsi lepo pozdravljamo, me pa res zanima, kdo je takšen brezvestnež, da kar tako pusti v naravi svoje smeti. No en pes se je sicer najedel:



Ampak vsak ozaveščen planinec, bi v naravi odvrgel samo hrano- razgradljive snovi, ne pa pa umetnih snovi.
Tako da: sram naj bo vse tiste, ki v gorah odmetujete svoje odpadke.
Gamer
  • zavaroval slike: Mavrik ()

Gigahertz ::

A ne vidiš da je koš poln?
"670#2500#8"

mihec87 ::

Gigahertz je izjavil:

A ne vidiš da je koš poln?


Zato se vrže zraven al kaj...Če si že privleku sabo pa še odvleč z sabo nazaj...

Mipe ::

Tam so odvrgli zato, ker je tam koš in pričakujejo, da ga bo itak nekdo izpraznil. Odstrani koš, pospravi in nihče ne bo več tam smetil.

Gigahertz ::

Hvala mipe, da mi ni treba odgovarjat:D
"670#2500#8"

mihec87 ::

Vsi v hotelu mama a....

Če vidiš da ne gre več v koš, daš v ruzak nazaj in odvržeš v prazen koš, sicer pa tukaj je slučajno koš zraven....

ttommy ::

Moja logika deluje tako- kar nesem v hribe, odnesem nazaj, razen urina.....
Velika večina ljudi, pa dandanes misli, da je nekdo vedno na voljo, da bo za njim počistil.
Gamer

Gigahertz ::

Nič na svetu ni slučajno!
"670#2500#8"

Mipe ::

Hja, priložnost dela tatu, linija najmanjšega odpora itd... Dandanes v planine rinejo mestne srajce, ki jim je vrhunec ekološke ozaveščenosti vreči plastenko v kontejner za papir. Ste videli te zabojnike pred bloki? Pokukajte kdaj not. Katastrofa.

Pravi planinci ne smetijo. Nedeljski planinci... žalost.

mihec87 ::

Gigahertz je izjavil:

Nič na svetu ni slučajno!


Ja seveda tam kjer ni koša pa ostajajo kupi smeti za smart assi pa frajerji bi pa moral biti koš ane...Najbolje da ob vznožju gore čakajo šerpe z košem za smeti in hodijo za vsakim ter držijo koš da lahko odmetava on the go......

Mipe je izjavil:

Hja, priložnost dela tatu, linija najmanjšega odpora itd... Dandanes v planine rinejo mestne srajce, ki jim je vrhunec ekološke ozaveščenosti vreči plastenko v kontejner za papir. Ste videli te zabojnike pred bloki? Pokukajte kdaj not. Katastrofa.

Pravi planinci ne smetijo. Nedeljski planinci... žalost.


Simpl kazni za smetenje ko jih bo par priložnostno potalanih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Mipe ::

Šerpe so predrage. Bolj smiselno bi bilo razviti male drone, velikosti goloba ali kaj takega, ki z neba prežijo na smetilce in jih pofotkajo v akciji. Potem se te fotke objavijo na sramotilnem stebru a la Internet in kakšen večji časnik. Pa poslat njihovim mamam. To jih bo izučilo!

...:TOMI:... ::

Krivi so tudi oskrbniki. Povsod ponujajo pivo, sokove in celo sladoled!

Vsaka pijača in hrana ima embalažo. V gorah bi bilo potrebno prepovedati gostilne, kjer je na voljo vse. Danes ni več koč, so gostilne v hribih in gorah. Treba je ponuditi domače jedi in pijače (brez embalaže). Sedaj je pa ista ponudba kot v trgovini in gostilni skupaj.

Po drugi strani so packi, ni kaj. Treba bo počakati generacijo ali 2, da se stanje uredi.


Sicer je pa še ne dejavnik... Se da do te gostilne na pohorju priti z avtom ali gondulo? Če je odgovor pritrdilen, najbrž se peljejo gor lene riti, brez manir.
Tomi

Mipe ::

Če se gor da priti z avtom, je tudi za smeti poskrbljeno. Lep primer je Kum, dosti smetnjakov.

jernejl ::

Jaz mislim, da ni problem v pohodnikih, ki pridejo tja in v gostilni naročijo kakšno pijačo.
Take prizore sem videl že na več mestih na Pohorju in sklepam, da je to zato, ker so določene lokacije postale popularne za večerno popivanje skupin (pijačo kakopak prinesejo s seboj).
V bližini teh lokacij so seveda ceste, tako da ni treba iti kaj veliko peš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

cen1 ::

V pravih gorah po mojih izkušnjah (skorajda) ni odpadkov. Na koliko NM višine je to in kakšen dostop? Se da priti blizu z avtom? Če je bolj izletniška točka kot pa planinska pohodniška pot potem je jasno da to niso odvrgli planinci..

ttommy ::

cen1 je izjavil:

V pravih gorah po mojih izkušnjah (skorajda) ni odpadkov. Na koliko NM višine je to in kakšen dostop? Se da priti blizu z avtom? Če je bolj izletniška točka kot pa planinska pohodniška pot potem je jasno da to niso odvrgli planinci..

Ja, z avtom se da priti blizu (do Grmovškovega doma/ Holcer Pub) in potem je do te bivše okrepčevalnice (stara lesena koliba) peš okrog 15 minut. To je na poti Mala Kopa- Črni Vrh- Ribniška koča. Marsikdo se tam ustavi in spočije. Pa tudi po poti je veliko papirčkov.
Nadmorska je pa tam nekje 1500 metrov. To je itak za sprehajalce in ne za prave planince.
Gamer

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ttommy ()

Utk ::

Itak, pravega planinca vsaj enkrat v življenju pelje v dolino helikopter.

cen1 ::

No, potem je jasno kje je problem. :)

V visokogorju v Kamniških ali v Julijcih kjer je do 1800m vsaj 3 ure hoda ne boš videl smeti ali pa zelo redko. Mislim da je kar se tega tiče slovenska planinska kultura na precej visokem nivoju.

ZarodeX ::

Dobro vseeno boljše ob košu kot pa nekje v naravi? nekateri pa že tudi malo pretiravate, me zanima če imate tudi doma vse tako urejeno ;), pa ne da zdaj zagovarjam tako početje.. ampak vseeno ni bil slab namen..

Namesto da socialna podpira lenuhe naj pa gredo malo čistit ne pa da se ima vsak ko ne dela 10x bolje od tistih ki se mučijo za borih 500€

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ZarodeX ()

Blisk ::

Tudi jaz se zgražam predvsem nad mladino, ki meče smeti vsepovsod okrog, kamor pade pač pade.
Ampak to je problem ker pač ne uporabljajo možganov in jih imajo samo za okras.
Kajti te njihove smeti vsepovsod, bodo onesnažile okolje in hkrati vodo in čez 15 let ko bodo imeli svoje družine bo zaradi tega voda 100x dražja bodo pa jamrali, kaka je to politika in kako jih jebe z drago vodo. A v resnici so sami krivi ker so uničili okolje.

Smeti se nese s sabo v dolino, tako kot si jih prinesel s sabo v hribe.

energetik ::

cen1 je izjavil:

No, potem je jasno kje je problem. :)

V visokogorju v Kamniških ali v Julijcih kjer je do 1800m vsaj 3 ure hoda ne boš videl smeti ali pa zelo redko. Mislim da je kar se tega tiče slovenska planinska kultura na precej visokem nivoju.
Se strinjam. Kamor se da priti z avtom/žičnico je pričakovati smeti.
Drugje je smeti zanemarljivo malo. Pravim planincem je itak jasno, da gre vse kar prinesejo s sabo, nazaj v ruzak in v dolino. Jaz pustim v naravi le kakšen jabolčni ogrizek ali posmrkan robec (kar zgnije takoj), pa še to skrijem oz. zakopljem.

fujtajksel ::

Se absolutno strinjam glede gora in narave.

Ampak, imam pa precej proti manjkajočim in zaklenjenim smetnjakom po "civiliziranih" in močno turističnih predelih Gorenjske. Če pobirajo parkirnine, vstopnine, uporabnine, kasirajo za hrano in prenočišča in športe razne, bi bili lahko tolk da bi postavili smetnjake. Seveda packom nikdar ne prideš do živega, ampak marsikakšna smet bi lažje našla smetnjak če bi bil le-ta pri roki.
Da ne govorimo o tisti skrajnosti, ko lastnik bufeta par žakljev svojih smeti odpelje v hribe, kjer smetnjaki niso pod ključem. Za bruhat.

enota13 ::

O "nedeljskih storitvah" se vsako poletje odpre kakšna tema. Povezava do ene lepo zapečene. Samo povezava! Kopiranje in drezanje po besedilu bi izzvalo preveč smradu.

svenica ::

A obstaja kaj bolj naravnega kot pa drek v gozdu?

Sicer pa dobesedno prizadeti prispevki v temi, ki si jo linkal.
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

enota13 ::

unready, verjetno obstaja ja, ampak bistvo je v kulturi obnašanja in ne izvor materiala, ki leži naokrog, bodisi sredi gozda ali sredi Trubarjeve. Kaj pravzaprav ugotavljaš, da naj ljudje serjejo po poti, prihajajoči za njimi pa naj zadevo počistimo globlje v gozd?

Highlag ::

Vedno vse odnesem s sabo domov. Ne smetim niti kje drugje. Sej to je prikaz splošnega stanja pri nas. Ljudje še vedno odmetavajo smeti v vsaki šumici, ki je ob poti. Zakaj bi bilo v gorah kako drugače.
Never trust a computer you can't throw out a window

Mesar ::

JAz pojem odpadke.
Your turn to burn!

MIHAc27 ::

Jaz odnesem vse lepo nazaj v dolino. Če je na voljo kak prazen koš, potem tja vržem tisto, kar je bilo kupljeno v koči/domu.
V naravi bi pa pustil edino kar je hitro razgradljivo (npr kak robček, če je ravno velika sila) čeprav do sedaj ga še ni bilo treba.

theBill ::

Ne hodim, ampak s kolegi vozimo enduro po sredogorjih. Papirčke od raznih frutabel in isostar gelov pa vedno pospravim v ruzak in jih doma vržem v smeti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Umaknjen slap, tolmun, jezero primeren za prenočitev na gorenjskem?

Oddelek: Loža
276373 (5655) GeForce
»

pot na Triglav

Oddelek: Loža
148117 (7758) BlaY0
»

nedeljski planinci oziroma nadloga v hribih

Oddelek: Loža
468983 (7567) tx-z
»

A kdo sploh hod v gore/hribe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
777706 (4707) jcb

Več podobnih tem